kerkberichYen A. VAN EMMERIK, HAARLEMSCH LINNEN EN DAMAST. 1 Tal van toduatrldn styn la Haarlem te loor gegaan, waarvan we geen spoor meer kunnen ontdekken. Daartoe behoort ook de linnenindustrie. Wie heeft ooit Haarlemsch linnen gezien of damast. Zeker, in musea zien we er nog staaltjes van en waarschijn lijk ook in particulier bezit, maar toch een .courant artikel is het niet meer. Bestond in 't begin der vorige eeuw nog een fabriek, een paar Jaar later was het Diaconiehuis de eenige plaats waar het linnenweven nog als handenarbeid werd uit geoefend. Vele jaren heeft de damastweef kunst in Nederland gekwijnd, maar daor de energie der industrieelen en die bekwaam heid van tëeken&ars herleeft de d&mastweef- kunst nu weer. De kunstenaar gebruikt nu zijn talent weer voor gebruiksvoorwerpen en neemt het ziellooze van fabriekswerk daar mee weg. Ons land bezit in de fabriek van den heer van Dijk en Co. te Eindhoven een inrichting, waar de oude kunst van damast- weven herleeft. Deze firma wijdt weer 60 jaar haar krachten aan het produceeren van linnen en damast. Dat zij daarin mooi en goed werk levert bewijzen de leveringen aan liet Hof. Zij toch werd belast mat dc leve ring voor de wieg en het ledikant van Prin ses Juliana. Zeker mag ook wel haar sier kunstenaar André Vlaanderen genoemd wor den, die de ontwerpen voor d.e handweverij van Dijk maakt. iKeeren we nu met zeven mijlslaarzen van den nieuwen tijd in Bra bant terug naar den ouden te Haarlem. We zagen reeds dat het met het weven van lijn waad in Haarlem ongelukkig is afgeloopen en in 't begin der 19e eeuw behalve in het Diaconie- en Aalmoezeniers Armenhuis geen linnen werd geweven. De laatste „fabrikeur" was er al niet meer. De kunst was uit Vlaanderen in 1580 hier overgeplaatst en bereikte binnen korten tijd een grooten bloei, die eenige eeuwen aanhield. Het fabriceeren van lijnwaad werd hier sterk en in 't groot beoefend en verschafte aan vele handen werk. Ook was het linnen van de Haarlemsche fabriek door zijn schoonheid en fijnheid al lerwegen beroemd. In het jaar 1583 werd hier ter stede een stuk linnen van 75 ei lengte geweven, dat slechts eenige ponden woog. Sommigen meenen, dat het er «lechts drie woog en zegt de Koning „uit hoofde van deszeii's keurigheid" naar Spanje gezon den werd. In het jaar 1606 maakte men hier een stuk linnen van vijftig ellen, dat zoo ongelooflijk fijn was, dat het f 260 alleen aan weefloon had gekost. Het garen voor dit linnen was van f 192 het pond en voor ieder pond was f80 aan spinnen betaald. Dit stuk linnen werd voor 25 okshoofden wijn verkocht. Met de linnenfabricage zagen we stond ook die van damast-,tafel- en servetgoed hoog-. Het Haarlemsche damast was keurig door zijn fijnheid en fraaiheid van 't werk en bovenal kunstig door de sierlijkheid van de bloemen, daarm geweven en de prach tige randen. Zoo mooi was dat damasten- taielgoed, dat het in alle Europeesche lan den gewild was en op vorstelijke, ja zelfs op de koninklijke tafels gezien werd. Voor al bij prachtige maaltijden en bjj bijzondere gelegenheaen prijkte het daar. De Staten van HolLand betaalden ten jare 1651 voor een stuk tafeldamast dat kier In Haarlem geweven jvas, vijftig gulden. Hoeveel gewin uie weefkunst hier bracht toen zij hoog stond ia daaruit licht te begrijpen. Door de duurte der levensmiddelen en de hooge arbei^sloo- nen, die uitbetaald moesten worden, is die industrie te niet gegaan en omstreeks 1800 was de omzet van nog maar .