VRAGENBUS RECHTSZAKEN DE DAM IAATJES. Dure spijkers. In den nacht van Dina- tag op Woensdag, is het pakhuis van den unmerman H. aan de Ripperdastraat, met een alschen sleutel geopend. Ontvreemd werden 1(5 1 18 pakken draadnagels. Biljarten. Dinsdagavond is een aanvang smaakt met onderlinge vriendschappelijke wed- trijden tusschen de biliardclubs „Monopole" en .Voorwaarts", beide van hier. In de ruime biliardzaal in het café „Mono- >ole", van den heer H. Roefs. Kruisweg 24, be- .ampen de spe.ers elkander in partijen van 100 aramboles. Te ruim 7 uur werd onder veel belangstel- mg een aanvang gemaakt. Er werd vlu«- en oet animo gesneeld. Dat beide clubs elkander niet veel toegaven, Monopole: Voorwaarts: 86 100 100 59 100 97 99 100 98 100 le partij 2e partij 3e partij 4e partij 5e partij Totaal 483 456 zoodat Monopole met haar 5 eerste klassespelers dezen wedstrijd heeft gewonnen met 27 caram boles. De hoogste serie van 16 caramboles werd in dezen eersten wedstrijd gemaakt door een Mo- nopole-speler. De volgende wedstrijd voor 5 tweede-klas-spe lers heeft plaats op Dinsdag 26 dezer en wel in het cafe van den heer Van Waveren, Kam pervest. POSTKANTOOR TE HAARLEM. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Februari 1918. Onbekende binnenlandsche brieven. A. G-. Alzema, Amsterdam. Mej. J. Bakker, idem, Lr v. d. Berg, idem. M. M. B J de Ohatii- leus, Scheveningen. j. T. Oremer, Santpoort J. Dekker, Oostburg. Douwe, 4e Divisie VeKL leger. Eieren-vereeniging, 'sBage. Gembus, Haarlem. Henning Sloten, idem. Heijmans, Bloemendaal, Hoortena, Haarlem, K. Kalbach, idem. S. Legerman, Amsterdam. Levy, idem. O. H. Luft, Enschedé. Casimir en Lijssen, Ami sterdam. N. Isr. Weekblad, idem. Frans Net- sclier, Santpoort. J. W. v. Oppen, Wijk. J. Pleeper, Haarlem. A. Ploeg, Haarlem. P. Posno, Santpoort. Idem, idem. Rentmeester Duin en Kruidberg. Santpoort. „Rijksijzer," Den Haag. Mevr. Adema v. Scheltema, Bloe mendaal. W. J. v. Schie, Voorhout. Mej. W. Schotsman, Haarlem. Dana Smidt, Am sterdam. Idem, idem. Smit, Sloten, Mimi Ter horst, Haarlem. H. v. Velze, Amersfoort, de Vos, IJmuiden. Mej. A. de Vries, Stiens 9787 Bur. van dit blad, Bloemendaal'. G. 230 Bur. van dit blad, 9532 Haarl'. Dagblad, Haar lem. J. W. boekh, Ebert, Hilversum. Onlees baar, onleesbaar. F. Boekh. Lorenz, Zand- voort. Bureau controle gem. belastingen, Haarlem. Idem, Idem. S. W Meichior, Amers foort. H. J. Pieterse, Haarlem. Mr. Dir. W P. Vis, Idem. R. Vriesekoop, Haarlemmerlied© Zonneberg, Zandvoort, alten met port. Onbekende binnenlandsche briefkaarten. J. v. Beek, Haarlem. Mej. K. Borstjes, Amster dam. Idem, idem. Idem, idem. J Breeuwcr, 4e Divisie Veldleger. Jan v. Duin, Rotter dam. J, Fcitufe, Amsterdam. B. v. Gelderen, Haarlem. Th. L. Groot, Alkmaar. Mej. G, Klok, Oegstgeest. Th. Hofsté, 4e Divisie Veld. Mol, Bartebrug. S. J. Nagel', Rotterdam Dina leger. L. H. v Lier, Marie, Haarlefm. L. Nederkoorn, Santpoort. N.V. Pod. Reederij' de Paaris, Rotterdam. Tina Resser, Heem stede. O. Rickert, Amsterdam, van Slöoten, Laren. Mevr. L. W. 'O. Snoek—Verhagen, Roosendaal. F. v. Stee, 'Amsterdam. Mej. Stienje, Haarlem. G. Timmerijen, 10e rog. inf. veldleger. M. v. d. Velde, Leeuwarden. M. Visser, Naarden. Wed. P. v. d. Vaard, Santpoort. 4 briefkaarten zonder adres. Onbekende buitenlandsche brieven: Jakobs Gerderkerke. Jules Schaeffor, Kisaran Asa- han. Idem, idem. Nota. Aanbevolen wordt om héb adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij' onbestelbaarheid kunnen wor den teruggegeven. Voorts is net gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer, te voorzien. Gevonden voorwerpen: Terug te be. komen bij: H. Fransen, Vooruitgangstraat 7, een dameshandschoen. IJ. Klaassen, Park- laan 119, een oorbel. W. Stoute, Spaarnwou- derstraat 4, telephoondraad. H. Eikskamp, Krom 18 rood, een hondeoihaïsband met pen