éÊëb nabestellingen op de proeferders LAMBERTY'S BRIKETTEN. FRANS PEBOÜIN, GB. HOUTSTRAAT 171 TEL. No. 212 verteert in de Nieuwe Hssrl. Courant.! NATIONALE BANKVEREENIGING Brnstr.3 - IMIMUtR SCo.-Til.2Ml J, H.H. WINKELIERS VAN OVERAL" STAD EN STREEK f 9.« per IOO stuks. f 6.90 per IOO K.G. BUITEN DE DISTRIBUTIE VERKRIJGBAAR. Glazenwasscberij „DE ONDERNEMING" RIJWIELEN. 5 ïrrM3?* ®ekBHiiksaanwij*ing aan. Ook is een osixer gaarne bereid bet steken met deze BRIICET» TEN ten Uwenf te komen demonstreeren. C. HULSEBOSCH ft ZN. Speciale inrichting voor safe-deposit HANDELSCRED1ETEN REKENING-COURANT Nassauiaan 49, t/AN ONZE RECHTBANK Gedempte Raamgracht 50 BINNEN- en BUITENSCH00NMAAK van Villa's, Kerken, Scholen enz. BEWASSCHING van 5077 Winkel- en bovenramen BIJ ABONNEMENT. OUDSTE ADRES. j*llife;: KAPITAAL EN RESERVED f 6.900.000.— Kantoor HAARLEM, Nassauplein EFFECTEN COUPONS INCASSEERINGEN SPAARBANK 4 RENTE CHEQUES OP BINNEN- EN BUITENLAND DEPOSITO'S BEWARING VAN FONDSEN - REISCREDIETBRIEVEN Verhuren Verruilen Nog in voorraad een partij gebruikte Rijwielen, w.o. eerste klas merken. Billijke prijzen. £mailieeren Vernikkelen 5076 Wederom verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt, blanco wit inpakpapier f 0.45 per kilo. N.Y. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, Wat het forensenverkeer met A ma ter aam De treft, loopen uit Haarlem de» morgens treinen óm 7.52, 8.09, 8.26 en 9-14, terwijl de treinen uit Amsterdam naar Haarlem des namiddags rm 5.25, 5.40, 5.59 en 6.25 gaan. Uit Hilversum kunnen de forensen naar Am sterdam des morgens vertrekken om 7.23, 7.50, 8.10, 8.24 en 8.50, terwijl ze uit Amsterdam terug kunnen om 4.25, 4.50, 5.10» 5.20. 5.47 en 5.55. Voor het nooa'zakelijk vorkeer is derhalve op voldoende wijze gezorgd. D e Zomerspoorwe g d ien st. Maar wij reeds eerder berichtten, zullen do tarieven in q'o a.s. Vacantiefnaanden» ingaande 1 Juli, wederom met 20 worden verhoogd: Evenals verleden jaar zullen do prijzen dan weer 50 hooger zijn dan de normale, in vredestijd, ^r wordt dus nog één maand, volgens de nieuwe dienstregeling op het tegenwoordige tarief ge reden. Do duurdere zomertarieven zullen dan weer gelden tot en met 30 .September. Ingaande 3 Juni wordt vervolgens bij de invoering van a'en Zomerdienst de treinenloop, nu er geen steenkolentreinen uit Duitschland aankomen, zeer beperkt. Van de „seizoen-trei nen" zal wel niets komen. De verhouding is zoo, dat dezen zomer twee treinen zullen rijden, tegen drie in den zomer van 1917een aanmer kelijke vermindering dus. De trage telegraafdienst. Naar aanleiding van de herhaalde klachten heeft de II. C'. een onderhoud gehad met den direc- ter-generaal der Posterijen en Telegrafie, den heer Alting von Geusau, die zeide de vertra gingen meer dan iemand anders te betreuren. Maar men moet de schuld niet zoeken bij den telegraafdienst. Wanneer op een vioolstelsel plotseling een massale watertoevoer wordt ge geven, dan kunnen de kanalen dat water niet tijdig verzwelgen en er ontstaat verstopping. Aan soortgelijke verstopping lijdt tegenwoor dig het telegraaf net, terwijl gebrek aan perso neel en materiaal een evenredige uitbreiding van den dienst belet Het aantal telegrammen is sedert Augustus 1914 met 149 pCt. toegenomen. Maar nog veel sterker dan de toename van liet aantal tele grammen is de