Courantenbêzorger BINNENLAND VAN OVERAL STAD EN STREE& "kerk EN'SCHOOL "SFORT-EN SPEL INGEZONDEN' wikisohe beweging heeft gesteld, zullen de Russische patriotten in staat zijn samen den strijd op te nemen teneinde Rusland te red den, een toenadering met de geallieerden tot stand te brengen en met hen de gemeenschap pelijke verdediging voort te zetten." En deze meening vindt ten slotte nog be vestiging in een mededeeling van den Engel- schen onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken, lord Robert Cecil, dat een ver zoek van de Russische sovjetregeering aan de geallieerden om militairen of maritiemen steun ter verdediging van Russisch gebied tegenover Duitschland in welwillende over weging" zou worden genomen. PORTUGAL, PORTUGAL EN HET VATICAAN. Men bericht van zeer betrouwbare zijde aan het Ned. Corr. Bureau, dat de bladen te Lissabon onder dagteekening van 29 Juni een officieele nota pu'olieeeren, met de mededeeling dat de Pauselijke Nuntius te Madrid in I/3sa- bon Ls aangekomen en een audiëntie heeft aangevraagd bij den president der republiek welke audiëntie hem onmiddellijk is. toege staan. De Nuntius heeft het hoofd der republiek verklaard: dat de Heilige Stoei, vervuld van dezelfde gevoelens welke hij weet dat bes:aan in den geest der natie en bij de tegenwoordige regeering, vurig een verzoening tusschen Por tugal en den Heiligen Stoel verlangt; dat deze verzoening slechts zal kunnen bijdragen tot de schitterende ontwikkeling van de Por- tugeesche republiek; dat de onlangs door de Portugeesche regeering uitgevaardigde wijzi gingen der wel op da scheiding van Kerk en Staat reeds een aanmerkelijken stap in die richting der gewenschte bevrediging betee- kenen; maar dat de Heilige Stoel van Zijn kant deze toenadering wenscht te versterken door de Portugeesche regeering te doen we ten, dat Hij gaarne Portugal opnieuw officieel bij het Vaticaan zou vertegenwoordigd zien. Dr. Sidonio Paes heeft den Nuntius de ver zekering gegeven, dat hij met ware voldoe ning kennis nam van deze gevoelens en dat de Portugeesche regeering zeker niet in gebreke zou blijven daaraan te beantwoorden door zeer spoedig een diplomatioken vertegenwoord ger bij £ijn Heiligheid te benoemen. VERSPREIDE BERICHTEN EEN BRITSCH HOSPI'i AALSCHIP. GETORPEDEERD. De admiraliteit te Londen deelt mede, dat het Britsche hospitaalschip „Llandovery Castle," dat alle onderscheidingsteekenen dui delijk zichtbaar vertoonde, door een vijande lijke cl»-k boot ten zuidwesten van Fastnes in den avond van 27 Juni om half elf is getorpe deerd. Het schip ia in ongeveer 10 miniften ge zonken, 234 m^n worden vermist. BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. Vrijdag- heeft te Kartal, in de nabijheid van Konstantinopel, bij de Anatolische kust van de Zee van Marmora, een vreese'.ijke brand gewoed; 300 kinderen gedood, 36 ba zars, 1 kerk en 3 scholen werden vernield. In den nacht van 25 op 26 Juni is te Cassel de temper-uur tot 3 graden Celsius Ïedaald. Het was de koudste Juninacht die 1 32 jaar werd waargenomen. In de Pransche Kamer is Vrijdag besloten om in het geheele land het Amerikaansche onafhankelijkheidsfeest den 4en Juli te vie ren. HET HEENGAAN VAN MINISTER RAM-' BONNET. In antwoord op de bekende schriftelijke vraag van het Kamerlid Van der Voort van Zijp, betreffende de ontslagaanvnage van mi nister Rambonnet, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat de minister