BINNENLAND "orqFen'ARÜFS VAN OVERAL KE RKEN SCHOOT" KORTING. SPORT.EN SPEL VRAGENBÜS HAARLEM DE KABINETS CRISIS. Ameentéïl f voor véU?ê ijte distributie van versch rundvleesch bezwaren oplevert, zal echter de beschikbaarstelling van eenheids worst worden voortgezet. Haar vervaardi ging wordt dan opgedragen aan combinaties van slagers, onder controle van daartoe van rijkswege aangewezen ambtenaren. Zeer waarschijnlijk is op deze wijze de verstrek king van een rantsoen versch of geconser veerd vleesch van 100 gram- per week ver zekerd; een evehtueeie verstrekking van eenheidsworst is in deze hoeveelheid be grepen. - KORTE BERICHTEN. HEEREfl-MODe-ARTIKELErL ANBSANQ1?—TEL2665j specialiteit: (&&!:^zdLesryijQ££.<i IN WïT, ZOOWEL ALS GEKLEURD 10 to Vera deze maand Kei. oud an zou .woï4Jan, ar cte politie verboden is. Via Frankfort a/d Main komt uit Bazel Set be riekt, dat bet Spaansehe parlement tot aan Ben herfst verdaagd fa. Franklin Roosevelt, assistent bil het Ameri- kaanechp ministerie van marine, fa te Londen aangekomen. Uit Tegucigalpa wordt gemeld, dat- de regee ring van Honduras heeft vastgesteld, dat de staat van oorlog met Dniteohland bestaat. Al wéér een! De Engelsche admiraliteit meldt als een ge lukkige toevalligheid, dat de Britsche torpedo jager „Marne" op den dag, waarop de Duit- gohers over de Marne teruggeworpen werden, 'n Duitsche duikbot in den grond heeft geboord. Van Jhr. Mr. de Savornin Loliman, wien de _N. R. Ct." om inlichting vroeg, naar aanlei ding van een gerucht, dat de heer Nolens zijn taak zou hebben neergelegd, en dat aan Air. de Savornin Lohman thans opdracht tot kabinets formatie zou zijn verleend, ontving het blad het volgende (o. i. afdoende!) antwoord: „Daar de -opdracht van de kabinetsformatie aan dr. Nolens geschied is, en die nog niet is afgeloopeu, staat het alleen aan dezen, mede- deelingen, in welken vorm dan ook, te doen." in verband hiermede herinneren wij aan de officieuze mededeeling uit Den Haag, welke wij gisteren onder het Laatste Nieuws in een ge deelte onzer oplage nog konden plaatsen, en welke een tegenspraak inhield van de geruchten, als hierboven bedoeld. De ,,Ned." heeft reden om aan te nemen, dat niet vóór het einde dezer week definitieve mede- deelingen kunnen worden gedaan. Een huldebetoon aan Mins ter Loudon. Het hoofdbestuur van het Alg. Ned V v-.t hef initiatK genomen, den afgetreden minister Loudon op eenvoudige wijze te huldigen, teneinde hem erkentelijkheid te betuigen voor den doorslag van zijn geduren- je den oorlog gevolgd beleid. Het noodigt allen, die hiermede sympathiseren uit, aan het hoofd kantoor van het A. N. V., Wijnstraat 91, Dor drecht, hun naamkaartje in te zenden, aange vuld op de bedrukte zijde met beroep en v. ;on- Elaats en op den blanken kant met de handtee- ening. De bedoeling is deze handteekeningen te verzamelen'in een of meer albums, met opdracht, en deze mei een toepasselijk woord, in het bijzijn van de pers, tè overhandigen. CRISIS A ANGELEGEN HEDEN. Li -J Juli hebben de heeren Edo Fimmen en J. van Rijzewijk, toegevoegde adviseurs aan het Rijles Centraal Admini stratiekantoor, resp. voor het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en de Permanente Commissie inzake Crisismaatregelen uit de Katholieke en Christelijke Verkliedenbor den in Nederland met den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een onder houd gehad, ter bespreking van de voor uitzichten ten aanzien der levensmiddelen voorziening in de komende winter maanden, welk 01; -rhou bijgewoond werd door mr. Schim van der