VRAGENBUS DE VOORLOOPIGE UITSLAG. De stand der partijen om !2 uur LAATSTE NIEUWS IELEÖRAFSSCH WEEKB f £- 1 Amsterdamsche ueurs (opgegeven door DE SPAARNEBANK) Mexican 2e Union Pacific Omrekeningskoersen van Viiisseis op nederiand in vreemde valuta. AMSTERDAM, 3 Juli 1918 London. 9.^8 Stockholm 69.50 Berlin-Hamb.34.25 Kopenhagen eiUOiji Parijs 34.30 Christiana Zwitserland 49.00 Niet officieel: Weenen 20.50 New Yo Met het gereedmaken van den uitslag door de hoofdstembureaux der kieskringen en daarmede ook door het Centraal Stembureau te Amster dam, dat ingericht is door de groote meerder heid der Nederlandsche couranten, gaat het niet too vlot als wel gewenscht werd. Toch kunnen reeds enkele feiten hoewel met een zekere reserve geconstateerd worden. Op de eerste plaats heeft blijkbaar de stem plicht, wettelijk vastgesteld, nog niet kunnen voorkomen, dat vooral in de groote steden maar wellicht toch ook op het platteland breede rijen van kiezers niet aan de verkiezing deel hebben genomen. Te Amsterdam bijvoor beeld heeft slechts 82 pet., te Rotterdam slechts 75 pet. van de kiezers gestemd! Een andere opmerking van belang is de wezenlijke vloed van- sociaal-democratische stem men in de groote steden. Men oordeele: te Amsterdam bedraagt het gezamenlijk aantal roode stemmen pl.m. 52,000, of ruim 42 pet. van het geheel, tegenover bijv. slechts 8000 anti-revolutionnaire en bijna 20,000 katholieke stemmen. Maar in de kleinere steden keert de stem busuitslag al sterk ten gunste der geloovige partijen. Terwijl in Den Haag het aantal socialistische stemmen (ongeveer 25000) nog het dubbele van dat der katholieken (12600) bedraagt, staan reeds te Haarlem katho lieken en socialisten ongeveer gelijk. En hoewel ons op het oogenblik i og geen detailcijfers ter beschikking staan, wijst toch de stand van hedenmorgen al uit, dat het platteland zooals ook te verwachten viel den vloed van i^oode stemmen in de groote steden een tegenwicht heeft gegeven, dat de schaal van den einduitslag ten gun ste der rechterzijde gaat doen overslaan. Wel moeten alle uitkomsten nog zeer voor zichtig en met het noodige voorbehoud wor den beoordeeld, maar toch was reeds in den vroegen morgen van 1.170.000 stemmen den uitslag bekend. Indien de raming van een en "en kwart millioen u ucbrachte stem men, en daarmee de kiesdeeler van 12500 juist zijn, dan staat op het oogenblik reeds vast dat onze katholieke partij uit den strijd komt met minstens 31 zetels en waar schijnlijk ui' er. l)an brengen de socialisten het niet veel verder dan tot 22, de 8. D. P. tot 3, de anti-revolutionnairen komen tot minstens 12, de christelijk-historischen tot 6. 'terwijl dan verder de onvermoeide en tijdelijk wel inslaande actie van den heer Treub den Economischen Bond minstens drie zetels schijnt te gaan bezorgen, is de gebeurtenis van den dag de SCHRIKKELIJKE NEDERLAAG der ver schillende liberale partijen. Zes Unie-liberalen, drié vrij-liberalen (II) vijf vrijzinnig-democraten.te zamen veertien van de 92 thans bezette zetels Het is nog te vroeg orn vast te stellen wat de oorzaken zijn van die politieke vernietiging van het liberalisme, maar nu reeds moet worden ge constateerd, dat met angstwekkende snelheid naderbij getrokken gaat worden, en in de naaste toekomst reeds gevoerd gaat worden