~*VRagenbuF VAN OVERAL STAD EN STREEK EERSTE KAMER KERK EN-SCHOOlT LEGER EN VLOOT RECHTSZAKEN KORTE BERICHTEN. ASODA 27 JULI worden 'de onderhandelingen, over den aan voer van Duitsche kolen in het algemeen voortgezet. Naar wij vernemen zou het Nederlandsche stoomschip „Sirrah" hedennacht uitvaren naar Amerika tot het halen van een lading grondstoffen vo^r de broodbereiding. Het to Vlaardingen binnengekomen logger- schip „Flevo I". VL. 132. van de reederij Flevo is op de thuisreis door een Duit-' BC'ie duikboot beschoten. Gelukkig heeft geen der schoten doel getroffen. Toen de bemanning in de scheepsboot naar de duik beo! toerocide, verdween deze en liet het schip verder ongemoeid. PR ISIS A AFGELEGENHEDEN. Naar de ,,Mb. verneemt, worden de onder handelingen tusschen de regeering en de siga renfabrikanten ernstig belemmerd door 't ver langen der regeering dat de fabrikanten reeds bij voor!iaat moeten verklaren zich te zullen nonrloggen bij alle maatregelen welke de regee ring ook in c'e toekomst zal meenen ten opzichte der sigaren-industrie te moeten treffen. Is het blad wel ingelicht, dan moet zelfs bij de fabrikanten het voornemen bestaan als pro test tegen dit optreden der regeering. de ze- heele sigaren-industrie stop te zetten. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat de maximumprijzen voor naaigarens tijdelijk buiten werking worden gesteld en met ingang van 20 Augus tus a.s. weder van kracht zullen zijn. De heeren Mr. P. E. Briët en M. Kramer te Leiden en D. van der Laan Jr. en P. A. Le- bens te Delft hebben in opdracht van het hoofdbestuur van den Prov. Bond van Brand- stoffencommissïjs in Zuid-Holland een drie tal monsters respectievelijk samengesteld nit 50 pet. bruinkool en 50 pet. kolenfijn, 75 pet bruinkool en 25 pet-, kolenfijn en 100 pet. bruin kool hij de Technische Hocgeschool doen on derzoeken. Alhoewel de tot heden verkregen resulta ten over het algemeen nog niet bevredigend mogen worden genoemd, is de comnTissie, blijkens haar uitgebracht rapport, toch nit practisehe proeven gebleken, dat briket- t en uitsluitend van bruin kool vervaardigd het beste voldoen, wijl het kolenfijn voor een groot deel onverbrand door de roosters in den aschbak terecht komt. Do commissie vraagt zich dan evenwel af of het niet beter ware. de z.g. slakken in ru wen staat aan de ingezetenen te verstrekken, terwijl het fijn, of aan de industrie zou kun nen worden verstrekt, of tot briketten zon kunnen worden verwerkt. Kesumeerende adviseeren de rapporteurs aan de Eijkskolendistributie in overweging te geven: a. aan elke Braudstoffencommissie naar verhouding eenzelfde hoeveelheid bruin kolen toe te wijzen; b. aan de Brandstofcom- missies te adviseeren tot briketteeren over te gaan, wanneer uitgemaakt zal zijn, dat er een ruim percentage fijne bruinkolen, voer huis branddoeleinden. of ten behoeve der groepen B. C en D moet worden toegewezen, c. in dat geval de in eigen omgeving te vervaardigen briketten uitsluitend uit bruinkolen te doen samenstellen; d. deze briketten hjj voorkeur te doen verstrekken op de aanvullingsrant- soenen, op toewijzingen voo.r de groepen B, C en D en klein-industrie, tenzij uit een nadere verklaring van de Ejjkskolendistribtie zou blijken, dat di minimum-rantsoenen in den vorm van uitsluitend zwarte brandstoffen niet kunnen worden gewaarborgd. EEN WEEK-OVERZICHT DE AMBTE NAREN - VAN KOL'S VOORLIEFDE VOOR INDISCHE ZAKEN - VERSCHIL LENDE WETSONTWERPEN - VERMO GENSBELASTING OP HET DOODE PUNT OPCENTEN VERDEDIGINGSBE LASTINGEN NOG EENS OP HET DOO DE PUNT - IN T GEDRANG - DE SCHEUKWET IN CÜMITE-GENERAAL NAAR HUIS TOE, Veel