toename van dat der uitge breide telegrammen van meer dan 500 woorden. De juiste statistiek der uitvoerige telegrammen is den directeur-generaal op 't oogenblik niet bekend, maar de toename daarvan is vermoede lijk wel 100 pCt. Om een. voorbeeld te noemen, aldus ging hij voort we krijgen herhaal delijk lange telegrammen van het ministerie van Landbouw, geadresseerd: »,Aan alle burge meesters in Nederland." Ga dan maar aan 't seiuei: r>en telegram aan meer dan duizend -w.ogrammen van de buitenlandsche gezu». Len aan hun regeeringen nemen tegen woordig geweldige afmetingen aan. Telegram men van 1500. 1600 en 1700 eijfergroepen per stuk elke groep vormt een getal van ciroa vijf cijfers door die gezanten aan de kan toren van den Telegraafdienst aangeboden, zijn aan de orde van den dag. En al die cijfer telegrammen moeten worden gecollationeerd, d. w. z. dat zij ter controle moeten worden te- ruggeseind. Men kan gemakkelijk begrijpen, hoe dat den gewonen dienst ophoudt. Zooals u weet, gaan al deze telegrammen vóór particuliere telegrammen. En dan de persl Die verseint tegenwoordig ook veel meer dan vroeger. groot bezwaar is vooral ook dat zooveel telegrafisten gemobiliseera' zijn en.... dat zij door het legerbestuur worden vastgehouden. Alleen van de drie groote kantoren dragen 181 telegrafisten 'a Lands wapenrok yan wie 91 uit sluitend nit Amsterdam. We trachten nu radio-telegrafisten aan te stellen. Die zijn wel niet onmiddellijk voor den gewonen dienst bruikbaar maar zij zijn wel direct geschikt om telegrammen telefonisch over te brengen. Ook trachten we sinds geruimen tijd het draadverkeer zooveel mogelijk te ontlasten door verzending van telegrammen per trein. Vooral met den nachttrein van 2.37 uit Rotterdam naar Amsterdam en met den ongeveer terzelfder tyd uit Amsterdam naar Rotterdam vertrek- kenden trein worden veel telegrammen ver- zónden, indien da zekerheid bestaat, dat ze al dus spoediger 'dan po* draad hun bestemming zullen bereiken. Over een geregelden motordienst tusschen de groote steden worden thans besprekingen ge- voèrd. De heer Von Geusau verklaarde geen verbe tering te verwachten van het telegrammen ver teer door pryisverhooging. Import en export. Te Den Haag heeft de Raad fan Vereenigin.gen, belangheb- bena'en bij den Nederlandsohen Import en Ex port, Maandag een openbare vergadering ge houden ter bespreking van de volgende bü de Tweede Kamer aanhangige-wetsontwerpen „Nadere voorziening tp- aanzien van het goede renverkeer met het buitenland", „Wijziging van de Oorlogswinstbelasting" en Wijziging van de Distributiewet 1916". Ona'er de aanwezigen werden opgemerkt o.a. de voorzitter der Tweede Kamer mr. Fock en de leden Eland, Knobel en Van der Velde. Ten 'aanzien van eerstgenoemd onderwerp werd een motie aangenomen om bij de Staten- Generaal er op aan te a'ringen het voorgestelde wetsontwerp tot wijziging van de Oorlogswinst belasting te verwerpen, als zijnde dit wetsont werp in strijd met het belang van handel en industrie en tevens in strijd met 's lands belang, terwijl te kennen wordt gegevendat instede van een verhoogde Oorlogswinstbelasting de voorkeur zou moeten worden gegeven aan een progressieve Rijks-inkomsten belasting. Ten aanzien van het tweede onderwerp werd, eveneens met algemeene stemmen, aangenomen eene motie, waarin wordt aangedrongen