Courantenbezorger ""van overal i- BINNENLAND JONGMEIiSCH Tn gezon den STAD EN STREEK LEGER EN VLOOT 'KERK EN-SCHOOL LANDBOUWEOisSCHERTj RECHTSZAKEN^" onmogelijk een juist beeld te geven van den gang van zaken in het land der verrassingen. In dit verband heeft de actie der gealliëerden, waarover wij reeds berichtten, meer dan gewone beteekenis. Men weet, dat de Sovjet-regeering de hulp van de Entente niet heeft aanvaard en juist de ontruiming van de Russische havens door Britsche oorlogsschepen heeft geëischt. De Engel sehen houden echter nog st°"ds een deel van de Moerman-kust. vlak bij de Finsche grens, bezet, om te voorkomen dat het Finsche leger, dat thans door Dnitsehers geleid wordt besla? op de noord- Russische havens zal leggen en daar de vesti ging van een Duitsche duikboot-basis zal dulden. Tegen de aanwezigheid der Engelschen aan de Moerman-kust heeft de Sovjet-regeering verrnoe- deliik onder press:e van Berlijn geprote-teerd, maar Engeland heeft dit protest ter zijde gelegd. Inderdaad is het niet waarschijnlijk, dat het ver zet van de regeering te Moskou oprecht is en dat men daar eenige sympathie zou gevoelen voor de Duitsch-Finsche plannen. In verband met den ondergang van het Engeische hospitaalsohip -Llandovery Cast- Ie* komt het Wolff-bursau verzekeren, dat de Duiteche duikbooten daaraan geen schuld dragen en het wijst er op, dat niemand aan boord van het schip een onderzeeër of een torpedo heeft waargenomen, om te besluiten met de onderstelling dat er wel een Engol- scho niijn in het spel zal zijn. Van offieloele Duitsche zijde is intnsschen over het gebeurde nog geen verklaring af gelegd, zr-orat aan de Wolff-tegenspraak nog niet meer waarde kan worden gehecht, dan aan een van particuliere zijde uitgesproken meening. Het onderhoud Evenwel, dat de kapitein van het hospitaalsebip aan boord van den onderzeeër met den dnikbootcommandant had. laat eigenlijk geen twijfel meer nver of het schip al of niet getorpedeerd zou zijn. Wij rullen nochtans de offio'eele mededee- lingen van beide z:;den moeten afwachten. AMERIKA AM' R KA'S OORLOGSKOSTEN. NIEU WE CUEOIETEN. DE JA ARLUKSCHF 00 GAVEN ONGEVEER 13 MAAL VERHOOGD. 125 MILLIOEN GULDEN.-- DAG. DE OOELOGS- WINDBELASTING. De Senaat der Vereenigde Staten heeft wederom nieuwe legercredieten toegestaan, welke voorzien in de uitgave van maar even tjes 1B.089.000.C00 dollar. Deze gelegenheid biedt bijzondere aanleiding eens na te gaan welk eeu ontzettend kapitaal door den oor log in Am i .a werd verslonden. Wij worden daarvoor in de mogelijkheid gesteld door het Reuter-bureau te Washing ton, dat de oorlogskosten meldt, aan het einde van het belastingjaar, dat op 30 Juni werd afgesloten. Die kosten bedroegen sinds 1 Juli 1917 rond 12.UX) millioen dollar. Met de mach tigingen in de drie maanden vóór het nu geëindigde belastingjaar mede, bedroegen de oorlogskosten toth eden 13.800 millioen doll. In vredestijd gaf de regeering per jaar min der dan 10 0 millioen dollar uit, nu onge veer 50 millioen dollar (of 125 millioen gul dens) per dag. Tenge u ge van de groots inkomsten door de be.asting op oorlogswinst, sloegen de ont vangsten in Juni alle vroegere records. Met de sc ring van andere kleinere bronnen er bij, wordt gerekend op meer dan 2250 millioen dollar ontvangsten, terwjjl de be talingen op „liberty bonds" bijna 1400 mil lioen dollar beloopen. ITALIË DE DUURTE VAN DEN OORLOG. Kort geleden