ingëzondËn"'~ KUNST EN KENNIS tea stellen WJ Ged. Staten om te vragen welken Indruk dat zm maken. De heer KLEIN schaart zich aan de zijde ran den heer Nagtzaam, want ook' epr. drong aan om de belasting den sluitpost der be grooting te maken. Maar spr. wijst er op dat hoéwei de belasting werd verlaagd de arbeiders, zooals zij spr. vertelden, thans metterdaad meer betalen dan indertijd. Hoe zou dat nu zijn wanneer de belasting niet zou verlaagd zijn. Verder meent spr. dat Ged. Staten, waarvan verschillende in Haar lem wonen, toch wel beter weten dat de toestand in Haarlem zoo rooskleurig niet is. De heer HEERKENS THLJSSEN wijst er op dat wel do inkomstenbelastingen zijn ver laagd, maar andere belastingen werden ver hoogd. Wanneer Ged. Staten de overweging, welke de heer N. aanhaalt, hebben laten gelden, dan, meent spr., dat zij met deze omstandigheid ook rekening hadden moeten houden. De heer NAGTZAAM dupliceert. De heer BOMAXS gelooft niet dat voor Haarlem zulk een enorm bedrag verloren is gegaan. Men moet het niet doen voorkomen alsof de gemeente een schade lijdt van f 344.000, het bedrag dat op de begrooting indertijd werd geplaatst. Wanneer spr. de crisiscirculaire van den minister nagaat en hij diept daaruit op de motieven, die Haar lem op een uitkeering zou kunnen laten gelden, dan komt spr. tot een klein bedrag, totaal misschien f 60.000, f 70.000, van welk bedrag dan de regeering een percentage zou hebben Vergoed. Het bedrag dat Haarlem zich ziet ontgaan is dus misschien f 30.000. riaarl »m ligt niet voor zoo'n uitkeering aan de beurt. Spr. heeft geprobeerd Haarlem i og in aanmerking te doen komen. De mi nister antwoordde dat geen nieuwe argu- me ite'i v.arden aangevoerd. Dat is spr. on- mogel'jk aan de hand der crisiscirculaire. .1 ;:om leed schade door de crisis in de bloembollenvakken. Haarlem heeft niets om tot een eenigszins respectabel bedrag te ko nen. Men moet het dus -niet voorstellen alsof er iets verschrikkelijks is gebeurd. De heei v> i 'Ww v.o g om be Sf.iO i ..g Ier straten. De heer DE BREUK wees op de moeilijkheid, want de sproeiwa gens worden voor heetwatervoorziening ge bruikt. uverleg zal worden gepleegd met de tram om te doen sproeien b.v. in de Vv ilhelminastraat. De heer v. d. KAMP wees op het zwem onderwijs. De V OORZiT'i ER antwoordde dat voor- 9ti Ben spoedig kunnen venvacht worden- De heer WOLZAK vroeg hoe het staat met de verordening op het luidkeels venten op Zondag. i De v fZIïTEJi zeide dat zij bijna ge reed i3 voor behandeling. Om kwart voor 7 werd de vergadering sreslo'en. NAKLANK. Met Pinkster-Zondag zijn we in ,de kerk ge weest bij de Belgen in de Sociëteit „Sint Bavo". Frans Vos, de oude kunstenaar met het- altijd onge idealistenhart, heeft een paar engelen geschilderd, die in rustige majesteit prijken ter weerszijden van het kruisbeeld. Een vriendelijke bloemist uit Overveen had mooie bloemen ge stuurd. die in overvloed van bouquetten de hoogtij-stemming niet weinig verhoogden Een klein kereltje, dat zijns vaders tuin had leeg geplukt, mocht nu hij den aalmoezenier komen, die hem in blijde dankbaarheid een kruisje op het voorhoofd' gaf. Het ventje was er beduusd van, want in Holland krijgen kleine kindertjes geen kruisjes op hun voorhoofd. Calvijn's invloed heeft veel mooi Roomsch weggevaagd. En wij, brave kruidenierszonen, die altijd tevreden zijn met wat we hebben, voeren niet graag van die ouwe dingen weer in, want, zoo spreekt het orakel uit de winkella: Je weet wel, wat je hebt, doch nimmer, wat je krijgt. En daar houden we ons bij. De ramen van het groote glazen dak waren dicht-gegordijnd; één was er open en een golf van gouden zonnegloed kleurde en sierde met licht en leven en vreugde hei altaar èn de bloe men èn het beeld van het Heilig Hart. Daar klinkt de electrische klok en de processie komt uit de lange gangen de zaal