u VAN OVERAL STAD EN STREEK Katechismusbericht aan Ouders en Onderwijzers A. VAN EMMERIK. KERKBER8CHTEN Pastoor Veröraak's Missie-Ar beid. DAMRUBRIEK. W.. V. Y^'-< ItWEEKERIJEN i „ERICA" Doodweg, Schote n TEL. 2686 VREDEMBUR6" UI», 6¥EM, TEL. 2009 TU IN-ARCHITECTUUR. KORTE BERICHTEN. Week van 7 tot 13 Juli Leerstof: Op te zeggen bij den Priester: le leerjaar KI. Katech. voor Comm, Les 4. Les 3. 2e en 3e leerjaar Kleine Katechismus Van vraag 69 tot en met 73. Van vraag 60 tot en met 68 4®, 5e, 6e en 7e leerjaar Oroote Katechismus Van vraag 320 tot de 41e les De blijde Geheimen Van vraag 316 tot en met 319 Regina Cceli Voor het 6e en 7e leerjaar zijn de kleine letters ook leerstof. mm m. WM Pü I ÉÉÉ2. 'gelederen derhalve versterkt met 68 nieuw® Strijders; terwijl de halfdaageche af schilfers hun toch al niet talrijk groepje opnieuw za gen slinken; hun aantal kromp in vjki 27 tot 19. „Zeer goed" wordt de algemeens toestand door 5 afdeelingssecretarissen genoemd; in 19 Kruis ver bonden is de algemeens toestand „goed," in 21 „vrij goed"; in 11 „onbevre digend"; 2 secretarissen klagen dat het er in hun afdeeling „slecht" uitziet. Speciaal adres voor 3011 V e r k ie zin gs-var i a. Het waa voor de verpleegden van de Prins Hendrik - ■tichting een gewichtige dag, want zij moes ten stemmen. De oude zeerobben die tot de rechtsche partijen behoorden, wisten pre cies wien zij kiezen moesten, doch speciaal zij die tot de linkerpartijen konden gerekend worden, zaten met de handen in het haar. Natuurlijk werd den directeur om raad ge vraagd. doch deze wilden niet den minsten in vloed uitoefenen. Zij moesten geheel als vrije- mannen stemmen. Naar wjj vernemen hebben de meesten, omdat zij niemand van de candidaten ken den, zeiden zij op Treub gestemd, om dat zij volgens hun inzicht aan hem de ouderdomsrente te danken hadden. Eenvoudige, bejaarde man te Bakkum komt stemmen. Met groote ernst beziet hij 't stembiljet en gaat er, na lang zoeken, toe over een hokje zwart te maken; zicht baar verlicht verlaat hij 't bureau. Na een minuut of vijf komt hij echter weer te rug, er is iets niet in orde, dat is hem aan te zien. Daar ziet hij een" van onze propagandis: ten. Och meneer, hoort u nu eens, nou dacht ik nog wel zóó goed gestemd te hebben Ik heb den naam voor J. B. ÏBomans zwart gemaakt, ik dacht dat die onzen man was. Maar nu zie ik buiten, op ons bordt dat onze Bomana M. R. heet, daar is nou toch niets meer aan te doen hè? Is dat nu niet jammer. De propagandist kon den man gerust stellen en met opgeruimd gemoed zien weggaan; Mr- is immers de waardig heid van „onzen" Bomans. De aanslag op het kruithuis. De Minister van Justitie heeft aan. den onbe- soldigden rijksveldwachter M. Heijligera, agent van politie te Sloten, zijne bijzondere tevreden heid betuigd wegens dien» flink, doortastend en handig optreden in zake den aanslag op het kruithui» aldaar, in den nacht van 20 op 27 Januari jL, gepleegd door een aantal personen, hetgeen geleid heeft tot onmiddellijke aanhou ding van de bedrijvers van bedoeld misdrijf ter sake waarvan zij zijn veroordeeld. Een nieuwe truc. Men schrijft ons cat Apeldoorn: Drie deftige heeren rijden in een victoria door Apeldoorn en houden stil bij alle te koop staande huizen- Zoodra te binnen gijn, worden tijden» de onderhandelingen door twee hunner alle vertrekken doorsnuffeld, qua- aie om naar behangsel en naar de verf te zien, maar met geen andere bedoeling, dan om te weten te komen of er iet» van hun gading ie, dat zonder betaling kan worden medegenomen. Dit