BINNENLAND VAN OVERAL ""berichten HANDEL EN NIJVERHEID LEGER ÉN VLOOT UIT, PLEK EN PLAATS KERK EN SCHOOL SPORT«EN SPEL LANDBOUW EN VISSCHERIJ KERKELIJKE KUNST TH IJS SEN EN REITH KORTE BERICHTEN. UIT ONZE VORIGE OPLAAG «en de fabelachtige hoogte van 100 millioen dollar bereikt en no# steeds blijven de «elden toeetroomen. De vloten der geallieerden hébben in April meer dan 400.000 soldaten in Frankrijk aaai wal gezet. Volgens de »Corn Trade News* zal de tar weoogst in Indië dit jaar, ondanks de uitbrei ding der bebouwde oppervlakte, 21 pet. min der opbrengen dan men verleden jaar raamde Het ^Journal of Commerce* dringt er bij nerhaling (op 13 en 23 April) op aam, oor- logssehepen voor het transport van waren te gebruiken. Het drukkersbedrijf in Spanje maakt een ernstige crisis door. Indien er niet onmid dellijk maatregelen Worden genomen zal wel dra het uitgeven van boeken gestaakt moeten worden. Bij gebrek aan blikken bosjes is de geheele Spaansebe conservenindnetrie geruïneerd. Verleden week zijn er bijvoorbeeld 15.000 ton tomaten bedorven. Volgens »LTnfornmtion« heereéht er te Parijs een zoo ernstig gebrék aan steenko len, dat het niet mogelijk is, de brandstoffen, waarop de bezitters van kolenkaarten in Pa rijs recht hebben, te leveren. f Set standbeeld van Frederik den Grooten, dat de Duitsclie keizer in het jaar 1904 aan Amerika schonk, zal worden gesmolten. Uit het metaal zal men granaten maken. Finland wil het schiereiland Kola aan zijn gebied toevoegen, om een uitgang naar de IJszee te hebben. NEDERLAND EN DE OORLOG. Bij de reederij van den stoomtreiler „U- Èion" te IJmuiden, welk vaartuig begin No vember 1917 naar Engeland is opgebracht, is bericht ontvangen van den Ned. consul- generaal te Londen dat de Engelsche regee- xing een eisch heeft ingesteld tot verbeurdverklaring van schip en la ding visch. i Binnenkort zullen twee Duitsche toomschepen uit Ned.-Indiö naar ons land vertrekkén, die de reis zullen maken als Reliefschepen. Deze schepen zijn, meldt Üe „N. R. Ot." door de Duitsche regeering beschikbaar gesteld ter vervanging van de „Bandoeng" en de „Gaasterland", twee der «even schepen die op 22 Febr. 1917 op de Engelsche kust getorpedeerd zijn. Zaterdagmorgen heeft te Schiedam de of- flcieele opening plaats gehad van het Sa natorium voor Duitsche gewon den, welke hier te lande worden geinter- e neerd. 5 Aan dit ziekenhuis is een orthopaédische Werkplaats verbonden, waar kunstledematen vervaardigd zullen worden. En, uitgaande van het beginsel, dat hij, die zich in der vervolge met zufit een kunstlid behelpen Boet, slechts behoorlijke vaardigheid door stelselmatige oefening verkrijgt, zorgde men levens voor eenige ateliers: een smidse,een vertrek met draaibank, een schoenmakerij (orthopaedisch dat spreekt van zelf) jen kleermakerij. In de „Köln. Ztg." bespreekt de gep. kapt. t. z. von Kühlwetter de Nederlandsehe wet betreffende het convoyeeren van han delsschepen. Men moet, zegt de schrij ver o.a. afwachten, in hoever Nederland bij dit convoyeeren baat zal vinden. Voorts schrijft hij: Voor het belangrijkste deel onzer (de Duitsche) oorlogvoering is het convoyeeren van geen beteekenis, want in ons afgesloten gebied wordt geener lei scheep vaart toegelaten, noch van oorlogs- noch van handels schepen. Daarom hebben wij voor de neu trale scheepvaart op andere dan vijandelijke landen de vrije vaargeul opengelaten. Nu Engeland deze geul- in het