één handelshuis van belang. Nauw met de linnenindustrie en damast weefkunst hing samen de handel in garens en linnen die voor een groot deel Haarlems koophandel vormde. Onze kooplieden ont vingen de garens en het linnen uit Silezië en andere plaatsen en Duitschland. Verpakt in vaten en kisten kwamen ze hier heen. Na getwijnd en gebleekt te zijn, werden de garens weer naar elders, voornamelijk naar Engeland vervoerd. Wat ue linnens betreft, uit het land van Gulik en Berg, uit Bielefeld, uit de Meijerij wan 's Hertogenbosch en eindelijk uit Vlaan deren en Braoant, werden in de laatste helft der 17e en in het eerste gedeelte der 18e eeuw üeze bij vele duizenaen stukken naar Haarlem als naar een algemeen stapeima- gazijn heengezonden. Hier gekomen, werden ze ooör onaer stadeeed staande linnenmeet- sters gemeten. Aan de'stad werd daarvoor een jaarlijksche recognito uitbetaald, die ge woonlijk tot een hoog bedrag opliep. Voor het begin der maand Augustus moesten die linnens op de bleek worden bezorgd,. Dit was het uiterste van den bepaalden tijd en werd begin 19e eeuw nog „ruwhalen" ge noemd. üit het bovenstaande begrijpt men dat de linnens ook al vroeger naar de bleek gezonden werden. Waren ze van de bleek terug, dan was het de beurt der lijnwaad- pakkers ze in te pakken. Op een gevelsteen in de Schagchelstraat kan men nog zien, hoe dat ging. Dit pakken was in de dagen van drukte in den handel een zeer goed middel van bestaan, maar nu is „lijnwaad- pakken" een geheel onbekend woord. De linnenhanuel was bovendien de oorzaak zoo wel van het bestaan als van den bloei van veie Lijnwaadbieekerijen op de dorpen inden omtrek. Het kristalheldere duinwater was uitstekend geschikt voor het spoelen, de uit gestrekte weidevelden tusschen duin en stad vormden uitstekende bleeken. Dit gebruik van het duinwater gaf weer aanleiding tot geschil met de bierbrouwers, dn elk geval gaf het linnenbleeken in de naaste dorpen wederkeerig voordeel aan de burgerij en den winkelstand. Jacobus Viverius verhaalt iu zijn Hand boek ofte kortbegrijp der kaerten in de be- schrijvinge van Holland pag. 260 deze woor den: Het Lijnwaed dat de vrouwen spinnen worden overal zeer gepresen. Daer is een webbe van 76 ellen Hollandsche mate in Spanjen gevoerd en was maer drie pond zwaer. Ende in het jaer 1698 is een stuck lijnwaed tot Haerlem voor 14 guldens de Vlaemsche eile verkocht om in Frankrijk te verschenken. Iet» dergelijks had hier 16 Augustus 1606 plaats. Eigenlijk was dat nog zeldizamer. Een bekend burger van Haarlem Jakob Jansen Smuyeers, die aan de Beek op den hoek der Warmoesstraat woonde, vermangelde toen aan een zijner medeburgers n.l. Paschier Hamertjjn, een stuk wit linnen, zoo fijn, als hier te lande nooit te voren was gezien. Het' was 60 ellen lang en werd verkocht voor „46 ©okshoofden van den besten wijn hetwelk! ongelijk meer bedroeg dan het bo ven verhaelde." Het was geweven door Govert Willemsen, die In de Barvoete Sus torensteeg (nu Barre voetenstraat) woonde en kostte twee honderd guldens van weefloon. Het garen was zoo fijn en strekte zoo ver, dat van een lood gewichts meer dan vijf vierendeete lakens geweven was. Wat is nu eigenlijk het hoofdkenmerk van damast? De linnendraden weerkaatsen het licht in ééne richting en schijnen aan ide landere dof. Bij het damastweven nu trekt men van die eigenschap partij om een pa troon in de stof te werken door grond en mteekening van verschillend ioopende dra den te voorzien. Dit damasteeren is vol strekt geen Haarlemsche uitvinding, al woon de hier in de 17e eeuw een Quyrijn. Da mast, Burgemeester onzer stad en zeer be kend linnenwever. Wel stond de damast weefkunst hier op hoogen trap. De Staten van Holland bestemden dikwijls Haarlemsche lijnwaaddamasten drie ellen breed, met alterlei versierselen ter weers zijden, verscheidene met zonderlinge