MIME üiil tlMUT STAD EN STREEK FEUILLETON Donderdag 21 Maart - Tweede Blad GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Scheidsgerecht voor de Go- ii! eehbewteifc li oden. De hoeren Klein, v. Liemt, v. d. VaMft Wolzak en Visser hebben een motie bij den Read ingediend, van den volgen .en in nou De Raad: van meening, dat het zéér wen- schelijk is, dat bmnen den kortst moge- lijken" tijd worde ingesteld een scheidsgerecht voor de Gemeente werklieden, noodigt B. en [W. uit aan den Raad, voorsttellen te doen, om het Werklieden Reglement zoodanig te wijzigemf, dat de Commsisie van advies daarin vervalt en daarvoor in de plaats komt een scheidsgerecht, terwijl tevens de mogelijk heid van permanent georganiseerd over leg in bedoeld ontwerp zal zijn neerge egd. i 'et college van B. en W., waarin een meerderheid tegen, een minderheid vóór liet scheidsgerecht is, laten de beslissing aan de 'laad, over. Voor het geval dat de Raad tot, de instelling besluit, hebben B. en W. bij hun voorstel ook een ontwerp regeling gevoegd. De heeren Nagtzaam e.a. verzoeken ae kwestie van het georganiseerd overleg te gelijkertijd met de kwestie van het scheids gerecht te behandelen en doen het volgen de voorstel: De Raad der gemeente Haarlem, overwe gende, dat een Commissie bestaande uit de hoofden der verschillende takken van dienst e:i vertegenwoordigers der organisaties van werklieden in dienst der gemeente, welke Commissie op geregelde tijden bijeenkomt om zoowel de belangen van den dienst als van het personeel te bespreken, van zeer gx'oote beteckeniis kan zijn èn voor de gemeente èn voor de werklieden, besluit: 1. in be- ginsel tot de instelling van zoodanige com missie over te gaan. II. B. en VVxjit te noodigen een reglement te ontwerpen en ter vaststelling aan den Raad aan te bieden, waarin taak en bevoegdheid dier Commissie nader zijn omschreven. Be heeren Nagtzaam e.a. diendien de vol gende amendementen in op het voorgestelde reglement op het scheidsgerecht: Van art. 5 wordt de aanhef gelezen a,S volgt: „Van een opgelegde straf, omschre ven in art. 2 sub 3, 4, en 6 bestaat voor de werkman beroep op het scheidsgerecht. Art. 8 worde gelezen als volgt: Het Scheidsgerecht is samengesteld uit 6 leaea en 5 plaatsvervangende leden. Aan hei scheidsgerecht wordt een secretaris en een plaatsvervangend secretaris toegevoegd. De leden en hun plaatsvervangers mogen in geen dienstbetrekking staan tot de gemeente, \&n het gemeentebestuur geen deei uitmaken en moeten binnen de gemeente woonachtig zijn. Be leden va» net scheidsgerecht worden als (volgt gekozen: a. 2 leden en 2 p 1 aalsven- iyanger.de leden door den gemeenteraad; b: 5 leden en 2 plaatsvervangende leden door de Werklieden in vasten dienst der gemeente, bij directe geheime stemming; c. een Voor zitter en een plaatsvervangend voorzitter door de sub u. en b. genoemden; d. een secretaris" door den Raad. Do leden van het scheidsgerecht worden gekozen voor aeu tijd van 5 jaar. Ze zijn dadelijk herkiesbaar. Ze genieten een pre sentiegeld van twee gulden per bijgewoonde zitting. Ka de heeren KLEIN en NAGTZAAM (waarvan wij in ons- nummer van gisteren liog in 't kort het gesprokene konden me- dedeelen) voerde de heer DB BRAAD nog het woord, die de invoering van het tscherds- Serecht verdedigde en een motie indiende om en vrijen Zaterdagmiddag in te voeren. De heer BREGONJE voelde zich gedron gen om ook uitdrukking te geven aan zijn sympathie voor de instelling van het scheids gerecht. De heer HEERKEKS THIJSSEN zal kort zijn in zijn antwoord. Spr. heeft reeds-im 1909 een nota