TTnnInmndT vaiTovëral KERK EN-SCHOOL ^Rpj EN ARBEID ENGELAND NOORWEGEN JAPAN. BERICHTEN VAN1 TOT 5 REGELS. Tapijten-Karpetten in alle grootten Verven Stoomen Machinaal Stofvrij maken Haverschmidt Klaje Groote Houtstraat 77. Tegen woeker en kettinghandel. Verhooging van porto's. Bewerk, plant en eet. eerste kamer, De staking in de munitiebedrijven. van Lloyd George in de legeraanvoering kras tig tot den terugslag aan Let front zou hebben bijgedragen. Bovendien xou hij door lijn onverzoenlijke houding tegenover een vrede door vergelijk een groot deel der ar beiders en leden van d.e volksvertegenwoor diging tegen zich hebben ingenomen. Lloycl George zou zelf met een spoedig aftreden rekening houden, daar hij onlangs aan zijn partijgenooten heeft verklaard, dat hij zich faarne voor het ten uitvoer brengen van en nieuwen maatregel zou willen opofferen. Be bijzondere correspondent, van Reuter fn Frankrijk meldt dat de Duitsche vlieger, baron von Richthofen, in het dal van de Somrne in zijn vliegtuig is neergeschoten en gedocd werd.. Zijn lijk is gevonden en zal met militaire eer werden begraven. Het is te voorzien dat deze plechtigheid zeer indruk wekkend zal zijn en waardig aan het opmer kelijk record van dezen gesneuvelden vlieger HET IERSCHE VERZET. I Iet ver et der Ieren tegen de nieuwe mili taire wetsvoorstellen zoolang ze geen zelfbe stuur krijgen houdt aan en breidt zich uit. B,; Eiigelselie regeering op haar beurt neemt talrijke krasse maatregelen in Ierland Be wapens en ammunitie uit de winkels van wapenhandelaars te Dublin en andere plaat sen in Ierland zijn in beslag genomen; de voornaamste spoorwegen, postkantoren en te- lei'conbtimyix zijn. door militairen bezet. Hieruit blijkt, dat de Engelscbe regeering- den toestand zeer ernstig inziet. En daar voor is reden. Be afgevaardigde Devlin heeft gisteren in een toespraak er oir aangedron gen, dat de Ieren zullen weigeren de dienst plichtwet te erkennen, en bij heeft dit gedaan met een verwijzing naar de houding der Orange men in Bister, die de Home Eulewet weigerden te erkennen. En de katholieke geestelijkheid in Ierland heeft Zondag in haar predikaties de dienstplichtwet veroor deeld en in tal van diocesen aan do menigte een anti-dienstplicht-gelofte opgelegd. Terwijl de Iersehe nationalistische Lager huisleden besloten hebben in Ierland te blij ven, teneinde het verzet tegen den dienst plicht te organiseereu. Alen schat dat al meer dan drie millioen menscheu in Ierland zich tegen den dienst plicht hebben verbonden en de door de bis schoppen eu politieke leiders voorgesteld)! gelofte hebben afgelegd. De gelofte luidt: »aan de Britsehe regeering hét recht ont- zeggend om dienstplicht in dit land op ta leg'- gen, verbinden we ons plechtig jegens elkan der om met de meest krachtige middelen die in onze macht staan, ons tegen dienstplicht te verzetten.* Do »Daily Chronicle:: verzekert intusschen, ■dat de Iersehe dienstplicht, tegen welken al de opgewondenheid zich richt, dood is en dat de regeering er van heeft afgezien om haar, .voor Home Rule er is, door te zetten. ^MEEIKA'S EISCHEN WORDEN STEEDS GROOTER. Uit 'Malmö wordt gemeld, dat naar het pSydsvenska» Dagblad" mededeelt de eischen [Vian Amerika aan Noorwegen steeds groot.r ■worden. De uitvoer van het land zal onder ftrotröle van Amerikaansohe ambtenaren wor den geplaatst, zoodat Noorwegen's in- en uit voerhandel door vreemde ambtenaren zal wor den gecontroleerd. DE LANDING TE WLADIWOSTOCK. De B'érlijnsclie correspondent van de »Köl- tfnsche Zeitung« verneemt van welingelichte toijde dat aan do landing der