van GEMEENTELIJKE VEERDIENST. BUITENLAND BINNENLAND P. W. TWEEHUIJSEN. Veerpont over het Noorder-Spaarne f TENNISSCHOENEN Witte Wandelschoentjes WOENSDAG 13 MAART 1818 A «BSTC JAARGANG 9587 DE ABOMHEMENTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM E8 AGEHT3CHAPPEN: PER KWARTAAL f 1,95} PER WEEK 15 CENT8; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 1 2,30 21lg ons Kop- of Hartenvleesch tt vernederende positie. VERSPREIDExBERICHTEN WERELDBRAND» ROME. SPANJE. Kamerontbinding in 't zicht. Onze economische onderhandelingen met de geassocieerde regeeringen. Barteljorisstraat 27. TEL. 177(1 STATEN-GENERAAL De DIRECTEUR van het HAVEN- EN MARKTWEZEN brengt ter kennis, dat met ingang van 14 Maart a.t. de 'n dienst zal worden gesteld. De pont zal in dienst zijn UITSLUITEND voor het overvaren van personen op alle werkdagen van des v.m. 5.30 tot des n.m. 7.30. Op Zon- en Feestdagen vaart de pont NIET, De veerman is verplicht op ieder sein over te varen. Het overvaren geschiedt kosteloos. 3453 Verkrijgbaar op Donderdag 14 Maart, bij SERNE, Brouwerstraat 64. 's Morgens van 9 tot 12 uur 3458 op bon No. 3 letter H. Maximumprijs KOPVLEESCH 20 cent per pond HARTENVLEESCH 15 KALFSKOPJES tot 2i/2 K.G. 10 ct. Alle betalende abonnés op dit Blad, in het bezit ugiaiv.tiu« Huutiuv» «f - Van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd 900 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 400 bij overlijden. 200 bij verlies van hand, m a i_ i? ..n» aam A AOO OUW HIJ UVWIIIjUVU, «ww w.j voet of oog, t 100 bij verlies van een duim, 60 bij verlies van een wijsvinger, I 18 bij verlies van tlken anderen vinger, f 88 bij breuk van boven •a/of onder arm en breuk van boven en/of onder been. De uitkeering dezer bedragen wordt gegaran deerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings bank" te Schiedam. (De vóór 1 October 1911 uit gegeven polissen zijn niet geldig.) De nota van minister Loudon betreffende onze onderhandelingen over de levensmiddelenvoorzie ning met het oorlogvoerende buitenland, toont wel aan, in welk een vernederende positie Neder land allengs wordt gedrongen. De Ententelanden, met name Amerika, ver- keeren zelf in moeilijkheden met de productie, toet name de graanproductie. Zij hebben echter een dringende behoefte aan scheepsruimte. En ze deelden ons mede; ondanks onze moei- lijkheden zullen wij u van alles leveren voor het levensonderhoud van uw volk en voor uwe in dustrie, op deze twee voorwaarden; 1. het vee en de zuivelproducten, die gij u kunt verschaffen door ons toedoen, moogt gij niet naar de ons vijandige staten uit voeren; 2. gij moet V% millioea ion^scheepsruimte tot onze beschikking stellen, de rest van uw vloot (ongeveer 900,000 ton) kunt ge voor eigen gebruik houden en zullen wij verlof geven tot gebruik onzer havens en voor zien van bunkerkolen. Dat was een. van zuiver Nederlandsch standr punt beschouwd, zeer aannemelijk voorstel. Al onze behoeften zouden er door gedekt worden. Konden wij geheel zelfstandig beslissen, we zouden dit voorstel met beide handen aanvaard hebben. Hieraan kan niet worden getwijfeld. Het vernederende onzer positie blijkt echter uit het feit, dat wij het niettemin niet hebben aanvaard. Want we moesten Duitschland vragen, of het wel mocht. O0 Duitschers zouden onze „vrije vaargeul" kunnen aisluiten! En op onze vraag heeft Duitschland geant woord, dat het niet mocht. Duitschland wil geen overeenkomst toestaan, die tonnenmaat aan de geallieerden verschaft, noch