in. Vooraf gaat kleine Antoine, die altijd prakkizeert of er aa den oorlog in Mechelen nog wel een kerk zal zijn, waar hij ook misdienaar wezen mag. Hij draagt het schelpje met den wierook. En dan komt Jozef, die maanden lang het schrikbeeld was van eiken Duitschen soldaat, die het wagen durfde te paard door Antwerpens straten te rijden. Hij stuurt maar prentbriefkaarten van de Belgische kerk naar het front, „door bemidde ling van het Commiteit". Het is een brave jon gens, die eiken dag ie Communie gaat, en mag nu het wierookvat dragen. En dan komt Florent uit Borgerhout, de eerste vicaris van het Bel gische Bisdom te Haarlem, die op één dag meer zorg heeft om te komen aan een lepeltje wierook fn een eindje wasdraad en een doosje lucifers, dan alle Haarlemsche koorknapen te samen in heel hun misdienaarsloopbaan. En dan komen er nog andere jongetjes uit alle oorden van het Belgeniand, van alle talen en dialecten, nu door de gulhartigheid van een Franciscaner vaderhand gelijkelijk gekleed in roode toogjes en witte rokefjes; met open jon- gensoogenop wier wangen een wiekslag van Gods Engel de onschuld heeft gemaald. Ze heb ben zich voorgenomen heel de Mis vertrouwelijk met God te babbelen en al de geheimenissen van hun jongensziel alleen aan Hem toe te ver trouwen. De Eerw. aalmoezenier heeft hun be loofd, dat ze te Communie mogen gaan. En ze hebben veel te vragen en te vertellen. Weet u wel, dat deze week de lijst is afgekomen en nog niet heelemaal gepubliceerd. De lijst, die schrikkelijke lijst. Wie er sedert de vorige lijst gesneuveld zijn. Of vermist. De verminkten staan er, geloof ik niet op. Daar kan je vader bij wezen. De aalmoezenier, de trooster der Belgische familie, die al de zuchten opvangt van de treurenden, zal strakjes wel aflezen dat het gebed verzocht wordt voor die of die helden; broer van madame die, zwager van meneer die of zoon of vader van die en die. „Spiritus Domini replevif orbem terrarum" heffen de zusters aan in melodie van zuivere klaarheid en ontroerende devotie. En de Mis bggint. De Geest Gods vervult het aardrijk en heeft kennis van elke taal. Hij verstaat ze de klachten der moeders, de zielezuchten der vrou wen, de teere tranen der kinderen, dwars door him lachen heen. Hij verstaat ook al de gebeden voor het vaderland en. zijn herrijzenis En hij zal de biddende Belgen vervullen met zijn Wijsheid «n zijn Weitdadigheid. Want, weet het wel, de nalletorens en de kathedralen uit het Vlaagische land, waar langs de wegen zulke wonderzoete melodieën ruisdien, hebben geen eigen ziel, maar zij zijn de getuigenissen van een volk. dat een ziel had. En als nu door den waanzin van thans, die getuigenissen worden vergruizeld en ver- puind, dan is daarmee de ziel van dat volk nog niet verdwenen. De Heilige Geest, Die eertijds dat volk ver vulde, blijft en werkt eiken Pinksterdag opnieuw. Hetzelfde vuur uit den Hemel drupt in onze zelfzuchtige harten, om er de cellen van ie lou teren en te zuiveren en er in te storten die hel denkracht, die hardnekkige zucht naar God, welke ons weer nieuwe kathedralen en tempels van schoonheid doet bouwen met wonderlijke torens, hoog de blauwe lucht in, als biddende reuzen. En daarom moet de Belgische familie geen tranen iaten zien op Pinksterdag. Ieder, die wer kelijk leeft, bergt in de breede vouwen van zijn hart een kostbare doos van louter goud. Daarin bewaart hij zijn verdriet en zijn teleurstellingen en het geheim van de mislukking van zoovele perioden in zijn leven, met één woord, hij be spaart daarin alle kostbaarheden, weike in dit tranendal met zorg en strijd bijeen te garen zijn. Gods lieve engelen hebben een deksel op die reliekschrijn gemaakt. Eu elk gebed tot den Heiligen Geest om sterkte is een schroefdraad aan het deksel van die doos. Het Pinksterlicht weerkaatst in het wonderlijk gouden omhulsel, dat we in ons