Japanners te BVladiwostock uitvoerige besprekingen tus- Dohen de entente-mogendheden en Japan zijn voorafgegaan. Japan's plannen gaan verdel en strekken zich over alle kunstprovincies uit. De Amerikanen streven er zichtbaar naar om Jaxian van deze actie af te bren gen. De toekomst zal leeren of Japan deze plannen heeft opgegeven of slechts heeft uit gesteld. .Von Kühlmann en Burian vertrekken d»Z3 week weel" naar Boekarest om de vredes onderhandelingen voort te zetten. Tot 1 Maart 191b" hebben de middenrijken 3.450.0000 gevangenen gemaakt. .Voeg" daarbij nog de 126.000 van de laatste maand. Ten einde kousen en schoenen te sparen wordt den schoolkinderen in Buitschlanjd drin- ndaanbevolen met bloot© voeten naar school komen. Von ïirpitz wil Duitschlaud's macht zoo vestigen dat het geen tweede maal kan over vallen worden. De macht van den sterkste zeker! De politie heeft te Oporto een groote hoe veelheid granaten, patronen en geweren ont dekt in verband met een samenzwering tegen do Portugeesohe regeering. Bonar Law heeft zijn begrooting ingediend. Er komen verhoogde belastingen op vér- ebhillen<te artikelen, inkomens en erfenissen. Do „Times" verneemt uit Tokio dat de Ja panners in verschillende kustkolonies van het t Amoergebied onder (den. druk der Bolsjewiki beginnen te vluchten. Uit Havre wordt gemeld, dat de opslag plaateen voor de1 artillerie- en genietroepen van het Belgische leger afgebrand zijn. INGEZONDEN MEDEDEELING. Een van de bedroevendste verschijnselen ivan deze benarde tijden, is wel de onverza- m f10 zuc''t naaroorlogswinst. Telkensweer moeten van overheidswege 'jgwuwe bepalingen wor'Jyfl gemaakt om mi in het eene, dan in het andere artikel dén woeker te bestrijden. De kettinghandel, de handelsmethode waardoor vooral de prijzen worden opgedre ven zonder dat het verhandelde artikel on der het bereik van het publiek komt, heeft al tot verschillende maatregelen ook aanlei ding gegeven. De meest krasse maatregel daartegen is echter thans door de regiering genomen: zij heeft te Amsterdam alle goederen in alle vee- men in beslag doen nemen. Dit zijn krasse maatregelen, waaruit, naar ook de Res.b.« opmerkt, blijkt, dat bet nu toch meenens gaat -worden niet het tegen gaan van prijsopdrijving, kettinghandel, woeker, enz. enz. Al eenigen tijd hing een verhooging der post en telefoontarieven die tussen., twee haakjes in ons land tóch al niet laag zijn in de 'lucht. Het schijnt er nu van te zuil enkomen 50 pet. maar éven, als de berichten juist zijn, op het porto van brieven en drukwerken. Een nieuwe belasting vooral voor handel en industrie, waar men niet te min over denken moet. Wanneer hier te lande de toestand nog niet in alle opzichten onhoudbaar is geworden, dan moet dat vooral clóaraan worden toege schreven, dat industrie en handel liet spook der werkloosheid op vele plaatsen tot nu toe verre hebben weten te houden en door stevige loons- verhoogingen of duurtetoeslagen de werklieden (in ruimen zin) in dc gelegenheid hebben gesteld om de stijging der dagelijksche levensbehoeften ten minste gedeeltelijk te kunnen bestrijden. Maar in meer opzichten moet bedach* worden, dat industrie en handel geen pakets zijn, die men maar naar willekeur belasten kan. Ook aan hun draagvermogen komt eenmaal een einde. Is die verhooging van het porto op brieven en drukwerk noodig? Uiteraard zijn natuurlijk ook bij de post de uitgaven zeer sterk gestegen, al was het alleen maar het papier, dat intusschen natuurlijk slechts een klein deel der kosten uitmaakt. Wij vernemen intusschen dat tengevolge van 'de algemeese papierschaarschte