Noorden gesloten heeft, zal een convoyeerend Ne- derlandsch oorlogsschip genoopt zijn door Noorweegsche territoriale wateren te varen, wanneer men het daar toelaat. Voor den handelsoorlog buiten het afgesloten gebied is voorloopig onze houding duidelijk bepaald, in dien zin, dat wij nog altijd vasthielden aan het beginsel der Londensche Declaratie, zoolang niet Engelands handelingen in strijd met de declaratie ons dwongen gelijksoortige maatregelen te nemen. v De „Ned." teekent bij een telegram van den Keulschen oorr. van het „Vad." over de reis van den heer Co lijn aan: Wij kunnen het begrijpen, dat in sommige kringen in Duitschland er een zekere voor liefde bestaat om aan die reis een ander karakter te geven dan zij in werkelijkheid draagt, maar het feit, dat op insinueerende wijze wordt gesproken van „onderhandelingen met munitie-autoriteiten" is van te ernstagen aard om het stilzwijgend te laten passeeren. Wij hebben daarom den heer Colijin het be richt van den Keulschen correspondent van „Het Vad." voorlelegd, en de oud-Minister machtigde ons wat hij noemde „praatjes" be slist tegen te spreken. »,Ik ben," aldus de lieer Colijn, „als gewoon reiziger, op een doodgewone manier, met een doodgewoon schip naar. Engeland gegaan, en zoo voegde fyjj er aan toe: als men het na deze verklaring nóg niet gelooft, schrijf dan maar dat ik naar Engeland gezwommen ben. Misschien gelooft men dat!" Naar wij vernemen worden er door de Duitsche géïnterneerden te Hattem en bij de Dïuitsche regeering en de Nederlandsehe regeering pogingen in het werk gesteld om de Engelsche regeering te bewegen hunne vrouwen en kinderen die nog steeds in Engeland zijn, naar Nederland of Dultsch- land te laten vertrekken. Tot dusver, zijn, naar hot „Fin. Weekbl." yerneemt, nog geen betalingen geschied Voor (ie door de Geassocieerden in beslag genomen Nederlandsehe tonnage, ofschoon sedert de inbeslagneming reeds meer dan twee maanden zijn verstreken. Dit is vermoedelijk toe te schrijven aan het feit, dat de voorwaarden wel in Maart LI. door de Geassocieerden werden gedicteerd, doch eerst dezer dagen (22 Mei) door de betrokken reede- rjfen officieel gijn geaccepteerd. CRISISAANGELEGENHEDEN. Naar wjj vernemen, is door, Z.Exc, den minister van Landbouw aan de Arbeidsin spectie opgedragen een regeling te ontwerpen voor de distributie van naaigarens voor het gebruik in de industrie. Binnen enkele dagen zal vanwege de ar beidsinspectie in iedere plaats een circulaire worden toegezonden aan de verbruikers van naaigaren, als lingerie-fabrikanten, naaisters, kleermakers, modisten, schoenmakers, zadel makers, boekbinders, bontwerkers, en derge lijke, benevens een vragenlijst tot het doen van opgaven betreffende het aantal in dienst zijnde werkkrachten en naaimachines, dat in gebruik is, en de soorten en kleuren van ga rens, welke worden verlangd* teneinde uit deze opgaven vast te stellen de quantum3 aan ieder te verstrekken. Tot nu toe zijn, behalve een aanzienlijk aantal kleinere giften de volgende schenkin gen bij het Nationaal Zeemansfonds ingekomen: een schenking van f 25.009, een van f 10.000, zes van van f 5000, een van f 2500, een-en-twintig van f 1000, een van f 750, vijf-en-twintig van f 500, vier van f 300. tien van f 260, acht van f 200, een-en negentig van f 100. In het geheel is circa f 126.000 tot dusver binnengekomen. De Regeering stelt voor om, ten behoeve van de uitgaven in 1918, aan