"binnenland' VAN OVERAL STAD EN STREEK KERK EN SCHOOL De verkiezingen te Haarlem. J- 82642 77778 KORTE BERICHTEN. AËENDA 5 JULI Is dus de priester too'a dom, aohterlfft onmogelijk •wezen Is het dan zoo razend-gek, dat de menschen zelf hun priester moeten onderhouden des noods? Alleen hij, die geen ziel aanneemt, gods dienst goed acht voor spreeuwen en fazan ten. kan zo"> oogdoelen. Doch dan staat zoo iemand ook te kiik als een peuteraar te midden van heel de menigte machtige geesten, die de ziel en den gods dienst de kern van het leven vondenl AFrREDENDE KAMERLEDEN. (Wegens bedanken en niet-candidaatstellen.) Unie-Liberalen (3): Mr. G. Jannink, K. Eland, W. de Jong. Dr. H. F. R. Hubrecht, A. Rocdhuyzen, J. W. IJzerman, J. C. Jansen, Mr. B. J. H. Patijn. Roomseb-Katholieken (4)Mr. Th- J. A. Duvnstee, Mr. F. I. J. Janssen, Klaus, B. R. F. van Vlijmen. Anti-revolutionairen (3): P. van Vliet, H. A. van de Velde, A. Brummelkamp. Sociaal-Democraten (2): Mr. M. Mendels, Dr. J. Van Leeuwen. Christelijk-Historischen (1): Mr. J. W. H. van Idsinga. Wild Christelijk-Historischen (1): Mr. C A. Bichon van IJsselmoude. Vrij-Liberalen (1): J. van Vollenhoven. Te zamen 20 Kamerleden. 1 £16,720 kiezers. Het aantal kiezers, dat gisteren aan de stem ming voor de Tweede Kamer móest deelnemen, bedraagt 1,516,720, over de verschillende kies kringen als volgt verdeeld: 1. 's-Hertogenbosch Tilburg 2. 3. Arnhem 81846 4. Nijmegen 83075 5. Rotterdam 108230 6. 's-Gravenhage 74583 7. Leiden 60912 8. Dordrecht 103493 9. Amsterdam 150526 10. Helder 79165 11. Haarlem 70590 12. Middelburg 55729 13. Utrecht 74977 14. Friesland 93179 15. Overijsel 100980 16. Groningen 82352 17. Assen 43802 18. Limburg 83S61 NEDERLAND EN DE OORLOG. Het stoomschip „Bengkalis", behoorende tot het Nederlandsche convooi, vertrok gis teravond te 9.45 uit IJmuiden. Nauwelijks in zee gekomen, is het stoomschip op re- feeringsorder naar IJmuiden terug moeten eeren. Ook de „Hertog Hendrik", die inmiddels nit Nieuwepdiep was uitgevaren, heeft bevel gekregen, terug te keeren, terwijl de „Noor- dam" en de „Be ri.alis" order hebben ont vangen te blijven liggen. Dat begint een flauwe comedie te worden. Er mout beslist iets niet in orde zijn met dat convooi. Maar 't wordt ook zachtjes aan tijd dat we weten wat er niet in orde is. Het lijkt er wel naar alsof men het pu bliek in het ootje wil nemen. Naar wordt gemeld zullen de nieuwe aard appelen, bestemd om naar Engeland uit te voeren, niet in verschen toe- •tand verscheept worden. De aardappelen worden hier te lande gedroogd en tijdelijk nog opgeslagen. Nederlandsche bladen hebben gemeld dat de geassocieerde nogendheien geneigd zou den zijn de economische onder handelingen met Nederl a.n.d te her vatten op voorwaarde dat zou worden afge zien van allen uitvoer. Dat is de gedachten- gang der geassocieerde regeeringen niet. Zij wen8chen slechts dat de uitvoer van le vensmiddelen niet geschiedt ten uadeele van de rechtmatige behoeften van het land en dat de invoer der Geallieerden niet kan worden beschouwd als bestemd om de leem ten aan te vullen, die in de voedselvoorra den ontstaan zijn als gevolg van niet-over- wogen nitvoer naar Duitschland. Te Maastricht deed het gerucht de ronde, dat de Belgische geïnterneerden, die daar werkzaam waren, telegrafisch waren op- geroepen, zich naar hun kamp.e.n te bege ven. Men bracht dit in verband