eene waarbij ook maar eenige beperking aan onzen uitvoer wordt opgelegd want niet onze geheele uitvoer naar Duitschland zou gestaakt behoeven te worden, de gealliëerden eischten slechts staking van uitvoer van sommige artike len, welker bezit wij aan hunne voedselverschaf- fing te danken zouden hebben. Wij vragen ons af, welk voordeel Duitschland bij deze houding kan hebben. Het eenige gevolg zal wezen, dat het nu véél minder uit Nederland zal ontvangen dan wan neer het de overeenkomst met de gealliëerden had goedgekeurd. En of de 500,000 ton scheepsruimte ten slotte toch niet in de handen der Entente zullen komen, staat te bezien. Indien de reeders hunne schepen aan de En tente verhuren, kan onze regeering niet» daar tegen dooi. Het onverzettelijke Duitsche standpunt Is dan ook in hooge mate onpractisch. Het komt bovendien in strijd met dnze sou- *ereine rechten, waartoe het verhuren van sche pen en uitvoerverboden ongetwijfeld behooren. Wat zullen wij nu doen?, In April is ons graan op. Moeten we doodhongeren, als de Entente niet welwillendheid heeft ons 100,000 ton van *°ar graaij, waarop wij, zooals minister Loudon ^bmerkt, al evenmin eenige aanspraak kunnen orq geiden als op hare bunkerkolen, zonder ^nprestatie te leveren? zijn méér landen, die in dezelfde positie verkeeren als wij. Spanje, de drie Noorsche Staten en Zwitserland. Eendracht maakt macht. De tijd is rijp voor een innige samenwerking van Neutralen. Met het recht alléén zullen we ten slotte dood hongeren. We hebben behoefte aan de macht om te doen wat ons goed recht is. Die macht hebben de 6 neutrale Europeesche Staten, mits vereenigd. Dus...» DE DUITSCHE KEIZER TOCH HERTOO VAN KOERLAND. Wij hebben reeds medegedeeld, dat er berich ten waren ontvangen door de Duitsche bladen, dat de landdag van Koerland aan den Duitschen kfzei' d® hertogskroon zou hebben aangeboden. Wij deelden tevens het bericht van het Ned. Tel. Ag. te Berlijn mede, meldende, dat te officiëeler plaatse daarvan niets bekend was Thans blijkt uit een Wolffbericht. dat ook ge vraagd zou zijn door conventies betreffende douane, militaire zaken, verkeer, munt- en rechts wezen een zoo nauw mogelijke aansluiting van Koerland tot het Duitsche rijk fe krijgen. ooris bereikte ons hedenmorgen het volgende telegram uit Berlijn; De landraad van Koerland heeft in zijn zitting van.8 Maart besloten Z. M. den Keizer en Koning te verzoeken de hertogelijke kroon van Koerland te aanvaarden. 2. Uiting te geven aan den wensch conventies af te sluiten betreffende militaire-, tol-, spoorweg-, munt- en gewichts- iMTtrtoklAO Art /•mftf flrtfi,... t p bi VAN DE FRONTEN IN PALESTINA DE KWESTIE BETREFFENDE SPITSBERGEN. Behalve de krachtige, soms tot trommelvuur toenemende en dan weer tot een matige weder- zijdsche beschieting verminderende artillerie actie, waaraan wij den laatsten tijd in het Wes ten gewoon waren, geen belangrijk nieuws van de Europeesche fronten. In Palestina evenwel blijven de Engelsehen nog steeds vorderingen maken ter weerszijden van den weg van Jeruzalem naar Nabloet. Er werden den Turken belangrijke verliezen toege bracht en verscheiden mitrailleurs vielen in han den der Engelsehen. Blijkbaar nebben de Turken nog geen kans ge zien hun vrijgekomen troepen van het Russische Kaukasus-front over te brengen naar Me3opota- mië en Palestina. Inzake de door de vredessluitlng met Rusland erezenkwestie betreffende Spitsbergen, houdt e aandacht nog steeds gaande; zoo wordt o. m. tegenover de