de groote worsteling in ons land tusschen de geloovige partijen (waarin de katholieken dan verreweg het krachtigste gedeelte zullen uitmaken, alleen in getalsterkte reeds bijna 2/3en de sociaal-demo cratie, Blijkbaar heeft het liberalisme van de 400,000 nieuwe kiezers, die het algemeen kiesrecht ons gebracht heeft, letterlijk niet den minsten steun gekregen, en gaan de liberale partijen den weg <jp der vroegere, thans geheel verdwenen conser vatieven. Het is zeer de vraag of wij voor de overwin ning der geloovige politiek ons hierover te ver heugen hebben. Mogelijk zullen velen, die zich door anti- clericalfeme hebben laten verblinden, maar daarom nog niet godsdienstloos in de politiek zijn, terugschrikken voor dien aanwas der so ciaal-democratie, waarvoor ook zdj mede-ver- antwoordeliik zijn. De politiek van het „Volk in de laatste da gen blijkt goéd gezien: de Katholieken a'at zijn de groote tegenstanders der sociaal-demo cratie, en gelukkig heeft al het flikflooien der Roomsche arbeiders door socialistische lei ders en couranten en strooibiljetten niet kun- noa beletten, da,t wii uit den strijd komen met 0en macht, tfie inderdaad een bolwerk tegen den rooden vloed is. Want een ander heuglijk verschijnsel valt nu reeds te oonstateerende organisatie-trouw der Katholieken. Er staan ons nog, geen an dere détailgegevens ter beschikking dan van Haarlem en directe omgeving, maar allen, let terlijk allen, op misschien een of anderhalf percent na, hebben gestemd op no. 1 van de lijst! Op het Katholieke kiezere-corps kunnen we rekenen Het bovenstaande was al geschreven, toen ons den stand van hedenmiddag 12 uur bereikte, die den officieuzen vermoede!ijken uitslag geheel geeft. Voor een goed overzicht geven we hieronder den stand nog eens weer met dien van de oude Kamer: Uitslag Uitslag 1913 1918 Roomsch-Kath25 30 Unie-Liberalen 21 6 S. D. A. P. 16 22 S. D. P2 Anti-Rev. 11 iu Vrije Liberal^" io - 4 Christel.-fiist. 9 7 Vrijz.-Dem7 5 Oud Christ.-Hist. 1 Economische Bond 3 Christ. Socialisten 1 Christ. Dem. 1 Middenstand 1, Christ. Soc. (Partij v. d. Laar) Dem oer. Weermacht j f Platteland 1 E>e debacle der liberale partij komt hier op de ernstigste wijze uit. Immers, de Unie-Libera len verliezen vijftien zetels, de vrije-Libcraleq z*s, de vrijzinnig-democraten twee. Ook Indien men de kleine partijen beschouwt als bepaalde deelen van de liberale partij, komt hier toch: m tegenstelling met de geloovige partijen, een versnippering aan den dag, die met allen staat kundigen invloed den spot drijft .,Pe drie partijen die tot dusver dé rechterzijde mtmaakten, beschikken, zooals men ziet, over 50 stamnen. Ofschoou waarschijnlijk enkele der kleinere partijen (Staalman. Christen-democraat, plattelander) wellicht neiging zullen vertoonen om zich rechts te scharen, zal het toch de vraag zijn of daarmede een meerderheid te vormen is, waarop een christelijk kabinet steunen kan. Dat er ter linkerzijde van vorming van een regeerkrachtig ministerie minder dan ooit sprake is, kan aan geen twijfel onderhevig zijn. 25 Socialisten met vijftien liberalen van diverse schakeering en daarnaast een zes of zeven „wilden", ziedaar het droevig beeld ter linker zijde. Een zaken-kabinet dus? Laten we den loop der dingen niet vooruit- loopen, maar alvast dankbaar constateeren dat zelfs in dezen tijd van haast algemeene onte vredenheid de geloovige partijen in staat zijn gebleken den rooden vloed krachtig in te dammen DE UITSLAG VAN DE VERKIEZING IN DEN KIESKRING HAARLEM. Hedenmiddag bij het ter perse gaan vam ons blad werd de officieele uitslag békend van den Kieskring Haarlem, te laat echter om h'am geheel in bet nummer van heden op te nemen. Wij nemen er uit over dat op de R.