vaIToveral Magazijn „DE ROODE KAT STAD EN STREEK VRAGENBUS 11 ET DE PRIJZEN 1NMAAKPOTTEN Eü FLESSCHEN ZIET DE ETALAGE m HANDEL EN NIJVERHEID ORDE EN ARBEID KUNST EN KENNIS SPORTEN SPEL R E CH'tSZMC E N Ta^BOUw EN ViSSCHERU 55 üiwi@Esw!s©!M'fa«§r,ki ■- Telefoon 2517 Vanaf Zaterdag 3 tot en met Zaterdag S3 Augustus S@l3s uiv.over te gaan ook' gebruik zou maken iet betrekking tot de bovengenoemde Duit-' che voorraden. Het gevolg daarvan" is geweest, dat dr. teineke, die het recht van de Nederland- ■che regeering tot opvordering van met toe- temming der Duitsche regeering ingevoer- e waren niet erkent, gedreigd heeft' geen oestemming tot invoer meer te zullen ver trekken'. Zoo raakt evenwel de genees- aidd el voorziening door de distributie van !en wal in de sloot. CRISIS V A NOET .KOENHEDEN. De „Hector" is gisteren van New-York vertrokken,met een 1 adïng grondstoffen 'oor de broodbereid ing. Door den Minister van L. N. en H. wordt er kennis aan belanghebbenden gebracht, iat hij gezien zijne bekendmaking opgeno men in de Ned. Stct. van 2 Juli 1918 no. .52, betreffende inkrimping van de bloembollenteelt, gelet op de inkrim ping, welke die teelt reeds vrijwillig heeft óndergaan en nog_ ondergaat, van oordeel ;3, dat maatregelen van regeeringswege om die teelt nog verder in te krimpen, voor alsnog achterwege kunnen blijven. Het ligt echter in zijne bedoeling bij eene binnenkort te maken teeltregeling te bepa len, dat geen bloembollen zullen mogen wor den verbouwd op gronden welke vóór 1914 nog niet regelmatig voor de cultuur van bloembollen in gebruik wareu. Door den directeur van het War Trade De partement te Londen is besloten de uitgifte tehervattynvanuitvpercon- s e n ten naar Denemarken en Nederland van snijgereedschappen, drogerijen, zijdestof- fen en manufacturen, daaruit vervaardigde artikelen, znlks behalve de artikelen die reeds vroeger zijn bekend gemaakt. Aan de burgemeesters van alle gemeenten in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel is door den Minister van L., N. en H. de volgende circulaire gericht: Uit verschillende berichten, die mij hebben bereikt, is mij gebleken, dat veelal in de veengemeenten niet voldoende de hand wordt gehouden aan de door mij ten opzichte van bet vervoer van turf gestelde verbodsbepalingen. Ik acht het noodzakelijk, dat aan deze verbods bepalingen regelmatig de hand wordt gehouden, cn dat, indien blijkt, dat vervoer van turf in strijd met die bepalingen plaat3 vindt, onverwijld ot inbezitneming van ae betreffende partijen door heeren burgemeesters zal'worden overge gaan. Ik heb de eer u hierbij nogmaals uitdrukkelijk opdracht te verleenen tot inbezitneming over te gaan van partijen turf, die vervoerd worden zonder gedekt te zijn door eene vervoer-vergun- ning, afgegeven door of namens de Rijkskolen- distributie. Uitschrijvingvaneenprijs- vraag. Door do Vakschool voor schoenma kers te 's-Gravcnhage, den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons en Winkeliersverc'e- nigingen en de Redactie van het VakhlaJd voor de Schoenmakerij te Doetinchem is ge zamenlijk de volgende prijsvraag uitgeschre ven: „Wat is de beste maakwijze van den maat schoen in den tijd van ledemood!" Vóór 1 October 1918 moeten inzendingen van schoenen, leesten, beschrijvingen en tea- keningen franco gezonden worden aan don 'directeur van de vakschool voor schoonma kers te 's-Gravenhage, Dibbetsstraat 