iisSBÊStia sêbsaus VRAGENBUS MARKTNIEUWS BERICHTEN DE V0ORLOQPIGE UITSLAG. LAATSTE NIEUWS TELEGRAFISCH WEERBERICHT De verkiezingen te Haarlem. l Azfbdda* Part» UIT ONZE VORIGE OPLAAG VAN ONZE RECHTBANK ffcrancsptiR, in niet meer dan 15 laar behoort te Worden afgelost. 1 ZAANDIJK. De uitslag der stemming alhier 'is: Zaandijk 29 op Mr. Bomans, Koog a/a. Zaan 67 st. op Mr. Bomans. Reusachtig, schrijft onze correspondent. Er is geen enkele van ons thuisgebleven. Op Zaan dijk hebben lui nog gestemd, die in jaren zelfs niet aan hun plicht nebben voldaan. Het was gisterenavond bijzonder kalm op straat. In tegenstelling met vorige Kamerverkiezingen was bet onmogelijk op den avond zelf reeds eenige berichten omtrent den uitslag der verkie zingen te geven. Wij hebben dat tevoren bekend gemaakt en het bleek volkomen juist te zijn, want zelfs op den uitslag der verkiezingen in Haarlem-zelf heeft niemand kunnen wachten. Het werd half twee voordat wij konden beginnen met de publicatie van den uitslag der gemeente Haar lem. Merkwaardig. De eene uitslag, b.v. die van het stembureau aan de Anthoniestraat was even acht uur al bekend; de laatste uitslag kwam over half één pas binnen. Dat was die van het bureau aan de Nassaulaan. De buitengemeenten kwamen zeer vlug Spaarndam was, gebracht en al, om 6 uur lang en breed in onze handen. Het totaal der bijeengebrachte cijfers der bureaux uit Haarlem en omstreken, moest wor den overgemaakt naar het stembureau in Am sterdam, dat zich daar belast had met het ver zamelen van alle gegevens uit de verschillende stemdistricten in het land en daaruit een officieu- zen uitslag op te maken Hoewel het veel later werd dan aanvankelijk gedacht werd, is het toch te danken aan het bureau der Ned. Dagbladpers, dat reeds heden nacht en hedenmorgen verschillende uitslagen bekend zijn geworden, waarop anders tot Zater dag moest gewacht worden, indien m»n de be slissing van het Centraal Bureau in Den Haag had moeten afwachten. Vele telegraafkantoren ook dat te Haarlem waren voor deze gelegenheid den geheelen nacht geopend en de Haarlemsche Dagbladpers die voor deze gelegenheid samenwerkte heeft haar best gedaan reeds vroeg in den mor gen, door middel van bulletins, het publiek kond te doen van de eerste berichten. Lang lieten de telegrammen uit Amsterdam op zich wachten. Hoewel gehoopt was dat omtrent middernacht de stand der partijen bekend zou zijn, kwam daar niets van. Zooals wij hierboven reeds vertelden, was de uitslag 'Haarlem eerst om één trnr be kend. Doch om 2.20 kwam het eerste telegram bin nen. Het luidde als volgt: De uitslag van merr'ere stembureaus was hedennacht één uur nog niet bekend. tierdajn en '«-Graweniinge ontbraken ge heel. De binnengekomen berichten toon6n aan dat bij een kiesdeeler van 15.000 stemmen (in werkelijkheid wordt dit laigor, daar niet alle kieners hebben gestemd) door de ruim «w.ooo kiezers, wier stem te één urn- bekend was, gekozen zijn: 1 Vrij-Liberaal. 2 Unie-Liberalen. 2 Vnjadimig-DemoemtjMi Z Ullrifit7Al ril' rM-X- -n Dhri«terdk-H<M,torisoben. 11 n11 e.v^iukionairen. lol ttfomsclKk ftthol i eik en 1 Economische Bond. 1 Sociaal-Democratische Partij. Men seinde ons uit Amsterdam 8,80 uur: De uitslag ui den Kie*&ring Amsterdam is: Aantal kiezers 150526. Geldige stemmen 123666. Hiervan behaalden de Socialistische Partij 8799, do Mididenstandspartij 352, de Politie- partü 326. de Plattelandspaarty (2e Liist) 185 de S. D. AP. 93510. do S. D. P. 13982, de An ti-Rev. 7884, de Bond van Ghmfc. Socialen 630, de ünie-TMerrleu (1ste Lijst) 5002, Stof fel 238, de Vrij-Liberalen (2e Lijst) 816, de Chris tel .