het Kon. Nat. Steuncomité uit 'sRijks schatkist nog een bijdrage te verleenen van 2L millioen gulden. De minister van Landbouw heeft den ge meentebesturen meegedeeld, dat eerstdaags eenrantsoeneeringvankaaszal wor den ingevoerd. De bedoeling is per hoofd per twee weken 2i/2 ons te verstrekken. In verband met de ingetreden zomer-mclk- regeling kan eeiP verlaging van de kaasprij- zen intreden. Er zal een inkoopregeling wor den vastgesteld. Voor de in werking stelling dier regeling is een voorbereiding van twee weken noodzakelijk. Met het oog op het gevaar, dat' gedurende die periode kaas door gelegenheidskooplieden wordt opgekocht, wordt met ingang van Zondag 23 Mei vervoer en aflevering van kaas verboden. De verbodsbepaling is niet van toepassing op den verkoop en de aflevering van kaas, voor zoover de verkoop, aflevering en het vervoer geschiedt ten behoeve van de gere gelde distributie of door detaillisten aan con sumenten bij hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G. te gelijk. Het vervoer verbod van vroege aardappelen treedt heden Maandag we derom in werking. Zonder opgaaf van redenen zijh te Tilburg bij' een zestal fabrikanten alle ketting garens in beslag genomen. Daardoor staan heden deze zes fabrieken stil en zijn meer dan ,1000 arbeider# werkloos. De Volksbond tegien Drankmisbruik heeft zich gewend tot den minister van financiën met het verzoek, dat de aocijns op de suiker ten behoeve van de vervaardiging van jams en limonades, zij' het voorloopig althans tijdelijk, worde verlaagd of afgeschaft. Naar aanleiding van een klacht over het verbod voor boterfabrikanten om boter af te leveren, terwijl de winkels leeg en de fabrieken propvol zitten, merkt het „Hbl." op, dat de volgende week een aanvang wordt gemaakt met het afleveren van boter en mélange aan de gemeentebesturen. Naar het blad verneemt, zal do vetrantsoeneering 4 Juni a.s. in werking treden. Omdat de regee ring er voor wenschte te zorgen, dat dan ook inderdaad in elke gemeente het ver- eischte quantum aanwezig zal zijn, werd den laatsten tijd de boter „opgepot" De winke liers ontvangen maar ongeveer de helft van het normaal gebruik met het gevolg, dat de •klanten op hun beurt óók „gerantsoeneerd' moesten worden. Verder is men reeds thans begonnen met het maken van winterreserveook al weer omdat de overheid het als plicht beschouwt de bij de vetdistributie toegezegde boeveelheid, te allen tijde te kunnen leveren. Dat er zich in deze overgangsperiode moei lijkheden voordoen, dat niet ieder evenveel of even weinig boter zou ontvangen was te voor zien. Aller hoop is echter gevestigd op de nieuwe regeling, (waarbij, zooals men weet, per hoofd en per week 250 gram vet (boter of mélange) toegezegd ia. mej. Hendrika Maria Cuppes, «eb. 2 Februari 1854 te Torheijden. V r ij h a n d e 1 na den 0 0 r 1 0 g. Uit de Vrijdagavond te Amsterdam gehoude verkie zingsrede van Mr. Th. Heemskerk vermeiden wij nog het volgende: Opzien zal het baren aldus spr. dat ik mij thans verklaar voor het vrijhandelsver- keer. Het tarief kan soms nuttig zijn, maar in verband met handelsverkeer na den oorlog dient het vrijhandelsverkeer gered te worden uit den doodenden greep, waarin het zich bij de oorlog voerenden bevindt. Steun aan verlofsofficieren Aan liet departement van Oorlog is tijdelijk in- gestelq' een bureel voor de behandeling van zaken, welke betrekking hebben op de aan vragen van verlofsofficieren