üim 1 H. VAN 9ER STEUR ir. STAD EN STREEK Vroolijk Allerlei DAMRUBRIEK. (INGEZONDEN MEDEDEELING. HEEREN- EN DAMESKLEEDERMAKERlJ BARTEUORISSTRAAT 22 HAARLEM TELEPH. 303. 3043 Voorjaar- en Zomerstoffen VERKEER EN POSTERIJEN LUCHTPOSTDIENST OP ENGELAND. UITLOTiNGEN bewaarscholen. ÉH ULJwt..HR mm m a HEEFT VOORRADIG EEN RUIME SORTEERIHG plans der aanwezige katholieke onderbroken, waartussehen zieh een enkel fluitje van den tegenstander mengde. Daarna kreeg de heer Van den Brink een uur voor zijn repliek. Doch dat was geen repliek. Alles had tevo ren oy schrift gestaan en dit was niets an ders dan 'n nieuwe uiteenzetting der ge noemde 6 stellingen. Hij kon dan ook de ver gadering niet boeien. De aanwezigen verveel den zich en dit was duidelijk te bemerken.^ Ais een bewijs, hoe weinig lust of dr. Van den Brink had op het debat in te gaan, bleek .wel hier uit, dat, teen zijn tijd om was, hij slechts 3 zijner stellingen had uiteengezet eu zei.de de rest dan wel bij de dupliek te doen. Alleen constateerde hij met vreugde, dat de heer De Wolft de waarheid ziijner stellin gen niet had geloochend. Daar de zaal om ^alf elf gesloten moest zijn, kregen debater en spreker ieder nog 10 minuten. De heer De Wolf merkte op, dat hij den heer Van den Brink diens vreugde niet zou ontuemen. Het ging er sleohts om, hoe de stellingen werden geïnterpreteerd, de conclu sies, die men er uit trok en de vergadering zou wel gehoord hebben, dat die van hem geheel afweken van die van den heer Van den Brink. Zijn interpretatie had de heer Van den Brink niet aangevochten, dus, concludeerde Juj, dat deze door spreker aan werd aanvaard. En daar was debater dan mee tevreden. Om thans nog op het gesprokene van den heer Van den Brink weer in te gaan, zou aanleiding kunnen geven tot het organisee- ren van een nieuwen debat-avond, daar dit weer een geheel, nieuwe rede was, waartoe «preker bereid was, doch waarop door den voorzitter Tideman niet werd ingegaan. Na nog even te hebben aangetoond, dat de beschuldiging onbillijk was, ale de heer Van den Brink slechts wilde letten op de houding der Protestanten in het Iersohe graafschap Ulster ten opzichte der Home-Rule-wet en verklaard te hebben aan Ds. Bamngarter, dat de R.-K. Kerk te kiesch is, om domino's die tot de R.-K. Kerk zijn overgegaan, voor Protestanten grievenderwijze te laten optre den, gelijk voor Katholieken door het optre den van dr. Van den Brink werd gedaan, richtte do debater zich tot de protestantsche zaal met de volgende woorden: Men beoordeele een leger niet naar de die- eertours en men beoordeelt de priesters niet naar de apostaten. Was het Duitsche leger Wat de Duitsche deserteurs ervan zeggen, dan was het allang verloren gerweest. En Was do R.-K. Kerk, wat de apostaten ervan zeggen, geen steen zelfs bleef op deu ande ren. Deserteurs en apostaten zijn omaange- naam. Het antwoord van dr. Van den Brink was mat. Hij liet zijn stellingen maar varen en besprak nog eenige algemeenheden. Mr. Tideman begreep, dat de avond voor 'de Evangelische Maatschappij verloren was en sloot dan ook maar heel spoedig met een kort woord van dank. De heer De Wolf werd van alle kanten van ibarte gelukgewenscht en had geen handen genoeg om de hem toegestokenen te drukken. 