deden zij bij een huiseigenaar, met wien de heeren, het over de verkoopvoorwaarden na tuurlijk niet een» konden worden, doch die na hun vertrek een zilverbon van 2,50 en eenig antiek porcelein miste. Twee militairen verdronken. Omtrent het bericht betreffende het verdrin ken van twee militairen in den Krommen Rijn verneemt het „ütr. Dbl." nader, dat het onge val ia geschied bij velddienstoefeningen in den Krommen Riindaarbij gaan altijd militairen te water, wat hier ook absoluut ongevaarlijk is, aangezien de Kromme Riin, zooals men weet, overal zéér ondiep is. Het overtrekken, van dit water is dan ook altijd zonder eenig bezwaar. Dinsdag zjjn echter twee militairen, behooren- de tot het depot genietroepen, bij dat overtrek ken in een gat geraakt, dat zich in den bodem van den Riin scheen te bevinden» een gat, dat was vol geslibberd met modder en waarin de beide jonge mannen "wegzakten. Direct werden alle pogingen in het werk ge steld, om de jongens ter hulp te komen en hen uit hun netelige positie te bevrijden. Toen men kant had getrokken, waren de levensgeesten reeds geweken. De slachtoffers werden naar het hospitaal op den Springweg vervoerd. Een van de militairen (18 jaar), hoorde thuis te Utrecht, de andere (19 jaar), te Enschede. Natuurlijk werd justitieel een on der zoek. in- geeteld naar het gebeurde. Wegens het voorkomen van gevallen van nekkramp is deze ziekte bemettelijk verklaard. Op Terschelling' is aangespoeld 'een mo tor-reddingboot met dan naam Ohrtetiania. In de boot werd het lijk van een zeeman gevon den. In een trein met paarden bestemd voor Duitschland te aan het station te Enschede een wagenlading manufacturen onder hooi ver borgen door de douane in beslag genomen. Woensdagavond werd cSe oud. off. J. O. Roze.op de kermis te Laren geheel zender reden met een mes in den rug gestoken, waardoor de longen doorboord werden. De dader bleef ombe kend. P (AUTEURSRECHT VOORBEHOUDEN) KATHEDRALE KERK ST. BAVO. ZONDAG, 7de Zondag na Pinksteren. De H.H. Missen om 6, 8 en 9 uur en om half lid e Hoogmis. Om 1 uur Catechismus in de kerk. Om 4 uur oefeningen voor de kin deren der Edelwacht. Deze oefeningen zijn alleen en uitsluitend voor de kinderen. Half 7 Lof met Rozenhoedje. MAANDAG, 7 uur Zielènlof met Rozen hoedje voor de gel. zielen. DINSDAG, feestdag van de H.H. Marte laren van Gorcum. Onder de H. Mis van half 8 alg. Communie van de kinderen der Edelwacht tot intentie van de bekeering van ons vaderland. DONDERDAG, om 9 uur Huwelijks-Mis voor Leonardus Joannes Wubbe en Geer- truida Cornelia Assendelft. ZATERDAG, 7 uur Rozenhoedje in- de Mariakapel. Parochiekerk van den H. Joseph. ZONDAG, heden om 1 uur leering, 7 uur Lof met Rozenhoedje. Heden half 2 oefening van de Edelwacht. MAANDAG, haif 8 Congregatie voor jon gelingen. DINSDAG, H.H. Mart. v. Gorcum; volle aflaat voor de leden der Broederschap. Te 8 uur H. Mis voor de leden der Broeder schap 's avonds 7 uur Congregatie der Al lerheiligste Maagd.. DONDERDAG, 's avonds half 8 Lof met gebeden voo-r den vrede. ZATERDAG, half 8 H. Mis voor de be keering der Zondaren in de kapel van het Mirac. Mariabeeld, 's1 Nam. van 4half 10 ge legenheid om te biechten en te halt 8 Lof met gebeden voor den vrede. Parochiekerk van den H. Antonius v. Padua ZONDAG, de H.H. Missen 6 uur, kw. v. 7, 8 uur Kindermis, 9 uur en half 11 Hoogmis, 12 uur Catechismus, 's Middags om half 4 de Vespers. Heden onder alle H.H. Missen schaalcqllecte voor onze St Antoniusschool. DINSDAG, feestdag van de H.H. Nicolaas en Gezellen, Martelaren