zaaks was het niet, waarmede de Eerste Kamer deze week haar vergaderingen begon. Van meer beteekems en dus ook belangwekkender was het slot De eerste dag Dinsdag" was al een zeer onbelangrijke dag. Toen wilden de senatoren eens blijk geven van hun waardeering voor het werk der Eerste Kamer-ambtenarenen zij deden dit met de aanneming van een motie- Reekers, waarin de Rageering werd uitgenoo- digd het griffie-personeel der Eerste Kamer in zake het salaris op denzelfden voet te behandelen als dat der overzijde van het Binnenhof: de Tweede Kamer-griffie-ambtenaren. Voor zoover de aan deze motie voorafgegane besprekingen daarover ai van eenig belang mochten zijn, is dit alleen voor de betrokken ambtenaren. Overigens staat nog te bezien of en zoo ja, welke uitwerking de motie zal hebben. Misschien.... Zelfs Treub betwijfelde of zijn opvolger de motie wel zou uitvoeren. Alvorens echter üe Kamer met deze besprekin gen was begonnen, had zij enkele kleine wetsont-" werpen met betrekking tot het koloniaal beleid ha behandeling gehad, waarbij o. m. het voorstel 'tot intrekking van art. 73 van het Indische Re- geeringsreglement Dit onderwerp gaf nog weer eens den heer van Kol gelegenheid van zijn voorliefde voor Indi sche zaken te doen blijkenhij deed dit echter op een wijze, die bij zijn medeleden de belangstel ling voor die zaken slechts kan doen luwen. Een bijna eindelooze rede, die meer verveling dan belangstelling kon wekken, kan nu eenmaal geen gunstige uitwerking hebben, 't Is dan ook gewis niet aan 's heeren Van Kol's betoog te danken, dat de regeering haar zin kreeg. De volgende dag was aan verschillende wets ontwerpen gewijd: uitkeering aan gemeenten uit de opbrengst der O. W.-belasting, bank-octrooi, de nieuwe zilverbons, het hoogoven- en wals- werk, de duurtebijslag voor gepensioneerden, het woonwagen- en woonschepen-ontwerp, de instel ling van een handelsregister, de geraeente-op- centen op de dividend- en tantièmebelasting en nog verscheidene kleine wetsontwerpen. Over verschillende ontwerpen werd breedvoe rig gesproken, hetgeen den voorzitter deed waar schuwen meer spoed te maken, daar anders voor de heeren een avondvergadering te waditen was. Het lijstje hierboven weergegeven, bevat even wel reeds de verzekering, dat de heeren de be dreiging ter harte namen en met bekwamen spoed voortgang hebben gemaakt De meeste wetsontwerpen passeerden den hamer dan ook verder zonder stemming. Dit geschiedde echter niet met het eerste ont werp van de agenda: uitkeering aan gemeenten. De heer Gijselaar kon zich maar niet met de regeling vereenigen en met hem stemden nog 2 leden tegen, zoodat het voorstel met 32 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Ook inzake het wetsontwerp duurtebijslag voor gepensionneerden was stemming noodig. Met 22 tegen 11 stemmen werd het ontwerp aangeno men, nadat de heer De Gijselaar te vergeefs was opgekomen tegen wat hij noemde een zieke lijke goedhartigheid jegen$ de gepensionneerden ten koste van de belastingbetalers. Een wel wat zonderlinge opvatting. Twee-belangrijke financiëele .wetsontwerpen, de wijziging der Vermogensbelastipg en het ont werp inzake de opcenten op de Verdedigings belastingen, bleven bewaard voor de behandeling in de vergadering *an Donderdag, terwijl bo vendien nog de Scheurwet ter behandeling over bleef. Donderdag liepen de zaken evenwel niet zoo vlot van stapel als Woensdag; hetgeen uit den aard der te behandelen onderwerpen wel te voor zien was. Dat het echter zoo zou tegenloopen, had men zeker niet verwacht: beide eerstgenoem de ontwerpen werden wel behandeld, doch niet. afgehandeld. Bij de