kunst geweven tot geschenken aan koningen en vorsten en betaalden vijftig guldens per les. Ook hebbe ik, zegt Dirk Schrevel, deze da gen-ten huijze van eenen onzer burgeren Samuel Kornelissen Buf, wonende in het witte Tuijnhuij8 in de Schaohe 1st raat witten •twijn gezien, ende in handen gehad, bij Ihern (zeite getwijnd het welke bij 't lood, een pond VlaemBcli ende bij het Pond ten min sten honderd daelders verkocht werd, van ongelofelijke fijnheid, gelijk een enkel vlas ken ende niettemin so sterk als grof twijn, hetwelke omtrent tachtig guldens van spin nen gekost heeft. Ten slotte nog eenige dichtregelen van den 16en eeuwschen dichter: Aen dezer duijnen kant zijn sckoone groene Weijden Waerheen de duijnen van hun kiaeren regen leijden, Die u'ijt haer ad'ren springt als een fonteijn doet En met een soet gedruijs uijt hunne vorsten vloed Hier maekt men 't lijnwaed wit, hier bleijkt men 't graeuwe garen En maekt de webben toe alsof zij sneeuwwit waren Op, siet toch hoe hierom so menig knecht en meijd In 't werk hier bezig, zijn in veel vereeheij- denheijd Hier loogt men 't linnewaet daar word het weer gesteken Begraven in de melk de graeuwheijt uit te weken Dees wasschen in de tob voor daauw zijn blaeuwen huijd En wrijven met de vuijst zulk overblijfsel uijt Die spoelen 't weder op: en gaen 't te velde brèngen En maken 't pennenvast en staen het te bespringen Met zilvren regens dou, tot dat het wi en zacht Word nu de bleijk gedaen en weer na stad Werd het patroon verdubbeld, dan werd het weefsel te breed voor servetten, dikwijls ook te lang. Meestal worden de servetten dan zonder boven of onderrand uit een door loopend weefsel gesneden, soms ook wordt een deel van het patroon binnen den rand weggelaten. Die randen bestonden veelal uit bioemranden, bladranken, gestyleerde vogels en insecten. Gedenkdamasten werden zeer dikwijls door onze voorvaderlijke meesters vervaardigd en dat gebeurt nu nog. Zoo werd aan de bovengenoemde Eindhovensche damastfabriek in 1913 een gedenkdamast der 100-jarige vrijheid vervaardigd. Aan den rand zien we oranjetakken, oranjeappels, welke W's vormen waarboven een koningskroon prijkt. In eiken hoek ziet men het Neder- landeche wapen zonder schildhouder waar van twee in spiegelbeeld. Dit is bjj het da mastweven een geoorloofde vrijheid en ge volg van de weeftechniek. Elk assymetrisch ymotief aan de eene zijde van 't damast weefsel vormt een spiegelbeeld aan de an dere. Op het eigenlijk veld zien we binnen een vierkante omlijsting van oranjetakken een medaillon waarop d<e Hollandscne tuin met de Hollandsche leeuw. FEESTELIJKE BIJEENKOMST VAN DEN N. R.-K. METAALBEWERKERSBOND AFDEELING HAARLEM. Men schrijft ons: Precies half 8 bracht een lustig strijkje de zeer talrijke aanwezigen in de feeststemming en opende de afd.-voorzitter met den Chr. groet de feestvergadering en memoreer de in 't kort de voordeden die de afd. voor haar leden hier in Haarlem verworven heeft. Nu volgden 't Mannenkwartet D. V. Z., onder leiding van den heer B. Sleper, dat zeer verdienstelijk het Dopiinum Salvum Fac. van Giezen en „Zoo gij mijn lief wilt zijn," van Joh. van Neuven zong. Men genoot van den heerlijken zang. Hierna trad op 't Mandolinegezelschap der St. Jozefsgezellen (parochie O. L. Vr.). Ook hier bleek dat men onder zeer verdienstelijke leiding prachtig werk kan leveren. Zelden hoorden wij zoo iets moois; dit vid dan ook best te merken aan de ovatie, die zij van de aanwezigen in ontvangst hadden te nemen. Nu verkreeg de heer E. Schaaper, hoofdbe stuurder, 't woord. Deze eminente spreker memo reerde ook wat door de afd. verkregen is en welk werk er door afd.