BIN N EN LANCP VAN OVERAL 1sPORï"In SPEL STAD EN STREEK ^INGEZONDEN KERK BERICHTEN tëïrkéri voor ttn Wtvolutionnaïré felgémeëne staking, geval hufl elichen niet worden Ingewilligd. De toestand Wordt moeilijker, omdat is de munitie- industrie veel ontslag wordt gegeven. Vaa een revo- lutionnkire beweging kan Intusschen niet worden gesproken. Daar Is des te minder aanleiding toe, omdat dé autoriteiten zich ernstig moeite geven, •oeiale hulpmaatregelen te nemen. Maar toch wordt dc openbare belangstelling zeer door deze gebeur tenissen in beslag genomen. ROEMENIE. TROONSAFSTAND VAN DEN KONING GE- EISCHT ROEMENIË EEN REPUBLIEK? Volgens de „Matin" vernemen Zweedsche bladen, dat Rakowski, die zich aan het hoofd van een soort Roemeensche Sovjets te Odes sa,in Rusland, bevindt, zichzelf tot presi dent van de Roemeensche republiek heeft uitgeroepen. Hij zou reeds in een ultima tum aan den koning van Roemenië, in Jas- •y, diens afstand van den troon hebben geëischt. Zijn actie wordt gesteund door een troepje politieke hengelaars, dié mede #an het roer van staat hopen 'te komen. De kinderziekte der JE. Y. Bij post- telegraaf- en telefoonpersoneel be staat het plan, den heer A. J. Vergroezen, inspecteur der posterijen en telegrafie te 's-Hertogenbosch. candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Er kunnen er nog steeds meer bij. Wie volgt(en)! We hoorden nog niet van ■teenbakkers, spoorwegpersoneel, en ambte naren in dienst van openbare bedrijven, werkloozen, sneeuwopruimers, schocnrepara- .teors, journalisten en nog veel, heel veer fineer. *t Wordt toch èl te mal!..., NEDERLAND EL DE OORLOG. Naar het persbureau Vaz Dias meldt, süjn 5e uitvaart-permits voor Nedarlandsohe schie pen ingetrokken. De scheepvaaïtisdus foorloopig stopgezet. Het bericht van het Qorr. Bureau „Vas Dias" .dat de uitvaart-ver gunningen voor Ne- derlandscke schepen zijn ingetrokken, werd ■an de ,JMb." van welingelichte zijde be vestigd, Het verbod tot uitvaren is een ge volg van bezwaren, van Duitsche zijde ge opperd. In te* li IJl, tegenstelling met deze berichten jg bij Informatie bij de grootste scheepvaartmaat schappijen te Amsterdam aan het „Hbl." ge bleken, dat geen enkele directie van een nig emeen verbod van die strekkmg had vernomen. Van de zijde van een der directies Werd meegedeeld, dat enkele .dagen de uit- jvaartpermi3sies voor eenige scheden, tot ver trek gereed, waren ingetrokken, en dat de vaart op Scandinavië voorloopig is verbo den, is bekend. Maar van 'n „algemeen" uitvaartver'ood had den de scheep vaar tdirectiee gisteren in den laten namiddag nog niets vernomen. Ten overvloede gewerd het blad bij infor matie in Den Haag de mededeeling, dat bij de bevoegde regeeringsautoriteiten van het uitvaardigen van een algemeen verbod als Waarop het gerucht betrekking heeft, niets bekend is. De onderhandelingen tusschen de Neder- landsche reeders en de Regeering over de voorwaarden waaronder de tnans in Ame- Kikaansche ha vens liggende graan schepen van de vordering door de Re geering zullen worden ontheven, hebben tot een bevredigend resultaat geleid, zoodat deze schepen ingevolge de met de Veieemigde Stoten getroffen voorloopige schikking, zalen kunnen gaan varen. i CRISISAANGELEGENHEDEN. In de laatste dagen liepen hardnekkige geruchten, dat zeer binnenkort weer een bieuwa spoorwegdienstregeiin.g zou worden ingevoerd. Hit informaties ter meest bevoegde plaatse Vernamen wij echter, dat daar van een nieu we dienstregeling niets bekend is. .Ver- luoedelij.k zoo, werd verder medegedeeld ■al geen nieuwe dienstregeling verschijnen voor 1 Mei 1.9.18. STATEN-GENERAAL Binnenland» che Zaken en Oorlog. f Tot iets van werkelijke beteekenia hebben 'de verdere debatten over de