vermeldden wij eenige schik barende bedragen van de oorlogskosten, welke Duitsehland en ook Engeland hadden op te brengen. In dit nuipmer vindt men eenige be dragen vermeld betreffende de oorlogskosten gedurende een jaar, ten laste van Amerika; terwijl wij ten aanzien van Italië's oorlogs schulden nog de volgende gegevens ontleenen aan eene correspondentie uit Verona in de „Economist de Italiaansche staatsschuld ver meerderde gedurende den oorlog tot den 31en Maart van dit jaar met een bedrag van 37.8J7 millioen lire, waarvan 11.933 millioen tot nu toe ongedekt zijn. In het geheel bedroeg de •chuld cp den 31en Maart: 53 515 millioen li e. 't Is verschrikkelijkI Als maa- eens de helft van al die sommen, die door den oorlog werden verwoest, eens besteed waren aan sociale wetgevingen, wat zou de bevolking in het economisch leven er veel beter aan toe zijn, dan in de z.g.n. normale tijden, laat ■taanin verhouding tot de tegenwoordige omstandigheden. BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. De geruchten, als zou de Scandinavische Ministerconferentie, welke de vorige week gehouden is, besloten hebben bemiddeling aan de beide oorlogvoerende partijen aan te bieden, zijn volkomen juist. Op den Onafhankelijkheidsdag van Ame rika zal een grootsche demonstratie op touw gezet worden naar het graf van Washing ton, waaraan 15 millioen personen zullen deelnemen, die niet in Amerika geboren zijn. Twee Dtoischers zijn te Charbin in Chiha gearresteerd, die met valsche Nederlandsche paspoorten reisden. Een deputatie uit Karelië verzocht aan »an de regeering vdn Finland de inlijving Bij besluit der volkscommissarissen is de naphta-proauctie in Roland tot staatsmono polie gemaakt. Bij den Duitschen Rijksdag is een ont werp ingediend tot verlenging der zittings periode, tot 1 Jan. 1920. In Dusseldorp kost een ei een Mark en een kip 25 Mark. Ieder die meer dan. 2 heerencostuuma heeft, moet dis inleveren ▼oor de munitie-arbeiders. Uit een bespreking in de Vosa. Ztg. van het optreden van de Spaansche griep in Neurenberg, is op te maken, dat deze ziekte ook reeds sedert lang in Berlijn voorkomt. De Russische admiraal Stsjasny, vroeger commandant der Russische Costzeevloot, is floor een gerechtshof der Bolsjewiki ter dood Veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Het Turksche legerbericht maakt gewag Van gevechten bij den Kustspoorweg en van Artillerievuur aan weerszijden van den weg V eruzalem—Nabflus. Aan de „Daily News" wordt uit New- York gemeld, dat de afwijzing van Home Rule voor Ierland in Amerika groote ont stemming heeft gewekt. Ook de Engeische regeering zal binnenkort een wetsontwerp indienen tot verlenging van de parlementsperiode tot Jan. 1919. Dit is de 5de verlenging. Te Lfeipzig is een woordenboek voor 7 talen verschenen, en wel voor het Duitsch, Poolsch, Russisch, Roetheensch, Littauscli, L^ttisch en Jiddisch. In een munitiefabriek in Engeland had een ontploffing plaate; er ziin 60 5 70 dooden; hat aantal gewonden is nog niet bekend. GEEN GRATIFICATIE AAN BIJZONDE RE ONDERWIJZERS. Het Staatsblad 302 bevat het Kon. be sluit van den 30 Mei 1.1. tot vernietiging van het besluit van den Raad der gemeente Usselmonde, van 30 Januari 1918, tot het verleenen van gratificaties aan 11 in dat besluit genoemde personen, allen onderwij zers en onderwijzrressen aan bijzondere la gere scholen in die gemeente. Het Kon. besluit is gebaseerd op de over