B1NNÉNLAND VAM OVERAL STAD EN STREEK "beambten op het groote postkantoor aan getast. In vele steden van het noordoosten van Lancashire zijn de scholen gesloten, en men meldt dat enkele overwerkte dok ters onder de slachtoffers zijn. In het dis trict Burnley zijn vele fabrieksarbeiders aan getast, onder wie tal van meisjes. Er wor den daar twee of drie sterfgevallen gemeld. In Manchester was de epidemie zoo he vig, dat de kerken misschien gesloten zou den worden, evenals scholen, katoenspinne rijen, bioscopen enz. AMERIKA I EEN VREESELTJKE SPOORWEGRAMP. In de buurt van Nashville zijn Dinsdag ochtend twee passagierstreinen op elkaar geloopen. Het' hospitaal te Nashville is prop vol. Er zijn 100 dooden en meer dan 80 gewonden. In een waggon waren alle reizi gers dood. De machinisten en stokers van beide treinen zijn omgekomen. Men weW nog geen verklaring voor de ramp. VERSPREIDE^BERICHTEN HET AAN TWEE ZIJDEN SNIJDEND ZWAARD. Deze verwoestende oorlog! vernietigd niet alleen het leven van millioenen jonge men- schen. in den bloei van hun leve®, maar vol gens de statistieken gaat ook 't geboorte getal in de oorlogvoerende landen schrikwek kend achteruit. In 1913 bedroeg het geboorte cijfer voor Engeland en Wales 881.890, in 1917 ■was dit gedaald tot 668.346 of wel een achter uitgang van 24 pCt. De verliezen voor Duitschland wogdeh ge schat op 41/2 pCt, voor Oostenrijk op 5 en Hongarije op 7 pCt De totale verliezen wor den echter geschat op 12i/a millioen. DE TUNNEL ONDER HET KANAAL. De Daily Chron." schrijft in een hoofd artikel: Eenstemmig werd op de internatio nale parlementaire conferentie een voorstel ge daan ten gunste van het bouwen van een Kanaaltunnel. De openbare meening' in Frank rijk was steeds het plan van een tunnel gun stig gezin en zij whrd bij deze gelegenheid krachtig gesteund door Italië. 'De Itaiiaan- sche afgevaardigde merkte op, dat een tun nel onmisbaar was voor de ontwikkeling der banden, welke de drie groote westelijke Eu- ropeesche democratiën verbinden. Wij geloo- ven, schrijft de „Daily Chronicle," dat dit juist is en indien 'wij de ketenen, ie de oor log tusschen ons en onze vrienden heeft ge smeed, ook na den oorlog stevig wenschen te zien en indien wij onze betrekkingen wil len ontwikkelen ten bate van vredesdoelein den, dan moeten wij! het plan maken en den tunnel zqo spoedig maar 'mogelijk is bou wen. Er zou geen beteren waarborg kunnen worden gegeven, dat de invloed weiken Duitschland op industrieel gebied tracht uit te oefenen fn de Latijnsche landen door direc te spoorwegverbinding, zich niet' langer zal kunnenon-rik eleo als dat er een voldoend Britsch tegenwicht tegenover komt te staan. In de beschaafde kringen van handel en we tenschap in Groot-Britannië is 'de oppositie tegen het Kanaal-traject aan het afnemen. Maar het is niet -zekor, of men er zich wel ten volle rekenschap van geeft, 'hoe kortzichtig en uit den tijd het standpunt was. „VERZAMELEN" GEGOMMANDEKRD. Öp hoog bevel moeten de schoolgaande kin deren in Duitschland zich toeleggen op het ver zamelen van theeiood, capsules, boombladeren, brandnetels en in den aanstaanden herfst van beukenoten. Zij' genieten hiervoor vrijstelling van het onderwijs, terwijl de inzameling on der toezicht der onderwijzeres moet plaats hebben. Ook uitgekamd vrouwenhaar i3 een gewild verzamelartikel. De eigenaars van boo- men zijn gehouden het verzamelen van boom bladeren toe te laten. Het loofhooi, dat uit het drogen der bladeren wordt verkregen, is be stemd voor de Legerpaarden. Hat droge loof hooi wordt betaald met 18 mark per cente naar (10O