binnenland STAD EN STREEK TWEEDE KAMER. HET VREDESVRAAGSTUK. üaverschmidt Klaje D bilt, cp. l. van de Het Kiessysteem in de Kamerkieskringen Haarlem en Ben Helder. w Waar gaan wij heen .verdere toebereidselen; dat noodig maken, maar niet langer. Achter het' tegenwoordige front heeft de vijand geen in sterke tegen- 'fweer gebrachte stellingen, zooals vroeger. fDie, op de wijze van vestingen ingerichte, «tellingen moet hij nu vervangen door men- «chen-massa's. Maar door de vernietiging Van de reserves komen wij een heel emd 'dichter bij den definiticven slag tegen den '^vijand. Dat de Franschen^ die de kern van het verzet vormen, daarbij het meest lijden 'en biceden zullen, is in het belang van den 'eindstrijd enkel toe te juichen. De militaire medewerker van de „Deut sche Kriegszeitung" betoogt, dat het Duit- 'eche opperbevel thans in staat is, om on der voortdurende bedreiging van den vijand, rustig plaats en tijdstip voor den volgenden fslag uit te kiezen en dien ook nu weer Izóó (Voor te bereiden, dat met het geringste aan tal offers aan eisen zijde, resultaten kun- jben Wordeu verkregen terwijl men niet ge dwongen is in een snel toeslaan, zonder be hoorlijke concentratie van materiaal enz. met zware offers de overwinning te koopen. j Churchill, de Engelsche minister van mu- jnitie maakt zich echter niet ongerust en uzegt in een recle: „Wij hebben geen reden om ontmoedigd te zijn over den loop van het Duitscbe orfensief. Wij hebben zeer zwa re verliezen geleden, maar ze ook toege bracht. De terreinwinst des vijands is niet van grooten invloed op onze kracht» of die der Franscben. Met al zijn offers heeft hij geen materieel overwicht verkregen. De mo- reele uitwerking van zijn aanval is geheel aan onze zijde. Onder den druk van dezen geweldigen slag konden wij in Engeland hon derdduizenden manschappen oproepen, wier oproeping zonder dien druk moeilijk zou zijn geweest. Ten gevolge van den slag zijn veel meer mannen opgeroepen dan verlo ren. Dit was ook het geval in Amerika en in Frankrijk en dit was ook de uitwerking van het offensief in Italië. Wat de moreele uitwerking betreft, alles wat de Duitschers met den slag bereikten is, dat de troepen die tegen hen vechten, vermeerderden en zich nauwer aaneensloten. Door liun aanval zijn een miüioeu meer manschappen tegen hen in het veld gebracht, dan anders het geval zou zijn geweest." Omtrent den dood van den Duitschen vlie ger V on Richthofen meldt de oorlogscorres pondent van de „Daily Chron." nader dat Zondag v. Richthofen's eskader van dnge- Veer 30 vechtmachines boven de Britsche stellingen nabij het Sommedal verscheen. Na een korte schermutseling vloog hij plot seling in noordelijke richting; spoedig wa ren ongeveer 50 Britsche en Duitsche ma chines met elkaar in gevecht, van alle kan ten kwamen nog machines aanvliegen om zich in het mélée te mengen, zoodat het onmogelijk werd de strijders nog te onder scheiden. Von Richthofen echter zag men 150 voet boven den grond vliegen toen zijn machine neerstortte in het volle gezicht van den vijand. Toen men zijn lijk vond, bleek, dat hij nabij het hart getroffen was. Baron v. Richthofen werd met militaire eer ter aarde besteld.De begrafenis was een zeer indrukwekkend schouwspel. De fevailen vlieger ligt begraven op een mooi lein kerkhof', niet ver van de plaats waar hij is neergeschoten. Een afdeeling Engel- Bche aviateurs bracht de militaire eerbewij zen. I Engelsche zeestrijdkrachten hebben Dins- üagmorgen een grooten aanval gedaan