't Is voor Roomseli Hoorn een succes-avond geworden eu voor de Loge een tegenvaller. NEDERLAND EN DE OORLOG. Naar aanleiding van de laatste aanvulling der Duitsche «Prisen Ordnung*, verneemt het Persbureau Vaz Dias van bevoegde Duitsche zijde: Het nieuwe artikel der »P r i s e n O r d n u n g« is noodzakelijk geworden door de requisitie en hek zich op andere wijze in bezit stellen van neutrale Bcheepsruimte door de geassocieerden. Het doel ervan is te verhinderen, dat nog meer a&öutrale scheepsruimte, die zich thans in neutrale havens bevindt, onder de controle der geassocieerden geraakt. Duitsehland zal er echter gaarne toe medewerken, dat een oplossing bereikt wordt, baarbij de Neder- lamdsehe schepen in staat worden gesteld, ge regeld uit te varen. Het- heeft daartoe een motus aan de hand gedaau, welke in het kort op het volgend© neerkomt: Duitsehland is bereid,, voor elk schip, dat een Nederlandsche haven verlaat, een g e - leid brief uit te reiken, zoo het gaen contrabande vervoert, geen vijandelijke on-» derdanen aan boord heeft en indien een gelijkwaardig schip daarvoor in de plaats naar Nederland terug keert, met dien verstande echter, dat van geassocieerde zijde de zekerheid moet zijn verschaft, dat het overzeesche schip niet zal worden opgehouden. De 4 Lunschc vliegers die den 3en Mei j.l. in de Wielingen zijn neergekomen en met hun twen vliegtuigen toen naar Vlis- tóngen zijn gebracht, zijn ge i nt er ne erd en de twee Duitsche vliegers, die 15 mijleu bewesten Tessel zijn aangetroffen en den lOen Mei j.l. te IJmuiden werden aange bracht, zijn vrijgelaten. CRISISAANGELEGENHEDEN. De steeds toenemende schaarschte aan vet brengt mede, dat het mesten van varkens zooveel mogelijk most worden aangemoe digd. in verband hiermede brengt de Minister van Landbouw het volgende ter algemeene kennis: Aan mesters van één varken voor eigen gebruik in het huisgezin, zal ontheffing van het slachtverbod te hunnen be hoeve worden verleend. Oók al waren zij in andere jaren niet gewoon voor eigen ge bruik varkens te slachten. Aanvragen tot ontheffing van het slachtverbod behooren gericht te worden tot het Rijkskantoor voor vleesch en vetten te 's Gravenhage. Opgemerkt wordt, dat in het algemeen geen toestemming tot slachten van een voor eigen gebruik gemest varken zal verleend worden dan na 31 Aug. e.kt Wil iemand, voor zijn gezin meer dan jéén varken slachten, dan zal hij voor het tweede varken, dat hij slacht, één varken "van min stens gelijk gewicht beschikbaar moeten stel len voor do algemeene distributie; voor het derde voor zijn gezin te slachten varken zal hij twee varkens voor evengemeld doel beschikbaar mosten stellen, zoodat hij dan zes varkens zal moeten opleggen; wie 4 varkens voor zich zelf wil slachten, moet er 6 beschikbaar stellen en dus 10 op leggen, enz. Deze beschikbaarstelling zal op de gewone voorwaarden moeten plaats hebben tegen een prijs van ten minste f 1.75 per K.G. slachtgewicht of zooveel meer als op het oogenblik van aflevering zal blijken billijk te zijn. Deze varkens, die bij het opleggen een maximum gewicht van 30 K.G. mogen heb ben moeten bij aflevering een minimum - slachtgewicht van 60 KG., hebben. Voor varkens met hooger slachtgewicht dan 100 K.G. zal een premie van f 0.15 per K.G. gegeven worden, zoodat deze een prijs van ten minste f 1.90 per K.G. slachtgewicht zullen opbrengen. V oor het mesten dezer varkens zal alleen gebruik mogen worden gemaakt van het voe der, dat volgens de Regeerirtgs voorschriften niet uitsluitend voor andere doeleinden wordt bestemd. Handelt iemand in strijd met deze voor schriften, dan zal hem de vergunning om voor zidi zelf te slachten niet worden ver leend. t De reuzels, van d'-zd huisslachtingen af komstig, moeten worden ingeleverd. Degene, wien toestemming tot huisslach ting is gegeven, wordt gedurende een be paald-en termijn uitgesloten van de vleeseh- distributis in evenredigheid tot de grootte van zijn gezin. Wij krijgen geen grondstoffen meer uit Engeland voor onze margarinef abri eken. De nieuwe overeenkomst, die Engeland eischte en waarin werd bepaald, dat wij