BINNENLAND STAD EN STREEK '(Tigers <fer DuitseKe banken in Zwitserland, waarin wordt medegedeeld, dat verzoeken om geld zullen worden gedaan voor de pa cifistische propaganda in Rusland, dat deze verzoeken uit Finland en van verschillende personen zullen komen, waaronder Lenin, Trotzky, Zinoviëf, Kamenef. enz. Wanneer de aanvragers één der beide kandbeekenin- gen Dirsehau of Molkenburg kunnen toonen, moeten zij als echt worden beschouwd en on middellijk ingewilligd worden. De heer Alexandere Millerand, gewezen Franeeh Minister van Oorlog, heeft te Parijs vóór de „Ligieu de l'Enseigne «meht" een voordracht gehouden over do oorlogsdoel einden van Duitsehland en de vredesvoor waarden van de Entente. „Wij vechten," zeido hij. „niet alleen om Frankrijk te verdedigen en te redden, maar om de beschaving te verzekeren tegen dc herhaling van een aanval als dien van Augustus 1914." „De „Bond der Volkeren", waarvan men de stichting voorstelt als de noodzakelijke en voldoende waarborg voor een voortel arenden vrede is een plan. dat reeds lang sympa thiek is, voor het democratische en republi- keinsche Frankrijk. Het is een allereerste eisch, wil die Bond kans hebben te ontstaan en voort te duren, om die volken te doen her leven, die door het geweld brutaal uit de rij der volken zijn weggevaagd." De heer Millerand heeft toen herinnerd aan de verklaringen en de daden van de re geeringen der Entente ten gunste van Po- ton zoowel als van Bohemen. aan de stich ting van een groot-Servië en een ethnogra- fisch afgerond Roemenië aan de vergoedin gen, de waarborgen en de teruggaven, ver schuldigd aan België, Italië en Frankrijk. Hij heeft het licht laten vallen op alles, wat de formule, door de Duitschers aan de Sov jets ingefnisterd. tegelijk voor naïefs en cynisch had, de formule namelijk: „Geen annexatie, geen schadeloosstelling. „Aldus," heeft de óud-rainister van oorlog zijn rede besloten, „doen zich de oorlogs doeleinden van Duitsehland en de vredes voorwaarden van de Entente in het volle licht voor, aldus is het vraagstuk juist ge steld: met Duitsehland tegen het recht der volken of met de Entente vóór hun bevrij ding." De Duitsche bladen vernemen uit Genève, dat volgens Fransclie dagbladberiehten be richt is ontvangen uit New-York, dat Wil son niettegenstaande de verklaring van Versailles, besloten is, ziin actie voort te zetten. Men verwacht, dat de president, wan neer de tijd daartoe hem geschikt voorkomt, persoonlijk zal antwoorden op de redevoe ringen van Hertling en Czernin. RUSLAND HET GEVAARVOLLE LEVEN IN ST. PETERS BURG DE FAMILIE ROMANOFF OP RANTSOEN GESTELD - NEDERLAAG DER BOLSJEWIKI IN FINLAND DE NOORDE LIJKE GRENSSTATEN POLEN EN UKRAINE Nog immer duurt de burgeroorlog in St. Petersburg voort, waarbij burgers en soldat ten zich te buiten gaan aan plunderingen ■yi moord. Bij een gevecht tusschen militai ren gn' plunderaars, dat hieruit ontstond, Werden eenige duizenden person m gedood en gewond. Bij een .poging eener gewapende bende om in een mohammedaansche club geld af te persen, werden de voorzitter dpr club, vorst Engelytsche, eu een ander persoon doodger achoten. In vele stadswijken werden levensmidier- jcnwinkels ^oor vrouwen leeggeplunderd. Volgens Reuters bijz. dienst wordt uit St. Petersburg aan de „Times" gem. dat er ook weer een nieuwe uitbarsting van dronken schap en wreedheid plaats h'ad. eenige uren nadat honderdduizenden openlijk bnn eer bied betuigd hadden voor de orthodoxe kerk en hun diepen afschuw voor de Bolsjewiki. Ongeveer .500 gewapende hooligans drongen in de kerkgebouwen op den boek van het Vosnesensky Prospect en het Katiierina-ka- naal, braken den wijnkelder open. Daar ont stond een baekanalische orgie. De onorde lijkheden