met den internationalen toestand en maakte zich reeds ongerust. Er werd druk gefanta seerd. il Bij onderzoek bleek, dat onder de Bel gische geïnterneerden, die werkten aan den bouw der houten noodwoningen, een sta king was uitgebroken. Ze eischten meer loon. Op telegrafisch bevel der regeering is hun daarop dat werk ontnomen. Gisteren zijn ze naar het Intrrneerin'eskamp vertrokken. CRISISAANGELEGENHEDEN. Volgens „De Veehandel" zal een ver bod van vervoer van alle vee den l&den dezer in werking treden. In opdracht van den ir, tor van land bouw, nemen hoogleeraren i. de scheikunde aan de Technische Hoogeschool te Delft proeven om faecaiiën en afvalproducten van verschillende fabrieken te verwerken tot afik8tolhoudende me s.t.8.t.o.f. Men xhoopt het volgende jaar voor een groot deel in de behoette van den landbouw aan die meststof te kunnen voorzien. De minister van landbouw heeft bepaald, dat in zijn beschikking van l Mei 1918 voor levering in de maanden April en Mei vastgestelde maximumprijzen tevens gelden voor de gedurende de maanden Juni •n Juli 1918 geleverde slachtrunderen, Het Bijkskantoor voor Veevoeder te'8Gra- venhage maakt bekend, dat bestelbiljetten voor veevoeder, te leveren in de maanden 'Augustus en September a.s., moeten worden Ingediend uiterlijk 17 Juli a.s. bij de Veevoederbureaux in den lande, waar van Maandag 8 Juli as. 10 uur v.m. af formu lieren en inlichtingen verkrijgbaar zijn. De minister van landbouw heeft aan de gemeentebesturen de» volgende circulaire ge- rioht: Ik heb de eer u mede te deelen, dat door mij is gepaald, dat aan militairen, met voeding ingekwartierd twee aanvullings broodkaarten zullen worden uitgereikt. Ik verzoek u beleefd zich dienovereen komstig te gedragen. De Minister van Landbouw heeft voor aardappelen, oogst 1918, vastgesteld een maximum kleinhandelprijs: met in gang van 4 Juli van 11 cent, van 9 Juli 10 cent en van 11 Juli van 9 ct. per E.G. De max. inkoopsprijzen door de gem. te besteden zijn resp. 11, 10 en 9 ct. Aan de gemeentebesturen wordt ln overweging gegeven aan de grossiers te berekenen 8, 7, en 6, aan de détaillisten 9$, 8V5 en 71/2 cent. Door grossiers zijn aan de veilin gen te besteden 8, 7 en 6 cent. De max. tusschenhandalsprijs, franco markt, is resp. 71/2, 8Vf en 71/2. De Min. v. Tiandb. heeft eene distributie regeling voor volksbiscuit vastgesteld, luidende: J I (j! Art. 1. Onder „volksbiscuU" wordt v staan de biso !t. bekend onder den verza melnaam „Social". Art. 2. Volksbiscuits mogen slechts wor den afgeleverd in of uit blikken, welke aan de vier zijden beplakt zijn met strooken, waarop vermeld staat het woord „Volksbis- cuit", het Nederlandsche wapen, eene afbeel ding van de vo'.ksbiscuit en de maximum- kleinhandelprijs. Art. 3. Volksbiscuits mogen niet worden afgeleverd vermengd met andere soorten bis cuits, met koekjes of andere soorten ban ketwaren. De Minister heeft voor „volksbiscuit" vast gesteld een maximum-groothandelsprijs van f I.I2V2 per K.G.j een maximum-tusschen- handelsprjjs van f 1.20 per K.G. en een maximum-kleinhandelsprijs van f 1.50 p. Kg. Volgens »De Veehandel* zal een ver bod van vervoer van alle vee den 15en dezer in werking treden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Nieuwendam, den Wel eerwaarden Pater P. O. Uüterwaal, O. E. S. A. De moord in Crailo bij Bus- sum. De burgemeester van Huizen heeft een beloonii% van 