het gebruik der z.g. „postbladen", waarin men èn postpapier èn enveloppe heeft, sterk toeneemt. Dat de salarissen bij de posterijen, misschien meer dan overal elders nog, in deze tijden be langrijke verhanging noodig hebben, behoeft geen betoog. Maar er is één ding, dat men handel en industrie niét moet of moest laten betalen. Het is een publiek geheim, dat de reusachtige stij ging der uitgaven bij de posterijen voor een goed deel geweten moet worden aan de tallooze stuk ken van militairen en anderen, waarvoor géén port verschuldigd is. Sommigen spreken van 1/3 of 1/4 van het totale getal poststukken. Dat is wellicht overdreven, maar dat van den port vrijdom een schromelijk overdadig gebruik wordt gemaakt, zal wel niet voor tegenspraak vat baar zijn. En al gunnen wij gaarne den militair dit kleine voordeeltje, al zien wij er zelfs een moreel voordeel in dat den soldaat zonder kosten ruime gelegenheid wordt geboden om met de zijnen thuis in schriftelijke verbinding te blijven, er is toch wellicht.te waken tegen de ergste over drijving, die noodzakelijk maakt dat een zeer talrijk hulppersoneel moet -worden aangesteld. zoodanig dat er "haast meer tijdelijk dan Vast bezorgpersoneel aan de posterijen is. Wat handen vol geld kost dat nu handel en industrie zullen moeten betalen. En we weten het welook hier is gauw ver hoogd zonder dat die verhooging er in afzjen- baren tijd weer afgaat! Bewerk den bodem. Plant voedingsgewassen. Help mee den o-ogst vergrooten en.^. eefT Dagelijks worden de opwekkingen in woord en voorbeeld herhaald. Ook in voorbeelden: zoo is te 's-Gravcn- hage ten stadhui ze een bureau gevestigd, waar voor de ingezetenen inzake de verbou wing van voedingsgewassen in particuliere tuinen door deskundigen advies wordt ver strekt. Voorts zal van gemeenteweigQ een stuk duingrond, ter grootte van ongeveer 2 a 3 H.A., met rioolwater bevloeid worden, teneinde bedoeld terrein geschikt te maken voor tuinbouw. Do Rotterdamscbe Lloyd een ander voor beeld heeft land' aangekocht om dat te doen behouwen door werklooze havenarbei ders, terwijl de firma O. M. van Silievoldt eveneens te Rotterdam, haar werkloos per soneel op dezelfde .wijze een bate der voedsel productie te werk stelt. De directie van Heemaf te Hengelo heeft besloten 10 HA. van de Heemaf-weide te scheuren en met bruine boonen té\ bebouwen, zooveel mogelijk ten bate van het personeel. Met 3 stel ploegen is men reeds aan hot werk. Dit zijn navolgenswaardige voorbeelden, die naar wij mogen hopen niet zullen nala ten hun invloed te doen gelden. Want: woor den wekken, doch voorbeelden trekken. HULDE AAN KATHOLIEKE LIEF DEZUSTERS. In zijn jongste „Van Dag tot Dag"- artikel schrijft de heer Ch. Boissevain in het „Hbl." onder den titel: „De zachte stem der Pleegzuster", de volgende hulde. Ik herinner mij in oas eigen land vele liefelijke zachte stemmen van liefdezusters. Zoo denk ik aan de Katholieke Ziekenver pleging te Zwolle, waar een paar jaar gele den een kleindochtertje van mij verpleegd werd en genas. Toen ik er den Iaatsten keer geweest was en al de liefdezusters, geloof ik, had leeren kennen, zeide ik tot die eer waarde Moeder: „Ik geloof, dat, zoo ik ziek was, ik1 hier reeds genezen zou, alleen door al die zachte stemmen en door den vrede en de rust in al die téedére, ernstige oogen." En reeds als kleine knaap heb ik eens een zachte stem gehoord, welke ik nooit vergeten ben. Zeventig jaar geleden hoor de ik diel Het was de stem van Zuster Ho- noria, een Roomsche liefdezuster, die mijn tweelingzuster, een jongeren broeder en mij verzorgde, toen