op Oostende en Zeebrugge, welke plaatsen door 'de Duitschers als basis voor hun duikbooten en torpedojagers wordt gebruikt. De Engelsche strijdkrachten bestonden, be halve uit schepen, die ter bescherming dien den, uit hulpvaartuigen, en een zestal in onbruik geraakte kruisers, waarvan er 5, die met beton gevuld waren, volgens de gegeven bevelen door de bemanningen wer- ,,uen verlaten ent ot zinken werden gebracht, 'om de passage te 'olokkeeren. In het Lagerhuis deelde Erie Geddes mede, Bat tengevolge van de operaties bij Zee- brugge de ingang van het kanaal naar Brug ge waarschijnlijk volkomen is afgesloten. De „Vossische Ztg.", men houde er voor- el rekening mede dat het van Duitsche zijde komt, is van meening, dat er voor het ein de van den oorlog siechts twee dingen mo- felijk zijn, hetzij door. een vasteiandsver- ond met inbegrip van Frankrijk, waardoor Engeland lamgeslagen zou worden, hetzij door een zoo ruim mogelijke midden-Euro- peesche machtspositie te scheppen met aan hechtingen in het oosten en het westen. 'Aangezien een overeenkomst met Frankrijk onwaarschijnlijk is, zou slechts de tweede mogelijkheid overbleven. Dit zou meebren gen f rankrijk met alle middelen te ver zwakken, België in blijvende afhankelijk heid te brengen, het Oostzeeland en Litauen in koloniaai bestuur te nemen, de grens ivan Polen oostwaarts te verschuiven, het overblijvende Polen en Oekrajina in een tolverbond met het rijk te brengen en met .Oostenrijk tot overeenstemming te komen over een programma van de nauwste aan eensluiting tegen Engeland. Vervolgens zou na den afloop van den strijd op het vaste land nog een langdurige oorlog noodig zijn, .waarbij'de hoofdaanval op Egypte zou moe- jlen gericht worden. ROEMENIE, NIEUWE KUIPERIJEN, Onder den titel „Bedenkelijke bijkomstig- inieden van de vredesonderhandelingen te Bot* jkarest," bevat de „Kölnische Zeitung" pen jfang artikel van eerf uitmuntend kenner van 'Roemenië, waarin wordt gezegd dat de koning fzich lichamelijk en geestelijk in een dusda- inigen toestand bevindt, dat bij geenszins in jstant is zélf een besluit te nemen. Ten g:e- Hvolge van een overmatig gebruik van alcohol jjjjdt hij aan tijdelijke geestesverstoringen. Tij- tdens een bespreking met graaf Czernin huilde bij voortdurend. De den doorslag gevende in« (Woed van de Koningin, die ook den kroonprins 'geheel beheerècht, opent voor de politieke .toekomst van Bratianu en zijn aanhangers {nieuwe vooruitzichten. De verslagen Bratianu Jwist door invloed uit te oefenen op MarghiLo- jinan, de geheel© houding der conservatieve tij te verlammen. Marghiloman raakt bij et laveereu tusschen de beide tegiéno ver ge elde richtingen verward; met Carp Heeft reeds lang oneenigheid. Tkrwijt 'de yredes onderhandelingen in Boekarest wekenlang voortsleepten, werden van Jassy uit nieuwe kuiperijen tegen Duitschland op touw gezet. Na de demobilisatie keerden weldra 450.000 manschappen en 1000 officieren in het be zette gebied terug, die een opgewonden stem ming in de verschillende volksklassen ver spreiden en de opvatting huldigen dat met de ongetwijfeld vaststaande eindoverwinning tbr westelijke mogendheden de dingen spoedig zulk een keer zouden nemen, dat cle Roeme- niërs zich kunnen wreken op de Duitschers, die er naar streven om Roemenië te her stellen met aansluiting bij de middeh'ijken. De korupte omgeving van het koninklijk paar heeft zich tengevolge van de aan het heer- schershuis ivederom geopende vooruitzichten, boven water gehouden. Marghiloman