begroeting van Binnenlandeche Zaken zich al evenmin weten op te werken als de in gang zijnde discussies ■ver Oorlog. De discussies over Binnenlandsche Zaken doofden uit als een nachtpitje, dat oliege brek heeft. Inzake de monumentenzorg werden eenige amendementen ingediend en weer ingetfok- Iken, en inzake het teekenonder wijs der ma- choI«n werd een amendement-Gerhard «enigszins verba vend door den Minister over genomen. J Toen was het uit e e Of neen, toen kwam hef eigenlijk pas. In eauda venenum het venijn zat in den staart der debatten. Eenige leden achtten zich toen geroepen hun bedwongen nijd tegen Minister Cort van der Linden's „toeschietelijkheid" jegens de rechterzijde in onderwijszaken tot uiting te brengen. De heer DE MURALT zegt, dat hij onover komelijke bezwaren heeft tegen de onderwijs politiek van de regeering en haar voornemen om de nieuwe onderwijswetten alsnog bij de Kamer aanhangig te maken. Hij vraagt stem ming over de begrooting en zegt tegen te zullen stemmen. VRIJDAG, des avonds half 8 stil bezoek bdj1 het Allez'h. Sacrament. ZATERDAG, d® Oatechismuslessen op da gewone uren. Van 5—half 10 gelegenheid om te biechten, half 8 Lof ter eer© van Maria. AGENDA 3 FEBR. Gebouw. „8t. Bavo," Sinediwtntat 23 VRA AQ-EN-AAN BOD-ADVERT ENTI EN, Ten gerieve van onze Lezers en Adverteerders zijn aan onze Kantoren, Nassaulaan 49 en Tijdingzaal, Qroote Houtstraat 15, boekjes met Vraag-en-Aanbod-formulieren gratis te bekomen. Kieskring Leiden. De R.K. Kiesver eeniging van Alkemade plaatste op de gros lijst de lieeren mr. J. B. Bomaus to Haar lem, A. H. J. Engels te Leiden en prof. J. D. J. Aengenent te Warmond'. POLITIE-RAPPORT. Namens de gemeente is aangifte gedaan, dat van 29 urinoirs, de bordjes met opschriften zijn ontvreemd en van 7 de plaatafdekkingen. De boekhandelaar van B., Groote Markt, heeft aangifte gedaan, dat, vermoedelijk door e® gewezen loopknecht, bn verschillende^ klant» nota's zijn geïnd, die valschelijk waren ^gevuld, De heer K., Pieter Kiesstraat, vermist zijn rijwiel, uit de vestibule van het badhuis aan d Schotersinge^ord de 16.jaripe loopjong», S. T. v. W die verdacht werd, 'n koperen kraan van perceel Frederikspark 2 te hebben ontvr^e® De jongen heeft bekend, dat hij het koper aaa een uitdrager had verkocht. Volgens bericht uit ZüricK aan het „Hbl." hebben 2e voorteekenen niet bedrogen Het militaire be heer met zijn systeem var dr menschen voor een voldongen feit te stellen, in geen geval vooraf te (onderhandelen, heeft voor de zoov'eelste maal ook hier weer eens gefaald. Moest falen in deze dagen, nu de levens-barometer op storm staat. Nauwelijks Was de wet afgekondigd, of de arbeiders liepen storm. Langzaam doch onbetwijfelbaar is 'daarop het failitair bestuur geretireerd. De burgerlijke dienst plicht werd ingetrokken. Men wil nu trachten, de saak met andere middelen klaar te apelen. Dat er Iets gedaan moet worden ten aanzien van-de levens- mlddelenvoorziening en tot steun aan de regeering, 'dat hebben zelfs de felste heethoofden toegegeven. Het zal ook gebeuren. En als het nu vrijwillig ge schiedt, met onderling overleg, en op een grondslag, door vakmenschen geleid, dan, zal het zeker niet minder goed gaan dan op een genummerd marsch- bevel. P« polkie te Zurich heeft in een schuur een aantal kisten met revolvers, handgranaten en revolution- naire geschriften gevonden. Deze geschriften waren in het Italiaansch gesteld. Bij onderzoek bleken dan ook Italianen met deze affaire in connectie te staan. Vier Italianen werden gearresteerd. Eén van hen, zekere Andrei, is vroeger reeds in Italië wegens landverraad bij verstek ter dood veroordeeld. De ge vonden brochures waren blijkbaar, naar hun inhoud te oordeelen, voor het