500 uitgeloofd voor het verstrekken van inlichtingen dia zullen lei den tot arrestatie der daders van den moord op Crailo. De commissaris van politie verzoekt na mens den betrokken rechter-commassaris op sporing van de volgende voorwerpen, die bij oen moord te Crailo vermist zijn geraakt: Een gouden dameshorloge met zwart ge- emailleerden rug en zwaren zilveren heeren schakelhorlogeketcixig; een zwart lederen por tefeuille met gelü, brood- en vetkaart; een groote zwart lederen portemonnaie met inhoud. Het signalement der verdachten luidt als volgt: le. flink gebouwd, in donkerblauw gekleed persoon, pl.nt. 30 jaar oud, met zwart haar, knevel, bleek gezicht en zeer ongunstig uiter. lijk; 2e. iets kleiner dan no. 1, in blauw gekleed, met rood baar, zonder baard of knevel, roo- de gelaatskleur; 3e. een donkerblond, in blauw gekleed per soon, pl.m. 25 jaar, allen dragen een pet. De Bussumsche correspondent van de Tel. deelt nog een en ander mede over dezen roof moord. Thans bevinden zich twee verdachten van den moord te Crailo in arrest. De eerst aan gehoudene. P. van Gulik, beantwoordt aan het derch signalement, de tweede, als »Jan« aangeduid, komt met het tweede signalement overeen. Beiden hadden tijdens het opbouwen van de kermis te Laren gewerkt. De derde verdachte was Zaterdag in Amersfoort ge weest en had daar te kennen gegeven, dat bij met een paar vrienden terug zou komen. Hij is echter daar niet moer komen opdagen. Volgens inlichtingen klopt diens signalement juist met dat van no. L Omtrent het verhoor van de weduwe De Steeuhuijsen vernemen we nog, dat deze wei nig positieve verklaringen kon geven. Zij herinnerde zich zoo goed. als niets van den aanval en kon geen verklaringen geven om trent bet aantal en de signalementen van de daders. Wel vertilde zij, dat de heer Boon de krant zat te lezen, toen de aanslag plaats vond. Zij zat rechte van den beer Boon en had haar hoedje op den grond gelegd. Ze schijnt meer dan één klap op het hoofd ge kregen te hebben. Het is niet onmogelijk, dat de moordenaars hun slachtoffers van den Grooischen Boer af gevolgd zijn. Zij hebben daar wellicht opge merkt, dat de heer Boon 'n portefeuille met geld bij zich had. Waarschijnlijk was ook de beer Boon eerst op het hoofd geslagen met den stok, doch had de bolle harde hoed den slag gebroken, zoodat het slachtoffer weerbaar bloef en de daders, om de voorgenomen berooving te kunnen volvoeren, verder gingen dan zij van plan waren geweest. Toen eerst zal bet mes zijn getrokken en de gruwelijke sneden zijn toegebracht. Bij het onderzoek is n.L gebleken, dat de hals drie sneden vertoonde, terwijl ook nog op het hoofd een sniischram is aangebracht. Na de berooving van den heer Boon hebben de daders zich uit de voeten gemaakt. Twee hunner schijnen op de tram te zijn gestapt in de richting van Amsterdam. Dit zouden dan de beide aangehoudene zun, De bedoelde tram vertrekt 5 uur 20 van La ren en is ongeveer hali'zes aan da halte Crai lo. Na het pltgen van de misdaad zouden de moordenaars dus nog gc ruimen tijd in den omtrek moeten hebben rondgezworven en dit verklaart ook het feit, dat vele personen zich hebben aangemeld, die typen, welke be antwoorden aah het signalement hebben ge- zien. De derde dader moet degeen zun, die de dood el ij ke messteken heeft toegediend. Zeker is, dat diens hemdsmouwen met bloed zijn be vlekt geweest, want