Loeff, di recteur-generaal van de afdeeling Crisiszaken ▼an het departement van Landbouw. Uit de mededeelingen van den ministep bleek, dat de Nederlandsche bevolking meer -dan ooit in d© komende wintermaanden zoo goed als geheel en uitsluitend ten aanzien der levénamiddclenvoorziening is aangewe zen op hetgeen in eigen land wordt voort gebracht en gefabriceerd, Al is de aanvoer van beperkte hoeveelheden van sommige le vensmiddelen uit andere landen ook niet absoluut buitengesloten, eenige zekerheid te dien aanzien bestaat niet, en in géén geval kan er derhalve op worden gerekend. Ten opzichte van de voornaamste levens middelen zijn op het oogenblik de vooruit zichten de volgende: Er bestaat geen kans op verhooging van het broodrantsoen. Waarschijnlijk zal begin Augustus een aanvang kunnen worden gemaakt met de beschikbaarstelling van versch rund- V 1 6 6 S C ll> Wat de brandstoifenvoo.rzien.i.ng In den komenden winter betreft, is het voor de beschikbaarstelling van den huisbrand benoodigde minimum-aantal eenheden ver zekerd. Wij laten hieronderomtrent de vooruit zichten van deze'en nog andere levensmid delen meer uitvoerige mededeelingen van den minister volgen: Brood. Verhooging van het thans gel dende ranisoen kan niet,in uitzicht gesteld worden. Ofschoon in den laatstén tijd en- keie schepen met graan uit Amerika in Hol- landsche havens zijn binnengevallen, zijn de aangevoerde hoeveelheden, het bestaande te kort aan broodkoren in aanmerking geno men, uiterst gering en in het beste geval Bieehts even voldoende, om het thans gel dende rantsoen van 200 gram per dag voor- loopig te kunnen handhaven. Of dit ook in de. toekomst nog -mogelijk zaL zijn, hangt af, naast de mogelijkheid van aanvoer uit het buitenland, van de opbrengst van den eigen graanoogst, waarvan de vooruitzich ten tot nog toe niet ongunstig zijn. Vet. In aansluiting met hetgeen reeds vanwege het ministerie van Landbouw, Nij verheid en Handel, door middel van het Bureau van Mededeelingen aangaande de vet-positie enkele dagen geleden werd ge publiceerd, valt te vermelden, dat, o-ox na de verlaging van het rantsoen tot 250 gram per lü uugon, de vet voorziening uiterst moei lijk blijkt en zóó onzeker, dat, ofschoon op alle wijze wordt getracht haar te bevorde- ren, er niet op gerekend mag worden, dat het huidig lamsoea gehandhaafd zal kun nen blijven; Om dit te kunnen doen is een belangrijke aanvoer van vetten en oliën van overzee volstrekt noodzakelijk. Mocht de re- eeering vtnhinderd zijn dezen aanvoer uit Ned. Oost-Indië of Amerika te doen plaats hebben, dan zal vermindering van het rant soen niet te vermijden zijn. Vleesch. Begin Augustus zal waar- êchijnlijk een aanvang kunnen worden ge maakt met de beschikbaarstelling van versch rundvleesch. Het ligt in de bedoeling om, naarmate deze beschikbaarstelling zich uit breidt, de vervaardiging der eenheidsworst gedeeltelijk te verminderen. .Voor die ge- Aardappelen. Omtrent de beschik baarstelling van aardappelen is met zeker heid nog weinig te vermelden. Het ligt in het voornemen de distributie op dezelfde wijze te doen geschieden als de beide'vorige winters en ook het rantsoen zoo mogelijk wederom op 4 K.G. per week en den prijs op 5i/j ct. per K.G. te stellen, voor veen en zandaardappelen. Dë klei-aardappelen daarentegen zullen overeenkomstig de uit eenzetting dn de Memorie van Toelichting tot het leveusmiddelen-ontwerp 1918 en de debatten in de Kamers tegen kostenden prijs verstrekt worden zoolang de veen- en zand aardappelen gedistribueerd worden. Daarna zal ook op