Italiaansche leger en het Ita- Kaansche volk bestemd en droegen een ophitsend karakter. TWEEDE KAMER. De heer TROELSTRA verklaart, dat'zijn partij, wanneer zij vóór deze begrooting Stemt, niet geacht wenscht te worden in alle punten het beleid van dezen Minister goed te keuren, met name niet ten aanzien van de salarieering van de onderwijzers. De heer LIMBURG zegt vóór de begroo ting te zullen stemmen al kan zijn fractie niet goedkeuren do houding van den Minis ter in onderwijszaken. De heer VISSER VAN IJZENDOORN zegt, dat zijn vrienden, en hij vóór de begroo ting zullen stemmen, omdat de Minister het hoofd is van het Kabinet. Oo onderwijsge bied had hij verschillende bezwaren, maar hij hoopte dat de Minister door de vota der Ka mer alsnog wijzigingen zal voorstellen. De heer NOLENS verklaarde daarop sar castisch, niet te behooren tot hen. die in 1913 door dezen Minister uit den brand zijn ge holpen. Spr. meent, dat deze stemming meer gaat over de uitvoering van artikel 192 dan over de begrooting. De begrooting wordt goedgekeurd met 63 teen 5 stemmen. Tegen van links de heeren De Muralt, Eerd- mans, v. Hamel, Otto, Ter Spill. Deze slotscène der discussies over Binnen landsche Zaken veroorloofde ons weer eens een blik te slaan op de verborgenheden der liberale harten, die nog altijd de noodige af- gekeerdheid bevatten jegens het bijzonder on derwijs. Do debatten over de Oorlogsbegrooting liepen goeddeels over ontwapening, detafel rede" te Leeuwarden, salueeren, de uitzetting van David Wijnkoop uit Zwolle, de bewaking van het Kruithuis té Halfweg, het verlof aan officieren en detail-kwesties. Wij hebben geen enkel nieuw gezichtspunt kunnen ontdekken; en niemand mist eigen lijk iets, als hij deze debatten ongelezen laat. HET ANARCHISTlSCH-ANTi-DUURTE- RELLETJE TE AMSTERDAM. Met kalmte en vertrouwen ziet men in de hoofd stad het uitbreken van de staking op a.s. Maandag waartoe door het P. A. S. is besloten tegemoet. Maatregelen zijn vanwege de politie genomen om eventueel krachtig op te treden wanneer ongeregeld heden mochten plaats vinden. Door de betrokken autoriteiten werd gisteren ten stadhuize over den toestand beraadslaagd en den stand van zaken, die zich in verband met de te verwachten staking mocht voordoen, besproken. Het laat zich aanzien, dat de staking geenszins algemeen zal zijn. De leiders van de moderne vakbeweging, georga niseerd in den Amsterdamschen Bestuurdersbont, hebben het parool aan de leden van de bij deze vak centrale aangesloten vakvereenigingen gegeven niet aan de staking deel te nemen en zich ook niet tot staking te laten overhalen. Bovendien wordt er den nadruk opgelegd, dat het P' .A. S. met de leiders van den A B. B. geenerlei overleg heeft gepleegd. Evenmin zullen de in de christelijke vakvereenigin gen georganiseerde arbeiders aan de stakingsbewe ging deelnemen. Ook zullen de gemeentewerklieden niet aan de staking deelnemen, daar in de gehouden vergaderingen van den federatieven Bond van Ge- meentewerkliederf met meerderheid van stemmen be sloten werd op as. Maandag het werk niet neer te leggen en voorloopig den loop der zaken af te wach ten. Naar de „Mb." nader van de Rev. Socialistische leiders verneemt, stelt men zich in deze kringen niet voor, dat reeds Maandag zeer vele arbeiders aan de staking zullen deelnemen. Men verwacht evenwel, dat de staking, die wel licht langer dan één dag zal duren, zich na Maan dag zal uitbreiden. De besturen van de aangesloten, organisaties bij de sympathiseerende vereenigingen met het P. A. S. zullen opgeroepen worden tot een gecombineerde Bestuursvergadering op Maandag avond In Handwerkers Vriendenkring, alwaar de toestand, zooals deze zjch op den eersten stakings dag heeft ontwikkeld, zal