ook het voorgestelde wetsontwerp tot wijziging van de Distributiewet 1916 niet aan te nemen, al thans niet in den vorm waarin het aan 3e Staten-Generaal is voorgelegd, doch rekening te houden met de in die vergadering kenbaar gemaakte heerwaren, die nader in eea request zullen worden behandeld. Een bekeerlinge. In „De Volksmis sionaris" beschrijft een bekeerlinge van wijlen Pater Bensdorp aldus haar gang tot de Katho lieke Kerk: Thans heb ik het geluk religieuze en zieken zuster te zijn, doch als ik den goeden God mijne dankbaarheid betuig voor de uitverkiezing tot deze verheven roeping, dank ik Hem toch op de eerste plaats voor mijn roep tot het ware, tot het katholieke geloof. Zeven jaar geloden was ik nog ongedoopt en had ik geen godsdienst. Toen echter werd ik ziek en liefdevol opge nomen in het O. L." Vrouwe-gasl.huite A. Do goedheid en zelfopofferende liefde der Zus ters troffen mijik hoorde van katholieke zie ken mjjner omgeving menig woord» dat me spoedig deed begrijpen, dat ik door God niet zonder doel hier op de wereld was geplaatst, maar om zoo te leven, dat ikhierdoor den Hemel zou winnen. Dat had ik vóór dien nog nooit zoo geweten. Dagelijks werd op de ziekenzalen het Rozenhoedje hardop voorgebeden. Heel spoedig kon ik liet „Wees gegroet" meebidden. Daarover begon ik na te dehken en bü de ge dachte, dat ik behalve myn aardsche moeder nog eene Moeder in den Hemel bezat, eene Moeder, die mij veel meer beminde en di© mij in alles kon en wilde lid penkre©K ik eene groote liefde tot de Allerheiligste Maagd en een innig vertrouwen op hare machtige voor spraak. Ik deed dan ook niets liever dan alle dagen het gezamenlijk Rozenhoedje meebidden. Daarom geloof ik dan ook zeker, dat ik mijne bekeering zoowel als mijne religieuss roeping aan onze lieve Moeder Maria te danken heb. De zieke vrouw, die naast mii lag, had een mooi en onderriohtend gebedenboek; meerma len vroeg ik het ter leen en las met innig genot de heerlijke gebeden, die betrekking liadden op het Allerheiligste Sacrament, de Communiege beden enz. Als van zelf geloofde ik aa.n de wezenlijke en waarachtige tegenwoordigheid van Jezus in het Heilig Sacrament das Altaars en wat smartte het me toch» als op de zaal de II. Communie werd nit.o'nrpilpf rla rM.,'«dm nMJ voorbijging! De had, Sc weet zelf niet waar om. zoo'n verlangen naar mijn God. Na drie maanden was ik beter en ging als genezen naar huis; doch al wat ik van het katholieke geloof gehoord en gezien had, bleef me dag en nacht vervolgen. God riep mif tót het ware geloof en .ik gevoelde, dat ik verder moest gaan. Müne ouders waren echter zeer anti-Katholiek en daar ik ook niets van den protestantschen gods dienst afwist, dien zii beleden, dacht ik bii mij zelve, wellicht boter te doen, eerst iets van het Protestantisme to vernemen. Daarom ging ik naar de catechisatie van ds. D.doch daar had ik al gauw genoeg van; het gemis aan een heid en nog veel andere redenen, die ik beter doe hier te verzwijgen, deden me spoedig i uzi en, dat de Protestantsche kerk onmogelyk de kerk van Christus kon zajn. Ik zocht eene Roomsohe vriendin en vroeg haar me mede te nemen naar de Roomsche kerk. Daar bad ik en vooral had ik veel smaak in het Rozenkransgebed. Kerstmis brak aan; die gezegende, genadevolle nacht bracht me in werkelijkheid by de Kribbe van Christus. Ik mocht