-best. en propagandisten gedaan is en nog te doen staat Ook hunne echt- genooten, zetde spreker, hebben opofferingen, zij missen de gezelligheid in hun gezinnen, want er wordt gewerkt, veel gewerkt. Maar spreker was dankbaar, de afd. is met 100 nieuwe leden ver- meerdeid ic één jaar en de Bond zelf telt reeds meer dan 8000 leden. Overal wordt de stormklok geluid, bijna hee. Europa staat in brand, wat zuilen wij hier in Nederland nog krijgen. Wij zijn verplicht te waken voor alles oat omverwerping van Kerk en Maatschappij beoogt. Ook hebben wij de be langen van onze gezinnen te bewaken Waarom eer ammunitie moet wezen: steunt ons door de vrijwillige contributie. Spreker hekelde voorts 't optreden van de Soc. Vakbonden, vooral in *t Zuiden; zij willen invloed krijgen. Waken wij ook daar voor onze beginselen Geld is daarvoor noodig. steunt ons, 't gaat om onze R.-K. beginselen. Spreker sprak nog een hartig woord tot de vrouwen en a.s. vrouwen. Meermalen werd de spr. door applaus onder broken. Nu volgde 't neusje van de zalm, de Rede rijkerskamer „St. Genesius". onderafd. der St. Jo zefsgezellen, trad met 't stukje „Hannes en Kre- lis op Bruidsinspectie" voor 't voetlicht. Onbe daarlijk werd er gelachen, 't Succes was volko men. Na de pauze trad het Mandolinegezelschap weder op. Als bewijs van waardeering ontvingen de heeren linten, bedrukt met R.-K. Met.-Bew.- bond „St. Eloy" afd. Haarlem. Ook het kwartet zong weder zeer verdienstelijk. Met eenige zeer komische voordrachten en duetten werd de avond besloten. Lang zal deze gezellige avond in 't geheugen blijven. Veel is er genoten en tevens veel leer zaams gehoord, 't Bestuur hoopt 't volgende jaar de zaal tweemaal ter beschikking noodig te heb ben. 't Was nu reeds te vol. Ds voorz. dankte nog alle medewerkers, die den avond zoo prach tig deden slagen. Ned. Eeiavereeaijlag. De af- deeling Haarlem van de Ned. Reisvereenl- ging vergaderde Donderdag in een der zalen van het gebouw „De Nijverheid" onder voor zitterschap van den heer J. G. P. Sabel. Dit het verslag van den secretaris, den heer Bremer, bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar met succes heeft gewerkt Niet minder dan 37 tochten en uitstapjes.waaT- aan 527 dames en 474 heeren deelnamen, wer den gemaakt en vele goedgeslaagde lezingen werden georganiseerd. Het aantal leden klom van 548 tot 620. Na een woord van dank door den voorzitter aan den secretaris voor de samenstelling van dit jaarverslag brachten de voorzitter en de heer J. A. Klijn, lid van de. commissie voor kleine reizen den heer W. H. Bremer Jr. die als secretaris aftrad, hulde voor hetgeen hij voor de afdeeling heeft gedaan. De heer W. E. Zuurendonk zal thans het secretariaat waarnemen. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van 295.73. Het batig saldo bedraagt 19.20. De heeren J. G. P. Sabel en C. de Wijman werden aLs bestuursleden herkozen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Dordrecht werden aangewe zen de heeren Sabel en De Wiiman en als hun plaatsvervangers de heeren Bremer en Klijn. Na behandeling van de punten van den be schrijvingsbrief en eenige meer huishoude lijke aangelegenheden, wer.d de vergadering gesloten. Aanbieding cadeau. Op Zondag 20 Jan. U, zooiezen wij in „Het Katholiek Schoolblad" hebben drie leden van 't Hoofd bestuur der Diocebane Vereenigingen van R.