1 BINNENLAND VAN OVERAL STAD EN STREEK ORDE EN ARBEID An# betalende bonnés op "dit Had, fn het bezh Van een Verzekeringspoli*, Üfn, volgent de bepalingen op de poUssen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor ff BOO WJ levenslange ongeschiktheid tot werken, ff 400 bij overlijden, f 200 bij verlies van hand, «oet of oog, f 100 bij verliet van een duim, ff 60 SverUes van een wijsvinger, ff IB bij verliet van en anderen vinger, ff 35 bij breuk van boven en/of onder arm en breuk van boven en/ot onder- been. De uitkeering dezer bedragen wordt gegaran deerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings bank" te Schiedam. (De vóór 1 October 1911 uit gegeven polissen zijn niet geldig.) den dag een volledige zitting te houden; in welke de bondgenooten zouden kunnen mede- deelen welke houding zij aannemen ten op zichte van de jongste xnedledcelingen der Russische delegatie. Trotzky antwoordde, dat zijn delegatie alle volmachten, die zi.i ontvangen heeftj, had uitgeput, Zij achtte het noodzakelijk te rug te keeren naar St. Petersburg. Alle me dedeelingen, die de delegaties der bondge nooten mochten doen zouden zij in den schoot van do regeeriug der federatieve Bussische republiek bespreken en dan beantwoorden. Op de vraag van Von Kühlmann, op welke wijze deze gedachtenwisseling zou plaats hebben, antwoordde Trotzky dat de Bussi sche delegatie van Brest-Litowsk uit een di recte telegrafische verbinding met St. Pe tersburg heeft gehad. Voordat de wapenstil- etandonderhandelingeu waren begonnen had men door middel van draadlooze tele grafie mededeel ingen gedaan en bovendien vertoeven te St. Petersburg vertegenwoor digers van de vier verbonden mogendheden, die met hunne regeering in verbinding kun nen treden. Op deze wijze kon men de ver binding herstellen. Daarop werd de zittiüg gesloten. Von Kühlmann, slechts vergezeld door den gezantschapssecretaris van Hoeseh, is toen naar Berlijn vertrokken. Dè overige leden der Duitsche delegatie bevinden zich nog te Brest-Litowsk en het is nog niet bepaald, wanneer zij ]faar Berlijn zullen terugkomen. Ook de andere delegaties zijn nog te Brest- (itowsk. Hun aanwezigheid is daar nog Boodig, omdat nog vele protocollen moeten worden onderteekend en andere formalitei ten moeten worden vervuld. De Weensche bladen pnbliceeren van goed- ingeliehte zijde verkregen mededeeliajgen over de jongste gebeurtenissen te Brest-Li towsk. Daar het met het oog op de houding vin Trotzky in het bijzonder in de kwestie van de toepassing van het zelfbeschikkings recht niet mogelijk was met hem tot een goed einde te komen, werd het tot politieke taak van de op de sluiting van den vrede aansturende mogendheden om in zekeren tin een bres te maken in het Oostelijk front, d.w.z. een vrede tot stand te brengen met-de Ukraine en langs dien weg ook de Bussische »n Boemeensche kwestie tot oplossing te brengen. De vrede met de Ukraine moest worden gesloten, reeds hierom, omdat hier door de weg naar de rijkste korenschuur van Oost-Europa kon worden geopend. Het land Is weliswaar nog niet voldoende georganiseerd, het heeft om het economisch verkeer mogelijk te maken nog belangrijke maatregelen te nemen, maar de mogelijk heid hiertoe is nu verkregen en geleidelijk tal het mogelijk zijn volgens overeenkomst de voorraden hierheen in te voeren. Deze vrede met de Ukraine was slechts te verkrij gen door tegemoetkoming in zake het ge bied van Cholm, een wensch, waaraan door toepassing van het door ons bij de onderhan delingen over de Bussische gebieden erken de beginsel van het zelfbeschikkingsrecht kon worden vervuld.