Mfiri Dg inrR^T 'T goedkoopst adres WI&LillJUtm. voor BANDEN en ONDERDEELEN is H. J.v.d. MEER "binnenland^ Aardappel-Distrnmuie. VAN OVERAL KERK EN SCHOOL NIEUW OORLOG SPEL 0.30 KUNST EN KENNIS leger" EN VLOOT BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. n SCHAGC HELSTRAAT 7-9 n RUSLAND CHINA. VERSPREIDE^BERICHTEN Ondergeteekeiïubü bevelen zich be leefd aan voor het in ontvangst nemen der AAKDAPPELENKAARTEfe. 7520 F. A. BEELEN, Kruisstraat 15. H. A. CRAMER, Parkstraat 6. posities aanvielen tusschen de Aisne en de Marne over een uitgestrektheid van 45 K.M. Langs het fron Ambleny-Longporit-Troesnes- Bouresches, zoo wordt gemeld, hebben de Fran- schen een belangrijke actie uitgevoerd in de Duitsche linies. Zij hebben de hoogten die Sois- 8ons vanuit het Zuidwesten beheerschen en de streek van Chaudun bereikt. Tusschen Villers Helong en Norcy aan de Ourcq zijn hevige ge vechten aan den gang. Ten Zuiden van de Ourcq hebben de Fransche troepen de algemeene linie Marizi-St. Geneviève, Haute Veenes overschre den. Meer dan twintig dorpen zijn, dank zij het bewonderenswaardig élan der Fransch-Ameri- kaansche troepen genomen. Verscheidene duizen den gevangenen en een belangrijke buit zijn in de handen der Franschen gebleven. De Duitschers erkennen in hun avond-Com- niuniqué, dat de Entente-troepen eenigermate vooruit wisten te komen en zeggen, dat de aan vallen tusschen dë Aisne en de Marne met sterke strijdkrachten en pantserauto's zijn gedaan. „Onze gereedstaande reserves hebben in den strijd ingegrepen," zoo besluit het Duitsche bericht. Dit laatste lijkt ons niet van zoo weinig be teekenis, het duidt aan, dat de opmarsch der ge allieerden hier een ernstige bedreiging voor de Duitsche stellingen vormde, want men pleegt niet zoo licht de reserves in het vuur te brengen. Het is dus wel teekenend dat de reserves aan den strijd moesten deelnemen. De bordjes zijn dus verhangen: thans is er ten Zuid-Westen van Reims geen sprake van een Duitsch, doch van een Entente-offensief, dat ge steund wordt door krachtige acties op het noord westelijk front der Australische en Engelsche troepen. Bij een welgeslaagde plaatselijke onder neming in de buurt van Villers Bretonneux heb ben de Australiërs hun linie ten Zuiden van dit dorp een mijl vooruitgelegdterwijl in de buurt van Hébuterne de Engelschen hun stellingen eenigermate hebben kunnen verbeteren. Natuurlijk hebben het stoppen van het Duit sche offensief en de krachtige weerstand van de geallieerde troepen, gevolgd door een Fransch tegen-offensief, in de Entente-landen het ver trouwen in den weerstand der Fransch-Ameri- kaansch-Italiaansche troepen gesterkt. Toch is men, volgens bericht uit Londen, algemeen ge reserveerd ten opzichte van den verderen loop der gebeurtenissen. Ook de Engelsche bladen laten zich zeer ge matigd en voorzichtig uit. Vooraanstaande mili taire schrijvers wijzen er op, dat, hoe gunstig tot nog toe het verloop van den strijd in de laatste dagen is geweest, men voorzichtig moet zijn, reeds nu een oordeel te vellen. Men moet beden ken, dat de Duitschers nog groote troepenmach ten tot hun beschikking hebben en dat men dus voortdurend op een of andere actie bedacht moet zijn. Al zou de opzet van den vijand thans mislukken, verslagen zou hij nog lang niet zijn, meenen de bladen. In Italië heeft de strijd zich tot de gebruike lijke bedrijvigheid van het geschut en van ver- kénningsafdeelingen beperkt. In Albanië hebben de Fransch-Italiaansche