stemming over de wijziging der Vermogensbelasting stond de Kamer op het doode punt, vóór en tegen werden 21 stemmen uitgebracht, zoodat gisteren, Vrijdag, daarover opnieuw gestemd moe§t-worden. En de stemming over het voorstel tot verlenging der verdedi gingsbelastingen met heffing van 50 opcenten moest tot gisteren worden uitgesteld, omdat de vergadering van Donderdag begon te verloo- pen en dus geen stemming meer kon plaats hebben. De laatste dag der Kamerzittingen werd door dezen loop van gebeurtenissen wei het belang wekkendst van de geheele week. Niet dat er giste ren nog vele belangrijke redevoeringen werden geiicuden; integendeel: er is juist maar heel weinig gepraat, maar de beslissingen waren van grocte beteekenis. Het staken dér stemmen over de wijziging van de Vermogensbelasting, welke beoogt de taxatie te doen geschieden haar de verkoopswaardc van den vorigen dag, deed verwachten, dat 't ook nu weer zou 6pannen en dat deed 't ook. Zij werd thans aangenomen met 24 tegen 22 stemmen. Toen kwam de stemming over het ontwerp op de Verdedigingsbelastingen aan de orde en nu bleek dat de verhouding van vóór- en tegenstem mers opnieuw op het doode punt stond: tegen over 23 vóórstemmers stonden 23 tegenstemmers. Dat werd een lastige geschiedenis. Vandaag, Zaterdag, weer bijeenkomen om de beslissing uit te lokken, welke het Reglement van Orde ia een „volgende vergadering" genomen wil zien? Dat strookte niet met de bedoeling om nog Vrijdag aile werkzaamheden tot een eind te brengen. HetkReglement van Orde kwam nu dus ieelijk in 't gedrang en zoo zag men nu gebeuren, dat door de Eerste Kamer een slimme wetsontdui king werd toegepast. Men zou de vergadering spoedig sluiten en dan in den middag een nieuwe vergadering beleggen. De heeren wisten er dus raad op, het Reglement van Orde, zoodra het lastig begon te worden, vlug aan den dijk te zeilen. In de middagvergadering viel de stemming anders uit. Van de vóórstemmers waren er 4 en van de tegenstemmers 3 verdwenen, zocdat htf ontwerp viel. De ministeriëele loopbaan van den heer 'I reub werd aldus in het parlement voor hem wel droe vig afgesloten, temeer wijl de beslissing viel in een gemengde stemming, waarbij vele vrijzinni gen tot de tegenstemmers behoorden. Gelukkiger was minister Pcstbuma. Hij zag bij het scheiden van de markt zijn laatste ont werp, dat nog op de agenda was genomen, de Scheurwet, nadat verschillende öjnr: ren gemaakt, zonder hoofdelijke stemming san- genomen. Algemeen vroeg men van den minis ter een uitvoering der wet, die voldoende reke ning zou houden met de bijzondere eischen van 't boerenbedrijf, welken met matigheid en oordeel des onderscheids zou te werk gaan en bedacht zou wezen, dat mea de boeren voor het voor komen van hongersnood onmogelijk zou kunnen missen. In de namiddag'-zitting, nadat de herstemming over het wetsontwerp betreffende verlenging van de verdedigingsbelastingen had plaats gehad en Treub dus bij zijn heengaan een duw achterna gegeven was, gfng de Kamer in comité-generaal. Na de heropening las de griffier wijl dit de laatste vergadering was heel officieel even ue notulen dezer vergadering en gingen de hee ren tot nadere bijeenroeping vermoedelijk September naar huis toe. i. i i H. H. ij d i n e e n. Boor Z. D. H. Mgr. H. Doering S.J., bisschop van Poona, zijn te Maastricht de H. H. Wijdingen van het sub diaconaat en diaconaat toegediend aan de volgende eerw. heeren, allen van de Sociëteit van Jezus: V. Benkers, van Schiedam; N. Four, van Amsterdam; H. Koek van Amster dam; A. de Loor. van Amsterdam; C. Lucas, van Arnhem; C. van der Lugt, van Rotter dam; M. Schroeder