hart bewaren en waarin tege lijkertijd de verscheurde brokstukken van dat zelfde hart besloten 'zijn. Wij weenen niet op 't Pinksterfeest. De doos is stevig dichtgeschroefd. Wij vragen den Hei ligen Geest om raad. Hoe wij in deze ontred derde wereld zullen leven. Een eenvoudig kloos terzustertje, weggedoken achter de plooien van het groote zaal-gordijn, zingt de Sequentia. Haar stem is die van iemand, die vele jaren streefde naar oprechtheid. In de taal der Kerk klinkt haar antwoord: In labore requies, in aestu temperies, in fletu solatium. In den arbeid schenkt Gij rust, Die den brand der driften bluscht, en de tranen droogt in rouw. Zoo smeekt ook ons gebed: Geef ÏJwen Hei ligen Geest. En verlos ons van den helschen geest met zijn gekristalliseerde leugens en zijn vuile politiek. We zijn zoo beu van zijn wroe tend bedrog. En tusschen de roode koorman tel ties en de feestvierende bloemen en het tintelend waslicht sidderen de golven van ons gebed. Het mengt zich in den bundel van gouden zonlicht, klimt daarin omhoog, trilt door het raam in het dak, regelrecht den hoogen Hemel in. Pinksteren 1918 J. A. de L. R.-K. BIJZONDERE ONDERWIJZERS IN HET BISDOM HAARLEM. (Vervolg.) Tot bestuurslid werd herkozen de heer Th. v. d. Krogt. Bij punt 9, gelegenheid tot het doen van mede deel ingen door de afdeeling, werd doo- de afdee- ïing Den Haag de volgende motie voorgesteld: „De Diocesaan Vereeniging van R.-K. Bijz. Onderwijzers in het Bisdom v. Haarlem; in algemeene vergadering bijeen, op den 21 en Mei 1918 ie Haarlem; overwegende, dat de bijzondere onderwijzer zich jegens den Nederl. Staat zeker niet minder verdienstelijk maakt dan en aan dezelfde eischen voldoet als de openbare onderwijzer; met verontwaardiging constateerende, dat de geheele linkerzijde der Tweede Kamer, van vrij liberaal tot en met sociaal-democraat, den treu- rigen moed gehad heeft, ook nu nog, na de grondwetswijziging, het schandelijk onrecht te bestendigen, waaronder de bijzóndere onder wijzer geheel onverdiend reeds zoo lang gebukt gaat; verwacht van Ghriste'ijk Nederland, dat het doen zal, wat in zijn vermogen ligt, om zijn onderwijzers ten spoedigste recht te verschaffen. Luid applaus was het blijk van instemming der vergadering met deze motie. Van bestuurszijde werd ten aanzien van het uittreden der D. V., uit het algemeen salaris comité 1912, nog medegedee'-i, dat de bijzon dere onderwijzers uit lie* genoemd comité, vóór de behandeling der Lóhman-wet in de Kamer, eenige linksche Kamerleden hadden bezocht, met name de heeren Troelstra en Ketelaar. De eerste verklaarde gebonden te zijn aan de Groninger motie, terwijl overigens beiden de meening waren toegedaan, dat de gegeven omstandigheden een prikkel zijn voor de bijzondere onderwijzers om het onderwijs goed te doen zijn, teneinde de verhooging door financiëele gelijkstelling te ver. krijgen. Na de verkiezingen zeiden beiden toe, er op aan te zullen dringen, de betreffende wets voorstellen in verband inel artikel 192 van de Grondwet met spoec aan de orde te stellen. Toen daarop bleek, dat de apenbare onderwij zers in het salaris-voorstel hun medewerking zouden onthouden, was voor de bijzondere col lega's den weg gewezen en namen zij hun ontslag. Met verontwaardiging tam de vergadering van deze mededeelingen keimis. Stemmen gingen op om protestvergaderingen te beleggen, waarin zou worden betoogd tegen de houding der lin kerzijde in de Tweede Kamer en die der open bare onderwijzers. Aangedrongen werd er op, dat door alle af- deelmgen, waar dit nog niet plaats had, bij de gemeentebesturen zal worden gerequestreerd om toelagen aan de bijzondere onderwijzers te verstrekken, teneinde hun inkomsten in overeen stemming te brengen met die hunner openbare collega's ter plaafse, als vergoeding voor de nuttige diensten den gemeenen bewezen. Duurtetoeslag. Inzake het