breidden zich uit tot de Alexander- markt en de Sadovaya-straat, waar veertien winkels van juweliers, vier apotheken en zeventien magazijnen van gemaakte klee ding werden geplunderd. De geregelde troe pen kwamen met gepantserde auto's op het terrein, om de ongeregeldheden te onder drukken. Er ontstond een vuurgevecht, dat aan beiden zijden den geheelen nacht werd voortgezet. Toen in den morgen nieuwe troepen aankwamen, vonden zij in den wijn kelder, waar zij de wacht moesten aflossen, hun kameraden, die het voorbeeld der op standelingen hadden gevolgd, waardoor op nieuw een gevecht ontstond tusschen de troepen, voordat de rust, kon hersteld wor den. Waar de familie van den voormaligen Czaar, de familie Romanoff, verblijf houdt, vindt men aimmer en nergens met eenige zekerheid vermeld. Wel lekken soms eens enkele berichten door over hun bestaan, doch waar die berichten hun oor sprong vinden, wordt daarbij niet vermeld. Zoo is 't ook thans weer met een bericht uit St. Peters burg, via Berlijn, over de rantsoeneering in de huishouding van den vroegereu Czaar. Men komt alzoo wel te weten, dat zijn familie per maand 30 pond meel, 1 y2 pond suiker en een half pond boter mag ontvangen, doch waar zij haar gebak zal mogen gebruiken wete men hier niet. Intus- schen zij opgemerkt, dat het een mager, alles behalve keizerlijk rantsoen is, waarmede Roma noffs familie is bedeeld. De Bolsjewiki heeft na de nederlagfen in Ukraine en Polen, thans ook in Finland een cevoeligen klap gekregen. De Finsche Witte Darde is thans definitief meester van Tornea. Een gedeelte der Russische soldaten is aldaar ge vangen genomen, de overigen zijn ontkomen. Een Russisch commissaris, die met het personeel der Roemeensche legatie naar Haparanda trachtte te vluchten, werd ontdekt en op staanden voet dood geschoten. Kemi moet door de Russen ontruimd zijn. Noord-Finiand bevindt zich thans weder in handen der Finnen. De spoorlijn TorneaHa paranda is hersteld. Het laat zich begrijpen, dat nu de zaken zoo loopen, de noord-westelijke grensstaten van Rus land de een na den ander, hun steun bij de Cen- tralen hopen te vinden, teneinde hun zelfstan digheid te herkrijgen. De „Lettische Zeitung" te Riga wijst er dan ook op, dat de Russische machthebbers wel den fliet de Duitsche gewapende macht vree zen, maar 'dat ze ten allen tijde bereid zijn de vrijheid en zelfstandigheid van een klein, onge wapend volk te onderdrukken. Dat toonden ze in Finland en Esthland. De eenige macht die nog in staat is de noodige bescherming te geven, is Duitsehland. Dat toonen tal van verzoe ken uit Lijfland en Esthland, dat hebben ook de nieuwe Koerlandsche Landdag en de Landdag van Esthland en Lijfland erkend. Lijfland en Esthland kunnen slechts door het binnenrukken van Duitsche troepen voor ondergang worden bewaard. Of die staten en staatjes, onder de protectie van Duitsehland, dan in een idealen toestand zullen zijn gekomen, moeten zij afwachten; de geschiedenis van Polen en in de laatste jaren van België geven helaas redenen genoeg daaraan te twijfelen. Toch schijnt men liever dit alles er voor over te hebben, dan ouder Rusland te moeten blijven, al was het alleen maar om eindelijk een soort vrede te verkrijgen, welken men wel van de Centralen, doch niet meer van Rusland verwacht. Om dit te bereiken, de verlossing van Rusland, wordt bloed vergoten en offert men het leven. Vólgens een bericht uit- St. Petersburg via Stock holm is Smolensk na een tweedaagschen veld slag, waaraan ook de Poolsche artillerie onder generaal Losniewski heeft deelgenomen, door'de Poolsche troepen in storm genomen.Ook de stad Witebsk werd door generaal Dowbor Mus- nicki veroverd. De paarden, noodig voor de be spanning der artillerie, werden den Polen door de Ukrainers geleverd, die liever een zelfstan dig Polen dan een nimmer te vertrouwen Rus land aan hun zijde hebben. ZWITSERLAND EEN ZEER ERNSTIGE BESCHULDIGING - een Revolutie IN ALLE LANDEN?