van Marine het besluit van den Ministerraad, het uitvaren van het convooi aaar Indië uit te stellen, omdat door de Britsche Regeering nadrukkelijk bezwaar was gemaakt tegen het vervoer van een klein deel der lading van de „Noordam", niet met zijn verantwoordelijkheid kon over eenbrengen; wijl hij van meening was dat het convooi niettegenstaande de gerezen moeilijkheden behoorde uit te varen. Het besluit van den minister van Marine om ontslag te vragen stond onwrikbaar vast. De Raad van Ministers was van oordeel dat toen inmiddels de indiening van het verzoek om ontslag ruchtbaar was geworden, het niet in 's Lands belang zou zijn, zich tegen het verleenen van het gevraagde ontslag te verzetten. t, HE K AMF.itVERKIEZINGEN. De Roomsche Meeting op Houtrust te 's-Gra- venhage. De Roomsche meeting welke Zondagnamid dag op het sportterrein „Houtrust" te Den Haag werd gehouden, is evenals die in het Stadion, schitterend geslaagd. Duizenden en nog eens duizenden katholieke mannen en vrouwen trokken uit Den Haag zelve en uit Scheveningen naar het terrein, en ook waren er duizenden uit de dorpen van het Westland, «it Rotterdam, Delft, Rijswijk, Voorburg en andere plaatsen. Men schat het aantal be zoekers op ruim 40.0001 Nooit, zoo schrijft men aan de „Tijd," heeft katholiek Den Haag zulk een grootsche Roomsche betooging kunnen aanschouwen. Het uitgestrekte terrein van „Houtrost" ver toonde reeds kort na twee uren een reusach tige menigte, die zich rond de zes spreekge stoelten begonnen te scharen, terwijl ook dui- lenden zich verdrongen, om de muziekkorpsen van den Ned. R. K. Volksbond en de St. Jozefsgezellen vereeniging te hooren. Ongeveer to het midden van het terrein verhief zich het podium, van hetwelk de voorzitter der R. K. faeevereeniging Rij kakies kring ,,'s-Graven. hage," jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoog- land, de openingsrede hield. Hierin bracht hij hartelijk danlr aan zijn medebestuursleden en vooral ook aan „De Katholieke Garde" voor frwTm krachtdadige voor bereiding. Verder richtte hij! oen woord van weikom tot de ineetinggangere, voor zoover hij dezen met zijn •tem kon bereiken. Onder dezen bevonden zich da Deken van 's-Gravenhage, Mgr. P. CL Wij fenburg en zeer vele geestelijken uit Den Haag en omstreken. 1 Vóór de verschillende sprekers eerst Jpraken er vijf tegelijk van af de over. het- terrein verspreide spreekgestoelten, het woord namen, gaven de gezamenlijke R. K. kerkzangers uit Den Haag onder leiding van den heer H. Dewald, directeur-organist van de St. Jozefakerk, uitvoering aan Domine, sal- vam fac Reginam nostram" van A. Giesen. In aansluiting daarmede werden in den loop der bijeenkomst telegrammen van hulde aan H. M. de Koningin en aan D. H. den Bis schop van Haarlem gezonden. De vijf sprekers, die nu op de verschillende standplaatsen voor de duizenden het woord voerden, werden na de pauze door nog een zevental sprekers gevolgd. Eerst spraken de voorzitter van de R. K. Kiesvereeniglng Jhr. Mr. Wittert van Hoogland, commies-griffier van de Eerste Kamer, over Linksch gevaar; A. H. J. Engels, lid van de Tweede Kamer, over „De beteekenis der verkiezingen van dezen zomer"; Rector J. B. W. M. Möller, hoofd-adviseur der R. K. Vereenigingen al daar, over Katholieke politiek in den crisis tijd," Mr. J. A. Veraart, economisch adviseur van „De Hanze" over: Waarom stemmen op de lijsten der R. K. Staatspartij1? J. Roovers, kapelaan