bij het doorsnijden van den slagader zon et bloed met kracht uit de wonde gespoten zijn. Die persoon kon zich dus niet in de tram vertoonen omdat zijn be smeurde kleeding hem direct zou. hebben verroden. Hij is dus waarschijnlijk te voet o-p pad gegaan, misschien na zich eigens te heb ben verkleed, want juist deze persoon was in het bezit van een bundeltje, waarin klee- ren geborgen konden zijn. Te Muiden beeft men dezen voetganger gezien. De tweede verdachte ls evenals de eerste te Amsterdam gearresteerd door Amster- damsche rechercheurs op gegevens, hun door den Bussumsehen politie-inspecteur verschaft Hooge prijzen. Op de groote gras- verkooping te Holten brachten 294 perceelen die door de schatters volgens maximum prijzen geschat waren op 9040, te zamen 19147 op. Een stuk van 5 HA. geschat op 1000, bracht 8090 op. Doodgesohote n. Uit Essehen wordt aan de „Grondwet" gemeld, dat H. Durlo, een Belg, bijgenaamd het Kieken, die enkele weken geleden door 8e gebroeders B. over a'e grens werd gesleurd en door de Nederlandsche justi tie uit Duiteche gevangenschap werd terugge- ëisoht, door/ de Duitschers is doodgeschoten, nadat re hem aan de grens een oogenblik on bewaakt hadden gelaten en Durlo poogde te ontvluchten. De brand te Beesd. Over den brand van Maandag te Beesa', vernemen wij nader, dat acht huizen zijn afgebrand. De brand ont stond 's morgens te ongeveer 10 uur bij mej. A. t. d. W., boven de bakkerij, een groote voorraad hout ging o.a. mede verloren. Daar er in het dorp geen water was, beproefde men dat uit de Lingo aan te voeren, maar de slangen bleken te kort te zjjn verkeerden in slechten toestand. Na «en uur, toen de acht huizen in brand ston den, kon nog «een water worden gegeven. Door een dwarsstraat werden de vlammen gestuit. Door de krachtige hulp van een aantal mili tairen uit Asperen. werd veel van de inboedels gered. Ook de brandspuit uit Mariënwaard weïkte krachtig. Alles was verzekerd. Spoorwegongeluk te S o e a t. Wederom heeft te Soest een verschrikkelijk spoorwegongeluk plaats gehad. De luitenant-vliegenier Meltzen, wonende te Soest, passeerde met zijn motorrijwiel, waarop aohter zijn vrouw gezeten was, den overgangs- weg der Centraal-spoor bjj den Oseèndamweg, toen hij door den trein, welke om 7.45 uit Utrecht vertrekt, werd gegrepen. De luitenant werd van zün motor geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Bij Th. M. bin nengedragen. was geestelijke en geneeskundi ge hulp spoedig aanwezig, doch zonder «tot bewustzijn te zijn gekomen, stierf de officier. Zijn echtgenoote wist nog juist van het bankje te springen, zoodat ze ongedeerd Weef. Het motorrijwiel werd totaal verbrijzeld. Geheel Soeet gevoelt deernis met de jonge weduwe, die met drie kindertjes achterblijft. Binnen één jaar tijda is dit nu al het derde ongeluk, waarvan twee op dezelfde plaats met doode.l ij-ken afloop, terwijl bü het andere de getroffene levenslang invalide zal blijven. Zal de N. O. S. dan maar steeds doof blij ven voor het reeds zoo dikwijls gedane ver zoek, toch afaluitboomen op de overwegen aan te brengen! Heeft het nu nog geen mensohen- levens genoeg gekost! De opbrengst vbh den bloemenverkoop ten bate van »Herwonnen Levenskracht tij dens de meeting in het Stadion bedroeg bet bedrag van 612.66 y,. Dinsdagmiddag zijn te Utrecht bjj een militairs oefening op den Krommen Rijn bij het fort Rhijnauen twee geniesoldaten ver dronken. Gebouw „SL Bavo." ghnedeefcraat 23 Rederijkers 8 uur Land en Tuinbouw)- bond, 10 uur broodkaarten-afgifte. „Do Kroon" Bioscoopvoorstelling. Duin en Daal, Bloemendaal. Con cert. Bniteneociëteit Trou moet B 1 ij 0 k e n. Paleis van Justitie. 