-K, werden uitgebracht 18220 stemmen, waarvan op den heer Bomans 17935; de S. D. A. P. trok 11734; waarvan op den heer Duijs 10869; de Econ. Bond 4693, waarvan op den heer Treub 3222 stemmen. I - GEVELSTEEN EN. De meiisch is ten allen tijde geneigd ge weest, rijn denkbeelden een aanschcuwelij- ken vorm te geven en rijn ideaal in beeld te brengen. Aan die gelukkige geestesrich ting danken wij de voortreffelijke schcppin gen der ouden als historische monumenten van hun schoonheidsgevoel. Eerst laat kunnen bij ons de sporen van die uiting van den kunstzin aangewezen worden, omdat, hier pas beschaving kwam, toen in zuidelijke landen de schoone kunsten reeds het toppunt van bloei bereikt hadden, zoo zegt de heer Gonnet in zijn Adressen. Bewijzen van dien kunstzin treffen we aan in de beelden en versieringen, welke niet alleen in de woningen, maar ook daarbuiten aan de gevels waren te vinden. Ieder ging daarbij met eigen smaak en fantasie te rade Aan den eenen kant leverden de ambachten en bedrijven voldoends attributen, aan de andere zijde vooral waren het de gewijde geschriften, tal van overleveringen en ge schiedenissen om liefde voor kunst te doen blijken. Zoo leverde nóg ruim een eeuw ge leden elke stad voor het oog een levendig en bont geteekend tafereel, geen huis was er bijna zonder gevelsteen of uithangteeken. In de eeuwen toen alle poorters heetten naar hun vader en- Hendrik Jansen en Jan Hendriksen verwarring moesten stichten, waa het in den omgang een groot gemak, dat de bewoners der buizen nader aangeduid konden worden mst den naam. van het uit hangteeken, dat aan hunne gevels te vinden was. Velen dier uithangteekens waren ont leend aan 't soldatenleven of brachten ver dedigingsmiddelen in beeld. Zoo vond men voor jaren in Haarlem o.a. het Vlammende Sweert en de Keyser, maar met zoovela honderdtallen zijn ze verdw.enen. Tijdaas de Fransene overheersching werd de Burgerlij ke Stand ingevoerd en het Kadaster en plaatsaanduiding was nu niet meer noodig door het noemen van een uithangteeken en de bewoner heette niet meer naar rijn uit hangteeken. Daarbij kwam nog do moderni- seering der steden; oude gevels werden af gebroken en daarbij verdwenen tal van ge velsteenen en uithangteekens voor goed. Ge lukkig bleven er. nog eenigen over. Zoo vindt ge nog aan de Hooimarkt naast het huis „God bewaert het Scheepje", „In den Iser- man". De gevelsteen stelt een geharnast voetknecht voor. 