pond), de brandnetels met 44 mark per centenaar. Het vrouwenhaar wordt gebruikt bij het breeuwen. DB BESCHIETING VAN PARIJS. Een telegram van Reuter's bijz. dienst somt de gevolgen op van de luchtaanvallen en de beschieting van Parijs. Op 30 Januari begonnen de krachtige luchtaanvallen, tër- wji de beschieting op verren afstand op 23 Maart aanving. Tot 30 Juni zijn 20 luchtraids gerapporteerd, terwijl in vijf gevallen noo- dcloos gealarmeerd werd. Op 39 dagen werd de stad door het verdragend geschut bescho ten. De officieele cijfers van de periode Van 1 Jan.30 Juni bedragen 141 gedood en 452 gewond, ongeacht de slachtoffers, die overleden zijn ten gevolge van hun ■kwetsuren en 66 personen, die den dood vonden bij het gedrang om in de schuilplaat sen van "dé Metro te komen. EEN MANIFEST DER AMERIKAANSCHE KARDINALEN. Volgens een Reuterbericht uit New-York hebbende drie Amerikaansche kardinalen een manifest uitgevaardigd, waarin wordt Verklaard, dat de Amerikaansche Katholie ken van ganscher harte aan de voortzetting van den oorlog meewerken en waarin wordt gezegdi f, „Indien wij als helden strijden en als hei ligen bidden zal Amerika de naties naar de overwinning voeren." Tenslotte worden de Katholieken opge wekt, om driemaal daags het Angelus te bidden als geleide der natie voor de strijden de troepen. EEN NIEUW SCHEEPSBOUW® ECORD. De „Daily Telegr." meldt uit Belfast, dat de firtna Workman Clark een record heeft gemaakt. Zij maakte na de ts water lating een acht duizend tons standaardschip voor de zee gereed in vijftien werkdagen. Het vorige record was negentien dagen. Elf uur nadat het nieuwe schip van stapel was ge loopen, waren de machines al opgesteld. De vrijheid ter zee. In onze Nederlandsche peis is en te- *eeht! de regeering hard ëovallen over haar slapheid inzake de uitvoering van het besluit tot hetv doen; varen van het gewa pend eonvooi naar Indië. Het toegeven aan allerlei vernederende voorwaarden der oorlogvoerende partijen heeft tenslotte het bewapenen van het eon vooi tot ©en bloote parade-formaliteit ge maakt. Men zou nu meenen, dat in Engeland, van- Waar in hoofdzaak de bezwaren, die dan door onderwerping onzerzijds werden opge lost, waren ingebracht, een besef van groot heid en voldaanheid zouden heereehen. Doch wie dit meent, heeft het mis: óók daar is ontevredenheid over de houding der regeering, ook de Engelsehe regeering wordt beschuldigd van laksheid en Onverantwoor delijke toegevendheid. Een in scherpen toon geschreven hoofdarti kel in de .Daily Mail® geeft uiting aan de ken wrevel tegen de Engelsehe regeering, die daarin, volgens den Londenschen corres pondent van de N. R. C. beschuldigd wordt van slapheid tegenover den vijand pn de neutralen. »Niet alleen Duitschland houdt reke ning met de ministerieelo slapheid in Enjgeland, D"o Nederlandsehe regeering heeft een zeer gevaarlijke concessie "We ten te verkrijgen: zij heeft eenige koop vaarders, vermomd als oorlogsschepen, onder de Nederlandsohe oorlogsvlag naar Oost-Indië gezonden en geweigerd toe te laten, dat deze zullen worden onderzocht door de geallieerden. DIT IS EEN VERBAZINGWEKKEN DE STREEK! Zij zou nooit zijn beproefd tegenover een besliste en krachtige regeering. Da Britsche 'regeering heeft toegege ven, verklarende, dat zij deze inschikke lijkheid niet zal herhalen, en dat de Ne derl. Regeering, haar alle documenten en bijzonderheden betreffende lading en passagiers heeft medegedeeld. Maar van het recht van onderzoek is afstand ge daan. De Nederlandsohe minister van marine wilde zelfs nog verder gaan en ons open- Hik tegenstand bieden. Hij moest echter aftreden, doch de Koningin heeft hem tot een barer adjudanten benoemd. Dit ten minste toont. WAAR DE SYMPA THIE VAN HET NEDERLANDSOHE hof is. Het Engelsehe volk zou wel een» wil len weten, wie als minister verantwoor delijk is voor deize overgave. Is het het blokkade-departement of is bet bet oor logskabinet?. Waarom is van een recht, waarvoor de Engesche marine herhaal delijk in het verleden gesrted'en heeft, zoo schuchter afgezien?