ning. N. S. Roorda v. Eysinga, Klove rp ark- weg 128, een schooltasch met inhoud. Bureau van Politie, Smedestraat, een handwagen. J. Zandvoort, Westerstraat 17, een pak inhou- dende militaire kleeding. O. de Vries, Tul. penstraat 22 n>od, een kaart R. K. bedeeling. P. van Dam, Amsterd. Vaart 14, een' muts, P. Zwart, Gen. Oronjéstraat '105, een muts. B. Ronde, A. L. Dyserinckstraat 14, een kinderportemonnaio. P. v. Hetum, Lange Hee- ronvest 6 rood, een kinderhemd. Bureau Sme destraat, een band wagen. L. Van Heijningen, Delftstraat 33 zwart, een dameshandschoen, P. Jansen, Kleverparkweg 7, een porbemon- naie met inhoud. L. Bijster, Korte Djjk 1, een zweep. N. Roosen, Sohoterweg 47, een' potlood. Van Bommel, Baan 23 A. een siga renaansteker. W. Eeken, N. Geldeloose pad 15, een zak met leesboek. A. Kremers, E?. schilderstraat 24 zwart, een kindermuf». P, V, d. Heuvel, Kol'kstra-at 5 rood, een beursje met inhoud. J. van Eerde, Tugelastraat 13, Schoten, een boutje. W. L. Westphal, Has®, broekstraat 3, een handschoen. W. de .Vink, Tulpenstraat 40, koffiekaarten. A.' de Kterki Linschotenstnaat 5, een herdershond. N. Stuif bergen, A seen dol vc ra tra at 68, een horloge ketting, S. Moijers, Brouwersstraat 7 D., ©en draagband van een schort. R. van Amsfcel, Brouwersstraat 1, een penkalapotlood. SCHOTEN. Gemeenteraadsvergadering van Donder dag 21 Februari, des namiddag» te 2 Uur. De raad is voltallig. Er is één vacature. Punt 1 der agenda luidt: Verzoekschi'ift om in ge bruikneming van gemeentegrond, van A. J., v. Gijn en andere eigenaars van peroeelcn, gelagen aan het Soendaplein, n.l. om hen in erfpacht af te staan een gedeelte van het voor hun perceelen bestaande troittoir. B. en W. hebben adressanten voorgesteld, om 't trottoir aan hen in eigendom af te staan, tegen een nader te bepalen koopsom. B. en W. geven aan verkoop de voorkeur, daar verpachting groote bezwaren kan meebren gen. Adressanten zün hiervoor niet te vin den en handhaven hun adres, waarom B. en W. voorstellen, het verzoek af te wijzen. Na dat door verschillend© raadsleden het voor en het tegen is naar voren gebracht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 75 stemmen. Het volgende punt: Wijziging secretarie-verordening, inhoudende het be sluit, om aan de secretarie een derde le amb tenaar to benoemen, wordt na korte bespre king, zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Hierna wordt behandeld een amende ment van den heer Magendans tot wijziging van de verordening school bewaarders. In dien de eehtgenoote van den schoolbewaar- der ongesteld is, kan voor haar tegen ver goeding, gedurende deze ongesteldheid, een plaatsvervangster worden aangesteld. De heer Magendans stelt echter voor, het woord „kan" te veranderen in „zal". B. en W. zijn hier tegen, omdat zij vxij willen blijven in hunne bevoegdheid, die vergoeding al of niet toe te kennen, daar er zich omstandig heden zouden kunnen voordoen, dat die ver goeding achterwege zou moeten blijven. Zij stellen daarom voor, het amendement-Ma gendans niet aan te nemen. Na langdurige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het tweede gedeelte van het amendement des heeren Magendans, om den bewaarder 30 's jaars te verleenen voor het gebruik van zijn rijwiel, wordt zonder-hoof delijke stemming aangenomen. Het voorstel betreffende de verordening herlialingson- derwijs wordt, na toelichting van den voor zitter, ingetrokken; hetzelfde geschiedt met het volgende agendapunt: Verordening cur susonderwijs in Fransch. De belooning voor onderwijzers cursus onderwijs Fransch, wen- schen B. en W., naar aanleiding van een' voorstel des heeren Magendans ca., vast te stellen op 1.25 in plaats van 1.