't Is moeilijk na te gaan, of hier indertijd een zoon van Mars wcocde, of dat dit huis als tuighuis diende. Aan het einde van de Damstraat op de Kaasmarkt, vroeger als Siëepê'rsho'öfd bekend, is de Her tog van Brandenburg vereeuwigd. Tusschen de grondverdiepiiïg en de eerste is een mooi fries. In het midden staat da gevelsteen met een heel aardig beeld van een ridder staande bij een tafel, waarop zijn helm ligt. Daaronder leest men. Dit ri in den Hertog van Branden borch. Sy Deus pro nobus guys contra nos. Is Godt met ons wie mack tegen ons. Ao. 1610. Dè vraag rijst„hoe komt de bouwer van dit huis er toe juist dezen vreemden vorst als uithangteeken te kiezen?" Wel, de Her- tog van Brandenburg- had aan Haarlem in 1602 een bezoek gebracht en daarvan wille de bouwer de herinnering levendig houden. In het stadsarchief berust de volgende brief: Mauritz Prince van Oraengie, Grave van Nassau, Moeurs, Marquis van Vere enz. In het stadsarchief berust de volgende brief: Eersame wijze ende discrete Lieve besun- dere, A Is co de Hooggeboren Furst Heer Joa chim Ernst Marggrave tot Brandenburgh, Hertog in Pommereu enz., onze zeer be minde Cousin hem gedurende de belegeringe der stadt Grave, ende tot noch toe alhier bij ons gehouden hebbende, althans geresol- veerfc is, hem wederomme naar huys te be geven, ende zijnen wecb, zoo hij ons ver- elaert heeft, deur der stede van Haeriem te némen, omme deselva te besigtigen, zoo heb ben wij uluijden hiermede vruxidtlijck willen veraoecken aengesien 8. L., zoo oock de tegenwoordige Churforst van Brandenburgh S. L. broeder dese landen ende de gemeene zake met sondei-e affectu toegedaen zijn, ordre te willen stellen, dat S. L. binnen uluijder stede gecomen wesende, zoo in 't logeren als anderszins, bshoor'ijcke eer ende courtoisie verthcont mach worden, ende zal ons seer aengenaem welgevallen daeraen ge schieden. Ends hiermede Eersame wijse ende discrete lieve besunders zijt Gode bevolen. In 'B Gravenhage dsn XXVIIJ Octobris 1602. Uluijden goede Vrundt Maurice de Nassau. De brief was geadresseerd aan: „Den Eer- samen, wijsea ende discreten onze lieven besunderen Burgemeesters ende Regeerders der stadt Haeriem." Burgemeesters en Raden van Haarlem hebben aan de verlangens van Prina Zfau- rits voldaan en den doorluchtigen gast, voor vader van den tegenwoordigen Duitschen Keizer met alle hoffelijkheid ontvangen blij kens een rekening uit het jaar van zjjn bezoek. Eigenaardig ls een gevelsteen in de Nieu we Spaarnwouderstraat. 't Is een z.g. Doo- dendans waarop de Paus, de Keizer, een Landman en de Dood, elk met zijn attri buten en het volgende onderschrift: Paus lek bidt voor U. „Keizer lek vecht voor U." Landman: Ik voede U. De Dood: lek etrijeke u algar ghelijcke. .Wie kant maken dat nie mand zal laken? In de Anthoniestra&t ziet men in het voor malige veerhuis van Amersfoort de veel voor komende afbeelding van Sint Joris. Sinds 1670 kan men er zien hoe de Ridder met den draak strijdt. In de poort van den £3t. Jorisdo. len aan de Groote Houtstraat is hjj al lang verdwenen. Op den hoek van Hoogstraat en Spaarne bij de MeLkbrug hing tot voor eenige jaren de Zwarte Hond uit. Op- een gevelsteen staat het Volgende inschrift MDCLH .Voor dit huis oefende Jan de L3pper rijn eenvoudig handwerk, verhief zich dcor beleid en moed tot scheepsbevelhebber en is f strijdende voor het Vaderland den heldendood gestorven. H. K. De Haarlemsche dichter G. G. Klaaren- "beek heeft de heldendaden van Jan Barend- se, want dit is do eigenlijke naam van Jan de Lapper bezongen en heeft voor zqn reke ning genoemden steen met inschrift in den muur dcea plaatsen. Het pothuis bestaat al sinds menschenheugenis niet meer. Bekend is ook het verhaal van Jan