strijdkrachten voeling gekregen met de Oosten- ïijksche dekkingstroepen; doch tot acties van grooten omvang heeft dit thans nog niet geleid. DE JAPANSCHE INTERVENTIE IN SIBE RIË TWEE BELANGRIJKE FEITEN SAMENWERKING MET AMERIKA STERKE OPPOSITIE IN JAPAN. AI sedert maanden en maanden wacht men in het verre Oosten met het nemen van dien be- alissendeu stap. Steeds kijkt Japan in Siberië nog: de kat uit den boom. Naar hetgeen de correspondent van de „Times" te Tokio mee deel t,schijnt Amerika geen- bezwaar meer te maken tegen een Japansche ondier neming in Siberië, mits deze onderneming gezaimeüjik met de Ver. Staten wordt uitgevoerd. En in dezen geest had dan ook de Japansöhe regeering een voorstel gedaan. Doch daar twee leden van de raadgevende diplomatieke oommiasie, welke haar tocetomimi ng tot zulk een andememLng moet geven, van oordeel waren, dat de toestand in Siberië nog niet critiek genoeg is om een interventie te rechtvaardigen, werd de be krachtiging van het desbetreffende voorstel der regeering uitgesteld. Dit bericht is om twee redenen belangrijk. Ten eerste blijkt er uit, dat indien tot een interventie in Siberië besloten wordt de®e door Japan en Amerika cal worden uitgevoerd. De twee groote mede dingers in het Verre Oosten zullen gezamen lijk optreden en het is duidelijkdut de Ver. Staten tot dit voorstel zijn overgegaan louter en alleen om Japan de vrije hand niet te laten en toezicht op zijn daden te kunnen uitoefe nen. Mocht de gemeenschappelijke onderne ming in het Oosten nog verwezenlijkt worden, dan zal het wapenbroedersahap tusschen Ame rikanen en Japanners daar een zeer eigenaar dig karakter dragen en mogelijk tot allerhande moeilijk op den duur te verbergen wrijvingen an botsingen aanleiding gieren. Doch ook om een andere reden ia het bericht van belang. Immers er blijkt uit. dat in Japan nog steeds een sterke strooming bestaat, die een gewapend optreden in Siberië voor over tollig en dleenooda schadelijk houdt. Toen voor de eerste maal de interventie overwogen werd hebben reeds vele stemmen in Japan daartegen verzet a an go teekend. En het verzet is sindsdien niet geluwd. In Japan zijn in groote kringen de Dcritschgerinde gevoelens grooter dan men van Ententezyde durft bekennen, al is ook in de pere der Geallieerde landen er vaak genoeg op gezinspeeld. Met deze gevoelens moet reke- ning gehouden women bi' de beoordeel ing van Japan's handelwijze, ook in cte toekomst, waar verrassingen niet uitgesloten zin, ondanks alle «dhoone beloften van het tegendeel. SET JAPANSCXH-CHIliEESCHE BONDGE- NOOTSOH APP KL.T X K VERDRAG. EEN DUITSCHE LEZING. AMEBIKAANSCH- ENGELSCH-JAPANSCHE PLANNEN. Toen het bericht over het sluiten van Jiet Japansoh-Ohineesch bondgenootschappe lijk verdrag van 16 Mei 1918 in de bladen verscheen, was de wereld minder verbaasd over dezen verderen stap van Japan op den weg van de vredelievende pepnetratie in China, dan wel door het tegelijkertijd ver- ■chiinend bericht uit Londen en Washington, dat men aldaar onkundig was van den juis- ten Inhoud van het verdrag. Dit bericht klonk, zoo wordt in een Duitsche lezing opgemerkt, ten minste wat Engeland be treft, zeer onwaarschijnlijk, en herhaalde lijk werd dan ook het vermoeden gehoord, dat Japan een afspraak zou hebben gemaakt met de Engelsche regeering, die betrekking had op dit verdrag, en waarbij aan Enge land zekere economische voordeelen van te voren zouden zijn toegezegd. Naar de Koln. Ztg. schrijft, wordt dit vermoeden