BINNENLAND JOHGMENSCH VAN OVERAL STAD EN STREEK TWEEDE KAMER HANDEL EN NIJVERHEID ORDE EN ARBEID In en om Haarlem. BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. t VERSPREIDEnBERICHTEN DE KABINETCRISIS. STATFN-GFNERAAL^ TWEE BROEDERS GEEN WIJZIGING HER DISTRiBUTIEWZT 1916 NOG MEER ONT WERPEN VAN DE BAAN. uevraaga eenmnnc KORTE BERICHTEN. AGENDA II JULI HAARLEM'S ZANGGENOT. Momentopnamen. S3 KERENSKY KERENSKY OF IS HU EET NIET? Kerensky kwam plotseling in Londen op Ie conferentie der arbeiders-party nit de kicht vallen en hield er een redevoering, die Joor Reuter over geheel de wereld werd ver- ipreid. Geheimzinnige verhalen deden de rondte, over de wijze waarop Kerensky uit Rusland was gekomen, over de Moertoan- pist met een Engelsch schip, of over Scandi navië, dat was nog niet zeker. Maar Ke rensky wae te Londen, en hield er vurige redevoeringen, om Rusland te helpen en Japan |e bewegen tot interventie in Siberië, i Van Londen ging Kerensky naar Frank rijk. En ook hier trad hij' op als de zende- !Üng van de gedachte der interventie van de 'geallieerden in Rusland. Doch in Frankrijk waren menschen, die Kerensky kenden, en die den Russischen spre ker niet herkenden. De Fransche afgevaar digde Moutet wees reed3 op het veranderde uiterlijk van Kerensky. En Claude Anet, die met Kerensky, toen hij nog minister in Rus land was, r'eïzen had gedaan aan het front verklaarde nu: „Kerensky is bijna onherkenbaar gewor den en ik geloof niet dat ik hem, zooals ik hem gisteren zag, zou hebben herkend. Hij is kleiner dan vroeger en heeft ook een ande ren haardos gekregen. Vroeger had hij asch- blonde haren, die in de hoogte geborsteld wa ren, en nu zijn ze bruin, naar beneden gekamd en met een scheiding in 't'midden." Dit alles, meent het „Hbl." terecht, geeft reden om aan de echtheid van den Kerensky te twijfelen, die in Londen en in Parijs op treedt. En naar de oorrespondent van de „Fr. Ztg." uit Ge'nève Verneemt, weigert Kerens ky zelf elke inlichting. Het schijnt dus, dat de schim van Kerensky is opgeroepen, om aan President Wilson het bewijs te 'leveren, dat Rusiand thans vurig naar de interventie der Japannors in Siberië verlangt. Dat wil zeggenhet deel van het Russische volk, dat den strijd met de Centralcn wil hervatten, dat zich bij den vrede van Brest niet wil neer leggen. Vdgens de „Daily News" hebben 12.000 mijnwerkers in vijf mijnen te Castleford het werk neergelegd, waardoor belangrijke tak ken van industrie in Yorkshire ernstig wor den geschaad. De Zwitsersche Artsenvereengingen, als ook het Zwitsersche artsencomité, hebben zich uitgesproken voor Staats verbod van sterke dranken. Havas seint uit Tokio, dat de regeering besloten heelt burgerbestuur in te voeren op de Stille Zuidzee-eilanden, door de Japanners bezet Te Weenen had een ontploffing plaats m de werkplaatsen van een geweermaker. De ont ploffing, die in het huis groote verwoestingen aanrichtte, ei3chte zeven slachtoffers. De Russische minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet-Kerensky, Teresjejen- ko, is over Moerman uit Rusland gevlucht. Hij zal in Engeland Kerensky ontmoeten. De vroegere chef van de Russische Zwarte Zee-vloot, Koltsjak, is naar Amerika gevlucht. In de Vereenigde Staten is een Argentijö- ■che missie aangekomen. Duray, burgemeester van Ixelles (voorstad van Brussel), president van den Raad van Brabant, is overleden op 18 Juni. Mesens, burgemeester van Ette.beek (even eens een