der parochie van het H. Hart aldaar, over: Wat is plicht? Na de pauze spraken: G. Br una, redacteur van „Het Centrum" over „De Sociale Wet geving," kapelaan Th. J. van Noord, uit Am sterdam, over „Winkels kijken" (bedoeld wer« den natuurlijk politieke winkels); Chr. E Wesseling Mzn., hoofd der R. K. Scholen te Scheveningen, over „De eindstrijd voor de vrije school" de laatste 2 sprekers hadden de tribune nabij da koninklijke loge op het terrein als spreekplaats gekozen G. Bulten, hoofd der school te Zilk bij Hillegorp, over „Ons rechtsch bewind"; kap. J. G. Jansen uit Amsterdam, over „Christelijke beginselen in het Staatsbestuur"; Chr. M. Jansen, voor zitter van „De Katholieke Garde" over „Roode Gardes in Vredes en in oorlogstijd" en F. E D. Nivard, van Rotterdam, over „Ouderdoms- en invaliditeitsverzekering of Staatspensioen." Dank zij het gunstige weder het lichte briesje dééd geen afbreuk aan het geluid waren de sprekers voor alle hoorders uitmun tend te volgen. Zij brachten allen, geen en kele uitgezonderd, geestdrift voor de katho lieke beginselen onder de duizenden, die hun gehoor uitmaakten. Nu en dan gingen rond de verschillende spreekgestoelten sleeperswagens en tri bunes luide toejuichingen op, die als een golf van geestdrift zich voortplantten onder de me nigte op het geheele terrein. Een grootsche optocht van de R.K. Vereeni ging uit Den Haag en de omliggende steden en dorpen met hare vaandels en transparanten met opschriften alsmede van de R. K. propa gandisten voor de Roomsche lijst met mr. Kolkman als No. 1, welke vereenigingen onder het "spelen der muziekkorpsen een paar malen rond het terrein defileerden, sloot deze reus achtige Roomsche manifestatie, die zeer orde lijk is verloopen. Te ruim vijf uur was de mee ting geëindigd. Vaststelling van den uitslag. De voorzitter van het Centraal Stembureau maakt in de „Stscr." hekend,dat daar uit een hij hem ingekomen ambtsbericht blijkt dat de uitkomsten bedoeld in artikel 92 der Kieswet in teen geval vóór Vrijdag 5 Juli in den loop van en dag volledig ter kennis van het centraal stembureau zullen zijn gebracht, het centraal stembureau zijn voor de kiezers toegankelijke zitting tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing zal houden op Zaterdag !en 6den Juli 1918 's voormiddags te tien uur, in het vertrek van het gemeentehuis voorheen voor de vergadering van den Raad bestemd (Raadhuis te 's-Gravenhage). Verbinding der hoofdslembu- reaux met het Centr. Stembureau Opdat het Centraal Stembureau te 's-Graven hage zoo noodig" met de voorzitters der hoofd- stembureaux telegrafisch van gedachten kan wis selen, blijven de Rijkstelegraafkantoren te Den Bosch, Tilburg, Arnhem, Nijmegen, Leiden, Dordrecht, Nieuwediep, Haarlem, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle en Groningen', As sen en Maastricht in deif nacht van 4 op 5 Juli onafgebroken en cp 5 en 6 Juli tot middernacht. Tele gr aaj dienst en Verkiezingen De Directeur-Generaal der P. en T. heeft een beroep gedaan op de toewijding en den werklust van alle ambtenaren om te bewerken, dat de tele graafdienst in de verkiezingsdagen de belangen van publiek en pers op onberispelijke wijze wete te behartigen. Met het oog op de aanstaande stemmingen voor de leden van de Tweede Kamer, Prov. Staten en gemeenteraden is door de directie H. s. M. bepaald, dat ofschoon de gelegenheid om Rian cle stemmingen deel te nemen, niet behoeft gegeven te worden aan hen, die uit hoofden van de dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen 8 uur voormiddags en 5 uur naknddags niet gedurende twee achter eenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst ze voorkomen, echter boch voor zoo ver de dienst het toelaat, het personeel in staat te stellen van him stemrecht gebruik te maken. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het stoomschip „Noordam" zal vermoe delijk morgenavond 9 uur naar Indië vertrekken.. ÏHet graanschip „H o 11 a n d i a", op reis van Buenos Ayres en New-York naar A_m- sterdam, wordt reeds 10 dezer to IJmuiden binnen verwacht. Te Rotterdam is van New-York aangekomen het Belgisohe stoomschip „Ubier" en van Phi ladelphia hét Zweedsche stoomschip „Viken." Beide stoomers brengen diverse goederen aan, voor het Belgisch e Hulpcomité. Gedurende de vorige week arriveerden voor dit comité vijf schepen uit Amerika, waarvan drie geladen met graan. Het „HbL" meldt, dat de heer Oolijn naar Engeland is vertrokken. CRISISAANGELEGENHEDEN. Van bevoegde zijde meldt men aan de „NecL", dat de Brandstoffencommis3ie te Den Haag alle industrieelen te 's-Gravenhage per circulaire heeft doen bekend maken, dat er voorloopig geen stéenkoLen meer kunnen verstrekt worden, mét het oog op den geringen aanvoer uit Duitschland. Aan vegetariërs zal gelegenheid worden ge geven op de Rijksvetkaarten vet te betrek ken, waarvan het gebruik niet met den leefregel van bedoelde categorie personen in strijd is. Door het Tweede-Kamerlid Mr. J. B. Bo- mans, zijn tot den minister van Landbouw de volgende vragen gericht betreffende het slachtverbod en de slagers: 1. Is de minister mede naar aanleiding van het verzoek der dorpslagers, in bonds vergadering te Utrecht1 bijeen bereid mede te deelen óf en zoo ja, wanneer het slachtverbod zal worden opgeheven of van regeeringswege slachtvee beschikbaar zal worden gesteld? 2. .Wil Zijne Excellentie met zijn ambt genoot van Oorlog overwegen of aan de militairen niet gedeeltelijk paardenvleesch kan worden verstrekt, zoodat der burgerij althans eenig vleesch gerantsoeneerd kan worden? 8. Mag van den minister een tegemoet komende houding verwacht worden jegens de verzoeken der georganiseerde slagers om trent het weren van gelegenheidsslagers, de invoering van centrale slachtplaatsen (waar- niet aanwezig), de aanstelling van practisch- vakkundige contróle en slagerscommissies? 4. Indien het antwoord op 1 en 2 gèheel afwijzend of teleurstellend moet zijn, wil Zijne Excellentie dan met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken maatregelen be ramen om de gedwongen we-klooze slagers te steunen en door deze tijden heen te helpen, waar zij immers door de regeerings- maatregelen zich van hun bedrijfsinkomsten ontbloot zien? Bet voornemen bestaat omstreeks 15 Juli de z.g. „blokkade" op gezouten en ge rookt' v 1 e e se h voor hotels en restau rants op te heffen. Terstond gevraagd een flinke Loon minstens f 7.per week Aanmelding in persoon Nas- saulaan 49. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt da Redactie zich niet aansprakelijk. Op 3 Jluli zullen alle Katholieke kiezers aan de stembus worden geroepen, om mede te werkon aan de samenstelling der nieuwe Tweede Kamer. Gelijk altijd gaan de partijen den boer op. Elke partij1 belooft gouden bergen aan de kiezers en vooral ditmaal zjj'n de partijen er op uit, de stemmen der R. K. kiezers te winnen. Principieele stemming betuigen zij, is uit den booze. De antithese heeft afgedaan. De gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs is immers een feit, zie art 192 der nieuwe .Grondwet. We zijn allen voor gelijkstelling der beide sckoolrichtingen, zoo spreken zij? Minister Treub maakt het met den Economischen Bond nog erger. Eerst zegt hij de welvaart zoo hij die bevorderen» wil en |dan nu Ja dan kan j'e zoo 's avonds in 't schemertje nog wel eens om den gods dienst denken en om dien te bevorderen: be lasting op de goederen van kerken zieken huizen, kloosters, tehuizen van ouden van dagen (belasting op de goederen in de doode hand). De mannen van de S- D. A. P. gaan bij den kleinen man rond. Den werklieden wordt voor gepraat, dat zij niet zijn tegen den godsdienst, niet tegen bijzonder onderwijs, maar dat het nu nog niet ging om dat bijzonder onderwijs gelijk te bezoldigen, immers dat bij zonder onderwijs is slechter dan het open bare en daarom niet zooveel waard. Wat is daarvan waar? lo. De onderwijzers aan de bijzondere scho len hebben de zelfde examens afgelegd en daarenboven nog een examen in d_n godsdienst. Ze zijn dus beter ontwikkeld dan de openbare. 2o. Hun werktijden zijn dezelfde als die der openbare of m eerdere. 3o. 'V?%t betreft de gewone volksschool doen de kinderen der hoogste klassen der Katho lieke scholen hetzelfde examen als de kinderen der stadsscholen met dit .ver schil, dat bij de Katholieke scholen de kinde ren van het 6e leerjaar dat examen doen en de kinderen der openbare scholen vaak pas in het 7e leerjaar dat examen mee maken. Toch waren de cijfers door de leerlingen der Katholieke scholen behaald, vaak schit terend en zeker niet minder, dan de punten verkregen door de leerlingen der open bare school. Dat zijn resultaten van het onderwtijs die door geen 8. D, A. P.'er kunnen warden bestreden. Daar dit examen wordt afgenomen door lieden, daartoe door de gemeente aangesteld,, zal toch zeker van geen bevoorrechting der bijzondere schöoL kunnen worden gesproken. En toch, ondanks dit feit, en het feit dat vele der voornaamste 3. D. A. P.ers dat is toch immers het toppunt van knapheid hunne opleiding grootendeels dankten aan de bijzondere school (v. Kol, Vliegen, naar ik meen Nagtzaam en meer vooraanstaanden in die partij). Bovendien beloven de mannen der g. D. A. P. den werklieden proletariërs gou den bergen. Pensioen gratis geen belas ting, kosteloos onderwijs enz. enz., doch toen zij in 1913 de gelegenheid hadden mede een ministerie te vormen en hunne woorden in daden om te zetten, toenwaren ze met thuis. Troalstra bedankte namens de partij .voor de éér, want beloven en doenz ij! ntwee. De bijzondere onderwijzers hebben jarenlang hard gearbeid voor een hongerloontje uit be ginsel. Nu echter tengevolge van den oor log de toestand zoo erg is geworden, dat deze proletariërs met een hoed op n i e t meer kunnen loven van huuschijintje sa laris grijpen de a D. A. P.'ers de gelegen heid hun door Lohman geboden, om dien stoe- ren werkers recht te doen met beide handen aan, om 5;?et onrecht te laten voortbe staan, want het is nu geen tIjld om dat onrecht uit den wegte ruimen. R. K. kiezers van Haarlem's kieskring laat u niet misleiden. Uw onderwijzers hebben 80 en meer jaren voor u gewerkt. Zij raden u goed toe te zien, wien gij kiest. Neemt alleen lijlst ELF en maakt het bovenste hoekje alleen zwart, dan, maar ook dan alleen bestaat er kans