wegingen: dat door het toekennen van gemeente wege van gratificaties aan onderwijzers en onderwijzeressen aan bijzondere lagere scho len, de gemeenteraad, zij het tijdelijk, een gedeelte van de bezoldiging dezer onderwij zers ten laste van de gemeente brengt: dat derhalve, al moge het Raadsbesluit de strekking hebben om tegenover de be doelde personen de billijkheid te betrach ten, in strijd met artikel 3, derde lid, der wet tot regeling van het lager onderwijs aan de bijzondere lagere scholen te Ussel monde door dit Raadsbesluit vanwege die gemeente middellijk geldelijke bijdragen of eenige andere ondersteuning worden toe gekend. Het bovenvermeld besluit van den Raad der gemeente IJsselmonde wordt dus geacht te zijn in strijd met de wet. Een dergelijk besluit van den raad der gemeente Huisen, is op dezelfde gronden eveneens vernietigd. DE KAMERVERKIEZINGEN. DE OFFICIEELE UITSLAG. De voorzitter van het c:t aal stembureau, overwegende dat de Commissaris der Koningin in Noord-Holland zijn besluit tot verdaging van de zitting van het hoofdstembureau in kieskring X (Den Helder) heeft ingetrokken, maakt met intrekking van zijn bekendmaking van gisteren nader bekend, dat het centraal stembureau zijn voor de kiezers toegankelijke zitting tot het vasts'ellen van den uitslag der verkiezing zal houden op V r ij d a g 5 Juli, te 2 uur n.m., in het vertrek van het Ge' meedtehuis, voorheen voor de vergadering van den Raad bestemd. (In het vorig bericht stond aangegeven Zaterdag). Stem bus-verwaoh tin.gen. Dezer dagen ontleenden wij een prognose aan de „Haagsche Post." Van iemand „die onbekend wenscht te blijven," maar die de zaak ernstig bestudeerd heeft, ontving het „N. v. d. D." een eenigszins andere verwach ting', wij plaatsen deze naast die van de „H. P.": Uitslag Prognose Prognose 1913 HP. X. Roomseh-Kath. 25 28 32 Unie Liberalen 21 10' 12 S. D. A. P. 16 23 23 Socialisten 2 1 Anti-Rev. 11 12 13 Vrije Liberalen 10 '7 6 Ghristel.-Hisfc 9 '7 3 Vrijz.-Dem. 7 j 8 6 Oud-Cb/dst-Hist. 1 O 0 Economische Bond 3 t| 2 Christ. Socialisten 0 1 Christ. Dem. 0 1 Het zal interessant zfjb, daze twee progno- sen, die op vele punten toch overeenstemmen, met den uitslag te vergelijken. Vooral wat de to taalverhouding van links tot rechts be treft is de overeenstemming groot: volgens de Prognose van de H. P. zou de rechterzijde over 47 en volgens die van X over 48 zetels de beschikking' krijgen. Is de verwachting van het aantal Eu K. zetels van X voor ons wel wat optimistisch, zijn verwachtng voor de Christ-Historischen komt ons in ieder ge. val wei wat al te laag voor. Dit is in ieder ge val zeker: het zal spannen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Naar van bevoegde zijde uit Den Haag wordt gemeld, is, onvoorziene omstandigheden voor behouden, het vertrek van het ss.„Noor- dam" bepaald op heden-, Woensdagavond, 9 uur, terwijl in den voormiddag van den 4en het convooi buiten het Schulpen- gat zal gevormd worden. Het s.s. „Bengka- lis" zal daartoe dien dag in de vroegte uit IJmuiden vertrekken, terwijl Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en „Tabanan" den vo- rigen dag in verband met den waterstand van de reede van Texel naar het Schulpen- gat opstoomen. Van andere zijde wordt nog vernomen dat van regeeringswege toestem ming is verleend dat het convooi morgen, Donderdag, des ochtends 4 uur, van het Schulpengat zal vertrekken. Het Kamerlid Van Hamel