voorstad van Brussel), katholiek ■enator, is op 19 Juni gestorven. In het dorp Gotfcsbüren bij (jasset is de ge- meentebode, die sedert tal van jaren die func tie bevredigend uitoefende, tot burgemeester benoemd. DE VOURui'. ULXGF.N. H. M. de Koningin heeft gisteren in au diëntie ontvangen de heeren prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn, mr. H. P. Mar- chant enmr. P. J. Troelstra, allen leden van de Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal. i Jhr. Loudon gezant te Washing ton? Naar aan de „Tel." uit een kring, die op diplomatiek gebied doorgaans goed 9p de hoogte bleek, op de meest stellige wij ze wordt verzekerd, zal jhr. Loudon, minis ter van Buitenlandsche Zaken, binnenkort ioor H. M. de Kor.; gin worden benoemd tot gezant te Washington. NEDERLAND EN DE OORLOG. Door de Nederlandsehe regeering is bij de Britsche en Duitscke regeeringen weder geprotesteerd wegens het vliegen bo ven Nederlandsch grondgebied door vliegers ter oorlogvoerenden. Hetconvooinaarlndiëiste Thors- havn (Far-Oer) aangekomen. Alles was wel aan boord. De Nederlandsehe koftjalk „Frederika" is door een Duitsche duikboot in brand ge schoten. De bemanning is door een Sche- veningsche schokker aan land gebracht. De tjalk was gistermorgen uit Rotterdam ver trokken, met een lading glas en mat, op weg naar Hav^e, via Yarmouth. De „Tel." weet te melden, dat van geas socieerde zijde geen bezwaar zal worden ge maakt tegen den terugkeer van het stoomschip „Noordam' met een lading vet- of oliehoudende stoffen uit Indië naar Nederland, mits niet onder convooi varend en onder voorwaarde, dat wij van allen vet-export naar Duitschland zullen afzien. Daarbij kan nog medegedeeld worden, dat kaas niet onder het verbod van vet-export be grepen zou worden. De Vereenigde Staten hebben toegestaan, fat de in Indië liggende stoomschepen „Rot- tf," „Karimata", „Schiedijk' en IJsseldijk korte reizen naar Hongkong en Japan ma ren voor het vervoer van suiker. De „Oran- le" gaat met suiker naar Hongkong en keert ]net Saigon-rijst naar Java terug. CRI SIS AANGELEGENHEDEN Naar de „Tel." verneemt, zal met 1 Rept. as."KêTTrj) wietvervóer 8p ne bpoöf-~ wegen worden stopgezet. Deze bepaling geldt niet voor plaatsen, welke niet bereikbaar zijn door vervoer te water. In de St ct. is een ministërieele beschik king verschenen, houdende aanvullftg van het slachtverbod en wel in dier voege, dat niet alléén het slachten, doch ook het doen slachten van runderen, scha pen, varkens en paarden verboden is, zoodat thans de opdrachtgever van slachtin gen, zooals voorheen, bij overtreding niet meer vrij uit gaat. Daar door alle gemeentebesturen: aan de bakkers nog niet is terugbetaald hetgeen dezen ten gevolge van de meelprijsverlaging, aan welke terugwerkende kracht is verleend tot 27 October 1917, ten goede komt, heeft de minister van Landbouw den gemeente besturen verzocht, spoedig met de bak kers af te rekenen en onverwijld de betreffende declaratie (in duplo*, met ver melding der nummers van de' machtigingen van het Rijkskantoor voor brood, aan het Rijksbureau voor de Distributie van graan en meel in te zenden. De directie der H. IJ. 8. M. heeft bcs'.o ten met het oog op de t ij ds om s t afii- digheden aan de hoofdambtenaren en ambtenaren met rangnummer 1 tot en met 4 eene extra vergoeding ineens toe te ken nen van f 225 aan gehuwden en kostwin ners. en van t 150 aan ongehuwdeo, De eerste bijeenkomst der Tweede 'Kamer na de