-Hist. (1ste Lijst) 3615, de Ohrietcn- Demoaraten 8035, de Neutrale Party 1639, de Plattelandspartij (lste Lijst) 90, de Christelijik Bociale Partij 337, do Economische Bond 8516 "H der Heulen 169. de Itoomsch-Kafcholie- ken 19065, dc Yrijz.-Dcmocraten 9169, Alg staatspartij 1767, Ohrist.-Bist. (2e Dikst) 246 stammen. Om 4 uur ten slotte uog een telegram over den uitslag in Rotterdam. In den Kieskring Rotterdam behaalden: Vrij-Lib. 4814, Christ. Social. 1805, de Christ. Hist. (2de Lijst) 263, de Politie Partij 161, dé S. D. A. P. 39397, de Christ.-Democraten 331, de Booineoh-Katbolieken 33735, de Midden-' standspartij 1509. de Plattelandspartij 178, de Christ, Socialisten 191, de Anni-Rev. 10761, de Neutrale Partij 538, de Ohrist-Hist, (1ste Lijst) 3712, de Weerbaarheidspa rtij 334, de Yrijiz-Democraten 1843, de Unie-Liberalen 2364 'de Economische Bond 3501, de Plattelands- party links 98, do Clerk 2032, de S. P. 408, de Baud van Prot. kiezers 191. do Alg. Staats party 242, de S. D. P. 3396. Totaal werden uit gebracht 81754. Het aantal kiezers bedroeg 108930. Den Haag nog onbekend. Wij hebben nog tot over vijf uur gewacht,., zonder nadere berichten te krijgen en hebben gebulletineerd wat wij aan telegrammen Hadden binnengekregen. j aur kwam evenwel het volgende belang wekkende telegram, dat velen rechtsche kiezers, en bijzonder ieder katholiek kiezer, goed moet hebben gedaan: Stand der partijen in den vroegen morgen. „Hedennacht half vijf waren 1,170,000 stem men bekend. Vermoedelijke kiesdeeler is 12,500. h dit juist, dan zouden zijn gekozen: 31 Roomsch-Kathoiieken; 6 Unie-liberalen; 12 Anti- Rev.; 3 Vnj-hb.; 6 Christ.-Hdst: 5 Vrijz.Dem.; 22 S. D. A. P-i J Econ. Bond; 1 Middenstands- part: 3 S. D. P." •ren bekend de vermoedelijke bezetters van -.merzetels. Daarvan zouden, volgens die berekening, dus 49 door Rechtstihen en 43 'door Linksdien bezet zijn. Waarlijk een stand om van te watertanden voor een R.-K. Een ander telegra m bracht den uitslag van don Kieskring Den Haag. Socialistische Party 409, Christ.-Hist Par ty 105, (2e Lijst). Middenstand 328, Vrij-Libe- *alen 2614 (eerste Lijst), Ohristen-Detoiocra- ten 150, Vrijainnig-Deonoeraten 2674, De Klerk 198, Staatspartij 410, Neutrale Party 775 Politie Partij 140, Katholieken 12611, Koloni ale Party 227, Economische Bond 4346, Weer baarheid 640, Christelijk-Hi storischen 8048 (eerste Lijst) Vrij-Liberalen 629, tweedie Lüet, S. D. P. 2242, Christelijk Socialen 869, S. D. A. P. 20224, Unie-liberalen 4980, Bond van Chr. Socialisten 456, Anti-Revolutionairen 5913. Hieronder laten wü nc(? eenige telegram men volgen in volgorde van ontvangst: Tot op dit oogenblik z«n ons nog geen na dere telegrammen bekend, ook geen namen van gekozen candidaten. zoodat wij onzen le zers in dit opzicht moeten teleurstellen. PROVINCIALE GRIFFIE VAN NOORD HOLLAND. Ged. Staten hebben benoemd met ingang van 1. September tot hoofd commies ter Provinciale Griffie Kr. Dr. F. F. S. Witteman, secretaris der gemeente Delft, en tot klerk de beer C!h. J. van Switienburg, te Bennobroek. JEUGDIGE OPLICHTER. De heer B. S., Paviljoenslaan is door een jongen, genaamd A. L., 16 jaar, Cornelis- sr.eeg. opgelicht voor f 800 aan verlichtings artikelen. De jongen gaf op, de goederen voor rekening van zijn vader te halen. Rijwielen zü'n ontvreemd aan het St. Elisabeth's Gasthuis en uit een tuin aan het Kenauphrk. DTSTRTEÜTIE-POLITIE. Door de distributie-politie zijn, in earaen werking met een controleur van het levens middelenbureau bij G. J. A. v. K., Anthonie straat, inbeslag genomen 4 dubbele stukken zeep; zulks wegens verkoop van zeep boven den maximumprijs. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den Di reeteur der Haarl. Brood- en Meelfabriek, den heer v. B., wegens het doen Vervoeren van eieren; 3000 eieren zijn inbeslag ge nomen. 'AANGEHOUDEN. In verband met den diefstal van een pak zeemlappen ten nadeele van mej. de V., Korte Begijnestraat, is opgespoord de los werkman J. de B. te Heemstede. In zijn wonimf zijn 28 zeemlappen inbeslag geno men. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt. j STEEDS 'BRUTALER, Hedennacht te kwart over 2 zijn twee mannen gesprongen op een goederentrein, komende va:i het station en rijdende nabij den Zijlweg. De mannen maakten een goe derenwagen open en gooiden twee kistjes op de spoorbaan. I)e remmer zag zulks, liet den trein stoppen en gingen de lieden achterna. Deze wisten echter te .ontkomen Langs den weg werden 2 kistjes boter ge vonden. Pakhuisdief s ta 1. Uit een pakhuis aan de Raamsteeg is boter en margarine ontvreemd ten nadeele van een koopman uit Amsterdam. Het Blot van 't pakhuis ■was verbroken. GEVELSTEENKN. 3>e inenech ia ten alloii tijde geneigd, ge weest, zijn denkbeelden een aanschouwelij- ken vorm te geven en zijn ideaal in beeld te brengen. Aan die gelukkige geestesrich ting dansen wij de voortreffelijke scheppin gen der ouden als historische monumenten van hun schoonheidsgevoel. Eerst Iaat kunnen bij ons de sporen van die uiting van den kunstzin aangewezen worden, omdat hier pas beschaving kwam, toen in zuidelijke landen de schoonc kunsten reeds het toppunt van bloei bereikt hadden, 700 zegt de heer Gonnet in zijn Adressen. Lew ij zen van dien kunstzin treffen we aan in de beelden en versieringen, welke niet alleen in de woningen, maar ook daarbuiten aan de gevels waren te vinden. Ieder ging daarbij met eigen smaak en fantasie to rade. Aan den eenen kant leverden de ambachten en bedrijven voldoende attributen, aan de andere zijde vooral waren het de gewijde geschriften, tal van overleveringen en ge schiedenissen om liefde voor kunst te doen blijken. Zoo leverde nog ruim een eeuw ge leden elke stad voor het oog een levendig en bont geteekenrl tafereel, geen huis was er bijna zonder gevelsteen of uithangteekec. In de eeuwen toen alle poorters heetten naar hun vader en Hendrik Jansen en Jan Hendriksen verwarring moesten stichten, was het in den omgang een groot gemak, dat de bewoners der huizen nader aaugedu'd konden worden met den naam van het uit- hangteeken, dat aan hunne gevels te vinden was. Velen dier üithangteekens waren ont leend aan 't soldatenleven of brachten ver dedigingsmiddelen in beeld. Zoo Vond men voor jaren in Haarlem o.a. het Vlammende Sweert en de Key «er, maar met aoovelo honderdtallen r.ijn ze verdwenen. Tijdens de Franeche overheersching werd de Burgerlij ke Stand ingevoerd en het Kadaster en plaatsaanduiding was nu niet meer noodig door het noemen van een uitüangteekea en de bewoner heette niet meer naar zijn uit- hangteeken. Daarbij kwam nog de modarni- seering derBteden; oude gevelc verden af gebroken en daarbij verdwenen tal van gs- velsteenen en üithangteekens voor goed. Ge lukkig bleven er nog eenigen over. Zoo vindt ge nog aan de Hooimarkt naast het huis „God bewaert het Scheepje", „In den Iser- man". De gevelsteen stelt een geharnast voetknecht voor. 