slechts ;7 pCt. (van de 100) mochten houden voor ei gen gebruik, is door de Nederlandseho on derhandelaars geweigerd. Nu zijn W£ zonder grondstoffen. Do Re- geering moet dus trachten rand te komen met het vet en de boter, die hier gepro-i duceerd worden, of schepen naar landen zenden, waar ze vet of copra kunnen halen. De varkensteelt wordt door de Rogeering zeer sterk aangemoedigd. Zooals men weet zal de meelfabriek systeem p:o car een flink aantal tonnen meel geschikt voor varkensvoer, kunnen afleveren. De Regeering is verder van plan om den prijs van varkens vleesch met 25 cent per kilo te verhoogen. Voor elk varken boven de 100 kilo zelfs met 40 cents. Zooals men eenige dagen geleden in de couranten kon lezen heeft de Nederlundsche Kamer van Koophandel te Londen aan den direcleur-generaal der Posterijen en Telegra fie hier te lande diens medewerking ver zocht voor het tot stand komen van een luchtpostdienst van Nederland op Engeland, Wij kunnen dit plan van bovengenoemde K. v. K. niet genoeg toejuichen en het is te wensühen dat dje uitvoering hiervan niet op zieh zal laten wachten tot de oorlog voor bij is, doch reeds in de naaste toekomst zoo spoedig mogelijk zal tot stand komen. In dezen oorlogstijd, nu een geregelde mail dienst op Engeland reeds lang- tot het verle den behoort en het ook nog niet te voorzien, is, wanneer deze weer zal kunnen ingesteld, zal het onderhouden van een luchtpostdienst zeker niet van belang ontbloot zijn. Wij kun nen dan ook het voorgestelde plan niet krach tig genoeg aan de aandacht der daarbij be trokken autoriteiten aanbevelen. Waar Amerika reeds 37 vaste luchtlijnen heeft, Christiauia al een geregeld luchtver keer op Kopenhagen onderhoudt en ook in Duitsehland op verschillende trajecten luoht- diensten geexploiteerd v, orden, zal tocli nie- mand, die de snelle ontwikkeling der lucht vaart in de laatste 8 jaren heeft gevolgd aan de mogelijkheid van een geregeld luchtver keer ^op Engeland twijfelen. Do groote hinder nis die op dit traject overwonnen moet wor den is de Noordsee. Het veiligste en het vlugste is natuurlijk om deze over te steken op het punt waar de Hollandsche en de En- gelsche kust elkaar het dichtst naderen. De afstand Hoek van HollandHarwich is he melsbreed gemeten juist 200 K.M. Vlis stegen Londen is over dezelfde afstand gemeten 250 KM. Wil men groote snelheid dan zal deze echter naar de »N. C.« meent, niet van Heek van Holland noch van Vlissingen m-oeten verzon den worden, doch bijv. vanuit 's-Gravenhage waar de te verzenden mails spoedig uit de be langrijke handelscentra van ons land. Am. sterdam en Rotterdam per trein c.q, ook per vliegtuig heengebracht kunnen worden. De te 's-Gravenhage bij elkaar gebrachte mails zullen dan vandaar per vliegtuig hun be stemming naar Londen volgen. Meten wij den afstand 's-GravenhageLon den op de kaart uit dan komen wij tot op- geveer 300 K.M., waarvan er ongeveer 235 over zee moeten worden gevlogen wat dus slechts ongeveer 35 KAL of 15 minuten meer over zee vliegen is dan van Hoek van Hol land naar Harwich. Rekent men dat de Vliegtuigen, waarmede de dienst zal worden oncierkouden ,en snelheid hebben van 180 KAL per uur een eisch die men aan een mc:'vrn toestel kan stellen dan worden dus de mails over den geheelen afstand 's-Graven hage Londen in slechts 1 uur 40 minuten overgebracht. Een brief dus, die te Amsterdam bijv. om 10 uur 's morgens ter verzending naar Londen wordt aangeboden, kan met deze expresse bes telling, om ongeveer kwartier over eeaen in Londen bij den geadresseerde worden be zorgd. Een brief die 'savonds 6 uur te Am- sterdam ter verzending- wordt aangeboden en de reis per trein en boot