stembus gisteren had wel een buiten gewoon karakter. Daar zaten de heeren te zamen: een Kamer, waarvan minstens 40 pCt. bij de nieuwe periode in September niet meer zal terugkeeren en een stel ministers, dat reeds zijn ontslag heeft ingediend. Het stond dus te verwachten, dat er geen opgewekte geest zou heerschen. Bij den aanvang der zitting werden de ge loofsbrieven van het nieuw geko-zen katho lieke Kamerlid voor Gulpen, den heer L. Hermans, in hand.ni gesteld van een commis sie van onderzoek. En nadat die commissie tot toelating had geadviseerd, volgde de beëediging van den nieuwe afgevaardigde, den opvolger van Mr. Ruys de Beerenbrouck, die tot Commissaris der Koningin in Limburg was benoemd. Binnenkort zal ook de sociaal-democraat- Hermans, zijn intree in de Kamer doen, een broeder van den nu beëedigde. De Kamer heeft wel meer broederparen ponder baar leden geteld, maar nooit van zoo uiteonloopende kleur. Minister Posthuma's ontwerp tot wijz'g-ng der distributiewet 1916 heeft het niet tot een goed einde gebracht. Of misschien, nu de Kamer en het Kabinet, blijkens den uitslag der verkiezingen, niet meer het vertrouwen bezitten der kiezersmeerderheid, moeten wij het „einde" .van dit ontwerp nu juist het goede noemen. Voor minister Posthuma was het een „ouge- luks-ontwerp." Men herinnert zich wellicht de hoofdzaak van het debat van vóór het reces der Kamer. Minister Posthuma's ont werp vraagt allerlei verscherpingen van de Distributiewet, ja, eigenlijk een onbeperkte bevoegdheid, dictatoriale macht, door draco nische straffen te handhaven. Nu mag! men voor doortastende levensmiddelen-polkieic, veel gevoelen, toch wil dat niet zeggen dat de straf ten zoo vreeselijk en de macht der ambtenaren zoo onbeperkt moest wezen. .Vooral dit laatste hinderde velen. i Volop amendementen werden ingediend en de behandeling kon niet voor "de verkiezingen klaar komen. In de dagen nu dat de Kamer uiteen was heei'fc de minister nog verschillen de concessies gedaan, doch wcnschte dan ook verder niet te gaan. De regeering zou hoe ongaarne ook, aan het voortbestaan van de tegenwoordige wet de voorkeur moeten geven, indien de Kamer de verantwoorde lijkheid op zich zoude nemen naast de gedane concessies nog wijziging aan te brengen in het ontwerp op bepaalde (5) punten, waarvan het eerste was: verder gaande beperking van den omvang van het recht om inlichtingen in te winnen. De Legeering stolde de volgende bepaling voor: „Ieder is verplicht de opgaven naar waarheid te doen, welke door Onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van hem worden gevorderd, met betrekking tot hoeveelheid, aard, herkomst, kostprijs, plaats van ligging of opslag, tijd en prijs V^n aan koop van goederen." Het woord „kostprijs" had het misnoegen van de Commissie van Rapporteurs gewekt. Zij stelde voor dit weord te doen vervallen, op grond, dat den fabrikant de verplichting om zijne fabrieksgeheimen te openbaren niet mag worden opgelegd; het beantwoorden van vragen ter vaststelling van den kostprijs kan daartoe, naar de meening der Commissie, leiden. Dit werd de klip, waarop het distributie- schip vac minister Posthuma zou stranden. Hel amendement van de commissie van rapporteurs, van welks lot de beslissing zou afhangen, werd aangenomen'met 45 tegen 32 stemmen. Met de rechterzijde stemde de aanwezige vrije liberalen en de Unie-libe ralen De Kan ter, Van Doorn, Van Hamel, Patijn en IJzerman voor. Onmiddellijk daarna