BINNENLAND VAN OVERAL* STAD EN STREEK THIiSSEN EN REITH KUNST EN«KENNIS ORDE EN ARBEID SPORTTEN SPEL Ernstig spoorwegongeluk. DE spaansche griep. 173 I en- Downing, de Ier, die door. een Duitsclfe luikboot op de kust van Ierland aan land werd gezet en voor een krijgsraad terecht moest staan, ia tot levenslangen dwangar beid veroordeeld. Donderdag vielen tien vijandelijke vliegers 'de stad1 Duren (Duitschiand) aan; 8 bommen werden geworpen, 12 personen werden ge dood, 12 zwaar en 2 licht gewond. Donderdagmiddag werd Trier door een aan tal Engelscke vliegers aangevallen; de ge worpen bommen richtten vrij groote schade aan, een kind werd gedood, vier personen liepen verwondingen op. De Minister van Oorlog van de Vereenig- de Staten zal een nieuwe legerwet indienen, waarin do militaire leeftijd van 18 tot 45 jaar wordt gesteld. Uit Zwitsersche bron wordt gemeld, dat in Argentinië de locomotieven der tremen met mais gestookt worden, daar de Entente geen scheepsruimte heeft, om dit voedsel te vervoeren. Terwijl zóó gebrek wordt geleden Generaal March heeft in de Amerikaansche Senaatscommissie verklaard, dat in Juli meer dan 300,000 man naar Frankrijk zijn verscheept. Het totaal der-Amerikaansche strijdkrachten in 't Westen bedraagt thans 1,300,000. Het Cubaansche parlement heeft een wetsont werp aangenomen, waardoor de pres:dent ge machtigd wordt troepen naar Frankrijk te zen den. - Te Vork tussclien Kesteren en Nijmegen, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat meerdere slachtoffers heeft gecischt. Twee goederentreinen van de Hollandsche Spoor, respectievelijk komende uit Rotter dam en Nijmegen, zijn te 1 uur 10 minuten, juist in het station Vork, op elkaar ge- loopen. De botsing was ontzettend. Onmiddellijk gedood werden de gehuwde hoofdgeleider Haak, uit Nijmegen, en de arbeider-remmer G. Horsting, uit Arnhem. Zwaar gewond werden opgenomen de on gehuwde arbeider-remmer G. H. Peters, uit Arnhem, de gehuwde losremmer T. H. Hoks- bergen, uit Arnhem, de machinist v. Amers foort, uit Rotterdam, de leerlingen-machinist Struyving, uit Rotterdam en Stóuthorst. De zwaargewonde arbeider-remmer Peters Is hedenochtend te 11 uur in het R.-K. Zjekenhuis te Nijmegen overleden. De toestand van een zesden zwaargewonde len losremmer Wiliemsen, was hedenmiddag ernstig. Aan „Het Maandagochtendbl." ontleenen wij de volgende bijzonderheden: De materiee ls schade is aanzienlijk. De locomotieven werden, alleen aan den voorkant beschadigd, maar in. het verdere voorste gedeelte van beide treinen werd een ontzaggelijke ver woesting aangericht. De bagagewagens en 4e daarachter komende goederenwagens zijn op elkander geschoven, en eenige wagen3 In beide treinen werden vrijwel geheel ver splinterd. Op een punt stapelden de wagens zich op tot de hoogte van een huis. De an dere werden ais een veertje uit de rails op het perron geworpen. Een met steenko len geladen wagen viel omver en stortte zijn inhoud over het stationsemplacement pit. Ook een hoeveelheid melk uit een met melkbussen geladen wagon ging verloren. In een tereingedeeite ontstond brand, doch deze was spoedig gedoofd. Omtrent de oorzaak van den ramp ver beert men nog in het onzekere. Het signaal voor den uit Rotterdam komenden trein stond op veilig en deze reed met volle vaart loor het station Vork. Het signaal voor den brein uit Nijmegen stond onveilig en dit is 'door dan machinist opgemerkt. Tot tweemaal toe heelt hij het signaal „remmen