plan tot eventueele inhouding van den duurtetoeslag door minister Treub, werd besloten contact te zoeken met de rechtsche Kamerfracties en desnoods legen den Nedcr- landschen staat een procedure te beginnen, ten einde zulk een onrecht te voorkomen. Daarna werden de verschillende agenda punten behandeld, waarna het ontslag-Snijders te Rotterdam, waarbij bleek dat het hoofdbestuur in deze kwestie al het mogelijke heeft gedaan. De verschillende afdeélingsvoorstellen werden aangenomen. Voorts werden verschillende ver slagen uitgebracht. Beverwijk stelde voor den heer Middendorp te benoemen tot lid van verdienste, als blijk van dank der vereeniging voor al hetgeen door den heer Middendorp voor de R.-K. onderwijzers en de D. V. is gedaan. Onder applaus werd hiertoe besloten. De contributie werd met 50 cents per jaar en per lid verhoogd, door de afd. Haarlem geamen deerd met toevoeging aan het voorstel van de voorwaarde, dat een gelijke contributie in alle afdeelingen zal worden vastgesteld. Tot slot werd besloten tot definitieve aanslui ting der D. V. bij de ziekteverzekering, waarna de voorzitter 'de vergadering met den Christe- lijken groet sloot. Te 4 uur, nadat een uur gepauseend was, kwamen de afgevaardigden wederom in de feest zaal bijeen, thans tot bijwoning der eigenlijke feestvergadering, tot herdenking van het 25-jarig bestaan der D. V., welke werd bijgewoond door Mgr. M. P. J. Möllmann, Vic.-Gen. van het Bisdom. Voorafgegaan door den voorzitter en gevolgd door een rij E.E. H.H. geestelijken, o. w. ook de HoogEerw. Heer Stoffes deken van Haarlem, en de overige bestuursleden, trad Mgr. in zijn ornaat van Protonotarius aposfolicus onder het zingen van het bondslied de zaal binnen. Toen allen hadden plaats genomen, nam de voorzitter het woord om den hoogen bezoeker te verwelkomen. Daarna deed de voorzitter voorlezing van hef antwoord-telegram van Z. D. H. den Bisschop, Mgr. Callier, luidende als volgt: De Diocesane Vereeniging Van R.-K. Bijzon dere onderwijzers in het Bisdom Haarlem mijne oprechte gelukwenschën met haar zilveren jubileum, mijne beste wenschen voor haar ver deren bloei en mijnen bisschoppelijken zegen aan alle jubileerende leden. De Bisschop van Haarlem. Alsnu werden op verdienstelijke wijze eenige zangnummers uitgevoerd door mej. Anna Thier, die begeleid werd door mej. Riek Kaiser als pianiste. Hierna was het woord aan den ZeerEerw. Heer J. P. Huibers, pastoor te Amsterdam, tot ■het houden eener feestrede, die wees op de groot- sche taak der R.-K. onderwijzers en onderwijze ressen en op hun plichten. De voorzitter bracht den gewijden spreker hartelijk dank voor zijn schoone rede. Spr. bracht voorts dank aan de Eerw. heeren geestelijken en den heer v. Liemt, raadslid van Haarlem, voor de belangstelling getoond door hunne aanwezigheid in deze vergadering. Vervolgens deed spr. voorlezing van tele grammen en brieven, welke het bestuur van daag, tor gelegenheid van het zilveren feest, had ontvangen, waaronder een van den vroe- geren adviseur, den HoogEerw. heer Bosman, deken van Amsterdam, en verschillende Ka merleden. Namens de St. Lebuinus Vereeniging in het Aartsbisdom Utrecht, werd door een der ver tegenwoordigers dezer zustervereeniging een woord van gelukwensch gesproken. Toespraak van Mgr. Möllmann. Mgr. Möllmann, d.iarop het woord nemende, sprak a ls volgt Dames cn heeren. De uitnoodiging tot bijwoning van uw zil veren feest en de waardeerende woorden van uwen voorzitter zooeven tot mij gesproken, waren mij daarom zoo aangenaam, omdat ik daarin moest zien een nieuw bewijs van uw eerbied voor het kerkelijk gezag, an uwe vereering van uwen Bisschop, Die zelf tot Zijn spijt door ambtsbezigheden verhinderd, mij verzocht heeft Hem bij dit feest te ver tegenwoordigen. Zeer gaarne breng Ik dan ook op dit oogen- blik mijne gelukVenschen aan uwe jubilee- rende