-K. Bijzondere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem, n.l. de heeren A. A. Koster, J. Kloosterman en B. F. Leers, een bezoek ge bracht bij den oud-adviseur, den HoogEerw. Heer J. Th. A. Bosman. Dekca van Amster dam, ten einde hem het cadeau te overhan digen, dat als een blijk van hoogachting door de leden der D. V. aan Z. H. E. geschonken is. Het bestaat uit een paars kazuifel met toebehooren. Bij de korte aanbieding-speech drukte de voorzitter den wensch uit, dat Z. H. E. nog jaren lang het geschenk bij zijn priesterlijke bediening moge dragen, en ver zocht hem nu en dan bij het H. Misoffer de D. V. in zijn gebeden te herdenken. Z. H. E. drukte daarop zijn harteliiken dank uit voor de leden der D. V. in het algemeen en voor de leden van het Hoofdbestuur in het bij zonder voor de aangename verrassing hem bereid, en beloofde niet nu en dan, maar tel kens als bij het priesterlijk kleed zal dragen bij het H. Offer, de D. V. bij zijn gebeden in te sluiten. KWEEKERIJEN s „ERICA" Doodweg, Schoten. TEL. 2686 VREDENBURG" UOUTVAASI, OVERKEEK, IEL. 2009 TUIH-ARCHITECTUUR. KATHEDRALE KERK ST. BAVO. ZONDAG, sluiting van het 40 urengebed. De H.H. Missen om 6, 8 en 9 uur en om half 11 de plechtige Hoogmis. Om 1 uur komen de kinderen der Edelwacht in de kerk. Half 3 Rozenhoedje en luide aanbid ding; 7 uur plechtig Lof en preek en „Te Deum". MAANDAG, half 11 plechtige Conventu- eele H. Mis van het Hoogw. Kapittel; 7 uur Zielenlof met Rozenhoedje voor de gel. zielen. DINSDAG, onder de H. Mis van half 8 algemeene H. Communie voor de kinderen der Edelwacht. ZATERDAG, 7 uur Rozenhoedje in de Mariakapel. De Blasiuszegen zal de volgende week gegeven worden iederen dag na de H. Mi® van half 8 en 9 uur. Parochiekerk van den H. Joseph. ZONDAG, de stille H.H. Missen te 7 uur en half 9; te half 11 de Hoogmis; half 2 oefening van de Edelwacht. 'sAv. 7 uur Lof met conferentie. MAANDAG, te half 8 Congregatie. DINSDAG, half 8 algemeene H. Commu nie voor de leden van'de Edelwacht. 'sAv. 7 uur Congregatie. WOENSDAG, 4e der negen Woensdagen, welke het feest van den H. Jozef voorafgaan. De H.H. Missen te 6, 7, 8 en half 10 uur. Te 7 uur gezongen H. Mis en 's avonds te half 8 Lof met gebeden ter eere van den H. Joseph, DONDERDAG, half 8 Lof met gebeden voor den vrede. ZATERDAG, half 8 H. Mis voor de bekee. ring der Zondaren in de kapel van het Mira,c Mariabeeld, na den middag van 4—ftalf 10 gelegenheid om te b;ech:en. 's.Avonds half 8 I/>f met gebeden voor den vrede. Parochiekerk van den H. Antonius v. Pr dn a ZONDAG, te half 6, 7 uur en half 9 de gelezen H.H. Missen, half 11 de Hoogmis. Onder de H.H. Missen schaalcoüecte voor onze St. Antoninaschool. Te 12 uur Catechis mus, half 4 Vespers. Heden feest van den H. Blasius, patroon tegen keelziekte. Na de Vespers zal' er ge legenheid zijn om den zegen te on'vangen. a's- ook Maandagavond m de H.H. MVen. DINSDAG, te 7 uur uitslelting van het Allerheiligste tot het verdienen van den vol len aflaat ter eere van den 'H. Antonius. Te 8 uur gezongen H. Mis en des avonds half 8 uur Lof en Vergadering der Broe derschap. WOENSDAG, te 7 uur H. Mis voor den heer Jacobus Dam en te half 8 voor Mej. Margaretha van der Vossen, geb. Zwanen' burg, als leden van de Broederschap van den H. Antonius. DONDERDAG, te 7 uur twee H.H. Mis sen voor de heer Jac. Franc. Lips, ais hd van de Broederschap van den H. Kruisweg. VRIJDAG, te 8 uur gezongen H. Mis, 's avonds te half 8 Lof en oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG, te 7 uur H. Mis voor Joannes Norbertus van Eeten, als lid van de Broeder schap van den II. Antonius. Kerk van het Allerheiligste Hart ZONDAG, le Zondag der maand, te ver dienen volle aflaat voor de leden der Eer herstellende Communie, feest van den H. Blasius, te 7 uur en 9 uur de stille H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, onder de H.H. Missen Predikatie, half 1 Catechismus, te 4 uur Lof, Predikatie en Acte van Eer herstel. Na de H.H. Missen en na het Lof zal de Blasiuszegen gegeven worden. DINSDAG, hall 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius, het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot na de H. Mis van 9 uur. "s Avonds van half 8— 9 uur gelegenheid tot het verkrijgen van Katholieke lectuur. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. ZATERDAG, 's av. van 5half 10 gele genheii om te biechten. In de week de H.H. Missen te half 8 en 9 uur. Pnrocliiekerk Spaai ue. ZONDAG, de H.H. Missen te half 6, 7 en 9 uur; te half 11 de Hoogmis. Te 12 uur Catechismus voor de meisjes, te uur voor de jongens; 7 uur Lof en rozenhoedje. MAANDAG, 'e avonds half 8 Lof ter ee e van .de H. Maagd. WOENSDAG, 9 uur gezongen H. Mis van dankbaarheid bij gelegenheid van een Gou den Jubileum, 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. DONDERDAG, 8 uur gezongen Requiem voor de overledenen die op St. Barbara en St Bavo be.graven zijn; 10 uur H. Mis in de kapel van het Kerkhof. ZATERDAG, 's nam. van 4hall 10 gele genheid tot biechten'. Aartsbroederschap van de H. Familie. De vergadering wordt iederen Zo i na houden te half 5 in de parochiekerk aan het Spaarne. Vóór de vergadering bestaat or gelegenheid zich op te geven ais lid ..e» H. Familie en van „Voor Eer eu J t." Barbara (Schoterkwartier). ZONDAG, do H. H. Missjn te hal. 6, kwart over 7, 9 uur, en to ftlf 11 dc Hoogmis, half 7 Lof en na da H au»3tne°[® ftjV 'II Communie voor d> le den van he Pa'ron al DINSDAG en Don derdag 's avonds ualf 8 Lof. D0ND R AG kwart over 8 H. Mis voo de leden van d Aartsbraj-' 'erschap van O. L. Vr. v».n Alt. B.„st nl.' VRIJDAG, te kwart over 7 en kwart over 8 H.H. Missen voor de overl. familie en tot intentie dergemen, die in de bus voor de geloovige zielen geofferd hebben. ZATERDAG, gelegenheid om te biechten van half 8—half 10 voor kinderen en ou deren, van 45 uur voor kinderen, van 5— half 10 voor ouderen. St. Jan, Amsterdams! raat. ZONDAG, 7 uur en half 9 de stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis. 2 uur Ca tec his. mus, 7 uur Lof met predikatie en Rqaenhoed e. Heden wordt na de H.H. Missen en na het Lof de zegen van dén H. Blasius ge geven. MAANDAG, om half 8 geen H. Mis maar wordt op den gewonen tijd de H. Commu nie uitgereikt. DINSDAGavond -half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG, om half 8 geen H. Mis, maar wordt de H. Communie op den ge wonen tijd uitgereikt, om kalf 11 de ge zongen H. Mis niet trouwplechtigheid. 'sAv. half 8 Lof 'Jer eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, n.rn. van half 5—half 6 gele genheid om te biechten voor de kinderen. ZATERDAG, n.m. van 4half 10 gele genheid om te biechten. Gedurende deze week de Catechismus vol gens gewoonte, uitgenomen Maan lag en Donderdag. De jjl.H. Missen 7 uur, half 8 en 9 uur. Woensdag- en Vrijdagmorgen wordt de kerk om zes uur geopend, kwart over zee en half 7 de H. Communie uitgereikt. A.s. Zondag om 7 uur generale Communie voor de kinderen van d« groote leeringen. HEEMöTEDE. ZONDAG, 7 uur en half 9 stille ILH. Missen, 10 uur Hoogmis. Half 4 vergadering der H. Familie, atdeeling mannen, 6 uur DONDERDAG, kwart over 7 gez. H. MU ter eere van het H. Sacrament; 's av. ha» S Lof. 6, Heil, voorzitter der efdee lieg Hurlena, die na Se aanwezigen welkom te hebben geheetea, dco heer fitolp aan de vergaderden voorstelde en de hoop tdtte dat deze vergadering er toe zou bijdragen om het verlangen van de regeering „dat meer land zou Worden dienstbaar gemaakt voor de teelt van land- Vwwproducten" zou worden bevorderd. De heer Stolp daarna het woord verkrijgende be gon met te wijzen op de door den oorlog