het geheele gezin door rood vonk was aangetast. Het zachte gelaat met wit omlijst en de zoeto, welluidende stem, zoo kalm en teeder, hadden den invloed van rustgevende muziek. „Van een lastigen knaap maakte d ie stem een gehoorzaam pa tiëntje," vertelde mijn moeder mij later. Toen wij genezen waren, mochten wij de lieve ver pleegster soms nog eens opzoeken, en het hvaja o«£ kinderen dan. tweede eon gelukkige dag. Nooit heb ik de stem van zuster .Ha- noria vergeten. Toevallig herinner ik mij nu juist het le- venfigst den rustgevenden, harmonischen in vloed van 'katholieke liefdezusters. 'En dit is waarlijk- niet, omdat ik ook geen dank bare herinnering heb aan andere verpleeg sters, cl ie dierbare betrekkingen hielpen ge nezen. Maar onder dezen waren er wel enkele wat kortaf en zelfs een weinig bruusk van bewegingen en stem. Worden bij de Room sche liefdezuster houding, beweging en stem wellicht stelselmatig gedisciplineerd en be schaafd? vraag ik mij zelf af. De nieuwe d ie ns tr e geIng. Naar het //'entrum" verneemt, zullen bij de nieuwe dienstregeling der Spoorwegen, die op 1 Juni in werking treedt, de laatste treinen van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht reecls kwart over 8 uur vertrekken, de laatste trein van Amsterdam naar Utrecht om kwart voor tien van de Veesperpoort. De Eerste Kamer, welke hedenavond bij eenkomt, zal morgen afdeelingsarbeicl ver richten om Donderdag <je werkzaamheden in openbare vergadering voort te zetten. Zooals bekend, moet o.a. van de StaatSbe- grooting 1918 het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken nog behandeld Worden. Voorts ook nog de Inclischo Begrooting, waaromtrent de memorie van antwoord op het Voorloó- pig Verslag der Eerste Kamer intusschen nog moet inkomen. De z a a K-V an Best, Zondag had te Eindhoven een vergadering plaats van de afd. Eindhoven van den Rijkskieskring Den Bosch. In "deze vergadering werd, na breed voerige besprekingen over de zaak-Van Best, de volgende motie aangenomen opdat naar gemeld wordt Katholiek Nederland zich mede van de schuldeloosheid wan Mr. Dr. Van Best zou kunnen overtuigen: »De vergadering beslnlt den heer Van Best hartelijken dank te brengen voor al hetgeen hij voor de Katholieke partij heeft gedaan en zijn heengaan ten zeerste te betreuren«. Hierna sloot-de voorzitter, mr, Passtoors, de vergadering. Verhooging van port. Het „Vad." verneemt, d at een verhooging der porti voor brieven, drukwerken enz. met 50 pet. in overweging is, Dit percentage is echter nog niet vastgesteld. Dat het tot een belangrijke verhooging zal komen, staat nu vast. Telefoongesprekken. Dc directeur- generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met ingang Yan 29 April 1918., tot nadere aankondiging met tijdelijke afwij king van de daaromtrent thans geldende be palingen: 1. cte duur van de interlocale: a. gewone telefoongesprekken, bedoeld in art. 14 van het Reglement voor den dienst der Rijkstelefoon b. tijdelijke regeeringsgesprekken, bedoeld in art, 12, sub p, van dat Reglement, met uitzondering van de gesprekken van mili tairen handelende over dienstaangelegen heden; wordt beperkt tot-drie minuten, met dien verstande, dat voortzetting na drie minuten alleen kan. worden toegestaan, wanneer geen andere'gesprekaanvragen, voor de in ge bruik zijnde geleiding voorhanden zijn, of, wanneer andere aanvragen wel voorhanden zijn, deze langs andere geleidingen zonder wachten kunnen worden afgewikkeld; 2. de tarieven voor interlocale gesprek ken tijdelijk zijn vastgesteld als volgt: voor een interlocaal gesprek van drie mi