bevestigd door het zich hardnekkig hand havend gerucht, betreffende een Engeisch- Japansche overeenkomst, die de wederzijd- sclie belangen van Japan en Engeland in China voor 25 jaren vaststelt. Het gaat er thans om, China onder Japanscnen invloed en met inachtneming van bijzondere Engel sche belangen tot een modernen handels- staat te maken. De Chineesche financiën zouden op die wijze onder Engelsch-Japan- sche controle komen te staan en als contra prestatie ontvangt China alle gelden geieend, die voor de ontwikkeling van het land noo- dig zijn. Engeland wil dit verdrag echter eerst erkennen, indien het aan Japau ge lukt zal zijn, om de thans tegenover elkaar staande vijandelijke partijen in Noord- en Zuid-China te verzoenen en van deze par tijen toestemming te verkrijgen, voor de be doelde overeenkomst. Aan den anderen kant verplicht Engeland zich, van Amerika gedaan te krijgen, dat het de overeenkomst erkent en de rechtvaardigheid van de Japansche wenschen. Ten slotte voorziet het verdrag in maatregelen betreffende territo riale vraagstukken in Oost-Azië. Ook wordt in het verdrag bepaald, wat de beide mogendheden hebben te doen, voor het geval Amerika weigert de overeenkomst te erkennen, en welke taak aan Engeland zou ten deel vallen, indien de Ver- eenigde Staten energiek zouden optreden tegen Japan. In dit verband worden ook Siam, de Philippiinen en de Nederlandsche koloniën ge noemd. Indien de zaken zich zoo zouden ontwik kelen, als men zich volgens dit bericht te Lon den blijkbaar voorstelt, dan zou zich voor de Engelsche staatslieden werkelijk een verlokkend perspectief openen. De grootste belanghebben den in het Stille Oceaangebied, Engeland, Ame rika en Japan, zouden dan gemeenschappelijk en natuurlijk met uitsluiting van andere volken de groote Chineesche koek kunnen opeten. Het kleine Japan zal echter niet, gelijk men zich thans te Tokio voorstelt, als leider optreden, maar het zou door de beide andere groote mo gendheden in het midden worden genomen om al te ver strekkenden eetlust te betoomen. WEER EEN NIEUWE TANK. De correspondent van de „Daily News" bfj de Fransche legere schrijft over een nieuwe Fransche tank: „Zij vertoonen al de bekende eigenaardigheden van dit ge- veohtswapen, de rupswielen en bepantse ring. Maar wat deze nieuwe tanks in het bij zonder onderscheidt is de prachtige een voud harer constructie en de lenigheid met welke zij zich bewegen. Zij gelijken veel meer op een auto dan haar voorgangsters. Het achterdeel der ma chine heeft' het gewone model. De bestuur der zit voor, binnen in een gepantserde kast, in welke slechts een paar schietgaten zijn aangebracht^ waardoor de bestuurder naar buiten kan kijken. Iedere cauffeur, die de nieuwe tank voor het eerst ziet, kan die onmiddellijk en zonder voorbereiding bestu ren en bedienen. De nieuwe tank kan geheel om haar as draaien. De artillerist zit ln een soort toren in het midden van den wagen en bedient hier een machinegeweer of kanon. De toren is draaibaar en de kanonnier kan door sple ten in de pantserplaten heen zien om zijn geschut te richten. Het geheele voertuig weegt 6500 kilogram. BEMIDDELING VAN Z.H. DEN PAUS. De „Oss. Rom." bevat het volgend tele gram uit Parijs: De Duitsche autoriteiten hadden zich tot den Paus gewend, om Zijne bemiddeling in te roepen ten gunste van 3 Duitsche onderdanen. Hüber, Koglin en Knig, die in Frankrijk ter dood veroordeeld waren. Op verzoek van den kardinaal-staats secretaris heeft zich