1H vu Bureau voor Consultatie. Bisschoppelijk Museum.— Jansstraat 79, geopend van 10—5 uur, tegen betaling van 0.25, VERKIEZINGSVARIA. De leden der stemhur&au's zijn, zooals te verwachten was, bij het opnemen d»r stem men. tot verschillende ontdekkingen geko men. Het aantal ongeldige eteanmen is nog nooit ZOO groot verweest. Dit was niet min der dan ongeveer 700. Op een der biljetten waren alle hokjes der Sociaal-Democraten zwart gemaakt 'n Andere kiezer, blijkbaar een van ds anti-stempartij', had een aantal schrappen over hert biljet gemaakt en onder aan geschreven, wo«at blijkbaar, het heel lee- lijke woord: »ba_.c Ken ander had er een rijmpje op geschre ven als reclame voor een zeker instituut fn de stad. Het grootste deel der ongeldige stemmen bestond echter uit biljetten waarop géén der hokjes was zwartgemaakt Op één stembu reau 27 van de 33 en op een amtor zelfs 22 van de 28. 'n Aardig geval had plaats met een stembureau -uit een der omliggende ge meenten. De burgemeester van Haarlem, ontving dee nachts te 1 uur een telriïram van dat stem bureau, waarin gevraagd werd. wanneer de pakken met stembiljetten nan het stadhuis te Haarlem moesten zijn. De burgemeester seinde terug, dat zulks hedenmorgen half acht kon geschieden. Men begreep ^dit trie- gram echter verkeerd en dacht dat 't slechts tot hedenmorgen halfacbt kon geschieden. Men ging toen nog in den nacht met de pak ken stembiljetten naar Haarlem en kwam... voor een gesloten raadhuis! Er bleef niets anders over, jtan onverrichter zake weer naar huis te gaan. Hedenmorgen half elf rijn toen de biljetten hier gedeponeerd. Zooals bekend is, waren in deze gemeente 21 stem- bureaux. Het eerste bureau was ongeveer half negen gereed, het laatste 's nachts half ééni T'.u in dit stembureau zat o wreed noodlot juist het lid, dat het toestelletje had uitgedacht, .om de stemopneming zoo vlug mogelijk ta doen geschieden! Rondom het stadhuis was het hedenmor gen een aardig gezicht. Overal vandaan kwa m^n de rijtuigjes aanzetten waarin de jong ste leden der verschillende stembureaux uit den Kieskring Haarlem met hun kostbaren last. Sommigen konden maar juist de vier of vijf groote pakken ln het rijtuig bergen. Ruim 2000 K.G. papier zij® heden het Raad- buis binnengedragen. O kostbaar duur oud papier. De patken stembiljetten werden in de Statenzaal van het Prinsenhof gebracht, waar een staf van ambtenaren zich met de verzorging belastte en den uitslag van den Kieskring Haarlem ging- samenstellen. Een groote vertraging ontstond, doordat het pro ces-verbaal van district 4 uit Velsen door de leden der stem bureaux van dat distriet niet was afgegeven, of op onverklaarbare wijze was zoekgeraakt. Te 12 uur bad men op dat eene district na, alle stammen uit den Kieskring Haarlem binnen, en toch kon het triaal natuurlijk niet worden vastgesteld. Op het oogenlblik, dat we dit fcIi rijven (1 uur), is het proces-verbaal Velsen 4 nog steeds zoek! En we vreezen zelfs, hierdoor dsn uitslag van den kieskring Haarlem niet te kunnen mededeelen. Nad'sr vernemen wij, dat het proces-ver haal van Velsen met den tram die ruim 12 nnr van daar vertrekt, naar Haarlem komt. PROVINCIALE GRIFFIE VAN NOORD HOLLAND. Ged. Staten hébben benoemd met Ingang van 1 September tot hoofd commies ter Provinciale Griffie Mt. Dr. F. F. S. Witteman, secretaris der gemeente Delft, en tot klerk de heer Ch. J. van Swittenburg, te Bennebroek. 