mee naar de Nachtmis; wat toen in mjj omging, weet God alleen. Allen zag ik tot de H. Communie naderen, ik alleen ging niet; dooh toen stond mün be sluit vast: >,Ik moest en zou Katholiek wor den." Reeds den volgenden dag begaf ik mii op aanraden mijner vriendin naar eene religieuze, die reeds jaren lag onderricht geeft aan doop leerlingen. Deze zond mü naar den zoo goed- bekenden ZeerEerw. Pater Th. Bensdorp, om aan Z.Eerw. de toestemming te vragen of de zuster ,mü mocht onderrichten. Meermalen sprók ik ook met dien geleerden en. toch zoo eenvoudigen geestelijke, dien ik dankbaar als mijn geestelijken vader blijf gedenken, want Pater Bensdorp heeft mij gedoopt. Merkwaar dig blijf ik het vinden, wat de zuster, die me leerde, my eenige jaren later heeft medege deeld, dat n.l. de Pater bij mijne eerste ontmoe ting dadelijk dacht: „Zij wordt eena een non netje. Doch alvorens dit in 1916 zou plaats vin den, had ik vóór mijn Doopsel nog zeer vele moeilykheden te overwinnen; maar met Gods hulp ben ik over alles heen gekomen en ben nü overgelukkig. Nu bid ik zoo goed ik kan, voor de bekeering van mijn vader en zuster (mijne moeder is vóór mijn Doopsel overleden), opdat de goede God hun den blinddoek van de oogen wegneme, zooals Hij dit zeven jaar geleden voor my zelve en nog geen drie jaar geleden voor mijn broeder heeft gedaan. Deze heeft op zyn ziekbed om een katholiek priester gevraagd» heeft het II. Doopsel ontvangen en is aldus twee dagen vóór zijn godvruchtig .afsterven in de ware Kerk opgenomen. Nu blijft mijn vurigste wensch. dat vele dwa- lenden zich, evenals ik, door het bidden van hei Wees gegroet tot de Allorheiligste Maagd mogen wenden, om door Hare voorspraak, teruggekeerd tot de ware Moederkerk, den vrede te genieten der volle waarheid. Ontijdig gesprongen. Terwijl er Zaterdag in het militaire kamp te Laren oefe ningen mfet handgranaten plaats hadden, ont plofte zoo'n projectiel in de hand van een der manschappen, S., van Amsterdam, vader van drie kinderen. De ongelukkige bekwam ver schillende wonden en werd in bedenkélijken toestand per auto naar het hospitaal to Naar- den vervoerd. Dierenmishand elin g. Te Weert werden Woensdag ten behoeve van het Rijk dertien stuks voo geleverd. Nadat do dieren reeds een langen afstand door de brandende hitte hadden afgelegd en vervolgens ruim aoht uur zonder voedsel of drank op het onbelem merde marktplein hadden gestaan, werden ze alle 13 in één spoorwagen geladen, welke den geheelen dag in de felle zon had gestaan. Toen de stationschef weigerde de dieren te vervoe ren en de wagon werd opengemaakt bleken er zoo bericht de „N. R. Crt." nosr slechts vyf stuks even in loven te zijnde andere acht waren den verstikkingsdood gestorven. De wa gon werd toen in alleryl naar de exportslaeh- torij gereden, waar de nog levende beesten wer den afgemaakt eu den dooden den hals werd afgesneden. Mevr. Koomansvervolgd. Naar de „Tribune" meldt, wordt mevr. Koomans, de secretaresse van Het Rev. Soo, Comité, om een soortgelijke recfea vervolgd, als het andere lid van dat Comité, L. de Visser. Het feit van deze opruiing zou plaats gehad hebben in Delft. Door een koe aangevallen. Men meldt uit Zwolle aan de „Mb." Onder Bathmen is de vrouw van den timmerman H.< W. in de weide door een koe aangevallen en zoo deerlijk toegetakeld, dat zi.