maakt is eerst den volgenden morgen om 8 uur in Londen bezorgd, dus doet er ongeveer 10K uur langer over. Deze cijfers spreken genoeg voor zich zelf en doen het groote belang van een luchtpostdienst voldoende uitkomen; voor den handel zal die van onschatbare waarde zijn. Om den dienst zoo volmaakt mogelijk te doen zijn, zal zij in beide richtingen minstens tweemaal per dag moeten gaan bijv. pit Lon den 's morgens om 8 uur en 's middags om 2 nur en uit 's-Gravenhage op dezelfde uren. De mails komen dan in beidé plaatsen resp. om pl.m. 9.40 v.m. en 3.40 nam. aan. Op de te Londen en 's-Gravenhage aankomende lucht mails van overzée correspondeeren dan bin- nenlandscbe luchtpostdiensten naar verschil lende plaatsen die aan de stations van aan komst de voor hun bestemde post overnemen en verder brengen naar de plaatsen meer in het binnenland gelegen. Evenals tegenwoordig Lij zeer slecht we der en bij mist de booten op Engeland vaak niet varen, zoo zal ook bij onstuimig weer en voornamelijk bij zware regen de lucht postdienst geheel stilliggen en dit laatste zal meermalen voorkomen dan met de booten nog het geval is; statistieken omtrent de weersgesteldheid zullen dit moeten uitmaken hoeveel dagen per jaar men geregeld zal kunnen vliegen, maar het is ook niet huiten- gesloten dat men de volmaking der lucht- avart binnen afzienbaren tijd zoo ver weet te brengen, dat de factor »weer« geheel uitge schakeld kan worden en men misschien nog alleen rekening heeft te houden met den wind, die vertragend of versnellend op de snelheid van de toestellen werkt. LOTEN VAN PARIJS (MUNICIPAL) 2Vs POT. VAN 1894—96. Trekking van 5 April. No. 299837 fr. 100.000, no 109579 fr. 20.000; nos. 110894 eu 270380 eik fr. 10.000; nos nos. 105375 192840 en 321359 elk fr. 2500. Trekking van 11 April. 1 Oblig. i-bncières 1903. No. 384504 fr. 100.000; no 209895 fr. 30.000; nos. 27271 246276 99080 172161 594273 39574 220354 en 394462 elk fr. 50C0. Trekking van 22 April', Loten v,an 1892. No. 308088 fr. 109.000, no 98353 fr. 50.000; ösn. 281710 en 402462 ©Ik fr. 10.000. NOOED-HOLLANDiSGHE VEREENIGING «HET WITTE KRUISGEVESTIGD TE AMSTERDAM. Ten overstaan, van de notarissen J, P. Smits en H. Wertheim, in tegenwoordigheid van twee leden der Pinancieele Commissie, heeft de trekking plaast gehad van het bepaalde aantal prcruieaandeelen en daarbij zijn uitge loot d|o volgende twintig seriën: 434 886 282 D73 2158 191 6959 3871 1582 18 5167 -5453 6654 5155 4803 748 1116 3489 3473 1035. Bij de opvolgende premietrekking zijn uit geloot van: Serie 282 no. 43 met 15000. Serie 6959 no. 2 met 250. Serie 434 no. 18 met 100. De volgende elk met 25: Serie No. Serie No. Serie No. Serie No. 2158 19 5155 15 2158 23 1173 17 8439 48 1173 5 434 1 5453 21 1116 27 6959 17 18 27 3439 33 886 12 18 45 191 19 886 44 1035 13 3473 43 282 4 19 9 748 6 3871 38 5453 35 5155 1 6959 11 1582 40 5453 1 6959 43 3654 10 282 42 191 38 2158 15 6859 18 82 1035 29 282 25 4803 46 748 25 5453 15 1173 40 HG 50 5155 6 191 SO 748 45 5167 25 1582 44 1173 43 De overige aaudeelen met 15. Betaalbaar 81 Maart 1919. SUBS1DIEERING VAN BIJZONDERE Iu het begin dezer week deelden wij medje dat verschenen was - 't voorstel van B. en W. betreffende subsidieeren van Bijzondere Be waarscholen. Hieronder geven wij de moti veering van B. en ,W. tot dit voorstel' uit voerig weer. Door gebrek aan plaatsruimte moesten wij het tot heden uitstellen. Wij hebben de eer u hierbij aan te bieden het ontwerp eener verordening tot subsidiee- ring van bijzondere bewaarscholen. Genoten tot voor kort deze inrichtingen van opvoeding slechts in enkele gemeenten steun uit de gemeente-kas (Amsterdam en Rotterdam), sinds