'JEUGDIGE OPLICHTER. De heer B. S., Paviljoenslaan is door een jongen, v V 7" v ",.u opgelicht voor f 300 aan Verlichtings artikelen. De jongen gaf op, de goederen voor rekening van zijn vader te halen. Rijwielen zijn ontvreemd aan het St. Elisabeth's Gasthuis en uit een tuin aan het Kenaupark. DISTRIBÜTIE-POLITIE. Door de distributie-politle zijn, in samen werking met een controleur van het levens middelenbureau bij G. J. A. v. K., Anthonie- straat, inbeslag genomen 4 dubbele stukken zeep; zulks wegens verkoop van zeep boven den maximumprijs. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den Di recteur der Haarl. Brood- en Meelfabriek, den heer v. B., wegens het doen vervoeren van eieren; 3000 eieren zijn inb.slag ge nomen. 1 AANGEHOUDEN. In verband met den diefstal van een pak zeemlappen ten nadeele van mej. de V., Korte. Begijnestraat, is opgespoord de los- werkman J. de B. te Heemstede. In zijn woning zijn 28 zeemlappen inbeslag geno men. Tegen den .dader is proces-verbaal op gemaakt. STEEDS BRUTALER. Hedennacht te kwart over 2 zijn twee mannen gesprongen op een goederentrein, komende van liet station en rijdende nabij den Hglweg. De mannen maakten een goe derenwagen open en gooiden twee kistjes op de spoorbaan. De remmer zag zuiks, liet den treirf stoppen en gingen de lieden achterna. Deze wisten echter te ontkomen. Langs den weg werden 2 kistjes boter ge vonden, f ;j Rakhuisdiefsta 1. Uit een pakhuis aan de Raamsteeg is boter en margarine ontvreemd ten nadeele van een koopman uit Amsterdam. Het slot van 't pakhuis Was verbroken. Aanbesteding. Heden werd alhier door Ged, Staten van Noord-Holland aanbe steed: IJ. J;i A. Het uitbreiden van de verdediging van den onderzeeschen oever vóór de Rijkszee wering aan het Horntje op Texel. Raming 3980 M2. J. Daalder, Amsterdam levert 4028 M2. voor l 60.000. B. Het vergrooten van, de lighaven tot 2vorming van eene voorhaven, alsmede het aanleggen yan eene haringhaven, tot uit breiding van de Visschershaven te Umuiden. Raming f 285.000, /Laagste inschrijver Fa. Den Breejen v.. d, Bout, te Nijmegen, voor f 293.000. GARNIZOEN SBEBICHTEN. Aan de miliciens J. v. Holland en. L. W. F. Kervel van het 10e Re«, Inf. ia voor den tijd van één jaar vrijstelling' van dienst hoi de militie verleend wegens woonplaats ia Ned.- Oost-lnaië. Met imrautc van 1 September a.s. is aan den re». 2e luitenant Hartman van het 10e Reg. In. een onafgebroken bijzonder verlof van zes maanden verleend. De sergeant-majoor administrateur W. W. Hoogheemst» van het 7e Reg. Inf. ia door den Inspecteur der Infanterie als zoodanig overgeplaatst bü het file Reg. Inf. Gevonden voorwerpen. Terug tebe- komen bij: B. Verhetj, Nasaaulaan 63, een rijspoor; K. Visser, Jacobijnestraat 11 rd., een portemonnaie; P. v. Campen, Oliesla gerslaan 2, een bankbiljet; S. Vergaij, Gem de Wetstraat 61, distributiekaarten; O. Maar- leveld, Wagenmakerslaan 11, een honden halsband; B. Verkruisen, Oeciliasteeg, een portemonnaie met inhoud; S. van Orde, Leid- schevaart Slrood, een lorgnet: H. Kruijer, Kennemerstraat 19, een hond; J. Dozie, Gen. Bothastraat 