van Pont-a-Mousson en G. van Wo-seik van Amsterdam. Pat'ar Ant. Nieuwenhu izen O.F.M. f Woensdagavond 24 Juli j.l. is in 't klooster te Weert de oudste der Nederland sche Minderbroeders, pater Antonius Fran- ciseus Nieuwenhuizen, een verdienstelijk kloosterling en bescheiden geleerde, overle den. EEN BEDE OM HULP. Een missionaris, di© gaarno naar den Congo zou willen vertrokken, doet een beroep op den bijstand van zijn landgenooten. Pater L. Smeets sch.ri.iit ons daaromtrtent ,;Hü verkeert in heel bijzondere omstanddg- Hij verkeert in heel bijzondere omstandig heden Nederlander van geboorte, heeft hii. wijl z'n ouders sinds meerdere jaren in België wonen, ook vooral daar z'n vrienden en beken den. Kon hii hen bereiken dan was de geldeluke moeilijkheid opgelost. Maar juist dat is door den jammerlijken oorlog een onmogelijkheid, itn terwijl hij ter liefde Gods en tot heil der onster felijke zielen wil heentrekken naar de verre missie zonder zelfs afscheid te kunnen nemen van vader en moeder, van broers en zusters, houdt gemis aan geld hem hier in 't vaderland terug. Dit gemis nijpt te straffer, oomdat ook de fondsen en wie weet wat daarvan terecht gekomen Sfl waaruit in gewone omstancfigr heden overtocht en uitziet gedekt worden, in België berusten, waar de procurator van onze Missie, als zijnde 'n gebied in den Belgischen Congo, z'n verblijf houdt. En, om de deur te sluiten, raakt de kas van ons Juvenaat, die toch nooit erg gevuld geweest is, voor de abnormale tijden zoo leeg, dat 'n missionaris daarin al heel weinig te grabbelen vindt.Vandaar dat ik maar eens langs dezen weg want te bedelen schaam ik mij niet bij u konn aankloppen. Giften kunnen worden opgestuurd aanvP^ter L. Smeets, Juvenaat, Bergen-op-Zoom. Waakhonden. Door den Opperbe velhebber van Land- en Zeemacht wordt het gevoelen vau de koi-psoonmi and an tan ge vraagd omtrent hot plan. om een gedeelte der honden, die tengevolge van de afschaf fing van hondeniractie voor mitrailleurs be schikbaar zullen kemen, te bestemmen voor waakhonden in magazijnen, parken en gedeel ten van stellingen. Ergerlijk optreden van socia listen. Woensdag z©u. in de nieuwe parochie van St. Joseph (te Maastricht") de plechtige uitvaart plaats hebben van .een te Breda over leden en naar hier vervoerd militair van de familie L., wonende aan de Hoenderstraat al hier. Toen de heeren geestelijken van de Sint Joseph par och ie aan het sterfhuis waren aange komen om het lijk af te halen, de lijkbaar zegenden onder liet verrichten van de gebruike lijke gebeden, lcwam eensklaps een stoet van socialisten opdagen, om den overleden geestver want. de laatste eer te bewijzen. Zij droegen in hun midden het roode vaandel, hadden roode sjerpen om en roods insignes op hun jas, en werden begeleid door hun muziekkorps. De geestelijken in hun bcaiening bezig ziende, be gonnen zij te spotten en te jouwen. Toen zij zich opstelden om mede deel te nomen aan de begra fenisstoet, oordeelden de heeren geestelijken het verstandiger hun surplus af te leggen en zich in allerijl met het kruis en zonder het Hik naar de kerk terug te begeven, omdat 't niet aanging, dat priesters, met het kruis voorop, aa.n 't hoofd gingen van een a'e nons t r e er e n de stoet van rooden. Toen het lijk later, door de drager», vergezeld van den geheel-en optocht, naar de kerk was ge bracht, werd den socialisten de toegang tot het kerkgebouw ontzegd, omdat zji hun roode vaan del mee naar binnen wilden nomen en weiger den hun roode sjerpen en insignes af te leggen, en zich eindelijk ook hinderlijk en spottend ge droegen. Verschillende hatelijke scheldwoorden en