-EEN DUITSCH PROTEST. In dezen ernstigen tiid moet klare wijn geschonken worden. Er dient streng onder scheiden te worden tusschen wat als doel der huidige beweging onder de Zwitsersche arbeiders wordt voorgewend, en wat werke- }hk zij het ook onder geheimhouding net doel der beweging is. Er werd, aldus schrijft men uit Zürich aan het .Jl.bld.", terloops reeds melding ge maakt, van de zeer ernstige beschuldiging door de „Basler Nachriehten" uitgesproken die dan ook grootendeels aanleiding gegeven heeft tot de buitengewone troepen-concen tratie, tengevolge waarvan Zürich zoo goed als in staat van beleg verkeert. Het, Bazelsche blad beschuldigt de leiders der huidige protest-beweging onder de ar beiders, dat zij indertijd in Stockholm op zich hebben genomen om op een wenk uit Sr. Petersburg een. revolutionnaire beweging op touw te zetten. De leiders der beweging hebben deze beschuldiging afgedaan met de opmerking, dat het een soort van „Hinter- treppe-roman" leek, daarmede uit. Maar voor de Bazelsche redactie is het daarmede niet uit, en zij tart vandaag de socialistische leiders der beweging, duidelijk en beslist te antwoorden op de volgende, vragen: Durft ge ontkennen, dat er in Stockholm over onderhandeld is om in alle landen ook in de neutrale, voor zoover zü in Stock holm vertegenwoordigd waren, «en al- gemeene werkstaking te Organiseeren, niet zoozeer wegens den volksis-wsd, ale wel om een politieleen druk op het eindigen van den oorlog uit te oefenen en daardoor tevens den weg te banen voor een sociale revolutie? Is de opmerking niet gemaakt, dat een al gemeen© werkstaking in neutrale landen niets vermag te doen om den oorlog te ver korten, dooh dat zij voor de weifelende ar beiders in de oorlogvoerende landen zeker een aanmoediging zou zijn? Hebben enkele „Genossen" uit de oorlog voerende landen niet geweigerd een derge lijke werkstaking te organiseeren, terwijl anderen, die minder bedenkingen opperden, zich zielfs eenigermate daartde verbonden hebben?.... Het antwoord op cleze vragen, die klaar blijkelijk van een onbetrouwbaar Congres sist afkomstig zijn, is nog niet ontvangen. Tof dusver hebben de socialistische lei ders der próteet-beweging er is hier nog geen enkel geval van werkstaking voorge komen! de beschuldiging afgewezen. En het moet erkend, burgerlijke bladen heb ben het trouwens al toegegeven dat hun houding tot dusverre aan' de aannemelijk- 'heid van hun bewering niet in den weg staat. Als het tot een algemeen© werksta king mocht komen, dan is dit volstrekt geen bewijs, dat de werkstaking doel der bewe ging geweest is. De leiders in het huidige conflict stellen tegenover de beschuldiging der „Basler Nachr." de verklaring: dat naar niets anders gestreefd wordt, dan naar de intrekking der dienstplichtwet, die in haar huidigen vorm, en door haar beslist, militair karak ter, een schreeuwend onrecht tegenover de arbeiders is. Vandaag of morgen zal het protest-comité daaromtrent een bindende verklaring publiceeren, bindend voor alle ar beiders, die zich aan zijn ziide willen scha ren. Als de definitieve verklaring binnen de grenzen blijft, die in het schema getrokken zijn, eu waarvan de pers inzage kreeg, dan is er heuseh niets staatsgevaarlijks in te ontdekken. En onder menschen van goeden willen hoven en beneden, zal ook omtrent de gestelde eiscben wel een overeenkomst te vinden zijn. Het „Beroer Intelligenzblatt" bevatte, naar men zich herinneren zal, onlangs een uit Italiaansche bron komend bericht, dat in Zürich