klei-aardappelen bijslag worden gegeven, zoodat deze dan tegen 61/2 ct. per K.G. verkrijgbaar zullen zijn. Een beslis sing of opslag door particulieren zal kun nen plaats'hebben, is nog niet genomen. Of de handhaving van een rantsoen op 4 K.G. mogelijk zal zijn, hangt af van de grootte van den aardappeloogst, welke zich tot nog toe weliswaar niet kwaad laat aanzien, die echter nog geenszins vaststaat. Peulvruchten: .Wat geldt voor den aardappeloogst, geldt eveneens voor dien van peulvruchten. De hoogte van het gedurende de wintermaanden te verstrekken rantsoen is alhankelijk van de opbrengst van den oogst, welke vooralsnog zeer bevredigend belooft te worden. Brandstoffen. Het voor de beschik baarstelling van den huisbrand benoodigde minimum-aantal eenheden (van 1 en 2 haard steden) is verzekerd in dier voege, dat ver reweg het grootste deel van het vastge stelde Wantsoen zal kunnen worden verstrekt in steenkool, gascokes en bruinkoolbriquet- ten. Slechts een klein deel zal bestaan uit turf. Zeep. Ten aanzien van de beschikbaar stelling van zeep werd van de zijde der beide adviseurs gewezen op den onhoudba- ren toestand, welke, door het gebrek aan dit artikei in zoo, goed als elk arbeidersgezin heerscht. Door den minister werden uitvoe rige inlichtingen verstrekt over de oorzaken, waaraan de zeepschaarsolrte is te' wijten en vooeis me egedeeld, dat maatregelen zijn getroffen, waardoor, te beginnen in de maand Augustus, wederom geregeld zachte zeep be schikbaar zal worden gesteld. Op. verzoek van en in overleg met de beide adviseurs verklaarde de minister, op dezelfde wijze als dit ten aanzien van de vet-positie is ge schied, een uitvoerige uiteenzetting aan de pers te zullen verstrekken over de zeep- voorziening. Gewezen werd voorts op de onbillijkheid, dat nog steeds tegen abnormaal hooge prij zen harde zeep in den vrijen handel ver krijgbaar fa. Aangedrongen werd op het tref fen van zoodanige maatregelen hetzij door de vaststelling van maximum-prijzen voor toiletzeep, hetzij door het betrekken van alle zeep in üo rm.tsoeneering dat ook deze misstand zooveel mogelijk wordt tegenge gaan. Tegen de vaststelling van maximum prijzen bestaan, in verband met het groot verschil ih soort en kwaliteit van harde zeepen, groote bezwaren. De minister ver klaarde zich echter bereid te overwegen of niet alle zeepen in de rantsoeneering moe ten worden betrokken, in dier voege, dat ook de dure toiletzeepen slecht3 op t bons zullen worden verkrijgbaaT gesteld. Hier door zal y.us niemand zicli meer dan de van regeeringswege vastgestelde hoeveelheid zeep kunnen verschaffen. Erkenning der ar beide rso.r.g.a.n.i- s.a.t.Le. Vv'aar uit de mededeeling over de vooruitzichten der ievensmiddelenvoorzie- ning nog weder ten duidelijkste bleek, hoe uiterst beperkt de hoeveelheid voedsel is, welke tot aan den oogst van het volgende jaar voor de bevolking van Nederland be schikbaar zal zijn, werd door de beide ver- tegein. ooidigers der moderne en christelij ke vakbeweging met nadruk gewezen op de noodzaak van zoodanige maatregelen, dat bij den oogst, den opslag en het vervoer der levensmiddelen niets verloren gaat of aan de consumptie wordt onttrokken. Ofschoon blij kens de desbetreffende mededeelingen van den minister reeds voorzorgsmaatregelen zijn getroffen,- waardoor verschillende in het verleden gebleken fouten, dit jaar niet meer zullen plaats hebben, werd door hen krach tig bepleit, dat bij de vaststelling en uitvoe ring dezer maatregelen in de verschillende gemeenten des lands ook de organisaties der arbeiders