over het scheidsgerecht geschre ven en er zich tegen verklaard, omdat het in strijd ia met de wet. Spr. erkent dat de Voorstanders van het scheidsgerecht lang zamerhand iin den Raad terrein hebben ge- Wonnen. Die bezwaren van de wet, bes-taan, volgens spr,, nog altijd. Maar het schijnt dat mten die bezwaren niet meer zoo zwaar aa slaat, omdat het scheidsgerecht nu een maal een lievelingsdenkbeeld ls 'dat meer en meer ingang vindt. Spr. handhaaft zijn bezwaren uit de wet geput. Hij zal er ech ter niet te lang bij blijven stilstaan. Spr. had het nog over de commissie van advies, zijn geesteskind, waarvan spr. ech ter weinig pleizier heeft gehad. De commis sie is éénmaal, bij de installatie, bijeen ge weest en na dien tijd nooit meer. Van meet af aan is tcgem die commissie zulk een wan trouwen gewekt dat nooit iemand tot die commissie zijn toevlucht heeft genomen. Spr. had gewild; dat die commissie een kans ware gegeven. Dat is niet geschied, men zegge nu niet dat het instituut niet deugde wan daar van is nooit het bewijs geleverd. Voorts zegt spr. toe dat hij, nu het scheidsgerecht er komen zal, niet mokkend in een hoek zal gaan zitten, maar zal medewerken a&n de totstandkoming. Het slot der discussies werd gevormd door een uiteenzetting van de wettelijke bezwa ren van Mr. Heerkens Thijssen. Daarna werd gestemd over het voorstel. Het werd aangenomen met drie stemmen te gen m.l. die der heeren de Breuk, Heerkens Thijssen, van Slooten. De heer REINALDA verdedigde het amen dement op art. 5. De heer BOMANS ontraadt aanneming van dit amendement. Spr. vreest dat het scheids gerecht te dikwijls zal moeten geraadpleegd worden en d-at dit een gevaar wordt voor den werkman, wanneer inderdaad zijn levensposi tie in gevaar is. Bij de H.TJ.-S.M. werd ge klaagd dat te lage straffen onder het scheids gerecht vielen. In het belang van den ddeiiét ontraadt spr. aanneming van het amende ment. De heer BRIJ OH zal stemmen vóór het amendement-Nagtzaam. Het kan toch voor komen dat vroegere straffen van een werk man in aanmerking worden gebracht bij de beoordeeling van een straf, waarvoor de werkman bij het scheidsgerecht komt. Daar om wil spr. ook van al die straffen be roep openstellen op het scheidsgerecht. De heer NAGTZAAM bestreed de mee- ning van den heer Bomans. Hij vindt de straffen wel zwaar genoeg om onder het scheidsgerecht te worden gebracht. De heer DE BRAAL wil meegaan met het amendement-Kagtzaam, doch wil in art. 2 invoegen een sub onthouding van twee va- cantiedagen. Deze straf zou spr. buiten het scheidsgerecht willen houden. De heer BOMANS repliceert. Spr. vindt het scheidsgerecht van groot gewicht voor de hoogste Straffen, maar minder gewenscht voor de andere straffen. Trouwens de straffen sub 3 en 4 worden opgelegd door B. en W. Spr. vindt de opvolging van rechtszekerheid in deze straffen goed; de minst zware vallen onder het hoofd van tak van dienst; sub 3 en 4 vallen onder B. en W. en voor straffen sub 5 en 6 staat be roep open op liet Scheidsgerecht. De. heer v. d. KAMP zou zelfs sub 2 on der het scheidsgerecht willen brengen. Hij stelde voor dat de berisping met aamteeke- ning ook onder 't scheidsgerecht zou Vallen, Met amendement-Van de Kamp werd met 17-10 stemmen verworpen. Het amendement-Nagtzaam op art. 5 werd aangenomen met 16 stemmen vóór. Tegen de heeren De Braai, De Breuk, v. d. Berg, Las- schuit, heerkens Thijssen, v. Slooten, Wentholt, Bomans, Timmer, Baas, Elffers. De VOORZITTER deelde mede, dat B. en W. geen bezwaar hebben om presentiegeld toe te kennen aan de leden van het scheidsgerecht. Tegen