dat hen, die voor u leden en streden, wordt recht gedaan. Moge, wanneer de uitslag der stemming 4 Juli bekend wordt, blijken, dat althans in de zen kieskring lijst elf en dan hokje 1 de meeste stemmen heeft van alle 22 lijsten, opdat blijke, dat het volk luistert niet naar hen, die het met mooie beloften paaien, welke toch niet uitgevoerd worden, maar dat het luistert naar d<e stem van hen, die jaren en jaren door daden toonden, dat volk lief te hebben. Stemt dusmllen lijst ELF» Bomans. EENLGE S, K. ONDERWIJZERS. „Vooral uit het Leerstuk (van de R.-K, Kerk) der transsub stantiatie, waaraan de woorden van Christus„Dat (is) Mijn li chaam hetwelk voor u gegeven wordt," tegen aBle logica in, de letterlijke beteekenis wordt gehecht, kunnen wij we ten, dat de letterlijke uitlegging van bijbelteksten volkomen past in het kader der room sche SdPHISTIEK." HET LEERSTUK DER TRANSSUBSTAN TIATIE, OF DE VERANDERING VAN BROOD EN WIJN IN HET LICHAAM EN BLOED VAN CHRISTUS IN DE HEILIGE MIS IS DUS. VOLGENS DEN LEEFBAAR, DIE HIERBOVEN AAN IIET WOORD WAS: ROOMSCHE SOPH1STIEK, ROOMSCHE DROGLEERül En wie schreef den, de katholieken in hun heiligste overtuiging grievende, Godslasterlijke taal? Niemand anders, dan de heer 1. E. W. DUYS, de candidaat van da S.D.A.P., die in vergaderingen en krant jes beweert, dat hij eerbied heeft voor de beginselen en de christelijke gevoe lens van anderen. (Herplaatsing wegers misstelling.) KORTE BERICHTEN. AGENDA 3 JULI Gebouw „St. Bavo." •- gmedes: aat 28 TTnofdbefltmir R. K. .Volksbond. VERKIEZING yOOR DE TWEEDE KA MER. De Kroon' Bioscoopvoorstelling. Bisschoppelijk Jamsstraat 7», geopend van 10—5 uur, tegen betaling van 0.25. f Zeer klein. Het politiek advies voor ona, Katholieken, Mdf: no. 1, van de Katholieke Deze nummer één van de Katholieke lijs! in den Kieskring Haarlem is de heer Mr. J, B. Bomans, wethouder van Haarlem. Deze laatste hoedanigheid wordt mi dooi; enkele Katholieken benut om aan te sporen niet op hem te stemmen. Deze Katholieken Bloemendalers vrea* zen de annexatieplannen, die aan de orde zijn en adviseeren nu om niet op Mr. Bomans te stemmen, omdat deze Haarlemsche wet houder in de Kamer zeer zeker de annexatie plannen zal bevorderen. Ageeren tegen een persoon om zulk eofl reden is bitier klein en het riekt naar Stippen4 dragerij der liberale heeren van Blo'.'Ui' nu aal. Allo Katholieken, wat meer lie; old. Het personeel der H.IJ.S.M. Euoharistisohe Bond. In do Sint Joseph-Gezellen vereenigiaap te Amsterdam had dezer dagen een vergadering plaats van direo- te»ren van den Eucharistischen Bond. Na opening met gebed, aprak de Zeereerw. pastoor Stolk, van Amsterdam, den aanwezigen Zeereerw, heeren mei ©en hartelijk woord het welkom toe. Daarna bracht de secretaris een lang verslag uit over het ontstaan en den toe stand van den Bond. In een goed jaar tijds van zijn bestaan heeft de Bond reeds 40 afdeelingen opgericht, terwijl nog een 40-tal parochies af deelingen zullen oprichten. Elf duizend leden staan reeds geschaard rondom de banier. Daarna hield de Zeereerw. penningmeester, pastoor Willenborg, van Bloemendaal, een iede over het hut van den Eucharistischen Bond. Eenige opwerpingen werden weerlegd, zooals: le. Hoe ten. wij allee doen, wat de statuten ais middel tot het doel aangeven 2e. Er zün al zoo veel vereenigingen en bonden. Maar, zegt spreker, de Euch. Bond is toch wel de koning aller bonden. Spreker zesrt, dat de Euch. Bond