^BINNENLAND VAN OVERAL STAD EN STREEK TWEEDE KAMER RECHTSZAKEN JAPAN. DE PLANNER Uit Tokio wordt, volgens de «N. R. Ot" ge- *pekiHet Japansche parlement heeft met groote «eerderheid de buitenlandsche politiek van Japan goedgekeurd. De minister van buiten- tóndsche zaken verklaarde, dat het onmogelijk is yoor Japan, om zijn veiligheidsmaatregelen in Wladiwostok op te geven en kondigde verdere Iroepenzendingen naar het vasteland aan. DUITSCHLAND HET PRUISISCH KIESRECHTONTWERP. Ook bij de behandeling van het Pruisische kiesrecmonhverp in derde lezing heeft het Huis van Afgevaardigden de invoering van het ge lijke kiesrecht verworpen. Eveneens werden ver- wrpen het voorstel-Lohmann, dat een esnigszins meervoudig kiesrecht beoogde, en dat van Althoff, tot invoering van evenredige vertegenwoordiging in de districten met meer talen in de Oostmar ken, werd verworpen. De vice-president van het staatsministerie deelde aan het slot der zitting mede, dat de regeering nog steeds aan het gelijke kiesrecht vasthoudt. Zij zal het ontwerp eerst nog aan het Heerenhuis voorleggen. Mocht dit even min tot een resultaat leiden, dan zal het Huis ontbonmn worden, maar niet voordat zulks met den oorlogstoestand overeen te brengen is. DE SAMENKOMST DER KEIZERS. Het Correspondentiebureau van Weenen deelt mede, dat de besprekingen tusschen de keizers van Oostenrijk en Duitschland, volgens inlich tingen van bevoegde zijde, betrekking hadden op pet vernieuwen en uitbreiden van het verdedi gend verbond tusschen beide keizerrijken. Was dit vroeger speciaal gericht tegen Rusland, thans, |U dat land geen gevaar meer oplevert, moet het verbond worden uitgebreid tot en ingericht op jndere aanvalsmogelijkheden. Daar werd aan toegevoegd, dat een Duitsch-Oostenrijksche Twee hond kan ontstaan binnen het raam van een Volkerenbond, omdat de grondgedachte voor bei- Je dezelfde is. ENG ELAN [f DE AFSLUITING VAN DE NOORDZEE. Volgens een Reutertelegram schrijft Archibald Hard in de Daily Telegraph" dat heden, 15 Mei, het nieuwe groote Engelsche mijnenveld iusschen de Noorsche kust en de Shetlands- (eilanden gereed zal zijn. Daarmede is de Noord zee afgesloten en de vijandelijke boven-water- gtrijdkrachten zullen niet langer in het donker vanuit de Helgolandbaai overvallen kunnen jplegen. De duikbooten zijn in Ostende en Zee- orugge niet meer veilig. In het N. moeten zij ten mijnenveld passeeren, zoodat hare verbin- JÜHgswegen met den Atlantischen Oceaan zeer gevaarlijk zijn geworden. De Duitschers kunnen een zeeslag krijgen •wanneer zij maar willen. De kracht van de igrand fleet" is gehandhaafd gebleven, en zal wellicht worden vermeerderd door enkele Ame- fikaansche slagschepen. Het nieuwe mijnen,veld zal, in verband met de fanvallen op Ostende en Zeebrugge, een psycho- jogischen invloed op heel Duitschland uitoefe- Ki, die met de levendigste belangstelling moet rden gadegeslagen. BELGIË EEN BELGISCHE LUCHTPOSTDIENST. De vernieling van de verkeersmiddelen en de pchade aangericht aan de spoorwegen in België door-de Duitschers, zal een tijdlang na hei in treden van den vrede, de betrekkingen tusschen België en de hoofdsteden der verbondene landen bemoeilijken. In dit vooruitzicht zorgt men nn reeds voor tijdig tot stand komen van een postdienst vliegmachines van een bijzonder type, die de riefwisseling zullen overbrengen tusschen Brus- el en Londen en Parijs; zoodra de oorlog uit zullen deze machines in dienst gesteld wor den. Men hoopt den afstand tusschen de hoofd stad van Beigië en de hoofdsteden van Engeland pn Frankrijk te kunnen