critiek, door de „Westm. Opzette" uitgebracht, op de bepaling in het Russische vre desverdrag van officieuze Duitsche zijde nog aan gevoerd In de overeenkomst is duidelijk uitgespro ken, dat Duitschland geen enkele betrok ken mogendheid van deelneming aan de or ganisatie van Spitsbergen wil uitsluiten at niets anders verlangt dan gelijk recht voor allen. Duitschland heeft dit standpunt reeds op de Spitsbergenconferentie, die vlak voor den oorlog te Christiania gehouden werd, verdedigd, en daarbij alleen van Russische zijde tegenspraak gevonden, terwijl vooral de Soandinavische staten de juistheid van het Duitsohe standpunt erkenden. Ook En geland en Frankrijk hadden toen geen prin cipieele bezwaren tegen de door Duitschland voorgestelde oplossing en verklaarden daar in te zullen toestemmen, zoo Rusland zijn verzet zou opgeven. Moreel stond dus op de Spitsbergen-con ferentie Rusland, met zijn imperialistisch» lannen, alleen. Maar wat Engeland toen ülijk achtte wordt thans door de Engelsche pers als een bewijs van Duitschland's on beschaamde aanmatiging uitgekreten. En in een polemiek, naar aanleiding van het bekende artikel in de „Times" over dit onderwerp, herinnert voorts de „Voss. Ztg." er aan, dat de' oude overeenkomsten ten aanzien van Spitsbergen geen beteekenis meer hebben, daar in de confe renties te Christiania in 1910 en 1914, Spits bergen uitdrukkelijk is erkend „Niemandsland" te zijn. In het slotprotocol van 1914 werd door alle betrokkenen de bepaling onderieekend, dat alleen de op Spitsbergen reeds getroffen maatregelen der verschillende belanghebbenden zouden blijven bestaan, maar dat nieuwe maatregelen alleen met toestemming van alle betrokkenen kunnen worden genomen. Bovendien is Spitsbergen in dit slotprotocol uitdrukkelijk voor geval van oorlog neutraal ver klaard. Duitschland heeft deze bepaling bil de afkondiging van het oorlogsgebied in de Noor delijke IJszee nauwgezet in het oog gehouden, Engeland heeft dus geen reden zich wegens het dreigende Duitsche toezicht op Spitsbergen be zorgd te maken. Het blad herinnert ten slotte aan een uiting van lord Robert Cecil in het Lagerhuis in Nov. 1917, dat het de vraag Is of eenige concessie, tijdens den oorlog verkregen, na den oorlog zal worden erkend. de HEILIGVERKLARING van JEANNE I^ARG Volgens een part. telegram uit Rome aan de „Mb. heeft de H. Congregatie der Riten gister morgen ten Vaticane een nieuwe voorbereidende vergadering gehouden, om te beraadslagen over twee wonderen, welke door God op voorspraak der gelukzalige Jeanne d'Arc zouden zijn gedaan en voor de heiligverklaring der gelukzalige wor den voorgesteld. DE SENAATSVERKIEZINGEN. Bij da verkiezing-en voor den Senaat behaal den de democraten 46, de aanhangers van Ro- manoues 16, de Albisten 18, de onafhankelijke liberalen 6, conservatieven 43, de aanhangers van Cierva 7, die van Maura 8 en,de andere kleine partijen 24 setels. d< j-7 hoop uit te spre ken, dat het geheele Baltisch® land als staat kundige eenheid aangesloten aan het Duitsche Rijk, vereenigd zal worden. Dit is de. officiëele tekst van het landraads- besluit, welke door een deputatie van 4 leden persoonlijk aan den Rijkskanselier zal worden overhandigd. WEER EEN BOMMENAANVAL OF PARIJS. Maandagavond hebben eenige Duitsche vlie ger-eskaders weer een luchtaanval gedaan op Parijs. Volgens de Fransdie officiëele mededeeling daarover wordt gemeld, dat het aantel slacht offers voor Parijs 29 dooden en 50 gewonden bedraagt; te Banlieue 5 