zullen worden erkend, in dier vot^e, dat in de plaatselijke en gewestelijke commissies, belast met de inventaiiseering van den oogst en het toezicht op zijn op slag, 00L vertegenwoordigers der vakveree- nigiugen zullen zitting krijgen. De mede werking van de vertrouwensmannen der ar beidersorganisaties toch zal een goede en juiste behandeling der voorradige levensmid delen zeker -niet minder ten goede komen, dan die van vertegenwoordigers van andere groeper. der bevolking. De minister bleek de ontwikkelde ziens wijze in hoofdzaak te deelon en verklaarde zich bereid in den door de beide adviseurs® gewenschten zin met de regeeringscommissa- rissen belast met de vordering van graan, peulvruchten, aardappelen, enz., in dezen overleg te plegen. De Minister van. Landbouw heeft tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waaraan het volgende fa ontleend: De voorziening van de bevolking en industrie in Nederland m.e.t zeep ondervindt op het ^oogenblik groote bezwaren, welke het gevoig zijn van moei lijkheden, welke ondervonden werden bij het verkrijgen van de noodige grondstoffen. De toestand op het oogenbiik is deze, dat er voor drie maanden voldoende grondstoffen voor de fabricage van zachte zeep beschik baar zijn, ten einde een vierwekelijksch rantsoen van 0.25 K.G. (2i/s ons) per hoofd "te kunnen verschaffen, terwijl er voor de daarna k<ie maanden maatregelen wor den voorbereid om te trachten ook dan nog zij het ook een verminderd ■eeprantsoen te kunnen verschaffen. i i i Uit deze mededeelingen moet nu nog niet het gevolg Worden getrokken, 'dat de distri butie van zachte zeep een der eerstvolgen de dagen zal plaats vinden. De geheel nieu we grondstoffen, welke gebruikt zullen wor den bij de vervaardiging van zachte zeep (af val vetzuren en potasch tegenover vroe ger lijnolie en kaliloog) kunnen aanleiding tot vertraging der fabricage geven; de zach te zeep, welke te zijner tijd gedistribueerd zal Worden, zal belangrijk afwijken van de zachte zeep, aan welke het publiek ge wend geweest is. Het publiek zal dus goed doen er op te rekenen, dat' pas in de eerste helft van Augustus tot beschikbaarstelling van zachte zeep zal kunnen Worden over gegaan en dan nog wel van een zachte zeep van andere samenstelling dan de ge bruikelijke. Wellicht echter zal het publiek' aanlei ding vinden tot het toonen van geduid nu het de wetenschap heeft1, dat niettegenstaan de' de vele moeilijkheden, welke te overwin nen Waren, men er in geslaagd is de voor ziening- van zachte zeep weer binnenkort mogelijk' te maken, uit grondstoffen, Welke, zij het', Wat de vetzuren betreft, op geringe schaal, in Nederland gefabriceerd worden. Mocht de aanvoer van soda op eenigszins ruimer schaal in de toekomst plaats vinden, dan zouden Wij, wat de chemicaliën betreft, nog minder aanleiding tot zorg behoeven te hebben. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening acht het noodig er de aandacht opt e vestigen, dat aan per sonen, die, om welke reden dan ook, niet meer in het bezit zijn van bon 21 der oude thee- ea koffiekaart, in geen geval thee kan worden verstrekt. Prof. J. V. d e Oroot O. P. Naar de „Tijd" verneemt, aal de Z.Eerw. Hooggel. Heer p. Mag. J. V. de Groot O. P., ondanks het bereiken van den zeventig jarigen leeftijd, aanblijven als hoogleeraar, aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, en wel op uitdruk kelijk verzoek van het Doorluchtig Episcopaat. -I -ffr R.-K. Hanze-Vakbond voor Sla gerspatroons. Wij herinheren de R.-K. slagerspatroons aan het voornemen van den R.