't Is moeilijk na toegaan, of hier indertijd een zoon van Mare woonde, of dat dit huis als tuighuis diende. >_an het einde van de Damstraat op de Kaasmarkt, vroeger als Sleeperslioofd bekend, is de Her tog van Brandenburg vereeuwigd. 'Tu3schen de grondverdieping en de eerste is êenmooi fries. In het midden staat de gevelsteen met een heel aardig beeld van een ridder staande by een tafel, waarop a(jn helm ligt. Daaronder leest men. Dit is in den Hertog van Brandenborch. Sy Deus pro nobus guvs contra nos. Is Godt met ons wie mack tegen ons. Ao. 1610. De vraag rijst: „hoe komt do bouwer van dit huis er toe juist dezen vreemdon vorot als uithangteeken te kiezen?" V/el, de Her tog van Brandenburg had aan Haarlem in 1602 een bezoek gebracht en daarvan wilde de bouwer de herinnering levendig houden. In het stadsarchief berust' de volgende brief: Mauritz Prince van Oraengic, Gravs van Nassau, Moeurs, Marquis vah Vere enz. i,' stai^sarcbief berust de vólgende brief: Lereame wijze ende discrete Lieve besu~- dere, Alsoo de Hooggeboren Furst Heer Joa chim Ernst Marggrave tot BrarMenburgh, Hertog ln Pommeren enz., onze zeer be minde Cousin hem gedurende de belegeringe der stadt Grave, ende tot noch toe alhier bij ons gehouden hebbende, althans geresol- veert is, hem wederomme naai' huys te be geven, ende zijnen wech, eco hij ons ver- ciaert heeft, deur der stade van Haarlem te nemen, omme deselve te besigtigen, zoo heb ben wij uluijden hiermede vrandtiijck willen versoecken aengesien S. L„ zoo oock de tegenwoordige Ohurforst van Brandenburgh S. L. broeder dese landen ende de gemeene zake met sondere affectu toegedaen zijn, ordre te willen stellen, dat S. L. binnen uluijder stede gecomen wesende, zoo in 't logeren als anderszins, behoorlijcke eer ende courtoisie verthoont mach worden, ende zal ons seer aengenaem welgevallen daeraen ge schieden. Ende hiermede Eersame wijse ende discrete lieve besunders zijt Code bevolen. In 's Gravcnhage den XXVIIJ Octobris 1602. Uluijden goede Vrundt Maurice de Nassau. De brief was geadresseerd aan: „Den Eer- samen. wqsen ende disoreten onze lieven besunderen Burgemeester-s ende Regeerders der stadt Haerlem." Burgemeesters ea Raden van Haarlem hebben aan de verlangens van Prins Mau- rits voldaan en den doorluchtigen gast, voor vader van den tegenwoordigen DuitBchen Kjeizer met alle hoffelijkheid ontvangen blij kens een rekening uit het jaar ve® afjn bezoek. Eigenaardig is een gevelsteen in de Nieu we Spaarnwouderetraat. 't Is een z.g. Boo- dendans waarop de Paus, de Keizer, een Landman ea de Dood, et'l aiet^ zijn. attri buten ea het volgende nnisrflehriftPaus lek bidt voor '„Keizer lek vecht voor U." Landman: Ik voede IJ. Re Dood: lek etrijeke u algar «helfjcke. Wie kant maken dat nie mand zal itóten? In de Anthoniestraat riet men m het voor malige veerhuis van Amersfoort de veel voor komende afbeelding van Sint Joris1. Sinds 1570 kan men er zien hoe de Ridder met den draak strijdt. ïn de poort van den (St. Jorisdoelen aan de Groots Houtstraat is hij al lang verdwenen. Op den hoek van Aoogotra&c en Spaarne by de Melkbrug hing tot voor eenige jaren de Zwarte Hond uit. Op een gevelsteen #taat het volgende inschrift: MDCLII Voor dit huis oefende Jan de Lapper 1 rijn eenvoudig handwerk, verhief zich door beleid en moed tot scheepsbevelhebber en is strijdende voor het Vaderland den heldendood gestorven. P. H. K. De Haarlemsche dichter G. G. Klaaren- beek heeft de heldendaden van Jan Barend- se, want dit is de eigenlijke naam van Jan de Lapper bezongen en heeft voor zijn reke ning- genoemden steen, met inschrift ln den muur doen plaatsen. Het