den iaatsten tijd open baart zich allerwege een streven in die richting, 's Gravenhage, Utrecht en Dord recht gingen kortelings tot deze subsidiee- ring over, terwijl in Groningen door het Dagelijksch Bestuur voorstellen daartoe aan j den Raad zijn gedaan en volgens officieel bericht in Nijmegen het voornemen daartoe tjCSifcLctt) Ontkend kan dan o.ok niet worden, dat de gemeente ten aanzien van het voorbereidend lager onderwijs een belangrijke taak heeft.. Allereerst toch geniet in deze gemeente een aanzienlijk aantal kinderen bijzonder bewaarschool-onderwijs; immers op l Janu ari 1918 waren er 1842 leerlingen op 15 scholen. Voorts kleven dat onderwijs vele gebreken aan. Al mag to0}1 den eenen kant met waardeering melding gemaakt wor den van de pogingen, door verschillende par ticuliere inrichtingen aangewend, om in 't belang van het voorbereidend lager onder wijs werkzaam te zijn, toegegeven moet an- dererzijds worden, dat ten aanzien van hy giëne, aantal en bevoegdheid van leerkrach ten, en bezoldiging van personeel beden kelijke misstanden worden aangetroffen. Die misstanden spruit©11 voor zoover zij betreffen inrichtingen staande onder het beheer van zedelijke lichamen voor een groot deel voort uit chronisch geldgebrek. Bcwaarschool-onderwjjs, hetwelk aan zijn do 1 beantwoordt, bestrijkt allereerst de kin deren uit de klassen der arbeiders en der kleine burgerij. Het is duidelijk, dat door die categoriën niet veel schoolgeld kan wor den betaald en zoodoende de besturen reeds met de financiën tobben, met dit gevolg, dat bezuinigd werd op datgene, waarop in het belang eener goede schoolopvoeding niet bezuinigd mag worden. Wis het rapport leest door de sub commissie van de Plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onder wijs uitgebracht, zal de noodzakelijkheid van verbetering dan ook volmondig erkennen. Die verbetering is, naar ons gevoelen, slechts te bereiken door geldelijke onder steuning aan die besturen, welke willen vol doen aan eischen, in beginsel door den Raad vast te stellen. Bij de formuleering der ei- schep dient het belang van leerlingen en onderwijzend personeel dc eenige maatstaf te zijn. De lokaliteiten dienen aan minimurn- sanitaire voorwaarden te voldoen; do klas sen mogen niet te groot zijn; de leerkrach ten behooren in het bezit te zijn van rede lijkerwijs te vorderen bevoegdheden; hun aantal dient in behoorlijke evenredigheid met het aantal leerlingen té' zijn en hun bezoldiging voldoende. Mocht met eene regeling, gelijk wij ons die voorstellen, bereikt worden, dat op de bijzondere bewaarscholen, althans op de meerderheid daarvan, bedoelde eischen tot hun*echt komen, zoo is daarmede een maat schappelijk, alleszins waardevol werk ver richt. Een groot aantal kinderen uit onzo ge meente zal dan een veel betere bewaar school-opvoeding ontvangen dan tot heden het geval was, en een groot korps onder wijzeressen zal in meer menschwaardige con ditie komen. Voorts zullen de enkele goede bewaarscholen, die reeds voor een aanzien lijk deel aan de te stellen eischen vol doen, niet tengevolge van pecuniaire moei lijkheden moeten worden stopgezet. Aan de te stellen voorwaarden zal men bijzonderlijk in deze tijdsomstandigheden niet onmiddellijk kunnen voldoen; eerst langzamerhand kunnen de noodige hervor mingen worden aangebracht. Wij meenen, dat als grondslagen der sub sidie genomen moeten worden: a. het aantal leerlingen, in verband met het van dezen geheven schoolgeld; b. het aantal leden van het onderwijzend personeel. Het komt ons namelijk wenschelijk voor, dat niet, gelijk dit op sommige plaatsen het geval is, als basis van subsidieering geno men wordt de stichtingskosten of de taxatie waarde der gebouwen. Immers de stichtings kosten of de taxatiewaarde der gebouwen beslissen niets omtrent de geschiktheid daar van. Voorts brengt het door ons gekozen stel sel mede, dat de bijdrage toe- en afneemt naar gelang van de behoefte, terwijl het andere systeem een belangrijk subsidie zou kunnen doen verleenen aan eene bijkans ontvolkte school. Het spreekt overigens van zelf, dat do gebouwen aan eischen van doel matigheid en hygiëne zullen moeten voldoen. 