om voorlichting, bemiddeling en steun, bij het zoeken naar een maatsehappelijken werkkring bij demobilisatie. De naam van bet bureel zal zijn: .iRijksbureel Bemiddeling voor Verlofsofficieren." de relletjes te Den Haag. nu begint langzamerhand Den Haag TILBURG. De heer A. v. Rijen, secretaris van den Arbeid in het Bisdom Den Bosch, is gekozen tot wethouder van Tilburg. Den nieuwen wethouder is de portefeuille toegewe zen van ouderwijs, volkshuisvesting, werkloos heidsverzekering. arbeidsbemiddeling en an dere sociale aangelegenheden, beurs en markt wezen. De heer Van Rijen zal zich uit verschil lende bestuursfuncties terugtrekken, doch blijft het secretariaat van den arbeid vervul len. INGEZONDEN MEDEDEELING. KUNSTDRIJVERS EN EDELSMEDEN Haarlem e-s Schoterweg Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor, te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulüs) den WelEerw. Heer D. F. W. Pichot; tot Pastoor, te Haarlem (Joannes de Dooper) den WelEerw. Heer L. J. Boogmans en tot Pastoor te Tholen, den WelEerwi. Heer C, G. A ,van Baaren, die kapelaan was te Mo lendam, Jubileum. Op Donderdag 23 Mei, a.s. hoopt de Eerw. Broeder Martinian On de wereld E. Boosen) In St. Joannes de Deo te "ütreoht, den dag te herdenken, dat hij! vóór 86 Jaren, het kleed der Congregatie van St. Joan nes da Deo te Montabauer ontving. Eerw. Zuster Dorothea, ft Te Brielle is Zaterdag na een langdurig en smarte lijk doch geduldig gedragen lijden, overleden, de Eerwaarde zuster Dorothea, (n de wereld Waar het goudgeld blijft! Tus- ichen Ter Apel en Compascum zijn eenige ge sluierde ci'ames aangehouden, die de grens naar Duitschland wilden oversteken. De passen waren goed in orde, doch bij onderzoek bleek, dat deze dames een waarde van 28.000 mark Nederlandsch geld trachtten mee te nemen. B r a n q'. Te Leiden ia Vrijdagnamiddag brand uitgebroken in de vellenblooterij en wol- handel van de firma B. van Dam Co-, aan de Langeracht. De brand ontstond, doordat wol, welke op een kacbel te drogen was ge legd, in brand is geraakt. De bovenverdieping brandde voor een groot deel uit, waarbij nogal veel wol verbrandde. Verzekering dekt de schade. Na Eerst weder haar oude aanzien terug te krijgen en gaan de winkeliers er toe over de blindeeringen voor hun etalage-ramen weg te nemen. Nu de relletjes zich niet weer hebben herhaald keert het vertrouwen in het publiek terug en' wordt Den Haag weer vrijgemaakt van ontsieringen voor winkels en magazijnen, waardoor de Residentie gedurende twee maanden zulk een ongezellig en on-aesthetisch uiterlijk had. Dievenbende gearresteerd. Zaterdagnacht werden te Tilburg een twaalf tal dieven van hun bed gelicht, verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan verschillende groote diefstallen o.a. van een partij manu facturen uit een spoorwegwagon ter waarde van 7000. Reeds werd door de politie voor een bedrag van 8000 manufacturen opgespoord het onderzoek is nog in vollen gang. Men ver wacht nog meerdere arrestaties. Verduistering. Te Venlo ie door de politie een. Oostenrijker aangehouden een zekere A. O. verdacht van diefstal van een ehèque van 10.000 en verduistering van 6000 mark, te Soheveningen gepleegd. Ook de vrouw en een neef van den verdachte zün aangehouden. De ohèque was door A. O. reeds aan een bank te Venlo verkocht. Donker Amsterdam. Zondags vend werd door 2 rijks veld w achtera op den Zeedijk te Amsterdam een man