pamfletten, handgranaten en re volvers van Duitsche afkomst ziin gevonden; tegen de door dit blad, aan het bericht ver bonden meening, dat die voorwerpen uit of- ficieele Duitsche bureaux afkomstig zijn, heeft de Duitsche gezant in. de Zwitsersche bladen thans krachtig geprotesteerd. OOSTENRIJK-HONGARUE HET OOSTENRIJKSCHE MINISTERIE AFGE" TREDEN - DE ONTSLAGAANVRAGE DOOR DEN KEIZER GEWEIGERD. In een gedeelte onzer oplage van gisteren werd onder liet „Laatste Nieuws" al' het aftreden gemeld van het Oostjenrijksche mi nisterie, onder dr. Von Seidler. Het ging heen, precies onder dezelfde om standigheden ajs het ministerie van graaf (Jlam-Martinitz aftrad, omdat de Polen niet wilden medewerken, aan het tot stand komen der bcgrooting. D|e Polepdub yi'de uock d"sD heineh "aan de specials 'debatten, noch' lok stemmen in een tweemaandelijksche voorloo pt ge begrooting, waardoor de aanneming van de begrooting in gevaar werd' gebracht. En het kabinet-von Seidler achtte het daar om maar beter heen te gaan. Dat is duide lijk. Dte hoop, waarmede dr. von Seidler was opgetreden, om tot samenwerking met het parlement te kunnen komen, is mis- Er schijnt geen samenwerking mogelijk tusschen een ambtenaars-ministerie als 'dat van dr. Seidler én een parlement a's het Oostenrijksche. Vooral niet onder de tegen woordige omstandigheden. Slechts de volkomen afscheiding van Ga- licië, als afzonderlijken staat, uit het Oo-:ten- 'rïjksche staatsverband, op dezelfde wijze als Hongarije, of vereenigd met het nieuwe Poolsche Rijk, en de erkenning van de volko men onafhankelijkheid van Boheme als Tsje chisch rijk, desnoods door een persoonlijke unie met de Monarchie verbonden, zou mis schien aan den onlzettendcn warwinkel die inn Oostenrijk bestaat, een einde kunnen maken. Do nationaliteiten-kwestie, reeds voor den oorlog een der moeilijkste en ingewikkeldste vraagstukken waarmede de monarchie te kam pen bad, is door de oorlogsgebeurtenissen-' nog moeilijker en ingewikkelder geworden. Maar hoe ;t ook zij, de Keizer verschilt in dit opzicht van gevoelen met het Minl- s ter ie-Von Seidler in zooverre, dat hij een heengaan niet goedkeurt. Althans hij schreef in antwoord op do ontslagaanvrage aan mi nister-president von Seidler: „Waarde Ridder von Seidler, Met goedvinden vati de overige leden van het kabinet hebt U tot mij, met het oog op de parlementaire gesteldheid het verzoek om ont slag voor het geheels mirdstorie gericht. Daar ik er zeer in het bijzonder prijls op stol, dat dit kabinet, dat mijn volle vertrouwen bezit en dat onder de. moeilijke omstandighe den zijn sporen heeft verdiend, za.1 aan blijven, vindt ik geen termen om aan Uw verzoek te voldoen." KAREI). Baden, 7 Febr. 1918. Von Seidler zal1 dus tegen wil en dank moeten aanblijven en afwachten of de Polen club ook nu nog, na deze beslissing van den. monarch, wiens volle vertrouwen Seidler nog bezit, de begrooting in gevaar zal brengen, waarvoor dr. Von Seidler en zijn kabinet redenen hadden te vreezen. BALKAN-STATEN ARRESTATIES IN GRIEKENLAND. Te Athene zijn onverwacht dc oud-minis ter Skocloedis, Lambros, Zalokosta, Rhailis, benevens generaal Komondoeros, in hechte nis genomen, en wel, volgens een bericht in de „Corriera della Sera", wegens de solda- tenopstootjes te Lamia. Venizelos is, volgens het blad, vastbesloten de, naar bet heet door de vorige regeering in het leven geroepen beweging, onverbid delijk te onderdrukken. De pers keurt de krachtige maatregelen der regeering goed, in verband met de be- - weging in Lamia, zoowel wat de bestraffing- der daders als wat de maatregelen tegen de „defaitisten" betreft. De bladen wijzen met instemming op de kategorische en krachtige verklaringen van Yenizelos. over de