werden op verzoek van minister Posthuma, de beraadslagingen over het ontwerp geschorst en dus... blijft de disiributiewet althans voorloopig! on gewijzigd. In den namiddag gingen nog enkele ont werpen van de baan; deze werden "nu echter niet door de Kamer, doch door vader Treub zelf om het leven gebracht. Deze, minister Treub, deed namelijk de Kamer weten, dat hij behandeling van het ontwerp op de bui tenlandsche effecten op dit oogenblik onge- wenscht achtte. Verder dat hij het ontwerp op het goederenverkeer met het buitenland dat is het ontwerp om van de N. U.M. te maken een N. L ,U. M. door ook den den invoer onder de N. U. M. te brengen nog wel urgent achtte maar toch behan deling onder deze omstandigheden niet wenschte. leeftijd 18 22 jaar. voor kantoorwerkzaam heden. Diploma H. B. 8. of M. U. L. O. strekt tot aanbeveling. Machineschrijven en kennis van boekhouding eveneens. Brieven onder No. 7122 bureau van dit blad. 45 EEN NIEUWE UITVINDING. Naar uit San Francisco - (Amerika) ge meld wordt, is een nieuwe methode ontdekt om aluminium te harden, waardoor dit even krachtig wordt als staal, terwijl het gewicht slechts een elfde van het gewicht van Btaal bedraagt. Deze uitvinding wordt van zeer groot belang geacht voor de vervaardiging van vliegtuigen enz. GOEDERENVERKEER MET HET BUITENLAND. De algemeene R.-K. Werkgeversvereeni- ging heeft een adres gezonden aan de Twee de Kamer, waarin betoogd wordt, dat in de wet, hoedende nadele voorziening van het goederenverkeer met het buitenland, waar borgen voor den bona fide handel moeten worden gegeven, opdat door onoordeelkun dige toepassing der wet geen groote belan gen worden geschaad. R. K. Vakbureau. De „Mb." verneemt, dat de heeren P. J. J. 'Haazevoet en O. J. Kuiper, iiesp. secretaris en penningmeester van het R. K. Vakbureau te Utrecht, met het oog op hunne benoeming tot lid der Tweède Kamer, hun resp. functies zullen neerleggen. Het plan bestaat hen voorloopig door een twee tal assistenten te doen bijstaan, die dan op een nader te bepalen datum definitief als be stuurslid zullen optreden, terwijl dan de hee ren Haazevoet en Kuiper als bestuursleden zonder functie aan het bestuur zullen wor den toegevoegd. De verkiezing van bovenbe doelde assistenten vindt plaats in de e.v. ge combineerde hoofdbestuursvergadering van het Vakbureau. Candidaten zijn de heeren A. C. de Bruijn, te Utreoht, A. A. van Hamers- veld, G. J. M. van Lingen, beiden te Am sterdam, G. Th. Nijkamp ©n A. H. Smulders, beiden te Utrecht. Hansfe iakoo p-C' ent rale voor Bakkers enkruideniers. Gisteren middag heeft te Rotterdam de plechtige ope ning plaats gehad van het kantoor en de maga zijnen van de Hanze Inkoop Centrale voor Bak kers en Kruideniers (H. I. B. E. K.) Flink zool Naar aanleiding van het samenstellen eener schunnige potpourri van liedjes» dia hij voor Me soldaten had laten ver menigvuldigen, ia de le luitenant Van Reede op last van den Opperbevelhebber door a'en depot- commandant geetraft en tevens uit Harderwijk overgeplaatst. De Spaansohe griep naar ons land ingevoerd. Van de grens wordt gemeld, dat in de gemeente Losser twee arbei ders uit Essen zijn teruggekeerd, die verschijn selen vertoonden, van aangetast te zijn door a'e Spaansche ziekte. Brand te Weesp. Gisternacht brak bü den bakker P. Schouw aan de Voorgracht te 'Weeep brand uit» die 't achterhuis met bakkerij in de aseh legde. Een zestienjarig knechtje uit Tilburg werd daarbij zoo ernstig