dooden en 29 gewon den. Hierbij komen nog 66 personen, die in het edrang zijn geraakt bij een paniek, welke aan len ingan» van een onaeraardsche schuilplaats ontstond. Onder deze laatsicn bevinden zich voornamelijk vrouwen en kinderen. In het hospi taal zijn nog 6 personen dood binnengebracht. De plaatsen te Parijs en omstreken, waar bom men geworpen zijn, zijn niet zeer talrijk. Een groot aantel vijandelijke vliegtuigen kon er niet in slagen onze vuurlinie te passeeren en wierp de projectielen te Banlieue, tot op grooten af stand van Parijs. Bevestigd wordt, dat gedu rende den raid 4 Duitsche vliegtuigen in onze linies zijn omlaag geschoten2 in de streek van Chateau Thierry, 1 bij Moux en 1 bij Soissons. Drie ervan zijn van het Gothentype, de vierde is een gewone tweedekker. Een van de Ootha's verbrandde. De bestuurder en de inzittenden brachten er bet leven af Het personeel van de andere toestellen is geweid. DE DUITSCHE BUIT IN RUSLAND, De Duitooher» hebben, bij bun binnenrukken in Rusland grooten buit behaald, o.a. ook 800 locomotieven en 8000 spoorwegwagens, waar van do waarde alleen reed# paar honderd mil- lioen bedraagt. J""1"" ------- --- - ,r|-i Uit parlementairen kring verneemt de „Nwe Ct." dat minister Cort van der Linden zich zeer stellig heeft uitgelatoi in dezen zin, dat hij, indien de Tweede Kamer bij het levensmiddelen, debat aan een voorstel of motie haar goedkeuring mocht schenken, welke den minister van Land bouw tot aftreden zou nopen, voornemens i» H. M. de Koningin in overweging te geven, de Kamer te ontbinden. Dat zon algemeene verkiezingen geven onder zeer buitengewone, ja men mag zeggen wonder? lijke omstandigheden 1 Voor de eerste maal onder de nieuwe Kieswet, met een aan stemplicht onderworpen, anderhalf maal vergroot kiezerskorps, met een nog maar half voltooide reorganisatie van de oude, en een nog nauwelijks begonnen organisatie van de nieuwe politieke partijen, zouden dan, bij verras sing, de kiezers geroepen worden uitspraak te doen over een bijzonder onderwerp als de levens middelenvoorziening. En dat nog wél, voor het eerst, met toepassing van het evenredig kiesstel sel, dat minder dan eenig ander stelsel geschikt Is om een zuivere beslissing, onafhankelijk van politieke partij-indeeling, op te leveren over een concreet vraagstuk. DE PLATTELANDERSBOND. De heer Bergkamp Jr., wethouder van Nieuw- Amstel, wien een candidatuur van den Plattelan- dersbond voor de Tweede Kamer Is aangeboden, spoort de Katholieke plattelanders, die een der gelijke aanbieding mochten ontvangen, aan, zulk een candidatuur evenals hij In geen geval te aanvaarden. Op de Candida ten lijst van den Platfelandersbond behoort geen enkele katholieke naam te staan. Eeuwfeest badplaats S o h e v n- Innen. In den. aanstaanden, zomer zal een eeuw verstreken zijn, sinds de grondlegging van de badplaats Soheveningen door Jakob Pronk; welke grondlegging in 1820 gevolgd werd door de vestiging, door denzelfden inwoner van Soheveningen, van eerste vaste zoebadinrioh- ting, met steun van Gijabert Karei van Hogen» dorP- (N. v. d. D.) 1 8 Kring Utrecht De can-l dldaafcstelling voor de groslijst had tot uit slag, dat gesteld werden de beeren Mr. J. Baron de Wijkemlooth de Weerdiesteyn door 35 kies ver eeni.gingen, J. Th. van Lent te Utrecht door 9, Mr. D. A. Schretlen, te Utrecht door 7, P. J. J. Haazevoet, Utrecht door 6, J. G. Suring, te Maassen door 6, Mr. Dr. D. Kooien Utrecht, door 5, H. Brou wer te Hilversum door 4, P. Steénhoff