® Niet alleen de "neutraliteit van het Neder landsohe volk, doch zelfs de sympathie van het hof, van niemand minder dan van onze geëerbiedigde Koningin worden terzake van het, intmaschen opgeloste, geschil in geding gebracht Afgezien nog van het feit, dat wij niets verbazingwekkends zien in het feit, dat onze regeering de verbinding heeft willen her stellen met onze eigen koloniën, zonder aan de, door de Engelsehe blokkade-régelen opge legde verplichtingen van onderwerping aan een onderzoek te voldoen, moet bet veeleer verwonderen, dat men in Engeland zulke be krompen opvattingen huldigt over de vrij heid ter zee. Het komt ons voor, dat de »Daily Mail® hier op het verkeerde pad is en in het varen van bet eonvooi een wapen meent gevonden te bobben om, behalve tegen de.eigen, de Engelsehe regeering, te stoken ook'tegen'Ne derland en het Nederlandsohe hof. Het boetekleed. De heer Van Sandiek beklaagt in de „Nieu we Gourant" er zich over dat dit blad naar aanleiding; van zijn advies: „stem rechts," op den vooravond van den stemmingsdag op un faire wijze aanviel. „Met de publiceering van uw persoonlijken aanyal op mij, zoo schrijft hij, hebt gij ge wacht tot den laatsfcen avond vóór de stem mingedag. Het zou fairder geweest zijn, in- elt, wat eerder was gekomen, want nu neeft not ^66H nut ni66r op ds xcuxk. zolvcn dieper in te gaan. Intusschen wel verre ervan, dat gij' den zin van mijn betoog niet zoudt verstaan, zooals in het eerste onderschrift werd beweerd, geeft gij blijk mijn standpunt *Zeer goed te begrijpen. Maar de zaak, die gij verdedigt, moet wel zeer zwak staan, in dien men verplicht is tot grofheden zijn toe vlucht te nemen. Gij verwijt mij vrees, zelfs kalverachtige vrees. Och, vrees is het niet; alleen wensch ik verschoond te blijven van de zegeningen van een socialistisch bewind a la bolsjewiki, en als het er op aankomt zijt gij nog banger dan Ik, want g'ij vree9t niet alleen uiterst linksch, maar ook alles wat rechtsch is, en dat doe ik niet. Blijkbaar heeft boosheid u overmand, en gij weet: qui se fache a tort" Het blad verdedigt zich in een commentaar tegen de afstraffing, doch erkent dan toch, dat „ons wapen niet fijn was" en bekent „te dien opzichte schuld." Ook het deftig Vrij-Liberale orgaan ontsiert blijkbaar het boete-kleed niet. Alg. Nederl. Z ouav efibond. Den 7en Juli vergaderde te Utrecht de Aige- meene Nederlandsohe Zouavenbond. Aanwe zig waren de af deelingen Nijmegen, Gouda, Amsterdam, Helmond, Den Bosch, Tilburg (Fidei et virtuti en Bene merenti) Haarlem. Bij verhindering van den vice-voorzitter werd de vergadering geleid door den gees telijken Adviseur kapelaan B. v. Leeuwen. Van de behandelde punten stippen wij de volgende aan. Luitenant A. Wils meende wegens gezondheidsredenen zijn ontslag te moeten nemen; de vergadering gaf echteï eenstemmig den wensch te kennen, den heer Wils als voorzitter te behouden. De secre-" taris, de heer Robijns, werd bij acclamatie herkozen. Verslag werd vervolgens gegeven door den secretaris en den penningmeester van het ondersteuningsfonds. Men was het er over eens, dat er meor moest worden gegeven, maar de kas van