afleggen in drie uur en jüdus voor de economische ontwikkeling van Jtelgië veel te kunnen bijdragen. SAMENKOMST DER PARLEMENTS LEDEN. De groepen Belgische parlementsleden in den jrreemde komen 10 Juni te Parijs bijeen. Op de agenda staan kwesties, voorgesteld door degenen, die in Frankrijk wonen en die vooral loopen pver: herstel van het land en hervatting van de economische bedrijvigheid op het stuk van nijver heid en landbouw; ten tweede; opneming en her stel van de schade, door den oorlog ontstaan; ten derde, het program betreffende spoorwegen en scheepvaart; ten vierde, hervormingen in de militaire rechtspraak; ten venfde, wijziging van de drankwet; ten zesde, gedachtenwisseling over de kwestie der talen, en ten zevende, betrekkin gen der groepen parlementsleden met de regee ring. Vervolgens heeft de groep parlementsleden, die in Engeland toeven, het voorstel gedaan om gezamenlijk tegen het activistisch drijven te pro testeeren; ten tweede, een nopens financieel toe zicht door het parlement en ten derde nopens de begrooting der Kamers. Ook deze punten komen daar ter tafel. BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. De kozakken van Semenof zotten hun op- aarach in Siberië voort; de troepen der BoL- Jeraiki wijken in de richting van Ktina. CUs-kaukasië heeft zich. onafhankelijk ver klaard en verschillende mogendheden hier- van mededeeling gedaan. Er komen er nog wel meer bijl 31e Johannesburg duurt de staking op groo te schaal voort. Verschillende bedrijven staan stil en de stad is 's avonds niet verlicht. De Engelsche arbeiderslieider Thomas heeft gezegd, dat de gevaarlijke faze in de levens middelenvoorziening nu voorbij was. Er is dus toch een gevaarlijke £aze geweest! Behalve de ijzeren krijgt men nu in Duitsch land 10 pfenningstukken van zink. Do bonds- kaad heeft een ontwerp dienaangaande go©d- jEafceunL Te St. Petersburg wordt de hongersnood ■feeds grooter. Het broodrantsoen bedraagt pog slechts 61 gram per dag. .Vleeech en pioenten zijn er niet.j Minister Cort v. d. Linden. H. M fo Koningin en Z. K. H. de Prins brachten eden voormiddag een bezoek aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, Mr. Cort km der Linden, in diens werkkamer aan zijn Departement, ten einde den Minister persoonlijk geluk te wenschen met zijn 72en verjaardag dien hij vandaag viert. Eerherstel. De Steuncommissie 1914 te Maastricht ontving van het Departement van Justitie, d.d. 10 Mei 1918, 2e Aid. A., no. 91 het volgends schrijven: „Naar aanleiding van het adres, d.d. 2 Febr. 1918 door uwe commissie aan onder- geteekende ingediend, heeft hij de eer u mede te deelen, dat hem gebleken is, dat het Openbaar Ministerie te Maastricht met nauwgezetheid de tegen uwe Commissie in het algemeen en tegen eenige leden daar van in het bijzonder, gerichte klachten om trent financieel beheer heeft onderzocht en dat het Parket na dat onderzoek op zeer aannemelijke gronden en op overtuigende wijze heeft beslist, dat geenerlei ter men bestaan tot het instellen van een straf rechterlijke vervolging. Ondergeteekende is overigens gaarne be reid desgewenscht inzage van het dossier te verleenen en machtigt tevens uwe Commissie dit schrijven onder de oogen van derden te brengen, indien zij meent zulks ter ha- rer rechtvaardiging te floten doen." De Minister van Justitie, B. ORT. NEDERLAND EN DE OORLOG. Maandagmiddag kwam te Nieuwediep bin nen de Ned. schoener „Voorwaarts" welk vaartuig in de Noordzee door vliegtui gen was beschoten en daardoor averij had opg l-;pen. De vaart van ïndië op Amerika is hervat. Een