nuten of minder is verschuldigd f 0.40; voor een dringend interlocaal gesprek van drie minuten of minder verschuldigd f 1.25. Indien de kantoren van aanvraag en be stemming van elkander gelegen zijn op een hemelsbreed gemeten afstand van ten hoog ste 15 K.M. of zooveel meer als de Minister van Waterstaat in bijzondere gevallen noo- 'dig acht, is verschuldigd!: voor een interlocaal gesprek van drie mi nuten of minder f 0.30; voor een dringend interlocaal gesprek van drie minuten of minder f0.90. NEDERLAND EN DE OORLOG. Er is in de ongelukkige kwestie van d e inbeslagneming onzer schepen een punt, meent het Vad., dat opheldering ver dient. Bit telegrammen der laatste dagen blijkt, dat de Zweedsclie Regeering nog steeds in onderhandeling staat met de Geassocieerde Eegeeringen in zake den afstand van een gedeelte der Zweedsclie handelsvloot. Nu is Zweden allerminst het „enfant chéri" der Entente geweest. In onze pers is herhaal delijk er over geklaagd, dat uitvoer naar Zweden bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk werd gemaakt, omdat de N. O. T., ongetwij feld overeenkomstig uit Engeland ontvangen instructies, Zweden nie't ais een voiktmen neutraal land kon erkennen. Hoe komt liet dan, dat weken nadat de Geassocieerden tegen Nederland aijn opge treden, Zweden nog steeds den dans is ont sprongen? Onze Minister van Buitenlandsche Zaken, die ongetwijfeld met de andere neutrale zee varende mogendheden in nauwe voeling is gebleven ten opzichte eener kwestie, die hun aller levensbelang raakt, zou het land een dienst bewijzen, indien hij op dit punt eenig licht kon laten schijnen. Een telegram uit Berlijn a»11 de «Köln. Ztg." merkt op naar aanleiding von geruch ten over pogingen tot het wegnemen van een Duitsch schip ij1 de Ne- derlandsehe koloniën: Dit zou een schending beteekenen van de Nederiandsche souvereiniteit, welke Nederland zich volgens zijn herhaaldelijk afgelegde uitdrukkelijke verklaring niet zou laten welgevallen. Deze opvatting zou ongetwijfeld ook Nederland'» houding in het bedoelde geval moeten be palen. De Haagsche redacteur van het Volk schrijft: De Engelscbe gezant gaat naar Engeland om een beete vacantie te nemen. Ilij heeft ontspanning noodig. Men. zou echter al heel naief moeten zijn om !to gelooven dat hij niet tevens eens met de Britschb regeering over de verhouding tus- schen Engeland en ons land zal spreken. Wij vernemen d an ook uit betrouwbare bron, dat *t hem wenschelijk voorkomt, met £e Brit sehe regeering de verschillende hangende kwesties, met name wat de requisitie der, schepen aangaat, te bespreken1. Zijn overtocht schijnt te wachten op een convooi. 1 CRISLS AANGELEGENHEDEN. Biaar in strijd met de bedoelingen van den minister van Landbouw producenten recht streeks aan verbruikers groote hoeveelheden boter blijven leveren, heeft de minister van af lieden elke aflevering van boter door een producent verboden zon der vooraf verkregen toestemming, texiwijl vervoer van meer dan één K.G. boter reeds zal gedekt moeen zijn door een veirvoerver- gunning, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Botervereeniging. Bo Katholieke Arbeiders van Amsterdam waren gisterenavond door den Ned. B.