verbrand aan gezicht, armen en beenen. dat hii in deernis- waardigen toestand naar Amsterdam moest worden vervoerd. Van de oorzaak is niets be kend. Moederliefde. Maandagnamiddag is te Alkmaar nabij de nieuwe gasfabriek in het Noord-Hollandschkanaal een 5-jarig schipuevs- zoontje van a'e loopplank gevallen en verdron ken. De moeder, die-kort daarop het kind aan boord miste on iets ia het water zag drijven, sprong het na. Ijlings toegeschoten arbeiders van de gasfabriek hielpen het kind op hot droge brengen, maar het was reeds overleden. De moeder werd gelukkig gered. Noodlottig schot. Zaterdagmiddag, zoo deelt de „Geld." uit Maashees mede. had hier oen treurig ongeluk plaats. De soldaat kommies, die bü zekeren P. in de kost is. schoot, bij het schoonmaken van zijn geweer, de vrouw des huizes door het hoofo, zoodat zij onmiddel lijk dood was. Tengevolge van het ver voer veTbod van gekorven tabak, zijn de fabrieken der E. V. Tabakindustrie v/h Gebr. Philips te Maastricht, noodgedrongen moeten worden stopgeaet, waar door circa 400 personen werkloos zijn. -Te Eindhoven is op feestelijke wiize het 60- jarige bestaan van de Oreaent-sigarettenfa- briek van de heeren Mignot en de Block her dacht. Op deze fabriek werken ongeveer 1000 personen, die f 25.000 in verhouding tot ieders dienstjaren te verdoelen kregen. In goede gezondheid en nog veel levens lust, heeft de heer J. v. d. Boom, te Voorthui- aen bij Barneveld» Maandag zijn lOlsten ver jaardag gevierd. Het vrachtloggersohip „Olara" van de Zeevaart-Maatschappij „Baltria" te Rotterdam welk schip 18 Juni van Drammen (Noorwegen) naar Rotterdam vertrok, wordt als vermist be schouwd. Bij het rangeeren van een kolentrein had te Weert zekere M. het ongolnk te vallen. Hii werd door den trein overreden. De man laat vrouw en kinderen achter. Te Stratum ontstond in een café een hevige vechtpartij, waarbij het mes moest te pas komen. Zekere H. kreeg «en steekwond aan het hoofd, terwijl v. H. aan hand en schouder werd gekwetst. Ten nadeelo van a'e firma W. Laane te Roosendaal is uit een portefeuille een bedrag van 5000 gestolen. De politie stelt een onder zoek in. Bij gelegenheid van bun gouden eobtver- eeniging hebben de beer en mevrouw Koster Keunen te Aalst (N.-B.) aan bet Liefdegesticht aldaar een som van 10.000 geschonken. Ona'er de gemeente Brandwijk, is een ge val van mond- en klauwzeer vastgesteld. De be smette veestapel is afgemaakt en in een ge- IVeelte van de genoemae gemeente is alle ver voer van herkouwende dieren en varkens ver boden. De burgemeester van Bandoeng (Ned.- Indië) is veroordeeld tot 5000 boete wegens het verkoopen van gronü'en zonder notarieelen bijstand. ■»-«t Gebouw S t B a v o. Smedestr. S3. Volkszang' 81/2—9Va Arbeidsrecht 8 uur R. K. Middenstand. Groote Kerk 7—8 uur Orgel bespeling door den heer Louis Robert. St- M ar t h a-v e r e e n i g i n g KI. Hout weg 13 Betrekkingbureau van 89 uur. „De Kroon" Bioscoopvoorstelling A p o 11 o-t beater. Bioscoop. St EÜBabeths-Veree n i ging van 1—2 uur aanvrage om versterkende mid delen voor arme zieken der St. E. V Brongebouw 8 uur Concert Haar lem's Muziekkorps. Duin en Daal, Bloemendaal. Con cert. Bisschoppelijk Museum.