de aarts-bisschop van Parijs, namens den H. Vader, tot de Fran sche regeering gewend en voor de 3 ver oordeelden kwijtschelding van doodstraf ver kregen. DE PAUS EN DE TORENKLOKKEN. De „Oroix" meldt: In verband met het be richt, dat de Oostenrijksche militaire autori teiten voornemens zouden zijn de klokken uit het Italiaansch bezet gebied te requi- reeren heeft de H. Vader gelast er op aan te dringen, dat het onrechtvaardig besluit 'worde ingetrokken. Naar de „New York Times" bericht, kost het aan de Amerikaansche regeering 16000 doHar eiken soldaat uit te rusten en af te richten, voor hij naar Europa wordt ge zonden. De „Daily Mail" bericht, dat binnen en kele maanden in Engeland de verkoop van walvischvleesch zal beginnen. Het wordt op het eiland Kyukout, Britsch' Columbia, ge conserveerd. De Koning van Noorwegen ontving gis teren in afscheidsaudientie den Duitschen gezant Von Hintzer, den opvolger van Von Kühlmasa. Naar verluidt, zullen in 1920 opnieuw passiespelen te Oberammergau gegeven wor den. 1 Koning Alexander van Griekenland is, na te Saloniki aan de viering van het Fran sche nationale feest te hebben deelgenomen, naar het front vertrokken. Te Berlijn werd een onderofficier plotse- ling krankzinnig. Hij stelde een machinege weer op en loste ongeveer 40 schoten, die gelukkig geen persoonlijke ongelukken ver oorzaakten. Tusschen' Bangkok en Pinang is volgens de „Times" den lea dezer een spoorwegver binding tot stand gekomen, waardoor de reis naar Europa met vier dagen verkort wordt. f! De .Pruisische minister van spoorwegen en de Pruisische minister van handel zijn naar Riga vertrokken om aldaar met het beurscomité handels- en verkeerskwesties te bespreken. Naar de „Times" meldt, zijn de Duitschers uit Hawaii (Sandwich-eilanden) gezet. In verband met de te St. Petersburg heer- schende eholerarepidemie, is het stoomboot- verkeer tusschen Stockholm en St. Peters burg weder stopgezet. haver toch tot havermout verwerkt, te meer, omdat de voedingswaarde dezelfde is gebleven en het product uit gezondheidsoogpunt geener lei bezwaar oplevert. Het te alleen een quaes tie van emaaak. Aan te bevelen is dergelijke haver mout in karnemelk te koken. Interessant Orioineel Historisch Haas*lemi Firma LEUSEN, Gr. Houistr. 321. UITGEVER: Jan van Riebeekstraat 64, Den Haag. Katholieke Pers. De eigenaars van het .Deventer Weekblad," met daaraan ver- boniden edities ate „Zwoteohe Weekblad" en „Nieuwe Raalter Oourant," hebben deze ver kocht aan die N- V. „De Nieuwe IJselbode." Het blad verschijnt nu niet meer in verschil lende edities, maar onder den n/aaim „De Nieuwe IJselbode." Deze overname is geschied in het belang van de Katholieke pers in West- dijk, O ver ij sel. Sasland, de Veluwe en de Graaf schap. De uitgave zal voorloopig geschieden in den vorm van een weekblad. Bij gunstiger tijds omstandigheden zal waarschijnlijk worden over gegaan tot uitgave vaïi meerdere nummers per wéék. Mr. Troel.s tra a a a r Z w i t s e r 1 a n.d. Naar de Haagsche redacteur van het „Volk" verneem^ zal mr. Troelstra zich ia den loop der volgende week naar Vevey begeven. D e geheimen der E. V. In verband met becijferingen van den heer G. J. Braak huis in de Mb., waaruit bleek dat bij niet- verbinden der lijsten de Katholieke Staats partij 31 zetels zich had zien toegewezen merkt „Hei, Volk" op; Bij het stelsel der grootste resten kan niet- lijst-verbinding zoowel een winst als een verlies .van maximaal drie of vier zetels