-K. olksbond aldaar opgeroepen voor een groote vergadering in het gebouw van de St. Josephsgczellenvereeniging, ter be spreking van den toestand. Boor den voorzitter werd het standpunt van de Kath. organisatie uiteengezet. Het is vooral in deze tijden, zeide hij. geboden zeer eendrach tig to zijn. Een aigemeene stagnatie in de be drijven, zoo zette spr. uiteen, kan geen verande ring in den noodtoestand brengen. Zoo'n stag natie zou beteekenen nog. grooter demoralisa tie; het zou nog meer verwarring g;even, maar geen verbetering brengen. Be hoitger, die op het oogenblik geleden, wordt is niet geheel ü-t het landsbestuur te wijten, maar ligt meer aan de internationale omstandigheden. Er is critiek op de Regeering geoefend, maar niemand heeft de plaats van dc regeerders in durven nemen. Dat wil niet zeggen, dat er geen fouten ge maakt zijn, maar getuigt alleen van de groote moeilijkheden. Uit de overvolle zaal gingen daarna verschil lende stemmen óp, die protesteerden tegen den tegenwoordige 11 toestand. Men wilde gelijke verdeeling van levensmiddelen, zoowel voor rijk als. arm. Ook waren enkelen er voor over te gaan tot de aigemeene staking, maar geen plun dertochten te houden. Anderen daarentegen •wezen er op, dat een aigemeene staking geen verbetering zou brengen, maar integendeel dc toestand nog slechter zou worden. Van de bestuurstafel werd uitvoerig uiteen gezet, dat een aigemeene werkstaking zeer nootlottig zou zijn. Het zou een bloedbad worden onder de arbeiders. Indien *er verbe tering zou kunnen gebracht worden door een of andere partij zou zij dat zeker niet achter wege gelaten hebben. De schuld dat er liier en daar gehamsterd werd is nrat de schuld van de regeering maar hoofdzakelijk van on betrouwbare winkeliers en den kettinghan del. Uit de misère kunnen wij niet komen dooi de anarchisten te steunen. Er moet toch be dacht worden dat bij een aigemeene werk staking ook de aanvoer en fabriceerinjg van levensmiddelen wordt stopgezet. Aan het slot van dc "vergadering werd een motie aangenomen, waarin de vergadering de aigemeene werkstaking afwijst, maar aan dé regeering met aandrang vraagt inventarisa tie en zoo noodig aanspreken van de voor raden in de stelling Amsterdam, daar de toe stand in de arbeidersgezinnen onhoudbaar wordt. I>c minister van InncTbouw tteeft met ingang' van 16 April de volgende maximum- broodprijzen bepaald: Voor tarwe-water- brood (gebakken van regeeringsbloem) op f 0.36 per K.G. of f014i/2 per 400 gram; voor tarwe-waterbrood (gebakken van regee ringsbloem onder rabbinaal toezicht) op 0.37 per K.G. of f 0.15 per 400 gram. De Groenten-Centrale heeft bepaald dat van heden af van spinazie 60 p.Ot. voor het binnenland moet worden ge vei'd, en van selderij 25 pCt. Blijkens een telegrafisch antwoord aan den minister van Landbouw, op het verzoek der centr. comm. uit de (moderne) aïb. beweging voor de levensmiddelenvoorzieiiing om de met de „Nieuw Amsterdam" aange komen lading rijst onmiddellijk ter be schikking der bevolking te stellen, is deze geheele hoeveelheid niet eens ten vollet vol doende om geheel de Nederiandsche bevolking gedurende 1 week 1 K.G. rijst te verschaffen. Bedoelde rijst moet worden bewaard als re serve in tijden van uiterste voedselschaarsch- te bij gebrek aan aardappelen. De minister zegk dan ,ook geen aanleiding te kunnen vin den deze rijst beschikbaar te stellen. Mocht beschikbaarstelling noodig zijn in «en pe riode ter aanvulling van aardappelen, dan zal II© verstrekking plaats .vinden tegen 20 cents per K.G. J ubileum. Men schrijft uit Kwakel a'.d. Zondag j.l Heden, Zondag 21 April vierde de Zeereerw. heer J. J. G. Hai'kenscheidt, pastoor teKwakel, zijn zilveren priesterfeest. Hoewel de eigenlijke datum 18 Maart was, werd wegena den H. Vas tentijd het feest uitgesteld tot heden. Thans dan ook had de parochie zich opgemaakt het feeet van haren beminden herder met gepasten luister te vieren. Zaterdagavond werd de jubilaris, door voor zitter en vice-voorzitter