} in bedenkely- ken toestand naar het ziekenhuis te Deven ter is vervoerd. Het schreeuwen van een haan, die Hi had opgevangen, was vermoedelijk oor zaak, dat de koe woedend op do vrouw kwam aanloopen. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Vrijdagavond vergaderde iu^o'e tuinzaal van café Brinkmann het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid. Voorzitter was de heer F. O. Dufour. Onder de ingekomen stukken bevond zich een sohryven van het bestuur der Technische Boe kerij, waarin het mededeelde dat het.» wegen» den slechten toestand der kas, ziin functie neer legt en het materiaal ter beschikking van het Departement stelt. De voorzitter gaf een kort overzicht van de geschiedenis dezer Boekery. De biliotheek is ondergebracht bij die van het Nut. Doch nu rfe gebouwen van het Nut aan het Rijk overgaan, dienen deze ontruimd te worden en moet de bibliotheek van het Nut en ook die der Tech nische Boekerij een ander onderdak hebben. Het bestuur is toen ten rade gegaan met het bestuur oer Ambaehts- en Middelbaar tech nische school en na eenige bespreking werd besloten'de Boekerij onder bepaalde voorwaar den aan deze school in bruikleen af to staan. Onder do voorwaarden bevindt zich ook deze dat de My. van Nyverheicf epn jaarlijksoh sub sidie aan de school geeft van 2-5 voor het aanschaffen van nieuwe boeken. De vergadering keurde deze regeling een stemmig goed en besloten werd, een dankbe tuiging te richten aan liet „Nut" voor de welwillende medewerking ten opzichte van a'e Boekery betoond. Punt 3 der agenda was bespreking van de agenda der 141ste jaarlijkscbe algemeene ver gadering, die te Groningen wordt gehouden. Na eenige gedachtenwisseling wera' de agen da vastgesteld. Het dep. Haarlem zal voorstel len tot sluitend making der begrooting de con tributie tijdelijk met een gulden per lid en per jaar te verhoogen. De kosten van het orgaan zijn o.a; enorm gestegen on zoo goed als ver dubbeld. Voorts zal het aepartoment by de verkiezing van drie leden voor het hoofdbestuur wordeu aanbevolen de heer J. W. IJzerman, die met zijn kennis van Indische toestanden een ge- weuseht lid van het hoofdbestuur zal zyn. Tot afgevaardigden, naar de algemeene ver gadering werden benoemd de bestuursleden en de heeren G. J Droste Jr., en De Bijl Naohe- nius, waarna de vergadering gesloten werd. Zeilwedstrijden „Het Spaa.ra e." Zondag heeft d<j Roei en Zeilvereenigmg „Het Spaarne" zeilwedstrijden gehouden op het Spaarne, die, begunstigd door uiUtekend weer on goede -belangstelling, zeer goed slaagden. Er waren oen vijftal klassen. De af te leg gen baan was: Van do lijn van afvaart om de drijfboei met roode vlag bij1 de gasfabriek te Schoten, vervolgens om do drijfboei met roode vlag gelegen voor Spaavndam, daarna terug naar de lijn van afvaart. Alle klassen zeilen deze baan driemaal, b - halve klasse I en III tweemaal. De uitslagen zijn: Klasse I. Tjotters en Schouwen. Prijs, Kunst voorwerp. Ie prijs Lijtse Fladde, gezeild door E. Scheltema; 2e prijs Frisco gezeild door B. J. Buma, Mijnenveger, gezeild door B. J. Buma, werd gedisqualifioeerd. Klasse II. Dinghies (12 voets jollen). Prijs, kunstvoorwerp. Ie prijs Nellv, eig. N. van Breemen; 2e'prijs Ducky, eig. H. W. de Voogt. Klasse lil. Scherpe vaartuigen. Prijs zilve- HET REGENT ren medaille, te prijs, Capriooraua. f.' J. L. Peltenburg. Klasse