be- teekenen. Van te voren is dat echter niet uit te maken, aangezien noch de kiesdeeler, noch het in een kring te behalen stemjnen- tal voldoende nauwkeurig bekend is. Men tóeft dus te kiezen tusschen: a niet-verb! mogelip lust, maar ook mogelijk verlies van eenige zetels; b. verbinding, waarbij men precies krijgt wat men verdient. Iedere party kiest dus het stelsel onder b. uit vrees enkele zetels te kort te komen. De heer Drion heeft berekend, dat vol gens de leer der kansberekening bij toe passing van de methode onder a de kans op verlies precies even groot is als op winst. In verband met een en ander zullen de partij en ook in. de toekomst, gelijk ze liet thans alle doden, hun lijsten verbinden. NEDERLAND EN DE OORLOG. Volgens- de „Tel." zullen de ladingen der schepen, die door de Engelsche regeering in beslag zijn genomen, worden vrijgela ten. Met twee Nederlandsche maatschap pijen wordt onderhandeld over het oharte- ren van sohepen voor het afhalen der la dingen. De directie der Kon. Holl. Lloyd deelt mede, dat de „Frisila" 14 Juli te Halifax is aangekomen. CRI SIS A L N GELEGENHEDEN. In verband met de te wachten Bchaarsch- te van verlichtingsmateriaal in de komende wintermaanden, in welke behoefte ten opzichte van de lichtlooze gezinnen slechts in zeer beperkte mate zal kunnen worden tegemoetgekomen door de toewijzing van kaarsen,, acht de minister van Landbouw het dringend gewenscht, dat de gemeente besturen, welke over een electrische cen trale beschikken, bij de uitbreiding van het aantal aansluitingen op het het in de eerste plaats rekening houden met die gezinnen, die in den afgeloopen winter op petroleum- en thans op kaafsverlichting zijn aangewe zen- Gedurende Augustus mogen detaillisten aan verbruik ére afleveren: van 1—15 A i/ï ons koffie op bon no. 3-1 en van 16 Aug. i/s ons koffie op bon no. 35. De broodkaart van het 59ste tijdvak is geldig van 20 Juli tot 'en met 26 Juli. Op initiatief v.an de "Viakiaohool voor Schoen makers te 's-Gravenhage, in vereendging met den Ned. Bond van Schoenm. patr.- en Wink.- vereen. en „Vakblad voor de Schoenmakerij," is de prijsvraag uitgeschrevenWat is de beste maakwijze voor de maat schoen in den tijd van leder- nood? De besite oplossing wordt beloond met 100. Iedere Nederlandsche sob oenmaker kan mede dingen. Vóór 1 October moeten inzendingen geschieden aan den directeur van bovengenoem de sebool. Het kan voorkomen, dat havermout, wat dien smaak betreft, niet aan die hoogste eischen voldoet. Dit is hieraan te wyten. zegt het Bur. inzake Voedselvoorzaen in g, dat alle havermout, hij gebreke van bui ter lands aken aanvoer, thans uit inlandsche havor, van de oogst 1917, is echter in de warme zomermaan den sterk onderhevig aan broei, welke vaak plotseling optreedt, b.v. tijden» het vervoer, zoodat de haver warm haar bestemmingsplaats Natuurlijk worden dan onmiddellijk na leve ring maatregelen genomen °m haver weder koud te krijgen, maar door den broei te zij toeih doorgaans eenigszins muf geworden, en dat verraadt zich uit den aard dor zaak ook in den smaak der havermout, In normale tijden zouden dergelijke partijen haver wellioht eene andere bestemming vin den, maar het spreekt van zelf dat thans, nu er zoo gxootè sohaarsohte bestaat aan graan, zoo veel mogelijk getracht moet worden aï wat voor meneohelijke voeding geschikt te, daaraan ook dienstbaar te maken. Daarom wordt dieze De katholieke hoogesohool. In verband met de benoeming door den gemeen teraad te Nijmegen van een commissie, die de uitvoering van het denkbeeld: een katholieke hoogeschool te Nijmegen, zooveel doenlijk zal voorbereiden, en in verband met de overplaat sing der R.