vereeniging, wier ontstaan, ontwikke ling, lotgevallen, groei en bloei ik van zoo nabij heb mogen gadeslaan: en spreek ik mijn volle waardeering uit voor het goede wat in die 25 jaar is uitgewerkt. Zij is nu, na de zwakten en ziekten der eerste jaren, soms gevaarlijke en critieke, na den strijd tegen het heete bloed, gekomen tot den rijperen, meer krachtigen mannelijken Leeftijd van 25 jaren 1 Mijn innige wensch is, dat in de toekomst de kracht zich mogen ontplooien in vol Roomsch organisatieleven, dat uwe vereeni ging blijve niet alleen een vereeniging van Katholieken, maar ook een katholieke ver eeniging, waarin blijde gevolgd' wordt het door den H. Geest gesteld gezag, waarin uwe tijdelijke belangen met ijver behartigd worden, maar waarin ge toch tevens de kracht zoekt en de middelen, om voorgelicht door den raad der ouderen elkaar te vor men en te vervolmaken tot geschikte en be kwame leermeesters en tot echt Roomsche opvoeders en opvoedsters der jeugd. Daartoe helpe U voortaan het Licht en de kracht van den H. Geest, VVien wij heden ochtend in de Pinkstermis de geestelijke cn tijdelijke Belangen van u allen hebben toever trouwd. Na een hartelijk dankbaar applaus der ver gadering en een dankwoord van den voor zitter, werd door deze de feestvergadering met den Christel ij ken groet gesloten. De Gasbezuiniging. Mej. Houwing, kookleerares bij het gasbe drijf,'schrijft ons: Volgens cfo nieuwe bepaling' is t gasrantsoen veel minder geworden. Voor de maand Juni bedraagt het: 20 M3 -f- 2 -M3 per persoon en 2 M3 voor verlichting. Een gezin, bestaande uit 5 personen, mag voor koken dus niet meer ge bruiken dan 30 M3, of 1 M3 per dag (1000 Liters). Ex is veel overleg noodig, om met deze hoeveelheid toe te komen, vooral wanneer ge heel op gas gekookt moet worden. Y\« zullen nu eens nagaan, op welke wijze men hierbij te werk moet gaan. Tot voorbeeld nemen we 't volgende menu: Gekookte visch (2 sehelvis- schcn), aardappelen ii1/' PorKG» botersaus' of gesmolten boter, worteltjes^ (voor 5 personen), havermout, pap (van !'-• Titer melk). Er wordt verondersteld- dat men een zuinig brandend comfoor heeft, b.v. een dubbele spaar brander, die maximum per uur 360 Titers gas verbrandt, en dat zooveel mogelijk gebruik ge maakt wordt van liooikist en_ kranten, want zonder deze kan men onmogelijk met dit gas rantsoen volstaan. Voor de bereiding van genoemd menu zal men ongeveer aan gas verbruiken: Voor 't koken van de visch. Aan den kook brengen °P vo^e vlam 180 Liters, 10 minuten laten doorkoken op do'lialve vlam, 80 Liters, tezamen 210 Liters. Voor de aatdapPc'en' Aan den kook brengen °P v°Lc vlam, 120 Liters, 5 minuten doorkoken op de halve vlam 15 Liters, tezamen 135 Liters. W orteltjos. Aan den kook brengen 90 Liters, 10 minuten doorkokon op dé kleine vlam, 30 liters, tezamen 120 Liters. Botersaus. 15 Liters, Havermoutpap. Aan den kook brengen, 60 Liters, 5 minuten doorkoken op de kleinere vlam, 15 Liters tezamen 75 Liters. Totaal 555 Liters. De aardappelen, de worteltjes en de haver moutpap worden, nadat ze hebben doorgekookt. in 'do hooikist of in kraaien gezet. Voor de be reiding van dit middagmaal ia dus 555 Liter» gas gebruikt, zoodat er nog 446 Liters overblij ven, 1 ketel, inhoudende 4 Liters, kookt ia 30 minuten en verbruikt dus 180 Liters ga». Met deze hoeveelheid kan men wel voor 't vaten wasschen volstaan, wanneer alleen voor 't vette vaatwerk en de pannen warm water gebruikt wordt. Er blijft dan nog over 265 Liters gas voor 't warmen van koffiewater, voor een warm schoteltje voor de koffietafel enz. Met deze hoeveelheid zou men nog ongeveer 6 Liters water aan den kook kunnen brengen. V oor een arbeidersgezin diene 't volgende voorbeeld, 't Gezin bestaat uit 5 personen en 't middagmaal ig als volgt: Bruine boonen (4 Liters), zure saus, aardappelen. (7 pond.) Hiervoor zal