het andere gedeelte van het amendement hebben B. en W. bezwaar. De heer NAGTZAAM verdedigde zijn amen dement. De heer KLEIN opponeert tegen het voorstel- Nagtzaani. In schijn is het zeer democratisch maar in wezen zeer autocratisch Wanneer de voorzitter en secretaris van den Bond van Werk lieden in Openbare Diens .en b.v. aanwijzen die en die worden lid, dan worden zij dat, en sur. noemt dat systeem het meest autocratische wat men zich denken kan. Spr. vreest uitsluiting van de christelijke wreklieden in dat geval. Nadat de heer BOMANS het atnendement- Nagtzaam had bestreden, werd het in stemming gebracht en verworpen. Vóór: Reinaida, Poppe, Schram, Nagtzaam, Groenendaal, Bregonje. De heer BREGONJE diende een amendement in, om aan B. en W. recht te geven gratie te ver- leenen van opgelegde straffen. De heer BOMANS bestreed dit denkbeeld. Spr. noemt het gratie-verleenen een rechtsbe voegdheid. Het scheidsgerecht staat als college va.n beroep, boven het college van B. en W. Het gaat dus niet aan, om» na de uitspraak van het schei c'ageercht, aan B. en W., eer col lege dat in dit geval lager staat feitelijk dan het scheidsgerecht, gratie te vragen. De heer DE BRAAL merkt op. dat B. en W. de macht hebben, om een werkman weer aan te stellen in een andere functie. De heer BREGONJE trekt zijn voorstel in. Het geheele voorstél-Klein werd z. h. s. aan genomen. Het voorstel-Nagtzaam inzake georganiseerd overleg werd door B. en W. overgenomen. De salarissen der jtolitit. Aan de orde zijn de voorstellen betreffende de nieuwe salarisregeling van de politie. Voorgesteld werd de jaarlijksche bezoldiging vast te stellen op: a. de hoofd-inspecteur f 2700 tot f 3000; b. de adj.-inspecteur 2300—2600; c. de inspecteurs f 190Q—2200; d. de adj.-in- specteur f 15001800; en den inspecteur-adm, f 1600—1900; de klerken f 900—1200. Voor de polifie-agenten zal de wekelijksche bezoldiging bedragen: a. bij voorloopige aan stelling (bij wijze van proef,) f 17, b. nii aan stelling in vasten dienst van f 1824. Aan de agenten van politie wordt voor elk uur, dat zij dienst verrichten boven het gemid deld aantal diensturen van 56 per week, eene vergoeding toegekend ten bedrage van het 15 Eduard vloekte. „Gij hebt het gedaan, gij hebt Örump die geschiedenis verteld? „Neen", daar acht ik mij niet toe geroe pen. Ik heb hem alleen gewaarschuwd, dat op u het een en ander aan te merken valt. -En ik twijfel niet of hij zal een onderzoek instellen. En als hij een' ernstig onderzoek instelt, wat ik niet betwjjfel, dan zal hij genoeg ontdekken om tot de conclusie te komen, dat gij niet-de echtgenoot kunt wor den van zijn dochter." „Dat zou u verheugen." „Ja- Ik spreek ronduit, het zal mij ver heugen. Maar niet begrijp me goed omdat u Uit onaangenaam is, doch alleen omdat ik hel. meisje, dat ik liefheb, dat voor mij echter (Onbereikbaar is, gaarne gelukkig zal zie'n. En ik ben overtuigd, dat zij met iemand als gij niet gelukkig zijn kan." De ander zag hem vol heimelijke woede aan. Hij voelde, dat Hartman volkomen eer lijk sprak, hij wist dat deze in krakter ver boven hem stond. Eenige oogenblikken dacht hij na en zeide toen: „Hoor eens over uw beweegredenen wil ik niet twisten. Maar ik kan niet dulden, dat gij u aldus met mijn zaken bemoeit, die u absoluut niet aaugaan. ik houd mij ook buiten uw aangelegenheden. En daarom moet ik u op de meest dringende wijze aan raden u geheel buiten alles te houden. Ik zal mij Rosa Crump veroveren en daar hebt gij u niet mee in te laten. Dat eisoh ik, of andera „Of anders' wat?" vroeg Hartman volko men