maatre gelen, die de regeérlntr voortaan zal nemen tegen allen wier handelingen een gevaar voor den Staat kunnen geacht worden. Alle reeds gearresteerden zullen naar een nog niet bekende plaats worden verbannen. (BEZET) BELGIË DE ONAFHANKELIJKHEID .VAN VLAANDEREN. De uitroeping van de onafhankelijkheid van Vlaanderen is lang niet zoo kalm toegegaan als hel z.g'. centraal Vlaamsch persbureau aan de Nederlandsche bladen heeft gemeld. Berichten in de Duitsche bladen laten zulks wel doorschemeren. Het „Belgische Dagblad" verneemt thans uit Antwerpen, dat dc afkondiging der Vlaam sch© zelfstandigheid in het geheel niet van een leien dakje is gegaan. Er werd hier en daar geducht geklopt. Het blad schrijft er over: Dit gebeurde bij de Klarenstraat.' Een leeu wenvlag werd aan flarden gescheurd en de activisten, dio er rond liepen, op geknuppel onthaald. Aan den ingang van de Beurs sloeg het er ook op. Stoelen werden op de landver raders geworpen, die met bloedige neuzen de Beurs binnenlippen. Daar heeft dr. De Keersmaeker de verga dering voorgezeten. Pieter Tuck gaf lezing van een proclamatie, waarbij de staat Vlaan deren wordt uitgeroepen. Daarna sprak Borms van de „misdaden en de gruwelen van de pliehtvergeten Belgische gouvernementen en bijzonderlijk van de regeering van Havre. Borms deelde mede, dat hij voor Vlaanderen wil sterven. Hij heeft zijn eigen vonnis uit sproken. De Duitsch© „Polizei" moest de landverraders tegen de Antwerpenaars be schermen. Het hoofd der studenten uit Gent, zekere Van Gemcheten, kreeg drie dolkste ken. Zijn knuppel werd op hem stuk geslagen. VERSPREIDE ^BERICHTEM y REPRESAILLE-MAATREGELEN. In 'n W. B. over den luchtaanval op Pa rijs in den nacht van 30 op 31 Januari, wordt betoogd, dat de daarmede aan de hoofdstad toegediende straf zwaar, maar rechtvaardig is. Reeds eenige maanden ge leden werd Frankrijk door Duitsehland draadloos gewaarschuwd tegen de voortzet ting van bomaanvallen op open Duitsche steden ver achter het operatiegebied, terwijl verklaard werd, dat eventueel Parijs ge straft zou worden. Maar de Fransche regee ring wilde niet luisteren: op- Kerstavond overvielen vijandelijke vliegers de open stad Mannheim; in den loop van Jan. werden aanvallen gedaan op de open steden Trier, Heidelberg, Karlsruhe. Rastatt, Freiburg. De straf is gevolgd. Mocht deze geen uitwer king hebben, dan zal de stad Parijs een be hoorlijke bestraffing niet ontgaan. - AMERIKA'S WRAAK. De Staatssecretaris van Oorlog in de Ver. Staten, Baker, heeft de volgende verklaring afgelegd naar aanleiding van het torpedee- ren van de „Tuscania": Het torpedeeren van de „Tuscania" stelt ons de verliezen van den oorlog in den móest meedoogenloozen vorm .voor oogen. Het. is een niouwe uitdaging aan ''de bescxfaafJe We reld door een vijand, die de sluwheid van den wilde heeft verfijnd èn doodelijk gemaakt. Wij moeten en zullen dezen oorlog winnen. Verliezen als dit verbinden liet land door sympathie met de families die een verlies lijden en vereenigen ons steeds vaster in het besluit den oorlog door te zetten, DE TOESTAND VAN ROOSEVELT. De geneesheer, die Roosevelt in het zieken huis te New-York behandelt, verklaarde, dat het verloop van het abces aan diens lin keroor ernstig was. Een nieuwe operatie wordt nog niet verwacht. AMERIKA A NSCH Dc Pai'ijsclie editie van de „Chicago Tri bune" deelt mede, dat in de Vereenigde Sta ten een plan wordt uitgevoerd, voor invoe ring van eenheidskleeding. In het vervolg zal slechts één model, uit sluitend lage schoen in zwart en bruin mo gen worden vervaardigd. Hun costuums,zullen slechts in zwart, grijs en blauw worden aangemaakt. Ook dassen, overhemden enz. mogen slechts in enkele kleuren eu volgens e enstandaardmodel