NIEUWE HAARL COURANT L Voor de verkiezingen. Wij moeten winnen i De Linkerzijde en de social3 wetgeving. De laatste uren. Politiek Allerlei- De Christelijke beginselen in de Staatkunde. R.-K. Kiezers in den Kieskring HAARLEM, Bomans, Mr. J. B. Bilt, G. L. v. d. Reymer, Mr. P. J. Michielsen, A. B. Sonsbeeck, Mr. P. J. M. van Suring, J. G. R.-K. Kiezers in den Kieskring DEN HELDER, Bomans, Mr. J. B. Bilt, C. L. v. d. Reymer, Mr. P. J. Michielsen, A. B. Sonsbeeck, Mr. P. J. M. van Suring, J. G. R.-K. Kiezers in den Kieskring LEIDEN, Kolkman, Mr. M. J. C. M. H Stulemeijer, H. C8 Kooien, Mr. Dr. D. A.P.N. O Kuiper, G. J. O Brantjes v. Rijn, Mr. W. J. M. Nivard, F. L. D. Veraart, Mr. J. A. 0 Marrewijk van, G; J. O Balvers, J. H. M. 0 Thijssen, P. F. M. Maandag I Juli Tweede blad Z. D. H de Bisschop van Haarlem over de as. verkiezingen. De heer G. J. Braakhuis verzoekt ons op name van het volgende belangrijke schrij.ven van Z. D.. H. den Bisschop van Haarlem y olgaarne voldoen wij aan dit verzoek. Haarlem, 11 Juni 1918. Mijnheer. In antwoord op Uw schrijven, waarin Gij verzocht Onze meening te mogen vernemen aangaande den plicht dsr Katholieken om -hpn stem uit te brengen op de katholieke lijst, nemen Wij gaarne deze gelegenheid te baat UEd. in kennis te stellen met. Ons ge voelen, dat de Katholieken in geweten ver plicht zijn op 3 Juli a.s. te steSnmen op de katholieke lijst, terwiil het overeenkomstig eene goede partij-discipline is, dat de katho lieken bii het uitbrengen van hun stem op de katholieke lijst rekening houden met bet advies der katholieke kiesvereeniginigen Met de beste wensehen voor uwen arbeid in de eerstkomende dagen, verblijven Wij in middels Uw dienaar in O. H. 1' AUGUSTTNUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Aan den Wcled. Heer G. J. Braakhuis Voorzitter der Propaganda-Oom- -| missie in den Eijkakieskring Haar lem, te Haarlem. Haarlem, 11 Juni 1918. Mijnheer. Op Uw navraag, of Gij! van het schrijden van Z. D. H. den Bisschop publiek gebruik moogt maken, ben ik gemachtigd UEd. mede te deelen, dat Monseigneur hiertegen absoluut geen bezwaren heeft, terwijl Z. D. H de Bis schop er niets tegen heeft, dat de Weleerwaar de Heeren Pastoors b.v. op den laatsten Zon dag vóór de verkiezingen van den preekstoel af de gèloovigen in kennis stellen met de meening van Z. D. H. den Bisschop, waarmede Gij in bovenbedoeld schrijven in kennis zijt gesteld. Met alle hoogachting verblijf ik! inmiddels Uwi dienstw. dienaar J. M. VAN DER TUIJN, SGcrötftris Aan clen Weledelen Heer G. J. BRAAKHUIS, Voorzitter der Propaganda-Commi=s:e in den Rijkskieskring Haarlem, te Haarlem. Donderdagavond voor de kiezers van Be verwijk een spreekbeurt' vervulleffde, werd mij tijdens de vergadering door een der aan wezigen een in 'n envelöppe gesloten ruim bedrag ter hand gesteld voor den a.s. Ver kiezingsstrijd. f Ingesloten zat' tevens een schrijven waar- In vermeld werd dat dit bedrag gegeven werd om „revanche" voor het "jaar" 1913 te nemen, opdat de nederlaag van „onzen onvergetelijken' Pass t oor s" gewroken zou worden. Gaarne breng ik van deze plaats hulde aan die milde gevers, dié beseffe'n hoe' nood zakelijk het is dat' wij een goed voorberei den verkiezingsstrijd moeten voeren en die tevens begrijpen dat daarvoor geld, ja zelfs veel geld noodig is. Al te zeer wordt Hat in deze dagen nog maar vergeten en jtot mijn groote teleurstelling moet ik' het ge tuigen juist door die menschen, voor wfe geven, mild geven" een plicht en teen eer mo st zijn, omdat zij bij uitstek 'daartoe in 3taat zijn. M- Ik veroorloof mij dan ook hen: te wijzen op de Donderdagavond te Beverwijk gestel de daad en waag het hert op te wekken om ook onze acti8 ruim en mild