van Gorcum, om 7 uur uitstelling van het Allerh.Sacrament, o>m 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds om half 8 Lof met gebeden der Broederschap ter eere van d<en H. Antonius. VRUDAG, om 8 uur gezongen H. Mis, 's av. om half 8 Lof en oefening van don H, Kruis weg. ZATERDAG, van 5half 10 gelegenheid om te biechten. Derde orde. Maandag feestdag van de H. Elisabeth, Koningin van Portugal, en Vrij dag om 8 uur gezongen Uitvaartdienst, waar na Rozenhoedje voor Mej. Cornelia Woolderink Spekman, als lid der Derde Orde. Kerk van het Allerheiligste Hart. ZONDAG, te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen. Om half 11 uur de Hoogmis onder de H.H. Missen predikatie, te halt 1 Catechismus, te 4 uur Lof, predikatie en akte van Eerherstel. Volle aflaat voor de leden der Eerher- van Gorkum; te verdienen een volle aflaat, te half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10. Half 8 Lof en gebeden ter eere van de H.H. Martelaren van Gorkum. Van half 89 uur gelegenheid tot het verkrijgen van Kath. lectuur. VRIJDAG, te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart, 's av. half 8 Lof. - ZATERDAG, 's avonds van 5—half 10 ge legenheid om te biechten. Parochie O. L. Vrouw v. d. H. Rozenkrans. (Spaarne). ZONDAG, de H.H. Mjssen zijn te half 6, 7 en 9 uur; te half 11 de Hoogmis. Te 12 nur Catechismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens, 's Avonds 7 uur Lof en Ro zenhoedje. MAANDAG. Des avonds half 8 Lof ter eere van de H. Maagd. WOENSDAG, des avonds half 8 Lof ter eere van den H- Joseph. ZATERDAG, 's middags van 4 uur tot half 10 gelegenheid tot biechten. Aartsbroederschap van de H. Familie. DINSDAG, H.H. Martelaren van Gorcum, patroonfeest der 15e sectie. De vergadering wordt >ederen Zon g .ne houden te half 5 in de parochiekerk aan het Spaarne. Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich #op te. geven als lid de. H. Familie en van „Voor lier en Deugd." St Jan Amsterdams! raat ZONDAG, om 7 uur en half 9 de stille H.H. Missen. Half 11 de Hoogmis, 1 uur Catechismus voor de meisjes, te 2 uur voor de jongens; 8 uur Vespers. DINSDAG-avond hall 8 Lof ter eer© .van ien H. Antonius. DONDERDAG, te Kalf 8 Lof ter eere van het Allerheiligste Sacrament. VRIJDAG, namiddags van half 5half 6 gelegenheid om te biechten voor de kin deren. ZATERDAG, 's namiddags van 4half 10 gelegenheid om te biechten. Gedurende deze week de Catechismus als gewoonte. De H.H. Missen om 7, half 8 en 9 uur. Woensdag en Vrijdagmorgen wordt de kerk om 6 uur geopend en kwart over 0 en half 7 de H. Communie uitgereikt. Parochie*. van St. 1 lisabeth en Barbara. ZONDAG, de H.H. Missen te 6 uur, kw. over 7, 9 uur en te half 11 de Hoogmis; 12 en 1 uur Catechismus; 8 uur Vespers. DINSDAG, kwart over 7 en kwart over 8 H.H. Missen voor de overleden familie en tot intentie dergenen, die in de bus voor de geloovige zielen geofferd hebben; 9 uur H. Mis voor de leden der Aartsbroederschap van O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand. DONDERDAG, 9 uur H. Mis voor de le den der Aartsbroederschap van O. L. Vr. v. Alt. Bijstand; half 8 Lof. ZATERDAG, gelegenheid tot biechten: half 8hall 10 voor kinderen en ouderen, 45 uur voor kinderen; 6half 10 voor de ouderen. HEEMSTEDE. ZONDAG, de H.H. Missen om 7 uur, half ter eere van het H. Sacrament. Avonds om half 8 Lof. OVERVEEN. ZONDAG, de H.H. Missen te 7 uur en te half 9, de Hoogmis te 10 uur. 