aanvang is gemaakt met het verleenen van uitvoervergunningen van pro ducten, waarvan de uitvoer, verboden is. Gistermiddag is onder Ossendrecht, nabij de Belgische grens een Duitsch vlieg tuig gedaald. De inzittenden zijn ge- interneerd en naar Bergen getransporteerd. CRISIS AANGELEGENHEDEN. Naai* wij uit Groningen vernemen wordt binnen eenige weken het paardenslacht verbod opgeheven. Distributie van paardenvieesch wordt voorbereid. Ook maxi mum in- en verkoopprijzen zijn in voorbe reiding. Men wil het vet „rauw" opvorde ren voor het vetrantsoen. Het Rijksvetkan- toor zal zorgen voor aankoop van slacht- paarden in samenwerking met de landbouw organisaties. j. Het verbod voor het maken van alle zware wollen stoffen voor d en a.s. winter zal, volgens bericht in „De Ma- nufacturier" wel spoedig in werking treden, zoo dit al niet het geval is. Vandaar dat de meeste fabrikanten al reeds hun gehee- len wollen stoffen voorraad voor den herfst hebben uitverkocht, zoodat er alle mogelijke kans bestaat, dat het er in de wollen stoffen- situatie voor den herfst 1918 treurig mt uitzien. Uit Engeland is niets meer verkrijgbaar dan wat nu nog in voorraad is en dit is niet veel. In aansluiting aan do einde Maart gepu bliceerde prijsregeling voor huisbrand voor het tijdvak 1 April 1918 tot 31 Maart 19lè, welke alleen de kolen betrof, is nu nog een nadere regeling getroffen v o.o.r turf voor huisbrand. Van af 1 Mei zal, evenais voor kolen, ook een reductie van f 1.60 per eenheid worden gegeven voor turf, die afgeleverd wordt op de minimum-rantsoenen (dus op de elf brandstoffeneenheden voor de klassen IVII van groep A), op de zoinerrantsoe- nen (dus de 5 eenheden voor de verbrui kers van groep A die geen gas aansluiting hebben), op de extra rantsoenen voor zie ken (kraamvrouwen en pasgeborenen) en op de helft (dus drie eenheden) van de rantsoenen ten behoeve van kamerbewoners. Evenals voor kolen komen er ook twee prijzen voor turf, n.l. met f 1.50 verminder de prijs voor de hierboven genoemde rant- 80 men, en de gewone prijs voor de aanvul lingsrantsoenen, van groep, A en voor de rantsoenen van de groepen B, O en D. De kosten voor de verlaging met f 1.50 zullen worden gedekt door de prijsstelling van turf voos de industrie. Met intrekking van vroegere ter zake ge nomen beslissingen zijn thans nieuwe tij delijke maatregelen genomen t.e.n opzichte van het gebruik van spij zen in ol van hotels, pensions, restaurants, koffiehuizen, sociëteiten of andere inrich tingen, waar spijzen worden verstrekt. Zij die spijzen gebruiken in of betrekken van dergelijke inrichtingen worden onder scheiden in vaste groepen (groep A) en pas santen (groep B), in dien verstande, dat tot groep A kunnen worden gerekend zij, die gedurende ten minste 6 achtereenvolgende dagen in een zelfde inrichting verblijf hou den, maaltijden gebruiken of daarvan be trekken. STATEN-GENERAAL REGELING VAN WERKZAAMHEDEN - HET ONTWERP-DÜYS AANGENOMEN. - DE HEER DUYS NIET NAAR DE EER STE KAMER. HET WETSONTWEKP- LOHMAN C.S. - DE WONINGNOOD. VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN. Alvorens gisteren met de behandeling van het voorste 1-Duys c.s., tot verleening van ouderdom6bedeeling in officieelen term: ouderdomsrenten geheet en werd voortge gaan, stelde d's voorzitter eerst weer de re geling van werkzaamheden aan de orde. Be sloten werd onn. niet in de avondvergaderin gen te behandelen het wetsontwerp-Lohman en aan de agenda .toe te voegen verschillende wetsontwerpen, waarbij die tot verlenging van den diensttijd van militie, landweer en