Barendse, dat hij oud zesmau bij den tweeden- Engelschen oorlog alleen wilde dienen als kapitein en rijn buurman de schoolmeester hem de aan stelling moest voorlezen. Een heel mooie gevelsteen vinden we aan het mooie geveltje Nassaulaan 16. Het_ staat tus schen de ramen der eerste verdieping op het middenpenant ep stelt een b u r c.h t voor. De beide ramen der eerste verdieping zun gedekt met stukken met aanzet- en sluitsteeuen van baksteen, met verhoogde kussens, eveneens in baksteen. Boven deze stukken is ®en cordonlijst, waarop vier vlakke pilasters met Jonisohe kapiteelen basementen. De beide midden pilasters gaan hooger op en ^jn gedekt door een driehoekig fronton met fries. Een lust over de gehèelé breedte doorgaande dekt de beide zijpilasters. Do vleugels daarvan hebben voiutevormige aanzetstukken mot acantnus- ornament, terwijl tusschen de pilasters zich on diepe gebogen nissen met fraai metselwerk be vinden. Even willen we nog wijzen °P ®en aardig tegeltableau, waarop een schutter met gespan nen boog naast de drukkerij van den heer Kuyg- rok, Oude Gracht bij het Spaarne. In de ge heel gerestaureerde nevel is een net gehouwen steen, waarop De Bqog en 't stichtingsjaartal 1567. Hier was indertijd de aziïnmakerii „de Boog." J ammer is ook de moderne tegeltableau pao verdwenen. In de Damstraat 'is een huis. dat een antiek voorkomen goed bewaard heeft, dooh 't Sohildt van Frankrijk, dat er in den gevel stond, is ver dwenen. Vroeger was het venduhuis. Zoo ver telt v. d. Willigen o.a. dat de stedelijke regee ring van Haarlem in 1633 hare verkoopingen bied l£n huize van Hendrieh Willemse. der Abt, waerdt in 't schildt van Vranckrijck in 't Witte huys in de Damstraat. Een geheel nieuwe gevelsteen is de „Kenne- merpoort" of Nieuwpoort, aan den Schotersin gel, dicht bij het badhuis en wekt de herinne ring op aan den ouden tijd, toen Haarlem tns- schen zijn singels lag besloten. Den 15 Maart 1822 had van stadswege de aanbesteding plaats van het vermaken en verbeteren der Nieuwpoort ten einde de wandeling langs den buitenkant van het z.g. Bolwerk daarover te brengen. Van Siemt, met selaar, nam de karwei voor 2800 aan en leverde ze 30 Juni reeds op. In 1834 onderging de Nieuwpoort weer een belangrijke verande ring. Toen werd ze met hout overdekt en wel zoo, dat in het midden over de poort een door gang gelaten werd, die aan beide zijden met twee overdekte vastplaat&en of prieelen van groen hout was betimmerd. Dit werk werd in Januari 1^35 kant en klaar opgeleverd. Maar nu wachtte nog slechts een kort leven. 1 Februari.1839 werd een begin gemaakt met het eloopen der muren ter weerszijden van de Nieuwpoort. Daarop volgde 18 Juli 1840 het af breken van de «teen en boeren met de u ZO ren hekken aan de Nieuwpoort en tegelijkertijd liet verplaatsen van de kantoren der plaatselijke be lasting binnen de poort. In 1866 zou de poort verdwijnen en daarmee ook het octrooikantoor. Het mooie beeldhouwwerk van den Haarlem sehen beeldhouwer Abram Snellaert bleef be houden en prijkt nu in het frontespice van de Jongensschool aan de Wilhelminastraat. Iedere Haarlemmer kent natuurlijk de Kalve- niers of oude Doelen aan de Gasthuisstraat. Betrekkelijk weinigen weten, dat er behalve de groote ingangspoort nog een ingang is aan de Luitensteeg. Deze vertoond