worden besproken, ten einde verder gezamenlijk maatregelen te treffen. Men verwacht ook in die kringen, dat zich even eens een stakingsactie in andere plaatsen van het land op touw gezet zal worden. Zoo schijnt men reeds in Rotterdam het plan te hebben a.s. Dinsdag een algemeene werkstaking te proclameeren. Nader verneemt het blad nog, dat bij het Rev. Soc. Comité en het P. A. S. het voornemen bestaat om zoo de staking binnen enkele dagen verloopt, deze in de week daarop te herhalen. Resumeerend kunnen wij constateeren, dat de sta king van a.s. Maandag, indien deze slechts beperkt blijft tot de circa 2500 werkende leden van het P- A. S. en andere werklieden zich niet door terrori- satie van hun stuk laten brengen, niet zooveel om het lijf heeft Inbraak in 'een goudsmidswinkel. Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteravond laat ingebroken in het magazijn van gouden en zilveren werken van den heer P. Abrahamson aan de Hoogstraat te 's-Gravenhage. Uit de étalagekast en uit de kasten in den winkel is ontvreemd voor zoover tot dusver was na te gaan voor een waarde van ongeveer 25.000 aan sieraden. De Inbrekers hebben zich blijkbaar tot het perceel toegang verschaft door een poort in de Annastraat. Twee kommiezen gedood. Woensdag nacht zijn te Kloostenrade (gem. Kerkrade) de hulp- kemmiezen sergeant Hendricks en de milicien J. v. d. Meer, slachtoffer geworden van htm vak. Toen zü op patrouille liepen zagen zij zeven smokkelaars ieder met een paard aankomen. Op hun geroep van „Halt," zette het zevental het op een loopen met achterlating van de paarden. De kommiezen achter volgden hen echter en haalden hen in. Daarop ont stond er een worsteling. Een der smokkelaars trok een revolver en loste 3 schoten, met het gevolg, dat v. d. Meer terstond gedood werd en Hendricks zwaar gewoed in de borst ter aarde stortte. Op het schieten kwam de grenswacht in geweer en vond twee kommiezen badende in htm bloed. Hendricks wérd terstond naar Set Hospitaal In Heerlen ver voerd en stierf kort daarop. De politie is de daders op het spoor. In Dultsche gevangenschap Over leden. Men schrijft uit Tilburg: Kort geleden is gemeld, dat de overste van het klooster in Maaseijck, de heer v. d. Hout, een Tilburger van geboorte, door de Duitschers veroordeeld was tot levenslangen dwangarbeid wegens spionnage. Thans heeft de familie te Tilburg het bericht ont vangen dat deze overste in Duitsche gevangenschap Is overleden. Eenige dagen geleden was nog officieel aan de familie medegedeeld, dat de opgelegde straf was gewijzigd In gevangenisstraf van 18 maanden. Ypetbaloverzich t. Dat voetbal een ge- hiksspel is, daarvan leverden de uitslagen van 1.1. Zondag ons weer het grootste bewijs. Wanneer een club in een wedstrijd Vrouwe Fortuna tegen zich heeft, is die wedstrijd al zoo goed als verloren. Zoowel H. F. C. als Haarlem ondervonden dat Zon dag j.l. En wanneer die wedstrijden van weinig be lang zijn voor je club dan bekommer je je er niet om, maar wanneer Haarlem bovenaan staat en alle krachten inspant om de kampioensvlag eens over onze Spaarnestad te laten wapperen en dan klop krijgt van nummer laatst door het gelukkige spel van haar tegenstander en als H. F. C. na den ge- heelen wedstrijd schitterend verdedigd te hebben, veertig seconden vóór het einde een bal in haar doel ziet draaien, al weer door fortuinlijk spel van de tegenpartij, zoodat zij met 10 verliest en daardoor bijna op de laatste plaats belandt, dan behooren dergelijke gelukswedstrijden tot de alleronaange naamste en brengen zoowel spelers als publiek tot wanhoop en razernjj. De Roodbroeken zijn hun kans op de eerste plaats vrijwel kwijt en H. F. C. zal alle zielen moeten bijzetten om aan heb degradatie- gevaar te ontkomen. Maar dat de groote club van Manus Francken en der Verwey's op de gevreesde laatste plaats tenslotte sal belanden, wil er bij mij althans niet in. Ajax klopte V. O. C. met 2o, hetgeen een goede prestatie der Amsterdammers Is, waardoor zij thans •de eereplaats innemen. En H. B. S.? Schreef ik in mjjn vorig overzicht niet „laat Houdt Braef Stand" na het debacle te Amsterdam eens voor een verras sing zorgen tegen U. V. V."