ongeveer aan gas verbruikt worden: Bruine boonen. Aan den kook brengen op de volle vlam. 200 Liters, 30 minuten doorkoken op de halve vlam, 90 Liters, tezamen 290 Liters. Saus. - Dezo wordt gemaakt van 't warme boonennat, 20 Liters. Aardappelen. Aan den kook brengen op de volle vlam, 200 Liters,- 5 minuten doorkoken op de halve vlam, 15 Liters, tezamen 215 Liters. Totaal 525 Liters. De boonen en de aardappelen worden, na 't doorkoken in de hooikist of- kranten gezet. Bij 't samenstellen van de middagmalen dient er in de eerste plaats op gelet te worden, dat ze weinig gas verbruiken. Zoo zijn o.a. sla. rhabar- ber, zuring, hangop, compote van versche vruchten zeer geschikte gerechten. Ook kan men, door 't eten van de Centrale Keuken te nemen, veel gas besparen en dit voor andere doeleinden, b.v. voor wasschen, gebruiken. Yoor de verlichting is in de maand Juni 2 M3 toegewezen. Een staande brander, die per uur 140 Liters gas verbruikt, kan dys per dag slechts V? uur gebrand worden. Door 't kousje in te korten en den gastoevoer op nieuw te rege len, wordt 't gasverbruik veel minder. Een hangliclit, Mundus I. dat per uur 90 Liters gas verbruikt, kan per dag uur branden. Aan gaande verdere inlichtingen over de gasbespa ring wende men zich tot 't gasbureau, Kruis straat 45, waar oo knog enkele brochures over koken in hooikist en kranten gTatis verkrijg baar worden gesteld. KANTONGERECHT. O.m. moest voor den Kantonrechter terecht staan, Cen veehouder uit Spaarndam» terzake het aan zijn koeien te drinken geven van on deugdelijk water, z.g. brakwater. Een deskun dige verklaarde, dat zulks schadelijk kon zijn voor het vee. Beklaagde had echter eeu deskun dige a decharge en den advocaat Mr. Tjeenk Willink meegenomen, die beiden het tegendeel beweerden. De koeien waren eenmaal aan dat water gewend en als ze zuiver duinwater kregen, zouden ze veel eerder kaus hebben, ziek te worden. Het O. M. vorderde nochtans 1 boete of 1 dag. Verdediger pleitte vrij spraak. Gemeentezaken. Op de voordracht ter benoeming van een directeur van bouw- en woningtoezicht alhier, staan de heeren J. Scliulto Nordholt te Amersfoort en G. J. Tak te Amsterdam. De jaarwedde bedraagt 4000; pensioengrondslag voorloopig vastgesteld op hetzelfde bedrag. '/oor den inhoud d»z»r rubriek stelt d« Radactie zich niet aansprakelijk. DE GROOTE STRIJD VAN 3 JUlFajV Thans zijn over geheel Nederland de can- didatenlijsten voor do as. Kamerverkiezing ingeleverd. Veel, zeer veel arbeid is hieraan reeds voorafgegaan; vete vergaderingen en besprekingen zijn gehouden door verschillende partijen en groepen kiezers en zij allen hebbèn getracht om volgons haar oordeel de beste en meest geschikste mannen naar voren te brengen. Ook wij Katholieken, hebben onze lijsten thans ingeleverd en zeer zeker rust nu op ons de verplichting om te 20rgen, dat onze mannen worden gekozen. In alle op zichten kunnen wij met onze lijsten voor den dag komen en er bestaat geen twijfel of al onze goede Katholieke kiezers zullen zich op onze lijsten vereenigen. Geheel Roomsch Nederland maakt zich thans tot den strijd gereed om onze eminente mannen naar de Kamer af te vaardigen. Thans is de tijd van critiek voorbij en de duizenden Katholieke mannen scharen zich allen eendrachtig onder dat zelfde Roomsche vaan, waaronder reeds ruim 19 eeuwen onze vaderen hebben gestreden. Zonder onderscheid des persoon? zullen wij allen doen wat wij kunnen om ons doel te bereiken: „eene groote en versterkte Katho lieke fractie in ons Parlement," en als het mogelijk is, „het aantal rechtsche mannen boven de vijftig." Groote, ja zeer groote belangen staan er op het spel; noemen wij er onder de velen er slechts een enkele, en wel: de gelijkstel ling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Vergeten wij toch vooral niet, dat wij voor ons bijzonder onderwijs weinig en niets