wor den gemaakt. Men verwacht hiervan een be sparing van ruim 10 pCt. werkkrachten en zeer veel materiaal. DE „GOBEN". Naar het Ag. Milli meldt, heeft de Turk- sche Minister van Marine een bezoek ge bracht aan den kruiser „Sultan Yavoesj Se- lim (de „Güben"). Hii hield een toespraak, waarin hij den heldenmoed huldigde van de Duitsche en Turksche zeelieden op 20 Jan. Bij een daarop volgende inspectie bleek, dat, afgezien van eenige geringe averij aan schoorsteenen en draadlooze installatie, geen spoor van de vijandelijke aanvallen over is en dat de slagvaardigheid van bet schip in geen enkel opzicht verminderd is. GELD VOOR HERRIE? Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Best heeft, naar de Telegr. meldt, de volgende vragen tot den minister van jus titie gericht: Volgens een bericht in „Het Volk" van 2 Februari is op een vergadering van anar chisten, gehouden te Amsterdam in het ge bouw Handwerkers Vriendenkring door den heer Rijnders medegedeeld, dat De Courant het vorige jaar bij de anarchistische bewel- ging is gekomen en gezegd lieeft: „Hier is geld, zorg nu maar, dat er wat herrie komt." Is de minister niet van oordeel, dat de handelingen, waarvan hier De Courant wordt beschuldigd, oplevert een strafbaar feit? Zoo ja, is de minister bereid aan de Kamer mede te Jed en, of naar de juistheid tier be schuldiging een gerechtelijk onderzoek is in gesteld? Indien zulks geschied is, is de minister bereid het eindresultaat van dat onderzoek aan de Kamer mede te deelen? Indien de minister van oordeel is, dat ide handeling, waarvan De Courant is beschul digd geworden, geen strafbaar feit oplevert, is Zijn Excellentie dan bereid mede te deef Indien een gerechtelijk Onderzoek niet ge schied is en de minister is van oordeel, tiat de handeling, waarvan De Courant is bef- schuldigd geworden., wel een strafbaar feit oplevert, is de minister dan bereid mede te deelen, waarom dat gerechtelijk onder zoek niet geschied is? De heer Rijnders heeft aan de Telegraaf het volgende ingezonden stuk gezonden: De beschuldiging: „De Telegraaf-Courant heeft geld gegeven voor agitatie tegen de, regeering", is hierop gegrond. Indertijd kwam de heer H. K. Jr. bij een paar voormannen van de anarchistische bek weging met de vraag, of er niet wat agitatie kon worden verwekt: „er was wel wat geld voor".... zei hij. Direct heb ikr toen gezegd: dat geld komt van De Telegraail Courant. En dat houd ik nog vol; dat blijf in ook vol houden, tótdat gen. heer H. K. Jr., employé aan de Tel.-Courant bewijst, dat het geld ergens anders vandaan kwam. Waarom doet hij 't niet? De arbeiders hebben er recht op te weten, wie hun geld geeft voor agil- tatie. Reeds geruimen tijd geieden sommeer de ik gen. heer te verklaren, waai' hij' igeld| van had gekregen voor arbeidersagitatie hij draaide er om heen. Nog steeds is deger tegenheid open en pas dan, wanneer dat gcl- beurt en 't blijkt, dat ik verkeerd heb gef- dacht, trek i'k mijn beschuldiging in. T weede-Kamer-verkiezingen. De Anti-Rev. Kiesvereen. te Gouda heeft als can- didaten voor de groslijsten en voor den Kamer kieskring Leiden aangewezen de heeren: A. W. F. Idenburg, H. Coiijn, mr. V. H. Rutgersi, dr. J. G. Scheurer, mr. J. A. de Wilde, ds. C. v. d. Voort van Zijp, L. F. Duymaer van Twist, C. Smeenk, dr. E. J. Beumer en J. van der Molen. NEDERLAND EN DE OORLOG. President Wilson had een onderhoud met den afgetreden Nederlandschen gezant van Rappard vóór diens vertrek naar Nederland. Wilson sprak hem over de Nederlandsche neu traliteit en drukte de hoop uit, dat Neder land de vriendschappelijke verhouding begrijpt van Amerika met de neutralen, die niet te groote vriendschap met de vijanden aan den dag leggen. CRISISAANGELEGENHEDEN. De Minister van Landbouw lieeft het ven- voer van aardappelmeel uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeenten gei- legen, verboden. Dit verbod is niet van toe passing op zendingen van niet meer dan 10 KG., bruto gewicht. Eene volle lading pek, geconsigneerd aan onze Regeering, werd gisteren door een Nederlandsch stoomschip uit eene Britsche haven te Amsterdam aangevoerd. Ingevolge de schaar selite aan kofl- fie wordt, naar we vernemen, aan het per soneel der Staatsspoorwegen geen extra kof- xfierantsoen meer verstrekt.