vast" ge geven. Desniettegenstaande is de trein door gereden en had de botsing plaats. Een voor- foopig onderzoek heeft aangetoond, dat de remmen inderdaad vast stonden en vermoe delijk moet een defect aan de reminrichting lus het ongeluk veroorzaakt hebbep. Het verkeer over Vork was Zondagnacht en -morgen versperd. Zondagochtend te 7 uur 40 min. konden 'de treinen voor en van Nijmegen over EistRessenBemmel geleid worden. Het Dpruimingswerk zal echter nog geruimen tijd vorderen. Zondagochtend en -namiddag arriveerden nog uit verschillende richtingen verschillen de hulptreinen met personeel en materieel VDor het opruimingswerk, dat krachtig werd ter hand genomen, doch slechts langzaam vorderde, omdat er ontzaglijke moeilijkheden te overwinnen waren. Vooral aan den kant van den Arnhemschen straatweg, waar een' drietal wagons tegen,*in en op elkaar ston den, hadden de spolorwegmannen en hun chefs handen vol werk en het was langen tqd een raadsel, hoe zij dezen chaos van wielen, binten, ijzer en hout uit elkaar zou den halen. De seintoestellen, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevonden van de plek waar de verwoesting het hevigst' was, zijn onbeschadigd. Nadat de doktoren Scheltema en Blanken uit Eist en dr. Moes uit Nijmegen de eerste hulp aan de gewonden, die allen bij kennis waren gebleven, hadden verleend, werden dezen met een hulp-brancard-trein paar Nijmegen overgebracht, Peters (later overleden), Wiliemsen en Hoksbergen wer den opgenomen in het R.-K. ziekenhuis. Van Amersfoort en Struyving in het A> ilhelmina- ziekenhuisde leerling-machinist Stouthorst, alleen aan het hoofd gewond, had geen op neming in een ziekenhuis noodig. Het lijk van Horsting zat Zondagmiddag nog tusschen een drietal ineengeschoven wa gons bekneld. De ongelukkige was geheel verpletterd en werd op slag gedood; het hoofd werd hem gedeeltelijk afgekneld- De hoofdgeleider Haak heeft enkele seconden voor de botsing den bagagewagen willen ver laten; de door den schok dichtslaande deur hoeft het hoo.d van den romp gescheiden, pe toestand van Wiliemsen, die een been breuk en ernstige kneuzingen bekwam, was hedenmiddag ernstig. Hoksbergen heeft een gebroken arm gekneusden voet'. Van van Amersfoort heeft een lichte hoofdwonde. De machinist van den Nijmeegschen trein bleef ongedeerd. Afgrijselijk vu het om te zien, hoe het lijk van dep arbeider-remmer Horsting tus schen de overblijfselen der wagons bekneld zat. De ongelukkige was blijkbaar aan zijn werk geweest en bij het rem toes tel door den snellen dood achterhaald. Zijn vreeeelijk verminkt lichaam zat in allerlei bochten tusschen het ijzerwerk. Een arm hing slap naar beneden en de moedigen, die zich in een hoepelvormige opening in de kluwen van wagonresten durfden belgeven konden constateeren. clat van het hoofd slechts een gedeelte was overgebleven. Den geheelen Zondag kwamen honderden nit den omtrek van Nijmegen en Arnhem naar de plaats des onheils, om de verwoes ting in oogenschouw te nemen. Dienstregeling reizigers- treinen. Voor het vervoer van reizigers zijn vanaf 3 Augustus de volgende treinen ingelegd: a. Des Zaterdags: le. Voortrein 109 Utrecht Groningen, vertrek Utrecht: 1.4? uur n.m., aankomet Groningen 5.44 n.m., stoppend te Amersfoort, Zwolle M'oppel. Hoogeveen en Assen; 2e. Voortrein UtrechtGroningen, vertrek Utrecht: 6.07 n.m., aankomst Gronin gen, 10 uur n.m., stoppend te Amersfoort, Meppel, Hoogeveen en Assen. b. Des Zaterdags en