-K. Leergangen van Den Bosch naar Tilburg, wijdt de „Gelderl," opnieuw een be schouwing aan de plaats, waar de katholieke hoogeschool het best gevestigd zou zijn. Het blad geeft toe, dat hét bezit der Leer gangen aan Tilburg werkelijk een voorsprong geeft boven Nijmegen, maar betoogt dan, dat voor het overige alles voor Nijmegen pleit. „En wanneer ons gemeentebestuur schrijft de „Gelderl." verder zich nu maar niet, ge lijk dat van Den Bosch door Tilburg de loef laat afsteken in ruime, breed® tegemoetko- ming tegenover een instelling, die onze stad, naast hoog aanzien als zetel eener universiteit, onberekenbare stoffelijke voordeelen kan aan brengen, dun zien wij met goeden moed den uit slag tegemoet van het pleit, waarin hij slot van rekening de hooge kerkelijke overheid zal moeten beslissen. Deze zal hebben uit te maken of uit de R.-K. Leergangen de katholieke hoogeschool zich moet ontwikkelen dan wel, of zij, volgens dien wensoh van den heer Poel- hekke, geheel onafhankelijk daarvan zal tot stand komen en in welke plaats, ala de meest geschikte niet enkel voor het Zuiden, maar voor het heele land zij moet gevestigd worden." D e R.-K. Lee-r gangen. Gelük reed® door om werd medegedeeld, zullen einde Sep tember de K.-K. Leergangen te Tilburg offi cieel en plechtig worden geopend. In afwach ting der totstandkoming van het eigen ge- bouiw, men spreekt vam een uitgave daar voor van zes ton, dat mogelijk aan den Bredla- echen weg zal worden opgericht, ziullen de colleges worden gegeven in de verschillende patromaatagebouwen, daarvoor welwillend be schikbaar gesteld. Ook voor de studenten-eocie- teit wordt naar een voorloopig geschikt lokaal uitgezien. De Spaanache griep. Half Juni heeft de Spaansche Academie voor Geneeskunde een zitting gehouden, waarin door de klinische specialiteiten werd gesproken, over de thans pan- demisch heerschende ziekte, die zich ook in ons land reeds niet meer sporadisch voordoet. De voorzitter, dr. Hermando, noemde de voornaam ste kenmerken der ziekte: koortsverschijnselen en storing in de ademhalingsorganen, de eerste met goedaardige symptomen, de laatste daarentegen gepaard met fecties der bronchiën en longen. Hij moest eenige malen tot zijn verwondering en teleurstelling opmerken, dat patiënten, die gene zen schenen, plotseling na twee of drie dagen stierven. Gastrische en nerveuse ziekteverschijn selen werden zelden waargenomen, daarentegen vaker pseudo-meningitische verschijnselen. Over de behandeling zeide dr. Hermando, dat een speciaal geneesmiddel er tegen niet bekend was, kinine was in miscrediet geraakt, doch een voor zichtig gebruik van anti-thermische middelen, vooral antipyrine, ging wel met succes gepaard. Dr. Maranon deelde mee, dat van de 60 pa tiënten, die hij behandelde, alle met symptomen van bronchopneumonieën, er slechts negen stier ven, van wie bij zeven de longen aan beide zij den aangetast bleken en een vettige ontaarding der lever op te merken was. Als een typisch ver schijnsel constateerde deze arts een aandoening der suprerenale klieren. Een derde geneesheer merkte op, dat de ziekte voornamelijk de ademhalingsorganen aantast, dat de ziektekiem zich in de lucht bevindt en dat ds tuberculeusen in de eerste plaats leans loopen slachtoffer te worden. Nog twee artsen kwamen tot