poogt de dynastie te redden, waarmede een vernieu wing van het staatswezen onmogelijk is. ZWEDEN KLEURENKAARTEN. In Zweden is het thans naar „Svenska Diagbladat" meSfc onmogelijk om artikelen te krijgen, die van katoen, linnen of tricot vervaardigd zijn, zonder kaart. De rantsoe neering is in de eerste plaats noodzakelijk geworden door den verminderden katoenin- voer, die in 1917 slechts 30 pCt. van dien van voor den oorlog bedroeg. De ingevoerde katoen is thans voor het grootste gedeelte verbruikt en wat er nog van over is, moet in «de eerste plaats gebruikt worden voor het fabriceeren van benoodigdheden, die nog noodzakelijker zijn, zooats vischnetten, ver bandgaas, verbandwatten, isoleeringsmat©' riaal, naaigaren, enz. ia verband met de nood' zakelijkheid, de 'katoenvoorraden voor de ver vaardiging van die artikelen te sparen, zul len vele goederen, die tot nu tce van katoen werden vervaardigd, van linnen moeten wor den gemaakt. Daar echter de capaciteit van de linnenindustrie slechts 1/3 van die der katoenindustrie bedraagt, vreest men, dat ook gebrek aan linnenstoffen zou kunnen ont staan. De wolindustrie is, zij het ook in min dere mate dan de katoenindustrie door den verminderden invoer getroffen, in verband waarmede de industrie zijn productie reeds sedert lang had moeten beperken. Wollen waren worden echter voorloopig nog niet ge rantsoeneerd. BELGIË DE VLAAMSCHE QUAESTiE EK DE LEUVENSCHE HOOGESCHOOL. De Brusselsche correspondent van het „Iibl." schrijft Ongeveer een jaar geleden het was op Mei 1917 mocht ik u, op grond van een zeer betrouwbaar bericht, mededeelen. dat de Bel gische bisschoppen, in wier handen de leiding van de Leuvensche Hoogeschooi eigenlijk berust, plannen hadden ontworpen om de Katholieke Universiteit althans in deze voege te vervlaam- schen, dat nevens de huidige Fransche colleges er ook Vlaamsche zouden worden ingericht, ten deele fe Leuven zelf, en verder te Mechelen en ook te Antwerpen (faculteit der medicijnen). Dit bericht werd toen ter tijd door de eenen bevss tigd, met name op grond van uitlatingen, aan den Bisschop van Luik toegeschreven; maar later, wel niet uitdrukkelijk, maar dar toch bedektelijk, als 't ware diplomatisch, in twijfe getrokken. Met het gevolg, dat de goede ge meente niet meer wist aan wie zii cor zou leénen. Thans verneem ik, dat kardinaal Mercier on langs aan de geestelijken van-zijn bisdom een schrijven heeft gericht, waarin hij verklaart, dat de quaestie van de „ontdubbeling" der Leuven sche Universiteit door de Belgische bisschoppen zal worden onderzocht en beslecht in den zin der Vlaamsche eischen. Met andere woorden de beslissing is reeds gevallen zooals ik u een jaar geleden heb medegedeeld. BROOD IN DE GRENSDORPEN. In den Datsten tijd werd uit het grensdorp je Canne, waar de bewoners 600 gram brood per dag krijgen, veel brood over den draad op Nederlandsch grondgebied gebracht. Dit nam zulke afmetingen aan, dat do Duitsche overheid thans heeft laten aanplakken, dat op dit misbruik een boete van 200 mark ge steld. is. van 80.000 tot 75.000 man wordt uitgebreid. In Maart werden 689.000 br, T.t. handels- vaartscheepruimto door Duitsche onderzeeërs vernield. Sinds 't begin van den oorlog is de handelsscheepsruimte met 16.469.000 br. r.t. verminderd. In Duitschland worden 10 nieuwe belastin gen ingevoerd die drie milliard Mrk. moeten opbrengen. Een voorproef van de taart, die na den oorlog aangesneden zal worden! De Duitschers hebben de twee laatste da gen 30 