kabn. „Anders bemoei ik mij ook met uw zaken." „Wat beteekent die bedreiging, ik begrijp haar niet." „Dan zal ik duidelijker zijn," hernam van Laecken nijdig. „In uw familie is ook in dertijd iets heel onaangenaams voorgevallen. Dat is nu tamelijk wel in het vergeetboek geraakt. Het zou dunkt me voor u niet gedeelte van het als regel uit te betalen week loon, verhoogd met 25 procent. Door de heeren Klein, v. d. Veldt, Bregonje en Schram zijn twee amendementen ingediend op het voorstel inzake de salarissen voor de politie: a. het maximum-salaris op f 28 te bren gen en b. om bij eventueele vaste aanstelling de periodieke verhoogingen te berekenen naar den tijd dat de betrokkenen in voorloopigen dienst zijn aangesteld. De heeren Poppe, Reinaida e. a., stellen voor de jaarlijksche bezoldiging te brengen voor: a. de hoofd inspecteur f 2700 tot f 3000, b. de adjunct-hoofdinspecteur f 2300l—2800, c. de inspecteurs f 1900—2400. d. de adiunct-inspec- teurs f 1500f 2000, e. de inspecteur-admini strateur f 16002100, f. de klerken f 900— 1200. De wekelijksche bezoldiging van de agenten van politie: a. bij voorloopige aanstelling op proef f 19, b. bij aanstelling in vasten dienst van f 20 tot f 28. De heer POPPE verdedigt de ingediende amendementen. O. m. vraag' spr. of den kler ken in de toekomst de gelegenheid zal worden gegeven ook adj.-inspecfeur te worden. Tevens vraagt spr. of andere eischen zullen worden ge steld aan de politie. Wat de agenten betreft, meent spr- dat minstens menschen moeten ver kregen worden, die gelijkstaan met vakmenschen en voor f 17.vreest spr. deze niet te kun nen krijgen. Voorts meent hij, dat de ageaten gelijkgesteld moeten worden met de boden van het Stadhuis. De heer KLEIN verdedigde ook zijn ingedien de amendementen. Spr, motiveerde met enkele voorbeelden, het goed recht om de aanstelling te doen beginnen bij de aanstelling op proef-. Voorts verdedigde hij met klem een loon van f 28. Spr. behield zich het recht voor te stem men voor het amendement-Nagtzaam, voor het geval dat het zijne zou worden afgestemd. De VOORZITTER deelt mede, dat het amen dement-Klein (b.) niet noodig is, want dat voortaan het proefjaar meetelt/ De heer KLEIN trok daarop dat amendement in. De heer VAN LIEMT wees er op, dat de te genwoordige inspecteurs van politie niet in de gelegenheid zijn het diploma te halen, waar voor B. en W. voorstellen f 200 toelage te ge ven. Daarom stelde de heer Van Liemt voor om aan de Inspecteurs voor zoover zij niet in 9taat zijn om het diploma te halen, een toelage te geven van f 200.—. Dit voorstel was mede on derteekend door de heeren Wolzak en Jonck- bloedt. De VOORZITTER antwoordt dat het moeilijk zal zijn om op het denkbeeld van den heer Van Liemt in te gaan, zonder onbillijk te worden tegenover zekere inspecteurs. Spr. heeft daarom gedacht dat het beter zal zijn in te lasschen de woorden: „of een daarmede door B. en W. ge lijk te stellen diploma." Het is de bedoeling om dan een soort gemeentelijk diploma in te stellen waaraan de inspecteurs moeten voldoen, die niet in de gelegenheid zijn om het officiëele diploma te behalen. De heer VAN LIEMT kan zich daarmedè ver eenigen en trekt zijn voorstel in. Dan verdedigt de VOORZITTER de doorB. en W. voorgestelde salarisregeling. De regeling is geen werk van spr. alleen, maar het geheele colllege van B. en W, heeft daaraan zijn goed keuring gehecht. Den heer Poppe antwoordt spr., dat hij inderdaad van plan is om hoogere eischen te gaan stellen aan het korps. De salarissen zijn voor het huidige corps misschien wat aan den hoogen kant, maar de bedoeling is tevens, dat de gemeente nu goede krachten zal kunnen krijgen. Spr. kan niet „bewijzen" dat hij met zijn regeling gelijk heeft. Dat is altijd moeilijk, maar spr. meent dat de regeling behoorlek is. Onlangs is een dienstregeling ingevoerd, die, spr. durft zeggen, misschien wel de beste is van Nederland. Dan wijst spr. er op, hoezeer de wedden van het leader zijn gestegen Die van den adj .