het fonds staat op heden hoogstens%toe, dat er aan de behoeftige Oud- Zouaven eenvijftig per maand worde gegeven Een plan, om prentbriefkaarten over het geheele land ten bate van het Fonds te verkoopen, faalde. Verschillende andere po gingen hadden geen succes. En toch besloot men niet erin te berusten, maar nieuwe po gingen aan te wenden. Geve God, dat ze 1 slagen! De complimenten thuis. „Hef Va derland" het orgaan der Liberale Unie schrijft een afscheidswoord aan de uitge vallen Unie-Liberale staatslieden, onder wie er zeker vele zijn, die zich jaren lang zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor hun par tij en vaderland. Allen krijgen den min of meerderen lof, die bun rechtens toekomt. Alleen het Unie-liberale lid Eerdmans, merkt de „Mb." op, wordt niet betreurd. Hij was voor „het Vaderland" steeds „de onbegrijpelijke in de politiek." „Hij heeft," erkent „het Vaderland", mis schien wat laat, het getal der Leidsche professoren vermeerderd, wier optreden in de politiek eene vergissing bleek, en hij zal daarom naast Vissering en Van der Vlugt worden genoemd. Hij as er trouwens niets minder om dat hij meer in de Assyrische en Arameesehe talen thuis is dan in het Labyrinth van ons staatkundig leven. „In zooverre als hij in de L. het vuun van het anticlericalisme heeft aangeblazen, wat gelukkig geen vat op de kiezers bleek te hebben, kunnen wij ons met eenige inspanning over zijn val ge makkelijk troosten." Zoo krijgt de felle antipapist Eerdmans van zijn eigen partijgenooten de complimenten thuis. En dan te denken dat een koopstad als Rotterdam met haar practischen zin zulk een vergissing als Eerdmans naar de Kamer afvaardigde. Het liberale Rotterdam zoowel als Eerd mans zelf zijn er zwaar voor gestraft. De Maistre's onsterfelijk woord wordt nog altijd bewaarheid: „qui mange du Pape, en meurt." STATEN-GENERAAL* Ouderdomsrenten. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer over het voorstel van wet tot ver leening van ouderdomsrenten. Vele leden verklaarden de indiening van dit wetsvoorstel te betreuren. Zij achtten die in vol komen strijd met het politiek bestand, uit eer bied waarvoor de Regeering zelve de wederin- diening van haar ontwerp heeft nagelaten. Een dergelijke daad oordeelden zij onverdedigbaar en zij betuigden dan ook met verwondering te 'hebben gezien, dat de geheele linkerzijde van de andere Kamer zich 4>ij die daad had neer gelegd. Andere leden konden echter niet toegeven, dat de Regeering ten opzichte van het wetsont werp betreffende de verleening van ouderdoms rente door het zoogenaamde convenant gebon den was. Sommige leden waren van oordeel, dat dit een zeer zonderling initiatief-voorstel is. Van initia tief kan eigenlijk niet worden gesproken, daar de voorstellers niets anders hadden gedaan dan het vroegere Regeeringsvoorstel copiëeren. Vele leden wenschten nog eens uitdrukkelijk op te komen tegen het beginsel van staatsbedeeling, waarin zij niet anders dan een allerslechtste staatsarmenzorg vermochten te zien. Van verschillende zijden werd de wenschelijk- heid uitgesproken van het tot stand komen van een compromis. Men meende, dat de wettelijke zorg voor het onderhouden van de ouden van dagen slechts daardoor kon tot stand komen. Onderscheidene leden verklaarden zich in be ginsel bereid de zelfstandig werkenden beneden een zeker inkomen met de in loondienst wer kenden gelijk te stellen, terwijl verschillende leden gewonnen waren voor het denkbeeld-Colijn, om de premie evenals bij de Ongevallenverzeke ring ten laste van het bedrijf te brengen. Er werd echter door eenige leden op gewezen, dat door dit voorstel het sluiten van een com promis zoo niet onmogelijk, dan toch zeer moei lijk werd gemaakt. Er werd door vele leden aangedrongen op de uitvoering der 'regelmatig tot stand gekomen wetten-Talma, waarin de sociale verzekering bij invaliditeit, ziekte en ouderdom reeds geregeld is. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Vergoeding Brandweer. B. en W. stellen voor aan de manschappen bij i.e brandweer voor iedere oefening 65 ets. uit te betalen, vv orden zij evepwcl langer dan anderhalf uur in dienst gehouden, dan genieten zij voor elk uur of minder 35 cents extra. In geval van brand ontvangen de opge komen manschappen voor één uur of minder so cents en voor eik volgend uur of minder C rnts. Voor de uron tusschen des na middags 10 uur en des voormiddags 6 uur bedragen de,. 1 belooningen onderscheiden lijk 75 en 60 cents. De manschappen der laddcrbrigade ont vangen, zoowel bij oefening als bij brand, CO crnts per uur en voor de uren tusschen des namiddags 10 uur en des voormiddags 6 uur 90 cents. Goedgekeurd. 1; l"; Aankoop grond. B. en W. stellen voor hen te machtigen voor de gemeente voor de som van f 13.000 in koop te aanvaarden hej; perceel aan -den Kleinen Houtweg, hoek Kamperlaan en het daarna te verhuren voor de som van f 550 per jaar. Goedgekeurd. 1, Beuling. B. en W. stellen voor met den lieer O. H. Stoel eene dading aan te gaan, ten aanzien van de eigendomsrechtën, welke zoowel hij als de gemeente vermeent te kunnën doen gelden op strooken grond aan het N. B. Spaarne. Goedgekeurd. Tractemcnten onderwijzend perso neel aan Gymnasium, H. 44. S. en Middelb. School. B. on W. stellen voor de tractementen te herzien van het onderwijzend personeel ver bonden aan Gymnasium, de H. B. S. en de Mild. jSchool voor meisjes. 1 De jaarwedden van den rector van het gymnasium en van de directeuren der H. B. S., wenschen zij te bepalen op f.4750— f 5750, met tweejaarl. verhoogingen van f200 de jaarwedden van den conrector en overige leeraren aan Gymnasium en II. B. S. op f 2700—f 4200; de jaarwedde der leeraren ind e gymnastiek bedraagt f 2200—f 3200, alle met verhoogungen vtm f 20Q telkens 'na 2 jaar dienst. 1 De jaarwedde der directrice aan de Meis jesschool voor Middelb. onderwijs'' wordt voorgesteld op f 3400—f 4400; de jaarwedde van lceraressen of leeraren aan de school opf 2400—f 3200; de jaarwedde van de lee- rares in de nuttige en fraaie handwerken op f 1500 tot f 2100, die der leerares in gymnastiek op f 1700 tot f 2300. De Heer TIMMER wees op de onbillijkheid^ die er bestaat tusschen het aantal lesuren per week, dat wordt gevorderd van de lee-i raren aan het Gymnasium en die van de leeraren aan de H. B. S. De eerste hebben 23 week-lesuren; de tweede slechts 20. De eerste worden dus naar verhouding lager gesalarieerd. Dit zit 'm in de rijksregeling. Zou het aantal lesuren voor de leeraren aan het Gymnasium op 20 worden gebracht, dan zou de gemeente kans loepen het rijks subsidie te verliezen. Daarom stelt spr. den Raad voor thans het voorstel van B. en W. aan te nemen en zich te vereenigen met het voorstel^* B. en W. uit te noodigen bij de regeering stappen te doen opdat zij haar goedkeuring niet onthoude aan een nadere regeling van de jaarwedden van de leera ren van het gymnasium aan wie het aantal lesuren van 20 per week wordt toegewezen. B. en W. namen dit voorstel over. De geheele verordening werd goedgekeurd. Herhalingsschool. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot oprichting van een 2de herhalings school in het schoolgebouw aan de Parklaan in gebruik bij school no. 3. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de schooi van U. L. O. letter O. werd benoemd mej. G. A. E. Ezerman te Rh'eden; tot hoofd der nieuw opgerichte herhalingsschool werd benoemd de heer E. Hindriks. Rondvraag. De heer VAN LIEMT vroeg of het prae- advies omtrent de aanvrage om subsidie- verhooging ten behoeve der teekenschool der St. Jozefsgezellenvereéniging, welke vyr- hooging moet dienen om de leeraarssalarissen op peil te brengen, spoedig kan worden tegemoet gezien. Spr. zou, wanneer dit niet het ge$al is of wanneer het advies afwijzend is, zelf met voorstellen willen komen. De VOORZITTER meent dat het advies? zeer gauw aan de orde zal komen. De heer VAN LIEMT dringt aan op spoed, daar de salarissen hoog noodig verbetering behoeven. De heer KLEIN .bracht ter sprake de d.d. 8 Juli afwijzende beschikking van B. cn :W. op het verzoek van Herwonnen Le venskracht om toestemming voor den ver koop van bloempjes op den openbaren weg. Met eenige cijfers releveerde hij de werk zaamheden dezer vereeniging tot bestrijding der Tuberculose en wraakte het dat H. L. alsook de vereeniging van den Alg. Typ. Bond in hun werkzaamheden belemmerd wor den doordat de gelegenheid ontnomen wordt bloempjes te verkoopen. Deze vergunning werd wel toegestaan aan de algemeene ver eeniging, die minder praesteert dan Tl. L. en die der vereen, der •Typografen. Hij vreest dat er een actie zal worden opgezet om den verkoop van deze vereeniging eveneens te doen mislukken en stelt in het vooruitzicht dat hij over deze zaak uitspraak zal laten doen door den Raad. De VOORZITTER merkt op dat de Raad hier niet uit te spreken heeft. De beslissing behoort aan B. en W. B. en W. zijn er tegen dat allerlei vereenigingen bloempjes verkoopen. Zij meenen dat dit beperkt moet blijven tot de Alg. vereeniging, de vereeni ging die de uitvindster was van den bloemp- jesverkoop. Het geldt hier geen protectie, of geen onrecht. De heer POPPE vertelt dat óp de gasfa briek, nadat de verkorte arbeidsdag is in gevoerd, de vijf minuten die de menschen hadden om zich te kleeden voor het naar huis gaan en bij het binnenkomen zijn af genomen, evenais het kwartiertje schafttijd des middags. Spr. noemt dat krenterig. De VOORZITTER, zal de zaak bespreken. De heer GROENENDAAL vraagt inlich tingen te mogen ontvangen over de tc Vol gen werkwijze der medische commissie in- ifake de me.Ikloewijzing en vraagt of niet' voorkomen kan worden, dat' men anderhalf uur in de rij moet staan alvorens te worden geholpen bij het onderzoek dat door de .com missie wordt ingesteld of men in aanmer king komt voor extra levensmiddelen. X De heer v. d. BERG beantwoordde bent en betoogde dat het niet anders gaat, met hqt oog op een goed onderzoek. Om half drie werd de vergadering ge sloten. Waar gaan wij heen? Tentooawstelling van Schilde rijen van Leon Dake in Hotel Puin en Daal. Naast de tentoonstelling van het werk der Haarlemsche schilders vraagt een kleine verzameling schilderijen van Leon Dake een deel der belangstelling. Dake is de zoon van professor O. L. Dake, hoogleeraar der Rijksacademie voor beeldende kunsten en bekend kritikus. Warneer de vader het tot een dusdanige hoogte heeft gebracht is men licht geneigd groote verwachtingen te koes teren ten opzichte van hem die geroepen is den gevcstigclen naam hoog te houden. Een tentoonstelling als deze levert echter niet de gelegenheid ook maar eenigszins 'een oordeel te vormen, evenmin als ze aanleiding kan zijn tot uitvoerige bespreking. Wanneer we ons toetsten aan de hier geëxposeerde werken, dan zagen we onze verwachtingen