landstorm, dat tot wijziging en verlenging van het Octrooi van de Neder landschj Bank. Ook werd bepaald Dinsdag 28 Mei de wijzi ging der Oorlogswinstbelasting in de afdee- lingen te behandelen, benevens nog verschil lende andere wetsontwerpen, waarbij een wetsontwerp betreffende het scheuren van weiden en een wetsontwerp betreffende de •bereiding van stikstof nit de lncht. Een voorstel van den heer Troelstra om 17 Mei op reces te gaan en eerst na 3 Juli, den dag der verkiezingen, wederom bijeen té ko men, werd verworpen met 48 tegen 19 stem men. De bedoeling is nn op 29 Mei in openbare vergadering bijeen te komen ter afdoening van deze wetsontwerpen. Blijft de Kamer dan nog een week bijeen, dan reet nog een kleine maand yoor de verkiezingen. Naar aanleiding van deze beslissing drong nu de heerSchaper, nog wel bekend uit vroeger dagen als de leider van socialistische obstructie, aan op het betrachten van kort heid in de verdere besprekingen. Daarna werd voortgegaan met de behande ling van het wetsontwerp-Duys c.s. tot ver leening van ouderdomsrenten. De heer Van Vuuren vervolgde zijn repliek, waarna verschillende hoeren nog aan het woord kwamen. Daarna in stemming ge bracht, werd gelijk vooraf te verwachten was het voorstel-Duys (met 41 tegen 36 stemmen) aangenomen. De heer Marchant zal het ontwerp in die Eerste Kamer schriftelijk en mondeling gaan verdedigen. Het is wel opmerkelijk, dat deae taak niet zal worden vervuld door den eersten onder teekenaar. Maar, dan zouden de voorstel lers den heer Duye daarvoor hebben moeten aanwijzen en dót ging toch zeker niet: de heer Duys tusschen die heeren van bet oude witte- pruikeu-college, zooals hij de Eerste Kamer altijd betitelde! Dat was hem niet toever trouwd. Hierna kwam in behandeling het wetsont werp-Lohman c.s._ tot wijziging van de Lager Onderwjjs-wet. Dit ontwerp is nu eens, zoo als men weet een sympathieke poging om recht te doen. Meer dan ooit heeft de nieuwe Grondwet nu doen uitkomen, hoe de bijzon dere onderwijzers zijn achtergesteld ter wille van hun onderwijs-ideaal. Welaan zoo nin-Lohmau, Van der Molen en Van Wijn bergen, welaan laat het Rijk bijpassen wat in iedere gemeente de bijzondere onderwijzer minder geniet dan de openbare. Maar aan de linkerzijde zetelen nog h(]el wat tegenstanders van het recht voor het bij zonder onderwijs en het personeel daarvan. Di» socialisten zoo verklaarde o.a. de heer Gerhard wenschen de financieele gelijk stelling der onderwijzers met toewijding te behartigen, doch zullen aan deze poging niet medewerken. Een wel wat zonderlinge houding van de mannen der zoo vaak aangehaalde Groninger onderwijsmotie, waarin zij zich zoo poeslief hebben voorgedaan. Ook van die zijde der Vrijzinnig-Democraten is maar weinig steun meer te ver-wachten en dat terwijl toch in den laatsten tijd nog al eens bleek, dat men wat meer rechtsgevoel tegenover het bijzonder onderwijs koesterde. De indruk van den eersten dag der behan deling van hot ontwerp is dus voor onze zaak van het recht weinig bemoedigend ge weest. Heden (Woensdag) wordt de behandeling voortgezet. In de avondvergadering kwamen verschil lende wetsontwerpen aan de orde, w.o. als voornaamste het wetsontwerp ter voorziening in den Woningnood. Dit, zoowel als een groot aantal andere voorstellen, werd na eenige discusiën zonder hs. aangenomen. lont bleek gebrand te hebben, maar was uit gegaan. De jongens, ondervraagd, moeten gezegd hebben het magazijn te hebben willen laten springen....a als protest tegen den oorlog. Zij waren vijf in getal: n.l. d'e 17-jarige