van het feestcomité per rijtuig afgehaald van Uithoorn en door de geheele bevlagde parochie gereden tot voor de kerk. Hier stonden talrijke parochianen, de school kinderen en een 80-tal bruidjes op het plein vóór de kerk om den jubilaris plechtig te ontvangen. Terwijl de schoolkinderen een toe pas elijk welkomstlied zongen, trad de jubila ris voorafgegaan door bloemen-strooiende bruidjes langs zijn parochianen en sierlijk ver- Morde kerk binnen. Hierna vulde zich de kerk met talrijke pa- rochjanea ea zette het zangkoor op plechtige wijze het „Veni Creator" in. Door den Eerwaar den jubilaris werd daarna het lof opgedragen, waarbij ue Weleerwaarde heer H. J. M. Haf- kenseheidt, broeder van den jubilaris, kapel"a.a der parochie van den H. Franciscus yan Assi- sië te Rotterdam, fungeerde als diakende Zeereerw. pater L. v. d. Sohoot van de orde der Carmelieten als ceremoniarius en de L. iS. L. G. heer Th. v. d. Burg, leeraar aan t seminarie Ilageveld als gub-diaköD. In bet priestexkoor merkten we verder nog op den Weleerwaarden heer F. A. M. Kuiter rector van St. Joannes de Deo te Nijmegen. Zeer talrij'k was het aantal parochianen .dat Zondagmorgen de H, Tafel naderden. De Hoogmis, die door den jubileerenden her der werd opgedragen, werd voorafgegaan doof het zingen van het feestlied, dat door de geheel met geloovigen gevulde kerk, ter eere van den. Eerwaarden jubilaris uit volle borst werd ge zongen. Tijdens de Hoogmis fungeerden de V eleerwaardo heer F. A. M. Knitel als presby- tev-assistens, de Weleerwaarde heer II. J. M. Ilafkenscheidt als diaken, dt Zeereerwnarde Zeergeleerde lieer Th. y. d. Burg als sub-diaken en de Eerwaarde pater L. v. d. Schoot als cere moniarius. De Weleerw. heer H. J. M. Hafken- scheidt hield een keurige feestrede. Het ver- ster" to zangkoor- zong op verdienstelijke wijze de d-stemmige mis „Adoro Te" van P. J. Jos. V ranken en na de H. Mis de 3-stemmige pries- tercantate: van Sohaick's „Kleine Cantate". an de receptie werd door tal van vereenigin- gen gebruik gemaakt. Bij monde van haren voorzitter, feliciteerde de feestcommissie namens de parochie den Eer waarden jubilaris' en bogd als feestgave den Herder der parochie een gesloten couvert aan. Na dc v-ereenigingen kwamen dc parochianen minne feestvierenden Herder gelukwenschen. Ou der de talrijke cadeaus van verschillende zijden den Eerw. jubilaris aangeboden, merkten we o.m. op e«n prachtig axminstor karpet en tafelkleed mefr fraai gebeeldhouwdcn stoel, door de leerlingen der It.-K. Parochie-school huunen pastoor aangeboden. Bij het plechtig lof, dat het kerkelijk feest besloot fungeerden de Z. E. Z. G. heer Th. van de Burg als diaken, de Weleerwaarde heer F. A. M. Knitel als sub diaken en de Weleerwaarde pater L. v. d. Schoot als ceremoniarius. De Zeereerw. jubila ris beklom liet preekgestoelte en dankte in wel gekozen woorden zijne parochianen voor het heerlijk feest hem aangeboden. Na het lof werd door de geheel gevulde kerk het „Lied van lof en dank" gezongen. N0cT. R'. Iv. Schoolpa ad Naar wij vep- nemen, zal de Ned. R. K. Schoolraad een rekest indienen, 0111 te verkrijgen, dat ook sobolen, opgericht na 1 October 1917, voor de verhoogingen van artikel 2 der wet van 23 Eebr, 1.918 in aanmerking kunnen komen. Naar wij van de directie van do Hembrug- vernemen. blijft deze inrichting- voorloopig ge sloten. Ook het administratief personeel zal weldra naar huis gaan. Men meldt ons nog uit Zaandam: De bewegelijkheid op straat in verband met hot volgen van personen die geweigerd hebben y,an de staking aan de A.