de slotsom, dat de ziekte beschouwd moet worden als de groe peering van een aantal aandoeningen van catar- rhalen aard. De ziekte is niet de bacil van Pfeif fer, maar de micrococcus catarrhalis. Tegen deze beweringin was de getuigenis van dr. Falco, die eenige praeparaten toonde, "die hem doen besluiten, dat de bacil van Pfeiffer toch de schuldige is. Dr. Mayoral's ervaringen brengen dezen geneesheer ten slotte tot de meening, dat de bij deze epidemie opgemerkte bacillen bij alle pulmonaire-ziektegevallen voorkomen en er dus geen speciale bacil is aan te wijzen. In zijn slotwoord noemde de voorzitter de ziekte een proleïfonne iniluenza van pandemisch type met meest goedaardig verloop. Roomsche uiting en innig-piëteitvol Roomsch' leven. j Onder de H. Mis hield de hoofdaalmoeze nier een toespraak, waarin hij hulde en dank? bracht aan den Zeereerw. pater Klessens als ook aan de militaire autoriteiten en allen die op eenigerlei wijze hadden meegewerkt de plannen tot houden van dezen Katholie kendag te doen slagen. In den_ namiddag te 1 uur ongeveer, be trad kapitein Langenhuysen, voorzitter der regelingscommissie,, het podium, om met een kort woord cle algemeene vergadering te openen. Daarna werd achtereenvolgens liet woord gevoerd door den Weleerw. Pater Borro- maeus de Greeve O. F. M., die den militairen stand uit katholiek oogpunt besprak, door Mr. J. B. Bomans, lid der Tweede Kamer, die tót onderwerp had gekozen „do Zwarte Wereldgarde", en door den Z. Éeriv. pater W. Lubbers, met het onderwerp „de Strijden de Kerk". Aan de rede van den heer Bomans is hei volgende ontleend: Yi e leven thans in een wereld, begon spr., vol materialisme. De duivelen zijn als 't ware over de wereld losgelaten. De groote st.ijd gaat tegen ons. katholieken. Is het wonder, dat, wanneer er duivelen zijn losgelaten, er ook straffen zijn gekomen. De oorlog is losgebarsten over Europa. De wereld is ge worden als een groot krankzinnigengesticht. Toch vragen we ons af, of we liet niet ver diend hebben. De stem van God heeft niet gefluisterd, maar gebulderd en tec ij niet verstaan. Wij hebben de teekenen des tijds a- pen. Wij zullen het Koninkrijk van God handhaven, wq zullen vormen de zwarte wereldgarde, die lioog zullen houden de vaan van Rome. We beleven thans de grootste oogenblikken der geschiedenis. Er is slechts één leus vooc ons: Nader bij U, o God. Van oorlog, pest en hongersnood kunnen we al leen verlost worden door God te erkennen. Demonstreeren is niet genoeg, ge moet zijn de soldaten der sllagvelden onder het vaan van het Kruis. Spr. schilderue daarna de toestanden in Frankrijk, en wekte in vei band daarmee'allen krachtig op om te steu- nen en te stevigen op alle wijs de Katho lieke pers. Vervolgens wees spr. op de kracht dei- organisatie en spoorde zijn hoorders met klem aan zich te organiseeren aheen in R.K vereenigingen. Spr. wekte voorts allen op, om het H. Geloof in alle ongereptheid te bewaren. Ons program is het program der catacom ben ,het program, dat de liberalen verplet terd heeft en de socialisten gaat vernieti gen, ons program is Geloof zij Jezus Christus." In een heci'iijiï.e peroratie, tintelend van enthousiasme en doorkruid met rake geestig heden, wekte spr. allen op tot den stiju, die onder Gods zegen de overwinning zal brengen aan ons Katholieken. De rede van mr. Bomans, welke aan het slot luide werd toegejuicht, werd herhaalde; ljjk door applaus onderbroken. Nadat hot „Te Deum" was gezongen, werd door