elec- tricien W. Hol thans, de 16-jarige metaal- draaier J. Romein, de 16-jarige timmerman T. J. B. v. d. Wak de 20-jarige fotograaf H. B. Veltman en de 22-jarige boekdrukker A. Mell. Het kruitmagazijn werd alleen bewoond door een conducteur der artillerie, maar werd overigens niet bewaakt. Direct na de ze ontdekking brachten de subst. officier v. Justitie, Mr. van Traa en de rechter-commis- saris, Mr. Jolles met den gerechtelijken scheikundige, de heer van Ledd'en Hulse- boseh, een bezoek ter plaatse. Vier van de vijf aangehouden jongens be hoorden tot een club, genaamd de »Sajo« (Sociaal-Anarchistische Jeugd Organisatie), die juist den Vrijdag te voren een vergade ring had gehouden in »Coneordia«, Weesper- plein te Amsterdam. Bovengenoemd vijftal stond gisteiren te recht voor de 6e Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Buiten en binnen was eenige belangstelling merkbaar. Het binnenbrengen der vijf nog jeugdige knapen bracht eenige emotie te weeg in de zaal, waar ook eenige ouders aanwezig waren en veel rijksveldwachters. De belangstelling was nog vergroot door het feit dat een hunner in de gang van het ge rechtgebouw kans had gezien om te ontsnap pen. Hij rende de straat op. Onmiddellijk werd hij echter door de rijksveldwachters achtervolgd, die hem spoedig weer in verze kerde bewaring stelden. Het was dus maar een korte vrijhei!. j Het O. M. vroeg behandeling met gesloten deuren. De getuige-deskundige, Berkhout, technoloog, vond dit, zoo deelde de officier mede, ook zeer wemschelijk met het oog op de vele spionnen, die van de mededeelingen en cijfers in zijn rapport misbruik konden ma ken. De verdediger, Mr. van Gigch, verzette zioh daartegen. Integendeel achtte hij een openbare zitting wenschelijk. De heer Berkhout, zelf gehoord, zeide dat het hem van belang scheen, dat vooral de hoeveelheid ontploffingsstoffen in het maga zijn aanwezig, z.i. niet voor openbaarheid ge schikt waren, en de vermelding daarvan niet in het belang van den staat waren. Na schorsing deelde de president mede, dat geen termen aanwezig waren om de geheele behandeling met gesloten deuren te doen plaats vinden, doch dit naar gelang van om standigheden te regelen ook ten aanzien van het requisitoir. Het O.M. eischte inzake den aanslag op het kruithuis tegen Van de Wal 8 maanden, Ro mein 10 maanden, Holthaus 1 jaar en tegen Mell en Veltman 3 jaar gevangenisstraf. Peeucl o-r eet Vb beurs. Gistermiddag werden op het Damrak te Amsterdam een drie tal Polen, handel drijvende in gouden tientjes, aangesproken door twee mannen, die 'zeiden rechercheur te zijn en hen uitnoodigden mede te gaan naar de Beurspassage. Daar werden hun namen opgenomen, terwijl het goudgeld, dat zij bij zich hadden, zevenhonderd1 gouden tientjes, werd in beslag genomen. De Polen moesten maar naar het hoofdbureau van politie gaan en daar wachten tot de rechercheurs kwamen. De Polen gingen naar het hoofdbu reau, doch wie er kwamen, de rechercheurs niet. Toen begrepen rii» opgelicht te zijn en deden zij aangifte bij o1e politie. (Hbl.) KORTE BERICHTEN. Te Groningen is de 62-jarige echtgenoote van den heer H. O. bii een beroerte in het vuur gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Ha vel te is een groote uitgestrektheid dennenbosschen van den heer VArdens te Ruinerwold verbrand. 1 Bij het Steenwijker pompstation verbrand de een heideveld. Gisternacht is ingebroken in het kerkge bouw der Israëlitische gemeente te Delft. De offerbus bleek gelicht. Ook worden enkele zil veren voorwerpen vermist. Maandagnacht is ingebroken in de mili taire kappersalon van J- M. Keune te Hedel. Te Baardwijk (N.