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Luitenant Buckler heeft zijn 32e, luite nant. Maukhoff zün 25e overwinning in de lucht behaald. De Duitsche en Oostenrijksche krijgsgevan genen in Siberië zijn onder bewaking van de Bolj'ewiki gebleven. Aan het Westelijk front is de bekende kunsthistoricus dr. Willebald Hermens (oud- Dusseldorfsche schilderkunst) gesneuveld. Het landgoed van den bekenden Russisehen schrijver Iwan Turgenieff is door boereu ge plunderd. Zijn belangrijke bibliotheek, cor respondentie en handschriften zijn vernield. richting en exploitatie van een Nederlandsch hoogoven-, staal- en walswerk. Een grootsch ondernemen en dat nu juist voor enkele dagen pas een grootsch wetsontwerp, het opvoeren tot f 77,500,000 van de jaarlijksche afschrijvingen van de crisisschuld, door minister Treub werd binnengehaald. Over het algemeen toonde men veel sympathie voor de plannen, doch de vraag: komt toch naar voren of, gelijk wordt voorgesteld, de tSaat voor zeven en een half millioen zal moeten deelnemen om de uitvoering dier plannen mogelijk te maken. Hoewel de aanneming van het ontwerp wel als zeker kan worden aangenomen, kon men het gisteren toch nog niet tot stemming brengen. De verdere behandeling van het ontwerp werd be paald op Donderdag. Vandaag zou worden voortgegaan met de andere ontwerpen. VERHOOGING OORLOGSWINSTBE LASTING. Naar wij vernemen, is het dezer dagen door den minister van financiën in do Twee de Kamer aangekondigde wetsontwerp tot verhooging van de oorlogswinstbelasting van 30 op 50 pet. thans bij den Raad van State ingekomen. INGEZONDEN MEDEDEELING. ONDERSCHEIDING VOOR GEWONDEN. Koning Albert heeft een bestuit ondertee kend, waarbij een onderscheiding, in den vorm van een streep op de mouw, wordt toegekend aan allo soldaten, die sedert den aanvang der vijandelijkheden door toedoen van den vijand zijn gewond. Brandwonden door brandende vloeistoffen en vergiftigde gassen zijn e: bij inbegrepen. De streep wordt op de rechter mouw gedragen. Er wordt daarbij echter geen schadeloosstelling uitgekeerd. FRANSCH VLAANDEREN AAN VLAANDEREN. Het Vlaamsch Verbond van Antwerpen, doet met betrekking tot Fransch-Vlaanderen in een motie een dringend beroep op den Raad van Vlaanderen, om onmiddellijk en op afdoende wijze gevolg te geven aan zijne verklaringen' van 4 Februari 1917 door de terugvordering van Fransch-Vlaanderen bij de aanstaande vredesonderhandelingen aanhangig E maken en door te drijven. RUSLAND BESCHULDIGINGEN TEGEN DEN EX-CZAAR, Van Duitsche zijde wordt aan Russisch© bladen ontleend, dat het onderzoeksmateriaal tegen „Nikolaas Romanof," uoor Soiin, voor zitter der revolutionnaire rechibank, aan den raad der volkscommissarissen overgelegd, den voormaligen Czaar beschuldigt, de grondwet herhaaldelijk te hebben geschonden en een reeks politieke vonnissen t© hebben bekrach tigd. Dian krijgt hij nog de schuld van de be kende voorvallen bij de staking in de goud velden bij de Lena, enz. Ook wordt ,de aan klacht tegen Nikolaas ingediend „wegens het betrekken van Rusland in den wereldoorlog, waardoor mil'lioenen menschen omkwamen." BERICHTEN VAN TOT 5 REGELS. Paardevleesch wordt te St. Petersburg voor 4K roebel per pond verkocht, boter is haast niet te krijgen voor 20 roebel~het pond. Da IJzeren Hindenburg te Berlijn begint zieh zijn naam volkomen waardig te maken. De reusachtige figuur is bijna geheel volge- spijkerd, een smalle zoom van de overjas Is alleen nog vrij. Het Amerikaansohe Hnis van Afgevaar digden heeft een amendement op de vloot wet aangenomen, waarbij het marinecorps D e a.s. verkiezingen. In de vergadering van afgevaardigden van R.