IV. Scherpe en Mid-zwaardjaohten, PrijB, kunstvoorwerp. Ie prijs Sieglinde IE gezeild door G. Kaars Sypesteyn; 2e prijs Watergeus, gezeild door W. Nlje. Klasse V. Scheldejollen (Monotypes)'. Prijs kunstvoorwerp. Sarita, eig. F. W. Bernhard, behaalde den len prijs, gezeild door den heer. H. Lamp Jr. Dadelijk na afloop had de uitreiking van de prijzen in het clubgebouw plaats door het eere-lld, den heer Couvóe, die daarbij en korte toespraak hield, waarin hy1 met warmte opwekte tot het beoefenen van de zeilsport. De Bond van orde van H. S. M.- personeel hield Zondag te Haarlem zijn 32e Bondsvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental onge veer gelijk bleef. Het kasaldo was op 1 Jan. f 91.12. Amsterdam werd aangewezen voor het boude A van de najaarsbondsvergadering. Do aftrcJfnde hoofdbestuursleden D. J. v. d. Bos, K. Houwen, D. Visser werden herko zen; in de plaats van E. Arendsenwerd de heer Nunning gekozen. Met algemeene stemmen werd een motie door de afdeeling Haarlem voorgesteld en aangenomen,- luidende als volgt: D.e vergadering draagt het hoofdbestuur op de Directie der II.S.M. te verzoeken den duurtetoeslag, met het oog op de steeds stijgende prijzen van verschillende artikelen, te verhoogen. Ook werd besloten door middel van liet hoofdbestuur aan de Directie te verzoeken om, waar de than3 ingevoerde werktijden aan de Centrale Werkplaats te Haarlem en te Amersfoort gesteld op 7.3012 en van I.30—6 uur, het betrokken personeel, in verband met de minder krachtige voedings middelen in den voormiddag-werktijd de ge legenheid te geven voedsel te kunnen go- bruiken Thans bestaat daartoe een verbod. N.Z.H.T.M. Dcor de Directie van de N.- Zuid-Hcllandsche Tram Maatschappij is be paald, dat op Zaterdag 1 Juni as. aan het personeel f 10 extra zal worden uitgekeerd welk bedrag voortaan iedere maand uitge keerd wordt. De wekelijksche duurtetoeslag is naar aanleiding daarvan bepaald voor ge huwden op f 2.50. De N.Z.H.T.M. heeft nu dezelfde regeling als aan E. S. M. bestaat, ingevoerd. Muntgasmeter. Tegen een juffrouw uit Zaandam, d;e z'.ch f I.I21/2 uit den muntgasmeter ha^ toege ëigend, werd f 2 of 2 dagen gevorderd. Verzet R. 8. komt in verzet tegen een vonnis van de Haarlemsche rechtbank, waarbij hij was veroordeeld wegen3 voordeel trekken uit eer» door een ander bedreven diefstal. Het betrof een, bij1 den heer v. d. Merscb te Aerdenhout, onder andere artikelen gesto len klokje. Beklaagde had dit verkocht voor dengene die het gestolen had. Van de op* brengst, f 12.50, had hij f 5 ten geschenke aangenomen. Hij zegt? niet geweten te hebben, dat het gestolen was. De officier v. justitie denkt er anders over en vraagt bekrachtiging van het bij verstek gewezen vonnis, zijnde 6 maanden gevangenisstraf. Stomp tegen den mond. De 18-jarige Beverwijker A. J. T. heeft in de maand April den 17-jarigen A. R- 'n stomp tegen den mond gegeven. Oorzaak was 'n twist bij 't kaartspelen, die 'n week van te voren had plaats gèhadl De wraakgierige jongeman hoorde f 2d boete of 10 dagen tegen zich eischen. Dure kabel jouw, Tegen twee personen, die te Umuiden ieder 'n kabeljouw hadden weggenomen, werd f 23 of 10 dagen gevorderd. UREND TELEPH. 751. Opgericht 1887. Kanfoor geopend 9—121/2 en 8—4 Zaterdag 9—l2'/j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6