127. De jury bestaat uit 5 leden, te benoemen door de stellers der prijsvraag. De jury houdt hare zitting te 's-Graven hage tussehen 1 en 22 October 1918 en deelt den uitslag vóór 1 November 1918 mede aan den prijswinnaar, in het Vakblad voor de Schoenmakerij en in de Schoenmakerscou rant. De bekroonde inzending blijft bet eigen dom van de Vakschool voor schoenmakers te 's-Gravenhage. De uitgeloofde prijs bedraagt 100. Hot Vakblad voor de Schoenmakerij te Doetinchem schrijft de volgende prijsvraag uit: „Hóe krijgt een confectieeehoen zonder le der de meest mogelijke soliditeit bij de minst mogelijke kosten 1" 500 meter westelijk van deze inbeemsobe nederzetting, dus tusschen de stad der Bata ven en het tegenwoordige Nijmegen, is op verschillende plaatsen de gracht van de Ro- meinsche sterkte blootgelegd, die van 70 tot 105 n. Ohr. "het tiende legioen tot verblijf plaats gediend heeft. Ook do fundamenten van de hoofdgebouwen zijn gevonden DRANKBESTRIJDING Sperkendecijfers.De Diocesane Mariabond in het bisdom Haarlem, doe 6 Aug. op de vergadering te Amsterdam zijn 10 jarig bestaan viert, telde in 1908 22 afdeelin- gen met 2016 l'aden tegen 68 afdeelingen in 1917 met 5202 leden. oor de itomeinen m Dranu gesi.ois.eu ue geheel vastgesteld kunnen worden. njna De beoordeeling der ingekomen oplossin gen geschiedt door een jury van drie perso nen te benoemen door de Red. van 't Vak blad voor de Schoenmakerij. De jury hecht naar volgorde 't meeste ge wicht aan: a. De grootste soliditeit. d. De duidelijkheid der beschrijving, BuitenlandersinNederland.1 De Haagssche briefschrijver van de „Zwolsche Cnt." geeft een paar anecdoten over vreem delingen die onze taal nog niet al te beet spreken, maar toeh al weten te beduiden wat zij willen hebben. Op straat, op de Pier, bii de wedrennen, in de cabaret, in de koffiehuizenoveral vreemde talen, vreemde manleren, vreemde 'gezichten en kleedij. Alleen in de Witte is en voelt men zich in Holland. Ook de mu ziekuitvoeringen in de Tent worden, door de zorg van het bestuur en de bii stemming uit gesproken wer.sch der leden vrijgehouden van vreemde smetten. Omze taal aanleerendaaraan denikt al leen de „Hochkultur" op een Amerikaansche, Duitsche of Engeleche hoogeschool, al is het lectorschap voor de Hollandsche taal aan de Columbia Universiteit, te New-York weer opgeheven en de heer van Noppen, de lector, aan de Amerikaansche legatie hier te lande werkzaam gesteld. Do moeilijkheden, zich hier in 't dagelijkseh leven verstaanbaar te maken, worden licht voorgesteld en. geven al leen ruime stof tot jolijt. Zoo vertellen we el kaar, als pendant van den Engelschman, die m den winkel ging kraaien en klokken, oei zijn wensch naar 'eieren kenbaar te maken, Van een Frangaise, uit op lamsvleesch: „Donnez-moi vleesch van witte beest." „Van een konijn!" „Non, non.... van kleine witte beest." „O, een gans* I „Non.'non.... van kleine witte beest. bè. bè." Én ze kreeg Raar lamsboutje. Signora F., al vijf jaar in het land, beluist of kalsvleeseb, wist zich beter te h'olpen. Oor deel maar: „Ikke motte lappen." „Van wie, van wat!" „Van eenvitello.