pothuis bestaat al sinds menseheabeugenis niet meer. Bekend is co-k het verhaal van Jan Barendse, dat hij oud-zeemsL. bij den tweeden Engelschen oorlog alleen wilds dienen al« kapitein en zijn buurman dc schoolmeester hem de aan stelling moest voorlezen. Een. heel mooie gevelsteen vinden we aan het mooie geveltje Nasmnlaan 16. Het etaat tus- »aheii de ramen, der eerste verdiepinjr op het middenpenant en stelt een b'u r oh t voor. De beide ramen der eerste verdieping rijn gedekt met stukken met aanzet- en eluitsteenen van baksteen, met verhoogde knssene, eveneens in baksteen. Boven deze stukken is een cordonlijst, waarop vier vlakke pilasters met Joniserie k-apiteelen basementen. De beide midden pilasters gaan booger op en riin gedekt door een driehoekig fronton met fries. Een lü«t over de geheele breedte doorgaande dekt de beide zijpilasters. De vleugels daarvan 1 hebben volutevormige aanzetetukken met acanthua- ornament. terwijl tusschen de pilasters ziek on diepe gebogen nissen met fraai metselwerk be vinden. Even willen we nog wijzen op een aardig tegeltableau, waarop een schutter met gespan nen boog naast de drukkerij van den heer Ruyg- rok, Oude Gracht bij het Spaarne. In de ge heel gerestaureerde gevel is een net gehouwen •teen, waarop De Boog en 't stichtingsjaartal 1507. Hier was indertijd de azifmnakerü „de Boog." Jammer is ook de moderne tegeltableau pas verdwenen. In de Damstraat is een huis. dat een antiek voorkomen goed bewaard heeft, doch 't Sehildt van Frankrijk, dat er in den nevel ston is fiwt ae.il. Vroetror was het veaduhuiA Zoo ver telt v. d. Willigen o.a. dat de stedelijke regee ring van Haarlem in 1633 lrnre verkoopingen hied ten huize van Hendrieih. "Willemss. der Abt, waerdt in 't sehildt -van Vranekrüek in 't Witte huys in de Damstraat. Een geheel nieuwe gevelsteen is de ,Jvonnc- merpoort" of Nieuwpoort, aan den Schotersin- ge]dicht b(j het badhuis en-wekt de herinne ring op aan den ouden tijd, toen Haarlem tus- schen z(jn singels lag besloten. Den 15 Maart 1822 had van stadswege de aanbesteding plaats van het vermaken en verbeteren der Nieuwpoort ten einde de wandeling lange den buitenkant van het z.g. Bolwerk daarover te brengen. Van Siemt, met selaar, nam de karwei voor 2800 aan en leverde ze 30 Juni reeds op. In 1834 onderging de Nieuwpoort weer ©en. belangrijke verande ring. Toen werd ze met hout overdekt en wel zoo, dat in het midden over de poort een door gans- gelaten werd, die aan beide rijden met twee overdekte vartplaatsen of prieelen van groeu hout was betimmerd. Dit werk werd in Januari 1835 kant en klaar opgeleverd. Maar nu wachtte nog slechte een kort leven. 1 Februari 1839 werd een begin gemaakt met het sloopen der muren ter weerszijden van de Nieuwpoort. Daarop volgde 18 Juli 1840 het af breken van de steenen beeren met de ijzeren hekken aan de Nieuwpoort en tegelijkertijd het verplaatsen, van de kantoren der plaatselüke be lasting binnen de poort. In 1860 zou de poort verdwijnen en daarmee ook het octrooikantoor. Het mooie beoldhouwwerk van den Haarlem- sehen beeldhouwer Abram Snellaert bleef be houden en prijkt nu in het frontespice va,n de Jon-aesechool aan de Wilhelminastraat. Iedere Haarlemmer kent natuurlijk de Kalve- niers of oude Doelen aan de Gasthuisstraat. Betrekkelijk weinigen w-eten, dat er behalve de groota ingangspoort nog een ingang is aan de Luïtensteag. Deze vertoond' het jaartal 1615 en in hot hoogveld twee kruislings geplaatste musketten. Eigenaardig iB het uithangbord in het mid den der dorpsstraat van