STAP en streed KROMMENIE. MARKTNIEUWS W. v. GELDEREN. LANDBOUW EN VISSCHEBIJ LAATSTE NIEUWS TELEGRAFISCH WEERBER'TsT ADVERTENTIËN WIT DE ZAANSTREEK Advertentiën en abonnementen worden zonder prijsverhooging aangenomen door den agent: Wilhelminastraat 19, Krommenie. Amsterdamsche Beurs (opgegeven door DE SPAARNE-6ANK) Anna Maria Josephina van Groeningen, kwantum 'koolzure po'tasch voor' distributie in het waschbedrijf. VAN ONZE RECHTBANK van 21 Febr. Anaconda Copper Smelting Ref Car Foundry, gew. Erie, Kansas City, Marine, Marine, pref. Mexican, 2. Missouri, K.T.gew. Pittsb.Coil.depcerL South.Railway.orig. Denver Rio, gew. Chicago Rock Island Steel, gew. Atchis.Topeka, Union Pacific, Kon. Petroleum. Bondjong Suiker Handelsver. A'dam Pagottan Suiker Cultuur 41/2 Nederland Peru, gewone Peru, pref. AmsterdamSerdang Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gec. Hol. Petroleum Orion Dordtsche, gew. United Cigar. Prolongatie ?4«* /ten zware tabakswalm slaat den binnenkomer Segemoet mitsgaders een onaangename mcnschen- 'lucht. Treedt binnen! Alle stoelen zijn bezet en op de gaanderijen hangen de menschen over de leuning te tureii. Van bovenaf gezien is bet daar beneden een groote étalagekast van petten, maar petten, •in alle soorten en kleuren, O, geneert u niet, een hoed is óók welkom, maar 'n pet staat beter. Ook iièr weer uniformen: Soldaten, die straks befuifd zullen worden om bun moed, hier te komen en Haarlemsche politie-agenten die als lakeien in de vier hoeken van de zaal zijn opgesteld en een kleu rige en afwisselende stoffeering van de zaal vor men. Den geheelen avond hebben zij daar onbeweeglijk gestaan. En vóóraan in de zaal pende een inspecteur van politie dapper zijn proces-verbaal. Hoeden af voor onze Haarlemsche politie! Zij bezit haar ziel in lijdzaamheid op een wijze als een Heilige onzer Katholieke Kerk tot eer zou strekken. „Bende!" '„Beulen!" „Dienstknechten der kapitalistische maatschappij„Steunpilaren onzer verrotte samen leving!" „Vrouwenbeulen!" En meer dergelijke lief lijkheden vermochten de stalen gelaatsspieren der agenten geen oogenblik te vervormen. Eén oogen- blik kwam er wat leven in hun houding, 't "VVas toen er geschreeuwd werd. Maar 't was niets. Een wijziging-in de motie, die werd voorgesteld. Op 't podium: twee bestuursleden en L. de Vis ser, op roode pluche stoelen, die er altijd staan en dus ook nu. Eenigen tijd geleden zat de vertegen woordiger van den Minister van Oorlog óók daar. Iemand, die in 't gewone leven zijn eerzaam be roep achter 'n voddemvagen uitoefent, maar binnen kort mag men de sprekers gelooven als leider van deh'eersten Haarleiliscben Arbeidersraad von nis zal vellen over onze geëerde kapitalistische bour- geois-koppen (buig het hoofd!), opent de vergade ring. Geeft zijn lezing: de lezing over de relletjes op 't Prinsenhof, voorop stellende dat die juist is natuurlijk en dat het politierapport een samenraap sel, is van schandelijke leugens. Maar ik ben er zelf niet bij geweest, verklaart spr. eerlijk. Kameraad de Visser krijgt het woord. Hij schiet vanaf zijn sfr>el precies den -lessenaar voorbij, tot aan den voorkant van 't podium. Groote spmvlok op 't voorhoofd, flodderdas en in rok; bleek gezicht; niet al te zwaar gebouwd; 't type van een mili tairen dienstweigeraar. Vanuit de verte: oogen als een paar kooltjes vuur, met van strijdlust de han- <!