* „Is hier niet, meneer vitello../. van een koe misschien!" '-Neen, niet van een koe. Ikke motte lappen I van de zonen van doe koe." werd aan kalslapjes geholpen,.maar bij de klanten rees een lachbui, die zioli uit den Winkel over de J. van Stolberglaan verbreid de en wegstierf in den polder. Tabak op liet eo i 1 a n d Texel Op Texel zijn de proeven, die men met het verbouwen van tabak genomen heeft, naar wensch geslaagd. Waarschijnlijk zal de ver bouw van het Nicotiaansche kruid, in het volgend jaar op uitgebreider schaal ter hand genomen worden. KORTE BERÏCHTEM In ons verslag over de Donderdag gehouden zwemwedstrijden te Zandvoort meldden wij al reeds, dat men met de volgbooten nogal pech heeft gehad. Dit vond zijn oorzaak in het op z'n minst genomen zeer laakbaar optreden van de Zandvoortsche booteigenaars, die hier door menigeen eenige hachelijke oogenblikken hebben bezorgd, om niet te spreken van het ge vaar, waaraan men door hun handelwijze heeft bloot gestaan. Nader vernemen wij daarover het navolgende: Met-de bootjes hadden de organisators dezer wedstrijden pech. En als het waar is, wat ons omtrent de eigenaars der Zandvoortsche zeilboo- ten verklaard is, dan kan hun optreden niet an ders dan schandelijk genoemd worden, liet wed strijd-comité was met drie booteigenaren overeen gekomen een boot beschikbaar te stellen tegen 30 per dag, dus voor f 60 beide dagen, het geen voor de kas een uitgave zou eischen van 180.—. Een dag te voren kwamen de booteige naars met den eisch, dat alle negen bootjes ge nomen moesten worden, hetgeen niet noodig was en van de kas een uitgave zou vragen van f 540, waarover niet te denken viel. Deze eisch werd dus afgewezen en als gevolg daarvan weigerden de Zandvoortsdhe boot-verhuurders ook maar een enkele boot beschikbaar te stellen. Dadelijk stelde zich het comité nu in verbin ding met de marine-autoriteiten en het resultaat was, dat eenige vletten en een aantal matrozen beschikbaar werden gesteld. De vletten waren er wel, maar van de matrozen was slechts één aan wezig, een flinke, kranige kerel. Zijn kameraden waren door een straf-uitdeeling in de morgen uren verhinderd te komen. De matroos nam één boot voor zijn rekening om de boeien uit te zet ten en in de twee andere booten zouden de leden der reddings-brigade de leiding nemen. Maar al spoedig konden de vooral in Haarlem zoo goed bekend staande leden der Reddingsbrigade be merken dat zwemmen en redden_ gemakkelijker is dan roeien met losse riemen, in een nog al woelige zee. Herhaaldelijk kwamen zee'tjes over en de bootjes waren nu en dan een speelbal dei- golven, vooral toen van het bootje, waarin de jury en wij een plaatsje hadden gekregen, één der houten pennen, waartusschen de roeispanen zitten, afbrak. Lang duurde het dan ook meE a en waren „drijfnat" en was het noodzakelijk, om zinken te voorkomen met schoenen en een bus te gaan 1 hoozen. En In de andere bootjes moet het al niet veel beter geweest zijn, want na afloop van het eerste nummer werd door alle drie, zoo goed en zoo kwaad het ging, strandwaarts geroeid. En toen we weer op net zand stonden, geleek onze kleeding meer op een zwem- dan op een sportpak Maar dat moet men voor de goede zaak over hebben. Waar gaan wij heen R.