-'Cholm is ethnografisch loozeer een gemengd land, dat van een be- hooren tot Polen eigenlijk niet kan worden gesproken. De lijn die de landen in het vredesverdrag' scheidt werd gekozen omdat ten Oosten van de linie het Ukrainscbe element over weegt. Overigens is de lijn geen definitief vastgestelde. Zij werd slechts ia het alge meen volgens de ethnografische grenslijnen vastgesteld. De details der grensregeling, sollen worden geregeld door oommissies, waarin het Poolsche element billijken in vloed zal hebben. Deze commissies zullen bij uitvoering van haar taak met de wenschen en nooden van de plaatselijke bevolking rekening heb ben te honden. Zoowel Duitsche als Oostenrijksche bladen verwachten, dat van Roemenië binnenkort de verklaring- is te verwachten* dat het be leid. is in onderhandelingen te treden. De „Kölnisciie Volkszeicung" o.m. schrijft; Ben officieel© mededeeling aangaande de on derhandelingen met Roemenië is nog niet binnengekomen. Men kan echter aannemen, dat de Boemeensche onderhandelaars dia eerst over de verlenging van het wapenstilstands- verdrag zullen onderhandelen, heden op hun plaats van bestemming zijn aangekomen. De „Vossische Ztg." meldt, dat de gisteren gehouden toteriTactioneeue conferentie zich met de rede van president Wilson ©n de laat ste gebeurtenissen te Brest Ldtowsk heeft be zig gehouden; terwijl, naar bet Oostenrijksch- officieuse „Eremdeblatt" reeds h©eft mede gedeeld, graaf Czernin binnenkort de matste boodschap van president Wilson zal beantwoorden. De „Vorwarts" acht het vredesdebat, dat (hans wederzijds over de grenzen wordt ge voerd wegens het scheppen van telkens nieu we misverstanden, vruchteloos. Over Lloyd George's meening, dat Duitsch- land Engeland tot het afstaan der kolensta tions wil dwingen o.a. zegt het blad: „Niemand in Duitsehland heeft in Hertling's woorden over die versterkte steunpunten iets anders gezien dan .een lichte ironische opmerking over Wilson's beginselen, die, zoo zij werden uitgevoerd, Wilson's eigen bondgenooten recht onaangenaam zouden kunnen worden. Een Duitsche eisch aan Engeland heeft nie mand daarin gezien. „Het blijkt al' weer duidelijk, dat al dat vredesgepruat over het water niet in staat is de misverstanden uit den weg te ruimen, maar steeds nieuwe doet ontstaan, zoodat directe besprekingen veel meer tje .verkiezen zijn." Mocht het daar nu eens toe komen. Misschien, dat Czertuin's antwoord op de rede van .Wilson de mogelijkheid er. toe open stelt? Laten wij het hopen. En laten wij1 voor het verkrijgen nu van een spoedige® vrede jgpd vurig en volhardend bidden, (BEZET) BELGIË DE ACTIE DER VLAMINGEN TEGEN DE ACTIVISTISCHE ACTIE - BLOEDIGE STRAAT GEVECHTEN TE BRUSSEL EN ANTWERPEN NADERE BIJZONDERHEDEN. Gelijk men weet hebben de Duitsch-Vlaam- eche activisten Zondag 3 Februari groote demonstraties gehouden in verschillende ge meenten, als Gent, Antwerpen en Brussel, teneinde te betoogen voor de zelfstandig heid van Vlaanderen. Daarop is, volgens een communiqué van het Office "Beige te Den Haag, door de ge meenteraden van Brussel, Antwerpen en Gent eenparig protest aangeteekend tegeni de Duitsche poging tot splitsing van België. Uit dezelfde bron is ook medegedeeld, dat de actie der Vlamingen voor een splitsing van België"niet van zulk een omvang was als van Duitsche zijde werd gemeld en dat de op 'de straten de betoogers door de „ech te" Belgen werden uitgejouwd. De verontwaardiging der Belgen is nu nog meer toegenomen en vond