<"n in de zij, of nijdig wringend boven zijn hoofd; inbogen knieën,* knarsende tanden: een- houding van aat ze dood, Kees! Boks ze de oogen uit d'r kop, irrek. Als je hem hoort, mag je hem toch wel. ant kleedt hij iemand uit, dan doet hij 't grondig aan gaat ook alles uit. Het begori met 'u paar grappen, die blijkbaar ge weldig insloegen, want mijn buren trappelden van pret, waarbij onze kapitalistische teenen 't grootste gevaar liepen verpletterd te worden. „Wil je heibel, stuur dan agenten met onzen optocht mede; wil je een kalm verloop, zet dan de agenten in 't cachot, lijdens den optocht,'' orakelde hij onder uitbundig gelach. Verder spral» hij over de politie als van oen bende, een Augiasstal, van een corrupt korps en meer dergelijk moois. Maar dat was dan ook het eenige wat over de Haarlemsche politie werd ge zegd en daarna begon hij aan z'n Wijnkoopiaansehc rede, ten bate der revolutionair-socialistische denk beelden, waarin hij o. m. aanspoorde Arbeidsraden op te richten en mededeelde dat dezer dagen de elfde soldatenraad in ons land werd opgericht. Daar moet. een heel net van in ons land komen. „Wel vertellen hoe sterk je bent," zoo richtte spr. zich tot dc soldaten, „maar niet zeggen wie er lid van ^Un. Dat blijft geheim en zullen zij wel te weten fconien, als 't zoover is." Wij zullen echter van dc P'Olsjewikische denkbeelden en ophitsingen geen ver der verslag geven, 't ginger Trotzky'sch naar toel Ten slotte werd 'n motie aangenomen tegen het Pptreden der politie. Gnuivend ging de menigte biteen. Die de Visser had 't 'rn eens „lekkertjes'' ïezegd! HET BAKKERSBEDRIJF. De besturen der verschillende organisaties van werkgevers in bet bakkersbedrijf hebben zich, gelijk bekend is, tot den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gewend, met een adres,vergezeld van een toelichting waarin zij aandringen op ver schillende veranderingen in de regeeringsbeschik "ringen betreffende het brood, ter verbetering van de voorwaarden waaronder liet bakkersbedrijf thans Werkt. Naar aanleiding van dit verzoekschrift is in de pp 18 dezer gehouden vergadering van het Cen traal Broodkautoor een commissie ingesteld met het doel dit adres te bestudeeren en den Minister daarover van voorlichting te dienen. Deze commissie, bestaande uit de heeren F. M. Wibaut, dr. D. J. Filippo, W_ Bos, A. J. Looxma van Weideren, baron Rengers, H. B. Hetzet, Fred. Stühlc, A. Hillebregt, A. Ilanemaayer en H. prookop, ste|t zich voor hare conclusies binnen veertien dagen aan de Centrale Broodcommissie "lede te deelen. v HET LIJNOEIE-GEBREK. Woensdagmiddag heeft te Den Haag een tonferentie plaats gehad tussehen de hoofd besturen van den bond van Ned. Schilders patroons; Ned. R.-K. Sehilderepatroonsbond; Ned. Schildersgezellenbond; Ned. Christelij- De afdeeling Zwanenburg van Haarlem mermeer blijft voor de distributie onder deze te Bouwarbeidersbónd; Ned. R.-K. Bouw- Vakarbeidersbond en Landelijke Federatie x»u Bouwvakarbeiders in Nederland, welke t ten doel bad, maatregelen vast te stellen die geboden werden 'door de werkloosheid als gevolg van de onttrekking der lijnolie aan bet schildersbedrijf en noodig voor de bereiding van vet voor de volksvoeding. Over de te nemen ümatregeleii werd vol ledige overeenstemming bereikt en aan een commissie bestaande uit de heefen W. C. y. en L. de Groot, voorzitter en secretaris xan den Bond van .Ned e r land sell.e Sehilders- Batroons en de heer A. W. J en se h, voorzit ter van den Nederlandseben Scbiklersgezel- t ienbond opdracht gegeven een particuliere audiëntie aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid te verzoeken om daar r die maatregelen voor te dragen. S DE WASSCHERTJEN STOPGEZET! Over enkele weken zal het wasscherijbe- drijf moeten worden stopgezet, wegens het maandenlang voortdurend gebrek aan grond stoffen In tal va.ii bedrijven is de toestand feeds onhoudbaar. Naar wij vernamen, heeft de. Nationale Commissie tot oplossing van Crisiszalcen in bet wasscherijbedrijf zich gewend tot het pepartement van Nijverheid, Bureau Crisis-. Meen, teneinde invoer van soda te verkrij- v6b, subsidiair van regeeringswege te be kken, dat een zeepmélange worde samen gesteld, die soda-d'iensten kan /prestoeren, uQfntueel va" het Departement van Land- MWi de beschikking te arlangen van een Sluiting jacht. De commissaris der Koningin in Noord-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden a. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten op Donderdag, den 28sten Februari 1918, uiet zonsondergang; b. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op Vrijdag, den isden Maart 1918, met zonsondergang; c. dat het weispcl van kwarieléu met steekgaren of vliegnet zal inogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 15 Juli 1918. (Zitting van gisterenmiddag.) Mishandeling. F. B. en B. K., uit Jisp stonden terecht wegens mishandeling van hun neef op den schoonen avond van eersten Kerstavond. Zij beweerden dat die neet slechte praatjes over hen in het dorp hadden rond-.; gestrooid n.l. dat zij water bij de melk mengden. Dat kwam niet te pas en daarom hadden zij neeflief eventjes afgedroogd. Eisch tegen den eersten 15 of 10 d. h.: tegen den tweede, die pas 17 jaar is, 14 boete of 3 weken tuchtschool. Mr. Meren? pleitte clementie. Vernet tegen de Politie. J. F. te Zaandam, heeft zich in dronkenschap tegen twee Zaandamsche agenten verzet op den openbaren weg. F., die meer misdaden op zijn kerfstok heeft, werd daarvoor door den officier op pootige wijze aangepakt en hoorde maar even 14 dagen gev. straf eischen. Heling. M. F. uit IJmuiden stond terecht wegens heling. Hij had gekocht een onderdeel van een mitrailleur, dat gestolen was uit het pantserfort IJmuiden. Geëiseht werd 6 maanden gev. straf. Veroofsaken van dood Boor schuld. Op 22 October van bet vorig jaar had te IJmuiden in dc Kanaalstraat bij den bouw van het Haarlem sche Bank-gebouw een treurig ongeluk plaats. Door het omvallen van een muurtje kwam daaronder de werkman Casenbroot uit Beverwijk tercht met het gevolg dat de ongelukkige, een braaf oppassend werkman, bijna oogenblikkelijk gedqod werd. Ter zake het veroorzaken van dood door schuld hadden zich hedenmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden cfe bouwkundig op zichter v. d. W. en de uitvoerder van het werk C. Hen werrl ten laste gelegd niet de noodige maatre gelen te hebben genomen om het ongeluk te voor komen. Nadat de gewone vragen aan beklaagden waren gesteld en zij daarbij verklaard hadden, naar hun beste weten, alle mogelijke maatregelen té hebben genomen, doch dat dit ongeluk niet te voorzien was en er dan ook geen maatregelen tegen te nemen waren, nadat verder de situatie van de plaats des onheils door teekeningen en photo's (genomen door den Commissaris van Politie te IJmuiden) was toe gelicht werd overgegaan tot het hooren der getuigen. De doktoren Westerman en Nieuwenhuyzen te Haarlem legden verklaringen af over de gerechtelijke schouwing die zij op het lijk van Casenbroot in het Groote Gasthuis te Haarlem hadden gehouden op 25 October, Als doodsoorzaak gaven zij op inwen dige verbloeding door bet scheuren van het hart en den lever. De commissaris van politie te IJmuiden gaf verklaringen hoe hij den toestand gevonden had. Eenige werklieden legden vérklaringen af omtrent het plaatsgrijpen van het ongeluk. Door een tweetal deskundigen, v. S. en G., was een rapport uitgebracht, waarin zij hun meening gaven over de manier, waarop liet ongeluk wegens hen moest