gearresteerd. Er ont stond van de zijde van het publiek verzet, waarbij de politie te pas kwam. Naar getui gen beweren werd uit 'n rijtuig op de politie agenten geschoten. Een vrouw, die zich ouder de menigte bevond, kreeg een schampschot langs den neus. Na verbonden te zijn werd ze naar het Binnengasthuis gebracht. Daar het rijtuig snel wegreed is man nog niet op het spoor van den dader of de daders. Ons zilvergeld. Naar wij reeds hebben gemeld, worden onze zilveren gulden^ en rijks daalders met 10 en 15 agio verhandeld. Indien dit zoo doorgaat, zal eerlang een groot deel onzer zilvercdrculatie naar den smeltkroes zijn verhuisd. In het „Hbl." wordt door Dr. E. Denekamp voor de regeering het ©ogenblik gekomen ge acht om in te grijpen door zilveren teekengeld te slaan van lagere intrinsieke waarde en de oude munten op korten termijn buiten omloop te «tellen. Ofschoon te verwachten dat slechts een deel van het bestaande zilvergeld ter conversie zal worden aangeboden, wordt door den hier aanbevolen maatregel bereikt, dat de reserve, welke er tegen de aanmuntingen der laatste jaren is gevormd, als winst .in de schatkist vloeit. Deze reserve bevat, naar schatting, oiroa dertig, millioen en zou dus een aanmerkelijke verlichting van ons budget teweegbrengen. Tegen het nieuw aan te munten gold kan dan weer een nieuwe reserve worden gecreeerd. Een nieuw spionnsg ©-ff ©val. De „Haagsehe Post" bespreekt h©t onlangs door de „Tel." gepublioeerde spionnagegeval en noemt het een zeer bedenkelijk geval. Intusechen meldt het blad zelf nog weer een ander hoogst ernstig en helaas gelukt spion- nage-geval. De mededeeling luidt.als volgt: „Een soldaat van een der in Zeeland liggende regimenten infanterie heeft in de dagen van spanning met Duitschland de geheele verdedi ging van en de opstelling der troepen °P ^'al- oberen bij volledige mobilisatie (ook het aantal stukken, en het -kaliber daarvan) aan Duitsch land verraden. De daarop betrekking hebbende gegevens heeft de verrader ontvangen van, een paar onderofficieren, werkzaam op het bureau van den staf in Zeeland. Hii heeft die gegevens gebracht of laten brengen aan een Duitsch offi cier aan de Hollandsoh Belgische grens in de buurt van Roosendaal. Omstreeks half Mei, dus geruimen tijd na het plegen. vai1 de misdaad, werd de verrader gevangen genomen. Een niet ingevulde vragenlijst op onze verdediging be trekking hebbende, werd or hem gevonden, Hh verklaarde dat de vragen /gelukkig" reed» be antwoord waTen." .Een mislukte «pionnage poging. Een sergeant der infanterie was te Rotterdam in kennis gekomen met iemand, die werkte vocjr den Inlichtingsdienst eener vreemde mogendheid. Deze vroeg hem, aldus meldt het om hem stukken te bezorgen, betrekking hebbende op een bepaalde stelling. De sergeant had dit aangenomen, doch daar hjj de bepaalde stukken niet leveren kon, had hij de hulp ingeroepen van een collega. Deze had de stukken ook niet kunnen leveren, doch had gezegd: Jongen, er is geld te verdienen, laten wü hem wat op de mouw spelden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Maar een Belg, in dienst der Belgische con- tra-spionnage, was dit plan ter oore gekomen en met behulp der Rotterdamsehe recherche werd een val gezet met het gevolg, dat gisteren morgen in restaurant „Riche", aan de Korte Hoogstraat, do sergeant zoowel als do inlich- tingen-vergchaffer( U benevens de Belg, wer den gearresteerd door een