jouwen en kreten werden den priesters naar het hoofd geslingerd. (Limb. K.) De vereenigde schoen-.vin kei ie re te Arn hem hebben besloten een vacantiesluiting hun ner winkels te houden op 19, 20 en 21 Aug. Wegens talrijke gevallen van simulatie bij ziekte, heeft de directie van de Nerf. Gist- en Spiritusfabriek te Delft het ziekengeld van 100 pCt. teruggebracht op 75 pCt. Iemand te Otorlcek wist noec e Oi hammetje te bemachtigen voor niet minder dan.55. De vrouw van J. v. d. B. te Zevenbergen werd in hechtenis genomen, daar zij verdacht werd, een harer stiefkinderen vergiftigd te hebben. Vermoedelijk door eten van te veel mosse len is gisternacht d© zoon van den stukadoor Lutgers te Winschoten in het Groninger zie kenhuis ovorleden. Te Druten zijn Teeds meer dan 50 proees sen-verbaal opgemaakt wegens het planten van tabak zonder toestemming van de cultuurcom missie. De gemeenteraad te Smeek heeft voor de maanden Mei, Juni. Juli en Augustus winkel sluiting voorgeschreven van 's avonds 8 tot 's morgens 4 uur en des Zondags den geheel en dag. Een pak met 2500 plaatskaartjes, afgezon den door- het Bur. der S.S. te U trecht en be stemd voor Venray is daar niet ontvangen. Bij aanhouding van personen, die daarop reizen is 10 beloomDg toegezegd. Door een Markervisscltei' is gisternacht aangebracht het lijk van het jongsto meis- je, dat bij het roeien op de Zuiderzee zoo noodlottig om het leven was gekomen. In liet dorpje Gard-eren heersclrt in zoo qoed als alle gezinnen cfe Spaansclie griep. DIENSTWEIGERING DGOREE IER Reserve 2e luitenant M. de H., van het 10e reg. inf., afkomstig uit Haarlem, heeft terecht gestaan terzake dat hij op 27 April j.l. geweigerd had naar Amsterdam te gaan, teneinde aldaar op wacht te gaan. Beklaagde bekende; hij verklaarde gods dienstige bezwaren te hebben om op Sabath of Israëlitische feestdagen te reizen, het geen volgens de Joodsche wet verboden is. Den dag, dat hij gecommandeerd werd op wacht te trekken, had hij verschillende of ficieren gevraagd de wacht van hem over te nemen, doch deze waren niet geneigd of waren niet in de gelegenheid. Hij is toen naar zijn compagniescommandant gegaan, doch deze wilde hem niet helpen. Aan den bataljons commandant, majoor v. R., had beid. r»Hs vroeger zijn bezwaren medegedeeld; >ren geen militaire be zwaren, alleen ■.■odsdicnstige. Deze ba- taljons-comman bekl. aangeraden een schrijven in te o renen aan de militaire autoriteiten en daarin zijn bezwaren bloot te leggen. Bekl. heeft dit toen gedaan, maar hij heeft nooit meer iets van de zaak vernomen. Nadat de comp.-commandant, luit. van E., hem niet kon helpen, is beskd- met den comp.-commdt .naar den majoor gegaan. Leze heeft echter alleen luitenant Van E. bij zich laten komen, maar wilde beklaagde niet te woord staan. Later, toen bekl. een maal den dienst geweigerd had, moest hij bij den batalj.-commdt. komen en wees deze hem er op, dat hij zijn eed schond. De president: Wist u niet, dat u door deze weigering uw eed schond? Bekl.: In, art. 45 van het garnizoensregle ment staat, dat elk officier op zijn beurt op eedigd werd, kende ik dit artikel niet, an ders had ik nooit den eed afgelegd, of aan de Koningin onthefffing van mijn eed ge vraagd, of verplaatsing naar een onderdeel, waar officieren geen wacht behoeven te doen. Bovendien is dit artikel alleen van toepas sing in tijd van vrede, terwijl ten tijde van oorlog de codex der Joodsche wet ontheffing van het reisverbod verleent. De opper-rab- bijn De Vries, bij wien ik, zcide beklaagde, om raad ben geweest, heeft mij verklaard, dat ik niet op Sabbath mocht reizen. De auditeur militair, requisitoir nemende, noemde het een eigenaardig geval. Het speet spr., dat deze zaak voor den krijgsraad moest behandeld worden, de militaire auto riteiten hebben echter op vervolging aange drongen. Het heeft nog een punt van debat uitgemaakt tusschen de autoriteiten en het O. M. Spr. was van meening, dat hier niet Vervolgd moest worden. De bat.