-hoofdin specteur stijgt van 1950 in 1914 op f 2600 nu (spr. noemt alleen de maxima)de wedden der Inspecteurs stijgen van f 1700 In 1914 op f 2200; der adj .-inspecteurs var. f 1300 op f 1800. Dat is een stijging met f 500. Spr. noemt dat een behoorlijke salariëering, ook in vergelijking met salarissen in andere plaatsen. Belanghebbenden maken vergelijkingen met in- scn van politie gerecruteerd werden. Zoo zijn inspecteurs le klasse, waaruit de commissaris sen van politie gerecruteerd worden. Dat zijn de inspecteurs hier niet. Zij moeten zich verge lijken met inspecteurs 2e klasse en die hebben b.v. in Maastricht f 1800—/ 2100. Bij verge lijking met zulke functionarissen is het salaris hkr niet slecht. Voor dat salaris zijn, volgens spr,. ook geschikte menschen te krijgen, anders had spr. net niet voorgesteld. Wai de agenten betreft, hun maximum-salaris klom van f 825 in 1914 tot f 1250, met de zekerheid dat zij in 10 jaar het maximum bereiken. Daarbij komt nog dui*rtetoeslag enz. Spr. memoreert dat de agenten in 1917 nog gerecrufeerd werden uit klassen, die van f 9.tot f 15.per week verdienden. Spr. meent,'dat dan een aanvangs salaris van f 24 en een maximum van f 30, zooals nu wordt voorgesteld, voldoende is te noemen. In Utrecht is het aanvangssalaris 15; in Rotterdam f 18; in Amsterdam f 16.50. In één plaats is het salaris hooger, en wel f 1. Spr. meent dat Haarlem met deze salarisrege- Iin~ ceen slecht figuur maakt. De heer KLEIN stelt vast dat de agenten in Heemstede zullen krijgen ongeveer 1600, waarop de voorzitter antwoordde dat dit een prettig zijn als die oude geschiedenis weer werd opgerakeld. Het best is maar ze in het stof der vergetelheid te laten rusten. Maar als gij mij niet belooft u buiten mij» aangelegenheden te houden, wel dan zal ik op mijn beurt u zeer onaangenaam zijn." Karei Hartman bleef staan. „Mijnheer van Laecken," zeide hij, „hier scheiden zigh onze wegein. Hebt gij werke lijk gemeend, dat zoo'n bedreiging invloed op mijn besluit zou kunnen uitoefenen. Docht ge dat ik zou nalaten te doen, wat ik mijn plicht acht, om onaangenaamheden voor me zelf te voorkomen. Bah, gij meet anderen af naai- uw eigen maat. Ik weet hu te beter, dat gij waarlijk nooit een meisje als Rosa Crump gelukkig zoudt maken. U doet maar wat u noodig oordeelt." Hij draaide zich om en ging snel heen en liet Eduardi van Laecken tamelijk beteu terd staan kijken. Deze zag hem na, dol van woede. „Zoo'n ellendige kerel," siste hff, „het zal hem berouwen." Vol wraakzucht overdacht hij hoe hij het best die geschiedenis weer kon oprakelen pm daarmede z'n tegenstander te treffen. Maar toen z'n eerste woede wat gezakt was, zag vergelijking is van ongelijkwaardige eenhe den. Iedereen weet, dat aan *n plattelands-veld wachter hoogere eischen werden gesteld dan aan een agent in de stad De heer DE BEAAL zal, na het zakelijk betoog van den voorzitter, tegen de emen- dementen stemmen. Spr. wil de agenten niet hoven vakliedten stellen. De heer v. d. KAMP zal stemmen voor 't hoogste minimum der agenten, omdiat spr. reet genoegen hoorde, dat hoogere eischen aan de agenten zullen gesteld worden. Het amendement-Nagtzaam om