den eere-voorzitter, deu heer P. J. de Vos, directeur van het distributiebedrijf al hier, het slotwoord gesproken, waarbij hij allen dankte die medegewerkt hadden aan het welslagen van dezen dag. Daarna overhandigde hij aan den Zeer eerw. pater Klessens namens de R.K. militai ren te Numansdorp, een verguld zilveren ciborie, als een bljjk van hulde en dankbaar heid voor het grootsche werk door hem ver richt. Hiermede was de schitterend geslaagde Katholiekendag, welke door zeer vele officie ren, den burgemeester van Numansdorp en andere autoriteiten was bezocht, ten einde. De Spaaneohe «riep. De com mandant van. het veldleger heeft bepaiald, dat de periodieke verloven voor officieren van ge zondheid, hospitaal-soldaten, en ziekendragers moeten worden geschorst in vérband met het voorkomen van de Spaansche griep, in ver schallende garnizoenen. MILITAIRE KATHOLIEKENDAG TE NUMANSDORP. Te Numansdorp is Woensdag een schitte rend geslaagde militaire Katholiekendag ge houden op een terrein, welwillend daartoe afgestaan door den heer Vlielander, zelf niet- Katkoliek, zooals bijna de geheele bevol king van Numansdorp en omgeving. Daar kwamen te samen de R.K. militai ren, gelegerd te Numansdorp, Ooltgens plaat, Willemsstad, Klaaswaal en van de forten uit den omtrek, om op initiatief van den ZeerEerw. pater J. Klessens, hulp-aal moezenier aldaar hun militairen katholieken dag te houden. t Omstreeks kwart over tienen verscheen de hoofdaalmoezenier de ZeerEerw. heer F, J. H. Evers om het H. Misoffer op te dragen, Daar waren oogenblikken van ontroering de Consecratie en H. Communie de als bij militaire groet werd gebraoh onzer Altaren, oogenblikken ebracht aan den God van heerlijke Een oplichter. Te Apeldoorn is aan gehouden dë 22-jarige J. D., die onder voor geven een stiefzoon van een bekenden reeder te IJmuiden te zijn, een ingezetene te Gronirigen 500 had weten afbandifr te maken, onder voorspiegeling, dezen eene mooie betrekking bij zb'n vader te zullen verschaffen. In Holland had D. ook op dezelfde wijze slachtoffers gemaakt. Het geld was weg. D. te tevens deserteur. Aardschok waargenomen. Meer en sneer blijkt, dat de aardschok waarvan het ,Jïbl." dezer dagen melding maakte, op tal van plaatsen in ons land werd waargenomen. Zoo vernemen wij o.a., dat tusschen de stations Wapenvelcfe en Heerde van de lijn Zwolle— Apeldoorn om vijf uur in den ochtend twee maal 'kort achtereen trillingen werden waarge nomen, die de ruiten deden rinkelen. Van an dere zijde wordt ons gemeld, dat het verschijn- eel langs onze geheele oostelijke grens werd waargenomen. Te Boxmeer, Groeebeek, Zeve- naar, Wéhl rinkelden gedurende eenige secon den ramen en deuren zoo hard, dat de menschen er door-gewekt werd. Zij die buiten reeds werk- ziaiam waren, meenden den grond te zien be- weven. Van een tuberculeus® koe. Te Eerde was dezer dagen een koe aan z.g.b in n en- pokken (tuberculose) gestorven. Daar het vleesoh als ongeschikt voor de consumptie was afgekeurd, werd het ®*4'BT051°, ?r grond gestopt. Den1 volgenden het reed» op-, gegraven te zijn. Meer dan waarschynlyk heeft het reeds rijm weg 1Q menschel ij ke consumptie gevonden. Een intercommunale fietsen- d i e f. Te te-Hertogenboech is op verzoek van de Tieisobe politie aangehouden K. J. V., uit Amsterdam, dié voor eenigen tijd geleden bh den rijwielhandelaar S., to Tiel, eon rijwiel i buurde en dit niot terugbracht. 13 ii e t zich

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2