Maandafes: Voortrein 106 Groningen—Utrecht, vertrek Groningen 8.36 uur v.m., aankomst Utrecht: 12.25 uur n.m., stoppen fo Assen, Hoogeveen, Meppel, Zwolle en Amersfoort. M inister Posthuma. De Minister van L., iSf. en H. is Zaterdag naar Rnnrlo vertrokken, om het verdere verloop van de crisis dóór af te wachten. Alle belangrijke stukkeu worden hem daar heen tor afdoening nagezonden. De „N i e n w-A m s t e r d a m°. Het ss, „Nieuw Amsterdam" ie Zaterdagmiddag 2 uur van Rotterdam naar New-York vertrok ken. Monopoliseering van het B.r.a.n.d- verzekeringbedrijf. In haar thans ver schenen rapport, komt üe commissie voor de monopoliseering van bovenstaand bedrijf, o.m. tot de volgende conclusies: 1. dat over de jaren 1904—1913 het premie-inkomen van ongeveer 300 in Nederland werkende brand verzekeringmaatschappijen over hun bedrijf hier te lande ongeveer f 10.366.389 jaarlijks bedragen heeft; 2e. dat van dit bedrag, dcor- eengenomen per jaar, f 6535.501 voor ver goeding van geieden brandschade en f 3297.909 voor verschillende kosten is be taald geworden, waaronder salarissen en pro- .visiën begrepen zijn, zoodat het batig saido slechts f 533.279 heeft bedragen. Do commissie geeft dan de volgende slot beschouwing: terwijl eenerzijds gebleken is, dat de winsten van het brandverzekering- bedrijf in Nederland veel geringer zijn dan door den minister verwacht werd, is ander zijds aangetoond, dat de financieele resul taten tengevolge van de staatsexploitatie, al wordt zij ook zoo goed mogelijk georgani seerd, ia geen geval belangrijk zuilen stij gen, veeleer naar de overtuiging der Com missie ongunstiger zullen worden. Overweegt men dan nader, hoe diep de monopoliseering in de belangen van het geheele volk zal in grijpen, dan kan de conclusie geen andere zijn, dan dat liet doorvoeren der monopoli- seering-plannen ten sterkste te ontraden ia, niet alleen met het oog op de belangen, zoowel van verzekerden als van verzekeraars doch ook met het oog op het feit, dat het verwachte gunstige financieele resultaat nooit zal intreden. De conclusie vau het lid der commissie Mr. AV. H. A. Eiink Schuurman, die zich met! de motiveeriug zijner medeleden in de Uommissie, niet geheel kon vereenigen en daarom den minister een afzonderlijke nota overlegde, komt evgneens op. sterke ont rading neer van de doorvoering der mono- poliseeringplanhen. CRISISAANGELEGENHEDEN. Naar het Bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt, zijn de vroege aardappelen zoo goed als op en moe ten thans de vervroegde Eigenheimers en Borgers aan de beurt komen. Langdurige koude en droogte echter, alsook de schaarschte aan bemesting, zijn oorzaak dat zoowel in Friesland als in Gelderland en Flakkee, de opbrengst der vervroegde Ei genheimers zeer tegenvalt. Met het oog op den minderen oogst is het noodig gebleken, het rantsoen te bepalen op 4 K.G. pei hoofd. Gelijk bekend, is het de bedoeling van de r egeering een groot kwantum vleesch in te vriezen. Naar de Haagschc redacteur van „Het Volk" thans uit goede bron verneemt zal binnenkort worden opgericht een r ij ks - bureau voor vr i e s i nr ic.h.t.i.n.g.e.n, waarvan, de ingenieur Koopman tot directeur zal worden, benoemd. Men kan aannemen, dat de distributie van versch vleesch tot ongeveer December zal duren, waarna met- die van het bevroren vleesch zal worden begonnen en dat de slachtingen voor het koelen voornamelijk in September en Octo ber zullen worden gehouden. Men stelt zich