het jaartal 1615 en in het hoogveld twee kruislings geplaatste musketten. Eigenaardig is het uithangbord in het mid den der dorpsstraat van Bloemendaal. Het hangt uit het "café ,Het Huis van Brederode" en draagt als opschrift: Hier in het Huis van Brederode. Reeds eeuwen °u<* en Kr98' Is snijs en drank en vreugd te vinden! Voor een civielen prijs. An de andere zijde zien we een stilleven van jeneverkruik, glazen en bierflesschen. Wie de ruïno wil bezoeken, heeft van daar nog een klein half uur te wandelen. De trompetter, die ge ziet uithangen bii de kruidnotenbakkerii hier dicht bii is wel geen militair, maar waar hier de echte Bloemendaalsche kruidnoten worden ge kakken, willen we even het rijmpje onder de af beelding citeeren: Trompetter meld de kunst, Bekroond door ieders gunst; Da smaak hier uitgevonden, Behaagt aan vele monden. Aan den Zuideringang van het wamdelbosch Groenendaal te Heemstede zien we op de stee- nen hekpilaren een burcht en relief. In Assen delft hangt aan de groote dorpsherberg .Het huig Assumburg" uit. Aseendelft behoorde in dertijd tot de hoeren van Assumburg, dat een uur verderop naar 't Westen op den rand van het zond ligt. Zoo de lezers weten, is dit 16e eeuwsche kasteel een laat type van een kasteel. Kasteelen waren toen de verdedigingsmiddelen niet meer. Assumburg heeft dan ook wel zijn gracht, maar een binnen- en buitenhof met poorten ontbreken. Het Rijk heeft het eigenlijke huis in bezit en ia sinds jaren bezig aan de Testauratie. Voor de Beverwijkers is het nog een echte Zondagswan deling. Hiermee hebben we alle typen van „Oorlog in beeld" te Haarlem en omstreken ge noemd. Burgerlijke Stand. Onder-t trouwd: 4 Juli. A. Torringa en M. v. Dijk F. W. Buijs en A. de Vries A. J. Schuur man en E. M. W. v. Hamelsveld G. J. v.d. Bosch en M. W. v. Dongen J. H. Berg man en A. H. M. v. Hamrieveld J. C. Uhleahroek en M A. Bitter. Getrouwd 4 Juli. P. J. Hekker en M. G. T. Kerstel C. Waasdorp en J. Hertog E. v. Aanstel en A. Dob A. Beinema en M. H. Zeilmaker F. Boone en J. P. Meijer W. J. Koeleanij en C. J Groeneveld C. Ur bamus en J. W. Dieke G. H. Rotteveel en J. A. v. d. Pol J. C. Kruijer en E. I. Tae- keana. Geboren: 2 Juli z. van G. O. Verhoeff-Nie- man. z. van S. O. PresburgKoehof. 3 Juli d. van J.jS. Bakker-Bosch. z. vau J. W. Andrea-Koning. z. van O. P. Disco-v. d. Stokker. d. van G. Heijnis-Hofstee. z. van H. H. M. Kuüpers-Kramers. cL van W. E Huijkman-de Groot. z. van E. L. B. do Boer- Alders. Overleden: 2 Juli I. J. Draayers, 70 j., Scheepmakersdijk. 3 Juli H„ 8 m., d. van F. L. Kerkhoff, Oosterstraat. 4 Juli J. de Jongh, 01 j., Smedestraat. A. Heijstek. 43 j., KamperlaaB. I. v. d. Elburg. 37 j., Wilsons- plein. IJMUIDEN. Het uitvaren onzer stoomtravr lervloot. Naar we uit goede bron vernemen, is door den Minister van Landbouw aan de eige naren van de stilgelegde stoomtrawlervloot be richt gezonden, dat zijnerzijds geen bezwaren bestaan, om de stoomtrawlers te laten uitvaren, indien de Minister van Buitenlandsohe Zaken mededeelt, dat het ter vischerö uitzenden der schepen zonder gevaar voor opbrenging óf tor. pea'eering jloor één der oorlogvoerende mo gendheden kan plaats hebben. Volgens door eerstgenoemden Minister beko men inlichtingen worden reeds stappen gedaan om het daarheen te leiden, dat