'e Namid dags te 3 uur de Vespers. DINSDAG te half 9 uur gezongen H. Mis ter eere van de H.H. Martelaren van Gorcum. Te half 8 uur des avonds Lof. DONDERDAG-avond te half 8 uur Lof met predikatie tot voorbereiding van het Aanbiddingsfeest. VRIJDAG, te half 8 Lof met predikatie. ZATERDAG-avond te half 8 uur Lof. BLOEMEND' ZONDAG, de H.H Missen om 7, 3 en half 11 de Hoogmis. Des avonds om halP8 Lof. MAAND A G, 's avonds om half 8 stil bezoek bij het Allerh. Sacrament. DINSDAG, feest van de H.H. Martelaren van Gorcum, half 7 Catechismus, 's avonds om half 8 stil bezoek bij het Allerh. Sacra ment. WOENSDAG, half 3 Catechismus, 'savoryls half 8 stil bezoek bij het Allerh. Sacrament. DONDERDAG, half Catechismus, 's avonds half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG, 's avonds om half 8 stil bezoek bij het Allerh. Sacrament. ZATERDAG, half 1 Catechismus, half 8 Lof ter eere van Maria. Van. half 10 gelegenheid om te biechten. - stellende communie. hen op de glibberige plek bereikte en nan den l DINSDAG, feest van de H.H. Martelaren Over den nu ontslapen oud-aalmoezenier van het Ned. Indische leger schreef de Atjehecbe oorrespondent van de (liberale) „Nieuwe Ort." in 1905, toen Pastoor Verbraak rijn 70eten ver jaardag vierde en nog volop in functie wa», het volgende merkwaardige artikel: Ditmaal ia er overvloedige reden om een nummer van deze reeks te wijden aan de be spreking van een merkwaardig en eerbiedwaar dig burger van Kota-Radja: den Roomgeh- Katholieken Missionaris Pastoor H. C. Ver- braak. Met den onverdroten ijver van 'n vurig geloovig religieus oefent deze priester nu reeds bijna 31 jaftr riin dienstwerk uit in een klimaat- en een omgeving, waarin zooveel anderen in weinig jaren geestelijk en lichamelijk rijn ge- «loopt; én Mi E0.°*Ja 11161 gT°nd mag worden verwacht op 24 Maart a.g. zijn 70st©n verjaardag vieren, zonder er nog aan te denken •Atjeh en zijn zeer inspannenden werkkring te verlaten. Het feit van zoo langdurig een verblijf m lAtjeh is al» eenig in de annalen van de ambtelijke of publieke wereld op zich self reeds van voldoende beteekeni» om er t.ban» bij stil te staan. Maar de wijze, waarop deze brave Pfieeter zich gedurende een groot deel van zijn leven geheel belangloos heeft gegeven aan rijn Bvedemen&chenzonder ooit te letten op ge vaar of verschil van levensopvatting of stand of ras deze geeft hem thans aanspraak op een openlijke betuiging van eerbied en bewonde ring. Daarmee zal werden uiting gegeven aan het gevoel, dat vele duizenden moet bezielen, jroor wie deze bescheiden man tot hulp en troost. *ot opbouwend voorbeeld in een vaak alles be- ARBEIDSGESCHIL. sDe Kamer van Koophandelvermeld het volgende geschil door haar behandeld in de confectiebedrijven te Haarlem: Een modiste, wier werktijd volgens af spraak des avonds te 7 unr zon eindigen, bad er in den loop van haar dienstverband in bemst ook na dien tijd behulpzaam te blijven, maar toen zij op zekeren dag vroeg en erop stond om 7 uur te vertrekken, werd haar dit geweigerd. Ze ging toch en werd ontslagen. De patroon, die door de Kamer gehoord werd, beweerde, dat de jnffronw, belli al va modiste ook winkeljuffrouw was en het ge beurde wel, dat zii na 7 uur 's avonds, vooral op marktdagen, als modiste in den winkel ar beidde. Na verder ondereoeik kwam de Kamer tot de overtuiging, dat de pntroon ongelijk had en deze betaalde twee weken loon uit. Twee naaisters, in betrekking zijnde bij een dameskleermaakster, bleven eensklaps] weg onder mededeeling, dat zij in een ande re betrekking waren gegaan. Geboord wor dende verklaarden beiden meer te tunnen verdienen en toonden zich