-K. Middenstandsbond, een organisatie voor de slagerspatroons op te richten. De oprichtings vergadering zal wonden gehouden op a.s. Don derdag, 25 Juli, des middags te 2 uur in „Bo neski" aan den Coolsingel te Rotterdam, waar als spr. zal optreden de heer R. J, Doiigelnians, voorz. van de R.-K. Slagcrspatroonsvereeniging te '8-Gravenhage. Alle R.-K. slagerspatroons worden dringpnd aangespoord deze vergadering bij te wonen.. Een toeken des tijde. Een firma te Offenbach, aidue vertelt de .lOifoubaoher Zei- t.n,n,g", zoekt een huisknecht, en kreeg op haar advertentie het volgende antwoord: „GÜ zoekt reeds lang; een huisknecht. Ik bied until nier voor aan, ben 17 jaar oud, nog niet dienstplichtig, en verlang 100 Mark in, die week, vrij kost en inwoning en goed eten. Wat tijm uw voor waarden en wat zijn de arbeidsuren? Het zou. mij welkom zijn. ai® ik middags na 5 uur vrij was, en Mokt werk te dioeu kreeg. Aangehouden post pakket ten. Zaterdag zij 11 aan den pakketpoat op, het Sta tionsplein te Rotterdam in beslag genomen 22 postpakeitten xnkoudeime kazen, stukken versch vleesoh, oieriu, schoenen, sigaren en andere waren, waarv an aileverin« en vei voer is ver boden. Deze. pakketten zijn verzonden uit Berg ambacht, lier wijnen, Os» Heel en. Eibergen. Veghel, Heinkenszan/i, enz. ea waren bestemd voor bewoners van Heemraadseimgel, Mathenes- serlaan, A oost van Geelstaaat, Jerkaholaan, Ho- nin.gerdijk, Oude Plantage en. Waldeck Pyr- montlaan daar ter stede. Aan het station D. P. werden in beslag ge nomen twee koffers, inhoudende 450 eieren, uit Helmond door een reiziger meegebracht Een. oplichter. De Rotterdt.iaselie recherche heeft inibewarina gesteld een aeiiip- per van Feyenoord die een Rotteruamecihen ingezetene, wiens bedde broeders in Duitsch- land gevangen zitten, de een is veroordeeld tot 15,jaar, dé ander tot 10 jaar tuchthuisstraf wegens het frauduleus verzeilden van brieven naa.r Nederland, f 1700 heeft weten af te zet ten, onder voorwendsel dat hii de beide broers zou helpen ontvluchten. De beide broers zitten nog hoog en droog in Duitéchlamd. De schipper heeft geen hand voor hen uitgestoken en, na tuurlijk de 1700 ten eigen bate aange wend. Henri ter Hall als politicus. De Kamer-afgevaardigde van de „Neutrale Partij" heeft zich door een redacteur van. het „Vad." laten interviewen. Veel zakelijks fa het niet wat deze kranten-man omtrent de poli tieke meeningen van dten revue-koning, te weten kwam. Wij citeer en: Men spitst zich op een lolletje bij mijn optre den, maar men zal bedrogen urtiomien, net als op de kieevergaderingien. Ter Hall a£d niet den komiek spelen, al zijn er wol vroeger komieke lingen in de Kamer geweest, f er Hall weet wat hij kan en wat hii niet kan. Er zijg heel wat politieke vraagstukken, waarvan hii te weinig weet, om een oordeel te kunnen hebben. Hii zal dan neerzitten en stil luisteren en Hen niet schamen, advies te vragen- trouwens, dat is hem reeds aangeboden door mannen over wier namen n versteld zou staan, mijnheer, als ik ze noemde. Een Haagsch rechtsgeleerde heeft zich zelfs als politiek secretaris bü mij aangeboden. Er zijn velen, die er prils opstel len, dat er van Ter Hallo Kamerlidmaatschap wat goeds wordt en ik verzeker u, dat men' in mii geen dommen eigenzinnige zal hebben. Maar over eenige zaken heb ik wel rnajn oor deel. In zake buitenlandsche politiek wensoh ikhandhaving van onze neutraliteit, tenzij deze door andereu wordt geschonden. De distri butie heeft veel kritiek uitgelokt, maar ik voor mij meen, dat vele critici stuurlui aan wal zijn en ik weet