34, een dameshoed; bureau van politie, een vischmand *en een ring met sleutels; CL Noteboom, Spionkopstraat 59, een portemonnaie met inhoud; M. Koster, Gen. Bothastraat 128, een rijwielbel; G. Jans Da Costaetraat 6, een oorbel; J. Leloux, Kruisstraat 19rood, een broche; J, Zward, Anegang 34, een boekje. Het was gisterenavond bijzonder kalm op In tegenstelling met vorige Kamerverkiezingen was het onmogelijk op den avond zelf reeds eenige berichten omtrent den uitslag der verkie zingen te geven. Wij hebben dat tevoren bekend gemaakt en het bleek volkomen juist te zijn, want zelfs op den uitslag der verkiezingen in naarlem-zeli heelt niemand kunnen wachten. Het werd hali twee voordat wij konden beginnen met de publicatie van den uitslag der gemeente Haar lem. Merkwaardig. De eene uitslag, b.v. die van het stembureau, aan de Anthoniestraat was eved acht uur al békend; de laatste uitslag kwanj over half één pas binnen. Dat was die van hel bureau aan de Nassaulaan. De buitengemeenten kwamen zeer vlug. Spaamdam was, gebracht en al, om 6 uur lang en breed in onze handen. Het totaal der bijeengebrachte cijfers der bureaux uit Haarlem en omstreken, moest won den overgemaakt naar het stembureau in Aral sterdam, dat zich» daar belast had met het ver- zartielen van alle gegevens uit de verschillende stemdistricten in het land en daaruit een officieir- zen uitslag op te maken. Hoewel het veel later werd dan aanvankelijk gedacht werd, is het toch te danken aan hef bureau der Ned. Dagbladpers, dat reeds heden nacht en hedenmorgen verschillende uits'a^en bekend zijn geworden, waarop anders tot Zater dag moest gewacht worden, indien men de be slissing van het Centraal Bureau in Den Haag had moeten afwachten. Vele telegraafkantoren ook dat te Haarlem waren voor deze gelegenheid den geheelen nacht geopend en de Haarlemsche Dagbladpers die voor deze gelegenheid samenwerkte heeft haar best gedaan reeds vroeg in den mor gen, door middel van bulletins, het publiek kond e doen van de eerste berichten. Lang lieten de telegrammen uit Amsterdam op zich wachten. Hoewel gehoopt was dat omtrent middernacht cfe stand der partijen bekend zou zijn, kwam daar niets van. Zooals wij hierboven reeds vertelden, was de uitslag Haarlem eerst om één uur be kend. Doch om 2.20 kwam het eerste telegram bin- nen. Het luidde als volgt: De uitslag van meerdere stembureaux was hedennacht één uur nog niet bekend. Rotterdam en 's-Gravenihage ontbraken ge heel. De binnengekomen berioliten toonen aan dat bij een kiesdoeler van 15.000 stemmen werkelijkheid wordt dit lager, daar niet alle kiezers hebben gestemd) door de ruim 600.000 kiezers, wier stem te één uur bekend was, gekozen zijn 1 Vr ij-Liberaal. 2 Unie-Liberalen. 2 Vrijzinnig-Democraten. 7 Sociaal-Democratische Arbeiders Partij 2 Ohrietol ijk - H istorisoh en. 4 Anti-Revolntionairen. 13 Roomsch-Katholieken. 1 Economische Bond. 1 Sociaal-Democratische Partij. Men geïnde ons nit Amsterdam 3.30 unr: De uitslag in den Kieskring Amsterdam is: Aantal kiezers 150526. Geldige stemmen 123666. Hiervan behaalden de Socialistische Partij 8799, de Middenstandspartij 352, de Politie- partij 326, de Plattelandspartij (2e Lijst) 185, de S. D. A. P. 33510. de S. D. P. 13982, de An- ti-Rev. 7884, de Bond van Christ. Socialen 630, de Unie-Liberalen (1ste Lijst) 5062, Stof fel 233, d-3 Vrij-Liberalen (2e Lijst) 816, de Christel.