-I. deel te nemen neemt toe. Zelfs Zondag konden de staker» der A.-I. de werkwilligen nog niet met rust laten en moest een dezer zijn toevlucht z.cken op het politiebureau. Gisteren zag de politie zich genoodzaakt eenige malen een charge uft te voeren, waarbij geduchte klappen vielen. Het losse administratie-personeel mag van de stakers nog eenigen dagen door blij ven werken om do uitbetaling van het loon te bevorderen, welke morgen (Woensdag) zal plaats hebben. Bedoeld personeel ontvangt voor deze dagen een extra loon-uitkeering, Een waarschuwend voorbeeld. De 11-jarige Piet van Uden te Oss, kwam, bij- liet springen op een treeplank van een rijtuig1 van de langzaam binnenkomende stoomtram, om een eindje te kunnen mederijden, te vallen en kreeg een der wielen over het rechterbeen, waardoor dit verbrijzeld werd. Hij werd naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. Tusschen Tilburg en Gilze-Rijen, aan den kant van den Bredaschen weg, woedde Zondag avond een vrij hevige boschbrand. O e s t e r-d istribut ie. Een arme kerel, die voor een oester-restaurant had staan kijken, sprak er schande van dat de rijken maar oesters konden, eten, terwijl hij" niet genoeg broool kreeg. Wat wou je dan wel? vroeg iemand. Dat al^ie dingen gedistribueerd werden, zeide de arme drommel. Mm, zeide de ander. De jaarlijksche op brengst van de oesterteelt is ongeveer twaalf millioen stuks. Als die gedistribueerd werden, kreeg iedere Nederlander er t.wééper jaar. Jij ook. Ikke? zei de man. Ik zou die smerige bees ten niet lusten. Merci. (Ned.) Kalf en geit. Hen schrijft uit Berli- cum aan het „Hgz, Een ueftig heertje nog wel uit Den Haag komt dezer dagen bil een onzer boeren binnen en ziet daar tot zijn ver bazing een versch geslacht kalf hangen. „Zoo man, je bent er bij, ik ben kommies, en zal den veldwachter even halen om procesverbaal op te maken." Boertje kijkt erg beteuterd. Een uurtje daarna is heertje terug, bewust van zijn waardigheid, met den veldwachter. Deze ook vol verwondering want hij ziet een geit in plaats van een kalf hangen. Veront waardigd zegt hu tot het heertje: „Maar wat doen ze in den Haag nu ook zoo'n lui te sturen, die geen geit uit een kalf kennen!" Heertje af! De slimme hoer had gauw- de geit geslacht en het kalf in den kelder opgeborgen! Een mislukte vergadering. Wij lezen in a'e „Zwolsche Ct.": Woensdagavond zou de heer L. de Visser uit Den Haag voor de afd. Zwolle van do S. D. P. spreken over „De burgerlijke partijen en de S. D. A. P. in dienst van kapitalisme en militairisme." De belangstelling, zoowel van publiek als yan politie, was niet gering, maar de belangstelling was vergeefscli. De voorzitter, de heer iehof, deelde reeds bii den aanvang mede, dat de ver gadering niet door kon gaan> daar e heer De Visser niet aanwezig was. Spr. wilde daarna uiteenzetten, hoe volgens hem de ware toe dracht van de ongeregeldheden in Den Haag geweest was en begon daartoe voor te lezen het verslag daarover in de „Tribune," omdat de burgerlijke bladen, naar. bii zei, niet te ver trouwen waren. Toen spr. bet „Tribune"-verslac^^& deeltolijk voorgelezen had, werd hem door don militairen vertegenwoordiger van den territorialon bevel hebber voortgang belet, daar hiervoor geen, vergunning verleend was. (Gelach en gefluit.) De voorzitter deelde daarop mee, dat Dins dag ten liuize van den heer De "Visser een in val gedaan is door vijf rechercheurs, die echter onverrichterzake moesten teruggaan, daar de beer De Visser verdwenen was. Si'- dien is zijn verblijfplaats onbekend, wat, z spr. maar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2