de sala rissen van het kader te verhoogen werd ver worpen. Vóór cle heeren Reinaida, Poppe» v. d. Kamp, Nagtzaam» Groenendaal en El- fers. Het amendement van deneelt'de om de minima der agenten te verlioogen, werd ver worpen met de stemmen vóór der heeren: Reinaida, Poppe, Nagtzaam, v. d. Kamp, Groenendaal en Elfers. Het amendement- Klein, om de salarissen der agenten te ver hoogen werd verworpen met de stemmen vóór der heeren v. d. Veldt, Reinaida, Poppe, Schram, v. d. Kamp, Nagtzaam, Visser, Klein, v. liemt, Groenendaal, Elfers en Bre gonje. B. en W. namen een amendement over van den heer WOLZAK, om ook de dienstjaren in andere plaatsen te doen meetellen. Daarna werd het voorstel ongewijzigd zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Jaarwedde Commis saris van Politie. B. en W. stellen voor, dat de Raad zich wende tot H. M. de Koningin met verzoek, de jaarwedde van den Commissaris van po litie in deze gemeente, met ingang van 1 Ja nuari 1918, te willen vaststellen op 4000. De heer POPPE ziet hierin een cadeau aan den Commissaris, of een uitnoodiging om als Commissaris aan te blijven. Spr. en zijn partijgemooten zullen tegen het voorstel sernmen. Wanneer er een nieuwe functiona ris komt is het tijd genoeg om een nieuwe salarisregeling te outwerpeu. De heer VAN LIEMT is het eens met den heer Poppe. Ook dezen spr. heeft het voorstel verbaasd. Spir. vraagt of het verhand houdt met den pensioengrondslag. Hij vindt het onnocdig aan een ambtenaar, die demissio nair is, nog verhooging te geven. Spr. stelt voor de verhooging te doen ingaan 1 Mei '18. I>e heer VAN DE KAMP vraagt of de Commissaris werkelijk weg zal gaan en of pont 12 van de agenda (pensioenver- hooging voor den Commissaris) bij aanne ming van dit voorstel niet van de agenda verdwijnen zal. De VOORZITTER antwoordt dat daar voor g<een vrees behoeft te bestaan. Spr. begrijpt, dat de raadsleden huiverig zijn om een ambtenaar van 74 jaar nog langer te houden. Hij verklaart, dat dit voorstel al leen gedaan is, omdat de wedden van het heele korps met ingang van 1 Januari 1918 verhoogd zijn, en dat het dan in de lijn ligt, dat ook de hoofdambtenaar verhooging krijgt. Vrees dat punt 12 zal worden inge trokken behoeft niet te bestaan. In stemming komt het voorstel-Van Liemt om de verhooging per 1 Mei toe te kennen. Hierover staken de stemmen. In een vol gende vergadering zal dus daarover moeten beslist worden. Het Openbaar SI achthuis. B. en W. stellen voor, daartoe genoodzaakt door de voortdurende stijging der prijzen van grondstoffen en drijfkracht, arbeidsloo- nen en salarissen, eenige tarieven te ver hoogen voor het Openbaar Slachthuis. Door de heeren Jonckbloedt en Van Liemt ls een motie ingediend om, gezien de geble ken ondoelmatigheid der Slachthuiskeniring op toebereide vleeschwaren, B. en W. uit te noodigen, deze slachthuifikeuring te vervan gen door oen zoo streng mogelijk doorgevoer de huiskeuring. De heer JONCKBLOEDT verzocht het voorstel aan te houden, om eerst van B. en W. prae-advies te krijgen over zijn motie. De lieer BOMANS ontlaadt uitstel. De keurloonen voor toebereide vleeschwaren verschillen niet met de oude. Voorts be pleitte spr. de verhooging der tarieven. De heer VAN LIEMT bepleitte uitstel; de heer Bomans» behandeling. Na eenige dis cessie werden de tarieven behandeld. De heer REINALDA zal nu voor de ver booging stemmen, al zal hij niet stééds stem men vóór verhooging. De heer BOMANS stelde den heer Reinai da gerust. Deze prijzen zijn louter gebaseierd op de kostprijzen, zonder eenig idlee van.' winst. De nieuwe