een concentratie moet zijn van alle vereenigingen tor eere van het Allerh. Sacra ment. Als men eene afdeeling opricht, voldoet men zeker aan rijn verplichting ala lid van het Eucharistisch Priester verbond. De Bond be werkt in het Bisdom eenzelfde eenstemmige actie voor de H. Eucharistie en daardoor gróo- tere actie onder de menschen voor het Allerh. Sacrament. Na deze zeer eohoone en praetische rede be dankt de Zeereerw. voorzitter dep spreker, spoort nog eens aan tot oprichting, en zegt blijde te zijn, zelf een afdeeling in zijne kerk te hebben opgericht. In aangename en zeer nuttige discussie werd de agenda afgewerkt waarna de vergadering met gebed werd gesloten. Seriewedstrijden van de Haar- lemsohe Jaohtolub. Onder begunsti ging van fraai zomerweer, terwijl er een flink Noord westenwindje woel, heeft de Haarlemsoke Jachtclub Zaterdag en Zona'ag on het Noorder- Bui tenspaarne alhier seriewedstrijden gehou den, waaraan door vele zeilliefhebbers werd deelgenomen. Talrijke watersportmannen van naam merkten wij opnoemen wii slechts de heeren De Visser, Bernhard, Merens, Gehr. Hin. Van Breemen, Leon Uuybreohta. enz. Het wedstrijd-comité was samengesteld uit de heeren H. Kersken Hzn.. H. O. A. van Kampen en O. W. de Visser, terwijl de heer H, van Wijk als officieel tijdopnemer fungeerde. Als altijd bood het wedstrijd-terrein een aller aardigst schouwspel, vooral nu het door de zon beschenen werd. Fel glansden de helderwitte zeilen waar tusschen een enkel rood zeil het goed „deed", tegen de blauwe lucht. In de Regen boog-klasse kwam „Lies* als No. 1 aan. Bii de afdeeling Scchelde-jollen was „Corry" van John M. O. Kievit») No. 1. „Wildzang", vn J. J. A. en O. F. N. Hin, plaatste zich nummer 2. De jol „Nelly," van den heer M. van Breemen, te Haarlem was No. 1 in de afdeeling 12-voets jollen. "ROMANS. Bomansl galmt door gan&ch. Noord-Holland Van Den Helder tot het Gooi Bomansl kreet van Roomsche eenheid Maakt den strijd zoo heerliik-mooi. Bomansl klinkt door alle rangen Van ons krachtig Roomeoher volk. Boipans! galmt langs veld en stranden Kreet, zoo juist der harten tolkl Bomansl klinkt het in het Noorden Aan Den Helder'» koude kust, Bomansl klinkt het lang» het Spaarne Eoho schallend zonder rust. Bomansl klinkt het langs den Zaankant Dat het roode daar verbleek' Bomansl galmt het van Enkhuizen Over gansch de Roomsche streek. Bomansl klinkt het door de landen Ruim een halve eeuw pa» oud. Bomana, waar de golfslag kookte En uit schuim ree» heerlijk goud! Bomansl steunpilaar en sieraad Onzer Roomsche Staatspartij. Bomans, jonge stoere werker, Schrijver, «preker, fier en vrii. Bomansl beeld van propaganda. Krachtvol leider, up-to-date! Bomans! met zijn kloeke schare Werk ontplooiend, dien en breed! Bomans, stellend flinke daden In het Staats- en Stadsbestuur Bomans, voor de zaak des werkmans Pleitend met een heerlijk vuur: Bomans, door zoovele moeders Dankbaar om riin werk herdacht. Bomans, die haar minder zorgen En wat meerder vreugde bracht. Bomans, hem en hem alleen! Bomansl «trijkdreet voor 3 Julil Bomans, ONZE nummer één! J. A. v. SEGGELEN. Haarlem 30—6—'18. Haarlem, 1 Juli 1918. WAAR HET OM GAAT. blijven staan. De familie, bestaande uit man, vrouw en kind, werd naar liet Academisch Zie kenhuis overgebracht, waar bij den man en rijn zoontje de levensgeesten vrii spoedig konden worden opgewekt. De vrouw was er het ergste aan toe, doch ook bij haar slaagde men er