Bloemendaal. Het hangt uit het café „Het Huis van Brederode" en draagt als opschrift: Hier in het Huis van Brederode. Reeds eeuwen oud en eriis, Is snijs en drank en vreugd te vinden Voor een civielen prijs. An do andere zij-de zien we een stilleven van jeneverkruik, glazen en bierflessohen. Wie de ruïne wil bezoeken, heeft van daar nog een klein half uur te wandalen. De trompetter, die ge ziet uithangen bij de kruidnotenbakkerii hier dicht bii is wel geen militair, maar waar hier de echte Bloemendaalsehe kruidnoten worden ge bakken, willen we even het rijmpje onder de af beelding citeeren: Trompetter meld de kunst, Bekroond door ieders gunst: De smaak hier uitgevonden, Behaagt aan vele monden. Aan den Zuideringang van het wandelboeoh Groenendaal te Heemstede zien we op de stee nen hekpilaren een burcht en relief. In Assen delft hangt aan de -groote dorpsherberg „Het huis Aesumburgi" uit. Assendelft behoorde in dertyd tot de heeren van Assumburg, dat een uur verderop naar 't Westen op den rand va het zand ligt. Zoo de lezers weten, ie dit 16e eeuwsdhe kasteel een laat type van een kasteel. Kasteelen waren toen de verdedigingsmiddelen niet meer. Assumburg heeft dan ook wel ziiu gracht, maar een binnen- en buitenhof met poorten ontbreken. Het Riik heeft het eigenlijke huis in bezit en is sinds jaren bezig aan de restauratie. Voor de Beverwijkers is het nog ean echte Zondagswan deling. Hiermee hebben we alle typen van „Oorlog in beeld" te Haarlem en omstreken ge noemd. perce it na, hebben gestemd op no. 1 van de lijst 1 Op het Katholieke kiezers-corps kunnen we rekenen 1 Met het gereedmaken van den uitslag door de heofdstembureaux dei" kieskringen en daarmede ook door het Centraal Stembureau te Amster dam, dat ingericht is door de groote meerder heid der Nederlandsdie couranten, gaat het niet zoo vlot als wel gewerischt werd. Toch kunnen reeds enkele feiten hoewel met een zekere reserve geconstateerd worden. Op de eerste plaats heat Mijkbaar de stem plicht, wettelijk vastgesteld, oog niet kunnen voorkomen, dat vooral in de groote steden maar wellicht toch ook op het platteland breede rijen van kiezers niet aan de verkiezing deel hebben genomen. Te Amsterdam bijvoor beeld heeft slechts 82 pet., te Rotterdam slechts 75 pet. van de kaezere gestemd 1 Een andere opmerking van belang is de wezenlijke vloed van sociaal-democratische stem men in de groote steden. Men ©ordeele: te Amsterdam bedraagt het gezamenlijk aantal roode stemmen pl.m. 52,000, of ruim 42 pet. van het geheel, tegenover bijv. slechts 8000 anti-revolutionnaire en bijna 20,000 katholieke stemmen. Maar in de kleinere eteden keert de stem busuitslag al sterk ten gunste der geloovige partijen. Terwijl in Den Haag het aantal socialistische stemmen (ongeveer 25000) nog het dubbele van dat der katholieken (12600) bedraagt, staan reeds te Haarlem katho lieken an socialisten ongeveer gelijk- En hoewel ons op het oogenblik nog geen detailoijfers ter beschikking etaan, wyst toch de Btand van hedenmorgen al uit, dat het platteland zooal3 ook te verwachten viel den vloed van roode stemmen in de groote steden een tegenwicht heeft gegeven, dat de schaal van den einduitslag ten (gun ste dei' rechterzijde gaat doen overslaan. Wel moeten alle uitkomsten nog zeer voor zichtig en met het noodige voorbehoud wor den beoordeeld, maar toch was reeds in den vroegen morgen van 1.170.000 stemmen den uitslag bekend. Indien de raming van een en een kwart millioen uitgebrachte stem men, en daarmee de kiesdeeler van 12500 juist zijn, dan staat