— Jansstraat 79, geopend van 19—5 uur, tegen betaling van 0.25. De liedertafel Haarlem's Zanggenot is wel waard, dat we er wat meer over zeggen, dan de dezer dagen in ons blad verschenen beschrijving van a'en feestgids voor den a.s. Nationalen zangwedstrijd. Maar niet alleen dat ze het waard is. zij ver dient het ten volle. Vijftig jaren I 'n Halve eeuw 1 Hoevele ver- eenigingen werden er in dien tijd opgerioht en verdwenen weer stil-aan, zonder het tot een lustrum of jubilé te hebben gebracht? Met recht mocht de heer Ed. v. Bilderbeek in ziin openingswoord schrijven: „Als eenvoud zich met zanglust paart Blijft vriendschap in deez' kring bewaard." Dit is de leuze geweest, die Haarlem's Zang genot voor 50 jaar zich koos en welke zü gedu rende eene halve eeuw getrouw is gebleven. Al ware bet alleen daarom, dan is er voor deze liedertafel aanleiding tot feestvieren en mocht zij in a'e plannen voor de herdenking van haar 50-jarig bestaan met alle gerustheid op nemen het houden van een zangwedstrijd. En wat moest men anders doen ter gelegen heid van dit halve-eeuiwfeest? Een waardiger en passender herdenking zou moeilijk te vinden zijn geweest. Van vele zija'en ontving het bestuur natuur lijk moreeleu en financieelen steun. Zelfs Haarlem's burgemeester aanvaardde welwillend iet voorzitterschap van het eere-comité. Dit alleen is reeds een bewijs, dat Haarlem's Zang genot een der eerste plaatsen inneemt in de Haarlexnsche kunst-rijen. De belangrijkste gedeelten uit de annalen der vereeniging meenen wij met bet volgende aan te stippen. Na eenige wederwaara"igheden had op 12 Augustus 1868 de oprichting plaats door de heeren .H. en J. Otto, J. v. d. Mark, B. Lange- man, J. Hessels, M. Uifenbosch en W. G. L. de Nobel. Onder leiding van den directeur, den reer A. Hazevoet» bloeide a'e vereeniging 21 jaren en nam in 1887 deel aan den Int. wed strijd te Luik, van waar men niet ongelauwerd huiswaarts trok. Toen de heer Hazevoet genoodzaakt was den dirigeerstaf neer te leggen, was dit voor de liea'ertafel een gevoelige slag. Achtereenvol gens traden ala zoodanig op de heeren W. Wie- gant, die na twee jaren overleed, toen de heer B. J. Visser, die slechts 3 jaren zijn functie bekleedde, omdat hij naar Indië vertrok, daarna a'e heer Henri Pielage, onder wiens leiding het koor wederom te Luik lauweren mooht behalen, tot drie jaren later de heer N. H. Andriessen de teugels van het muzikale bewind in handen kreeg. In dezen man had „Zonggenot" een keurigem dirigent gevonden. Met hem heeft de liedertafel haar glorievolste tijdperk medegemaakt. Toen deze sympathieke directeur in 1911 dan ook zijn' 40-jarig jubileum als toonkunstenaar vierde, hetwelk belichaamd werd in een grootsch. op gezet foestconcert, bleek zijn groote populari teit. De uitvoeringen van jJETaarlem'a Zanggenot" waren evenzoovele triomfen voor haar. Toen de vereeniging 30 jaren bestond, wercf dit feit herdacht met een wedstrijd, waaraan 31 vereenigingen met 1800 zangers deelnamen. Ook het 40-jarig bestaan werd op dergelijke wijze gevierd. Niet minder dan 46 vereenigin gen kwamen toen op met ruim 3000 zangers en zangeressen. Beide wedstrijden waren telkens groote, hernieuwde successen voor de vereeni ging. Doch behalve deze groote gebeurtenissen ert de gewone concerten, wist „Zanggenot" zich ook in andere opzichten verdienstelijk te maken. Zoo werd ze genoodigd zich te laten hooren op het buiten van den oud-minister Oremer, op de Huize „Karmel" van mevrouw Visser van Hazerswoua'e, werd haar medewer king ingeroepen bij uitvoeringen van de afdee- lin,g Haarlem van den Volkabond tegen drank misbruik, bii feestelijke gelegenheden van „Koninginnedag" en vele andere gelegenheden. Nu 4 jaren geleden