te willen 'be denken. Het adres van den Penningmeester der R.K. Kamercentrale Haarlem is G. J. BRAAKHUIS, Heerer singel 135, Haarlem. Wij moeten winnen ter beëindiging van den onderwijsstrijd, ter bevestiging van het Gods begrip in het publieke leven, tot vrijmaking van landbouw, nering en bedrijf, tot het heil der wereld om ook onzerzijds op te komen voor de vermindering van bewapening, wij moeten win nen ter wille van de ambtenaren, middenstan ders, arbeiders en landbouwers, wier belangen zoo heerlijk beschut worden in ons kloek Program van Actie, wij moeten en zullen win nen voor ons gezin, voor de groote gezinnen vooral, voor de gehuwde vrouw, voor de ziel zorg bij teger en Vloot, voor Indië. Dit alles weten wij nu of konden wij weten aa zoovele dagen van verkiezingsstrijd en ge weldige voorlichting onzerzijds met het gespro ken en geschreven woord. Maar -waarop de nadruk nog niet genoeg gelegd is: wij moeten winnen omdat wij tot heil van gansch Nederland niet mogen verliezen, wij rechtschen. Onze overwinning in 1018, op 3 Julf, is een staatsrechtelijke eisch. De gevolgen immers van onzen nederlaag leiden tot een decadent Nederland. De val van Regeering en Kamers, de val in bet aanzien der burgerij is het directe gevolg van de overwinning der linkschen. Wie zijn de linkschen? Vermoedelijk een .tien tal partijen en partijtjes. De S. D. A P. van een twintig leden naast enkelingen en partijloozen. Geen homogeniteit, geen korreltje eenheid bindt de overzijde. Tegenover de beproefde regeerkunde en het arlementair regiem der vuurvaste (nog steeds e oude drie) Coalitie-partijen, waaruit de R.-K. taatspartij met 30 leden zich als een andere ~entrumsburcht verheft, tegenover rechts met een i'egeerprogram staat zelfs overwinnend links a 'machtig. Nimmer kunnen zij een regeerings- iieerderheid bekomen. Al heeft de S. D. A. P. verklaard ministrabel t- zijn, toch alleen onder deze voorwaarde: in «Jen democratisch kabinet. D. w. z. niet met de dud- of vrij-liberalen. De akelige halfheid, slapte en onwaarachtig- Jieid van 1913 zoude herhaald worden. Geen dra-parlementair kabinet zoude er uit groeien. Dat nooit meer! verklaarden alle partijen) maar flen „nationaal" ministerie zou hulp moeten verkenen. Lood om oud ijzer. De hemel behoede óns voorTreub cs. I En Parlement en Regeering zou het laatste loodje landsaanzien verbeuren. Indien Nederland prijs stelt op de historisch verkregen rechten, indien het zich via de stem- Dus een waarachtige regeering, wortelend in volks rechtsbewustzijn ook, wil kiezen, dan ifc er slechts één weg, één logica, éen klemmende daad: Stemt rechts! DéAr de meerderheid te maken, die tot daden in staat zal blijken, en daar, aan de rechterzijde, alléén. Wij moeten winnen. Het is een staatsrechte lijke eisch. Haarlem. Mr. BOMANS. „Vooral uit het Leerstuk (van de R.-K, Kerk)der transjub- slantiatie, waaraan de woorden van Christus: „Dat (is) Mijn li chaam hetwelk voor u gegeven wordt," TEGEN alle logica in, de letterlijke beteekenis wordt gehecht, kunnen wij we ten, dat de letterlijke uitlegging van bijbelteksten 'volkomen past in het kader der room sche S9PH1STBEK." De arbeiders en de verkiezingen. Daar staan in de kocmenidei clia&en gewich tige dingen op het spel, ook voor u, arbei ders. Woensdag beslist gij mede "hoe ons land in de komende vier jaar zal worden ge regeerd. i Gij dient u ernstife af te vragen, waartoe, naast uw beginsel, ook uwe belangen u ver plichten. En als ge dan ziet naar de vier jaren re geering, die nu pas achter 'ons liggen en na gaat, wat er in uw belang is tot stand ge komen, dan aal ook uw antwoord niet twij felachtig zijn. Links heeft onder edhooon^ beloften de re geering In 1913 ten val gebracht Wat