-K. Kiesvereenigingen in den Kieskring Drente is een motie aangenomen, waarin zij de wenschelijkheid uitspreken, den heer A. C. A. van Vuuren te 's-Gravenhage, als no. 1 op de groslijst te plaatsen van de drie Noorde lijke provinciën. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het Londensch Reuier-bureau zegt van hoogst- bevoegde Britsche zijde te vernemen, dat het een feit is, dat d p Duitschers op nieuw ernstige pressie heb ben geoefend op de Neder landse he regeering, ten einde van haar verschillende concessies te verkrijgen, waar bij de hervatting van den zand- en grint-door- voer van Duitschland naar België via Neder land. Voorts meldt Reuter, dat men aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken niet bekend is met den aard van het tegenwoordige ultimatum, maar zoo luidt het hngelsche bericht verder er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat de taal, gebezigd door een Duitschen gezant in Den Haag in zijn mededeeling aan de Nederlandsche regeering, Van den meest drei genden aard was, ofschoon de juiste bewoordin gen niet zijn gepubliceerd. Gelijk elders in dit blad van officieuze zijde uit den Haag werd medegedeeld is er geen ultima tum gesteld. CRISIS AAN GELEGENHEDEN. In een circulaire aan de gemeentebesturen beeft de Minister van Landbouw medegedeeld, dat, hoezeer hij het zou betreuren, indien de Centrale Keukens in haar nuttige werkzaam heid zouden worden benadeeld, hij met het oog op de beperkte voorraden levensmiddelen, hier te lande aanwezig, geen extra hoeveel' heid levensmiddelen kan beschik baar stellen voor die keukens. Naar het inzien van den minister zal eene op- aan de inneming van bons bij de ver strekking van maaitijden in het vervolg stipt de hand wordt gehouden. Dta minister is ech ter bereid, hoeveelheden levensmiddelen, die eventueel in de gemeenten in beslag geno men worden en die niet zoo groot zijn dat zij voor distributie onder alle ingezetenen in aanmerking komen, te bestemmen voor de centrale keukens. Teneinde zooveel mogelijk tegemoet te ko men aan de door het po3t-, telegraaf en tele foonpersoneel ondervonden moeilijkheden in verband met de schaareoht© aan voe dingsmiddelen is door den directeur- generaal der posterijen en telegrafie, aan de directeuren v.an de post- en van de telegraaf kantoren, welke het meest belangrijk zijn, opgedragen om de ambtenaren voor zoover mogelijk, in de gelegenheid te stellen om streeks liet middaguur thuis een maaltijd te gebruiken. Wien' die gelegenheid niet aan worden gegeven en die das ten kantore moe- ent verblijven, kan desgewenseht, uit de plaat selijke Central© Keuken een portie warm ©ten worden beschikbaar gesteld tegen lagere ba- taling dan den kostprijs. Voorts zullen op atl© plaatsen d© bestellin gen tot ten hoogste vier worden teruggebracht en (de zwaarste nachtdiensten zooveel moge- worden beperkt. STATEN-GENERAAL jjE bURüLftLlJKE UIEllbiVLICHT Uf" CENTEN OP ÜE DiVIDtNU- EN TAfoïIcüfiE- öELASTlNli HET hüOÜUVEN-BEDHIJr. In de zitting van gisteren tweede Kamer deelde de voorzitter bij de regeling der werk- zaamueden mede. dat de oenirale Sectie had overwogen ook het wetsontwerp mzaxe den bur gerlijken dienstpiicm »n de afdelingen te onder zoeken, doch daar dit eerst hort geleden inge komen is, bestond daartegen nog al bezwaar. Vermoedelijk zal dit wetsontwerp nu bij een vol gend