trof de Vereeniging een der gevoeligste slagen sea'ert haar beetaan in den-dood van den beer Andriessen. Iedereen herinnert zich nog het tragische gebeuren op een repetitieavond» toen de beminde directeur in de armen zijner koorlea'en nederzonk. Veel. zeer veel is „Haarlem's Zanggenot" aan den heer Andriessen verschuldigd. Achttien lange jaren toch heeft deze zijn beste krachten san ziin troetelkind gegeven. Met aucces heeft hij meermalen zijn keurtroepen ten strijde laten trekken, zoodat het meerendeel der eereteeke- nen die het vaana'el versieren aan ®in talent en gloedvolle leiding is te danken. In Mei van het jaar 1918 werd de heer K. H. Kerkhoff tot directeur benoemd, doch wegens verandering van werkring was het dezen be kwamen dirigent niet gegeven langen tijd den dirigeerstok over de liedertafel te zwaaien. Hij moest afscheid van zijn functie nemen, en in zijn plaats benoemde de vereeniging den jongen kunstenaar H. F, Andriessen, een zoon van wijlen den oud-directeur, 't Zal dus hem. ff®" geven ziin het goua'en feest te leiden. Van de bestuursleden dio zich in het biizon- ÖOr voor „Zanggenot" verdienstelijk hebben! gemaakt, noemen wij in de eerste plaats den/ heer O. Heemskerk, die bii zijn afscheid tot j eere-voorzitter werd benoemd. Na den heer Breóner, die wegens voortaurende ongesteldheid genoodzaakt was den voorzitterszetel te'verla ten en die uit erkenning voor zijn nuttigen ar beid eveneens tot eere-voorzitter was benoemd, kwam de heer Ed. A. van Bilderbeek in diens plaats, die op het oogenblik nog steeds deze ver- eerena'e functie vervult. In 1916 aanvaardde mevrouw Herbert C'remerv. Marken het beschermvrouwschap, welke hooge onderscheiding door de liederta fel buitengewoon op prijs wordt gesteld, terwiil in November 1916 de Koninklijke goedkeuring op de statuten verkregen, werd. Hoezeer a'e vereeniging haar leden bijeen weet te houden, moge blijken uit het feit dat er leden en bestuursleden ziin. die ruim 30, en enkelen nog wel meer „dienstjaren" bezitten bet aantal leden is steeds vooruitgaande. De vereeniging werd op ruim 20 wedstrüdeii in het binnen- en buitenland bekroona'. Com mentaar is dus overbodig! Wü wenscben mèt de vereeniging. dat de zangwedstnjd een schitterend verloop moge hebben. Ieder die het werk der vereeniging gadesloeg, zal zich bii dezen werwoh ocgetvr;« feld aansluiten. Zandvoort Met 'n lange zucht der lucht rem stopt de Btikkensvolle tram van drie lange wagens, meevoerend 'n drom dagjesmenschen, dio. langzaam de loopgangen doorso' le voertuigen verlaten. 't Is vol overal en in de eenigste hoofd straat is 't moeilijk loopen van druk Zon dagsgewoel. In breede rijen loopen hoele gezinnen strandwasrts. gewapend met schep jes, emmertjes, vouwstoeltjes, rieten tas- schen waar melkflesschen uithalzen en dik- uitbuilende reticules, volgep~opt met lek kernijen voor den heelen dag. Aan 't strand is 't 'n war-ge-wemel zon der eind. Tallooze strandstoelen en bad koetsjes benemen het vrije uitzicht op zee. 't Is vol ook hierte vol om rustig te genietenvoor hen, die dit wenschen is "t maar 't beste, om zich zoo spoedig moge- ijk een weg te banen door den chaos van spartelende, zand-wroetende kindertjes, met smoezelig-warme gezichtjes; languit slapen de, hinderpalende badgasten van één dag en in strandstoelen hangende heeren en dames, onder welke laatsten er velen zijn in toi- etten en houdingen, waarvoor ze zich in eigen salons misschien zouden schamen. 