hebben zij uitgevoerd in uw belang! Mets. Ja, toch iets, het uóitstelwetje, waar bij de sociale wetten van den grooten wer ker Talma werden uitgesteld. Uitgesteld de sooiale verzekeringswetten, waarnaar wij zoolang gesmacht hadden. Die door Tweede en Eerste Kamer aangenomen en door dis Koningin bekrachtigd in bet Staatsblad ver schenen, maar niet werden uitgevoerd. Links heeft zijn paradepaard voor de ver kiezingen zón ^staatspensioen* gauw nog even er doorgejaagd in de Tweede Kamer. En 't kon weten, dat er niets van kon ko men. Trouwens om» arbeiders willen dfe staatsbedeeling ndet. Zij willen een luon, dat die premie inhoudt, waarvoor zij aidh recht kunnen koopen op een door henzelf betaald pensioen. De arbeider is zijn loon waard. Em de 4 tot 20 cent premie moeten komen bij, moeten zijn een deel van dat loon, dat immers zóó moet zijn dat de arbeider er met zijn gezin fatsoenlijk van. kan bestaan en nog wat overleggen voor zijn ouden dag. Dan is *t vrucht van eigen arbeid wat hij' bij invalidi teit of ouderdom ontvangt, zijn eigen opge spaard geld. Dan vraagt de Staat niet en doet hij niet dat hinderlijk onderzoek »of ge soma uit andere bronnen inkomsten hebt, of ge wetkeüjk behoeftige zijt Voelt ge het, arbeider, voor het staatspen sioen, dat het staatsbedeeling js. moet ge b e- h oef tig zijn. En do spaarzame arbeider, die een buis met tuintje beeft overgespaard is niet behoeftig. En de slampamper en baliekluiver, 'dis alle» beeft opgemaakt ie wel behoeftig en krijgt wel staats ^pensioen*. Neen, de arbeider wil dot gansche stel van wetten van Talma, de invalid/!teitewetten, die ook voorzien in bet geval dat men vóór zijn 70eto jaar buiten staat raakt te werken. Dat was uitvoerbaar en mogelijk. En dat is de staatsbedeeling niet. Beloven is gemakkelijk. De sociaal-democraten deden mee om het rechtsche kabinet te doen vallen. Maar toen het er op aankwam de regee- ringsverantwoordelijkheid op zich te nemen, weigerden zij. Ja, dat is wel gemakkelijk. MaaT ook de arbeider zal hebben begrepen, dat hij. die alles afkeurt, bet dan bet» moet kunnen en dat moet laten zien als 't hem ge vraagd wordt. De rechtsdhe regeering moest weg In 1918. Had zij dan geen werk geleverd! "VVas niet in de toen afgesloten regeering®- periode de arbeidsinspectie herzien! Was niet tot stand gekomen de arbeidswet, de steenhouwerswet, de stuwadoorswet, de ver betering der woningwet! Bracht zij ons niet de peusionneerinjg van gemeente-ambtenaren en den kindertoeslag voor alle gehuwde onderwijzers! En was niet reeds in staat van wijzen de landarbedderswet, de ziektewet en een wijzi ging in de ongevallenwet! Stel tegenover deze sociale watten van bet reebtscb bewind bet uitetelweitje vam links Arbeiders, in zoo groote getale georgani seerd In uwe Roomsche organisatie"», weest wakker. Aan de band van de feiten kunt ge uwe lauwe makkers overtuigen van de werk kracht van rechte, van dis machteloosheid van links. De organisaties der Ropansdhe arbeiders bewijzen, dat zij dat bereiiken kunnen. 80.000 zijn georganiseerd, 't Getal stijgt met den dag. 't Zal voor 't eind des jaars al 100.000 zijn. De resultaten zijn evenredig met den groei. Dat is om er trntsch op te zijn. Welnu, zorgt mede dat daar een kabinet komt, dat zich de sociale wetgeving aan trekt, dat bewezen heeft, sociale wetten m uw belang ta kunnen maken. Stemt Roomsc-h «en nummer één! OH. L. VAN DE BH/T. In 1918 werd door links een felle cam pagne gevoerd tegen rechts. De stormloop ging niet in do laatste plaats tegen de so ciale wetgeving van Minister Talma. Bij een linksche overwinning zouden de zegeningen eener sociale wetgeving aan het Nederland- sche volk ten deel vallen. Werd bet racht- sche beleid gehandhaafd, dam