hebben plaats gehad. In dat rapport wordt gezegd, dat de grond onder het ingevallen muurtje verweekt moet zijn geworden, door de afwatering van het prieeltje aan de binnenzijde, waardoor de instorting heeft plaats gehad. De deskundigen ver klaarden in hun rapport, dat zij zeer zeker voor zichtiger te werk zouden gegaan zijn, indien zij 111 de plaats van beklaagden zouden zijn geweest en meer voorzichtigheidsmaatregelen zouden genomen hebben. Eenige andere getuigen verklaarden dat de muur geheel gaaf was. De heeren v. d. Ban en Kramer, uit Haarlem, tiaden op als getuiche a décharge en verzekerden .at de beide beklaagden goed te werk zijn gegaan. In hun geval zouden zij „iet méér maS hebben genomen. Het ongeluk was niet te voorzien. Bovendien verzekerden zij, dat de verkeerden te recht staan, wailt niet P. C, de uitvoerder en de opzichter zijn verantwoordelijk-, maar de aannemer van het werk. De Officier 'van Justitie bracht allereerst een woord van weemoedige hulde aan het Slachtoffer. Dan betoogde de ambtenaar, dat er wel degelijk van schuld van deze twee beklaagden sprake is. Zij hadden kunnen voorzien dat de mutlr moest instorten en zij hadden dus de noodige maatregelen moeten nemen om het ongeluk te voorkomen. Het oordeel van de beide deskundigen a décharge hecit voor spr. geen waarde, want zij staan in betrek king tot de beklaagden en hebben een moreel belang er bij dat zij niet veroordeeld worden. Voor spr. heeft het rapport der andere deskundigen, v. S. en G., waarde, zij zijn onbevooroordeeld. Geëiseht wordt daarna tegen ieder der beklaagden 7 dagen ■gevangenisstraf. De verdediger, kir. Dr. W. P. Vis, achtte het requisitoir van het O. M. onjuist en onrechtvaar dig-, waflt het is gebaseerd op rapporten, uitge bracht 7. weken nadat het ongeluk had plaats gehad. et mpport steunt' op' vermoedens en verohderstel- tigen, niet op feiten. Dat de deskundigen déchar ge onbetrouwbaar zouden zijn, geeft spr. niet toe. nemén^'omd *e"oc"'?aa,ct tot hen hun toevlucht te nemen, omdat het O. M. Slechts eenzijdig zijn ge tuigen dagvaardde. Spr. bepleitte dat hét oordeel van deze getuigen juist waarde heeft. De getuigen charge spraken aarzelend hun'oordeel uit; de getuigen a décharge waren positief in hun oordeel. Ten slotte is niet bewezen dat door dén veronge lukten werkman de Qpdracht is uitgevoerd, hem door bekl. C. gegeve nl. een uitgravigg die bij had moeten doen. Er t dus een schakel gemist in de bewijsvoering. Pleiter vroeg dan ook vrij spraak. Na repliek van den Officier van Justitie werd de zitting om half zeven gesloten. HAARLEMMERMEER. Typhus. R'e Vijf huizen heeft zich een geval van typhus met doodelijken afloop bij een knaapje voor gedaan. HOOFDDORP. Den lieer P. H. de Groot van Hoofddorp is te Amsterdam geslaagd voor het examen Mach inesch rij ven. HOOFDDORP. Zondag a43. des namiddags ten 4 uur zal vanwege de R.K. Propaganda- club in dé R.K. School een vergadering ge houden worden. Alle mannen die iets voor dit goede werje voelen -worden verzocht aan wezig te zijn. Als lid kan men zich opge ven bij den heer P. J, Spigt, Kru'eweg te Hoofddorp. HAARLEMMERMEER AAN DE LIJNDEN. Woensdag waren de R. K. arbeiders bij eengekomen La de R. K- Maria-school. .Voor hen trad op de heer A. J. Loerakker, vrijge stelde van „St. Deus Dedit." Glashelder zette hij de noodzakelijkheid van 't R. K. vereenigd zijn uiteen. Luid applaus toonde, dat zijn woorden insloegen. Dy ZeerEerw. lieer pas toor bedankte do heer Loerakker namens alle aanwezigen voor zijn mooi betoog. Nu zoo duidelijk was aangetoond, dat man zonder ver- eeuigd te zijn, ui§t kon werken aan de ver heffing van den arbeidenden stand, besloot men zich te vereen/gen in een onderaf dea ling van den g rooien Bond. 23 leden gaven zich op. Tot patroon der afcl. werd St, Jozef verkozen, 't Voorloopig bestuur bestaat, uit de heeren: J. Dekker, D. Bakker en J, Visser. Nu de organisatie er i3, nu ook allen de kan den aan de ploeg. De handen uit de mouwen arbeiders! Propageert uw bond. Tracht de afdeeling sterk te maken, tot heil van u zelf, van uw geloof en uw gezin. HAARLEMMERMEER AAN DE LIJNDEN. 