't Duurt lang eer 't wat ruimer en fris- scher wordt. Nu en dan moeten we nog stilstaan voor stooiende, vechtende, rolle bollende jongelui, die, uitgelaten gierend, zich in het zand wentelen, elkander neer- smakken of verraderlijk met zeewater be- petsen, zich maar half bekommerend om kal me voorbijgangers, die meermalen de kans beloopen, op minder teedere wijze met hen in aanraking te komen. De open plekken tusschcn stoelen en koets jes worden eindelijk wat wijder en eenige honderde meters verder is 't dan sstil alleen 't' verre geroezemoes van stemmen vermengt zich met 't geklots van 't aandei- nende water. De ?ee is kalm in haar rusteloozo be weeglijkheid van vloeien, stroomen, schui men en ruischen, van eeuwig komen en gaan. Als 'n rustige majesteit ligt ze daar, de huppelende golfjes het strand op duwend, altijd hetzelfde en toch telkens weer an ders. De blauwe lucht welft wijd over het eindelooze watervlak, do zon al maar weer gelegenheid gevend, een schittering van licht en leven te tooveren, hier scherp, blinkend wit, daar hei-goudgeel weerkaatsend in den bobh:;?;»iegel vol kabbelende, klutsende strie men, waaruit ontelbare zilveren diamantjes opsprankelen, die weer verdwijnen in den zilveren glans ais van nieuw, hei-blinkend staal. Log -aanslierend nadert 'n roeibootde brobbeling der roeispaan-slagen maakt' lich tende rimpels in 'j. water, die uitwijden en weer verzinken, om door nieuwe te worden gevolgd. Heel in de verte statigt 'n zeil boot voort, zonlicht vangend in de trillende zeilen, en naar gelang den grooter worden den afstand, inkrimpend en wegdoezelend in de groen-blauwe verte aan den gezichts einder 't Wordt avond. Lager zinkt de zon en haar schijn gaat langzamerhand over in een breeden rooden gloed, alsof daarachter 'n felle brand woedt, die allengs in kracht toeneemt 't Is heel stil overal... alles geniet van t eeuwenoude, eeuwig jonge schouwspel. De lawaai-achtige Zondagsdrukte is bezonken, groot en klein staart over het eindelooze. nat naar de ondergaande zon, die in haar schitterpracht zegeviert over het proza van 't strandleven. DE SPOOR,WEG AMSTERDAM— ROTTERDAM. Staatsblad no. 417 bevat de wet van den 18den Juni 1918, tot verklaring van het al gemeen nut der onteigening ter verzekering van eene ongestoorde exploitatie van den spoorweg AmsterdamBotterdam ter plaatse van de baanomlegging te Halfweg. EEN MOOI RESULTAAT! Mariascholen (Koningstraat). Naar wij ver nemen, zijn alle tien der leerlingen, die van Maria-scholen, Koningstraat alhier, aande Mu-, lo-examens te Utrecht deelnamen Sf!aag<j. Heij zijn de jongedames Jo Beelen, Mam Bijvoet,; Betsie Hendriks, Bertha Hoom^ms, Nelly Hor* ning, Wilhelmina Kohl, Maria Lamp, Iruut Saeys, Rosa Siebers en Bonnie Sweerts. Aan de geslaagd.01» maar niet m de ijverige onderwijzeressen, onzen bartel.jke*- gelukwensch met mooie resulta Haarlemmermeer bi «*e!1 nvveS< de Ned. Vereeniging voor v - ver keer wordt het volgende medegedeeld. k De Haarlemmermeersen waren tot voM korten tijd niet begrepen in de Ujnen dia door houders van abonnementskaarten vooc de flDoorwegen mochten worden gebruikt. Dit gaf tot veel geschrijf en onaangenaam*^ heden aanleiding, omdat de wagons, de loco motieven en de oonducteurs tot de h. 8. M. behoorden en als zoodanig kenbaar, waren en te Haarlem het vertrek der tocaaK spoor plaats vond in het station der u. 8. M., zoodat menigeen er o >-ra

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6