was stilstand in de sociale wetgeving te vreezen. Links kwam in de meerderheid en wat te etr terecht gekomen van alle beloften-I Op het gebied der sociale wetgeving is de achter ons liggende periode zoo onvrucht baar mogelijc. Vam de uitbreiding dear onge vallenwet -pjt landbouw, zeevaart en zeevis- eoherij is mets gekomen. Nadere regeling der collectieve arbeids-overeenkomsten bleef achterwege. Van. een regeling of afschaffing van den bakkersuocbtarbeiid geen sprake. Van maatregelen tot regeling der huisin dustrie kwam evenmin iets terecht. Deae punten van groot gewicht zijn thans opge nomen in het program van actie der katho lieke partij. Dit alles stemt te droeviger, Indien men na gaat, wat in daze vijf jaren had bunnen ge schieden. In die periode had de ouderdome en inval id itei te-verzekering ingevoerd kun nen zijn. Het had nu zoover kunnen en moe ten zijiudat sinds December 1916, wanneer een arbeider stierf, zün weezen een rente zou den krijgen, dat de invaliditedteronte zou worden uitgekeerd en dat voor de geneeskun dige verzorging al datgen© wterd gedaan, wat krachtens de wet had behooren te geschie den. Wanneer de invaliditeitswet was inge voerd wat reeds jaren geleden had moe ten geschieden zouden de weezen van ar beider© reed© een rente van 8.of meer moeten ontvangen. Evenveel zou d© invali- diteitsrente bedragen. Van dit alles is niete gebeurd. Het dag blad »Het Volk* had gelijk, toen het in No vember 1918 schreef: »Wat staat d© vakbeweging op het ge bied vam de sooiale wetgeving fcs wach ten van deze regeering! Door de herzie ning dier verzekeringswetten wordt haar aandacht in beslag genomen, ook nu we» komt dus de arbeiderabeschermlng in de verdrukking.* In de vijf jareu is niets tot stand geko men dam één uitetelwetje van den termijn van uitvoering der Invaliditeitswet. Dit is het geheele uitgevende resultaat van het be heer der sociale verzekering door de minis ters Treub en Lely. Links komt met leege handen voor de kie zers. Rechts eischt. blijkens ons program, on middellijk© invoering dor invaliditeitswet met uitbreiding tot de zelfstandig werken den, alsmede onmiddellijke invoering 'der ziektewet met uitbreiding tot geneeskundige behandelingen. Deze eisch is ook Opgenomen in het pro gram der sociale wetgeving voor alle landen. Op het in October 1917 gehouden oongras te Bern van d© Internationale conferentie van vertegenwoordigers der vakbeweging werd als program-punt opgemiomen: Landen, die nog geen verplichte veaizekering voor alle ar beiders tegen ziekte, benoepeomjgevallen. In validiteit, ouderdom en werkloosheid hebben Ingevoerd, zijn verplicht deze in den kortst mogelijken tijd door te voeren.* Wie een einde wil maken aan de sabotage tegen d© verzekeringswetten en medy wil weiken aam nitvoerinlg der sociale verzeke ring stemme daarom aanstaanden Woensdag alleen en uitsluitend op den eersten oamdi- daat der Katholieke lijst. MR. PAUL J. REYMER. HET L'EERSTUK DER TRANS-SUB- STANTIATIE, ÖF DE VERANDERING VAN BROOD EN WIJN IN HET LICHAAM EN BLOED VAN CHRISTUS IN DE HEI LIGE MIS IS DUS, VOLGENS DEN Life. RAAR, DIE HIERBOVEN AAN HET WOORD WAS: ROOMSCHE SOPHISTIEK, ROOMSCHE DROGLEERÜ! Zoo' staan wij dan aan 'den' vooravond van den dag, waarop dat mysterieuse ding, hetwelk stembus heet, zich voor het Ne- derlandsche volk zal openen. Wij zullen daarin een groote reep papier hebben'te stoppen... nadat wij dat papier een kleine bewerking doen ondergaan. En op die bewerking komt het juist aan. 