'Schapcnverkooping. Gisteren .werden 42 kerk en schoolscliapen verkocht. Do prijs was prachtig: f 2415, dat is gemiddeld f 57.50 per stuk. '11 Mooi offer, dat de weiders aan school en kerk brengen, zonder de zwaarte erg te voelen, 'n Heerlijk werk van liefdadig heid. HEEMSKERK. Bij de op 20 Febr. te Den Haag gehouden aanbesteding wegens den bouw van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning te Bilthoven werd o.m. ingeschreven door John. Hen- ueman van hier voor 63780. MEDEuVIBLIK. R.-K. Volksbond. I11 die laatst gehouden vergadering van deze Vcr- eeniging is tot voorzitter gekozen de heer W. C. Snel. Tot bestuursleden de heeren: Jb. Berkhout; P. Loos; J. Mal; J. Weel; D. Berkhout; Joh. Vermeulen. NIEUW-VENNEP. Uitslag der verkoo- pingva n eenige pereeelen bouwland en hui- zei^ gehouden door notaris Oyermeer. De pere. 1, 2 en 3, groot 8.46 H.A. gekocht door H. J. v. d. Heuvel voor 12160; P«rc. 4, gr. I..1050 H.A. gekocht door C. E. Konijn, van Uithoorn, voor 3100. Perc. 5, groot 1.1050 HA., gekocht door H. Duwel, voor J 3070. Pereeelen 6, 7 en 8 groot 3.42.64 II.A.. gekocht door H. Vissers voor 12090 on perc. 9 en 10, bouwterrein, groot 0.25.64 H-A„ gekocht door M. Beets voor 2245. De huizen aks volgt; een winkelhuis opge houden voer 1900. Twee huizen onder één dak gekocht door Jb. Graningen voor 1310. Drie woningen onder één dak gekocht door W. Kram voor 1925 en twee woningen on der één dak gekocht door V. v. d. Kamp voor 2040. NIEUW-VENNEP. Uitslag der verkoo- ping van de schapen ten behoeve der E.-K. School en R.-K. Armen is alg volgt: 31 stuks, ten behoeve der school te zamen 1725, gekocht door Wagenaar te Alphen a.d. Rijn. -23 stuks ten behoeven der armen» waarvan 17 werden gekocht door Stoel, te Leiderdorp voor 34.11) per stuk en 6 stuks door D. Di.it voor 51 per stuk. NOORDWIJK. De Sta. Crt. bevat de Kou. be williging op de statuten van de verecniging: Af deeling Noordwijk van den Diocesancn R.-K. Land en Tuinbouwbond in hét Diocees Haarlem, gevestigd te Noordwijk. Zij stelt zich ten doel, door eenheid en samenwerking te brengen tusschen <fe verschil lende deelen van het land- en tuinbouwbedrijf, eene degelijke en welvarende plattelandsbevolking te vor men op den grondslag der Katholieke beginselen. SCHAGEN. Bij de op 20 Februari te 's-Graven- hage, gehouden aanbesteding wegens den bouw van een post- en tlegraafgdxmw met directeurswoning te Bilthoven, werd o.nr. ingeschreven door J. R. Vlaming, alhier voor 64,646. VELSEN. Bij de op 20 Febr. te Den Haag gehou den aanbesteding wegens den bouw van een post- cn telegraafkantoor met directeurswoning te Bilthoven, werd o m. ingeschreven door de wed. P. v. Heyst, alhi» voor j 66.900. VELSEN-W1JKEROOG. Woensdagavond hield de R.-K. Prop. club alhier, haar gewone maand vergadering. Na installatie van een nieuw lid werd mededeeling gedaan, dat door het bestuur der kies- vereèniging alsnog stappen zijn gea'aan, om exem plaren te verkrijgen.van de Katholieke partij, uitge geven door het R.-K. Prop. bureau te Amsterdam, en hierin is 'geslaagd, en de club verzocht werd, telkenmale, deze bij de R.