—; de heer Magendans wil echter bedoelde onderwijzers per cursus betalen, en wel in een jaarwedde van 78. Beide voorstellen worden verwor pen. Bij het eerste stemmen alleen de beid» wethouders vóór, bij het tweede alleen de drie sociaal-democrateii. Aangenomen wordt hierna een voorstel van den heer Pruschen, om het bedrag op 65 te stellen. Ale volgt is „de salarisherziening der onderwijzers iaatn 'de orde. De heer Magendans stelt voor, de belooning voor onderwijzeres-nuttige hand- werken^ op 50 per jaar te stellen. De heer Hooy sluit zich hierbij aan. B. en W. stelden 45 voor, doch hebben tegen de verandering geen bezwaar. Ook de raad gaat er mede ac- coord. De heeren Verkooy en Magendans willen het besluit in werking laten tredenl op 1 Januari 1918, inplaats van op 1 Juli, zooals door B. eh W. was voorgesteld. Wordt aan genomen, Behoudens bovengenoemde wijzi gingen wordt dan de geheele Balaris-rege- ling zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Dan worden de salarissen voor het her- halingsonderwijs behandeld. B. eni W. had den voorgesteld, voor het herhalingsonder- wijs een belooning van 1.per lesuur toe te kennen. De heer Magendans en ook do heer Pruschen, zouden dit bedrag gaarne verhoogd zien tot 1.25. Wordt z.h.s. aan genomen. De heer Magendans wil do sala rissen der tijdelijke onderwijzers gelijkstel len, met die der vast-aangestelde onderwij zers. Dit voorstel wordt verworpen, met dd stemmen van de heeren Magendans, Biets en Verkooy vóór. De heer Pruschen stelt voor, om aan tijdelijke leerkrachten, die onafge broken gedurende 3 maanden in dienst zijn geweest, ook de vaeantdes uit te betalen; tevens, hen bij ziekte, gedurende een maand salaris uit te koeren. Dit voorstel wordt aan genomen, met alléén de stem van den heer Verton tegen. Het voorstel van B. en W., hen te machtigen een gratificatie toe te ken nen aan de onderwijzeres, die reeds geduren- dg enkele jaren in tijdelijk en dienst ia, wordt zSi.s. aangenomen. Hierna worden als laat ste agendapunt eenige ingekomen stukken besproken. 30H0TEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd. A. N. van der. Ham en M. P Sabel. .Getrouwd: A. Baars en F. Slot. S. Vos tra en J. W. Oversteegen. Geboren: d. van W. M. Kragtwljk—Bon d. van M. A. VoorvelfcWitsiers. IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welk© de afzenders on. bekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1918. Binnenlandsche brieven. Administrateur Mil1. Bakkerij', Amsterdam. Gerrit Anen, R. H. Dijkstra, Leeuwarden. J. Fanijn, Dir. Bel Inspecteur, Haarlem. Idem, idem. K. Kosterj Amsterdam. Vrije Socialist, idem. Binnenlandsche briefkaarten: O. de Bruin Scheveningen. Geertruida Mos, id om, F. Veer man, Amsterdam; J. Verbeek, idiem. Buitenlandsche Brieven: Anna Engitow, Stockholm. Kathe Otte, Dusseldorf, H. Reith- Wroe, Kleve. 1 1 1 Yr. .Welke route moet ik nemen om per rijwiel naar Assendelffc te gaan? En hoelang is dat fietsen? Antw. .Van hier over Spaamdam naar het pont over het Noordzieekanaal. Het zal een uur fietsen zijn. V r. Kunt n mij het adres opgeven van den pastoor der St, Jaeobekerk te Den Haag! Antw. HoogEeyw. Heer P. C. Wijten- burg, Willemstyaat 2, Deken van '»-Graven- hage. Wij kunnen er niet aan beginnen voor on ze lezers na te gaan zien of hun lot in de Staatsloterij is uitgetrokken en waarmede. Dat kost ons waarlijk te veel tijd. Dergelijke vragen laten wij dus onbeantwoord. Wel blij ven wij obligatiën en andere uitlotingen con troleeren. 1 Faillissementen in Neder land. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co's bureaux voor voor den Handel, zijn over de afgeloopen. week. eindigende 16 Fe bruari in Nederland uitgesproken 11 fail lissementen, tegen 16 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Febr. 1918 109 faillissement tegenover 101 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. NUMMER 17 22 FEBRURAI .1 Je zaak tegen den gewezen wagenbe- uurler der E. S. M., A. van de Werff t Haarlem, "beklaagd van liet veroorzaken in nood en letsel door schuld (het beken- tramongeluk in de Sioterdijksche bocht). Gehcori worden thans nog een drietal tu gen: lo. een nachtwaker bij de E. S. uie verklaarde, dat in de remise te eemstede, gedurende den nacht dat hij eust deed, niets aan den wagen no. 17 ia •beur.i; 2o. een fabrikant en 3o. een com- ies bij de belastingen, die passagiers wa it en die verklaarden, dat het hun niet is igeval'en, dat de tram den bewusten avond ..er gereden he-ft dan anders. Tiet M., mr. 