nie.t, op welke wijze 't veel beter had kunnen gebeuren. Het- democratisch beginsel zal mij steeds op, poet vinden en ik wil strijden voor het kiesrecht der vrouw. Hef algemeen belang zal vooropstaan, maar daarna zal ik op komen in de eerste plaats en overal voor de rechten der kunst. Ik wil verheffing van kunst door een rijkscensunr op film en Variété, opdat er aan het bolsjewieksch optreden van sommige burgemeesters een einde komt en ik streef naar verbetering van de beitaanszeker- hoid oer artiesten. Ons ideaal is een minister! van Schoon© Kunsten. En ten slotte: Ik hoop in mijn zwarte jas d>e Kameropening bij te wonen en nooit te ontbre ken op mifn plaats. Tot geen enkele partij be hoor ik, maar iedere partij, die wat doen wil voor het algemeen belang en voor de kunst heeft mijn steun. lot zoover de heer Ter Hall. Voor zoover uit dit vraaggesprek valt op te maken, schaart het „neutrale" Kamerlid zich ter linkerzijde; een bewijs te meer, dat men in de politiële niet „neutraal" kan zijn. Hoe mooi ook da theorie moge klinken,, de practijk is eenmaal anders; ook voor den beer Ter Hall. Melkpoeder boven den maxi mum p r ij s. Naar het „Volk" vernoemt, is tegen eenige grootfabrikanten en handelaren in melkpoeder te Rotterdam proces-verbaal op gemaakt wegens het verkoopen van magere melkpoeder, ver boven den maximumprijs. Bij deae zaak zijn eenige zeer bekende Rotterdam mers betrokken. Deze heeren zouden wagonladingen melk poeder, waarvan de maximumprijs ƒ115.50 per 100 K.G. is verkocht hebben voor 135 tot 145. Spaansehe griep, Gok te 's-Gravtm- hage zijn in de laatste dagen verschillende ge vallen van Spaansehe griep geconstateerd. Voor het overgroote gedeelte was de ziekte van lichten aard en trad reeds na een paar dagen meer beterschap in. Van 18 ambtenaren, werkzaam op een onder het departement van Waterstaat ressorteerend bureel, ontbraken er gisteren niet minder dan 10 wegens ongesteldheid op het appèl. In het garnizoen te Leiden nebben zich Zaterdagavond 10 gep/allen. van Spaansehe griep voorgedaan. Zondagmorgen kwamen weder 0 gevallen voor. De lijders zijn naar het militair Ziekenhuis overgebracht. Onder het garnizoen te Prinoenhage breidt zich de Spaansehe ziekte sterk uit. De openbare school en ©en groot particulier huis zijn tot ziekenbarakken ingericht. Boot omgeslagen. Zondag is dooi den harden wind nabij Warmond een bootje, dat naar den zeilwedstrijd zou varen en bemand was met den heer en mevrouw Waals en mevrouw Duiker uit Den Haag ©n drie jonge mannen uit Warmond omgeslagen, met het on gelukkig gevolg, dat mevrouw Duiker die naar haar man op de Kaag zou gaan, fa verdronken. De anderen wisten zich te redden. Een journalist in 't gedrang. Gisteravond om upr had op het Spui in Den Haag een opstootje plaats naar aanleiding van het molesteeren van een werkwillige, die bij de firma Hoogenraad aan het Laakkwartier in dienst was. Een aantal stakende transportar beiders achtervolgden den man, die door politie begeleid werd. De menigte die spoedig tot eenige honderden aangroeid en drong steeds meer en meer o<p, zoodat de politie van den gummistokgobruik moest maken. Bereden, poli tie welke spoedig ter asaistentie kwam. opda gen, voerde een charge uit en vist daardoor de menigte te verdrijven. Uit het politierapport bleek, dat een journalist van de „Haagsdhe Courant" door eenige personen uit het pulbliek was mishandeld, waarbij hii een bloedend© wond aan het hoofd had opgeloopen. Het ongeluk bij de sohietoo- feningen nabü DenHaag. In aan sluiting met ons bericht van gisteren over het