bereid ééne W3ek loon als schadeloosstelling te betalen. De een deed dit oo<k, de andere bleef in gebreke. Een kleermaker, atelierarbeider, beklaag de zich, dat bij bij zijn paatxoon in de kou de moest zitten werken, hetwelk bij ten slot te weigerde en wagging, waarna de patroon niet bereid was hem zijn loon voluit voor die week te betalen en nog minder eenige scha deloosstelling. Na beide partijen geboord te hebben, kwam de Kamer tot de conclusie, dat de patroon verplicht was tot betalinpr van het verdiende loon en vergoeding van die dagen, waarin de kleermaker zonder werk was, Dit bedrag werd betaald. Een kleermaker, stukwerker, deelde de Ka mer mede, dat men hem, boewei er werk was, maar liet loopen eisebte 8 weken schadeloosstelling. Da Kamer onderzocht de klacht, maar bevond, dat het aam den mam zelf te wijten was, dat men van zijn diensten geen gebruik meer wensohte te maken. Zelf verscheen bij nooit aan de zaak om op- of aanmerkingen te hooren, maar stuurde zijin vrouw of een zijner kinderen. Bovendien le verde bij zelden iets op tijd af en bekommer de zich niet om hem overgebrachte aanmer kingen, zoodat men hem liet, waar hij was. De Kamer wensohte dam ook geen verder gevolg te geven aan zijn klacht. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij L. Molhoek, Frans Halsstraat 47, een bankbiljet. G. van Zoest, Wouwerman- straat 25 rood, een broche. O. v. Dijk, Jans- weg 18, een pakje "waarin een hemdje. J. VIjj- dam, Ma-gdalenasteeg 13, 3 pCt obligatie in étui. Bureau van politie, Smedestraat, 4 brand- stoffenkaarten. Verzoek© fill© correspondentie, deze rubriek 9* 10 uur Hoogmis; half 4 vergadering der 1 betreffende te zenden aan den Damredacteur, H. Familie, afd. mannen; 6 uur Lof. P. J. van Dartelen, Spionkopstraat 55, Scho- DONDERDAG, half 8 gezongen H. Mis I ten. PROBLEEM Nö. 11. Auteur: De Fransche Problemist J. Chalon. 15 25 35 43 46 47 48 49 ;0 Stand: Zwart 6 schijven en 1 dam. 1 2 6 7 11 35- en dam op 4. Wit 9 schijven. 13 15 16 18 23 31 83 34 en 47. PROBLEEM No. 12. Auteur: W. J. A. Matla, Haarlem. 16 26 36 46 "MM". -/ÉlÉ. 25 35 45 46 47 48 49 50 Stand: Zwart 11 schijven 136789 10 11 14 26 en 29. Wit 11 schijven 17 21- 22 24 30 32 33 37 38 40 en 48. Wit speelt en wint geldt voor alle proble men en vraagstukken, tenzij het tegendeel er bij wordt vermeld. Oplossingen worden gaarne ingewacht voor 15 Juli a s. Oplossing van Probleem No. 7. Stand. Zwart: 3 4 5, 8 26- en dam op 1. Wit: 14 15 23 28 29 31 en 47. Wit 28—22, 14—10, 47—41, 22—18, 23—24 15—2 en wint. Zwart 26:37 5:14 37:46 46:19 1:20. Goede stand en verrassende afwikkeling. Oplossing van Probleem No. 8. Stand. Zwart: 2 4 6 7 9 12 13 14 16 18 22 23 en 35. Wit: 24 25 27 29 31 32 34 07 40 42 43 44en 48. Wit: 32—28 42—37 29—23 44—39 31—27 4338 48:10 25:3 en wint. Zwart: 23:42 41:21 18:20 35:33 21;3233;12 4:15. Goede oplossingen ontvangen van de hee ren: Serodini, P. Hopman, W. J. A. Mat la, P. Mollema, H. G. Teunisse, W. J. ffeu- nisse allen te Haarlem, P. J. Eijpe en J. W. van Dartelen te Schoten, J. van Looij te Den Helder en Ohr. Sorel te Amsterdam. De „Haariemsche Damclub" houdt haar bij eenkomst Maandagavond van 8 tot 12 uur ta do bovenzaal van café „de Korenbeurs," Spaarne 36, Haarlem. Belangstellenden zijn steeds welkom. Inlichtingen omtrent het lidmaatsciiap ver strekt gaarne de secretaris J. W. v. Darte len, Spionkopstraat 55, Schoten, bij wian injn zich ook als donateur kan opgeven. Jongelieden van 16 tot 18 jaar kunnen als aspirant-leden worden aangenomen. De Damclub Haarlem* houdt