heeft een.na dere vraag omtrent het conv.oo.i bij de regeering ingediend: „Is de regeering bereid, teneinde de Kamer tot volledige be oordeeling en eventueel tot tijdige bespre king der zaak uit het oogpunt van 's lands belang in staat te stellen, haar, zoo spoedig mogelijk de briefwisseling over te leggen) w ke met andere regeeringen gevoerd ia °^ket convooi naar Nederlandsch-Indië, alsmede de andere voor deze zaak van ge- Wicht zijnde bescheiden?" CRISISAANGELEGENHEDEN. We vernemen dat binnenkort een maxi- mumprijws voor I a e c aliën zal worden vastgesteld. Door^ het „Vrouwencomité voor de Distri butie" is tot den Minister van Landbsuw het verzoek gericht toezicht te mogen houden op het inleggen van.de v a t- groenten voor het komend seizoen, ten ein den de vatgroentenvoorziening van Regeerings wege in den komenden winter zoo goea moge lijk te doen zijn en de breede lagen der be volking, die op dat voedsel zullen zijn aange wezen, het beste wat daarin te geven is, te waarborgen. Naar aanleiding van een gerucht, als zou den bij een aardappelhandelaar te 's Gra- venhage niet minder dan 3000 mud aardappelen liggen te verrot ten, verneemt het Corr. Bureau van .be voegde zijde ,dat een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de bedoelde hande laar beschikt over een opslagplaats voor aardappelen, die geheel voor dat doel en, zeer praktisch ingericht is en ongeveer 7000 H.L. kan bevatten. Van een groote partij aardappelen, in geventileerde vakken opge slagen, bleek dezer dagen één vak aan broeiing onderhevig. Een deel daarvan, on geveer 70 H.L. moest ,als voor mensche- lijk voedsel niet meer geschikt, worden ver wijderd en is voor varkensvoeder verkocht. Het hierboven bedoelde gerucht lijdt dus aan groote overdrijving. Een bericht, volgens het welk te Gronin gen 1500 zak regeeringsmeel zou lig gen te bederven, is bij nauwkeurig on derzoek gebleken onjuist te zijn. Het ie aan (schoenfabrikanten verboden schoenwerk te verkoop en* af te leveren of te vervoeren. Onder schoenwerk worden verstaan alle soorten schoenen, pantoffels en muilen, onge acht of deze geheel of gedeeltelijk uit le der, dan wel geheel uit andere grondstoffen rijn vervaardigd. STATEN-GENERAAL WIJZIGING DISTRIBUTIE WET 1916. Bij de Tweede Kamer is een nader gewij zigd ontwerp-D istributiew et ingediend. In de toelichting deelt de regeering mede, dat zij overtuigd blijft, dat alle in het oorspronkelijk ontwerp gevraagde bevoegdheden reeds op dit oogenblik onmisbaar zijn om, met redelij ke kans op gunstige resultaten, te kunnen trachten de noodlottige gevolgen van de bui tengewone tijdsomstandigheden af te wenden Doch zij meent, dat het belang der zaak niet gediend zou zijn om. door het denzelfden na druk vast te houden aan alle gevraagde be voegdheden, de totstandkoming ook van de meest belangrijke en urgente onderdeelen, in de waagschaal te stellen. Om te trachten dit laatste te voorkomen, is bet ontwerp tot geringer draagwijdte terug gebracht en in overleg met de Commissie van Rapporteurs herzien. UIT ONZE WEST De Koloniale St'aten van Suri name nemen ontslag. Blijkens van den gouverneur van Suriname ontvangen be richt, hebben alle in de kolonie aanwezige leden van de Koloniale Staten hun ontslag genomen wegens de grievende woordendoor minister Rambonnet aan hun adres gericht in de vergadering van de Tweede Hamer op 10 April 1.1. Terstond gevraagd een flinke Loon minstens