'Van Heynsbergen, per steer e bij zijn vroeger genomen requisi- ir, strekkendg tot veroordeeling tot negen aanden gevangenisstraf, openbaannaking -in het vonnis en ontzetting voor den tijd -in vijf jaren van het recht om wagen o's tuur der dienst te doen. Mr. van Haaren voerde daarna als raads- an van beklaagde liet woord, ten einde )g op eenige omstandigheden ten gunste in zijn cliënt te wijzen. Uitspraak 7 Maart. „HAARLEM'S MUZIEKKORPS" ONCERTZAAL DER SOC. „VEREENIGING" Een buitengewoon mooi programma was door :n heer Kriens voor de leden van de concertver- i miging samengesteld. Als hoofdwerk ging Beet- >ven's tweede symphonie die ik in lang niet ge lord had. Dit frissche werk stelt door zijn buiten- :wone klaarheid in bouw tamelijk hooge eischen in het orkest, doordat het minste vlekje hoe dan ik, terstond voelbaar wordt. Maar om dezelfde ■den stelt het ook meteen zijn verdiensten in 't llle licht. Als de fagotten het tweede thema inzet- n, heeft men al volop gelegenheid allerlei goede genschappen van het orkest te ontdekken. Het :eld dat door deze jubelende klanken wordt inge- id, zóó te ontwikkelen dat ook nè de expositie ize volle belangstelling opnieuw vraagt: hierin as Kriens bijzonder gelukkig en het trof me, dat i ij in de reprise een en ander met nadruk belichtte, i :er in de tempi, daar in gelukkige contrastwerking in hout en koper. We zij» bij deze Haydn-Mozart- 1 :he werken bij de reprise wel geneigd, een „ik iloof 't wel" te uiten, wat bij een stereotype her- aling ook niet-ten onrechte is. De dirigent deed et werk leven en boeide, zoodat het Larghetto in eerwil van zijii languitgesponnen phrasen en tal- >oze Haydnocte effecten dankbare luisteraars vond. an het Scherzo kon 't niet anders of 't mooie trio, at hoofdzakelijk aan de blaasinstrumenten is toe- ertrouw was ook heel mooi. En was het niet, dat in de tatti-maten •ompetter en paaken zich niet naar behooren in de ïassa versmelten (ook in 't finale, waarvan o.a. het oda zeer frappeerde) dan zouden beide laatste eelen qua uitwerking niet achterstaan bij de reeds ehoorde. Technisch was het geheel overigens ook egeüjk verzorgd. Als tweede werk ging de ouvertutre van Schu- lann's „Genoveva". Indien Schumann met de opera ïinder succes had dan met de ouverture, dan ge- >x>f ik graag dat men deze proeve van dramatische ïuziek van den bij uitstek lyrischen toondichter Is zijn „Schmerzenskind" betitel! In de ouver- rre is er wel genoeg interessants op te merken mooie hoornpartijen o.a.), maar boeien als geheel oet 't werk bepaald niet. Aan de uitvoering lag het iit geenszins, ze gaf bewijzen dat ze met zorg was oorbereid. Interessanter was de orkest-begeleiding an Max Bruchs aria uit „Achilleos," die met twee 'ransche en twee Nederlandsche liederen, werd ge- 1 ongen door mej. Marie de Wendt, concertzangeres it Arnhem. Ze leek me bij haar optreden bij uit- tek geschikt, de figuur van Hektoor's gade plastisch it te beeldon, waartoe ook de aria met zijn directe- ansprekende melodiek gereede aanleiding geeft, laar welluidende mezzo weet dan mooie dingen te oen, waar ze zoo gelukkig is, de juiste intonatie e treffen. Dat haar dit niet overal gelukte, komt iet alleen voor haar rekening, daartoe hadden in t slot de klarinetten een zweving of wat -hooger noeten blazen. Maar de liederen met pianobegelei- ing wezen op hetzelfde en dan wordt het bedenke- ijk om aan momenteele indispositie