zeker niet verwezenlijkt. We weten center maar al te goed dat de kunstenaars naar tentoonstellingen in inrichtingen als deze gewoonlijk niet hun beste werk zenden- Dake zond strandgezichten, duin- en andere landschappen, wat schilderachtige gegevens uit Kortenhoef en 's Graveland, verder eeni ge bloemstukken. Als geheel maakt deze collectie" een onrustigen indruk, waarvan do oorzaak voor een deel op de onvoórdeelige expositie-gelegenheid kan geschoven worden. In de strandgezichten is een streven naar lichtend coloriet en het effect van door zon overgoten badplaats gedoe meermalen be-, reikt. Enkele duinlandschappen boeien door hun warm blonden toon-, terwijl onder de karakteristiek Hollandsche gegevens er zijn die zich kenmerken door frisohheid. Van de bloemstukken is „Aronskelken" het geluk kigst, het karakter der zoo krachtige bloem; ging niet verloren, het wit bleef blank ook in de schaduw-partijen en de beschaafde kleur is mede een eigenschap waardoor dit schilderij een aantrekkelijk geheel werd. Dati Dake een schilder is met niet te verwerpen hoedanigheden, verraadt z'n techniek eik soms de kleur, dingen die aanleiding zijn totf verlangen naar werk dat een meer volledig^ kijk geeft op den kunstenaar. M. v. d. Muggenbeten. Hiertegen, schrijft Mole- ^~0V.. wordc« -oio middelen aanuevolen en daarbu is ammoniak hot meest Ket>re*.;!u. 'Deze stof, wil zy verzachting brengen, dient zoo snol mogelijk na den steek te worden toegepast; daarom dragen veel menochen in muggenriike streken een klein flesohje met salmoniakgócst hij zich. In de laatste jaren is nog een. ander middel aan de and gedaan n.l. de tegenwoordige veel in de geneeskunde gebruikte stof, die den naam van Iehtkyol draagt, lohthyol is een onaange naam riekende, olieachtige stof, die door droge distillatie uit steonkoolachtige stoffen wordt bereid. Volg-ens dr. Ottinger, die dit middel bii tal rijke gevallen van insecten-steken toepaste, hou den binnen enkele minuten branden, jeuken en pijn op en is de zwelling der gestoken plek niet meer waar te nemen. De toepassing is zeer een voudig. Het snelst en zekerst werkt de ich thyol in zuiveren toestand, door met een penseel een laagje van een milimeter dikte op de gestoken plek te strijken. Ook als zalfmet vasaline b.v. laat het zich gebruiken. Er is ook een Iclithyolpleister, waarvan men oen stukje op de aangedane plek kan leggendat laatste is alleen in lichte gevallen werkzaam. Of dat laatste middelhelpt? Men kan het gemakkelijk beproeven. Het jaargetijde leent er zich uitstekend voor; de dagen van muggen, vliegen, bijen en wespen zi.in er reeds weer. Kwaad kan dit middel echter niet, als men maar niet bljjft voortprdbecren, als de ontsteking blijft bestaan of zelfs voortschrijdt. Het voortdurend geknoei met huishoudelijke artikelen. De bru taliteit der knoeiers schrijft _het „Maand blad tegen vervalsohingen" - schijnt in grootte direct evenredig te ziin aan het toenemen onzer nooden en speciaal schijnt het geknoei met do wasch- en reinigings- of politoermiddelen een buitengewoon voordeelig bedrijf to zijn. Wij onderzochten een soort „oleïne" voor het zelf bereiden van zeep, waarin geen oleïne, doch wel circa 80 pCt. water en 18 pCt. keukenzout en een paar procent soda voorkwam. Een tweede „zocpsoort" bevatte weliswaar slechts circa 11 pCt. water, doch daarbij circa 77 pCt. zand, verder kalk en 0-70 pCt. vetzuren! Deze „zeep" zoude derhalve gevoeglijk onder den jnisteren naam van „onzuiver zand" in den handel gebracht kunnen worden ten gerieve van het puibliek, doch minder van den natuur lijk anoniemen fabrikant, die