-commdt., majoor Van Reede, heeft zeer onjuist gehandeld, door iets te gelasten, wat door een .mindere niet volbracht kon worden, te me6r daar hij na het gebeurde bekl. zijn bezwaren heeft laten uiteenzetten. Een bezwaarschrift van bekl. is iDgekomen, maar tegeir beide is geen woord over dit bezwaarschrift gerept. De bat.-commandant heeft later zelf verklaard, niet geweten te hebben, hoe hij met het request moest han delen, maar hij heeft zich ook nooit tot de betrokken autoriteiten hierover gewend. Men heeft hier met een officier te doen, die zich op onwetendheid met het betrokken reglement beroept, wat hier echter niet op gaat. Aan den anderen kant staat hier een militair, die nooit straf heeft gehad, en die meende, dat hij niet anders kon doen dan de codex der wet te volgen. Er komen, vervolgde de auditeur-militair, hier vele dienstweigeraars, die ook zuiver ethische bezwaren hebben en spr. weet ze ker, dat de krijgsraad meermalen personen voor zich heeft gehad, met even zuivere be^ weagredenen, die hij ongaarne strafte. Spr? noemt het jammer, dat er hier sprake is van een officier, maar er is reeds eerder een dergelijk geval voor den krijgsraad ge weest, ook van iemand, die op Sabbath geen dienst wilde doen en die zelfs den volgen den dag dienzelfden dienst heeft gedaan, maar toch ook door den krijgsraad gestraft is, zij het dan ook lichtelijk. In dat geval was het een soldaat, door de wet gedwon gen om mede te loopen; hier i§ het een officier, dia geen luitenant had behoeven te worden. Het spijt spr. echter dat hier straf moet vol gen. hij wil dan ook slechts het minimum vragen en eisoh tegen bekl. 1 dag militaire ge vangenisstraf. De verdediger, mi. Franzie-Berenstein, begon met te verklaren, dat hii volkomen het betoog van den auditeur onderstreepte. Men heeft hier te doen met een zeer eigenaardig geval. In de eerste plaats ®en officier, jood, volko men getrouw aan zijn beginselen eii de wetten van zijn godsdienst. De rabbijn uit Haarlem heeft aan pleiter verzekerd, dat deze beklaagde een zeer gestreng naïever is der joodsche wet ten- Hieruit blijkt, dat bekl. volkomen te goeder trouw handelde. Daarbij een ontwikkeld man, dio wist wat hij deed, wat blijkt uit de verkla- ring omtrent het afleggen van den eed!. Deze officier heeft uit overtuiging den dier\«t ere wei- gerd. Er bestaat echter een misverstand om trent deze overtuiging. Het was bek!, niet verboden om op Sabbath dienst te doen, maar om te reizen, dit was het eenig bez.waar. Bekl. heeft gevraagd: laat mij op Vrijdag reizen. Maar dit was hem niet toegestaan. Volgens a'en rabbijn de Vries zou het beklaagde onmo gelijk geweest zijn anders te handelen dan is geschied. D$ bataljonscommandant heeft gezegd: dien uwe bezwaren in; bekl. doet dit, maar boort er niets meer vanbij meent dus dat aan zijn be zwaren is. tegemoet gekomen. Spr. laakt nog bet gedrag van luitenant van E. en van majoor van R.