op het oogenblik reeds vast dat onze katholieke partij uit den Btrijd komt met minstens 31 zetels en waar schijnlijk meer. Dan brengen de socialisten het niet veel verder dan tot 22, de D. P, tot 3, de anti-revolutionnairen komen tot minstens 12, de christeiijk-historischen tot 6. Terwijl dan verder de onvermoeide en tijdelijk wel inslaande actie van den heer Treub den Economischer: Bond minstens drie zrtels schijnt schillende liberale partijen. Zes Unie-liberalen, drie vrij-liberalen (U) vijf vrijzinnig-democratente zamen veertien van de 92 thans bezette zetels! Het is nog te vroeg om vast te stellen wat de oorzaken zijn van die politieke vernietiging van het liberalisme, maar nu reeds moet worden ge constateerd, dat met angstwekkende snelheid naderbij getrokken gaat worden, en in de naaste toekomst reeds gevoerd gaat worden de groote worsteling in. ons land tusschen de geloovige partijen (waarin de katholieken dan verreweg het krachtigste gedeelte zullen uitmaken, alleen in getalsterkte reeds bijna 2/31) en de sociaal-demo cratie. Blijkbaar heeft het liberalisme van de 400,000 nieuwe kiezers, die het algemeen kiesrecht ons gebracht heeft, letterlijk niet den minsten steun gekregen, en gaan de liberale partijen den weg op der vroegere, thans geheel verdwenen conser vatieven. v Het is zeer de vraag of wij voor de overwin ning der geloovige politiek ons hierover te ver heugen hebben. Mogelijk zullen velen, die zich door anti- elericalisme hebben laten verblinden, maar daarom nog niet godsdienstloos in de politiek rijn, terugschrikken voor dien aanwas der so ciaal-democratie, waarvoor ook zij mede-ver- antwoordelük zün. De politiek van het „Volk" in de laatste da gen biykt goed gezien: de Katholieken aat rijn de groote tegenstanders der socinal-demo. oratie, en gelukkig heeft al het fli f looien der Roomsche arbeiders door «ociahstische lei ders en couranten en etrwdbiljetten niet kun nen beletten, dat wii mt den stn.id komen-met een macht, a'ie inderdaad een bolwerk tegen den Tooden vloed 19. Want een ander heuglijk verschijnsel valt nu reeds te constfiteerende organisatie-trouw der Katholieken. Er etaan ons nog geen an dere détailgegevens ter beschikking dan van Haarlem en directe omgeving, maar allen, let terlijk allen, op misschien een of anderhalf Jacht. De jacht op waterwild in do pro vincie Noord-Holland ral worden geopend op Maandag 15 Juli 1918 met zonsopgang. Beëedigd. Door den heer H. J. L. D. van Doesriurgh, benoemd notaris ter standplaats to Haarlem, werd als zoodanig den «ed afgelegd. Onteigening. In de, de vorige week uit gesproken onteigeningszaken werden in buna allen deskundigen benoemd, terwijl in enkelen de vordering werd toegewezen. De Arrondissements Rechtbank deed de vol gende uitspraken H. P., loopjongen te Haarlem, verduistering, 0 maanden tuchtschool. D. J. P.. koopman, zw.er- vende, zes maanden gevangenisstraf: G van de G., eieetricien, gedetineerd te Haarlem, dief stal 6 maanden gev. straf. W. C. D„ metaalbe werker te Haarlem, diefstal. 