tarieven worden goedgekeurd. De motie-Jonckbloedt werd in handen ge steld van B. en W. om prae-advie». Rijweg Dlreef. B. en W. stellen voor ten behoeve van de vernieuwing van de wegbedekking van een vierde gedeelte van den middenrijweg der Dreef ter beschikking van B. en W. te stel len een bedrag van 3000. Goedgekeurd. Recht van aanplakken. B. en W. stellen voor aan A. Russ weder om voor den tijd van drie jaar te verpachten hij wel in» dat die wraak zoet kon zijin, doch hem heel weinig hielp. Want wat had hij er aan, of hij Hartman onaangenaam w&s en dien naam door het slijk sleurde, indien te gelijk z'n eigen plannen in rook ven ogv Zijn allereerste zorg moest zijn en blijven het doorzetten van z'n huwelijk met Roea Grump. Daar hing heel z'n toekomst van af. 1 En hij moest alle krachten inspannen, om ondanks de tegenwerking van Hartman z'n doel te bereiken. Dit was rijn allereerste zorg. i Karei Hartman echter zou, dit stond by hem vast, in elk geval de gevolgen onder vinden. - Eenige dagen later was mijnheer Crump reeds terug van de reis en toen Eduard van Laecken dit vernam besloot hij de ptoute schoenen aan te trekken en den fabrikant te bezoeken. Deze ontving hem koel Ibeleefd. „Mijnheer Cirump," zei Van Laecken, „Ik moet u zeggen, dat het onverwacht vertrek van de dames mij zeer teleurgesteld heeft. Ik was voornemens u om de' hand uwer dochter te verzoeken en ïk had me vrouw uw echtgenoot® daarvan op de hoogte gesteld. Zij gaf mij gcodc hoop en nu zoo het rookt van aanplakken op 8 aanplakzuil en 8 aanplakborden, tegen een pachtloon v 100 per jaar. Goedgekeurd» R o o i I ij n e B. eu W. stellen voor de achterrooilijn voor de bouwblokken aan de Oostzijde va de A. L. Dyserinckstraat, de voorgevellijne en de achterrooilijnen van de bouwblokkon vast te stellen als aangegeven op teekeniug. Goedgekeurd. Uitbreidingspla B. -en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerp-phm van uitbreiding voor de gro den gelegen tusschen den Oudenweg, den spoorweg RotterdamAmsterdam en de ge meentegrens. Goedgekeurd. Pensioen Commi^6ani De Commissaris van politie, de heer H. J F. A. A. M. van Goor, heeft in een adr aan den raad medegedeeld: »dat hij uit hoof de vau gevorderden leeftijd gaarne op 1 Mei zijn ambt zou neerleggen, doch dat hij, in aanmerking nemende, den hoogen levens standaard, ziclr gedrongen ziet, in functie te blijven,tenzij de raad hem op het hem toe te kennen pensioen zoodanige aanvulling verleent!, dat aan kiem een inkomen van 3000 is verzekerd, zoolang het pensioen geldig zal zijn. Hij verzoekt verder hem zoo danig een toeslag op zijn pensioen te verke nen. B. en W. die aan den raad mededeelen dat het pensioen naar hun rekening 2334 x?er jaar zal beragen, stellen aan den raad voor om den gevraagden toeslag in de vorm van een jaarlijksche gratificatie verkenen. Aangenomen. De heeren Bregonje en Schram verzochten aanteekening dat zij te gen het voorstel zijn. D u u r t e t o e s 1 a g. B. en W. dgen een voorstel, gevolg geven de aan de uitnoodiging tot hen gericht bij raadsbesluit van 23 Januari no. lo (motie- Bomans, uitbreiding dunxtetoeslag). Na *eenige discussie goedgekeurd. Herhalingsonderwijs. B. en W. stelkn een regeling voor van da salarissen bij het herhalingsonderwijs. Gedgekenrd. Dienst brugwachters. B. en W. stellen den Raad voor het aantal diensturen der brugwachters te verminderen. Om tot eene verkorting van den dienst te geraken, waarbij in plaats van 74)4 slechts 59V5 uren zal worden dienst gedaan, moet het aantal brugwachters met drie worden uitgebreid. Dit brengt mede, dat ook de aanstelling van een derden hoofdbrugwachter noodzakelijk wordt. Voorts zullen, als de Gravesteenenbrug en de Melkbrug door twee brugwachters worden bediend, gelijk in de bedoeling ligt voor beide bruggen te zamen vijf nieuwe brugwach ters noodig zijn. De gezamenlijke kosten hier van zouden jaarlijks pl.m. f 7000.