f 7.per week Aanmelding in persoon Nas- saulaan 49. bericht ons uit Wijchen: Aan pater Tack, die reeds lang lijdende is, zijn de H.H. Sacramenten der stervenden toegediend. Land- en tuinbouwverloven in don o o g s t tijd. Ten behoeve van bijzondere ver loven in den oogsttijd aan land- en tuinbou wers kan tot 15 November a.s. door compag nies- (eskadrons-, batterij-, fort-, detachements) commandanten, behalve over de 17 püt.,- ook worden beschikt over de 3 pCt., genoemd in de 2e alinea van punt 9 van de gewijzigde L. O. 1916, B 131, althans voor zoover laatstbe doeld percentage niet wordt gebezigd voor de ministerieele verloven. N.B. Ten einde over de ruimte in de 3 pCt. eventueel spoedig te kunnen beschikken tot het toekennen van een ministerieel verlof, als be doeld in punt 3 van de gewijzigde L. O. 1916, B 131, behoort dat percentage door bovenge noemde commandanten slechts te worden aan gevuld met verloven op korten termijn, hoog stens één maand. Gevraagd een flink leeftijd 18 22 jaar. voor kantoorwerkzaam- keden. Diploma H. B. S. of M. U. L. O. strekt tot aanbeveling. Maehineschrijven en kennis van boekhouding eveneens. Brieven onder No. 7122 bureau van dit blad. Voor den Inhoud dezer rubriek «telt de Redactie zich niet aansprakelijk. Aan de Redactie van de „Nieuwe Haarl. Courant", Haarlem. Mijne Heeren. Mag ik u beleefd om een plaatsje ver zoeken voor de volgende rectificatie? Het in uw blad van heden voorkomende berichtje van de drukbezochte gecombineer de vergadering van „de Hanze" afdeeling Halfweg en omstreken en St. Jozefsgezel- lenvereeniging, waar de Weled. Heer G. Dekker, van Amsterdam, lid van den raad van commissarissen en lid van den raad van toezicht over „Het werk van de 'Hanze- bank' 'sprak, zou, zooals het er zoo etaat, door onjuiste interpretatie aanleiding tot ver warring kunnen geven. Eerstens kent de Hanzebank uit den aard van de zaak geen leden, wel kent de aid. Halfweg en omstreken van „De Hanzebond" die en tweedens was doel van den spreker niet om een „spaarkasvereeniging" op te richten, doch voor de leden van de St. Jozcfsgezellenvereenigtog. bet groote nut en de voordeelen van bet sparen bij „de Hanzebank" uiteen te zetten. Tër completeering diene nog dat de spre ker voor de Hanzebankleden met veel suc ces het nut van „de Hanzebank" als crediet- geefster enz., voor den georganiseerden Roomschen Middenstand behandelde. U bij voorbaat voor de opneming dan kende. i Hoogachtend, f R. H. HOMULLE, - Corresp. van „de Hanzebank" te Halfweg. 1 1 1 11 1 Pater Fr. R. Tack, O. F. M. Men De moord in Crailo bij Bussum. De 25-jarige zeeman P. van Guiik, die op aanwij'. zing der politie van Busoum to Amsterdam is aangehouden in verband met den moord in de Crailosche bosschen, is naar Bussum overge bracht en vervolgens weder naar Amsterdam getransporteerd om door den rechtercommis saris te worden gehoo-d. Er hebben zich naar aanleiding van den oproep van den burgemees ter van Huizen enkele getuigen aangemeld, die eveneens door den rechtercommissaris zullen gehoord worden. De aangehoudene, meldt het „Hbl.," is iemand, die bij de Amsterdamsche politie niet al te best staat aangeschreven. Als school jongen had hij de „aardigheid," de banden van het rij wiel zijner onderwijzeres door te snijden. Hij heeft ook reeds een veroordeeiing onder gaan wregens berooving in een plantsoen. Eenigen tijd geleden verliet hij de ouder lijke woning in de