te denken, -.on daarom Hahn's „d'une prison" door haar veergave geen ideale voorstelling geven aan dit apreme lied, beter voldeed dat van Gretchaninow. an de Nederlandsche liederen geeft een snoezig- teidje van Wierts geen aanleiding tot bespreking, n 't lied van Henriette v. d. Brandeler wel tot de ■ermelding dat men zou gelooven, dat dit lied alleen 'e litteratuur onzer Ned. zangcomponisten moet 'ertegen wóordigen. Het was goed van voordracht 1 n de zangeres had succes. De weergave door 't orkest van drie declen uit iet ballet der opera „Céphale et Procris" van Grétry yas een verrassing en 't is zonde en jammer dat we i'cze muziek zoo weinig hooren. Dank zij een lenige i n vlotte directie hield ze van 't begin tot het eind Ie belangstelling gaande en van de stukken die de ieer Kriens gewoonlijk aan 't slot van zijn pro- .ramma s plaatst, heb ik er nog geen beter en nooieg gehoord. G, J. K. R.-K. Kieskring. Haarlem. De heer F. Luycx uit Weesp, op de voorloopige groslijst n den Rijkskieskring Haarlem geplaatst, heeft zich eruggetrokken. R.-K. ONDERWIJZERS. Het hoofdbestuur der Diocesaan-Vereeniging voor L-K. Bijzondere Onderwijzers heeft zich tot Z. D. L Mgr. A. J. Callier gewend met het verzoek als .ijnen ern3tigen wil aan de schoolbesturen in het bisdom Haarlem te willen kenbaar maken, dat aan le R.-K. Bijzondere onderwijzers een duurtetoèslag 1 vorde verleend van: „aan ongehuwden 150; 1 ian gehuwden 250, vermeerderd met 25 voor 1 Ik der kinderen tot een maximum van vier; voor ■Ik kind boven dat getal 15". Aan het voornemen om aan Zijne Doorluchtige Ioogvvaardigheid een nieuwe salarisregcling te ver zoeken, meende het hoofdbestuur vooralsnog geen te volg te moeten geven, in verband met de aanhan- :ige wetsontwerpen Cort. v. d. Linden en -ohman c.s. moge blijken uit onderstaande uitslag: Onbekende buitenlandsche briefkaarten. L>ia Göbeï, Hamburg. Mej. B. Kwakenaat, Brussel1. Vr.: Ik ben van efe lichting 1918 en ingedeeld bij het 2e Regt. Veld. Art., garnizoen Leiden. Ik heb vrijstelling wegens broederdienst# Wanneer, moet ik onder de wapenen komen? Antw.: Vermoedelijk in het tijdvak van 812 April. V r.: Kunt u mij ook mededeelen op welken dag van het jaar 1897 4« Juni viel?. Antw.: Op Zondag. V r. van Th. B. te H. Antw.: Daar bestuit geen bepaalde leeftijd voor. In sommige orden wel, dus is tiw vraag in 't algemeen niet te beantwoorden. V r.Kunt u mij ook zeggen waar in Haarlem gelegenheid bestaat voor niet te veel geld het mid dageten te gebruiken tusschen J2 en half twee? Antw.: Uw vraag kan in deze rubriek niet be antwoord worden. Plaats een advertentie. Grootsteedsche oplichtingen. Op Zaterdag 13 October werd de heer W. H. Zeeman, directeur def N.V. voorheen Hoeker Zoon, Hee rengracht 435, Amsterdam, aan d« telephoon ge roepen. „U spreekt met de firma X. Hebt u ook bijoux in voorraad, die als geschenk kunnen dienen vijpr een Amerikaansche dame, waaraan onze firma ver plichting heeft? Het mag wel 10,000 kosten." Dus werd de heer Zeeman toegesproken. Deze antwoordde: „Wel zeker, meneer, ik heb dergelijke dingen in voorraad." „Goed, mijnheer, dan zal mijn zoon bij u komen om de zaak verder af te handelen. Wij wenschen te betalen over 'drie maanden en als referentiën geef ik u op de Rotterdamsche Bankvereeniging en de Ontvang- en Betaalkas." Na dit telephonisch gesprek haastte de heer Zee man zich, informaties aangaande de firma X. bij de Rotterdamsche Bankvereeniging in te winnen. En het even korte als krachtige antwoord der Bank luidde: „Goed voor elk "drag." Was het wonder dat het jongmensch, dat zich namens de firma X. een-half uur later bij de firma Hoeker aanmeldde, een goede ontvangst werd be reid? „Ik-ben de jonge X. en kom de cadeaux zien", had hij gezegd. Eri de heer Zeeman, die al vast begonnen was eenige juweelen klaar te zetten, toonde ze hem. Onder het bezichtigen