voor, dat ongeveer 20 milüoen Kg. levens behoeften zullen worden ondergebracht in koelinrichtingen welke hoeveelheid voorna melijk uit vleesch zal bestaan (van runde ren, schapen en varkens). De „N. R. Ct." deelt mede, dat er bin nenkort uitvoer van melk- en kalf- koeien naar Duitschiand zal plaats hebben. Naar „De Tel." uit gez bbende bron verneemt, stelt de N.O.T. gen in het werk om van de Amerik regeering gedaan te krijgen, dat zij i... toestaat met- de „Nieuw-Amsterdam" een lading vet aan te brengen. De mogelijkheid, dat men tot overeenstemming zal geraken, is vrij groot. Het dreigend gevaar voor stop zetting der sigarenindustrie, waarvan wij on- lano-s melding maakten, schijnt thans gelukkig afgewend. In hotel l'Europa te Utrecht had Za terdag een vergadering plaats van alle sigaren fabrikanten, aangesloten bij den K.-K. Zuiaeiij- ken Bond van Sigarenfabrikanten in Nederland. In deze bijeenkomst, welke werd geleid door den heer H. H. F. Becker uit Krommenie, kon als resultaat der met den Minister van Landbouw enz. gevoerde onderhandelingen worden mede gedeeld, dat Z.Exc. bereid gevonden was, in het algemeen bij maatregelen Ten aanzien van het bednjf de organisaties te kennen en dan ook twee sigarenfabrikanten, aan te wijzen door de verbonden sigarenfabrikanten, te doen onnemen in de commissie van het Rijksbureau voor tabak. In zake de prijsveihooging heeft Z.Exc. ver klaard, naar voorts werd medegedeeld, dat naar zijn meening de fabrikanten tegen een behoor lijke belooning moeten fabriceeren, doch dat niet ten koste van het publiek buitengewone winsten mogen worden gemaakt. Als leden voor de commissie van bet R. B. T. werden door de vergadering aangewezen; voor den R.-K. Zuidelijken Bond de hèer R. Mignot te Eindhoven en voor "den Noordelijken Bond de heer W. F. Smit te Kampen. De vergadering was ten slotte van oordeel, dat met het oog op de verkregen resultaten geen aanleiding meer bestond de stagnatie in het be drijf nog langer te doen voortduren, waarvan zoo spoedig mogelijk aan de regeering mededee- ling zal worden gedaan. Voorts werd nog be sloten zocdra de twee bovengenoemde heeren I noemd zijn, de „verklaring" van het R. B. te teekenen. Het geschil mag dus als opgelost worden beschouwd. De permanente commissie inzake Crisis-maai regelen uit de Katli. en Christelijke Werklieden bonden, beeft per adres nogmaals bij den minister vaLandbouw aangedrongen op het openen van gelegenheid tot het opdoen van aardappelen als winterprovisie voor alle gezin nen, die zulks wenschen. KUNSTDRIJVERS EH EDELSMEDEN ScboSerweg Haarlem i-s Albert Hahfl t. Te Watergraafsmeer overleed Zondagnacht m den ouderdom van 42 jaar, Albert hiahn, de bekende teekenaar van „Het Volk" De vrije Zaterdagmiddag. Vrijdagmorgen 2 Augustus hadden do verte genwoordigers van „St. Raphael", de N'sd. Vereeniging en de Prot, dir. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel een onderhoud met de Directie der Ned. Spoorwegen, naar aanleiding van een verzoek tot invoering van den vrijen Zaterdagmiddag Hierbij bleek, dat de directie ^ïfot ongelegen was de vrije Zater dagmiddag voor -het wenkplaatspersoneel in te voeren, doch dat eerst gelijkheid, inzake werktijdregeling voor alle betrokken werk plaatsen moet verkregen zijn. Voor het overigo personeel, inzonderheid! bureaupersoneel, zag de öirectfo niet, dat, ge let op de technische bezwaren in een spoor wegbedrijf, op bevretigende wijze dien! vrijen Zaterdagmiddag