-K, Bureau voor Crisls- aangelegenheden. Om voor de derde verstrekking van klompen in aanmerking te komen, is door den chef der afdeeling Manufacturen de volgende regeling getroffen. Zij, die bij de tweede verstrekking een verkla ring hebben geteekend, zullen thans weder een zelfde verklaring ontvangen. Voor hen, die deze verklaring niet hebben afgelegd en bij derde ver strekking in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen van toeslagbons voor klompen, moet een afzonderlijke opgave worden ingediend. Personen welke voor de 3e verstrekking in aan merking wenschen te komen (dus geen verklarin gen hebben geteekend voor de 2e verstrekking) kunnen zich bij ens opgeven of door middel van een briefje in de bus van „St. Bavo" de bonnen t. z. t. verkrijgen. De aandacht wordt er op gevestigd dat door den gebruiker op meerbedoelde verklaring datum1 en handteekening dient te worden geplaatst, ten zij deze den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt, in dat geval volge men de aanwijzing op de verklaring aangegeven. Verdere aanteekeningen zijn niet toegelaten, terwijl de bedoelde invulling met inkt dient te geschieden. Het toezenden der verklaringen geschiedt ge leidelijk tot en met 31 Augustus. Velen zullen, tot hunne teleurstelling, de be schikking van den Minister hebben gelezen, dat het verstrekken van toeslagbons voor goedkoop leder en goedkoope reparatie tijdelijk is gestaakt, wij vertrouwen dat weer spoedig tot het uitreiken zal worden overgegaan of iels daarvoor in de plaats, daar anders zoo langzamerhand alle te gemoetkomingen verdwijnen, schoenenbons is af- geloopen, sajet heeft ieder, op een enkele uit zondering na, pas één knot per persoon ontvan gen, toeslagbons voor goedkoop leder tijdelijk ge staakt, goedkoope kaas wordt ook al gebrekkig, gelukkig-is er weer een lichtpuntje: het ver strekken van onderkleederen voor goedkoopen prijs. In verband hiermede mochten wij een schrij ven ontvangen van den directeur van het Le vensmiddelenbureau, omtrent opgave van het aantal leden van den Bond en onze welwillende medewerking inzake het distribueeren, hetwelk op dezelfde wijze ongeveer zal geschieden als voor reparatiebons voor goedkoop schoenwerk. Wanneer alle door het kolenbureau gepubli ceerde verklaringen juist zijn, is het winterrant- soen van 11 eenheden gewaarborgd, te hopen is het dat van gemeentewege wederom zoo moge lijk finantiëele steun worde verleend aan de ge zinnen, welke het noodig hébben, evenals dit op zoo royale wijze het vorige jaar heeft plaats gehad. Daar sommigen vau meening waren, dat de leden van de Spaarkas» „St. Nicolaas" minder restitutie hadden ontvangen dan de leden van andere coöperaties, kunnen wij mededeelen, dat ons door den secretaris van de commissie voor afwijking van het bedrag zijn grónd vindt in niet dezelfde geleverde eenheden. In verband met klachten als zou één coöpe ratie meer kaas beschikbaar zijn gesteld gewor den, deelt de directeur van het Levensmiddel bureau ons mede, dat de in beslag genomen kaas, welke een zeer kleine hoeveelheid is, aan zieken huizen en coöperatie' is verstrekt, een en ander omdat er voor alle leveranciers een te klein kwan tum zou beschikbaar zijn. Klachten over slechte aardappelen en slecht gas bereiken ons iedere week, daar zullen wij zoo langzamerhand maar aan moeten gewennen. DE VICE-PRESIDENT van den hoogen RAAD. Bij kon. besluit is aan mr. A. M. 13. Hanlo, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten door hem in rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. NIEUWE MEST. Te Stadskanaal (Gr.) heeft de landbouwer G. Snijder welgeslaagde proeven genomen door land met ammoniak-water van de gas fabriek aldaar te besproeien. De zwarte ha ver, die 'op het land met ammoniakwater be sproeid, werd verbouwd, is zoo volwassen