inspecteur der recherche, vergezeld van eenige rechercheurs. De sergeant en de vreemdeling werden over gebracht naar het hoofdbureau van politie; daar bleek uit het verhaal van den sergeant, dat van spionnage- tenminste van Hollandsche zijde, geen sprake was, doch dat de vertegen woordiger der vreemde mogendheid er leelijk ingevlogen was. De milicien-huzaar N. van den artillerie- munitietrein te Delft kreeg vau zijn paard een trap teg-- de borst, zoodat hij bewusteloos bleef lig - en per brancard naar het hospitaal moest worden vervoerd. Door gebrek aan grondstoffen zal het be drijf der centrale keuken te Voorburg tijdelijk worden gestaakt. Te Farms um werden bij een bakker 4000 reepen kwattachoeolade in beslag genomen. Door bet inslaan van den bliksem brandde een boerderij en enkele bijbehoorende stallingen af van de heerlijkheid Sterksel. Het vee kon worden gered. Do gasfabriek „Gascentrale Oostflakkee" te Oude Tongo heeft wegens gebrek aan kolen haar bedrijf tijdelijk stopgezet. Te Groningen wordt vermist de 16-jarige Pieter F., verdacht van diefstal op een effec tenkantoor. Te Haren (Gr.), is in een weide, een koe geslacht. Het vleesch werd medegenomen. De daders zijn onbekend. -Het quarantaine-station Zeeburg te Am sterdam is thans gedeeltelijk in gebruik voor de behandeling van schurftlijders. Zij worden er gebaad en vervolgens met stalen borstels behandeld, waarna zii huiswaarts kunnen gaan. Tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen is te Harderwijk de woning van E. Hut geheel afgebrand. Niets was verze kerd. De Incassobank aan de Leuvehaven té Rot terdam heeft óp valsche quitanties f 5221 uit betaald. Te Rotterdam is een inwoner van 's-Her- togenboscli aangehouden met een koffertje, waarin 20 kilogram varkensvleeseh, dat hij te Rotterdam had gekocht om naar Den Bosch mee te nemen. Te Utrecht is aangehouden een winkelier uit de Lauwerecht, die thee verkocht voor. 14 p.p. Bij onderzoek bleek deze winkelier eenige honderden kilo'» thee in voorraad te hebben. Op deze thee ia beslag gelegd. Aan de Zeeuwgöhe kust zijn weer twee lijken van Britaohe matrozen,vermoedelijk in den raid op Zeebrugge gesneuveld, gevonden, ilij worden te Vlissingen ter aarde besteld. 'V mrn Orden 39 F. v. d. Stadt 87, Van Rossum 26 en v. a1. Goot 10. Albion wint dus met 6 wickets en 9 runs. ,,lf. B." Prisoners of War B IRood en Wit. De animo was in het begin niet bijzonder groot. De beide Engelschen scoorden langzaam op het bowlen van Piatt en Brown. Op 31 werd Young door Platt voor 7 gebowld, terwijl Luther, die hem verving, spoedig voor 13 door E. Holdert dia zijn dag had met vangen, werd gevangen (2 voor 52). Crutchly zag zich voor 5 door v. d. Pol gevangen (8 voor 85). Burrow# en Titswygram bleven elkaar lang gezelschap houden en eerst op 128 werd de laatste voor 49 door Waekwiter in de slips gevangen. Op een return werd daarop Burrow# door E. Holdert gevangen (5 voor 128), waarmede vrijwil ha? voornaamste deel van het Engelsche team op d« mat was geweest. Henslow ging voor 5, door v. d. Pol gevangen Noël was l.b.w. voor 5 op het bowlen v*B| Brwn, Thedor werd voor 9 door Holderï gevangen (8 voor 156). Nadat Rilep voor 3 door Green naar huis werd gestuurd, werd Jamei' voor 0 door Platt clean gebowld. Sampoon bleef met 16 not out. Het totaal bedroeg 188, w.e, 18 extra's. De bowljngscijfers waren Patt 4 voor 34, Postbuma 3 voor 38, E. Holdert 1 voor 11. Brown 2 voor 