? En werkelijk de Hout- rusters hebben iedereen verbaasd doen staan en het enthusia'ste U. V. V. team „gekraakt!" Hercules kon het tegen D. F. C. niet verder dan een puntloos spel te brengen, zelfs zag van Dillen nog kans om uit een penalty den bal tegen van Hemert aan te trappen. De wedstrijd tusschen de aloude tegenstan ders H. V. V. en Sparta eindigde in een Rotterdam- sche zege, waarin de populaire Cas Ruffelse een niet gering aandeel had. De wedstrijden voor a.s. Zon dag beloven succesvol te worden. Het zal zoowel otn de eerste als om de laatste plaats gaan, waarbij onze Haarlemsche clubs betrokken zijn. De stand die de eersten op het lijstje innemen luidt: Ajax 12 8 2 2 34—14 18 1.50 Haarlem 15 10 2 3 35—15 22 1.47 In den Watergraafsmeer zal de reuzenstrijd ge streden worden. De belangstelling is enorm, het ge- heele Ajax-huis is nagenoeg nu reeds uitverkocht. Ik geloof niet dat Haarlem erin zal slagen om het vurige Ajax-elftal, omringd door hun duizenden en duizenden aanhangers, op eigen veld te verslaan. Maar wie weet, misschien is Ajax nu eens de „on geluksvogel" en dan. ...I Ik wensch de Roodbroe ken veel succeal De andere belangrijke strijd zal aan de Spanjaardslaan plaats hebben. De stand tuschen de laatste no«. luidt momenteel: H. F. C. 15 3 1 9 2024 li 0.73 Quick 15 4 2 9 1433 io 0.67 Dat het zoover met onze sympathieke Haarlem mers dit seizoen is moeten komen Is in hoofdzaak te wUten aan het telkens wijzigen van het elftal, waartoe het vertrek en de gezondheid van eenige spelers den H. F. C.-captain noodzaakten. Daarbij toomt nog een flinke dosis pech en dan is het bezetten van zuk een lage plaats verklaard. Zondag a.s. komt H. V. V. aan de Spanjaardslaan. Ook deze groote club' is lang niet wat ze vroeger was en dus H. F. C.'ers er k&n gewonnen worden. Alle krachten inge spannen, want wint Quick van BI. Wit, dan neemt ge de laatste plaats In. Daarom: er moet gewon nen worden H. F. C.'ers en dat kin, daar twijfel Ik geen oogenblik aan. Verder vermeldt het programma SpartaHercules; D. F. C.H. B. S; U, V, V, V. O. C., waarbij Ik de thuisclubs de meeste kans op sncces geef. C. H. Voor don inhoud dezer rubriek «telt de Redeetk zich niet aansprakelijk. DE ÏÏNANTIEELE TOESTAND VAN SCHOTEN. Mijnheer de Redacteur. De heer Hooij heeft bij de behandeling der Gemeente-begrooting van Seho'en gespro ken over den finantiëelen toestand der ge meente. Met aandacht heb ik zijne beschou wingen gelezen en zij lijken mij' toe een angstkreet te zijn, die eik inwoner van Scho ten ten zeerste aan *t hart moet gaan. Hoe die toestand ontstaan is, daarover te gaan debatteeren heeft m.i. geen nut meer. Wol moeten we de handen ineenslaan en krachtige maatregelen nemen om voor ons, inwoners, het gevaar af te wentelen. De noodkreet zelve Is wel' zeer belangrijk door de open baarheid wat betreft den toestand, die hier in Schoten heerscht. Maar wat moeten wij doen? Is het wel juist ingezien van den heer Hooij, dat Schoten te redden zou zijn met het convertceren van alle leeningien in één leening en die aflosbaar te stellen op langen termijn. Is Schoten dan gered? Geen sprake van. Volgens mijn meening zullen de inwoners van Schoten hiermede niet ge baat zijn. Alleen dan is er uitkomst voor Schoten, wanneer Schoten door Haarlem wordt