-Hist. (1ste Lijst) 3615, de Christen- Democraten 8035, de Neutrale Partij 1639, de Plattelandspartij (lste Lijst) 90, de Christelijk Sociale Partij 337, de Ecouomieche Bond 8516 Van der Meulen 169. de Roomsoh-Ratholie- cen 19065, de Vrijz.-Demoeraten 9169, Alg. Staatspartij 1767, Ghrist.-Hist. (2e Lijst) 246 stommen. Om 4 uur ten slotte nog een telegram óver den uitslag in Rotterdam. In den Kieskring Rotterdam behaalden: Vrij-Lib. 4814, Christ. Social. 1305, de Ohrist. Hist. (2de Lijst) 263. de Politie Partij 161, .de S. D. A. P. 89397, de Ohrist-Democraten 331, de Roomseb-Katholieken 13735, de Midden- standspartij 1509. de Plattelandspartij 178, de Ohrist Socialisten 191, de Anti-Rev. 10761, de Neutrale Partij 538, de GlirLst-Hist. (lète Lijst) 3712, de Weerbaarheidspaxtij 334, de Vrijz-Democraten 1843, de Unie-Liberalen 2364 de Economische Bond 8501, de Plattelands- partij links 98, de Clerk 2032, de S. P. 408, de Bond van Prot. kiezers 191. de Alg. Staats partij 242, de S. D. P. 8396. Totaal werden uit gebracht 81754. Het aantal kiezers bedroeg 108930. Den- Haag nog onbekend. Wij hebben nog tot over vijf uur gewacht, zonder nadere berichten te krijgen en hebben toen gebulletineerd wat wij telegrammen hadden binnengekregen. Om 6 uur kwam evenwel het volgende belang wekkende telegram, dat velen rechtsche kiezers, en bijzonder ieder katholiek kiezer, goed moet hebben gedaan: Stand der partijen in den vro^ennwrgeiu „Hedennacht half vijf waren 1,170,000 stem men bekend. Vermoedelijke taesdeeler is 12,500. Is dit juist, dan zouden zijn gekozen: 31 Roomsch-Katholieken; 6 Unie-liberalen; 12 Anti- Rev.; 3 Vrij-lib.6 Christ.-Hist; 5 Vrijz.Dem.; 22 S. D. A. .P.; 3 Econ. Bond; 1 Middenstands partij; 3 S. D. P." Alzoo waren bekend de vermoedelijke bezetters, van 92 Kamerzetels. Daarvan zouden, volgens die berekening, dus 49 door Rechtedien en 43 door Linkschen bezet zijn. Waarlijk een stand om van te watertanden voor een R--K. Een ander telegram bracht den uitslag vatf j den Kieskring Den Haag. Socialistische Partij 409, Chrisi-Hist Pair»-, tij 105, (2e Lijst). Middenstand 828, Vrij-Libe ralen 2614 (eerste Lijst), Christen-Democra ten 150, Vrijmnnig-Dcmocraten 2674, Dflf Klerk 198, Staatspartij 410. Neutrale Partij 773 Politie Partij 140, Katholieken 1261L Koloni ale Partij 227, Economische Bond 4346. Weer baarheid 649, Ch ristelijk-Historisch en 8048 (eerste Lijst) Vrij-Liberalen 629, tweede Lijst, S. D. P. 2242, Christelijk Socialen 869, s. u. A P. 20224, Unie-Liberalen 4980, Bond van Chr, Socialisten 456, Anti-Revolutionairen 5913. Hieronder laten wij now eemee telegram men volgen in volgorde yan ontvangst: Tot OP dit oogenblik znn ons nog geen na* 3ère telegrammen békend, ook geen namen gekozen candidaten. zoodat wij onzen le- aera in dit opricht moeten teleurstellen. Nog een enkel woord, over den uitslag in de gemeente Haarlem.- De cijfers zijn weisprekend en op velerlei wijze te com- mentarieeren. Daar zit b.v. heel wat over- denkingsstof aan vast met het oog op da toekomstige verhouding der partijen m de gemeenteraden. Opmerkelijk is het groot ge tal ongeldige stemmen dat is uitgebracht! en het groot aantal stemmen, dat ondanks de stemplicht is weggebleven. In ons overzicht geven wij eemge waar devolle cijfers voor onze propagandisten ia de buitengemeenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2