zoo zeer veranderde omstandigheid waarin de landbouw ver keerde, op de noodzakelijkheid van verandering in het boerenberijf, vooral nu het gebleken was dat Veel noodige hulpmeststoffen niet meer konden wor- 'den aangevoerd en voor de voeding van mensch en idler zooveel ontbrak wat vroeger gemakkelijk kon verkregen worden hij weer er op, hoe wij door die om standigheden veel meer op eigen kracht zijn aange wezen, ons land moet veel meer opleveren dan vroe ger om het hoog noodige te verkrijgen. Wij moeten het land zoo productief mogelijk maken en zfstap pen van het verouderde Idee het grasland slechts als aoodanig te gebruiken. Dikwijls zijn de eigenaren van laad niet daarvoor te vinden, maar men moest trachten hen daartoe te hewegen. Het idee dat veel land ongeschikt ls voor de teelt van landbouwproducten moest men laten varen, alleen diende men oordeelkundig na 4e gaan Welk land voor deze en welk land voor die gewas sen, ongeschikt was en niet te zeer vreezen dat het lagere land die geschiktheid niet bezat. In onze streek ls voor veel gronden het diep ploegen niet gt- Wenscht, omdat men dan het land te los maakt en men soms door te veel bewerken schade doet door dat dan het land te fijn wordt voor verbouwing. Twee zaken diende men in de gegeven omstandig heden in het oog te houden en wel dat men van de te teelen gewassen veel eiwit verkreeg en in even redigheid veel massavorming. Voor massavorming waren bizemder voederbieten geschikt en werd ook <de bouw van suikerbieten aangeraden, vooral kreeg men voor suikerbieten hoogere prijzen en was het geen na bewerking in de fabrieken overschoot, nog ■eer geschikt voor veevoeder. Erwten waren in onze streek beter dan boonen vooral omdat de laatste meer bemesting eischen. Voor haver was hetzelfde op te merken als van boonen. Gerst werd zeer goed geacht, vooral Chevaliergerst. Inkuilen werd dikwijls niet goed toegepast, men moest direct bij het inkuilen of opstapelen de massa voldoende belasten hetgeen niet steeds werd in het oog gehouden. Het verbouwen van peen was ook goed maar in onze streek niet zoo rentegevend als voederbieten. Aardappelen zijn ook niet aan te raden. Voor tarwe, mits niet te laat gezaaid werd Wilhelmina tarwe aanbevolen maar preferentie gegeven aan Javettarwc die op onze grondstreken meer opleverde. Gedwongen door de omstandigheden zullen wij nog lang na den vrede veel minder vee moeten gaan hou den en meer bouwland moeten aanleggen. Al het hiervoor aangegeven werd door verschil lende voorbeelden gestaafd en eindelijk er op aange drongen dat eene commissie zich onledig zou houden met deze belangrijke aangelegenheid. De heer Heil bracht den spreker dank voor zijn.- duidelijke uiteenzetting. De eerste vraag die men zich stelde was gewoonlijk „word ik er beter van" men zou moeten inzien dat de oude sleur niet meer kan gevolgd worden en dat men in jaren nog niet de kunstmeststoffen zou kunnen krijgen die noodig lijn. Hij zou gaarne hooren wat de aanwezigen over het gesprokene in' het midden hadden te brengen of te vragen. De heer P. Dijkzeul zeide bereid te zijn land te Scheuren, hij vroeg of een zandlaag van twee voet op zijn land voldoende zou zijn en wat hij dan het best zou kunnen teelen. De heer Smit vraagt of men huurland mag scheu ren «onder verlof van den eigenaar. De heer Stolp zegt dat een grondlaag van twee voet gewoonlijk voldoende is, maar dit van omstan digheden afhangt, hij wil het bedoelde land gaarne komen zien. Tot het scheuren van land had men machtiging van den eigenaar noodig maar ook deze zouden wel Inzien dat verandering noodzakelijk ls. In Friesland b.v. waar vroeger alleen land voor grasland