aldeehngsonderzoek behandeld worden. Een voorstel van den heer Knobel, om het wetsontwerp inzake het RijnTwente-kanaal ook in de aideelingen te onderzoeken zou heden (Woensdag) in stemming worden gebracht. Daarna kwam aau de orde het wetsontwerp tot vaststelling var. regelen voor de heffing van opcenten ten behoeve der gemeenten op de divi dend- en tantièmebelasiing. het Rijk za] ten be hoeve van de gemeemen 30 opcenten beften en de gemeenten krijgen bevoegdheid om een maxi mum van 18 opcenten te heffen, hetgeen in de practijk zal neerkomen op 48 opcenten, wijl iedere gemeente tegerwooidig in tinanciëelen nood verkeert en dus van haar bevoegdheid ge bruik zal maken. Nh een kort debat, waarbij minister Treub erkende, dat ten aanzien van de filialen de re geling wel moeilijk is en dit gedeelte van de wet niet altijd gemakkelijk zal loopen, werd het wets ontwerp z. h. s. aangenomen. De opcenten wor den geheven op de plaats van hoofdvestiging en dus kan van de filialen geen heffing plaats vinden. Vervolgens kwam aan de orde het wetsont werp, houdende machtiging tot deelneming in het maatschappelijk kapitaal eener naamlooze vennootschap, welke zich ten doel stelt de op- Qvergordijnen, Rolgordijnen, Vitrages Tule Madras etc Tafelkleeden Kleedjes. worden keurig en vlug gestoomd StoomververiJ, Chemische WasscheriJ Groote Houlsïr. 77s Brouwersvaart 7478 KORTE BERICHTEN. Zaterdag is te Rotterdam. ('s-Gravenweg) aangehouden do melkveehouder G. P., die in zijn melkkannen een geslacht varken vervoerde. Gisternacht is in een weiland bij Delft een varken geslacht en door de dieven meege nomen; alleen de afval liet men liggen. P. v. d. 8. en D. A. zijn te Groningen in een café aangehouden en hebben bekend de dezer dagen gepleegde kerkdiefstallen te Vries, Bedum, Leens, Zuurdijk, Eznum en Adorp te hebben gepleegd. Door den nachtvorst hebben in de provin cie Groningen de tuinvruchten veel geleden ook het gras. per brief médedeeïefl, benevens aan eten he«jj Voorzitter der Commissie tot vaststelling van den einduitslag HaarlemHelder: Mr. Leesberg «o Alkmaar Publioaties over de uitslagen, welke ook', geschieden slechts door'-bovenbedoeld© com missie in overleg met de Centrale Kies- kringbesturbn. Bij rdeze circulaire is een modelstembil jet gevoegd, dubbel gevouwen, bevattend© dus vier pagina's. Dit' bevat allereerst aan de voorzijde de namen der groslijstcandida- ten1 in alphabetische volgorde. Deze zijn: J. IV. v. d. Berg, Haarlemmcrliede; C'h L van de Bilt, Den Helder; Mr. J. B. iBomans, Haarlem; Dr. A. O. A. Hoffman, Gouda; Th. G. O. Hooij, Schoten; R. F Hulselman, Wormerveer; G. van Lingen, Amsterdam; A. B. Michielse, Ilaarlemmerliede; Mr. P. Reymer,'Hilversum; Mr. P. van Sonsbeeck, Egmond; J. O. Suring, Maarssen. (De ove rige candidaten. die" vroeger op de lijst voorkwamen hebben zich allen teruggetrok ken). i Aan de binnenzijde ziet lu i, stembiljet aan de eene zijde (pag. 2) er als volgt uit: STEMMING velgen» het advies van de kieskringen HAARLEMHELDER, in overleg met de algemeene vergaderingen, mede overgeno men door het landelijk Politiek Advies. Q BONIANS, Mr. i. B. Haarlem. Den Helder. Q REIJMER, Mr. P. J. Hilversum. O MICHIELSE, A. B. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. O SONSBEECK, Nir. P. VAN Egmond Binnen. O SURING, J. G. Maarssen- Hij die het advies volgt, make alléén het bovenste hokje zwart! Meerdere hokjes zwart maken, maakt het stembiljet ongeldig. Op pag. 3 vindt men het volgende model: STEMMING tegen genoemde adviezen. Hij die één of meer geadviseerde heeren niet wil stemmen óf een andere volgorde wenscht, schrijve zes verschillend© namen (woonplaats en voorletters niet verplichtend) hieronder: In de gecombineerde vergadering der Cen-- trale Besturen „Haarlem en Helder" d.d. 20 April in „Sint Bavo", alhier, gehouden, is besloten de volgende circulaire te verzen den aan de Besturen der locale kiesver eenigingen in de KamerkEskringen Haar lem en Helder. Ingevolge het besluit van de Algemeene Vergadering van de Kamercentrale „Haar lem", waardoor het Centraal Bestuur ge machtigd werd in overleg met Den Helder, een stelsel van stemming te ontwerpen en "aan de locale kiesvereenigingen als verplich tende stemmingswijze toe te zenden, heelt aat Centraal Bestuur de eer u hierbij een model-stenbiljet toe te zenden waaruit het besloten systeem van schriftelijke en ge heime stemming in één oogopslag u duide lijk wordt. Genoemd Bestuur ontveinst zich geens zins dat deze stemmingswijze in zich een zachten drang bevat, door het stelsel zelf namelijk, om zich aan het herhaald advies der Besturen te houden. Het Bestuur meent daardoor geheel in den geest van de Algemeene „Vergadering en de overwegende meerderheid der It.K. kiezers in den Rijkskic.hring Haarlem te handelen. Buitendien zij opgemerkt dat deze wijze van stemming niet zou aangenomen zijn (doch veeleer het. in de bladen gepubliceer de systeem Braakhuis zoude zijn aanvaard), indien er ook maar van eenige ernstige op positie tegen de namen en volgorde in de kieskringenMIaarlem en Helder iets geble ken ware. Daar dit niet het geval is, besloot het Bestuur de techniek der vóórstemming aan to passen aau de wettelijke eindstemming deer reeds nu het R.K. kiezersvolk te lee- ren slechts één hokje en wel dat van No. i van tl© lijst zwart te maken. Deze reden rechtvaardigt geheel de zachte pressie die het zij erkend door het stelsel op den R.K. georganiseerde!! kie zer wordt uitgeoefend, zonder evenwel zijn vrijheid te breidelen. Wat aangaat de verdere handelwijze: De biliecten moeten door U, besturen der locale kiesvereenigingen worden aange vraagd aan de druknerij van het St. Jaoons- Gocshuis, Antoüiestrnati 11, Haarlem, in zoo veel exemplaren als uw Bestuur noodig of nuttig acht. Buitenuien verzoeken wij U de billetten ,ook door uwe hand te waarmerken, op wel ke wijze u goeddunkt, eü de naam uwer locale in te vullen. De stemming hebbe overal zoo spoedig mo gelijk (liefst binnen de volgende week) en ivóór 7 Mei a.s. plaats. De gelegenheid tot stemmen moet ruim ge steld zijn, doch wordt aan uw inzicht iwegens de plaatselijke toestanden over- felaten. verboden is eene stemming aan uis, aanbevolen wordt een stemming op vooraf bepaalde plaatsen en uren. De Controle zal geschieden door de H.H. Ie en der Provinciate kieskringbesturen. Het Centraal Bestuur behoudt de eindcontrole. jpan genoemde heeren moet dus alie toe gang en inlichting gegeven worden. De billetten moeten bewaard blijven tot het Centraal Bestuur de vernietiging gelast. De uitslag wordt bij brief onmiddellijk na de stemming en onderteekend door voor zitter en secretaris van de locale aan H.H. Secretarissen van'de Provinciale Kies- kringvereenigingen toegezonden, welke se cretarissen zijn: voor Haarlem: W. Robbers, Leeghwaterstraat 19, te Haarlem; voor Vel- 6en: P. Keilker, Hoofddorp, Haarlemmer meer; voor Weesp: H. Brouwer, Kerklaan 10, Hilversum. Deze zullen ten spoedigste alle stemmingen verzamelen en den voorzitter en secretaris van