's Gravenhage en Utrecht gingen in deze wijze van subsidieering voor. In de verordening tot regeling der voor waarden, waarop aan bijzondere bewaar scholen te Haarlem subsidie uit de gemeen tekas kan worden verleend, worden in art. 2 de voorwaarden geregeld, waaraan de bij zondere bewaarscholen moeten voldoen. De verdere bijzonderheden van het voor stel hebben wij reeds begin dezer week ge meld. - I. CHR. POLIT1E-AGENTEN-VEBEENIGING „SURSTJM OORDA". Met zeer veel genoegen hebben wij Woensdag gevolg gevende aan de uitneodiging om een vergadering bij te wonen van genoemde ver een i ging. Voor een goed bezet ziaaltje van het dienstgebouw in de Boekenrodestraat te Heemstede, werd door de heeren C. H. Kem per, inspecteur van politie te Heemstede en dr. H. F. Oberman, predikant der Ned. Herv. gemeente te Heemstede, gesproken respectie velijk over de onderwerpen: »Een moeilijke taak in bange tijden* en «De taak der politie in het licht van het Evangelie). De heer Kemper begon er op te wijzen hoe de tegenwoordige tijdsomstandigheden de taak der politie belangrijk verzwaren. Spreker wijst op de demoraliseerende in vloed op het volk van smokkel- en woeker handel. Siraatdemonstraties zijn aan de orde van den dag, die door bijkomende elementen ont poppen in een woeste bende die niemand of niets meer ontziet. Het aantal misdrijven neemt gaandeweg toe eu de ontreddering der jeugd iu veel ge vallen een voldongen feit, omdat ook in het gezinsleven in de kleine maatschappij, die moet zijn de boogesehool voor geheel het volgend leven, de verhoudingen zoozeer worden gewijzigd, dat alle tucht verloren gaat en zegt spreker de natuurlijke haat die tegen de politie bestaat maar al te dikwijls wordt aangewakkerd. Spreker zegt: wij hebben tegenover dit doorwerken der zonde in alle geledingen der maatschappij een zeer moeilijke maar toch scherp omlijude taak. De politie heeft eerstens een preventieve dan een eonstateerende, maar geen wrekende taak. Spr. zeide laat ops vooral harteawr-rk en niet alleen handenwerk verncliten. Dan hebben we ook een roeping tegenover den ontslag-en gevangenen, dan zal er van de politie ten slotte moeten uitgaan, een opvoe dende kracht. Maar wat voor alles noodig is, dat is dat de politie in haar eigen taak en roeping ge looft, want de taak haar op de schouders ge legd is een heilige taak die zieh door geen ruwheden laat 1 f zegelen. Hierna verkroeg hit woord dr. H. E. Ober man. Spreker zeide, dat hij het zoo goed vindt, dat ook uit eigen kring mannen naar voren komen om de taak der politie in zijn wezen voor te stellen. Hij vraagt de aandacht der vergadering voor het karakter der politie; het doel der politie én het licht dat hieron valt van het Evangelie. Na dit in den hreedie belicht te hebben, zette spr. uiteen hoe hij ziet de groote waarde van de politie wanneer ze biedt de helpende en reddende hand. Spreker eindigde met een opwekking om lid te worden van deze Christelijke Politie agenten Vereenigimg i Sur sum Corda*. j De vergadering die geleid werd door den voorzitter D. Zemel, werd o.a. bijgewoond I door de raadsleden v. d. Kamp en Elfers uit Haarlem en J. Kaptedjn uit Heemstede, bene- vens vele' ingezetenen en den nieuwen predi- j kant der Gereform. Gemeente, ds. H. Bron wer, alsook door den voorzitter en secretaris der R.