-Br.) is Zondagmiddag een groot mastenbosch afgebrand. De schade bedraagt ongeveer 45.000. ito Woenael werd door een zekeren B. ©an vijftal Revolverschoten gelost op zijn buurman B. waardoor deze en zijne echtge noote werden geraakt. Te Stadskanaal is aangehouden zekere D., aldaar .vroeger wonende, thans mijnwer ker te jHeerlen, die er niet 12.000 Mark van door was gegaan. DE AAN SLAG OPEET KRUITHUIS^ BIJ halfweg. Men zal zich herinneren, dat destijds (in den nacht van Zaterdag op Zondag 26-27 Ja nuari) een opzienbarende poging werd ge daan om het kruitmagazijn: »De 1800 Roe« aan den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk en Halfweg, staande nog juist op Slotensch gebied, in de luoht te doen vliegen. Een po litieagent, Heiligers genaamd, uit Sloten, zag in dien nacht eenige jongens aan den kant van den weg bezig, die blijkbaar daar iets begroeven. Bij zijn nadering vluchtten zij. De agent maakte alarm met zijn revolver en de agen ten van het posthuis Amstelveenscheweg ruk ten toen uit om te helpen. Het gelukte een vijftal dier jongens te pakken en later vond men ter plaatse twee doozen met z.g. tijd- schokk-ers en daarbij lag een groote zak met inbr eker sw erktuigeu. Inspecteur Bos, uit Sloten, deed verder on derzoek in het kruitmagazijn, dat uit een complex loodsen bestaat en vond tegen den hoofd loods een ladder staan, terwijl ©en zol derraampje stuk was. In de loods lag op den vloer een strook vloeipapier, houtwol, plan ken en kranten, benevens een klein model granaat. Bij deze gevaarlijke combinatie, waarbij ook nog dynamiet moet gevonden zijn. was petroleum gegoten en de papieren V AGENDA 15 MEI Gebouw „St. Bavo." Smedc.-i ut 23 Volkszang 8 uur Arbeidsrecht 8Va uur Smeden-Patroons 8 uur Leden Spoor en Tram 8 uur. Groote Kerk ''Va8i/a uur Orgel bespeling door den heer Louis Robert. Apollo-theater Bioscoop. St. Martha-vereeniging KJ. Hout weg 13 Betrekkingbureau vau 89 uur. „De Nijverheid" 8 uur N.V. Middenstands-Gredietbank voor Haarlem en omstreken. St. Elisabeths-Vereeniging van 121/2 uur -—Aanvrage om versterkende mid delen voor arme zieken der St. E. V Bisschoppelijk Museum.— Janestraat 79, geopend van 10—6 uur, tegen betaling van 25 cent. SCHOTEN. 2 uur Raadsvergadering. IL-K. KIESKRING -HAARLEM. De uitslag der stemming voor de defini tieve candidatenlijst in den R.-K. Kamer kies kring Haarlem is als volgt: Provinciale Velsen: 2095 stemmen vóór het Advies; 42 tegen. (Veis er oord en IJmuides hebben «iet ge stemd). - Privinciale Haarlem: 867 vóór het Advies; tegen 50 stemmen. Provinciale Wèesp: 1180 stemmen vóótr het advies; tegen 16 stemmen. Totaal aldus 4142 stemmen vóór en 108 stem men tegen het Advies. Programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, op Donderdag 16 Mei 1918, des avonds van 7y2—8i/2 uur, door den heer Louis Robert: 1. Passacaglia, G. Fresco- baldi; 2. Fantasia et Fuga, g. kl. t., J. S. Bach; 3. Tweede Choral d. kl. t op 10 (manuscript), Hendrik Andriessen; 4. Clair de lune, Jos. Bon net; 5. Pastel III, Sigfrid Karg-Elert, Andante Pastorale, Recitativo, Choral. Distributie-aangelegenheden. Middenstandskeuken. De lieer H. A Kooy, Florapein 28, schrijft ons: Wegens het gebruik, dat van de lokalen moest worden gemaakt door de Kinderbewaarplaats, tot deze een eigen onderkomen gereed heeft, moest het koken worden gestaakt. In dien tusschentijd heeft het bestuur gelegen- heid gehad, de zaak van de afgeloopen 5 maan den te overzien, om te kunnen adviseeren wat te doen staat, als