dan zijn grove 1 woekerwinst zoude derven. Mogen, onze nieuwe bewinds- en Regeering*. mannen bij de vele op te lossen moeilijk© toe- komst-proLlemen, ook vooral niet verzuimen ons zoodra mogeliik een krachtige Wet tegen bedrog en geknoei met levensmiddelen en handelsarti kelen te verschaffen! Een schadepost van 6 0.0 0 0? On langs werd door den burgemeester van Aalten voor rekening van het Levsmida'elenbedrijf al taar, 3 wagons harde zeep gekocht van zeke ren Tulp uit Terborg. De zeep, afkomstig van de de Stoomzeepziederij' „De Kroon," van de firma De Fraiture en Co. te Breda, werd ge kocht voor 37 de kist, in het geheel voor bijna 60.000. Het levensfliiddelenbedrijf lever de ze tegen 40 aan de winkeliers, die ze in détail mochten verkoopen voor 23 cent per- stukje^ van 100 gram, Spoedig bleek, volgens de „Tel.", dat de zeep lichter woog dan 100 gram per stukje en bovendien geheel onbruik baar was. Het onderzoek van dr. Hamel Roos wees uit, dat het vetzuurgehalte ruim 10 pCt. bedroeg, terwijl het bruikbare zeep minstens 25 pCt. vetzuur moet hebben. Een stukje zeep van 25 59 pCt. vetzuur mag volgens de in middels vastgestelde maximumprijzen 8 cent r.osten, dus deze stukjes van 23 cent volgens dien maatstaf nog geen cent. Daar niemand tegen 23 cent het waardeloze goedje wilde heb ben, want dit was al spoedig genoeg bekend, Konden de winkeliers de zeep terugbrengen. Maar nu zit de gemeente met 60.000 aan on deugdelijke zeep in de maag. Daar de burgemeester beweert, dat het mon ster, hem bii den mondelingen verkoop aange boden, van betere qualiteit was, dan de partij, heeft de Raad B. en W. gemachtigd eene pro cedure aan te gaan. Door de justitie gezocht. In de dezer dagen varfwege het departement van justitie uitgegeven lijst van signalementen, voorkomende in het „Algemeen Politieblad", welk» op 1 Januari 1918 nog niet waren inge trokken of vervallen, komen de namen voor van 1 uim <37,000 personen, die veroordeeld zijn tot hechtenis of gevangenisstraf. herkiezing «varia. De jongste kie zer in Nederland is vermoedelijk de 22—jarige heer L. uit Heusüen (N.-B.). thans wonende te Nijmegen, die (bij vergissing) op de kiezerslijst v an IleUsden voorkwam en daar diensvolgens moest gaan stemmen. 1 ragisch was het geval van den ouden postbode van den Zwarten Weg te Groningen, die dood neer viel, juist nadat hij zijn kiezers- plicht had vervuld. Je Nijkerk had de politiepartij 28 stem men. hoe was dat mogelijk? Was de politie macht er zoo uitgebreid en zoo goed georgani- seeic oen het een, noch het ander. Al hadden allen, die in Nijkerk do eer hebben Hermandad te dienen gestemd, het aantal stemmen op een politieman uitgebracht zou er nooit hooger klimmen dan een tiental en bovendien'zou men dan naar mensehelijke berekening gestemd heb ben op Koster Henke. wiens naam hier van Harderwijk uit geen onbekenden klank heeft. Maar 28 stemmen uit Nijkerk op iemand, die naar totaal^ onbekend is, op den heer CouWen- berg uit Limburg, was op zijn minst raadsel achtig. Een snuggere bol lieeft er zich voorgezet dit raadsel op te lossen. De lijst der Chr. Hist, partij en die der Po litiepartij stonden op het Nijkerksche stembil jet broederlijk zij aan zij. Nu moeten er van de mannen-broeders, die Sehimmelpenninck. den vertegenwoordiger van het district, getrouw wilden blijven en hun stem in diens credit wil den boeken acht en twintig niet het vakje voor maar achter zijn naam zwart hebben gemaakt, niet beseffende daarvoor te stemmen 00 tl- politieman Couwenbergk, a'ie er vlak achter stond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6