'We zullen daarop een puntje hebben zwart te maken ook maar één en niet pmeer en wéér wij dat puntje zwart maken is een zaak van de allergrootste beteekenis, voor ons land niet alleen, maar éók voor ons Roomsche volk1. [We kunnen met dit ééne zwarte puntje meehelpen om ons land nog dieper te Btor- ten in de ellende waarin het atil-aan onder linksch bewind geraakt is en we kunnen meewerken aan ae stoffelijke opbeuring van land en riolk. We kunnen met dit ééne zwarte puntje meehelpen <om het modern heidendom, da ltoge en het materialisme nog meer op den zetel te verheffen en we kunnen arbéiden aan de doorwerking der christelijke begin selen bp staatkundig gebied. We kunnen met dit ééne zwarte puntje meehblpen Om de supprematie van de open bare boven de bijzondere school ten koste van ;ons zeiven en in strijd met alle recht te doen voortduren en.we kunnen de gelijk stelling, op onderwijsgebied jhelpen bevor deren. I We kunnenmet dat 'ééne zwarte punt je veel goed en veel kwaad doen. Van u, lezers van dit wakkere Hoomaohe blad, verwacht ik natuurlijk dat gij allen UW' stembiljet uitfluitend ten goede zult aan wenden. Maar dat ia niet genoeg, gebruik' toch de weinige uren, welke na het ©penslaan van dit blad nog resten, onverwijld om de lauw en en de k ouden, de flauwen en de .Onverschilligen alsnog aan te sporen het zelfde te doen. 1 jj Bidt en smeekï hen1 'tboh', 'dat zij1 ditmaal de Roomsche zaak niet ontrouw zullen zijn. Wijst hen er op, dat een linksche meer derheid volgens het woord van Troelstra zelf een socialistisch regime geeft; dat wil zeggen een godsdienstloos, ja erger, .een godsdienst-vijandig regime geeft. Wijst hen op het volslagen fiasco der 01 'D. A. R tijdens den oorlog. Wijst hen er op, wat wij voor 'de gods dienstige en zedelijke belangen van ons volk ivan de liberalen en vrijzinnigen te wachten hebben, alles volgens de uitlatingen van hun eigen voormannen en organen en blijkens ,een ervaring van 10-tallen vam- jaren. Bidt ena meekt hen om der wille van de ■ziel van ons roomsche kind, dat ijjj Hook (Roomsch zullen stemmen! Laat geen eerlijk middel onbeproefd, tracht hen te ©vertuigen, doe de innigste zenu wen, de. laatste overblijfselen! Van hun roomsche gemoed trillen.,.. Rust niet, voor gij de voldoening hebt, dat gij' den laatsten roomschen kiezer aan 'de stembu» hebt gebracht. Gij die reeds veel gewerkt hebt, geeft den moed niet op, nog enkele uren en gij' kunt rustten. Gij die nog niete gedaan hebt, bedenkt dat nu voor u het laatste uur van Werken ia aangebroken. Nog een laatste krachtsinspanning en dan is de teerling geworpen. En nu roomsche vrouwen en mannen, nog eenmaal: voorwaartsil t' Zijn u|w: laatste ar&B, i ft* Gebruikt die goed! K- tt!L MIQHIELSEN. FRASEN. „Weg met de partijpolitiek!* Aldus leetei m»n in vet gedrukte advertenties, 'ter aenprijritew van den Economisdhen; Bond. En daarop volgt dam cfe „B. B.H w4I „veigw draagzaamhedd ©n eendracht, om door algemeen n© samenwerkinsj to komen tot verhoogjogi OOK aar volkskracht." Zooveel woorden, zooveel frasen- De E B. die met ssulk eón aplomb 8e stem verheft tegen „partij-politiek" heeft door rifnjf oprichting het aantal pertijen slecht» met éét vermeerderd, of tracht dit althans te doen. Zie daar, het nuchtere felt. Het' valt niet te ontkennen dat evanaij bij vroegere verkiezingen de strijd wederom zal gaan voor of tegen de inmenging Van de christelijke beginselen in onze staatkunde. Nog altijd heerscht in het kamp der linker- zijde de meening dat Godsdienst en politiek gescheiden dienen te blijven, terwijl de rech terzijde onwankelbaar den strijd voert om' den Christus ook in de staatkunde den plaats te doen innemen die Hem toekomt. Deze beginselstrijd is er niet eene van on verdraagzaamheid, maar logisch voort» vloeiend uit het beginsel zelf dat zij zijn toegedaan. Een christelijke politiek is een logische noodzakelijkheid voor allen dieniet slechte christen in naam zijn, maar ook door