72. Eerst tegen half vier gaat Rood en Wit aan bat met Van Manen-Holdert; Grutchley en Burrows vormen de aanvallende partij. De run# komen niet snel, een gevolg van het moeilijk bowlen. Op een totaal van 7 runs wordt Holdert clean gebowld door Orutchley voor 2 runs, Greeve volgt hem op. Thans stijgt de score iets sneller, en eerst op 96 wordt Greeve door Grutchley voor 32 runa uitgevangen (8 voor 90.) Luther maakt een spoedig eind aan het leven van Platt (8 voor 103). Posthuma verdwijnt even snel als hij gekomen is voor 0. Van Manen moet dan door een fout van Van Beveren, die Posthuma is opgevolgd, voor 66 de mat verlaten (5 voor 123). Van der Poll is niet gelukkig als hii voor 2 door Orutchlev wordt gebowld (6 v. 130). Het aantal runs wordt niet veel hooger, ondanks het lange samenziin van Van Beveren en Wackwitz. De laatste word* op 137 dodl Luther op het bowlen van Titewy- gsram achter het wicket gevangen. G- Broese van Groenou (0 runs) is onmiddellijk l.b.w. op: Titswygram (8 voor 148). Maas komt en gaat voor 0 door Noël gevangen. De laatste, A. Broese van Groenau, blijft not out met O, daar Van Beveren op hetzelfde moment door Orutchley voor 16 gebowld wordt. Het totaal der Haarlemmer* bedroeg 149, waarbij 28 ex tra's. De Engelschen wonnen du# met 19 run». De bowlingcijfers waren: Crutoley 4 voor 46, Burraws 0 voor 28, Jamee 6 voor 10, Luther 0 voor 8, Titswygram 5 voor 80. VOETBAL-UITSLAGEN. Nederlandsehe Voetbal Bond. Westelijke afdeeling, 2e klasse. O Gouda; T. O. P.—D. H. C. S—1 Kampioenswedstrijden. Westelijke afdeeling. 3e klasse. Rotterdam: U. S. O.Velox 05 Kampioenschap van Nederland. Amsterdam: AjaxA. F. O. 48 Schild Engelsche geïnterneerden. Deventer: Vclocitas (Gr.)Enschedé 10 Bekercompetitie. Demi-finale. Den Bosch: M. V. V.—-R. O. H. 1—5 BUITEN DE COMPETITIE. Amsterdam: Artisten-SportjournalisteB. 40 Hoorn: HollandiaZ. F. O. 28 Hilversum; Hilvers. XITubantia 23 Weesp: Eapiditas IIA. W. H 50 Noord-Zuid 21 Kampioenschap van Nederland. Ajax 7 5 11 18— 4 11 1.57 Willem II 6411 95 9 1.50 Go-Ahead 8 4 2 2 7— 4 10 1.25 A. F. O. 7 1 1 6 9—16 8 0.43 Be-Quiok 8 116 9—18 0.38 KORFBAL. Kampioenschap van Nederland. Amsterdam: D. T. V.Onder One 102 D. T. V. is thans ongeslagen kampioen. CRICKET. Haarlem 2V. R, 1, 2b. Haarlem bat eerst en bereikt een totaal van 05. Van Buren 12, Houtkooper 10. Bowling- oijfera: Popping Sr. 7-27. De Meyere 8-14. V. R- A. scoort hierna 100 runs, Popping 28, De loon 17, De Meyere 15, Dolleman 18. A. Paulen 8-25. Tyeseling 2-11, Ter Haar 2-19, Van Buren 2-28. De tewede inninge van Haar lem levert 125 run» op. Al! art 45. Paulen Sr. 81 en Van Bueren 11. Douwes 5-26, Popping 8-82, De Meyere 1-20. V. A. R. moet dus 86 run» maken of tijd uit spelen. Het laatste gelukt. 4-11-Van Buren 2-4, Allart 1-4, Ter Haar 1-1. V. R. A. wint dus met 35 runs Op, de le innings. Rood Wit 2aHaarlem I. Ook de® wedstrijd werd met innings door Haarlem gewonnen 69 runs). De eerste in nings van Rood en Wit sluit op 109. Beuth 40, Van Spengler 22, Pereira 14, mr. Davidson 11. Bowlingcijfers: Schmeinek en Btakel elk 3-33, Wys 1-2, Murray 1-14. Haarlem sluit Qp een totaal van 850 voor 7 wickets, Murray 83, Pearson 56, Maas 62 en Schmeinek 24, Van Spengler 4-78, Beuth 1 Pereira 1-45. De innings van Rood en Wit w ordt het toto al 72. Van Spengler 21, mr. Davidson 15, T, Kor vel» 13, Schmeinek 2-30, Brakel 1-0. Bood en Wit 2bAlbion. De Haarlemmers maken