geannexeerd. Het kwaad blijft bestaan, bij het doorvoeren van het middel van den lieer Hooij. Ook vooral de forensen zullen in dub bele mate de dupe zijn, .wanneer Schoten zelfstandig blijft. Het gemeentebestuur, dat dit zeer goed weet, heeft tot plicht tegenover de inwoners, alle middelen in het werk te stellen, ea be voegde autoriteiten hierop te wijzen. Ik twij fel er geen oogenblik aan, of niets zal voor het gemeentebestuur onaangenamer zijn dan tot belasting-verhooging over te gaan. Wat betreft de krachtige pogingen van het ge meentcbeetuur om finantieede hulp te krij gen, ik weet het, zij zijn steeds op. niets uitgeioopen. Maar nogmaals: ok wanneer er finan- tiëele hulp kwam, blijft men gedupeerd. Wan neer men eens nagaat dat men, buiten alle belastingen om, zelfs buiten de distributie, buiten de terugbetaling van brandstoffengeld (zooals In Haarlem), als inwoper von Scho ten textra moet betalen: ten eerst® forensen- belasting, ten tweede verhoogd rohoolgeld voor Mulo; Burgeravondschool enz., ten derde het gas, ten vierde, dat men voor belasting- indeeling voor een gedeelte van Schoten in de 5de klasse enz., een bedrag betaalt even groot als ongeveer alle belastingen te samen, dan is toch zeker het bewijs geleverd dat wij door finantiëele hulp in geemen doel© gered worden. Kan Haarlem dit tobben langer aan zien? Is het niet in-treurig dat Haarlem fo rensen-belasting heeft en de betrokkenen niet in de gelegenheid stelt daar te wpnen? Dig forensen voor Schoten, van welke richting ook, moeten in da (eerste plaats krachtig samenwerken om dez© onbillijkheid ongedaan te maken. Met alle recht kan dit geschieden, daar Haarlem het moeren deel zijner oud-in woners verplicht heeft forens te worden. Dit geldt ook voor de omliggende gemeenten, waar men, door niet te bouwen, arbeiders weert. I}n in dezen toestand gebracht door de omliggende gemeenten gaat men den ver jaagden burger de duimschroeven nog aan zetten. Het zou jammer zijn als de raadsleden den moed zouden verliezen. Ook jammer vind ik het dat nu de krachten van alle leden in den Raad onontbeerlijk zijn, men op de groslijst van de R. K. Kiesvereeniging te Schoten als candidaat voor ons parlement een .wethouder en ©en raadslid naar voren brengt, menschen die overbeladen zijn met allerlei werk. Dat klopt niet? Voor de per sonen alle respect, maar' het geldt hier een zaak van groot belang. Ik zou dan ook aan die raadsleden willen vragen geen candidatuur te aanvaarden, doch eerst hiet schip, in veilige haven te brengen. Hopende dat dit schrijven moge bijdragen tot het bijeenbrengen van alle belangheb benden, verblijf ik na dankzegging voor de plaatsing Uw.dw. Chr. H. 29 Jan. '18. Oud-Scliotsn. OVERVEEN. ZONDAG, de H.H. Missen te 7 uur en te half 9, de Hoogmis te 10 uur. 's-Middags S uur de Vespers. ZATERDAG, 's avonds om 7 uur Lof. Gedurende de week zijn de H.H. Missen te half 8, 8 uur en half 9. BLOEM EN DAAL. ZONDAG, feestdag van den H. Blasius. H.H. Missen om 7, 9 uur en half 11 de Hoog mis.* Na de H.H. Missen zal de Blasius- zegen .worden gegeven. Ook van 8—4 uur in den middag, 5 uur Lof met preek. Ook na het Lof zal de Blasius-aegen .worden go- geven. MAANDAG, de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Des avonds om half 8 stil bezoek bij het Allerh. Sacrament. DINSDAG, 's avonds half 8 stil bezoek bij het Allerh. Sacrament. Onder het stil bezoek gelegenheid om te biechten. WOENSDAG, 4e. van de negen .Woensdagen die het feest van den H. Jozef voorafgaan. Dies mvonds 6 uur cursus in de R. K. fieh en Zodeleer: over Spiritisme. DONDERDAG, des avonds half 8 Lof ter eere van hot Allerh. Sacrament Bioscoop-vertooning. „DeKroon." Bioscoopvoorstelling. Sociëteit .Vereenigting -- g.1/* uur Haarlem's Muziekkorps, fiatinée 8 uur Dolle Hans. Schouwburg Jansweg 2 uur Kinderoperette 71/1 uur Die Twee Wee zen. W aaggebouw. Kunst zij ons Doel 10 tot half 5 uur Tentoonstelling van werken van J. H. van Mastenbroek. AGENDA. 