te Baarn door 4, Mr. A. Baron van Wijnber gen te Utrecht door 3, Th. Schaapman te Amersfoort door 3 en J. Balvers te Hille- gom, G. Bruna te Utrecht, H. Hermans te Maastricht, O, J. Kuiper te Utrecht, F. A. Mloerel te Oudewatar, MgT. Dr. Nolens te 's-Gravenhage, Mr. J. R. van Schalk te Arn hem en J. W. Stokman te Wijk bij Duur stede^ ieder door 1 kieevereeniging. Door 5 afdeelingen werden geen can did aten voor de groslijst ingezonden. NEDERLAND EN DE OORLOG. De aangekondigde nota van den minister van Bnitenlandsche Zaken, betreffende den stand der economische onderhandelingen met de geassocieerde regeeringeu, aan de Staten-Generaal te heden gepubliceerd en komt, in verkorte samenvatting, hierop neer: Door de deelneming van de Vereenigdo Staten aan den oorlog waö voor de voorzie ning van Nederland van over zee een nieu we toestand geschapen. Tot dusver toch had de toevoer uit neutra le landen plaats en moesten schikkingen ge troffen worden met belligrenten die zich uit dien hoofde het recht toekenden dóe toevoe ren te belemmeren. De Ver. Staten hadden evenwel kraehtens een onbetwistbaar sou- verein recht te beslissen of zij al dan niet uitvoervergunningen zouden verleenen, hetzij voor grondstoffen of fabrikaten, hetzij voor steenkool, noodig voor het bunkeren vant schepen, k'oor zoover het derhalve nog mo gelijk was goederen te bekomen in neutraall gebleven landen of onze koloniën, bestond practisch de onmogelijkheid deze hierheen te vervoeren, tenzij er zekerheid bestond dat onderweg de noodige bnnkerkool, hetzij in geallieerde, hetzij in Amerükaaneohe havens zou worden verstrekt. Waar tot zoover on derhandelingen, gevoerd met de geallieerden en de Vereenigdo Staten afzonderlijk, geen resultaat hadden opgeleverd, werd gebruik gemaakt van de omstandigheid dat enkele Amerikaansche autoriteiten op economisch gebied zich naar Europa begaven oon met die geallieerden overleg te plegen, teneinde te trachten met de geallieerden en de Ver eenigdo Staten te zamon (die z.g. »Geassooi- eerde Eegeeringen) tot eene regeling te ko men. De besprekingen die daartoe aan het einde van 1917 voornamelijk te Londen werden ge voerd met vertegenwoordigers der Amerl- kaansche, Britsohe, Fransche en Italiaan- sche regeeringen hadden in de eerste plaats ten doel het standpunt dier regeeringen ter aak© van die voorziening van Nederland te loeren kennen. Omgekeerd kregen de Neder- landsohe vertegenwoordigers de gelegenheid den eigenaardigen toestand van Nederland in het licht te stellen en duidelijk te maken la hoever de algemeene beginselen die die verschillende regeeringeu ten aanzien van de voorziening van neutralen hadden ken baar gemaakt, al dan niet op Nederland konden worden toegepast. Het doel der besprekingen was voorhand» niet om tot een definitieve regeling te ko men. De gedelegeerden der regeeringen had den ook geen volmacht om tot onderteeke- ning eener schikking over te gaan, doch konden geacht worden van het standpunt hunner regeeringen zoo goed op de hoogte te zijn, dat een basis zon kunnen worden ge legd, waarop een schikking kon worden uit gewerkt. Het riiiultaat der besprekingen is geweest, dat de Nederlandsehe gedelegeerden in staat werden gesteld aan hunne regeering een ba sis voor 't leggen, waarop de geassocieerd© regeeringen bereid zouden zijn een schik king aan te gaan. Op die basis zouden voor stellen worden uitgewerkt, die dan de geas socieerde regeeringen zouden worden voor gelegd. Bij de beoordeeling van die basis moet er derhalve rekening meel© worden go- honden, dat de geassocieerde regeeringen niet gebonden zijn, haren geheelen Inhoud ongewijzigd te aanvaarden. De voornaamste punten die geregeld moesten worden, waren de volgende: L De toevoeren naar Nederland 2. De uitvoeren van Nederland. 