deelde de jonge X. mede, dat het cadeau bestemd was voor een Amerikaan sche dame, die op het oogenblik in Den Haag was. Op een reis in Amerika had hij bij haar gelogeerd en veel vriendschap van haar ondervonden. Daarna kwam het gesprek op de byoux. De jonge X. bleek een lastige klant te wezen. Zóó moeielijk was hij te voldoen, dat de heer Zeeman zelfs op een gegeven oogenblik dacht, dat het tot geen zaken doen komen zou. Maar ten slotte bepaalde de ketis van den jongen X. zich op een collier, bestaande uit 52 briljanten, alsmede op een paar briljanten oorknop pen. De heer Zeeman vroeg er /n,6oo voor, doch na loven en bieden werd de prijs op 11,000 vast gesteld. De heer Zeeman overhandigde daarop aan het jongmensch een nota ten name van de firma X. Deugdelijk en wel was op die nota gestipuleerd, lat de betaling op 13 Januari 1918 zou plaat3 hebben. De jonge X» stak de nota in zijn portefeuille en gooide een visitekaartje „J. X." op tafel. Vervolgens werden de inmiddels ingepakte juweelen hem ter hand gesteld. Veertien dagen later. De heer Zeeman wilde trachten al dadelijk beta ling te krijgen, zij het dan slechts door middel van een accept. Hij begaf zich tot dat doel naar de firma X. Wie schetst echter zijn verbazing toen hij vernemen moest, dat de firma X. van de zaak niets afwist! De heer X. verklaarde ook niet bereid te zijn, de firma Hoeker schadeloos te stellen. Op 3 November 1917 diende toen de heer Zeeman een klacht bij de justitie wegens op'ichting in. Op deze grootsteedsche oplicht'nvolgde spoedig een andere, nog grootscher van opzet. Op s November 1917 werd aan de Rotterdamsche Bankvereeniging een kwitantie gepresenteerd, lui dende „Ontvangen van de heeren X. Amsterdam 'de somma van acht en dertig duizena' zeven honderd a'rie en dertig 40/100 guldett voor geleverde goe deren. Zegge 38,733.40. Alkmaar den 3 November 1917, J. Langeveldt. Betaalbaar bij da Roterdamsche Bankvereeniging Amsterdam 5 November 1917 pp. X. D. X." Een juffrouw bood de kwitantie aan en de Rot- terdamscho Bankvereeniging betaalde ze met drie kassiersbriefjes van 10.000, een kassiersbriefje van 5.000, drie bankbiljetten van 1000, een van 300 eenige van 100; voorts eenig kleiner bankpapier en 340 aan zilvergeld, totaal 38.733.40. Op 6 November 1917 ontving de firma X van de Rotterdamsche Bankvereeniging a'e kwitantie be nevens cen nota, waaruit bleek, dat de kwitantie was uitbetaald en de rekening der firma met het bedrag van 38-733-40 was belast. De 25-jarige procuratiehouder, zoon van een der firmanten, ver moedde aanstonds dat hier iets niet in orde was. Vooreerst had hij aan J. Langeveldt te Alkmaar, een persoon, dien hij niet kende geen toestemming gegeven om over dit bedrag te disponeeren. In de tweede plaats was de aanteekening „Betaalbaar bij de Rotterdamsche Bankvereeniging Amsterdam 5 November 1917 pp. X." niet van hem afkomstig. Ook was de handteekening „D. X.", op de kwitan tie voorkomende, niet gelijk aan die welke de heer „D. X." tegenwoordig plaatst, maar vertoonde ze wel overeenkomst met diens handteekening van drie jaren her. De Rotterdamsche Bankvereeniging, vernemende dat ze was opgelicht), deed aangifte bij de politie, die daarop onmiddellijk een onderzoek instelde. Aller eerst vervoegde zij zich bij den heer „D. X.," die als zijn vermoeden uitsprak, dat niemand anders dan zijn broeder ,J. X." de Bank had opgelicht. Hij grondde alt vermoeden op zijn bekendheid met het feit, dat zijn broeder zeer dringende schulden had, o.a. bij de N. V. Hoeker Zoon voor geleverde sieraden tot een bea'rag van 11,000 en bij de Joaillerie frangaisa aan de Kalventraat tot een be drag van 900 voOr een gelëverden diamanten ring. Deze inededeeling leidde op 6 November 1.1 tot de arrestatie in de Taverne Loul» Seize aan het Rembrandtplein van den 23-jarigen .J. X.", alstncde van een 27-jarige Duitsche vrouw, die