4 FEBRUARI. Gebouw. „Sint Bavo." 8 uur De Z.Eerw. heer Aalmoezenier der Belgen spreekt over Kardinaal Mercier. W aaggebouw. Kunst zij ons Doel 10 tot half 5 uur Tentoonstelling van werken van J. H. van Mastenbroek. St. Elisabeths Vereeniging. Janstraat 2—21/2 U. Aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken en zwakken. Bisschoppelijk Museum.— Jansstraat 79, geopend van 105 uur tegen betaling van 25 cents. NEDERLANDSCHE OPERA. Butterfly. Koopman's opera staat artistiek sterker dan men van Hollandsche krachten kan vermoeden. Een werk als Butterfly, dat geheel en al uit dramatische muzikaliteit bestaat, dat zoo zuiver en zoo warm is als Italiaansche luchten, is voor de beteekenis onzer artisten beter proefsteen dan zelfs een Wag- ner-drama. Puccini's muziek komt uit een ras, uit eeuwenoude, altijd levende en stroomende neigingen, uit het gevoel en nog eens het gevoel, uit het immens-amoureuse, uit het meest-menschelijke en beminnenswaardige, uit het eigenlijk-muzikale, uit het vuur der zielen, het eeuwig-smachtijende. Puccimi's dramatiek is zoo muzikaal als de muziek- zeif, maar wezen kan. De psychologie van zijn zin gende stemmen is even zuiver als die van het orkest en men weet niet wat een Italiaan wel droomen kan in één stijgende melodie. Waarlijk, het vlam mende élan dezer muziek had deze Hollander» be vangen en men zong en speelde in Italiaansche rythme, met de verrukkelijke breedte van het zuide lijke melos met de vurige explosies van kracht en scherpte, die alleen in de paradijzen van Verdi, Bizet en Puccini kunnen voorkomen. Het was aldus alles in fiet Italiaansche licht; Gerritsen van Roeke) krijgt In zijn dirigeeren méér en méér de krachtige en echte vrijheid, die de stroom moet zijn voor zijn artisten. Het was een prachtige, op vele momenten verrukkelijke opvoering, waar maar één Neder- landsch element in was; en dat was dan ook het eenige wRt soms hinderdede vertaling. Deze is overbodig: men ziet (zelfs uit deze langzame, arme handeling) gemakkelijk het gebeuren, en de Italiaan sche klank houdt ons dichter aan de dramatiek. Fan. Lohof gaf de Butterfly-partij prachtig een heerlijke zangeres. En we denken met bewon dering aan het ensemble. Het was een schitterende avond ook' voor Jules Moes, voor Paul Pul, voor Eva Yievra; ook voor het kleine, maar zeer goede orkest. H. F. A. ONZE BRANBFITOF VO ORZ'EXÏNO VOOR HET VOLGENDE WINTERSEIZOEN. Het zal velen verheugen, te vernemen, dat de voorraad brandstoffen, welke men aan het einde van dezen winter mocht over houden, niet van het rantsoen van den komenden winter zal worden afgetrokken aldus deelde de directeur van het brand- stoffenbureau ons he len mede. Op t Maart aanstaande, zal reeds de regeling der brand stofvoorziening voor het a.s. winterseizoen worden bekend gemaakt. DE BRANDSTOFFEN CIRC' DL AIRE EEN BEDREIGING? In ons „Kruiskopje" van Donderdag, heb ben wij de circulaire van den directeur van het brandstoffenbureau, aan de handelaren gericht, eenigszins voorgesteld als een „be dreiging", De directeur deelt ons echter me de en stelt er prijs op te verklaren, dat het zijn absoluut vaste plau is, bij de eerst komende fraude, tot centralisatie van den brandstoffenhandel over te gaan. Van ver schillende zijden ontving de heer Reitsina sympathiebetuigingen met zijn voornemen en ook de gemeente heeft haar hulp, indien noodig, toegezegd. Sommige brandstoffenliandelaren moeten zich hebben laten ontvallen, dat de direc teur het toch niet gedaan zou krijgen om