en heeft zoo'n ongekende lengte bereikt, dat thans reeds vele ervaren landbonwens beslo ten ammoniakwater als meststof te gebrui ken. m V r. Kunt U mij' ook zeggen, boe ie mand kan trouwen voor het kantongerecht als de ouders geen reden opgeven waa"ftm ze; weigeren? Duurt het lang eer men dan trou wen kan? Antw. Een minderjarig kind behoeft da' toestemming zijner ouders "om in het hu welijk te treden. Weigert een niet van do ouderlijke macht ontzette vader of moeder, dan kan het huwelijk in geen geval worden voltrokken. Een kind, dat meerderjarig ia en nog geen dertig jaar oud is moet toestem ming vragen aan vader en moeder. Heeft hét! kind de toestemming niet kunnen bekomen, dan kan het de tusschenkomst inroepen van den kantonrechter zijner woonplaats. Deze zal binnen 3 weken ouders en kind voor zich doen verschijnen, teneinde de zaak in hun wederzijdsch belang met hen te bespreken. Weigeren de ouders of een van hen ook' voor den kantonrechter, dan mag het huwe lijk eerst worden voltrokken na 3 maanden. De ouders die niet verschijnen, hebben ver der op het verloop van de zaak geen invloed. Weigert geen der ouders ook voor den kan tonrechter, hetzij omdat hij niet verschijnt1 of omdat hij alsnog toestemt, dan kan het huwelijk worden voltrokken na overlegging der akte van den kantonrechter. V r. Bestaat er in Haarlem een leerlooierij1. Hoe is het adres van die looierij? Antw. Dergelijke adressen kunnen wij ij deze rubriek niet opgeven. V r. Kan iemand mij ook helpen aan een recept voor het bereiden van koeken of koek jes uit boonenmeel of boonen? Antw. iWij vonden onderstaand recept van mej. van Hunteln: Boonenkoekjes: 300 O. bruine boonen," f groote ui of 2 preitjes, peterselie, zout (pe per), pl.m. 50 'G. vet of boter. De boonen uitzoeken, herhaaldelijk was- schen, een nacht weeken en gaarkoken (niet te gaar). Ze door de zeef wrijven of met dn schil malen. De gesnipperde uit of prei in de helft van de boter laten fruiten, ze door de fijngemaakte boonen mengen, naar smaak kruiden en zoo noodig wat boonenwater toe voegen. Tusschen twee vochtige lepeH koek jes vormen en in de koekepan bruin bakken. Geven met bruine-botersaus. V r. van Amateur te H. Antw. U kunt zoo'n lijst, voor hoeveel weten wij niet, maar voor 'n bagatel, be komen aan het kantoor van waarborgen, Oost-Indische Huis te Amsterdam. V r. Hoe moet men tabaksplanten behande len totdat zij gereed zijn voor tabak. Antw. Wanneer de plant volwassen is, d. w. z. ongeveer 45 a 50 c.M. hoog, plukl men de bladen voorzichtig af zonder dez« te scheuren. Daarna kerft men de steel door het dikste eind van onderen naar boven ia te scheuren (ongev. 20 c.M., daarna bossen (bij elkander binden) en in een tochtige schuur te drogen hangen. Zijn de bladen bruin (wat bij iniandsche tabau bijna onmo gelijk is) dan neemt men de bossen bij el kaar, stapelt deze op en laat ze wat men noemt broeien. Hoe lang dit moet gebeureq is ons niet precies bekend. Het hangt ge heel af van den sniaak van den gebruiker. Vaklieden raden ons aan zich door het proe ven van en ruiken aan de versch geplukte bladen te overtuigen of het de behandeling wel loonen zal. Is er eenige smaak aan ot reuk, dan zal de kwaliteit nog minder zijn dan de allergoedkoopste soorten uit onze over zeesche bezittingen en zal deze tabak niet te genieten zijn. Vr. Weet u ook wanneer het le gedeelte der Genietroepen onder de