van eene linksche regeering hebben te verwach ten. Door het wetje Lobman, de gelijkmaking der salarissen van bijzondere en openbare on derwijzers, te verwerpen, toonde links ons dat zij van de onderwijsbevredig.ng vooi luopig nog niets moet hebben. En hoe heeft links gehandeld met de sociale wetten van Minis ter Talma, zij heeft cr niet aan gedacht deze uit te voeren en wil voor dat groote sociale werk slechts een kleine staatsbedeeling in de plaats stellen. Om rechts te doen zegevieren moet er nog veel en zwaar werk worden verricht. Baron van Wijnbergen heeft in de vergadering van den algemeenen bond van R. K. Kiesvereni gingen in Nederland, op 13 Mei te Utrecht gehouden, er reeds op gewezen, dat wij ter voorlichting onzer kiezers alles moeten doen, wat wij kunnen, want voor de partijen van orde en rust zal de strijd zwaar zijn, daar er vooral in deze tijden zich onder onze tegen standers zich zullen bevinden, die spoculeeren op de ontevredenheid des volks en zullen trachten een deel van onze Roomsche kiezers op een dwaalspoor te voeren, zoodat slechts door tijdige, rustige cn zakelijke voorlichting en propaganda die kans tot geringe afme ting kan worden teruggebracht. Wij zien het uit de woorden van den Bond's voorzitter hoeveel arbeid er in de komende dagen van ons gevraagd zal worden. Ook voor, tfnze stad Haarlem b dus de tijd van werken aangebroken en zal ook de plaats onzer in woning zijn contingent Roomsche stemmen moeten léveren. Hoeveel dat wel zal zijn, hangt af van de kracht onzer propaganda. Wij' hopen, dat alleen de stad Haarlem 5000 stemmen op de Katholieke lijst zal uitbrengen, doch om dat doel te bereiken moet on3 leger van propagandisten enorm worden versterkt. Reeds zijn wij begonnen om uit de nieuwe kiezerslijst, welke ruim 16000 namen van kiezers bevat, onze Roomsche mannen aan te teekenen. Doch hiermede zijn we er nog lang niet, want al deze.namen moeten op kaarten- worden geschreven met vermelding van plaats en datum, van geboorte, het nummer van het stemdistrict enz. enz., daarna moeten de plm. 5000 kaarten eerst op stemdistrict en daarna op straat worden gesorteerd en vervol gens in 21 boekjes worden opgeschreven, uit die boekjes worden dan de stratenlijstjes sa mengesteld. Maar dan, na aldat administra tief werk, dan komt eerst eigenlijk de groote propaganda, het huisbezoek. Dan hebben wij nog de verspreiding vati strooibiljetten, het aanplakken van reclame- biljetten enz.; en op den dag der verkiezing de regeling van 21 controle bureaux. Uit bovenstaand zal den lezer blijken, dat het werk der propaganda enorm is. Wij dur ven dan ook vrijmoedig een beroep te doen op geheel Katholiek Haarlem. Helpt ons allen zooveel gij kunt; meldt u aan voor een ge deelte van ons werk, onze secr. de heer W. Robbers, Leegwaterstraat, zal gaarne uwe aan bieding ontvangen. Zijt gij door drukke bezig heden verhinderd ons als boven omschreven de behulpzame hand te bieden, steunt ons dan financieel, de heer Janse, Hooijmarkt 12. zal gaarne uw bijdrage in ontvangst nemen. Zoo doende kunnen wij allen medewerken en zal dan ook het resultaat niet uitblijven. In deu avond van den 3 Juli kunnen wij dan bemer ken hoe er in Haarlem is gewerkt. Op dan voor de rechtsche overwinning. Op dan voor 5000 stemmen op de Katholieke lijst in Haar lem, werken wij zooals Rechtsch Haa.lem de laatste jaren heeft gewerkt, ontplooien wij al onze krachtsinspanning en de overwinning 'is o as. Gekozen zijn dan in de kieskringen Haar lemHelder, 3 Katholieken. BRINKMAN. TENTOONSTELLING VAN KUNST NIJVERHEID EN VOLKSKUNST TE ROTTERDAM. Waar ook in ons blad dezer dagen werd ge- wezen op de belangrijke tentoonstelling van kunstnijverheid en volkskunst, welke wordt ge houden in de academie voor beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam, lijkt liet mij niet ondienstig over deze