uiting in verschil lende officieels staatsinstellingen, wat een krachtig ingrijpen der Duitsche overheid uit lokte. i Het Beroepshof te Brussel had namelijk twee leden van den Raad van Vlaanderen wegens landverraad doen arresteeren. Toen is natuurlijk de Duitsche overheid dadelijk tusschenbeide gekomen en heeft de aange houdenen in vrijheid doen stellen. Zij steunt zich hierbij op het principe, dat in België ieder burger steeds het recht gehad heeft, voor veranderingen in den staatsvorm den regeeringsvorm te streven, en dat de strafwet alleen maar verbiedt, dergelijke politieke propaganda te voeren door middel van geweld. De Vlaamsche ac tivisten, zoo redeneeren de Duitschers, voe ren een vredelievende en wettige propagan da en blijven dus binnen de perken van hun recht als Belgische burgers. Zij denken, dat het Beroepshof te Brussel gehandeld heeft op bevel van de Belgische regeering en zinnen op wraakmaatregelen tegen den magistraat, die deii landverraders een voorproefje bezorgde v*n wat hun bij het herstel van België, te'wachten staat. „Les Nouvelles" meldt de volgende bijzon derheden: Nadat de Belgische regeering aan de Belgische overheid in het bezette g'ebied gelast had, de activisten te vervolgen, die de autonomie van Vlaanderen hebben ge proclameerd. hebben de drie presidenten van de Kamers van het Hof van Cassatie te Brussel Pierr^iTack en dr. Borms laten arresteeren, als leiders van de activistische beweging. Onmiddellijk daarna lieten de Duitschers de drie presidenten der recht bank gevangen nemen en de gearresteerde activisten in vrijheid stellen. Zoodra dit in Brussel bekend was geworden, kwamen j.l. Donderdag de afgevaardigden van 800 ver* eenigingen en duizenden manifestanten op de Grande Place te zanten. De politie en vervolgens de Duitsche soldaten, chargeer den en losten schoten. Verscheidene solda ten en burgers werden gedood en een groot aantal gewond. De drie gearresteerde rech ters zijn naar Duitsehland gedeporteerd. Daarop heeft het Hof van Cassatie beslo ten ontslag te nemen, indien de rechters niet worden vrijgelaten. Alle Belgische recht banken hebben zich solidair verklaard en besloten geen zittingen meer te houden voor het onrecht is hersteld. Te Antwerpen trokken op 3 Februari 600 activisten in optocht naar de Thaliaclub. Op de MeiropLaats had een tegen-manifestatie plaats, waaraan 15000 personen deelnamen. Een botsing ontstond, waarbij dooden en ge wonden vielen. De Belgische bevolking is overal verbitterd op de flaminganten. BALKAN-STATEN ONLUSTEN IN GRIEKENLAND. De „Petit P&risien" bevat verontrustend© berichten over hevige gevechten tusschan ko- ningsgezinde en Venizelistische troepen in Griekenland. Tot dusverre waren de feite lijke mededeelingen nog niet tot hier doorga- drongen. Wel hadden verschillende telegram, men, o.a. dat van de protest-meeting te Athene er op gewezen, dat aan die bijeenkomst ern stige voorvallen ten grondslag lagen. Wat er geschiedt is wordt duidelijker, in het licht van de mededeelingen van het Fran- scbe blad. Uit de garnizoenen van Lam ia On The be hebben zich troepenmassa's gevormd, die in opstand zijn gekomen tegen de regeering van Venizelos. In Thebe hebben ongeveer 140 pproerma. kers zich van het station meester gemaakt. Zij hebben de passagiers van een uit Larissa komenden trein gedwongen uit te stappen en den machinist gedwongen naar Schimalari te rijden. Het is eerst na langdurige, zware gevechten aan Veni zelistische troepen gelukt, de oproer lingen uiteen te jagen. De Venizelistische tres- pen beschikten zelfs over geschut Er zijn 40 opstandelingen gevangen geno. men; de rest tracht in het gebergi© aannan- gers te winnen voor een guerrilia. Generaal Dangiis, die trouw is gebleven aan Venizelos, heeft een beroep gedaan op de bevolking en het leger, om aan het streven der opstandelingen geenerlei steun te ver Lee» neai en dat tegen zulk optreden de strengste maatregelen zullen .worden, genomen. RUSLAND DE ANNULEERING DER STAATS SCHULDEN. Uit St. Petersburg wordt telegrafisch d© tekst gemeld van hfjt decreet betreffende de annuleering der Staatsleeningen, aangeno men in de vergadering van het centrale uit voerend comité op 8 Febr. Deze tekst luidt als volgt: 1. Alle Staatsleeningen. die door de re geeringen der Russische bourgeoisie zijn opgenomen, worden van 1 Dec. af (os) voor ongeldig verklaard. De Decembercoupons worden niet meer betaald. 2. Eveneens worden alle garantiën ongel dig, die door deze regeeringen voor leenin gen van verschillende ondernemingen zijn verstrekt. 3. Alle buitenlandeclie leeningen worden onvoorwaardelijk en zonder eenige uitzonde ring geannuleerd. 4. Obligatiën met korten looptijd blijven van kracht. Rente wordt niet betaald. De pbligatiën. zelf gelden nis crediethiljetten. 5. Minder bemiddeld© burgers die geannu leerde binnenlandsche leeningen tot een be drag van Rbl. 10.000 bezitten, worden door aandeelen der nieuwe leening van de Rus sische socialistische Sovjet-republiek scha deloos gesteld. 6. Inlagen in de Staatsspaarbank en en de rente daarvan zijn onaantastbaar. De in het bezit der spaarbanken ziinde geannuleerde leerlingen worden voor rekening der repu bliek overgenomen. 7. Over schadeloosstellingen van vakver- e enig-in gen en dergelijke instellingen zullen bijzondere bepalingen worden getroffen. 8. De leiding van de licmidatie der lee- ningien berust bij den Oppersten Volksraad. 9. Met de uitvoering is de Staatsbank be last. 10. De vaststelling van de minderbemid- delden heeft plaats door bijzondere commis sies. Deze hebben het recht spaargelden voor het volle bedrag te annuleeren. die niet door arbeid zijn verkregen, zelfs wanneer deze bedragen de Rbl. 5000 niet overtreffen. NEDERLAND EN DE OORLOG. De N. U. M- heeft aan het bestuur der reedersvereeniging te IJmuiden het volgen de schrijven gericht: Naar wij vernemen zouden enkele reeders van stoomtrawlers niet ongeneigd zijn om hunne schepen tervisscherij naar En geland .te zenden, indien er tegen een dergelijke uitzending van schepen bij de Ne- derlandsche regeering geen bezwaren móch ten bestaan. In verband met het feit, dat door d© N. U. M. onderhandelingen worden gevoerd met het buitenland omtrent den ex port van visch, wenschen wij ten spoedigste te weten, welke reederijen eventueel voor uitzending in aanmerking zouden Wenschen te komen. [Wij zien uw" mededeeling met opgaaf der namen van de stoomtrawlers voor 20 Febr. a.s. gaarne tegemoet." Het bestuur vpn de rcc lersvereeniging vraagt dan reeds die opgaaf uiterlijk1 18 Fe bruari in te zenden en houdt ">ver deze aangelegenheid Zaterdag 16 dezer eene le denvergadering. CRISIS AAN GELEGENHEDEN. Naar wij vernemen zullen binnenkort de si- garenprijzen andermaal worden verhoogd. De Minister van Landbouw heeft den ver koop en af Te vering van ruwe tabak verboden, voorts het vervoer daar van uit eenig deel eener gemeente naar andere plaatsen in ons land. Ontheffing van dit verbod kan worden verleend door de Rijkscommissie voor Tabak, welke met ingang van heden ingesteld is, tot het doen van voorsteilen voor te nemen maatregelen tegen den kettinghanclel in tabak. De Minister van Landbouw heeft voor de e e n- heidsworst vastgesteld een maximum- kleinhandelprijs van f 1.10 per Kg. Aan de lijst van goederen, aangewezen inge volge art 1 der Distributiewet 1916 wordt toe gevoegd het artikel „Eenheidsworst", vervaar digd uit 10 pCt. varkensvleesch en 90 pet. rund vlees ch. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld een m a x i m u m-k leinhandelprijs voor c a 1 c i u m-c arb id van f 1.65 per K.G. netto, exclusief verpakking. ANEGANG 17 - TELEF. 2685 OPRUIMING OVERHEMDEN EENHEIDS 1 A 69 PRIJS 4Kb ,t, t. Zeer juist. Op deze plaats hebben wij Maandag de aandacht gevestigd op het poesl.ef lokken der anarchisten en socialisten naar onze Christe. lijke en Katholieke arbeiders, ten einde dezsn te bewegen deel te nemen aan.hun agita torische actie tegen de levensmiddelen voor ziening. Dat wij ons in dat f j-artikeltje niet heb ben vergist in de houding onzer Christelijke arbeiders is gisterenavond bewezen door de gnooto vergadering, welke te Amsterdam, in het gebouw der St. Joseph gezellen, plaats had. Die vergadering was bijeengeroepen door het comité van actie en vooriiohting aan de Christelijke Arbeidersbeweging, teneinde het standpunt der gezamenlijke Oaristelijke vak bonden te bespreken, ten opzichte van de crisisbeweging. Twee sprekers voerden daar het woord; zij raadden o.m. aan Minister Posthuma in zijn levensmiddetenpolitiek te steunen, doch te ageeren tegen het beleid van minister Treub. Verder werd ten aanzien van de so cialistische drijverijen naar de anarchie drin- gend ontraden mede te gaan met de stakings- politiek van de 8. -D. A. P., maar af te wachten het resultaat van de debatten in de Tweede Kamer. De voorzitter deelde aan het slót der bij eenkomst nog mede, dat wanneer van de S. D. A. P. een voorstel komt tot samenwer king, dit verzoek onder het oog zal worcten gezien, maar het zal afhangen van de mid delen, die men gebruiken wil of tot samen, werking zal besloten worden. Als de Christe lijke arbeiders ooit in staking gaan, zullen zij dit nooit doen onder pressie van hen, die andere theoriën verkondigen, maar alleen op instructie van eigen leiders. Zeer juist! Dit is ook: de houding welke wij den Katholieken arbeiders hebben aangera den. De leiders onzer Katholieke ©n Christe lijke vakbonden toonen zich het vertrouwen waardig, dat wij en de arbeiders zeker mat ons in hen stellen. Maar dan moeten de leiders ook volko men kunnen vertrouwen op de organisaties, die achter hun staan. Daarom dringen wij er bij de arbeiders op aan, dat zij de orga nisatie-leiders zuilen steunen in hun zwaren arbeid ten behoeve eener betere levensmid delenvoorziening, vooral nu hun arbeid door de socialistische en anarchistische relletjes dreigen nog meer bemoeilijkt te worden. Nd. R.-K. Fabrieksarbeider tbond, Z, D. H. de Bisschop van Haarlem keurde de statu ten van den Ned. R-K. Fabrieksarbeiders(sters)bond goed en benoemde tot Geestelijk Adviseur den Zeereerw. heer F. Strooomer, Rector te Amsterdam AGENDA 16 FEBR. Gebouw „St. Bavö," Smedestraat 23 Gewone zittingen. R. K. Bureau voor Crisis-aangelegenheden. De Kroon. 7i/a uur Uitvoering leerlingen der kLavierSchool, onder leiding van P. de Waardt. Bisschoppelijk Museum.— Jansetraat 79, geopend van 10—8 uur tegen betaling van 25 centg. VAN ONZE RECHTBANK Het personeel van de H. IJ. S. M. Sinds geruimen tijd doen velerlei geruchten de ronde om trent een eventueele verplaatsing van het admini stratie-personeel der H IJ. S. M. van Amsterdam naar Utrecht, zelfs werd 'beweerd, dat de maat schappij maar een twee drie de zeven- k achthonderd gezinnen, welke met haar in relatie staan, zou nood zaken tegen Mei a.s. naar Utrecht te verhuizen. In verband met verschillende mededeelingen, welke het blad in verband met een mogelijke ver plaatsing ter oore kwam, heeft het „Hbl." zich tot de directie der H. IJ, S. M. gewend en vernam van haar, dat ten gevolge van de fusie der verschillende spoorwegmaatschappijen de H. IJ. S M. op den duur hare kantoren wel naar Utrecht zal ver plaatsen. In de gebouwen van de S.S. is echter geen ruimte om het talrijke personeel en wat daarmede verband houdt, onder te brengen. De H. IJ. S. M. zal zelf kantoren moeten bouwen; en daar in die richting nog geen enkele stap werd gedaan, mag veilig worden aangenomen, dat „het droogbak" daar ter stede gedurende de eerste drie jaren nog de hoofd zetel van de H. IJ. S. M. zal blijven. Waterstofgas-auto. Naar wij iri „De Auto" van deze week lezen rijdt thans In Den Haag de eerste auto, gedreven door waterstofgas. Henri Meyer beschrijft de eerste experimenten met deze nieuwigheid. Hij is zeer voldaan en concludeert, dat het een zeer eenvoudige zaak is, een automobiel motor regelmatig en onberispelijk te doen werken met een gasmengsel, bestaande uit zuivere water stof en lucht. Constructieveranderingen aan den motor zijn onnoodig. Een schuit met steenkolen omge slagen. Gistermorgen, terwijl aan den Amstel- dijk te Amsterdam een zestal mannen bezig waren een schuit met kolen te lossen, toebehoorende aan den heef A. Groot; hrandstoffenhanddaar in de Van Ostadestraat, is deze schuit, die lek bleek te zijn, omgeslagen. Een drietal mannen geraakten te water en werden door eenige voorbijgangers gered, terwijl een werkman, die zich onder in de schuit bevond, in het water sprong en naar den wal zwom. Twee mannen die lichte verwondingen hadden bekomen, begaven zich naar het O. L. V. gasthuis, waar zij werden verbonden. Diefstal van 156,300 frs. Ten nadeele van een bankinstelling te Rotterdam it uit een zen ding geld, bestemd voor Antwerpen, een bedrag Van 156,300 francs verdwenen. VAN DE POLITIE. Ten nadeele der gemeente, is uit het onbe woonde perceel, Voldersgracht 22, ontvreemd, een looden pijp met koperen kraan. Door openschuiving van een raam aan de achterzijde van het huis, ver schafte men zich toegang.. De aannemer Ph., Spaarne, deed aangifte van diefstal van 2 balken, die lagen aan het Spaarne bij de Melkbrug, De brugwachter zag gistermiddag, dat zekere S.' met een handwagen kwam en eenige balken weghaalde. De brugwachter greep hem en bracht hem naar het politiebureau. Inmiddels is ook de tweede dader, de 16-jarige H. de N., die bij den diefstal medeplichtig was, opgespoord. Proces-ver baal is tegen beiden opgemaakt. Zij ontkenneneerst genoemde balken jeveneens te hebben ontvreemd. Ten nadeele van de gasfabriek zijn 3 koperen lantaarns, resp. staande aan den Spaarndammerweg, Prinsenbolwerk en O.-Indische kade. ZEEP VOOR HAARLEM. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmidde- lenbureau deelde ons gisterenavond mede, zoo juist bericht te hebben ontvangen dat de zending zeep, voor deze gemeente bestemd, a.s. Zaterdag al hier zal aankomen, zoodat a.s. Maandag met de distributie kan worden begonnen. ONZE TIJDINGZAAL. De collectie foto's in onze tijdingzaal is weer aangevuld met een prachtige serie mooie foto's uit het Duitsche munitie-bedrijf, waaronder een aantal, die eenig beeld geven van den reusachtigen om vang van het bedrijf in de wereld-bekende Krupp- fabrieken. Overigens zijn er een aantal foto's geëx poseerd van den levendigen ruilhandel, welke sedert het begin van den wapenstilstand op het Oostelijk front, tusschen Russen en Duitschers en Oostenrij kers gedreven wordt. JUBILé JAN MUSCH. Ook het Haarlemsche publiek heeft den begaafden en beminden acteur, ter gelegenheid van zijn 35- jarige tooneelloopbaan, willen huldigen. Voor een uitverkocht huis trad Jan Musch gisteravond op als Jasper in; „Eva Bonheur." Na het laatste bedrijf bracht het opgetogen publiek hem een stormachtige ovatie. Mr. J. C, Robbers sprak namens de huldi- gingscomraitsie, 'eenige hartelijke woorden en was er van Overtuigd, de tolk te zijn van alle aanwezigen, die zoojuist hun krachtig geuite hulde hadden ge toond. Met waardeering aldus spr. genieten wij van uw spel, wij bewonderen uw kunst, die leven geeft aan de door u voor te stellen figuren en wij achter ons gelukkig, dit ook stoffelijk te laten blijken. Spreker bood den jubilaris dan een album aan, met de namen der deelnemers aan het huldeblijk, het welk bestaat nit een kostbare klok met candelabra Heel Holland besloot Mr. Robbers hoopt nog veel nieuwe schoonheid van u te kunnen genie ten. Namens het Ned. Tooneelverbond, afd. H en 0., overhandigde de heer G J. v. Gasten den jubi laris een krans, welke aanbieding met een hartelijk speecbje vergezeld ging. De heer B. W. de Kan be sprak als bestuurslid der Haarlemsche Tooneelcluh een aardig gedicht en bood den heer Musch een fraai, mahoniehouten theekistje aan, dat o, snood heid! met echte thee was gevuld. Uit naam van de Kon. Lett. Ver. „J. J Cremer," gaf de heer Hainan een lauwerkrans, terwijl de heer v. Gasteren nog met eenige pracht-hloemstukken kwam aandra gen, van den eigenaar van den Schouwburg en nog eenige kunst-broeders en zusters. Al dit huldebetoon werd meerdere malen door gejuich onderbroken. Musch dankte met een echt-hartelijk, luimig speechje, waarna lief scherm voor het laatst nog eenige malen op en neer moest. In den foyer werd nog een wijle in intiemen kring vertoefd, waarbij nog gesproken werd door eenige leden der huldi gingscommissie en de heer Heyermans. COLLECTE R.-K. ARMBESTUREN. De Roomsch Katholieke Armbesturen van Haar lem berichten met dankbaarheid, dat de gisteren gehouden collecte heeft opgebracht de som van H09,52. STRAATWEG NAAR ZANDVOORT. In de 14 dezer gehouden vergadering van houder» van certificaten, uitgegeven aan de voormalige deel nemers in de „Negotiatie tot vinding der kosten voor het bestraten van den weg naat Zandvoort enz." is besloten den straatweg naar Zandvoort, van dén Heerenweg tot de R.-K. Kerk te Zandvoort, in eigendom en voortdur#nd onderhoud over te dragen aan de gemeenten Heemstede, Bloemenaal en Zand voort. De gemeentebesturen van Heemstede en Bloemen- daal hebben reeds geruimen tijd geleden besloten deze overdracht aan te nemen en deze besluiten zijn bereids door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. In dien Zandvoort spoedig volgt, zal de overdracht met ingang van 1 Maart a.s. plaats kunnen hebben en Zal de weg van dien datum af, met vrijdom van tollen, door de drie gemeenten worden beheerd en onder houden. Opening van het nieuwe Rijks- krankzinni gen gesticht te Woen- a e 1, Heden, Vrijdag, arriveerde het eerste transport patiënten uit het Provinciale Gesticht (Duinenbosch te Castricum) te Woensel en daarmede is het nieuw# Rijkskrankzinnigengesticht aldaar zonder officieele plechtigheid in gebruik genomen. Het geneeskundig personeel bestaat uit arts J. M. Reitsema, genees heer directeur, Dr. Th. W. Polet, waarnemend ge neesheer directeur, tevens belast met de leiding van het laboratorium, mej. dr. A. Schoondermark, dr. 1. H. J. Westrom en arts J. H. Pameyer. Hout. Tegen een jongmensch te Zandvoort, werd 1 weet geëischt, wegens ten laste gelegden houtdiefstal, van een schutting bij zijn woning. Koolmess***, Ten nadeele van een conservenfabrikant te Hoofd* dorp, werden in Oct. j.l. twee koolmessen ont vreemd-, Als beschuldigd hiervan had zich te ver antwoorden, zekere C. O., los-werkman te Schoten. Beklaagde bekent en zegt, dat armoede hem tot d« daad dwong. Eisch 1 maand. Bruinkool-briketten. Hierna moet in 'f'bankje verschijnen W. v. S., ploegbaas bij de H. IJ. S. M. te Haarlemmermeer. Hij heeft zich te verantwoorden wegens ontvreem ding van twee zakken bruinkool-brikketten uit een wagon, ten nadeele der brandstoffen-commissie Be klaagde bekent. De veldwachters leggen gunstige verklaringen af, omtrent zijn levenswijze, enz. Beklaagde toont veel berouw en barst voortdurend in luid schreien uit. Nochtans schijnt het O, M. het noodzakelijk te ach ten ,een gevangenisstraf te vragen van 1 maand, Mr. A. F. Fokker uit Leiden, pleit clementie en dringt aan op voorwaardelijke straf, wijzend op be» klaagde's levenswandel, zijn gezin enzijn positie, die hij bij niet voorwaardelijke veroordeeiing zou ver liezen. Schoenen. B. v. S., gedetineerd in het huis v. bewaring, een jongmensch, dat zich reeds een flinke reeks straffen zag toebedeeld, den laatsten tijd, moet zich than» weer komen verantwoorden wegens diefstal van eefl paar verlakte damesschoenen, uit een magazijn te Hillegom. Beklaagde bekent en lioort 3 maanden tegen zich vorderen. Op de vraag van den president, of hij nog iets tot 'zijn verdediging heeft te zeggen, antwoordt beklaagde, dat hij liever niet zoo véél straf heeft, want daar wordt ie zoo zenuwachtig van Zijn kameraad J. M., heeft van de opbrengst der gestolen schoenen, (wee gulden aangenomen en zal hiervoor dezelfde straf moeten ondergaan, als de vorige beklaagde. De Arrondisse.11;entsreehtbank deed giste ren de volgende uitspraken: A. J. S., werkman te Haarlemmerhede, vernieling, 5 boete of 5 dagen hechtenis; G. P. de W„ werkman te. Haarlem, diefstal, 3 maanden gev. etraf; C. v. d. S„ te Hille gom, diefstal, 8 weken gev. straf: H. H., melü venter te Hillegom, J. V werkman te Haar lemmermeer, diefstal. De 1ste 1 week voorw. gev. straf, de 2de een week nev straf; J. F. O werkman te Zaandam, diefstal, 11 dagen voorw gev. straf; K. R- werkman te Zaan dam, diefstal, 1 maand voorw. gev. straf; A. J. V. L, kistenmaker te Koég aan <i© Zaan', diefstal, 10 boete of 10 dagen hecht; S. F werkman te Oostzaan. diefstal 6 m. gev. straf; J. en P. v. L., kooplieden te West- zaan, diefstal, ieder 8 maanden gev. straf; P. B., werkman te Haarlem, verduistering. 2 maanden gev. etraf; J. S., arheïder en G. v. kastelein, heiden te Pnrmerend. weaerspan- nigheid. Leder 5 dagen gev. straf. W. K., ar beider te Edam, diefstal 10 boete of 10 dagqji hecht.; G. S„ tuinder te Heemskerk, overtreding Regl. op de wegen, vrijgespio- ken; A. M. V. en B. K. Z- te Amsterdam, strooperij, de le 3 dagen gev. etraf en de -e een week tuchtschool. Personalia. De landstormplichtigen H, Odink en D. A. iïammega van het 10e Reg. Inf. zun bij hun korps aangesteld tot landstormplichtig korpo- T83.1» De milicien-sergeant G. J. Vervaart en D. Blcumink van Depot III en de landstormplichtig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2