-K. Kiezers van Velsen en Wijkcroog te bezorgen, waar de vergadering in toe stemde; voorts dat door vertrek van den secretaris der club, op de volgende vergadering, in deze vaca ture zal vóórzien worden. De commissie tot nazien der boeken van den penningmeester, bracht rapport uit, crt deelde mecie, dat alles door hen iri góede orde bevonden was. Voorts beantwoordde de geestelijke adviseur een drietal ingekomen vragen, en nog eenige vragen, tijdens deze vergadering door 2 leden gedaan. Inzake het aanschaffen van insignes besloot de vergadering hier alsnog niet töe over te gaan. Het voorstel van het bestuur tot instelling van een retraitefonds werd goedgekeurd. Maandelijksch dragen de leden 5 ct. hiertoe bij,.en bij loting zullen jaarlijksch 4 leden, op kosten van het fonds een retraite medemaken. Nader zal door het bestuur in overweging genomen worden, om ook anderen in de gelegenheid te stellen een retraite medé te ntaken, en zal hiervan op de volgende vergadering mede deeling doen. IJMUIDEN. Een verbéterd record. Heb rccord- ciifer van 6300 gulden als besomming van eenen zeillogger in de markt té IJmuiden, is gisteren weer geslagen door den zeillogger IJ. M; 312 Helenc van de Mij. met gelijken naam, die niet minder dan 7008 gulden besomde. Schipper Koning van dezen logger liet meermalen van zich spreken door zijn hooge besommingen, schrijft de berichtgever te IJmuiden. IJMUIDEN. Het werk aan dc Haringhaven is gistermiddag weer hervat geworden. IJMUIDEN. De Chr. Iïïst. Kiesver. alhier, plaatste op de groslijst Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, Mr. J- Ankernian en Dr. J. Th. de Visser en het oud-Kamerlid Mr. Dr. J. Schokking te Leiden. ZAANDAM. D0-11 derdagmoygen kwam We pontwachter ran de overzetveer aan de Prins Hendrikkade, tot de verrassende ont dekking, dat men het staaldraad waarlangs de pont wordt voortbewogen, bad afgeknipt en medegenomen ZAANDAM. Bij Koninklijk besluit van 20 Febr. is aan W. F. G. L. Driessen, op zijn verzoek, niet ingang van 1 Maart 1918, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrcchter-plaatsvervan- ger in 't kanton Zaandam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd als zoodanig, met ingang van 1 Maart 1918, H. Klerk, burgemeester der gemeente Krommenie. ZAANDAM. I11 de gisteren Donderdag avond) gehouden Raadsvergadering, kwam allereerst aan de orde de herstemming over het voorstel van de salaris-commissie om het salaris van den Burgemeester te brengen op 4500. Het pro eadvies luidde 37CO 4000. Daar ditmaal de stemmen 99 tegenover elkander stonden, werd het praeadvies ge handhaafd en. het salaris aldus bepaald. Een blanco-eriedietaanvrage tot bet bou wen van een loods en aanschaffen van werk tuigen, noodig voor uitvoering van bestra- tingswerk in eigen beheer, vond den tegen stand van het R.-K. raadslid Beniner. Het blanco erftdiet voor de Centrale Keuken, in dertijd verleend is voor spr. een les geweest nu voorzichtiger to zijn, want ofschoon de ramingsom wel het driedubbele bereikt, bouwt me,n raak, zonder den raad te moeien, alsof deze daar niets mede noodig heeft, Een voorstel om dan ook liet crediet voor dezen post tot 5000 te beperken, werd aan genomen. Niet zonder débat werd ook aangenomen een voorstel om do gemeentelijke gasfabriek 011 do electrieiteitswerkem onder een techni sche en administratief beheer te stellen. Twee maanden geleden toch was besloten deze bedrijven te splitsen, en werd in uit zicht gesteld de adjunct-directeur der gas fabriek tot directeur te benoemen. Dit vonden enkele raadsleden toch al te gek. De heer Duys nu voor centralisatie, zegt daar altijd voor geweest te zijn. Dat