in het bewustzijn, te doen terugkeeren, zooa'at zij des avonds 't Academisch Ziekenhuis heeft kunnen verlaten. De moord te Bussum. Nader meldt men, dat de politie-scheikundige uit Amster dam, de heer Van Ledden Hulseboseh, m den afgeloopen naoht en hedenochtend een uitge breid onderzoek ingesteld heeft. Het verken met politiehonden heeft geen resultaat orr-le- verd. De honden volgden telkens een zeker spoor o'oeh stonden op den grooten weg, nabij de plaats van het misdrijf stil, zoodat geen verde ren weg aangegeven werd. ,J5e burgemeester van Huizen verzoekt het gezelschap van drie in het licht gekleede da mes en drie heeren, van wie er gisteren een in het Bosch van Orailoo, nabij de plek van het misdrijf tot een der heeren of tot een der da mes zeicfe: „Daar heeft een aanranding plaats," om zich zoo spoedig mogelijk aan te meldeD ten gemeentehuize te Huizen of te Amsterdam, hoofdbureau van politie, kamer 69." De toestand van do dame was gisteren, naar wij vernemen, redelijk wel. Door twee agenten te Amsterdam is een man aan het bureau geleid, verdacht van het plegen van cien dubt* en moord te Grailo. F ostdiefstallen. Door voortdurende nasporingen is het de Postadministratie ten slotte .mogen gelukken diefstal in complot te ontdekken van aangeteekende brieven aan het postbureel te Rotterdam Centraal Station. In den nacht van 29 op 30 werd een proef ge nomen en werden 2 beambten, a'e kanton knechts der posterijen C. v. G. en J- H. R. .Wden te Rotterdam woonachtig, met meer tt-r 20 dienstjaren elk en waarvan één een gezin un 8 kinderen, op lieteerdaad betrapt. Naar ons word medegedeeld, moeten voor duizenden guldens reeds uit aangeteekende stukken, die vla dit bureel werden verzonden, ziin ontvreemd. Door de Justitie worden ijverige nasporingen gedaan of nof meerderen in het complot zijn betrok ken. Men seint uit Batavia aan de „N. R. Ot." dat ar. H. J. Lovink met Juli ontslaer heeft aangevraagd. De Bleepboot „Zeeland" is voorloopig weer te Nieuwediep teruggekeerd, omdat men van! het wrak van de Koningin Regentes" niet* meer heeft kunnen ontdekken. Het Ned.-Ind. Telegraafagentechp seint d.d. 14 Juni uit Batavia dat een Nederlands oh schip 100 mijlen ten noorden van Hongkong gezonken. Te Rotterdam is uit de Soheepmakers- haven gestolen de motorboot „Nooit'Gedacht," geladen met 80 ton rogge ter waarde van ƒ9000, Op de lijnen der Staatsspoorwegen ziin ver. sdheidene goederentreinen opgeheven in ver band met den kolennood. In Amsterdam ia de verordening tot rege ling van den nachtarbeid in broodbakkerijen af gekondigd. De regeling treedt in werking 29 Juli a.8. Te Tilburg ia heï gezin V an Gorp na hei gebruiken van griosmeelpap vrij ernstig onge>t steld geworden. Bij het geneeskundig onderzoek! werden verschijnselen van vergiftiging gecon stateerd. Oplichterben d e. De Rotterdamsche olitie heeft dezer dagen de hand gelegd op ju 7-tal personen, die in de helft van Juni •tracht hebben de bijbank te Utrecht van de msterdameche Bank voor 65,000 op te lich Q. Enkelen van de aangehoudenen worüen ver .ebt, tevens a'e hand te hebben gehad in op- chtingen op de Twentsche Bank voor ƒ4330, Incasso-Bank voor 5221 en de Handels tak voor 1500. G a v e r a t i k k i n g. Te Leiden hebben in de Boerhavestraat eenige buren de familie K- i Zondagmorgen bewusteloos op bed gevonden, doora'at het kraantje van oen gaslamp open was

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 10