men zoowel met Engeland als met Duitschland tot eene bevre digende overeenkomst geraakt. IJMUIDEN. Amerikaansche "vliegers opge pikt. Men meldt uit IJmuiden: Volgens rap port van den te IJmuiden binnengekomen stoomtrawler „Nautraal," heeft de bemanning van dit vaartuig nabij boei 4 in de vrije vaar geul een watervliegtuig van groote afmetingen welke van Amerikaansche nationaliteit bleek te zjjn, met defecte machine drijvende gevon den. De inzittenden, viif personen, verzochten den schipper van den trawler hen over te nemen, waaraan gevolg werd gegeven. Op ver zoek van do Amerikanen werd het vliegtuig daarna door den stoomtrawler doormidden ge varen waarn het spoedig zonk. Later rijn de geredde vliegers aan een passeerend Engelsch oorlogsschip wederom overgegeven. IJMUIDEN. Een romantisch avontuur. Od aanwijzing van een winkelier te IJmuiden ar resteerde de politie aldaar iemand, die brood kaarten ten verkoop aanbood. Bij het verhoor bleek, volgens het „Hblt", dat de gearresteerde in Amsterdam woonde en gehuwd was. doch mét een jonge name snoepreisjes door Nederland maakte. In verschillende plaatsen was het hem gelukt op valsche ingevulde briefjes met nage maakte handteekening bons voor levensmidde len te verkrijgen, welke hij dan weer in con tanten omzette, ten einde de kosten zijnet reis jes te kuUnen voldoen. De jonge dame kreeg bij haar verhoor eene flauwte, welke eenige uren aanhield. Aange zien zij nog minderjarig is, werd zij door de politie naar hare ouders teruggebracht. De ge arresteerde werd gevankelijk naar Amsterdam overgebracht, omdat riine aanhouding door den hoofdcommissaris in het politieblad was ver zocht. SCHOTEN. Een meevallertje. Het Natio naal Steuncomité heeft een bedrag aan geW disponibel gesteld ter gemoetkoming aan de verbruikers van petroleum. Door middel van het Distribnfci©bureau zal dit geld worden uitgekeerd. eis, de ambassadeur der V. S., thans te W<r- logda, seinde aan het departement van bul- tenlandsche zaken, dat de bolsjewiki de le den van de provinciale regeering van Ar changel hebben gearresteerd. Ook de Doe- ma te .Vologda wordt met arrestatie be dreigd. Men seint ons uit Amsterdam: Om 12 uur was de stand als volgt: Uitgebracht 1.340.122 stemmen; Algcwene Kiesdeeler alzoo 13401. Uitgebracht zijn óp: Unie-Liber. 82.425 stemmen aizoo 6 zetels. Vrij-Libér. 51.440 stemmen 4 zetels. Christ.--Histor. 88.345 stemmen 7 zetels. Anti-Revol. 179.311 stemmen: 13 zetels. Roomsch-Kath. 402.416 «temmen 30^ zetels. Vrijz.-Dem. 70.667 stemmen 5 zetels. S. D. A. P. 292.986 stemmen 22 zetels. S. D. P. 31.023 stemmen 2 zetels. S. P. 8.826 stemmen 1 zetel. Van der Zwaag 2640 stemmen 0 7fiU- Econ. Bond 41.627 stemmen 3 zetels Middenstand 12.675 stemmen 1 zetel Politie-partij 6153 stemmen 0 zetels. Neutrale partij 7375 stemmen 1 zetel. Christ-Soc. 10.009 stemmen 1 zetel. Bond Christ. Social. 735G stemmen, een zetel. Christen-Dem. 10702 stemmen, een zetel Verbond Dem.-Weermacht 6S31 st nm een zetel. Platteland Links 6338 stemmen, een zetel Platteland Rechts 3612 stemmen, nul zetets. Staatk Ge.reform. 