hij de vorige maal voor splitsing was, bad z'n eigenaardige oorzaak. Aan de gasfabriek was zoo iets als een actie tegen den heer van Goor gaande, cn om nu liet prestige van den lieer van Goor te bewaren en niet den schijn te verwekken, gehoor te geven aan dat ge wroet van onderaf, achtte spr. het plicht, naast den heer van Goor te staan, en werd deze voorgedragen als directeur. Alzoo handhaving van het gezag boven alles! Goe de les voor de eerstkomende dagen. Daar door vertrek van eenige ambtenaren de si tuatie geheel anders is, handhaafde spr. z'n centralisatie-ideé en wordt bet voorstel tot verecniging der bedrijven aangenomen. Een voorstel om Ged. Staten van Noord- Holland goedkeuring te vragen, teneinde de presentiegelden op 4.per bijgewoonde zitting te kunnen brengen werd eveneens aangenomen. Rest alleen nog een debatje over de oprichting van een gemeentelijk melltbedxijf. De raadsleden waren taai van avond. Bij monde van den heer Brinkman werd verklaard in geen geval deze zaak in beginsel te aanvaarden, zonder eerst grondig de motieven te kennen» die tot het doen der vooretellen heibben geleld. Zelfs eigen partijgenooten waarschuwden om toch zeer serieus de zaak te onderzoeken. Van do grondige motieven! hoorden we niet veel. Het socialistisch, beginsel en het typhus-ge- vaar heette hek maakte noodig dat men er aan begon. De beer Baas wees er op, dat bij gemeen telijke exploitatie de zindelijkheid tocli ook niet altijd gewaarborgd is, zooals men ziet bij de Centrale Keuken. Hoe het zij, men wenschte zich in beginsel nog niet vóór te verklaren en vrijheid van stemmen te befbouden. Dczo alinea der voor dracht werd teruggenomen. Een blanco ore- diet voor onderzoek werd toegestaan. Na een interpellatie van het raadslid Em morever den vleeschnood. waarna besloten werd b« den Minister op voorziening aan te dringen, werd de vergadering gesloten. Do dorpsslagers. Hl café „Zomer- lust" te Leiden, vergaderde gistermiddag de Alg. Bond van Dorpsslagers onder voorzit terschap van den heer Nieuwenhuis te Lisee, die een overzicht gaf over den toestand, en de te Utrecht gwhouden vergadering van den N. S. B., welke hun biet bepaald vol daan had. Spreker rekende voor, dat de schade te lijden bij de vee en vleeschprijzen vantlians, voor een dorpsslager, die niet zoo goed weg kan met zijn vleeech, op een slachtdier van e.d. 500 pond f200 zou bedragen, wat do draagkracht der slagers buiten te boven gaat, waarom hij verschillende voorstellen van de vergadering zou verwachten. Na lat verschillendevoorstellen gedaan wa ren, werd besloten, dat het Dag. Bestuur zich ter bevoegder plaatse zou melden, om de maximumprijzen voor grof vleescli hooger tc krijgen gesteld en de, Regeering voor de benooiigde slachtdieren zou zorgen. Door den heer v. Kien te Noordwijk wer den de volgende moties voorgelezen in be trekking tot de vergadering te Utrecht en het daar gesprokene en medegedeelde. 1. De Alg. Boud van Dorpsla gors, verga derd in café „Zomerlust" te Lieden'd.d. 21 Fbruari; nota genomen hebbende van de uitdruk king gebezigd door den heer Dingelman in kwaliteit als voorzitter van den N. S. B., dat de Regeering moet gezegd hebben, „dat de kleine slagers het dan maar moest afleg gen, in het algemeen belang; protesteert liier tegen ten sterkste, en ver zoekt daarentegen de meest mogelijke steun om de slagers, en niet het minst voor den kleinen slager; en gaat over tot de orde van den dag. De-Alg. B. v. D. S. enz., kennis genomen, hebbende van de mede deeling, dat de A. B. v. D1. 