het Centraal Bestuur den einduitslag N.B. Gekozen, du3 gestemd kunnen slechts worden zes der namen aan de voorzijde (ul- phabetisch) vermeld. Ten slotte wordt een modei gegeven van een stembiljet, ingevuld door een kiezer die het politiek ad nes volgde. DE COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij Koninklijk besluit van 22 April is aan H. J. F. A. A. M. van Goor, op zijn verzoek met ingang van I Mei 1918, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissa ris van jmlitie te Haarlem, Fiat Justitia. Tooneelspel in vier bedrijven, door Carl Schuier. Schouwburg Jansweg. Kon. Let- terk. Vereeniging „J. J. Cremer". De Kon. Letterk. Vereeniging „J. J. Cremer" heeft met haar stuk „Fiat Justitia" gisterenavond een welverdiend succes behaald. Het stuk speelt in de rechtskundige wereld en is tamelijk eenvoudig van inhoud. Mr. H. Brandenburg, officier van justitie, is een aanhanger van de oude school, een toepasser van het strenge recht, qualitate qua, iemand die zweert op zijn wetboek van strafrecht. Hij kan niet verdragen dat iemand vrijgesproken wordt, die den schijn en talrijke bewijzen tenen zich heeft. Daarom tracht hij de aangeklaagden steeds tot bekentenis fe brengen. Er is een zaak aanhangig van Kaspar Wild, die een moord begaan heeft. Door bemiddeling van de moeder van den aangeklaagde weet de officier van jus titie hem tot bekentenis te brengen. Tegenover den officier van justitie staat mr. Wehner, presi dent der rechtbank, de vertegenwoordiger der nieuwe richting, de theoloog-jurist, weliswaar dfe strenge rechter, maar ook de mensch. de christen. Hij wil den officier van justitie tot meer mild heid aanzetten, doch deze blijft bij zijn oude theorie. De zoon van den officier van justitie is echter een boemelaar, valt van het eene uiterste in het andere, maakt schulden, neemt geld aan van een, meisje en vermoordt haar. Hij wordt ontdekt en de vader is zoozeer onder den indruk dat hij zijn zoon den raad geeft zich voor den kop te schieten. Wehner verschijnt echter bijtijds op het tooneel en wijst den vader op het verkeer de van zijn raad. Deze geeft zich gewonnen en stemt toe dat zijn zoon aan de politie wordt overgeleverd. Er werd over het algemeen zeer goed geac teerd. Wanneer we hier eenige kleine foutjes aan- duiden, dan is dit niet bedoeld als afbrekende kritiek. Integendeel. Brandenburg, de officier van justitie, die over 't algemeen zeer goed speelde, zag er naar onze meening, te goedaardig, te kalm, niet streng ge noeg uit. Otto Brandenburg was goed. We zien dezen acteur echter liever in een bliispel. Wehner had de mooiste rol en vervulde die ook uitste kend. We hadden zijn haren gaarne wat minder grijs gezien. De kracht van zijn stem en zijn jeugdig gezicht waren niet in harmonie met zijn zilvergrijze lokken. Behling was wat nonchalant en joirg in zijn rol van substituut. Een beetje grime had dit allicht kunnen voorkomen. Vrouw Wild was als oudje zeer goed. Kaspar Wild uit stekend. Deze acteur heeft een zeer goede mimiek en is naar onze meening best in slaat groote en voorname rollen te spelen. Mirzel Schmidt was als geknipt. Weinigen zullen haar dat verbete ren. Liesbet Hesse, Wenderot en een commis saris van politie, die de bijrolletjes hadden, vol deden zeer goed. Nog een woord van lof aan den souffleur dm zich vooral in 't begin van de derde acte deed ■gelden. Den dames werden ruikers aangeboden en loosing Hiwlu g*&vond©n mOClélt "\YOrCl0II, UcTv 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2