in zijn gezel schap was. En als gevolg hiervan werden denzelfden dag nog in hechtenis genomen: een 30-jarige koop man, alsmede een 30-jarige gemeenteklerk en een 36-jarige dienstbode. Uit het onderzoek bleek, dat „J. X." en de koop man beia'en de hand hadden gehad in de oplichting der firma v/h. Hoeker Zoon, alsmede in de óp- lichting van de Rotterdamsche Bankvereeniging en dat de gemeenteklerk de valsche kwitantie had doen innen door a'e dienstbode. Deze was blijkbaar echter te goeder trouw geweest, terwijl ook de Duitsche vrouw, met wie „J. X." leefde, kennelijk met de oplichtingen niets uit te staan had. Beide vrouwen werden daarom niet vervolgd. Wel werd een strafvervolging ingestekf tegen 'de drie mannen. Zij hadden zich volgens 't Hbl, Dins dag 1.1. voor de Vierde Kamer der Rechtbank t« Amsterdam te verantwoorden. Aan den 33-jarigen „J. X." en a'en 30-jarigen koopman, die samen het eerst terechtstaan, is ten laste gelegd: 10. oplichting in vereeniging van den heer Zee man, subsidiair oplichting voor den eersten beklaag de en medeplichtigheid aan oplichting voor den tweeden beklaagde; 20. valschheid in geschrifte in vereeniging: het opmaken van de valsche kwitantie, subsidiair valsch heid in geschrifte voor den eersten beklaagde en medeplichtigheid daaraan voor den tweeden be klaagde. Beide beklaagden bekennen. De 30-jarige koopman heeft de firma Hoeker Op gescheld; „J. X." ging de briljanten bij de firma Hoeker halen. De valsche kwitantie had „J. X." op gemaakt, terwijl de koopman de handteekening van „D. X.", waarvan „J. X." een voorbeeld had meege bracht, op het kwitantieformulier natrok. Beklaagde „J X." he^ft daarbij de kwitantie en het voorbeeld der handteekening tegen glasruit van een raam ge houden. Beklaagde ,J. X." geeff op, dat hij vroeger bij <je firm® van zijn vader op iet kantoor is geweest. Hij kreeg echter ongenoegen met zijn vader to Kit} broeder, die zijn omgang met de Duitsch® vrouw afkeurden, verliet de ouderlijke woning, geraakte aan lager wal, maakte schulden en kwam in zulk een staat van geldverlegenheid te verkeeren, dat zijtl faillissement werd aangevraagd. Deze omstandig heden zijn oorzaak geweest van zijn handelingen. Ter verontschuldiging er van kan hij niets aan voeren. De tweede beklaagde weerspreekt de voorstelling van beklaagde, dat het plan tot de oplichtingen van hem zou zijn uitgegaan. De inbraak bij de firma Begear. Willem Veltman én Hallie Klopper hebben cassatia aangeteekend tegen het arrest van het Gerechtshof alhier, waarbij zij ieder tot zes jaar ge vangenisstraf -werden veroordeeld wegens de inbraak bij de firma Begeer. Jan Bolkestein, wien dezelfde straf werd opge legd, heeft in het are«t berust. DE NOOD DER TIJDEN. De nood is hoog gestegen, vooral voor de minder met aardsche goederen bedeelden. Dit lijdt geen twij fel. En het is tot nu toe duidelijk gebleken, mep schikt er zich in. De houding der meest getroffenen is berustend. De eene bezuiniging na de andera wordt ingevoerd.Het geduld wordt vreeselijk op dt proef gesteld. Men verdraagt het. Het kon nog erger wezen. Wij blijven tenminste uit den oorlog, dat if een troost. Maar wij lezen dagelijks in de couranten, dat de Ministers fouten hebben gemaakt en nog voort gaan met dat te doen. Kolommen vol worü'en geschreven over fraudes. Onduikingen van de distributiewei zijn ieder oogenblik aan da orde. Wèl worden da schuldigen zwaar gestraft, maar men heeft het gevoel als of nog duizenden, hun kwaa'e practijken voort» zetten. De werkman vraagt zich af, lijd ik niet zwaarder als noodig is? Honderden vragen gaan door ziji( hoofd. Moeten al die ongeschikte overheidspersonen! niet door anderen vervangen worden? Moet er niet iets bijzonders gebeuren om alles in het rechte spoor te brengen? Moet ik daaraan iets doen?; Kan ik daaraan iets veranderen? Hij wil zicli' kwaad maken en voelt zijn