straks eene algemeene ledenver gadering wordt bijeengeroepen. Die is noodig, omdat het voortbestaan van de keuken weer ter tafel moet worden gébracht. Het is ondoenlijk dit bedrijf voort te zetten, indien het aantal porties niet minstens verdubbelt, dus het leden-aantal in verhouding ook verdubbelt. Dat zuu dan nu reeds moeten blijken, binnen korten tijd, omdat daar van alles afhangt. Dan komt het bonstdsel. Ieder zal zijn bons moeten afgeven en' gezien de ervaring nu reeds, hoe vele leden daartegen bezwaren hebben; zou het bestuur in. den komenden tijd voor het geval staan, wegens te weinig bons, een duur bedrijf in het leven te moeten houden. Want de kosten verminderen, als vélen mee doen, daadwerkelijk mec-eten. Aan leden, die geen eten bestellen, heeft het bedrijf ook niets. Alles is tot nu toe belangeloos gedaan door de bestuursleden, doch we zullen een beroep moeten doen op de leden om aanvulling voor het administratieve gedeelte en voor het toezicht op de spijsbereiding. We moeten minstens twee da mes er bij hebben voor dat werk, anders gaaf het niet De toestanden zullen eer verergeren dan ver beteren, en dat vooruitzicht heeft ondergeteekende ertoe bewogen, de aandacht van de stadgenoo- ten nog eens op deze instelling te vestigen, opdait allen, die daadwerkelijk willen medewerken aan eene gezamenlijke keuken, zich ook positief er .voor kunnen uitspreken, alvorens het misschien te laat zou zijn. Ten einde een overzicht te krijgen vóór de komende vergadering word4 uitgeschreven, wor den alle stadgenooten, die bij heropening van da Keuken eten zouden willen betrekken (dus lid worden) verzocht hiervan per kaartje of brief kaart te willen, berichten aan mevr. Hoek—van Hasselt, Emmastraat 34. Zij kunnen dan de aan staande vergadering als belangstellende bij wonen. Iedere combinatie met een nieuw plan en met den wil gin dat plan zelf te helpen uitvoeren, te welkom. Het is een onderling bedrijf en zoo moeten we ook onderling de moeilijkheden onder de oogen zien en beslissen, wat we doen. Een vrouwencomiiê voor de distributie. Het Provinciale Comité voor de distributie, ge vestigd te Haarlem, maakt bekend, dat de leden van het bestuur, mevr. H. Brotnver-Poutsma, pres., mevr. M. F. Boes-Smith, yice-pres., mevr. H. Heineken-Daum, le secr., mevr. J. Zaad- Noordijk, 2e secr. (plaatselijk), mevr. G. V. Borg- greve-Meijer, mevr. Matla-Schwenke, mevr. F., v. d. Lijke-Prins, den 2en en 4en Donderdag! des namiddags zitting hebben in het Proveniers-' huis, om inlichtingen te verschaffen en te ont vangen ia zake de distributie. Militairen met verlof. Het is gebleken, dat militairen, die na geno-, ten bijzonder verlof in den dienst terugkeeren, verzuimen de legitimatiekaarten in de ge meente, waar zfj met verlof waren, te doen wijzigen, met het opzettelijk doel hun familio in a'e gelegenheid te stellen meer broodkaarten (distiibutieboekjes) te ontvangen, dan waarop zij recht heeft. In verband daarmede is bepaald, dat ieder Oommandant, die bijzonder verlof verleent, aan den Burgemeester van ae gemeente» waar de verlofganger thuig behoort, kennis'moet gevaa van den datum van ingang en duur van hot verlof. Voorts moet door de betrokken Com mandanten eene gelijke opgaaf aan de gemeen ten worden gezonden van de reeds thans met bijzonder verlof afwezige militairen, teneinde te voorkomen, dat de bestaande misstand langer wordt bestendigd. De inbezit genomen eieren. Do 26.400 stuks inbezit genomen eieren, zul len waarschijnlijk morgen Worden gedistribu eerd in eenige winkels, onder toezicht van con troleurs van het levensmiddelenbureau. Eerst zullen er eenige duizenden af moeten voor ver- sohillen.de gestichten. Wij vernemen, dat 2000 stuts naar »,Meerenberg" gaan. Bo ter-distri b utie. Naar aanleiding van het feit, dat de lande lijke grossiers dooi' den minister van L. N. eni H. van de boter-distributie uitgeschakeld wor den, hebben de alhier gevestigde grossiers een verzoek gericht tot den directeur van het Le- vensmiddelenbttreau. om de boter, welke voor Haarlem bestemd is te mogen distribueeren. door den directeur toegestaan. R.-K. Bureau voofc Crisisaangelegenheden, In venband met de tweede verstrekking! van klompen moge het volgende tot toelich ting dienen: In de oorspronkelijke circulaire van den Minister werd medegedeeld, dat de vakorga- nisatie's gehoord zouden worden bij de wijze van distribueeren. Dat is toenmaals ook ge schied. Van de toen, door de vakorganisati'3 ingeleverde lijsten, ia door het klompenbu reau nauwkeurig aanteekening gehouden »van elke organisatie*, zoodat alle leden, wel ke de eerste verstrekking door middel van de vakorganisatie ontvingen, nu vanzelf die ook weier bekomen. Hier is dus geen sprake van een verzoek van één organisatie, om dit werk weer door middel van de organisatie te helpen bevorderen, maar bet is een logisch doorgevoerde vroeger getroffen maatregel. Daardoor is bij 't Steuncomité bij 't inleveren van de eerste lijsten hiermede reeds rekening gehouden. Oontvangen de leden bij de eerste verstrek king direct bet volledige aantal bommen voor het gezin, de regeling is nu iets an diers. Een ieder ontvangt een aantal ver klaringenbetrekking hebbende op de vroe ger verstrekte kJompenlbons. Door het inleveren, bij ons bureau, van deze verklaringen (er mogen nooit meer dan twee verklaringen tegelijk ingeleverd worden) worden deze geteekende verklaringen door gezonden naar het klompen-bureau, waarop de bons aan ons verstrekt worden en wij ze dan onzen leden weder doen geworden. 't Meest voordeelige is dus voor die klonk- te betrekken, welk© zoo goed als versleten! of reeds op zijn. Het door den leverancier afgegeven bewijs, bij het koopen van een paar klompen, geeft' wederom recht op twee andere bonnen ten*. Men moet er vooral goed op letten, dat del verklaringen overeenkomen met het gelever de, daar anders teleurstelling niet kan uit blijven. H. H. Bestuursleden of boden, die de ver klaringen, voor zoover zij door one ontvan gen zij n, aan hunne iod en willen uitreik en, kunnen dezen Dinsdagavond van half 8 tot half 8 uur in >St, Bavo* afhalen. Aan den leden, welke hun machtigingskaart bij ons ingeleverd hebben wordt hierbij medege deeld, dat de bons voor goedkoop® reparatie tot No. 5400 Zaterdagavond van 8 tot 9 uur verkrijgbaar zijn. Bevus van afgifte der machtigingskaart moet medegebracht worden Leden, die gaan verhuizen en dus de mach tigingskaart moeten inleveren gelieven even een briefje 1» de bus vtun »St. Bavo« te doen met verzoek om toezending aan bun adres. In plaats van zeep. Huismoeders, die gebrek aan zeap hebben om, naar behooren, baar Hollandsc'ue zinde lijkheid bot te vieren, wordt aangeraden voor het reinigen van deuren, vloeren en plinten, bij' gebrek aan zeep amoniak in het water te doen. Haarlemse he Industrie. Heden morgen vertrok van de Werf-Conrad, aline*, het stalen vrachtschip .,Oude Maas". Het schip is naar -Amsterdam gesleept om te dokken, waarna het afgeleverd wordt en dan in de vaart .zal gaan. yghag-Mggatag!!'"r-gt,A=* d^*grMMBaateas> Dit verzoek i» hun, onder eenige voorwaarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2