haar bijeen komst Dond'irdagsavonds van 8 tot 12 uur ln café ïDe Karseboom*, Groote Houtstraat 99- Haarlem. Belangstellenden zijn steeds wel kom. De Damclub /Theorie en Praktijk» houdt hare bijeenkomst Vrijdagsavonds van 8 tot 10 nur in het gebouw der St. Jozef-Gezellen- vereeniging, Jansstraat 59 Haarlem- Inlichtingen omtrent het lidmaatschap ver strekt gaarne de secretaris, H. G. Sanders, van Marumstraat 32, Haarlem. P. J. VAN DARTELEN. =5" halve verheffende omgeving is geweest. Velen, grooten en kleinen, heeft Pastoor Verbraak zien komen en gaan, maar ze zullen zeldzaam rijn, die de herinnering aan hem niet tot 't beste van hun verblijf in At joh, in Indië, rekenen. En rij, die dikwijls over hem hebben mogen waken, hem zorgvol in hun midden na men, zoo vaak hij zich met ons waagde in de vele gevaren van de ups and downs der ter reinen en.der zoo vaak wisselende toestan den, rij hébben dien ouden onvermoeiden, kin- derlijk-goedgetrouwen man lief en wenschen bom nog lang als het kan in hun midden te behouden. En hij blijkt nog vol levenskracht. Dat liohaam, zóó mager, dat het al» wegzinkt in de plooien der soutane, schijnt onverwoestbaar. Het is een lust om het aan te zien. wanneer de oude man in* het zadpl rit, nog recht als een kaar», gekleed in eenvoudig fantasie-reis kostuum, terwijl zijn mager spiritueel gericht schuil gaat onder een Chineeschen „toedoend of zonnehoed. Zoo volgt deze ijverige zielzorger nog uren achtereen in blakerende zon of kletterenden regen de transporttreinen of patrouilles. Liet üij zich vroeger niet door de onveiligheid van het terrein in do sagies van zulke tochten weer houden, thans scharrelt hij op dezelfde wijze de verre onderhoongheden rond. En op zeel.Göen benijdenswaardiger reiziger dan deze hoogbejaarde man. '8 Nachts, zich uitstrekkend op zijn schier armoedig veld bedje, dat even smal is als Hij zelf, trekt hij zich van wind noch golven iets aan en slaapt vaak aan het dekt den slaap eens onbezorg- a'en jongeling». Zoo kan het schip niet slin geren of stampen, of Pastoor Verbraak loopt of zit «til-blijmoedig riin brevier-gebed te lis pelen-, mediteert, staande bij de verschansing; vervuld dit weten degenen die hem kennen van eerbied opziende naar den God, Die over de elementen gebiedt.v En als hij zoo zijn priesterlijke en religieuze plichten heeft volbracht dan wipt hij met een goedhartig praatje van den een naar den ander. Straks stapt hij in felle branding van boord in de dansende prauw om dan weer terstond aan land van bivak tot bivak zijn vroom dienst werk ta gaan verrichten. Zoo is hij nog verleden jaar van 4 Juli tot 24 Oct. d.i. dus honderd dagen nagenoeg aah één stuk op rei» geweest. En met geen schijn van vermoeidheid °f afmatting kwam hjj thuis. Dat lichaam, bezield door een echten missio nair en geest, spot met ouderdom. Wanneer men Pastoor Verbraak zoo kent ale wij dan beseft men pa», welk een aebier wonder baar leven zoo'n man leidt. Ziin ideaal i» het zelfde als dat van den beroemden Kaverius; en in de rij, door dezen geopend, neemt hij onge twijfeld een .waardige plaats m. En toch: hoe eenvoudig ie uat mooie leven oml ijst 1 Hij werd op 24 Maart 1835 te Rotterdam geboren en zijn jeugd en een 4eeï v,an rijpen leeftijd verliepen doodgewoon in den handel. De heer Verbraak wa» reeds bijna 27 jaar oud toen hij postuleerde om in de Socië teit van Jezus, de Jezuïetenorde, te worden op genomen. Op 1 October 1882 trad hij te Ravestein in bet noviciaat en daar hij de gymnasiale studiën met zeer goeden uitslag had