Lindenstraat, met mede neming van fle noodige levensmiddelenbons, die hij' verkocht. De vorige week wilde hij weer „op stap" gaan, doch zijn moeder wei gerde hem de bons mee te geven, waarop hij haar mishandelde. Tot Zondagmorgen had hij gewerkt bij' het opbouwen van een kermis in een der gemeen ten van het Gooi. Hij' is toen plotseling ver trokken. Zondagmiddag, eenigen tijd na den moord, is hij in Muiden gezien. Bij zijn ver hoor door de politie te Bussum moet hij alleen erkend hebben in de omgeving van het Crailosche bosoh te zijn geweest. In da ouder lijke woning is een geruit hemd in beslag genomen, dat, ofschoon het nog vrij' schoon was, Maandag moest gewasschen worden, naar hij gezegd had. Aan dit hemd waren geen bloedsporen te zien, wel zat aan een dei- mouwen wat aarde. De rechter-commissaris in deze zaak, mr. Wiarda, heeft Maandag de hospita van den vermoorden hoofdcommies der posterijen on dervraagd. "Zij1 kon geenerlei mededeelingen doen omtrent personen, die zij' voor of onmid dellijk na het misdrijf zou hebben gezien. Zij heeft ook niet gezien dat den vermoorde zijn horloge met ketting ontstolen was. Alleen wist zjj, dat hij het bij zich had gehad. Mr. Wiarda heeft voorts gisteren enkele getuigen gehoord, die naai* aanleiding van de oproeping van den burgemeester van Huizen verschenen zijn. Geen van aften hebben zij echter het misdrijf zien plegen; wel hebben zij later de gewonden gezien. Het lijk van het slachtoffer is ter sectie naar Amsterdam overgebracht De toestand der vrouw was gisterenmorgen iets beter. De justitie etaat voor een zeer moeilijk ge val; alles wordt echter in het werk gestéld om deze zaak tot klaarheid te brengen. Gisteren is een man aangehouden, die sa men met den gearresteerden P. van Gulik aan een kermis in het Gooi gewerkt had en tege lijk met dezen Zondagmorgen verdwenen was. Hij is gisterenavond aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam 'door den rechter-commis saris mr. Wiarda gehoord. Vier brandkasten op één nacht. Zaterdagmorgen om 6 uur vond de werkster, binnenkomende op het kantoor van de Arbeidsbeurs voor Zeelieden aan het Vas teland te Rotterdam de brndikast voorover ge worpen en den rug daarvan opengesneden. Bil onderzoek is gebleken dat er ongeveer 10011 uit gestolen is, voor 't grootste deel loon. dat aan zeelieden moest worden uitbetaald. Slechts 100 van het gestolene is eigendom der ge meente. Voorts is ingebroken in het kantoor van de Charloisohe Land- en Tuinbouwveiling. Brand kast en laden werden opengemaakt. Het geld uit deze brandkast wordt echter 's naohts el ders geborgen. Ingebroken is vervolgens in het kantoor der machinefabriek Vreeswijk en Mineur aan het Prins Frederikplein 23. De brandkast is hier aan de voorzijde open gescheurd. Er wordt een geldkistje met papieren vermist. De vierde inbraak had plaats bü de firma De Ligt aaq de Boompjes. Daar bleek de brand kast den heeren te sterk. 