eerst 60 ten Oeven 18 en Daniels 16, v. d. Goot nam 7 voor 21, Rouffaer 1 voor 85. Albion daarna 98, waarvan Y. d. Goot 89, Rouffaer 14 en Elia» 18. A. Faber 4 voor 54, Duke 4 voor 28. Rood en Wit's 2e innings levert op 184} Van, Bueren 67, Bruin 28*, Daniël» 14, Bate 10, y. d. Goot 240, Elias 5—44, F, y, d. Stadt 2-—86. Tweede inclnga Adbion 5 yoor 110, Van Te velde staande productie. De minister van Landbouw, vernomen hebbende, dat sommige gebruikers van bouwgrond th»ne bun te velde staande aardappelen peulvruch ten en andere gewassen verkoopen, vestigt er dc aandacht van belanghebbenden op, dat koo- pers van dergelijke te velde staande gewassen geen vergunning zal worden verleend deze naar hun pakhuis of woninjr te vervoeren. EINDELIJK WEER THEE. Met den voorraad thoe, die op dit oogen blik ter beschikking ie, kan op bon 21 der on de theekaart een verstrekking van IX! ons geschieden. De distributie zal plaats vin den in het tijdvak loopende van 15 Juni tot 15 Augustus a.s. evenwel alleen aan die ver bruikers, welke indertijd bon 19 aan den win kelier hébben afgegeven en daarvoor hun kaart gewaarmerkt hebben gekregen. Men zal goed doen de oude kaart met de bons 28 en 25 nog weder te bewaren; wellicht zullen die later nog van nut zijn. Voor de distributie, die op 15 Juni aan vangt is de prijs van de thee een weinigje verhoogd, om het verlies to vergoeden aan de handelaren die hun voorraden renteloos liehben moeten laten liggen. De tussehenhan- delsprijs wordt nu 1.17X per pond lo« en 1.25 per pond netto, verpakt in koe volhe den van pond of minder. De prijs die de verbruiker in den winkel zullen hebben te betalen, wordt berekend naar 1.45 per pond (of Ük9 per ons.) Gedurende hetzelfde tijdvak zai ook de verkoop van thee in eafé's, hotels, sociëteiten e.d. zijn vrijgelaten. DE „NIEUW AMSTERDAM Onder commando van Kapt. P. van de* Heuvel zal de „Nieuw Amsterdam" in den nacht van Dinsdag op Woensdag a.s. om 8 uur wederom naar New-York vertrekken met 553 le klasse en 589 2e klasse-passagiers. DE VLEESCHVOOEZIENING. In een conferentie van de Slagers-gezellem- vertegenwoordiging met den Minister van Landbouw, werd door de oommissie uit do gezellenbonden geklaagd over de groots werkloosheid in het bedrijf en medegedeeld, dat de pogingen om in overleg met het Nat. Steuncomité een wachtgeldregeling in te voe ren zijn mislukt Door den Minister werd hierop geantwoord dat bij hem plannen bestaan, maatregelen to 'treffen, waardoor zeer spoedig hét bedrijf weer intact zal komen en de werkloosheid zal verminderen. Overigens zou de Minister zich verstaan met het Nat. Steuncomité. DE ONDERHANDELING EN MET DUITSCHLAND. Een officieele regeeringsmededeeling be vestigt het bericht, dat de onderhandelin- ?;en, over nog hangende kwesties betref- ende de uitvoering van vroegere overeen komsten, met Duitschland tot overeenstem ming hebben geleid. Gisteren zijp daarop de onderhandelingen over eene nieuwe economische overeenkomst begonnen en deze worden thans met den meest mogelijken spoed voortgezet. CACAO EN CACAOFABRIKANTEN, Teneinde den nog beschikbaren voorraad cacao-poeder zoo goed mogelijk dienstbaar te maken aan de volksvoeding is een regeling getroffen, waarbij' men uitging van het denk beeld, dat eet-ohooolade een geschikte en ge wilde vorm van bijvoeding is. Daarom za» de fabricage van zulke chocolade tegen lage-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2