handen jeuken...: "V riend, kalmeer een weinig. Waar gewerkt wordt, maakt men fouten. Een Minister, al is hij nog zoo'n knap bewindsman, ka4 heel de distributiekwestie niet beheerschen. Hij heeft helpers en raadsmannen noodig. Zijn helpers, zoo? wel aan de Regeeringsdistributiekantoren als aan d® plaatselijke bureaux, zijn tijdelijke werkkrachten.) Niemand kan daarvoor zijn vaste positie laten varen; Men is dus aangewezen op die krachten die rond» loopen en voor wien zulk een veelomvattend werl» vreemd is. En wat de Raadslieden der Regeering aangaat. OohJ in dat opzicht hebben de betrokken Ministers veel teleurstelling ondervonden. Helaas, onze Maatschap pij is niet gegrondvest op de Christelijke Beginselen. De menschen zijn opgevoed in egoistische sfeer. Men denkt alleen aan zichzelf en bekommert zich niet om" zijn naaste. Dat is de groote fout welke menig Re- geeringsbesluit onuitvoerbaar maakt. Of gii daartegen iets kunt doen? Niets. In uw plaats spreekt tot de Regeering het Perma nent Comité voor Crisisaangelegenheden der Chris telijke Werkliedenvereenigingen. Dit Comité bestaat uit bekwame mannen en wordt geregeld door dé Minister gehoord. V at door dit Bureau is voorgesteld aan de Re geering en practisch mogelijk bleek, is geschied. Kunnen wij meer verlangen? Plaatselijk hebben wij eveneens zoo'n Bureau. Veel heeft dat Bureau reeds tot stand gebracht. Veel is er verbeterd. En nog dagelijks richt dat Bureau zich tot de Overheid of de leiders der distributie en wordt gehoord. V ilt gij nog meer? Kan er meer geschieden? Hef is mogelijk dat wij allen op de Groote Markt gaan staan schreeuwen en den Burgemeester iej spreken vragen. Wat zullen wij zeggen? Dat wij1 honger hebben? De Burgemeester weet dat. Dat wif den oorlog willen beeindigen? De Burgemeester wee\ dat en wil dat zelf ook. Wilt gij nog meer zeggen! Gij kunt niet anders zeggen als wat ons Crisi'sbti-3 l'eau reeds gezegd heeft. De Burgemeester zal zeggen, wij doen wat wij kunnen, maar wij zijn niet almach-' tig. En dan gaan wij weer naar Kuis, ten minste als de gemoederen der menigte niet zoodanig zijn op-, gezweept dat wij naar een ziekenhuis .moeten gaan. Het is ook mogelijk dat wij het werk neerleggen. Maar wat bereiken wij daarmede? Krijgen wij daar-, door m«er eten? Neen. Ontvangen wij daardoor meer geld? Neen, wei minder, want ons verzuim word! afgehouden. Wordt de toestand daardoor beter?,; Neen, slechter. Want ons werk, dat nog regelmatig, ging, schoppen wij in de war. Wij raken daardoor.' dus verder van huis. Dat moeten wij niet. Daarom vrienden: Laat ons kalm blijven. Zij, die ons aanraden om betoogingen te houden I en het werk neer te leggen vergissen zich als zijl meenen daardoor verbetering in den toestand tu! brengen. Wij moeten die menschen niet volger?.) Hun raad is niet goed. 1 /'ij? Laten wij rustig doorgaan als tot nu toe. Wij zijn vertegenwoordigd door onze vertrouwensman.) neri op 'die plaatsen, waar zoo'n vertegenwoordig ging practisch nut heeft. Er wordt gedaan wat men) kan, maar mert kan niet alles. Laten wij van onzej kant den boel niet meer in de war schoppen. Er al verwarring genoeg- Vertrouw op uw leiders. C. A. P. D-} agenda SOCIËTEIT „SINT BAVO" Maandag 25 Februari: Boekhoudcursus 8 uu|i Esperanto 8 uur r— L«ad en Tuin bouw bond ioGJi uur Hoveniers 8 uw, Schilders-Patroons ar" uur Nederland «n Oranje 8 uur w- Dinsdag 26 FebruariHandelsreiziger» Daipes-Kantoorbedienden 8 uur I Woensdag 27 Februari: Moedercursu® 3 uqft Hoofdbestuur Verbandcunus 3 uur Spooiw en Tram Weg en Werken 8 uur - Bestuur" Spaar-/ bank 7J4 uur Donderdag 2& Februari: Eerbied in Gofol Huis 8 uur Volkszang 8 uur Arbeidsrecht) 81/2 uur Debating Club Spoot! en Tram 8 uur -wij Vrijdag 1 Maart Rederijker® 8 uur GlasveiSn zekering „Hanz®" 8 uur Zaterdag Maart: Gewone zittingen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6