wapenen moet kó men van lichting 1919? Antw. Omstreeks begin October 1918. V r. Mijn dochter is tot Mei verfiuurd en werd, na 9 weken in betrekking te zijn ge weest, ziek. Zij .werd op staanden voet ont slagen zonder kostgeld of zonder huur. De patroon zei dat hij geen dokter wilde betalen en haar daarom ontslagen had. Wat is daar aan te doen? Antw. Wanneer de ziekte niet ontstaan is door eigen schuld van uw dochter of niet het gevolg is van een ziekte, welke moedwillig werd verzwegen bij indiensttre ding, moet' de patroon voor verpleging zor gen gedurende 6 weken en kan hij uw doch ter niet op staanden voet zonder schadever goeding ontslaan. Wendt u tot den kanton rechter en voorziet u eerst bij uwen burge meester van een briefje van onvermogen. V r. Waaneer moet het 3e Ecg. cavalerie 2e gedeelte opkomen? Antw. Omstreeks begin December 1919. Wat uw andere vraag betreft, kunnen wij u antwoorden dat u recht hebt op schadever goeding, wanneer vaststaat dat het land ver kocht is. AVendt u tot een advocaat. V r. Is het u bekend, wanneer het 2e Rog, Vesting Art. He Bat. 3e gedeelte der lick' ting 1919 moet opkomen! Antw. Vermoedelijk omstreeks beigiu Oc tober 1919. V r. Hoe moet ik beesenwiin maken! Antw.: 1MI KG. bessen: 1 Liter water: 36 gram wijnsteenzuur, suiker. De vruchten kneuzen en 24 uur laten staan met het water en wijnsteenzuur (of salieylzuur). De massa daarna door een linnen doek laten loepen, opt iedere liter sap wat suiker toevoegen. Wan neer do suiker opgelost is, het vocht over doen in schoon gemaakte flèsscheu. Stevig kurken en liggende bewaren. 9» Lupinen als voedingsmiddel. Mét een kapitaal van 3 millioen mark is te Ühemnitz een maatschappij opgericht, welke zich ten doel stelt, de verwerking op groote schaal van lupinen tot een voedingsmiddel voor menscih en dier. In vroegeren tijd gold le lupine als een gewas, dat voor de voeding ioegenaamd geen waarde bezat. Doch vóór ongeveer een halve 'eeuw gelukte het den apotheker dr. Simpson, te Mohrungeii, de bittere stof, welke de plant ongenietbaar maakt, te verwijderen en de groote hoeveel heden eiwit en vet, in dit gewas voorkan ten, dienstbaar to maken aan de volkevoe ling. Het uit de plant verkregen meel bleek uitstekend geschikt bii de bereiding van brood. Maar omdat toen het broodkoren in overvloed voorhanden was, geraakte de uit vinding van Simpson in vergetelheid. Thans, •ij de groote behoefte aan voedingemiddelen, leeft prof. dr. Baekhaus. de bekende chemi- -us en samensteller van verschillende voe lingsartikelen. met kracht do bereiding van lUpinen voor de volksvoeding aanbevolen. .Sn bedoelde maatschappij zal nu op zeer uit gebreide schaal uit lupinen meel bereiden voor het bakken van brood. Uit den afval ."an deze fabricatie zal tevens een uitstekend voeder voor het vee worden samengesteld. Van regeeri ngs wege wordt nn in Duitseh- and met kracht op cfo teelt van lupinen, wel- ve de laatste jaren zeer achteruit ging, aan gedrongen. •UALDERON. Bij de eerste opvoering op 1 September a.s. van Calderon de la Barca's De Rechter van 'alamea in den Hollandsehen Schouwburg te Amsterdam zal Dr. Felix Rutten 'oen inlei- ,'end woord spreken. DE OPGRAVINGEN TE NIJMEGEN. Prof. Holwerda heeft dit jaar zijn naspo ringen te Nijmegen voortgezet. Thans is do ringmuur van de twee jaar geleden ontdekte Batavenvesting. die Claw- tius Civilis in het jaar 70 op zijn vlucht de Romeinen in brand gestoken heeft, ...,-.1. «1 IJ Imnnnri WAPfl ÜT1 Wedstrijden te Haarlem. De vol gende belangrijke cricket wedstrijden zullen in Augustus op het-Rood- en Wit-terrein gespeeld worden. 