1 Wonderlijke af%oop. Een drie jarig kindje van S„ aan de Honunelstraat te Arnhem viel uit het raam der derde verdie ping. De kleine kwam terecht op den rug van een voorbijganger, waaraan het ta don- ben is dat de kleine niet te pletter viel en het er met verwondingen aan mond en neus afbracht. Gearresteerd. Inzake de fratfde met het drukwerk voor de eind-examens-H. B. School, meldt de Rott., dat Zaterdag jl. een zetter van de landsdrukkerij in Den Haag in arrest is ge steld. Hij wordt verdacht een afdruk van de examen-opgaven in handen gesteld te hebben van een candidaat voor genoemde examens. KORTE BERICHTEN. De heer Hidde Nijland te 's-Gravenhage heeft aan de gemeente Hindelopen een com plete Hindeloper Kamer met bijbehoorend mu seum ten geschenke aangeboden. Het bericht van 't „Algr HbL", dat de heer Colijn naar Engeland zou zijn vertrok ken, blijkt onjuist. De sleepboot „Zeeland," die tot onder zoek van het wrak van de „Koningin-Regen, tes" naar Nieuwediep was teruggekeerd, is thans van daar weer naar Rotterdam vertrok ken. H. M. de Koningin heeft een bedrag van f 15.000 doen toekomen aan de Centrale Oommissie voor uitzending van Nederland sche kinderen naar buiten. Bij den uitverkoop bij! de firma Vroom en Dreesman te Arnhem on.stond gisterenmor gen zoo'n gedrang, dat een groot spiegelruit werd ingedrukt en verscheidene personen ge' wond werden. Met het Maandagmiddag te Rotterdam binnengekomen Engeische convooi zijn nog verscheidene Nederlandsche schepelingen van een aantal in Engeland gerequireerde schepen aangekomen, die daar nog waren achtergeble ven. De gemeenteraad van Hennaarderadeel heeft besloten tijdens de raadsvergaderingen niet meer te rooken. Zuinig met de tabak, dus! G. R., wonende aan de Maarten v. Ros- sumstraat te Arnhem, viel in zijn woning van een trap, waarbij hij 'zijn nek brak. Naar het Rijksbureau voor Tabak mede deelt, zijn tot nu toe op verschillende plaat sen in ontland reeds twee m;l,:oen sigaren en sigaretten in beslag genomen, welke zon der vervoerbewijs vervoerd werden. Maandagavond is te Soest de luitenant vlieger M. door een trein aangeraden en kort daarna aan de gevolgen overleden. Beperking bloembollenteelt i. 1918—1919. De Minister van Landbouw brenvr ter kennis dat de zorg voor de voe IsJvoor ziening in het komende jaar het nood g m akt, dat de oppervlakte jjind. welke n 10 8 19 rot bloembollen wordt beteeld, ingekrom en wo.dt tot omstreeks het tweede derde deel van de gemiddelde opperv'akte, voo - d r cup in gebruik in de jaren 1916/17 en 1D17/18. Lo afgifte der teeltvergunningen aan bonafiéj bloembollenkweekers zal slecht geschie 'en tegen inlevering eener nader vast te steil n hoeveelheid bloembollen. Met de eigenraruig- lieid der bloembollencultuur, we ke eisckf, dat ruiling en overdracht van teeltvergunningen tuaschen bonalide kweekers mogelijk blij.t, zal voldoende rekening worden gehouden IJ m u i d e r Federatie. Deze fede ratie, gevestigd te Velsen en IJmuiden, richt een circulaire aan de werk! Noordzeevlsschcrs te IJmuiden, Velseroord, Haarlem en Egmond-aan- Zee, waarin allen worden opgeroepen, krachtig roede te werken tot het weder in de vaart komen der trawlers. Tot dit doel zijn vergaderingen uitgeschreven te Haarlem, hedenavo-d. in het r-e. heel-onth.-gebouw Kr. Elleboogsteeg; te IJmuiden op Donderdag a.s. in „Tivoli", en Vrijdag te Egmond in de zaal van den heer J. Half. Alle vergaderingen beginnen te half-acht. De Hembrug-rellet jes. Een man, die op de Lindengracht te Amsterdam zie met geweid tegen de politie verzet had, tijdens rel- letjesi, die in verband stonden met de stakin» aan de Artillerie-Inrichtingen, is door de Am' sterdamsehe Rechtbank tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. DE VOORAVOND. Toen we gisterenavond te kwurt vóór achten de groote zaal der sociëteit SL Bavo binnen- kwamen, waren niet alleen alle stoeien bezet, doch hadden zich reeds eenigie