gevolgd, zoo werd hij nog betrekkelijk spoedig te Maastricht, op 8 September 1869, dus op den ongewoon rijpen leeftijd van 84 jaar, tot priester gewijd. Pater Verbraak achtte riuh de gelukkigste der miensohen, toen hij, nauwelijks drie jaar na rijn priesterwijding, werd aangewezen voor de vriend was Dit gevoeg Indische Missie. Vol religieuze illusies toog hu bespaarde duitjes had den op rei» en kwam 1 October 1872 ter reede van «^immerte te laten Batavia aan. Het ging Verbraak als zoovelen onder de echte zélateurs; hij kon en mooht niet zooveel doen als de vurige ijver verlangde. Er kwam voor Pastoor Verbraak echter werk aan den winkel. De Pastoors F. de Bruin en A. Ph. O. van M00reel hadden de tweede expeditie onder generaal Van Swieten in Atjeh meegemaakt. De een na 'den ander was „op" geraakt en nu werd Pastoor Verbraak aangewezen om in Atjeh het afmattende werk onder kanongebul der en aanhoudende gevechten voort te zetten. Op 29 Juni 1874 aanvaardde hij zijn taak, hoofdzakelijk bestaande in het uitoefenen van de pastorale bediening onder de militairen.^ Hij vond op bet met bloed gedrenkte terrein van Panteh-Perak, een bamboeetellage, ver beeldend kerk en woning voor den pastoor Armoediger en onbeholpen er kon het niet en er was geen kijk op. dat dit door biidragen of subsidies ooit zou veranderen. Bijna elf jaar heeft de pastoor dan ook in deze armelijke loods gewoond en kek gehouden: schier dage lijks" lappend en stuttend om het kavalje voor instorten te behoeden. Gedurende dien tud legde de arme zwoeger alles op rij, wat hij met mogelijkheid van zijn traktement kon missen. En daarop werd nog door zoovelen en voor velerlei beslag gelegd. Men kan zich du» den ken op welken voet hier werd geleefd. Doch'; op 5 April 1885 was pastoor Verbraak den koning te rijk. Hij had een mooie gift ont vangen van de familie Du Monceau. van wie een der leden de luit. def artillerie René graaf du Monceau. op 5 September 1884 Dn Lampermé was gesneuveld zeer met hem be steld een eenvoudig houten getimmerte maken: kapel en pastorie onder één dak, en watervrü bij de geregeld intredenoe bandjirs. Er etaat een toren. la duiventil op het gebouw, en de reede genoemde familie had nog een 1 prachtigen monstrans gezonden. Heel Kota-Radja hielp pastoor Verbraak feestvieren, toen deze rijn bescheiden beilig- dommetje inwijdde. Het had hem niet minder dan ruim 15.000 gekost! Achttien jaren waren de wand^n hier weer getuige van heldhaftige, stille plichtsbetrach ting. Doch in 1903 kwam er weer verarde- ""fiBdetlSk blij stapte de peeteoi dat jaar aaa dee^ Z zijn tournee langs Atjen s en matrad Westkust aan te Maar «i punt van de reis Padang, la.<Jte hem vooral toe: i." rbnr «nn medearbeider voor den Atjen- schen wijngaard afhalen. Het Atjehsehe ge bied werd veel te groot voor één man en too was Sém do vroolijke pastoor Th. Jansen toege voegd, wien, kersversoh uit Europa aangeko men, terstond èen zware taak werd opgelegd. Na een buitengewoon onstmmige zeerei» kwamen de beide pastoors op 16 Mei 1913 n het houten huisje Poneth-Perak aan Nu werd het pas behelpen in armoede. Maar reed. ai Anmutus was er een volkomen revolutie vnltvnkfepn- NBe wanden waren uitgebroken door een stortvloed van verf was er een pre sentabele kapel ontstaan. En daarnaast betrok- ken de beide pastoors een geheel "nieuw, ruim eenvoudig gebouw, als woning. Het 1ron -0odat en daarvan is gekeerd naar de Atjehrivicr. het uitzicht ongemeen schoon mag heetcn. (Wordt vervolgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 16