8. Het Neder landsehe scheepvaartverkeer, Nederland zou faciliteiten verkrijgen voor den aamvoecr van op een lijst vermeld© artikelen, alleen om in het strikt noodzake lijke te kunnen voorzien: veevoeder en kunst mest, alleen indien de uitvoer naar de cen- tralen werd stopgezet of beperkt De uitvoer van landbouwproducten mocht blijven. Te gen beperking van den uitvoer had Duitsch land principieel© bezwaren, waarop onze re geering aanleiding vond in dezen zin geen voorstellen te overwegen. Duitschland ver zette zich voorts tegen vergrootang van de tonnage in overeeesche landen, maar de verwachtingen bestaan, dat Duitschland zich niet verzet tegen bet uitvaren van een Nederlandöch schip, in ruil voor een dat in overzeesche landen ligt. De vertraging van de totstandkoming der regeling, deed die re- geering een poging wagen, thans reeds 100.000 ton tarwe te verkrijgen in afwachting der definitieve regeling. Amerika en andere re geeringen hebben zich hiertoe bereid ver klaard, mits onzerzijds gehandeld werd alsof de definitieve schikking reeds bestond, door tonnage volgens de voormelde basis-bespre kingen beschikbaar te stellen. De regeering onderzoekt thans of het mo gelijk is, zoodanige trasactie aan te gaan en hoopt spoedig tot een besluit te komen. Ten geleide van deze nota heeft minister Loudon tot de voorzitters der beide Kamers van de Staten-Generaal een schrijven ge richt, waarin hij meedeelt, dat hem sedert het opstellen der nota het bericht gewerd, dat de Geassocieerde Regeeringen wenschen terug tie komen op hjahe toezegging, dat ge noegen genomen zou worden met de van Nederlandsehe zijde gestelde voorwaarde dat voor geassooieerde rekening varende Neder landsehe schepen niet in de z.g. gevaarlijke zone zouden worden gebruikt. De in de nota genoemde en daarbij over gelegde Hjst van goederen, waaromtrent de aanvoeren voorloopig zijn overeengekomen, INGEZONDEN MEDEDEELING./ 3014 bevat o.m. de volgende artikelen en jaar- lijksche hoeveelheden per ton (1000 K.G.): Broodgraan, 400.000 uit alle oorden voor 12 maanden, mout inbegrepen. Rijst, tapioca, sago, stijfsel, incl. 50.000 maximum voor rijst, sago en tapioca. Cacao 8000; Koffie 35.000; lhee 5000; Noten, pitten, kokosnoten, ba nanen, 1000.; Honig 200; Oliën en vetten (dierlijk en plantaardig): Smeerolie 11.000; Petroleum 100.000; Benzine 9000; Gasolie 20.000; Katoen en daaruit vervaardigde ar- vtikelen, met inbegrip van garen 24.000 en 2000 uit Ned.-Indië. Geen jnvoer van been deren voor lijm. Hennep en daaruit vervaar digde artikelen, uitgezonderd bindtouw voor naaimachines 3500; Jute en daaruit vervaar digde artikelen 5000; Wol (ruw, kops, kaar- tenafval, kunstwol en garens), wollen goede ren: 6000 waarde aan zuiver wol; Calcium carbid uit Scandinavië 6000 én voorts ver scheidene andere artikelen. Voorts zijn er omtrent verschillende artikelen nog geen hoeveelheden vastgesteld; zoo zal o.m. voor Tabak het rantsoen worden vastgesteld te gelijk met de bespreking van den uitvoer uit Ned. Oost-Indië. Naar aanleiding van het beriobt over het terugroepen der Rijnsohepen heeft de „Msb." zich tot enkele reeders van Rijnsohepen gewend, die zeker in aanmerking zouden komen om een aanzegging