daden willen toonen dat zij gelooven in de Godheid van Christus, Die Zijn wil ons heeft kenbaar gemaakt. Het uitkomen voor zijn meening, het openlijk strijden voor de begin selen die hem dierbaar zijn kan nooit in het oog van eerlijk denkende menschen, al zijn zij ook een andere richting toegedaan als onverdraagzaamheid worden beschouwd, In geene deele sluit een onuiterlijk belijden van zijn beginselen, waardeering voor do meening van anderen uit, onverdraagzaam heid is juist een verschijnsel dat regelrecht indruist tegen beglneelan dis wij wiiiea voorstaan. Niet door de christelijke partijen is de godsdiensthaat aangewakkerd en on verdraagzaamheid gezaaid, maar door die partijen welke in een regeering van lange jaren, onder het mom van neutraliteit, de godsdienst uit 'de staatkunde hebben weg gecijferd, geën rekening hebben gehouden met de heilige beginselen die ons boven alles gaan de behartiging van materieele belangen moge een noodzakelijke eisch zijn, daarbo ven staat oneindig ver verheven, do behar tiging der geestelijke belangen van een volk. Wij mogen gerust zeggen dat iedere partij die zich aandient onder den naam van neu traal, hetzij zij is de Economische boïid van minister Treub of de politiepartij, het ken merk draagt van anti-godsdienstig, al kun nen. en zullen er onder hare leden ook izeer zeker mannen gevonden worden die indivi dueel christen zijn" in hun hart. Evenzeer geldt het in de staatkunde als voor het individu, „wie niet voor mij is, is tegen imij, en wat andera, ia een neutrale partij dan een partij zonder God. Wel verzekerde mi nister Treub in. een van zijn vele redevoe ringen op zijn verkiezingstournée door N. Brabant, dat katholieken gerust lid konden worden van den E. B. zonder daardoor in botsing te komen met hun godsdienstige op vattingen, maar niet alleen heeft de praktijk ons de onjuistheid daarvan aangetoond, ook de beginselen, zelf maken zulks onmogelijk, waar zij eischen een openlijke erkenning niet alleen in het hart der menschen en in het kerkgebouw, maar ook in de staat kunde als zoodanig, en in het openbaar. Te vaak is reeda aangetoond waarom gods dienst en; politiek samen onafscheidelijk ver bonden zijn, dan dat het noodig is hier nog eens uitvoerig op in te gaan, alleen mog enkele opmerkingen voor hen die, ik zou haast zeggen, tegen beter weten in, willen volhouden dat godsdienst en politiek slechts zelden met elkaar in aanraking komen, som- migen een uitzondering willende maken voor het onderwijsgebied, doch niet alleen heti onderwijs, al zou dit op zich zelf reeds vol doende zij n, dat men streed voor de chris telijke beginselen in de staatkunde, zoovele andere onderwerpen maken ons de band tus- sohen politiek en godsdienst duidelijk. Wij behoeven sleohte ons heerlijk katholiek pro gram na te slaan, om daar van overtuigd te worden de handhaving der christelijke beginselen in de huwelijkswetgeving, de be strijding der openbare onzedelijkheid, de be» hartig!ng der geestelijke belangen van onze zee- en landmacht en van de inluudsche bevolking in onze. koloniën; het rekening houden bij1 onze belastingwetten met da!, grootte der gezinnen; de bevordering vafl de Zondagsrust, het zijn alle onderwerpen die ten nauwste aantoonen het verband tus-» schen godsdienst en potttiek'. De a.s. vefj kiezingen zullen dan ook wederom gevoerd worden om aan een principieele politiek do overwinning te bezorgen.' De vordeeldhe.i die er heersoht aan de linkerzijde, wijst ons maar ai «e duidelijk', hoe een gebrek aan vaste beginselen ten ondergang voert. ma Gij stemt op LIJST No. elf zoo; Gij stemt op LIJST No. 3 zoo Gij stemt op LIJST Ho© 17 zoo MA i 1 .i.-uku'jw -"^TI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6