4 en 7 Aug.R. en W.P. O. W7 A. I. 8, 9 en 10 Aug.: P. O. W. A. I—P, O. W. B. I. 11 Aug.R. en W.P. W. (Enschedé) om a'en Telegraaf-beker. 12 en 13 Aug.: P. O. W.-Geïnt. Eng. Offi cieren. 14 en 15 Aug.Postliuma XIP. O. W. 16 en 17 Aug.: Poatbuma XIEngelsohe zeelieden uit Groningen. Aan de oplossing worden twee prijzen ver bonden. A. voor het bestgemaakte daanefc-aomor- laarsje 75. B. voor de bestgemaakte beeren-wintdr- bottine ƒ.75. b. Het netste uiterlijk. c. De laagste kostende prijs. Te Utrecht is opgericht een R.-K. Na tionale Hanaebond' van Sigarenwinkeliers. Bij oen fabrikant te Kaatsheuvel zijn 250 vellen leder ter waarde van 3000 gestolen. Sedei't e enige dagen is een der grootste Haagseb c assurantie-katoren gesloten. Van 't personeel, ten getale van 24, zijn 22 door de Spaansche grie.p aangetast. Ook in het vluchtelingenkamp te Gouda is de Spaanscho griep uitgebroken. 165 perso nen zijn reeds in het ziekenhuis opgenomen, dagelijks neemt de ziekte onder de Belgen toe. Ook breidt de ziekte zich nog steeds uit on der de militairen en burgers. De chef van den geneeskundigen dienst te Assen heeft ter kennis gebracht, dat op goede gronden kan worden aangenomen dat 't epidemisch heerschen van de Spaansche griep op heden, 3 Augustus als geëindigd kan worden beschouwd. Alle genomen maatrege len zijn van 4 Augustus af ingetrokken. Do arbeiders, werkzaam aan de Turf- 6'trooiselfabriek van de firma Tarwindt en Arntzveen te Almelo, hebben het werk ge staakt. Zij eischen hooger loon. Bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Spaarbank te Harlingen, heeft het be stuur der bank besloten, aan ieder kind ge boren te Harlingen in de maand Augustus van dit jaar, een jubieum-Spaa ébanik boek j e te geven, waarop een bedrag van 19 is in geschreven en daarbij een spaarbusje in bruikleen te geven. Te Winschoten is een miniatuur-oorlogs schip van omstreeks 1600, dat voor oud op een zolder was geborgen, voor fl 1000 verkocht aan het Ned. Hist. Scheepv. Museum te Amsterdam. i. Te Valken&waard is de sigarenfabriek van de firma Gijrath-Bots wegens gebrek aan tabak stopgezet. Circa 200 arbeiders zijn werk loos. In een café te Beek bij Nijmegen is een vreemdeling aangehouden, verdacht van spion- nage. De man is naar Nijmegen overgebracht. Te Weert (Limib.) is gisteren in het onge bruikt liggende magazijn van de „Fetroleum- Mij. de Automaat" door de kommiezen een reus achtige partij kleedingstoffen, chocolade, enz., ter waarde van ongeveer 4000 gulden ontdekt. Onder het contingent Engelsche krijgsge vangenen dat a.s. Woensdag naar Engeland wordt vervoerd, bevinden zich 3 krankzinnigen, waaronder 1 officier. LAAKBAAR OPTREDEN. goedkoope brandstoffen is medegedeeld, dat ieder dezelfde restitutie heeft ontvangen en een kleine ONZE TIJDINGZAAL. Er zijn van lieden af weer een serie nieuwe Engelsolie en en'kele Duitsche foto's, benevens verschillende prentwerken in onze tjjdingzaal geëxposeerd. De landbouwtentoonstel ling te Boxtel. De verncemt, dat de landbouwtentoonstelling te Boxtel niet daargaat, in verband met den al te kor ten tijd van voorbereiding. Groote Reclame-week "(fik

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6