dat het hem aan transportmiddelen zou ont breken. Aan deze optimisten zij dan nog medegedeeld, dat daarvoor reeds maatrege len zijn getroffen, aldus vertelde ons d( heer Éeitsma nog. ONZE VRAAG EN AANBOD- ADVERTENTIES. Een bewijs dat onze Vraag en Aanbod advertenties worden gelezen, blijkt uit het steeds grooter wordende aantal brieven wel-v ke daarop inkomen. Wie onze kleintjes geregeld Jeest, zal het opgevallen zijn, dat wat betreft de aan bieding van dienstpersoneel enz., ons blad beslist bovenaan staat. Het succes van ean advertentie is voor een groot deel afhankelijk van de opstelling daarvan. Wanneer iemand daarmede moeite heeft, vrage men ons personeel om inlichtingen, welke gaarne worden verstrekt. BIOSCOPE-VERSLAGEN. Bavo-Bioscope. In St. Bavo loopt weer, zooals altijd een prachtig, gecensureerd programma, met als hoofdnummer,JRatnara" of de geheimzinnige orgel draaier, een spannende, boeiende film. Verder een zeer interessant oorlogsjournaal, een schitterend na tuurbeeld en een aantal komisclfe nummers, die In Staat zijn, den schaterlach in dc saai tc brenaen. B.E.N.D.O.R. Men schrijft ons: Gisteren- namiddag is de uitvoering gegeven van een Jang beraamd plan om voor Haarlem eene afdeeling op te richten van B.E.N.D.O.R. do Bond van gepensionneerde en eervol ont slagen militaire officieren van Moederland en Koloniën en hunne Weduwen. De fltichtingsvergadering werd gehouden ten huize van den heer H. A. Kooij, Flo raplein 28 en werd bijgewoond door de H.H. J. W. Stoutjesdijk gep. Geu. maj. tit. O G Daniels gep. Kol. der Cav. W. J. van Beu gen Bik, gep. off. van Gez. Ie kb en TV Kurtz gep. Off. mach. 2de kl. Bioscooptheater „De Kroon." Het programma van de „Kroon", is deze week al zeer variëerend. Eerst een hoogst interessante film. die ons een bezoek laat brengen aan de eerste land bouwschool voor blinden in Europa. Wij zien hoe de slachtoffers der moderne cultuur blindgewor- den in den oorlog thans profiteeren van de lessen dierzelfde beschaving om nog zooveel mogelijk een dragelijk bestaan te kunnen leiden. „De schaduw des Doods" is weer een van die onberispelijke Nordisk- filma, ZOO natuurlijk en kunstzinnig gespeeld, dat zij altijd aantrekkelijk blijven. Svy Close doet met haar helpers weer eens harte lijk lachen' om een Amerikaansche klucht. Tot slot wordt gegeven het drie-declig blijspel ,,'n Fideele Gevangenis," dat als een van „chique" lichtmissen onze goedkeuring niet hebben kan. Wij hadden na het mooie dat voorafging liever wat anders gezien. Middenstandskeu k e n. Gisteren zijn uitgegaan: Noenmaal 29; avondmaal 146 porties. Algemeen Verkooplokaal. Ge durende het jaar 1916 en 1917 werden in hit Alge meen Verkooplokaal alhier aan de Nieuwe Gracht, Makelaar P. Hoogeveen Lzn., in veiling gebracht 259 perceelen met een totale waarde van 856.268. Waarvan verkocht 240 perceelen voor een totaal be drag van 807.682. en opgehouden slechts 19 per ceelen tot een gezamenlijke waarde van 48.586. Personalia. In de Staatscommissie, inge steld bij Kon. besluit van 13 Juni 1917, waaraan i» opgedragen de herziening voor te bereiden van de loonregeling van het spoorwegpersoneel en daarom trent den Minister van Waterstaat van advies te dienen, is benoemd tot lid O.m'. de heer J. T. Bier man, chef der Centrale Werkplaats te Haarlem. Brandje. Hedenmorgen had een begin van brand plaats in perceel Lange Poellaan 14, doordat een schoorsteenvalletje in brand geraakte. Ook de schoorsteenmantel Vatte vlam. De uitgerukte brand weer behoefde geen dienst te doen, daar de buren het gevaar reeds met enkele emmers water hadden bezworen. De bewoners waren op het moment, dat het brandje beherkt werd. niet aanwezig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2