0 maand,,u «tv. straf. K. v. L„ mandenmaker te Haarlemmer meer. diefstal 1 maand gev. straf. S. Z.. bank werker te Haarl lied»,- diefstal, 2 maanden voorw. gev. straf. B. T., tuinder te Heemskerk, bedreiging, vrijgesproken, Th. J. C. S., loswerk- man le Zaandam, mish. ambtenaar, 2 maanden gev. straf. J. K„ werkman te Ea'am, mishande ling, 3 boete of 1 dag hechtenis. L. U. M.. M. J. J., arbeiders te Beverwijk, diefstal, ieder 10 dagen gev. straf. W. v. d. V.. stoffeerder te Haarlem, diefstal, 4 maanden gev. straf. M .1. K„ E. J. v. d. P., le tuinderskneoht, 2e werkman te Haarlem, diefstal, ieder 2 jaar gev. str3f met aftrek prév. hechtenis. K. R„ voermanskneébt te Haarlem, verduistering, 2 maanden gev. straf. A. r. K., glazenwasseher te Haarlem, dief stal, 3 maanden voorw. straf. A. K„ suikerbe werker te Haarlem, diefstal, 2 maanden voorw. gev. straf. J. J. te B„ slagersknecht te Haarlem, verduistering, 3 maanden gev. straf. M. d. H., loswerkman te Haarlem, diefstal, 2 maant :n gev. straf. G. S. B„ arbeiders te Haarlem mermeer, diefetal, ieder 2 maanden yootw. gev. straf. A. v. D., motorschipper te Zoeterwoude, poging tot verboden uitvoer, 60 boet of 5 dagen hechtenis. H. B. en W. v. d. H.. verens- gezeilen te Velsen, diefstal, ieder 4 maanden gev. straf met aftrek prév. hechtenis. K. S., caféhouder te Velsen, heling, 8 maanden gev. straf met aftrek als voren. H. S„ H. B., koop lieden. te Zaandam, 2e te Overvoen, heiing, ieder 5 maanden gev. straf. J. v. E.. 3. P. T., arbeiders te Beverwijk, diefstal de le. een week voorw. gev. straf do 2e een week gev. straf. HET KABLN EX-OORT v. d. LINDEN. Het bericht, dat het Kabinet morgen zijn ontslag aan H. M. de Koningin zal aanbieden kan uit den aard volkomen bevestigd worden. Het Kabinet is naar op goede gronden mag| worden aangenomen van oordeel, dat de uit slag der verkiezingen niet behoeft te wordenf afgewacht om de portefeuilles ter beschikking der Koningin te stellen, waar, door de alge meens verkiezingen die heden plaats hebben het tijdstip voor het optreden van een extra parlementair Kabinet is afgesloten. het Vr. BÏunt u mij ook zeggen waar Rijkskoienbureau is in Dpn Haag? 2. En welke dagen en uren hetgoopenlis? Antw. Javastraat 44, Den Haag. Is elke werkdag geopend op de gewone kantoo uren. HET OONVOOL DEN HAAG. Wij vernemen uit goede bron, dat het bericht, dat de „Hertog Hendrik" en de „Tabanan" zijn teruggeroepen, onjuist is. Beide schepen liggen nog ter hoogte van hef Sahul pen gat, terwijl zij nog niet zijn vertrok- ken. Intussüken is, naar ons ter oore kwam, het vertrek voorJoopig opnieuw uitgesteld, op grond van te elfder ure gerezen bezwaren en moeilijkheden, waarover thans besprekingen worden gevoerd. BQVENKARSPEL (Station) -3 Juli. Aard-, appelen Koks en Duo f 2.75; Schotsche mui- zenf 2.75; Kleine muizen f 2.25. Aanvoer 39024 zakken van 25 K.G. BEVERWIJK, 8 Juli. Veiling;bericht vaa de R.K. Coop. Tuindersvereeniging „Kenne- merland. Selderie 512 ct., M ortelen 14— x24 ct. Uien 7—12 ct„ Rhabarbr A 18—28 et„ idem B. 8—13 ct. per bos; 61a f 0.60^ •1.70 per kist; Postelein f 1.40—1.80 per ben; Doppers 11—15 ct., Peulen 1625 ct. per pond; "Bloemkool A. 13—18 et., idem B. 6 10 ct. per stuk; Tuinboonen 1016 ct. per K.G.; Aardbeien 8—18 ct. per kh mand; per slof f 0.901.80. MEDEMBLIK, 2 Juli. R.-K. Marktvereeni- ging „St. Jozef." Aardappelen: Groote Mui zen 2.76 per 60 K.G. Aangevoerd 13000 zakken. ALKMAAR. Exportvedling f J"'1 pelen A kwaliteit 12 B kwal UM C kw. 1020, drielingen f 10 100 K.G. Knel 5.50—5.90 Aanvoer 57000 2-Juli Aardbei en f 87.3046.10 per 100 K.G, Fabrieken f Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 4 Juli 1918. Hoogste barometerstand: 771.4 m.M. Vlis- singen. Laagste barometerstand: nabü 760 m.M. Zuid-Dnitschland. Verwachting (van den avond van 4 tot deö avond van 5 Juli 1918): Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Noordelüke dater uit Weslelüke richtingen. Half tot zwaarbewolkt Weinig of ge enregen. T perstuur zachter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 9