honder den met een staanplaats tevreden ge teld, Zelfs de trappen voor de tooneeldeuren waren dichtbepakt met bezoekers. En al maar stroom den ze ibij: .tientallen naar binnen, zlcli versprei» «Ar dend in de zijpaden, in het middenpad en zelf3 in de open ruimte vóór het toonvel. Dq toestand werd tegen achten werkelijk critiek. Zelfs op het tooneel en in de vestibule stond het vol belangstellenden. Het bestuur en de sprekers voor den avond konden zich maar juist door de vaste menschenhaag heenwer- ken en werden met een ovatie begroet. De voorzitter, de heer H. J. Visser, opende zooals gewoonlijk de bijeenkomst met den Chr. groet en een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, waarna de heer Chr. v. d. Bilt uit Den Helder als eerste spreke* het woord verkreeg voor het 'onderwerpj Rondom ons Program". We behoeven ditmaal niet meer over de gehouden redevoeringen in bijzonderheden te treden en zullen ons bepalen tot een beknopt overzicht van den avond. De heer v. d. Bilt, wilde zich vóór het houden zijner rede van een plicht kwijten, een aangename plicht, hem opdragen door vele Katholieke matrozen uit Den Heldert Op dezen avond, dat spr. hier voor 't eerst in t' openbaar met den heer Mr. BomanS optrad, wilde hij van de gelegenheid ge bruik maken, zich van zijn taak te kwijlen en den heer Bomans een warm woord van hulde brengen voor zijh bemoqmgcn inzak© de aanstelling van den vioot-aalmoezenier. Spr, schetste in 't kort de geschiedenis van deze aanstelling en deelde met blijdschap mede, dat dit het werk was van den heer Bomans, welke mededeeling: met donderdend applaus werd begroet. Verder behandelde de heer v. d. Bilt de voornaamste punten van het Katholiek pro gram. Weliswaar hadden de aanwezigen deze al vele malen hooren bespreken, doch de heer v. d. Bilt deed dit op zulk een eigen aardige, origineele wijze en doorspekte zijh vurige, geestdriftige rede met zooveel pit- j tigie kwinkslagen, dat men een redevoering, te hooren kreeg zoo ah nooit te voren; een, rede, die herhaaldelijk een gullen lach en een klaterend applaus uit de stampvolle zaal ontlokte en aan het einde langdurig werd toegejuicht. Als de heer Visser den redenaar hartelijk gedankt heeft, betreedt Mr. Bomans onder ovaties de plaats der sprekers. De heer Bo mans houdt hoofdzakelijk eenige algemeen© beschouwingen over het politiek gedoe der laatste maanden, waarbij wederom een aan tal teekenende staaltjes voor den dag koco?n.I Spreker herinnert aan iij11 spreekbeurt 1*3 Nijmegen op Maandagavond j.l.; waarbij tot driemaal toe een vertegenwoordiger der liberale part# had uitgedaagd, met hem in debat te treden, doch geen enkele inwoner, van liberaal Nijmegen was te voorschijn ge komen, om het voor zijn partij1 op te nemeü, In den breede behandelt de heer Bomans de partij-politiek der verschillende lmksche en, „neutrale" fracties en weet zijh gehoor ate j immer te boeien en te brengen tot geestdrift; en enthousiasme- Ook thans worden de spon tane woorden van Mr. Bomans onophoudelijk afgewisseld door donderend applaus. Onvermoeid, gaat de heer Bomans voort, ia zijn bekende meesterlijke welsprekendheid, nu de volgepakte zaal vullend met den schateren den lach der opgetogen duizend toehoorders^ dan weer verwekkend een warme ovaiie v oor zijn helder ea inslaand betoog. Als een orkaan leken de eindelooze toejuichingen aan het e nd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2