zou zijn in te voeren. Aan de regeling voor het werkplaatsper- soneel wordt reeds gewerkt. Athletiek-wedstrijden te Edam. Het nummer hoogspringen zonder aanloop, kampioenschap van Nederland, had den volgen den uitslag: 1. L. B. van Randwijck V.E.L.) 1 M. 41.5 (nieuw record); 2. L. F. J. Malil- mcijer (U.D.) 1 M. 36.5; 3. J. J. Petri (Haar lem) 1 M. 30.5. Kampioen van Nederland L. B. van Randwijck. M. B. Wielrennen in het Stadion. Wedstrijd no. 1Premiewedstrijd voor alle inge schreven profs over 8 KM., 20 ronden. Na elke twee ronden een premie van f 5 met 5 eind- premies. Uitslag: Eindstand 1. Luykx, 2. Moeskops, 3. J. v. d. Wiel, 4. Blekenmolen, 5. Wiersma. Premies gewonnen door: v. Boxel 3, Luykx 2, Leene 2, v. d. Wiel 1 en Storm 1. Tijd niet opgenomen. In de eindspurt ontstond een fraai duel Luykx-Moeskops, door eerstgenoemde met een wiellengte gewennen. Wedstrijd no. 2. Wedstrijd om den Palmer- beker voor amateurs over 1200, 5000 en 10,000 meter met puntentelling. 8 Deelnemers. le serie 5000 M.: 1. „Willy", 2. Veldkamp, 3. Amelsbeek. Tijd 8.37. N. g. Koelewijn, Jans, Maring, Woltershoff en Jans Tijd 8.37. 2e serie, 1200 M.: 1 Veldkamp, 2. Willy, 3. Jansen. Tijd 1.54 3/5. Met gering verschil ge wonnen. Koelewijn en Veldkamp kwamen voorbij de eindstreep te vallen. 3e serie, 10,000 M.: 1. Koelewijn, 2. Jansen. 3. „Willy". Tijd 19.7 4/5. De totaal uitslag was dus: I. „Willy" 1 plus 2 plus 3 is 6 punten, 2. Veldkamp 2 pl. 1 pl. 4 is 7 punten, 3. Koelewijn 4 pl. 4 pl. 1 is 9 pifnten, 4. Jansen 4 pl. 3 pl. 2 is 9 punten. Wedstrijd no. 3. Handicapwedstrijd voor alle ingeschreven profs over 1200 meter. De le vijf van elke serie komen in de finale. le serie: 1. Lamijn, 60 M.; 2. Franssen, 80 M.3. Deutz, 120 M.; 4. Engelen, 70 M.5. Leene, 10 M. Tijd 1.401/5. N. g. o. a. Van Boxsel (0). 2e serie: 1. J. v. d. Wiel, 40 M.; 2. v. Eek, 60 M.; 3. Vermeer, 70 M.; 4. Blekemolen, 40 M.; 15. Storm, 60 M. Tijd 1.43. N. g. o.a. Moes kops (0). Finale: 1. Storm, 60 M.; 2. Lamlijn, 60 M.; 3. Engelen, 70 M.; 4. v. Eek, 60 M. Tijd 1.48 4/. Mooie aankomst. Wedstrijd no. 4. Match h quatre m 2 ritten eik- van 30 K.M. achter levende gangmakmg. Deel nemers Stol, gangmakers: Tulleken-Franssen. v. d. Wiel-v. Boxsel, Storm-v. Eek en Triplet Welle-Veldkamp-Lamijn; Spiesens, gangmakers: Blekemolen-Luykx, Anseeuw-Stuy, v. d. Casteele- Govaerts; Straat; Moeskops-Leene,. Wiersma-De Rooy, Aquina-Burgers en triplet Barendse- Deutz-HouZer; v. Gent: De Castro-Vermeer, En- gelen-Lamijn en Kiekens-Hendriks. le serie: 1 Straat, 2 Spiessens, 1/8 ronde; 3. Stol, 1 3/4 ronde; 4 v. Gent, bijna 4 ronden. Tijd 45.15 3/5. 2e serie: 1. straat, 2. Spiessais, 7/8 baan; I.,, 21/5, baan; 3. van Gent, bijna 4 banen. Tijd 45.54 3/5. Cricket. 2e Klasse Noord. V.R.A. Ila- Haarlem II. Haarlem, dat met een gehaven de ploeg en slechts tien man verscheen, won den toss en zond V. R. a. het eerst naar de wickets, dat het tot 141 runs bracht, waarvan De Gorter 63, G. C. Kortenhorst 19, Leeser 13 en J. van der linde 15. Bowliugcijfera Haarlem: Van Buren ówoor 62 en Paulen Jr, 4r voor 44. De Haarlemmers zaten daarna voor een ma1- gere 42 spoedig aan den kant. Alleen Taacrelle met 14 kwam in de dubbele cijfers. Thesen Ender nam 4 voor 11 en v. d. Ckijs 5 voor 18. In den follow-on werd Haarlem voor een totaal van 51 uitgegooid, waarbij Van Dorp met 12 not out topscorer was. Bowlingcijfers V. R. A.: G. G Kortenhorst 2 voor 14, Dolleman 4 voor 24, v. d. