Opruiming Schoenen. Brandstoffen en Sajet. RANTSOENEERING. BUITENLAND het vredesvraagstuk. P. W. TWEEHUIJSEN, verkrijibaar wardt gesteld op Broodkaart: ZATERDAG SS FEÜiSUARi 1918 42STE JAARGANG 9602 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 1,95; PER WEEK 15 CENTS; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,30 Dit nummer bestaat uit vier bladen, waar Onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BEAD HEEMSTEDE. Maandagavond 18 Februari en Dinsdagavond 19 Februari geen zitting voor Brandstoffen. Woensdagavond 20 Februari in de politiepost «p „BOSCH EN VAART" en Donderdagavond 21 Februari in het Lokaal voor CHRISTELIJKE BELANGEN verkoop van Sajet aan houders van nog niet afgeloopen Sajet- kaarien. Maandagavond 25 Februari, in het Lokaal voor CHR. BELANGEN en Dinsdagavond 26 Februari in de politiepost op BOSCH EN VAART, voorlaatste gelegenheid tot het laten afstempelen van Brandstoffenzegels en ontvangst van de bekende toeslagen. De allerlaatste zittingen voor het afstempelen van Brandstoffenzegels zijn bepaald op: 4 en 5 Maart a.s. 2499 Alle betalende abonnés op dit Blad, In het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vernield, tegen ongelukken verzekerd voor f 500 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 400 bij overlijden, f 200 bij verlies van hand, voet of oog, 100 bij verlies van een duim, f b" bij verlies van een wijsvinger, f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, 35 bij breuk van boven en/of onder arm en breuk van boven en/of onder been. De uitkeering dezer bedragen wordt gegaran deerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekermgs- b:-ik" te Schiedam. (De vóór 1 October 1911 uit gegeven polissen zijn niet geldig.) EERSTE AANVULLING De Directeur van het Gemeentelijk LeVensmid- delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis, dat alsnog 44e tijdvak: 1 ons HAVERMOUT en 2 ons BAK-EN BRAADVET; 45e tijdvak: Vi pond ZEEP. Deze regeling geldt ook voor de Gemeente BLOEMENDAAL. De Havermout zjl worden verstrekt vanaf Dinsdag 19 Februari a.s., terwijl het Vet en de Zeep verkrijgbaar zijn vanaf Maandag 18 Fe bruari a-s. Men wordt verzocht vóór bovengenoemde data bij den winkelier niet op levering van deze aan vulling aan te dringen, daar de voorraden eerst op die dagen aanwezig kunnen ziju, 2501 De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. No. 901—1050 1051—1200 1201-1350 1351-1500 1501—1650 1651—1800 TWEEDE VERSTREKKING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis van houders van machtigingskaarten, dat aan *ijn Bureau (Kamer No 12) bons zullen worden afgegeven ter verkrijging van goedkoop zoolleer of goed- koope reparatie aan hen wier kaarten zijn ge nummerd van: op Maandag 18 Februari; Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Onder deze nummers zijn ook begrepen die, welke voorzien zijn van een of meer letters van het alphabeth, b.v. 1012A, 1609C, 1753A.B., enz. Kantooruren dagelijks van 8%5 uur, Zater dag tot 2 uur. Verplichtend is het medebrengen der machr tiguigskaart welke niet beschreven mag worden alsmede de maten der te herstellen schoenen. WAARSCHUWING. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen het eigenmachtig veranderen van reparatiebon3, wat ongeacht de straf, bepaald bij art. 13 der Dis- tributiewet 1916, uitsluiting van het verkrijgen van bons tengevolge kan hebben. 2502 Aanvragen voor goedkoop zooileder en repa ratie ingekomen na 31 Januari 1918, komen pas voor de derde verstrekking in aanmeiking. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. t i' Schoenen- en klompen-demagogie. Een der sprekers op de 4 groote socialisti- *U'e propagandavergaderingen te Amster- _u 'l>, de heer De Miranda, heeft o.m. óók ('e> dat die schaarschte mogelijfk was, en broken over de lederschaanschte. Hij er- d^4e' dat die schaarschte mogelijfk was, en 4r de kinderen klompen zouden moeten gaan indien het niet anders kon. Ua^J vond dit ook nog wel te doen. War,. ,s inderdaad zoo: klompen zijn een fiToot 611 gezonde voetbedekking. Een zeer dag jut(d onzer plattelandsbevolking draagt deren uit klompen. Ook de sehoolkin- ,V«el gebf Jdattelande maken er nog steeds Maar lS Vau- ei' nu naar den eisch, dien De Miranda stelde met het oog op het dreigende ledergebrek: Maar als het dan noodig is dat onze kinderen op klompen gaan, dan ook Mie blinderen, ook die van M. U. L. O. en andere scholen. (Luid applaus). Voor nieuwe schoenen zijn rabatbons verstrekt. Wij hebben ze dankbaar aan vaard, maar ook hier moet gelden: gelij ke monniken, gelijke kappen. (Applaus). Als er door den oorlog schaarschte aam schoenen is, dan gelijk op deelen! Nu zouden wij wel eens willen weten, waarop de heer De Miranda dezen eisob eigenlijk baseert. We kunnen er in komen, dat. ten a aim en van noodzakelijke volksbehoeften in dezen abnormalen tiid de eisch wordt ge steld van gelijik op deelen. Begint men echter met toe te gev en, c a klompen een goede voetbedekking zijn, dan bestaat er geen reden meer voor denl eisch: als ik klompen moet dragen, dan ]U ook. Dat is eenvoudig de taal der afgunst. Op dezen voet voortgaande kan men ook den eisch stellen: als ik sa jetten kousen moet dragen dan gij geen wollen; als ik baai on dergoed moet aanwenden dan jij geen wol of Jaeger; enz. enz. Er zijn te allen tijde menschen, die geen schoenen als dagelijkscke dracht kunnen be kostigen. Op denzelfden grond als De Mi randa t h a n e den eisch stelde; alle maal op klompen als de arbeiders ze moe ten dragen, zouden die lieden vroeger ook dien eisch hebben kunnen stellen. We hebben hier te doen met, een speculatie op de in ieder hart sluimerende afgunst te gen ieder, die grooter stoffelijk bezit heeft. Het socialisme heeft er nimmer buiten ge kund dezen hartstocht te prikkelen en aan te wakkeren. Hij is de grondslag zelf van zijn bestaan. Ook nu moet het demagogisch middel weer opgeld doen. Laten wij, Katholieken, hiertegenover het gezonde beginsel stellen, dat zich in het on derhavige geval aldus laat omschrijven: Ik zal er geen schoenen door krijgen als ik ze een ander misgun; al draag ik zelf klom pen, daarom wil ik een andei nog niet be letten schoenen te dragen. 11 De Woningnood. Een der meest geduchte gevolgen van den oorlogstoestand is de niet alleen hier te lande, doch over geheel Europa heerschende woning nood. Tengevolge van den bevolkingsaanwas, die in andere landen niet zoo bestaat, is deze nood hier te lande echtèr al bijzonder hoog gestegen. Op het dezer dagen te Amsterdam gehouden Wo ningcongres werd zelfs de meening geuit, dat binnen 5 jaar tijds ten minste 100,000 nieuwe woningen dienden gebouwd te worden. Dat zou het peulschilletje van 500 millioen moeten kosten. Van socialistische zijde blijkt te worden aan gestuurd op naasting van alle steenfabrieken door het Rijk. Men hoopt daardoor een lageren prijs der steenen te kunnen bereiken. Wie van meer nabij bekend is met het steen bakkersbedrijf, zal echter dadelijk inzien, ddt staats-exploitatie den prijs der steenen zeer zeker niet zou verlagen doch veeleer verhoogen. De distributiemaatregelen op dit gebied heb ben dusver slechts tot een zeer belangrijke prïjs- verhooging geleid. Hoofdzaak is de verstrekking van goedkoope brandstoffen aan de steenfabrieken. Echter beperkt de vraag van den woningnood zich niet alléén tot de steenproductie. Het komt ons voor, dat ten Congresse buiten mate weinig belangstelling is getoond voor mogelijke andere bouwmethoden. Met klei- en houtbouw volgens moderne methoden zijn tegen woordig uitmuntende resultaten te bereiken. Onze Limburgsche mergel is mede een voor treffelijk bouwmateriaal. De betonbouw zal waarschijnlijk, door het ontbreken van voldoende cement, niet mogelijk zijn. Maar het zou zeker wel de moei te loon en een commissie van deskundigen samen te stellen om een onderzoek te doen naar de mogelijkheid van andere bouwmethoden. In dezen tijd moet de geest der uitvinding meer geprikkeld worden dan ooit Het gegoten huis scheen tot voor kort een toekomst te hebben. Wie weet of het niet mogelijk is een nieuw materiaal voor het gieten van huizen samen te stellen2 En juist deze bouwmethode is op massa-pro ductie berekend. O. i. ware een staatscommissie hier aangewe- zij, wanneer althans van particuliere zijde de hand niet aan den ploeg wordt geslagen. WERELDBRAND VAN DE FRONTEN - EEN AANVAL IN DE STRAAT VAN DOVER DE INVAL IN BELGIË OM DE DOBROEDSJA. De toestand aan de fronten is vrijwel ongewijzigd gebleven. Zoowel in het Westen, als 'in Italië en Macedonië blijven de ar tillerie en verkenningsafdeelingcn Steeds in actie, zonder dat liet daarbij evenwel nog tot infantcrie-gevechten van eenige beteeke- nis kwam. Duitsche torpedojagers deden gisternacht een aanval op Engelsche patrouille-schepen fn de straat van Dover en boorden 8 va.n deze schepen in den grond. Tot een ejgen- lijk zeegevecht is het n:et gekomen, wijl de Duitschers bijtijds er tusschenuit snapten. De „Germania" bespreekt weer eens den inval der Duitschers in België en zegt, wat van Duitsche zijde altijd ïs beweerd, dat zij uit noodweer om het eigen bestaan te verdedigen België zijn binnengerukt en over zijn grenzen heen naar Frankrijk zijn gemar cheerd. „Dat was niet al'een ons goed recht, schrijft het blad, maar onze heilige plicht jegens ons zelf, die door do wet van het ntauurrecht wordt gesteund. Deze toestand van noodweer, om welken wij zoo moesten doen en mochten doen, blijft bestaan, zoo lang de vijand niet duidelijk en ondubbel zinnig zijn bedoelingen ten opzichte van pus heeft aangegeven. Eerst wanneer aan dien toestand een einde is gekomen, kan er spra ke van zijn, dat wij de daaruit voortvloeien de rechten opgeven. De vijanden hebben het dus in hun hand om klaarheid te verkrij gen in de Belgische kwestie, thj moeten den eersten stap doen, dan volgt het overige van zelf." Zoo men weet voeren deBulgaren een annexatie-oorlog, teneinde wger in Ijet onbe streden bezit te blijven van de Doeroedsja, welke landstreek voorheen tot Bulgarije be hoorde. De officieuse „Echo de Bnlgano bevat een artikel ten gunste van deze annexatie. Natuurlijk gaat het bmd hierbij op de go- bruikelijK8 wijze te werk. Voor de politiek van Bratianoe is het gelieele Rocmpensclio volk aansprakelijk en- nu moet dat maar de gevolgen dragen. Het zou ee.i aanmoediging wezen voor do trouwelooze, verraderlijke sta ten, als men maar eenvoudig de spons haal de over hun misdaden. Daarom moet Roe menië gestrart. Maar nier liet denkbeeld van wraak moet daarbij voorzitten, wel neen, men moet zich aleen de noodige beveiliging verschaffen tegen zulk een verraderlijken buurman. In 1878 werd Roemenië meester van de Dobroedsja zoo duidelijk Bulgaarsch gebied, en in 1913 werd door den roof van noo* een Bulgaarsche provincie het onrecht nog verergerd.' Nu moet er een sterke bar rière tenen die ROemeniërs zijn en die kan verkregen worden, als men maar de Bul gaarsche rasgrenzen volgt, zegt het blad. vfrWARDE TOESTAND - DE CENTRALEN nwnERLING - DE ONDERHANDELINGEN TE PETERSBURG - ROEMENIE EN DE VIERBONU - HENDERSON UVER EEN de- mqcratischen VREDE. Het is moeilijk na te gaan in welk stadium het vreuesvraagstuk thans slaat. Er beerseht een verwarue toestand, voorname- lyK ais g-evolg van ue Lussische verklaring en voorts ook wegens de oneenigheid tus- sehen i'oien en de t-entrmen tengevolge van het inlijven van Cholm bij Ukraine. Te vreezen is nat de aanspraken, welke Polen ook maakt op Oholnx, aanleiding zul len zijn voor eengewapend verzet dei- Polen tegen de Centvalen en zou dus de vre de met Ukraine een oorlog mot Polen tot gevolg hebben. 't ls dan ook overal hetzelfde: Ukraine eisehte en kreeg Cholm, terwijl de Polen in oppositie kernen omdat zij mede aanspraak maakten op het waardevolle bezit van Cholm. De Littauers willen zelfstandigheid, n-car achten Littauen zonder Wilna onbe staanbaar; de Polen maken ook hier even eens aanspraak op Wilna. Zoo zbn OJL0o,i' Groot- en Klein-Ilnssische geschillen, i ooi- sebe en Wit-Russischo opvattingen; ue Tsjechen willen, met verwijzing naar de historische individualiteiten van Bohemen, over de Duitsche Bohemers heerschen maar tevens de historische individualiteit van Hongarije aantasten, om de Slovakken bij Bohemen te voegen; enz. enz. Dan is het nog altijd do vraag, hoelang de Volksrepubliek der Ukraine zich zal kunnen verzetten tegen de pogingen der Bolsjewi- ki, om de macht van de Centrale Rada te vernietigen, en die te vervangen door een maximalistisch bestuur-, dat zich dan na tuurlijk zal afwenden van de Centralen en de aansluiting zoeken bii de regeering van Le nin en Trotzky. Bovendien is de verhouding der Centralen onderling al sinds lang niet meer zoo ver trouwelijk als voorheen, in verband waar mede 't vredesvraagstuk natuurlijk ook al moeilijker tot oplossing is te brengen. Die verhouding zal dan ook wel van in vloed zijn op de beslissingen welke ten aan zien van een eventneele hervatting van den strijd in het Oosten zijn genomen of staan genomen te worden. Het Weensche Korr. Bur. meldt over die beslissingen, dat volgens uit Berlijn ingeko men berichten en correspondenties de jong ste beraadslagingen in het Duitsche hoofd kwartier moeten geleid hebben tot de con clusie, dat door de eenzijdige verklaring van de St. Petersburgscbe regeering, dat de oor logstoestand geëindigd is. de volledige ook militaire vrijheid van handelen van Euitsch- land niet is aangetast. Naar het Korr. Bureau verder meldt, is een officieele bevestiging van dit bericht tot op liet oogenblik niet ingekomen. Zou den de betreffende berichten bevestigd wor den en tot hervatting van de militaire ope raties van Duitechland leiden, dan zou hier door en hierover bestaat, volledige over eenstemming met de verbondenen de posi tie van Oostenrijk-Hongarije in deze kwes tie niet beinvloed worden. De onderhandelingen, welke de commis sies uit de delegaties van den Vierbond te St. Petersburg nog voortzetten, ondervinden alweer op dezelfde wijze hoe Trotzky eiken voortgang van zaken bemoeiliikt. Het Ber- lijnsche Wolff-bureau klaagt daarover zijn nood eu zegt, dat de besprekingen met de betrokken regeeringspersonen. zonder welke de dndorlinndelingen onder de gegeven om standigheden niet zijn vooruit te brengen, worden onmogelijk gemaakt, doordat de Rus sische volkscommissarissen, vooral Leipin en Trotzky, andere dringende zaken zegen te hebben. Telkens worden weer andere gron den aangevoerd, om de besprekingen uit te stellen. En nu er in de laatste dagen een door de Russische regeering gegeven verzekering, be treffende de burgerlijke krijgsgevangenen, den volgenden dag weer weri herromen, is de vraag gewettigd, of het nog doel heeft de Duitsche comm ssie te St.. Petersburg onder deze omstandigheden te laten voort gaan met haar vruchteloozen en hopeioo- zen arbeid. Volgens het Berliner Tageblatt zijn tus- echen den Vierbond en de Roemeensche on derhandelaars tot nu toe eigenlijke onder- handelingeu nog niet begonnen. Voorioopig is men nog in het stadium-der praeLtoii- naire besprekingen, die nog wel eenige da gen kunnen duren. Ilct doel van deze voor besprekingen is natuurlijk ook helderheid te veiseüa.,en aangaande de verdere inten ties van Roemenië. Indien men het over een basis voor onderhandelingen zou kun nen eens worden, dan zou mogelijkerwijze Von (Kühlmann naar Bukarest reizen, ter deelname aan de besprekingen. Jn een verkiezingsvergadering te Southwick heeft Henderson dezer dagen een rede gehouden, waarbij hij over de noodzakelijkheid en de vor deringen van een democratischen vrede heeft ge sproken. Hij zeide daarbij, -dat hij in het vorig jaar tevergeefs bij de regeering had aangedron gen op een uiteenzetting over bepaalde stellingen en doeleinden, die de democratie allerwege be lijdt. Thans, zegt Henderson, gaat het niet om één land, doch om alle volkeren. Moet diezelfde noodlottige politiek in nog omvangrijker mate herhaald worden? Indien deze politiek verder gevolgd wordt, heb ik geen hoop. dat de oorlog eerder zal worden beëindigd, dan wanneer de geheele beschaving bankroet zal zijn en de menschheid nog verder ter neer geworpen ligt. Het Engelsche volk is bereid, tot het uiterste te strijden om Europa te verlossen. Wij wenschen het militarisme overal uit te roeien. Doch aan de andere zijde is, volgens mijne meening, het Engelsche volk niet bereid voor andere doeleinden te strijden, zeker wel het minst voor iets, wat in den geest van imperia listische doeleinden ligt. Volgens mijn idee is de oorlog daardoor ge rekt, omdat de geallieerden ervan verdacht wor den, imperialistische doeleinden na te streven. Ik vrees, dat dit ziin oorzaak vindt in onze methode. Daarmee bedoel ik, dat wanneer de militaire toestand voor ons gunstig is, onze eischen omhoog gaan en omgekeerd, bij een on- gunstigen militairen toestand onze eischen dien overeenkomstig veranderd worden. Dat is evenwel niet de manier om over men- schenlevens te beschikken. Daarom roepen wij de regeering toe, dat z'ï gevaar loopt, zich door haar onvaste politiek te vervreemden van den nieuwen democratischen geest, die in alle landen groeiende is. Op de Engelsche democratie rust de plicht eiken hin derpaal uit het gebouw van den wereldvrede te verwijderen, zelfs indien deze hinderpaal de tegenwoordige regeering zou zijn! OOSTENRIJK-HONGARIJE VERKLARINGEN VAN GRAAF CZERNIN. De Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, graaf Czernin, kwam hedenmiddag uit Brest-Litowsk aan. Op den weg naar het station had een talrijke menigte zich verzameld, die den minister een hartelijke ontvangst bereidde. Aan het station werd de minister door het ge meentebestuur begroet en door den burgemeester hartelijk toegesproken als de volksdiplomaat en vredestichter. Graaf Czernin dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en dankte, het leger en den keizer, die den vrede hebben bevochten. Verder wees Czernin er op, dat de vrede van Brest-Litowsk ons een belangrijk stuk nader brengt tot den algemeenen vrede. Na een 'langen nacht begint het te dagen. Aan den horizon ver toont zich het eerste zachte morgenrood van een komenden beteren vredestijd. Wat in Brest ge schied is, is het begin van het einde. Niet alleen politieke ziekten zijn aanstekelijk, ook politieke genezingen. De resultaten van Brest zijn echter ook beteekenisvol in economisch op zicht. De knellende blokkade is gebroken. Zeker zijn de transportmoeilijkheden nog belangrijk, maar alle maatregelen zijn. genomen. Het werk is in gang en wanneer de toestand ook niet snel verandert, niet van dag tot dag, dan zal er toch van week tot week, van maand tot maand ver betering intreden. - Wat onze in Rusland verblijvende krijgsgevan- Barfeljorisst it 27. TEL. 17744 BESPROKEN PLAATS Ik ben langs een staaltje Hollandsche jon gensnuchterheid geloopen, dat ik even vertellen wil. 't Was in een Onzer groote steden. Aan den ingang van een nogal luguber straatje een niet minder luguber opgeschoten ^welbekende plan^en ^0r^' waar0P ^el .Wij eischen dit en wij eischen dat." c!h%yje verF°apt zich, er is zelfs een heel „Nouf' zegt er een, op den bleeken s'ungel, die hel bord draagt, wijzend, jdie kan mfér don eischen.' „Wat dan?" vraagt 'n ander „Hijschen" luidt het antwoord Maar 'n tweetal jongens, jVnk uit de kluit-i gewassen, slaat te vlassen op heibel. ..Of er dan niks kommen zou." Ze wachten en wachtenmaar ondanks de aan. wezigheid van een groepje partiigenoo'en van den borddragenden slungel: er kwam niets „Is me dat nou 'n revolutieuit dan een der jongens z'n verontwaardiging; „mot je me daar voor laten wachten. Kan ik in dien tijd. niet. naai de Bolsjewiki gaan, vent, da's andere koek." En dan tot z'n makker: „Kom, lanen we maar gaan, (Fr is toch niks te zien!" En ze sjokken weg, ontevreden na-mopperend over het uitblijven der verwachte vertooning Revolutionair bloed zit er in onze Flollanders toch al héél weinig. Voor deze jongens stond 'n /evolutie» zoo ongeveer op één lijn met'n voetbalmatch of zoo iels. Aardig om naar te kijkenf JAN VAN OV T I genen aanbelangt, hebben wij de positieve ver zekering ontvangen, dat ze allen worden vrij gegeven. Wat mogelijk is zal geschieden, opdat zij zoo spoedig mogelijk naar huis kunnen terugkeeren. Wij mogen nierbij echter niet vergeten, dat Rus land in een burgeroorlog gewikkeld is. Dit zijn groote moeilijkheden. Wij zullen ze, naar wij hopen, echter ook te boven komen. Ook Ukraine lijdt onder den burgeroorlog. Dat kan en zal nog vele moeilijkheden brengen. Desondanks ben ik zeer hoopvol gestemd. Wanneer ooit vertrouwen gerechtvaardigd was, dan is dit thans het geval. Ik ben hier vast van overtuigd. Nog een weinig volhouden en de eer vol'e algemeene vrede zal bereikt zijn. ENGELANCf DE „ONBELEEFDHEID" JEOENS Z. H. DEN PAUS. Omtrent de besprekingen in het Lagerhuis bij het debat over het adres van antwoord op de troonrede, waaromtrent gisteren reeds in enkele regels een en ander werd medegedeeld, meldt Reuter nader, dat Mc Kean (onafh. Ier) zijn afkeuring er over uitsprak, dat Engeland de Pauselijk vredesnota niet uitvoerig had beant woord. Hij noemde dit een onbeleefdheid jegens Z. H. den Paus en schreef deze toe aan het ocstaan van het geheime verdrag, met Italië, welks inhoud te St. Petersburg is gepubliceerd. Lord Robert Cecil, de ondersecretaris van bui tenlandsche zaken, ontkende in zijn antwoord ten sterkste, dat de regeering, door slechts een for- meele kennisgeving aan den Paus (e zenden, een onbeleefdheid had begaan of bedoeld. Ook ont kende hij, dat het verdrag met Italië op eeniger- lei wijze van invloed was geweest op het besluit om geen uitvoerig antwoord te zenden. Dat be sluit was gegrond op het denkbeeld, lat aan Wil sons antwoord niets van belang kon worden toe gevoegd. Cecil bracht warme hulde aan den Paus voor diens hulp in verschillende aangelegenheden in verband met den oorlog. Hij verklaarde, dat in het verdrag alleen ge zegd werd, dat. indien Italië er bezwaar tegen had, dat de Paus een vertegenwoordiger naar het vredescongres zou zenden, Engeland den wensch van Italië zou steunen. Dat is alles en dit beieekent feitelijk niets, omdat de vredescon ferentie zou worden gehouden door de oorlog voerenden, en deze dus alleen bevoegd zoudeo zijn daaraan deel te nemen. BELGIË DR. VAN CAUWELAERT. Uit de meest bevoegde bron weet de Mb. mede {e deelen, dat het bericht door ons aan het „Belg. Dagblad" ontleend, als zou dr. van Cauwelaert tot Belgisch minister benoemd worden, eenvou dig een verzinsel is. RUSLAND HET LAND DER RAADSELEN - DE RUS SISCHE DEMOBILISATIE - TOESTAND IN FINLAND - OP DE ALANDSEILANDEN. Rusland is liet land der raadselen. Telkens wordt men opnieuw verrast met berichten over de allervreemdste gebeurtenissen. Wat dan nu weer?- De verrassing bestaat thans in een gesta dig zwijgen .Men hoort niets meer van wat in Groot-Rusland gebeurt. De vroeger zoo veel sprekende P. T. A. zwijgt. De draadlooze berichten: „Aan allen" zijn verstomd. Wat Lenin en Trotzky uitvoeren boort nie mand meer. De openbaarheid van de eerste regeeringsdagen heeft de onderhand dingen te Brest-Litowsk niet overleefd. Er gebouren dingen, die men liever niet openbaar, maakt, evenals dit in de landen UWE HAARLEMSCHE COURANT itfTtMiKiu num. 2014

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 1