5186 stemmen, nul zetels Bond Prot. Kiezers 378 stemm"n. nul ze tels. Koloniale Partij 227 stemmen, nul zetels, Besemer 234 stemmen, nul zetels. Unionisten 301 stemmen, nul zetels. Alberda 725 stemmen, nul zetels. Van der Meulen 420 stemmen. Staatspartij 6718, Stoffel 235, Kuiper 567, Braam 186, De Klerk 2688, behaallcn nul zetels. Een kleine w'„' iging in de uitkomst der telling zou den zetel voor het verbond "Weer macht doen vervallen. Plattelanders Links verwerven een zetel, door verbinding met Plattelanders Rechts. V r. Kunt u mij ook zeggen waar het Rijkskolenbureau is in Den Haag? 2. En welke dagen en uren hetg.-openJ is? Antw. Javastraat 44, Den Huig. Is elke werkdag geopend op de gewone k nt o u en. HEI OONVOOI. DEN HAAG. Wij vernemen uit goede bron, dat het bericht, dat de .Hertog Hena'rik" en de „Tabanan" zijn teruggeroepen, onjuist is. Beide schepen liggen nog ter hoogte vau het Schulpengat, terwijl rij nog niet zijn vertrok ken. Intusschen ie, naar ons ter oore kwam, het vertrek voorloopig opnieuw uitgesteld, op grond van to elfder ure gerezen bezweren en moeilijkheden, waerorer thane besprekingen worden gevoerd. Omtrent het voorloopig uitstel van het vertrek van het convooi vernemen wij na der dat oplossing van de op 't laatste oogen blik gerezen moeilijkheden spoedig te voor zien is. t DE VERKIEZINGEN. Men meldt ons uit Amsterdam.: Voor zoo ver thans bekend ie zijn de volgende sociaal democraten tot lid van de Tweede Kamer gekozen: Schaper, Sannes, Albarda, Hugen- holtz, Troelstra, Helsdingen, J. ter Laan, de Zeeuw, Suze Groeneweg, Hij koop, Oude geest, v. d. Tempel, Gerhard, K. ter Laan, Ossendorp, Kleerckooper, Hermans, Duys, v. d. Waerden. DE ONTSLAG-AA'N VEAGE VAK HET KABINET-OORT. Men seint ons uit Pen., H. M. de Koningin heeft in overweging genomen de op heden ingediende aanvrage om eervol ontslag van het huidige minis terie en hun verzocht zich inmiddels te wil len blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk, van loopende zaken. ARRESTATIES. WASHINGTON, 3 Juli. (Reuter.) Fran- Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morcen ven 4 Juli 1918. Hoogste barometerstand: 771.4 m.M. VIis- singen. Laagste barometerstand: nabij 760 m.M. Zuid-Duitschland. Verwachting (van den avond van 4 tot den avond van 5 Juli 1918): Zwakke tot matige wind, aanvankelijk nit Noordelijke dater uit Westelijke richtingen. Half tot zwaarbewolkt Weinig of ge enregon. Temperatuur zachter. Vorige koers Eerste koert iweerie koers van 4 3uii '18 41 '2 °!c Nederland 4 o/0 Idem 3 o/0 Idem 2iis °V Idem Car Foundry. Hide Leather Smelting Refim'ng Anaconda Copper Steel, pew. Gen. Cigar Vorstenlanden gew. Idem W instaand. Pittsburgh Coal Gee. Holl. Petrol. -Kon. Petroleum Orion Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Holl. Amerik. Lijn idem Gem Eigend. Holl. Stoomboot Kon. Paketvaart Scheepvaart Unie Holl. Lloyd Stoomv.M. Noordz. Marine gew. Marine pref. Besoeki Tabak Deli Batavia Kott. Deli Krapoh Maxwell aand. idem inc. Bds Peru gew. Peru pref. -J Erie gew. - Denver gew. Missouri K. T, 91 7* 92 £5 7.g 58 3,4, 75 16/16 74 61 7« 62 1» 73 6» 73 130 131 89 8/a 90 43 7.8 43 i'a 109 1* 107 69 67 1» 44 7® 45 210 216 1 580 lfc 586 8018 82 15018 145 91 89 369l« 368 351 350 222 220 250 I14 250 24918 2481% 164 164 20018 297» 40 II4 102 102 V- 160 161 410 400 215 lja 215 123 122 20 l it 20 28<ti6 28 6 416 j 26 1818 181,4 71.4 7 1/4 6 11(16 6 «14 81» 8 1-4 U19 7,b 1191*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 3