> die geen poging heb ben gedaan om bekl. van ziin bezwaren te ont heffen, temeer waar de opperbevelhebber en de minister van oorlog herhaaldelijk hebben ge toond wél aan de godsdienstige bezwaren deT Israëlieten te willen tegemoet komen. Dit ge heele geval bad voorkomen bunnen worden, als de bataljon.scomtnandant gedaan had. wat Mi moreel verplicht was geweest. Het prineip-xeele in deze zaak is volgens plei ter dat, waar in Nederland de rechten en de godsdienstige vrijheid en overtuiging geëerbie digd worden, de krijgsraad een vonnis zal moe ten vellen, dat den bataijonscommandant op zijn plicht wijst. Een gevolg van dit vonnis moet wozen, dat de Joodsche militairen evengoed hun godsdienstplichten als hun kriigsmansplichten kunnen vervullen. Spr. is overtuigd, dat de krijgsraad weet, dat bekl. naar recht en moraal niet schuldig is en dat de krijgsraad wel de middelen weet om held. niet te straffen. Sur. hoopt, dat het vonnis vrijsprekend zal ziin, omdat daardoor blijkt, dat de Joodsche "militair cn officier zijn plicht kan doen zonder in botsing te komten. Dit vonnis zal van belang zjjn voor oen groot deel van het Nederlandsche volk. Op een desbetreffende vraag van den. presi dent verklaart beklaagde, dat a'e Joodische wet geen absolutie kent: wel gevallen van onthef fing echter door den codex van de wet. V r.Op welke manier kan men van Braam bessen verduurzaamde jam maken, zoosls van aardbeziën, kersen enz. gemaakt wordt. Antw.: Twee pond vruchten 172 pond sui ker. De vruchten van stooltjes en kelkjes ont doen en schoon wasschen. Daarna met suiker en wat citroenzuur koken. Men zet het op het vuur met toevoeging van 1 kopje water en laat het inkeken tot vereisohte dikte. Vr. Op welken dag of welke dagen en op welk uur in de week verleent Z. D. H. de Bisschop audiëntie? Antw. Des Dinsdagsmorgens 10 uur. Vr. 1. Wat is de kortste weg per fiets van Zaandam naar Renkum? En hoeveel kilometer is deze? 2. Wat is de kortste weg per fiets van V r. Als ik, milicien zijnde, sinds 1 Mei U- zakenverlof heb, strekkende tot 1 Aug. a.8. efl viqr weken geleden een request om verlenginj hiervoor heb ingediend, zonder tot heden eenijl antwoord te ontvangen, moet ik mij dan zondef nader bericht, wederom gewoon bij mijn kon* aanmelden Antw. Ja, u moet zich bij uw korps melden in dit geval. Informeer echter te voren bij uW onderdeel of er iets omtrent verlenging van u* verlof bekend is. V r. Mag een zelfmoordenaar op gewijde aarde worden begraven? Antw. Men moet onderscheiden. Een zelfmoordenaar, die zich zelf met opzet het leven beneemt, wordt niet op gewijde aarde begraven. Is degene, die zich zelfmoordt echter niet toerekenbaar of bestaat er twij fel daaromtrent, dan kan zoo iemand wel op gewijde aarde worden begraven. V r. Ik ben ingedeeld bij het 3e Reg. ca valerie, 2de afdeeling, lichting 1919. Wan neer jaoet ik weg? Antw. Het eerste gedeelte komt op om streeks Augustus 1919; het tweede om streeks begin December 1919. Vr. Welk soort vliegtuig'was dat Maan dagavond boven Hoofddorp? Een watervlieg tuig of een Landvliegtuig. Antw. Het was een watervliegtuig. V r. Hoe is de kortste en gemakkelijk ste weg per fiets van Haarlem naar Den Helder? Antw. Haarlem, Beverwij'k, Assumerhek, Uitgeest, Limmen, Alkmaar, Oudorp, Zijde wind, Schagen, Wieringerwaard, Nicuwediep, Den Helder. V r. Ik ben van de lichting 1918, land storm en ben toen afgekeurd. Wanneer moet ik herkeurd worden? Antw. Niet bekend. V r. Zoudt u mij kunnen zeggen wanneer de militielichting 1916 naar huis gaat? Ik sta in dienst bij 't korps Pantserfort-Art. Antw. Nog niet bekend. V r. van P. Z. te Haarlem. A n t w. Zulk een schuldbekentenis is wei voldoende en heeft bewijskracht, doch liet moet gezegeld worden als u er geen last mee wilt krijgen. V r. 1. Welke route volgt men per rijwiel van Haarlem via Bussum naar Apeldoorn en hoeveel K.M. is dat? 2. Idem van Apeldoorn naar Zwolle? 