- STATEN-GENERAAL Slachten van paarden, run deren, schapen en varkens. Een wetsontwerp is ingediend, houdende bepalingen betreffende het slachten van paarden, runderen, schapen en .varkens. "Bepaald Wordf"8i^j^,^rHaraè^Mlnista| bevoegd is het slachten van paarden, van rum deren, van schapen en van varkens geheel gedeeltelijk te verbieden, van zulk een verbod ontheffing te verleenen, en aan zoodanige ontj heffing voorwaarden te verbinden. Ter toelichting merkt de Minister van Land bouw op dat in het Voorl. Verslag op het w. o. betreffende beschikbaarstelling van levensmid-' delen aanbevolen wordt alle huisslachtingen te verbieden. In de Memorie van Antwoord vestigde de Minister er de aandacht op dat hij daartoe reeds eerder zoude zijn overgegaan, indien de thans bestaande wetgeving hen daartoe de be voegdheid hadde verleenddat hij echter, nu dat niet het geval is, heeft moeten trachten langs anderen weg hetzelfde doel te bereiken en wel door het uitvaardigen van distributieregelingen op grond van art. 8 der Distributiewet 1916. Door zoodanige regeliagen kan de aflevering van vet verboden wordenslachtingen voor eigen behoefte, waar derhalve geen aflevering plaats vindt, worden door zulk een regeling evenwel niet getroffen. De Minister veroorlooft zich er de aandacht op te vestigen dat de ervaring der laatste weken hem aanleiding geeft te wijzen op de wensche- lijkheid van eene zoo vlug mogelijke behande ling van dit wetsontwerp, EGMOND AAN ZEE. Bii den verkoop van strandgoederen werden hooge prijzen besteed. De opbrengst der te Egmond aan Zee aangebrachte goederen bedroeg 1883.30 die te Eginond-Binnen aangebracht 3429.75, totaal 5313.05. len, waarop dat oordeel is gegrond? WH* HOORN. B. en W. stellen aan den Raad voor over te gaan tot de stichting van een arbeidsbeurs. De kosten eener op bescheiden voet ingerichte arbeidsbeurs worden geraamd op 600 per jaar. De minister van Waterstaat is bereid te bevorderen, dat uit 's rijks schatkist voor de helft wordt bijgedragen in de geraamde kosten, NIEUW-VENNEP* Woensdag j.l. hield de Geitenfokvereeniging, Hillegommerdijk en O. hare jaarvergadering in het café van den heer Roos al hier. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental dc honderd nadert. Het kasboek sloot met een batig saldo; de rekening werd door een Commissie van drie leden nagezien en in orde bevonden. Het af tredend bestuur werd weder herkozen en in vacature, ontstaan door het vertrek van derï fleer J- Biermond Jnr., werd gekozen de heer N. Smit tc Hillegom, die zijn benoeming aanvaardde. De secretaris die ook aan de beurt van aftreding was, nam- zijn benoeming aan tot de volgende ver gadering en stelt zijn functie dan beschikbaar. De cotributie voor 1918 werd vastgesteld op 1,25 en 0.50 dekgeld voor eiken geit. Het benoemen van een fokcommissie wordt wegens wegens het vergevorderde uur aangehouden tot een volgende vergadering Medegedeeld werd dat de beide bokken geteeld zijn bij den heer A Monster voorheen J. Biermond Jnr. NOORDWIJK AAN ZEE, In den nacht van Donderdag op Vrijdag is op het strand alhier in levenden toestand een zeemonster aangespoeld. Ge vonden door eenige helmpoters werd het