ernstigs ongeluk, dat op het Wassenaarsche Slag plaats had, werd nader nog gemeld: De houwiteeraideeling uit de Aloxanderka- zerne te 's-Gravenlmge waa daar bezig met schietoefeningen voor de commissie van proef nemingen, waarbij de milici en-s tukrijder der veldartillerie uit die Alexanderkazerne Gerrit sen belast was metde waarnemingen in de waarnemingspost, terwijl neg een tweede mili tair ter assistentie bij hem aanwezig was. Ér werd geschoten met 7 c.il. kanonnen, waarvan een der granaten door de dekkingsplaat van de waarnemingspost heen is gegaan met het nood- lotting JMwolg, dat de militair Gerritsen werd getroffen, waarbaj een. gtecLe-elte dor ondoarkaaik de schouder en een stuk uit de zijde werd weg gescheurd. Onmiddellijk werd door de andere post de batterij telefonisch gewaarschuwd, maar deze lost te nog oen tweede schot, dit/maal gelukkig zonder iets te raken. Het ongelukige slachtoffer werd hierna uit de kuil gehaald en gaf spoedig den geest. Bii de oefeningen was geen geneesheer aanwezig, zoodat deae telefonisch uit Den Haag moest worden opgeroepen. De militair, die zich met Gerritsen in de waarnemimgskuil bevond, fa met den schrik vrijgekomen. Een raadskweatie te iVlaardin- g e n. De heer Roos, liberaal, te Vla&raüngon, heeft ©enigen tijd geleden ontslag genomen ale lid van den Raad. B. ©n W. hadden reeds een verkiezing voor de ontstane vacature uitge schreven, toen de heer Rooe, op aandringen djner geestverwanten, aan den Raad een schrij ven. zond, waarbij hij zijn ontslagaanvrage in trok. In de laatste raadsvergadering heeft deze kwestie veel discussie uitgelokt en ten slotte heeft de raad zich met 8 tegen 7 stemmen uit gesproken voor de intrekking van de ontslag aanvrage. De reeds uitgeschreven verkiezing zou daardoor dus overbodig worden. Het ooi lege van B. en W. handhaaft de verkiezing). Straks moeien, do Al a ar dingers dus een nieuw lid "van den raad kiezen, voor wien geen zetel open*is! - Te Amsterdam fa op 88-jarigen leeftijd over leden, de heer A. G. O. van Duyl-hoofdredac- teur van het Alg. Handelsblad. - Zaterdagavond fa de landstormer H. B. H., uit Overdinkel bü Losser, toen hÜ buiten diensttijd een bad ging nemen in den Ussel, door den stroom meegesleurd en verdronken. Zaterdag fa de groote boerderij van Kxng- ma te Wirdum (Fr.) door den bliksem getrof fen en afgebrand. Te Beerta stond Zaterdag een ledige tram wagen. De twaalfjarige Klaas Oosterveld wilde den wissel overhalen, geraakte onder de tram en was bijna onmiddellijk dood. Op de buitenplaats Ril nauw en te Bun- nik ffljn met het noodweer deze week circa 1800 ruiten vernield van de broeikassen. Enkel op die plaats wordt de schade op 25 a 30.000 WITTE GEKLEURDE M6&Q0TE GEDURENDE DE OPRUIMING Adv. 0/ 7613 gulden geschat. Voor het vinden van elk der beide lijken dep dames; die verleden week bii Mt'irLrberg in de Zuiderzee verdronken, fa 50 beloo ning uitgeloofd. De politie te Heerlen, heeft zekere D aangehouden, verdacht van moord 'op hot 17- jarig meisje H„ In het boseh nabii Heerlen. Te de Wilp (G ron.) fa gisternacht de boerenbebuizing, toebehoorende aan en. be woond door den heor M. Aardema, door den bliksem getroffen en afgebrand. CRICKET. ROOD EN WIT—V. R. A. R. en W. wint met innings en 52 runs. Scores: Ie innings V. R. A.: Cremers, bowlo. Pothuma 0; Leeser, c. v. d. Poll en Posthumu 1; Rincker o. Ewens en Postkuma 37; Heema- kerek, o. v. Manen, b. Poethuma 7Hambur ger. bowled Platt 0; Meijers bowled Posthumu 8; Popping bowled Platt 1Keet bowled bos thuma 5; v. d. Ohijs bowled Platt U: Schram