tentoonstelling' iets meer te vertellen. Wel moet het ons verheugen, dat in een tijd als de onze, waarin alles schijnt gericht te zijn op vernietiging, waarin het mogelijk i3 dat do schoonste monumenten die eeuwen den mensch. in bewondering deden staan» tot puin worden geschoten; een tentoonstelling als deze het be wijs levert van den opbloei onzer kunstnijver heid en wel in het hijzonder van onze binnen huiskunst. De binnenhuiskunst bekleedt een voorname» plaats in onze samenleving, aan haar is voor een groot deel de taak het huiselijk leven te ver- mooien. Inuner3 een behaaglijke omgeving zal den mensch behaaglijk stemmen, een rustig ver trek zal den bewoner weldadig aandoen. Als een meubel doelmatig is en tevens schoon van vor men, dan zal het een voortdurend genot zijn voor den gebruiker. Dit als vluchtige aandui ding van het belang der intérieurkunst. Deze tentoonstelling, georganiseerd door de Zuid- Holl. Vereen, voor Kunstnijverheid en Volks kunst, geeft vrijwel een overzicht van wat Nederland op het gebied van kunstnijverheid presteert. Voorbij i3 de tijd van slaafsche navol ging der antieke stijlen, nieuwe wegen' werden gebaand1 en den baanbrekers zal deze tentoon stelling en de buitengewoon groote belangstel ling die ze geniet, een loon zijn voor hun onver moeid streven. Vreesden we Duitsche- en Oos- tenrjjksche invloeden, die in verschillende kunstuitingen al veel te erg merkbaar werden, te zullen aantreffen, gelukkig is het tentoonge stelde nagenoeg geheel van vreemde smetten vrij en kan bijna van een nationaal karakter der tentoonstelling gesproken worden. Het ls niet mogelijk hier elke inzending te bespreken, we zullen ons dus bepalen tot een meer alge meene beschouwing. Eenige zalen der academie zijn omgewerkt tot een aantal vertrekken, ellr voor zich vormend een intérieur waarin men de dingen ziet onder de meest wenschelijke om standigheden, anderen» prettig ingedeeld, be vatten aparte inzendingen als: beeldhouwwerk, kunstsmeedwerk, kunstnaaldwerk, grafische kunst, kunstaardewerk, eternietpaneelen enz. Wanneer men bedenkt dat de binnen-architec- tuur en meubelkunst vertegenwoordigd wordt door Lekende kunstenaars als: de Bazel, Dr. Berlage, Jac. van den Bosch, Penaat, Com. van der Sluys en talentvolle jongeren, dan be hoeft het geen betoog, dat de hoofdschotel der tentoonstelling zeer goed verzorgd is. Ook van een herleving der glasschilderkunst is op dezo tentoonstelling duidelijk merkbaar, belangrijke inzendingen levéren bier o.m. Bogtman uit Haarlem. Jaap Gidding en Roland Holst. Dat men weinig kerkelijke kunst aantreft, vindt zijn oorzaak daarin, dat deze nog bijna geheel staat in het tee-ken der Gothisolie en Itomaansche stijl» terwijl deze tentoonstelling er eene wil zijn van zuiver hedendaagsclie kunst nijverheid. Mooie specimen van kerkelijke kunst vindt men in liet edelsmeedwerk van Jan Elov Brom; een verguld zilveren kerk, versierd met drijfwerk, ivooranijwerk, diamanten, safieren en paarlen, een tweede versierd met drijfwerk, opalen en robijnen. Deze inzending is een schoon bewijs van de mogelijkheid van katholieke kunst in moderne opvatting. We zullen 0U3 verder onthouden van het noe men van namen, omdat deze vele ziin en wel licht enkelen zouden worden overgeslagen, wier inzending niet minder belangrijk is. Slechts zü nog opgemerkt, dat elke tak van kunstnijver heid door de beste beoefenaars in den lande is vertegenwoordigd en dus in olk opzicht van eeu keurcollectie gesproken kan worden. Do afdeeling volkskunst omvat: mandjes, doosjes» presenteerbladen, borduurwerken enz., voorwerpen die men ook op huisvliittentoonstel- lingen aantreft, doch hier getuigend van goede smaak en opvatting, zoodat de benaming volks- kunst volkomen op baar plaats is. M. v. d. W. nu aan de kinderschoenen ontwassen: zij is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6