dier, dat woedend met zijn staart sloeg, op een wagen naar het dorp vervoerd en was gisteren te bezichtigen op het erf van den heer M. aan de Schoolstraat. Het is een walvisehachtig zoogdier, zwart van kleur, alleen a;;u de buik porceleiwit. Het besetje meet 2,75 M. en zijn gewicht wordt geschat op ongeveer 400 pond. De zeelui noemen liet „bonte visch" of ook wel „springvisch", omdat het zich met een sprong ecnigt meters boven de oppervlakte kan verheffen. Het i; vreemd, dat het dier in levenden en blijkbaar gezon- den toestand (want toen wij het gistermiddag be keken, leefde het nog) op het strand werd geworpen. Waarschijnlijk heeft het zich in zijn jachfijver te dicht bij de kust gewaagd, totdat het zich, iri ondie>" water gekomen, niet meer kon terugwerken. Wij vernamen, dat het zeemonster voor 6<t verkoch is aan het Natuurkundig Museum te Leiden. Eer buitenkansje voor de vinders! VELSEN, De Gezondheidscommissie behandeldt in hare laatste vergadering hoofdzakelijk het vol gende: Met het oog op de gevallen van Rood von I te Velseroord werd de wens'cehlijkheid overwogei om het Gemeentebestuur te adiveseren de zieken barak in gebruik te stellen, zoodra zich nieuwe ge vallen mochten voordoen. Het bezwaar, dat eenige voogdijkinderen thans daarin worden gehuisvest mocht, naar de meening der Commissie, geen ge wicht in de schaal leggen. Besloten werd deze zaal nader met het Gemeentebestuur te bespreken. Mededeeling werd gedaan van de samenstelling er de aangevangen werkzaamheden van de Ziekenhuis- Ccmmissie, bestaande uit drie leden van den Ge meenteraad en drie leden van de Gezondheidscom missie, terwijl als secretaris zal fungceren de Ambtenaar ter Secretarie. Daar aan de Commissie was gebleken, dat van de zes noodwoningen slechts één wordt bewoond er haar ter oore was gekomen, at de verregaande on reinheid, die in deze woning heerscht, het betrekken der andere woningen door nette gezinnen tegen houdt, werd besloten de aanacht van het Gemeente bestuur hierop te vestigen Tenslotte werden de maatregelen besproken, die genomen kunnen worden ter bestrijding van de Ma lariakoorts, die in het vorige jaar in een deel van di afdeeling Santpoort een groot aantal personen had aangetast en waarvan met grond te verwachten is, dat zij zich in diezelfde omgeving weer zal vertoo- nen, wanneer de muggen, die de .besmetting van de lijers op de gezonden ooverbrengen, in het voorjaar uit hare schuilhoeken te voorschijn komen. VELSEN. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te dezer plaatse is ontbonden. I" 3e plaats daarvan za. waarschijnlijk de Liberale en een rijz.-Dem. Kies vereeniging worden opgericht, VELSEN. 31611 ingezetene, die eenigen tijd in hotel „De Prins"' vertoefde, iwlde zich op zijn liet huiswaarts begeven. Echter bleek zijn fiets vdfcr eec oud karretje verruild. Toen hij zich dan hierop naa huis wilde begeven, bleek dit oude karretje ook ge stolen en wel uit de tramremise. VELSEN-DRIEHUIS. Verleden week is hier eei meisjeshond opgericht, onderaf deeling van d Maria-Vereeniging. Een 17-tal leden gaven zich 01. 'n Flink aantal drankbestrijdsters voor de toekoms; De WelEerw. Adviseur wees de meisjes op d- schadelijke gevolgen van het drankmisbruik, e. spoorde hen vooral aan, tot nakoming in de gedau beloften. Vervolgens werd de leden een maand blaadje „De Jonge Kruisridder" toegezegd. UITGEEST. Donderdagavond hield de Ham: -aid. alhier haar jaarlijksche feestavond, waarbij d Burgemeester en de ZecrEerw. Heer Pastoor tegei woordig waren. Duo Wes van Eunen van den Ha?, wist met hunne humoristische voordrachten allt ten zeerste te vermaken. De avond was dan ook ei succes voor de Ilanzeafdeeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2