not out 6; J. Dolleman, St. Greene, b. Posthu ma 0; extras 6; totaal 71. BowlingcijfersPlatt 339; Posthu .1 —26. R. en W.V. Manen bowled v. d. Cbiis 21 E. Holdert bowled Rincker 17; Greene c. and Keet 36; Gaye not out 104; v. d. Poll nol out 76; v. Spengler, Swens, Posthuma, Plat: Waekwitz, Quarles v. Ufford, did not out; cx tra's 22, totaal 276. BowlingtijferaRincked 163v. d. Chn 187; Hamburger 637; Keet 116; Pop ping 013Cremers 023Meiiers 015. V. R. A. 2e innings: Keat c. Swens b. Platt 9; Cremers bowled Posthuma 0; Rincker ruu out 51; Heemskerck c. Quarles b. Holdert 15; Hamburger run out 3; Leeser o. and b. Pos thuma 28Meyers 1. b. w. Platt 6Popping bowled Platt 6; v. d. Chya bowled Platt 15; Schram not out 0; extra's 21, totaal 153. Bowlingdjfers: Platt 459; - Posthum;t 253Holdert 120. Ie klasse. R. en W. P. O. W. al. H. O. C'. P. O. W. bl. V. B. A. Hermes 7 4 6 5 0 0 14 8—1 4 81 1 11 10 8 7 —1 1 VELDLOOP. TE ZANDVOORT. De uitslag luidt: le prijs P. de Boer (Den Haag) in 14 min. 25 sec.; 2e prijs J. B. Wes- eeling (Den Haag) in 14 min. 30 3/5 sec.; 3t prijs J. L. Postma (Den Haag) in 14 min. 54 seo.4e prijs H. F. Wessels (W. F. C.); 5e pr. Van Blanken (Fort Liebrug); 6e prijs J. Dau- zon (Fort Liebrug); 7e prijs K. Wentzel (Am sterdam). V 'r Welke is de korste en mooiste weg per fiets van I iaariem naar Muiden en Muidei berg en hoeveel K.M.? Antw. Haarlem, Amsterdam, 16 K.M.; Die- merbrug, Muiden en Muiderberg- 12.4 K.M. V r. Kunt u mij een adres opgeven van den R.-K. Timmerliedenbond m Haarlem? Antw, Wend u tot den heer F. j. Bakker Maarten v. ïieemskerkstraat 37, alhier, voorzit ter der afdeeling. v r. Ons dagmeisje werd per week betaald en heeft ons beleedigd met te zeggen dat zij geen eten genoeg kreeg. Mijn man heeft haar op staanüen voet weggestuurd. Heeft zij recht op eenige vergoeding? Antw. Wanneer de dienstbode ontslagen wordt zonder inachtneming van den opzegter mijn, heeft zij recht op schadevergoeding, tenzij er een dringende reden is om haar op staanden voet te ontslaan. Zulk een dringende reden is er 0 a. wanneer de dienstbode zich schuldig maakt aan ernstige beleediging. Of er in uv geval zulk een ernstige beleediging is gedaan kunnen wij zoo niet beoordeelen. V r. Hoe moet ik tabak telen en wanneei moet ik dit zaaien? Antw. Tabak zaait men ongeveer einde April op een beschut plaatsje en plant ze als kleine plantjes in goed bemesten grond over. Vr. [Welke is de meest geschikte tijd om jonge planten van een clivia af te nemen? Hoe kan dat het beste gedaan worden? Antw. Na den bloeitijd, ongeveer begin April. De jonge plant voorzichtig van den oude afsnijden. Heeft de jonge plant nog geen wortels, dan nog een jaar aan de oude laten zitten, Vr. Ik heb in mijn tuin ongeveer hon derd kooiplanten gezet. Nu worden de hart je» totaal opgevreten door de luis en andeie meeaten. Kunt u mij daarvoor een afdoend middel mededeelen? Antw. Dit komt hoofdzakelijk door het schrale weder, hk is niets, aan te oen. 't Beste is «e wegdoen om andere niet aan, te steken. U kunt er nog boerenkool voor in de plaats zetten. Vr. Hoe moet ik zonnebloemen behande len als ze rijp zijn? Antw. Afsnijden en ophangen op een droge plaats. Vr. Bestaat er een extract dat olie en boter vervangt om visch in te bakken, en wat ia de prijs per liter? Antw. Ons niet bekend. Vr. Wie is, en waar woont te Haarlem de collecteur der Staatsloterij Antw. Er zijn er meer dan één u kunt op ons kantoor het adresboek komen opslaan. Vr. Wanneer verlaat een me.. s J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2