3. Is van Zwolle naar Haarlem dezelfde route te nemen, of is er waarschijnlijk een kortere Antw. 1. Haarlem, Fort de Liede, zij wegn aar de Lijnden, zijweg naar Sloten, Am stelveen, Ouderkerk, Abcoude, 32.S K.M. Weesp, Ankeveen, Bussum 19.6 K.M. Hil versum, Hooge Vuursche, Soestdijk, Soest, Amersfoort 24.2 K.M. Voorthuizen, Oud-Mil ligen, Nieuw-MiLüjgen, Apeldoorn 43.4 K.M. 2. Heerde, Hatteni, Katerveer, Zwolle, 38.6 K.M. 3. Elburg, Harderwijk, Putten, Nijkerk, Eembrug, Hilversum, 's Graveland, Loener- s'oot, Abcoude en zoo naar Haarlem. In de N. Ha ad. Ct. van BKslag 23 deze. kwam onder de rubriek „Vragenbus" voori Kunt u mij een adres opgeven van den R.K Timm r'iedenbond in Haarlem. A:3 antwoord werd gegeven: adres den heer F. J. Bakker, M. v. Heemskerkstraat 37, voorzitter der afdeeling-. Dit antwoord is niet j-uisfc. 1. De R.K. Timmerliedenbond bestaat au zoodanig niet meer. Deze toch is op 1 Juli 1917 met de R.K. Kalk- en Steenbewer- kersbond St. Jan en de R:K. Schildersgezel- denbond „St. Lucas" saamgesmolten tot den R.K. Bouwvakarb.bond SL Joseph. Aile ca tegoriën van R.K. bouwwerklieden in bouwvak werkzaam worden daarin opgeuj- men. Het secreta: laat vau de afd. Haarlem R.K, Bouwvakbond is gevestigd bij B. H. Fren- sen, Klarenbeekstraat 49zwart. Zaandam naar Noordwijk aan Antw. 1. Zaandam, Amsterdam 8.2 K.M., Ouderkerk, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht 39 K.M., Zeist, Doorn, Leersum, Ame- rongen, Rh enen, Wagenningen, Renkum, 44.5 kilometer. 2. Halfweg 10.4 K-M., de Lijnden 3.6 K.M., Hoofddorp. Vennneperdorp, Lisse, r r Sassenheim, 25.5 K.M., Noordwijk, Noordwijk wacht moet Toen, ik echter, als "officier, be- 'aan Zee 8 6 K.M.: Gebouw St. Ba» o. Smedestr. Bavo-Bioseope 21 en 8 uur. In den Hout Concert Haarlem's Mu ziekkorps, half 3. Soc. „V ereeniging". Nation. Zang wedstrijd „Haarlem's Zanggenot". Prijs uitreiking. Apollo-theater. Bioscoop. „De Kroon" Bioscoopvoorstelling. „R ub t h o e k", Bloeinendaal. Avond concert. BLO EMEND AAL'. Gebouw Bloemend. Schoolvereeniging 10 uur v.m. tot 9 uur n.m. Bloemententoonstelling. AGENDA 29 JULI. Gebouw „St, Bavo." Smedt. ait 23 Ondersteuningsfonds. 8 uur Leden Re* traitefonds. - Jonge Typo's. St. Elisabeths-Vereeniging van 2—2ifa uur aanvrage om versterkende mid* delen voor arme zieken der SL E. V Bisschoppelijk Museum.— Jansstraat 79, geopend van 106 uur, tegen betaling van 25 cent. GEMENGD KOOR „ONDER ONS". De heer Henrie Piefage, directeur van het Gemengd Koor „Onder Ons", ontving van den heer C. F. Hendriks Jr te Bussum, lid van de jury voor de hoogste afaeeling Gemengde Koren van den Zangwedstrijd „Haarlem's Zanggenot" het volgende waardeerende schrijven: Bussum, 25 Juli '18. Zeer geachte heer. Ik heb 1.1. Zondagavond met groote bewondering de praestatie van uw Gemengd Koor „Onder Ons" aangehoord. Naar mijn opinie zou zeker uw koor den eer sten prijs behaald hebben, ware het incident in het opgelegde werk niet voorgekomen. Voor het uitvoeren van koorwerkje „De Leeuwerik" had ik mij een vereeniging voorge steld met kwaliteiten als de uwe. Ik ben echter met mijn koor, zooals u weet, ia de tweede afdeeling terecht gekomen en daar is maar een heel enkele vereeniging geweest, die er iets h peu prés dragelijks van heeft gemaakt. Wat zou het mij een genoegen doen, zoo uc het eens van uw vereeniging kon hooren. Het zal mij hoogst aangenaam zijn op een en ander eenig antwoord van u te mogen ontvangen en verblijf inmiddels met betuiging mijner bij- zomlere hoogachting, p ^dRIKS Jr, Spoorwegdiefstal. Uit een koffer* verzonden per Holl. Spoor van Haarlemn naar den Haag, is gestolen een bedrag vaa* ongeveer t .70,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 22