van het Mi nisterie van Landbouw te ontvangen, hun sche pen uit Duitschland terug te roepen. Hun was van een zoodanige aanzegging niets be kend. Bovendien lijkt hun het motief, waar om de terugroeping zou geschieden, al zeer on, waarschijnlijk, daar een overtreding van het sohepenuitvoerverbod daarmede toah niet zal kunnen worden geconstateerd Derhalve wordt in de betrokken kringen aan het berioht niet de minste waarde gehecht. Voor ©enigen tijd maakte een vereenigiug van bij de zeevaart betrokkenen een zusterver- eoriging or opmerkzaam op, dat in ons land Duitsohere bezig zouden zijn, nu reeds voor da Duitsohe schepen bemanningen te zoeken voor na den oorlog en den betrokken personen balva gag© aan te bieden gedurende den tijd, dat da oorlon- nog voortduurt. De vereeniging ziet hierin e©n gevaar voor da Now derl&ndaohe scheepvaart. Van andere zijde .vernemen we, dat thans in Amerika pogingen worden aangewend onze stuurlieden 3n Amerikaanschen dienst te doen overgaan. (Een artikel in de Amerikaaneoho wet verbiedt het tiitleveren van gedeserteerd© bemanningen van vreemde schepen.) CRISIS AANGELEGENHEDEN. De Minister van Binnenl. Zaken heeft gisteren in de vergadering der Tweede Kamer meegedeeld, dat dezer dagen zal worden ingediend een wetsontwerp om in ruime mate te voorzien in den woning nood. De afdeeüng Inspectie van het Suiker distributiekantoor te Amsterdam heeft in de afgeloopen maand 21 maal pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de suikerdistributieregeling in cl© volgende gemeenten: Lekkerkerk, Gouda, Amsterdam, Geertruidenberg, Zwijndrecht, Delft, Rotterdam, Leeuwarden, Haarlem. In de meeste gevallen betroffen deze overtredin gen het verwerken van winkelsuiker voor industrieel® d oeleinden. Tegen de betrokke nen zal eene vervolging worden ingesteld, overeenkomstig de bepalingen van de Dis- tributiewet -1916, terwijl beslag werd gelegd op de goederen in verband waarmede de overtreding werd gopleegd. Aangezien nog steeds geen uitzicht bestaat, dat d© stoomvisschersvloot binnen korten tijd 'de visseherij kan hervatten, mogen over de maand Maart nog geen aanvoeren van zeevisoh worden verwacht die voldoende zullen zijn om aan de binnenlandeohe vraag geheel te kunnen voldoen. Tengevolge echter van betrekkelijk groot© deelneming aan de treilvisscherij door de zeiltreilers en de bijzonder ruime vangsten welke door deze schepen worden gemaakt, zal op aa nmerkelijk ruimer schaal dan te voren zeeviscch beschikbaar kun nen worden gesteld, en wel voornamelijk klein© echelvisch, wij'ting en gul. Bij geschikt weder voor de uitoefening van de kunstvisscherij is een betrekkelijk groote aanvoer van schol te ver wachten. De Zuiderzee visseherij zal over de maand Maart vermoedelijk nog spiering opleve ren, terwijl de kans bestaat, dat de vangst van haring van 'dien aard wordt, dat in den loop dor maand begonnen kan word on met d© beschikbaarstelling van Zuider- zeeharing (bakbokking). De distributie van Noordzeeharing kan wegens gebrek aan voorraad als afge loopen worden beschouwd. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de maximumprijs voofl grof roggebrood, verkrijgbaar op R.-bons bij verkoop van dit brood in frae- tie© van 1 K.G. naar boven mag worden af gerond, met dien verstand©, dat de prijsver- hooging steeds minder dan een halven ct. bedraagt. Waterweg van Dordrecht naar zee. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen 3d<F.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 1