-K. Politie-heamhten-vereenigïng. In één woord, het was voor onze politie mannen een goede avond en we geloovcir, dat Sur,sum Cordac steeds in bloei zal toene men. ONZE KINDEREN. Jongetje van acht jaar (tot. zijn grootvader met wien hij in een circus is): Wat lacht u, o^a! Waarom zou ik uiet laohen, Eddy. Kijk dien clown eens, ha, lia, hal Hé opa, wat stelt u u mal aan! U doet net of u voor 't eerst van uw leven een voorstelling bijwoont. IN DEN STIJL. „Waarom heb jij je verloving met die onder wijzeres afgebroken ,,Vv el, als ik 'a avonds niet bij haar geweest was, verlangde zij den anderen dag een schrifte lijk Joor mijn moeder geteekende verklaring." HET KENTEEKEN. Vriend. „Ik geloof, dat ik vanmiddag vrouw ben tegengekomen." Hij. „Zoo, en wat zei ze?" Vriend. „Niets." Hp'. „Dan is 't mijn vrouw niet gewi PROBLEEM No. 5. Auteur: P. J. Eijpe. Schoten. 46 47 48 49 Stand: Zwart 9 schijven. 2 5 7 11 12 14 19 21 en 22. Wit: 9 schijven. 15 23 30 36 37 38 41 48 en 49. 16 25 35 PROBLEEM No. 6. Auteur: P. J. Eijpe. Schoten. Verzoeke allo correspondentie, deze rubriek betreffende te zenden aan den Damnedacteur, P. J. van Dahtelen, Spionkopstraat Scho ten, 46 47 48 49 Stand: Zwart 18 schijven. 7 8 9 10 12 14 15 17 18 19 20 26 en 36. Wit 13 schijven. 23 25 27 28 29 30 34 35 37 40 41 47 en 48. Wit speelt en wiust geldt voor alle proble men en vraagstukken, tenzij het tegendeel er bij wordt vermeld. Oplossingen worden gaarne ingewacht voor 27 Mei a.6. Oplossing van probleem No. 1. Stand Zwart: 8 5 7 8 9 20 24 30 35 en 36. Wit; 15 17 23 28 32 38 39 41 43 en 50. Wit. Zwart. 82-27 36 47 39—34 47 32 34:14 32:10 15:11 en wint. Een zeer verrassend en origineel probleem. Oplossing van probleem Na 2. Stand: Zwart. 10 18 19 30 34 en 37. Wit: 25 28 32 88 41 49 en 50. Wit Zwart. 49-44 87 46 28—82 18 29 44—40 34 45 255 en wint. j'jen natuurlijke stand en aardige afwikke ling. Goede oplossingen ontvangen van de hee ren: H. G. Sanders, Ph. P. Amelumg, W. J. A. Malta, P. Molleima, H. G. Teunisse, W. J. Teunisse, J. Mettes (alleen No. 2), allen te Haarlem. B. H. M. Stevens te Heemstede (alleen No. 2), J. v. Looy te Den Helder, P. J. Eijpe en J. W. v. Dartelen te Schoten, Chr. Sorel te Amsterdam, P. Versteeg te Velser- oord (alleen No. 2). CORRESPONDENTIE. B, H. M. S. te H. Dank voor uw schrij ven. Probleem is ebhter ongeschikt, daar wit door 21—17 en 277 direct wint. Kunt u den etand niet eenigszins wijzigen! DAMNIEUWIS. In de »Haartemsohe Damclub* zal de Kampioen van Haarlem en Omstreken, do heer J. W. van Dartden binnenkort een dam- cursus openen voor do minder gevorderde le den. Die „Haarlemsehe Damclub" houdt haar bij eenkomst Maandagavond vau 8 tot 12 uur in de bovenzaal van café „de Korenbeurs," Spaarno 36, Haarlem. Belangstellenden zijn steeds welkom. Inlichtingen omtrent het lidmaatschap ver strekt gaarne de secretaris J. W. v. Darte len, Spionkopstraat 55, Schoten, bij wien m.n zich ook als donateur kan opgeven. Jongelieden van 16 tot 18 jaar kunnen als aspirant-leden worden aangenomen. De «Damclub Haarlem* houdt haar bijeen komst Domtor dagsa von ds van 8 tot 12 uu r in café »De Karseboom*, Groote Houtstraat 99, Haarlem. Belangstellenden zijn steeds wel kom. De Damclub «Theorie en Praktijk* houdt haro bijeenkomst Vrijdagsavonds van 8 tot 10 uur in het gebouw der SL Jozef-Gezellen- vereeniging, Jansstraat 59 Haarlem.. Inlichtingen omtrent het lidmaatschap ver strekt gaarne de secretaris, H. G. Sanders, van Manimstraat 82, Haarlem. p„ J. v. DARTELEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6