werd verhuurd, begon het bedrijf al tweeledig te worden De heer Buijs meende dat het land in den Waar- derpolder steeds gebleken ls ongeschikt te zijn voor d« teelt van landbouwgewassen, hij staafde dit met «enige voorbeelen. De heer Stolp zeide dat het natuurlijk moeielijk ls goed bouwland te maken van land dat ook voor gras land niet deugt. De heer Milats vroeg of het zeker was dat de verbouwer de geteelde vruchten voor zich mocht behouden, waarop de heer Stolp antwoordde dat men zeker een gedeelte zelf zou kunnen behouden, maar men moest uitgaan van het idee, wij moeten ver andering aanbrengen, ook voor anderen, liever dan door de regeering hiertoe te moeten worden ge dwongen. De heer Vreeburg vraagt of hij bij scheuring van laag land goed doet kalk te gebruiken. Dit wordt door den heer Stolp ontraden. Vooral ook omdat het du wat laat ls. De heer Daamen zegt dat vroeger bijna in elk huurcontract het verbod van scheuren voorkwam maar dat eigenaren reeds begonnen in te zien dat verandering noodig is. Onlangs werd een geheele boerderij van 24 hec taren grasland verhuurd met het recht van scheuren. De heer Prins wijst op den hoogen waterstand op vele landen, die daarom ongeschikt zijn voor verbouwing en nu men geen petroleum kan krij gen bij motorbemaling, is het soms betreurenswaar dig, hij vraagt of de regeering hiermede geen re kening zou kunnen houden. De heer Beljaers vraagt, wat te doen met laag land en hoe men denkt over ingekuild gras. De heer Stolp wil het inkuilen van gras niet aan raden. Hooi is in voederwaarde veel hooger dan het best ingekuilde gras. De voorzitter, de heer. Heil, zegt met belangstel ling een en ander te heben aangehoord en hoopt dat de aanwezigen ook aan hunne vrienden mede- deelen wat hier verhandeld is en men zal inzien dat een tweeledig bedrijf in onzen landbouw noo dig is. Hij zou wenschen, dat degenen die land wen- schen te scheuren, zich tot den heer S. Stolp te Halfweg zouden wenden en die dan met de belang hebbenden zal overleggen, wat voor hen het meest ls aan te raden en wat op het gescheurde land het best kan worden verbouwd. Hij zal niet nalaten de regeering te wijzen op de wenschelijkheid om voor bemaling, zoo eenigszins mogelijk, de noodige pe troleum beschikbaar te stellen. De heer Smit vraagt of het Rijk ook subsidie geeft voor het scheuren van land, waarop verwe zen wordt naar de bekende vergoeding mits de opbrengst niet zelf wordt voorbehouden en ook niet voor voederbieten. De heer Prins dankt het Bestuur en den heer Stolp voor de verstrekte mededeelingen en den heer Heil nog eens voor zijn toezegging om bij de Re geering de vraag om petroleum voor bemaling te ondersteunen. Nadat de heer Heil de aanwezigen dank heeft ^gebracht, sluit hij de vergadering. gebragt. Haarlem bleet een middelpunt van da mastwevers tot in de 17e eeuw. Maar die mmanier van weven ging men ook op andere stoffen toepassen, in 't bijzonder op wol en zijde, waarop Ampsing in zijn gedicht ook toespeelde. Maar wol noch zijde bezit de eigenschap om het licht steeds in ééne rich ting terug te kaatsen, dermate dat de te genstelling van grond en teekening naar vo ren springen. Welke voorstellingen wist men dan zoo artistiek naar voren te brengen? IHet waren Bijbelsche geschiedenis en his torische feiten, jachtpartijen en ook mytho logische verhalen. Prof. Jhr. Six heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt voor de stu die der damasten. Door zijn vrijgevigheid bezit Haarlem's museum een tweeteil prach tige damasten veltea «o wel ©en van Quij- rijii Damast en een van Paschier Lamertijn. Speciaal adrei voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6