6. i6 aange sloten bij, .den N. S: B.j komt hier teg«n op, wijl hij weet dat def belangen van zijn leden daar niet vddo lO' dc behartigd worden; dit zou zijn in strijd met het genomenr besluit in 'de laatste vergadering; en alleen in de bedoeling gelegen heeft, samenwerking te verkrijgen, waartoe de N. S. ,B. niet bereid gevonden is. en gaat over tot de orde van den dag. Dat de aansluiting op een abuis berustte, verklaarde de penningm., de heer Maandag, van Wassenaar, dat de medewerking geweigerd is, bleek uit een schrijven, dat de secretaris voorlas, •en volgens dezen te terroristisch was om een prettigen indruk te geven. Nadat de voorzitter nog gewaarschuwd had, niet voort te gaan met boven de maximum-prij zen te verknopen, en vakgenooten, die zulks deden, zoo noodig aan te wijzen, daar hierdoor 1 eigen zaken benadeeld werden, en de regeering tegengewerkt, en reeds inbeslagname had plaats gehad, sloot de voorz. met een dankwoord aan de opgekomenen de vergadering. DE ZELFMOORD VAN KALEI LX. KEULEN. Do „Kölmsehe Ztg." meid uiB Berlijn: Volgens de laatste berichten wordt}j het bericht over den zelfmoord van Kaiebi i bevestigd. BELGIË EN Z. li. DE BAITS. De „Kölnische Voiksaeitung" weidt ui Ln- gario: Volgens Italiaawsctoe bladen zijn to! Rome vier Belgische ministers aangekomen, dio besprekingen zulten hebben met politieke persoonlijkheden uit de omgeving van het Vaticaan. POLEN EN DUITSCHLAND. KEULEN. De „Köln. Volksztg." meldt uit] Berlijn: Wij vernemen van betrouwbare zijde, dat te Berlijn een afvaardiging van den Pool- schen Regentschapsraad is aangekomen om een eigenhandig schrijven van den Regeentschaps- raad aan den Keizer te overhandigen. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol'. Instituut te Da Bildt. Naar waarnemingen in den morgen var» 22 Februari. Hoogste Barometerstand boven 770 m.M, Zuid-Duitschland; laagste Barometerstand 751.1 m.M. Skagen. Verwachting (van den avond van 22 Februari tot den avond van 23 «februari) Matige tot krachtige, in het westen mi' noorden tijdelijk stormachtige zuidwestelijk*! vl tot westelijke wind, betrokken of zwaarbo-'l wolkt, met tijdelijke opkleuintr. waarschijn lijk regen buien, aanvankelijk iets zachter. SCHAGEN. Veemarkt van Donderdag 21 Februari. 21 paarden f 1501260. 30 Gelde- koeien (vette) f 250600. 18 EAlfkoeien f350 500. 106 Nuchtere kalveren t 20—65. 610 Overhouders f 26—60. 28 Varkens (magere)) f 60—95. 30 Konijnen f 1.25—1.50. 18 K.G. I Boter f 8.50 per K.G. 6198 Kipeieren f 1055 11.50 per 100 stuks. HOORN, 2i Febr. Kaas. 9 stapels kleine fa- briekskaas 70, 2 stapels kleine boerenkaas ƒ70.50. I Aanvoer 8299 K.G. Vlug. BOVENKARSPEL. (Station). Prijenoteering I op 21 Februari. Kool. Deenac.ho witte f 8, uitschot f 7. Roode f 12, Stort f 10, uit schot f 8. Gele f 9, Stort f 8, uitschot f 7. per 100 K.G. Aanvoer 9 wagons. '18 Vorige koers Eerste koers Tweede koers 144 15/i6 145 142 i 86>ic 831)2 1 74 74 74 7/16 21 84 21 H3 21 l/3 1 20 7/j6 201/16 32 «/so 32 7/s 32 7/8 IIO8/4 110 110 J/8 9 U/16 9 7/s 9 35/aeJ 7 7 6 9/ie 46 8J8 46 l<2 461/8 23 8/4 2334 J 7 13/18' 7 I8/1b 7 8/8 501 <2 5D 971/4 97 93 8j16 92 91 18/16; 1301/4 130 i/i 1317/8 537 537 539 U 115 116 1 445- 445 442 219 8, 4 218 175 i>2 1761/4 97 li* 97 7 ln 7 7/16 30l|4 30 7/16 s 157 157 234 235 235 l/» 132 132 133 233 234 3/4 235 !)i 104'ife 104 104 1/4 f 202 6/s 202 43 u/18 42 42 7)8 41/4 4 ex-dividend. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, voorzien vnn de H.H. Sacramenten der Sfer- venden, mijn innig geliefde Eclitgenoote, Mevrouw in den ouderdom van. 51 jaar. P. J. L. HONORÉ METZ, Geen rouwbeklag. Haarlem, 21 Febr. 1918. Scbotersiiigel 77 A. 2027 1 a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 3