-- bedragen. In het voorstel wordt het aantal Zondagen van 27 op 23 teruggebracht. Goedgekeurd, Twee punten der agenda werden aangehou den wegens het vergevorderde uur. Benoemingen. Tot leden der Plaatselijke Commissie van toe- zich op het Lager Onderwijs werden benoemd de heeren Dr. N. Bakker en H. J. M. Bartels; de heer H. van Asch werd herbenoemd tot schat ter der huurwaarde voor vergunningsrecht. In het Stembureau voor de eventueele stem ming en herstemming voor één lid van den gemeenteraad (vacature Mr. D, H. Andreae). te houden op Vrijdag 12 en Dinsdag 23 April a.s., in Kiesdistrict III, werden benoemd de heeren: Stnndistrict A. (School no. 5, Leidsche Plein no, 36). Voorzitter: W. A. J. van de Kamp; le lid: J. B. Lasschuit; 2e lid; Joan Rahusen. Plaats vervangende leden: G. Hagen, A. Ratelband, J. F. N. van Bunge, W. G. Jacobs, B. Davidson en S. K. Svbrandi. Stemdistrict B. (Hoofdstem, bureau. School No. 6, Tempeliersstraat no' 1). Voorzitter: J. Schreuders, le lid: L. J. C. Poppe, 2e lid: C. Eekliout. Plaatsvervangende leden: P. C. Bruijn. F. L. van Ammers, M. J. F. Bolder- dijk, Dr. O. E. A. Broese van Groenou, N. Grou- stra en A. van der Valk. Stemdistrict C. (School no. 10, Bakkerstraat no. 11). Voorzitter: J. H. Wentholt, le lid: J. J. van der Veldt, 2e lid: M. Scheer. Plaatsvervangende leden J. W. Dau- delj, W. Stolp Jr., Dr. P. K. J. Tervooren, H. M. E. van Dobben en W. F. van Swaaningen. Stemdistrict D. (School voor U. L O. lett. A, Klein Heiligland no. 12). Voorzitter: M. A. Rei naida, le lid: Mr. W. F. van Slooten, 2e lid: W. J. C, Wijsmuller Jr. Plaatsvervangende le den: J. C. Papelard, J. H. Welsenaar, M. Loos- jes, W. M. ten Houte de Lange, J. H. Albers en F: van der Dussen. Rondvraag. Op een vraag van den heer NAGTZAAM antwoordt de Voorzitter dat de havenplannen in een raadsvergadering op 3 April a.s. zullen wor den behandeld. De heer VAN LIEMT vroeg de medewerking van B. en W. om te bevorderen dat de heer Dumont, directeur van Openbare Werken, zieft eindelijk eens bemoeie met de verbouwingsplan nen voor de Bank van Leening. Alles hangt met die plannen samen. Spr. verzoekt dat B. ei W. spoed vragen van den heer Dumont. De Vt>or- plotseüng reizen ir txedoeling niet geweest is, maar ik kreeg het de bedoeling ware een afstpnd te stellen tusschen Roea en mij. He hoop, dat dft ue toch dien indruk." „F.n die indruk wae de juiste nnjiilu r, van Laecken," antwoordde Crump kalm. „Moet Ik daaruit de gevolgtrekking ma ken, dat gij in geen geval een aanzoek mij nerzijds La overweging nemen wilt „Nu zoo beslist mag ik mij nog niet uit drukken. Maar ik heb aan het ver-keer tus schen u en Rosa toch onverwijld een eind* willen maken. En dit wel, omdat voor d« taak verderen voortgang zou mogen hebben, ik zekerheid moet bezitten, dat u mijn doch ter waard zijt. Er ia mij namelijk iets ter, oore gekomen dat mij dit doet betwijfelen. Eh die zaak moet allereerst opgehelderd wei den. Ik houdt er niet van ieta onder stO( - len en banken te steken en zal dus rechtuit met u spreken. Ik meen te weten, dat u zich vroeger zedelijk misdragen hebt op ern stige wijze en blijkt dit juist te zijn, dan zat ikniet toestaan, dat Rosa uw vrouw Wordt. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 5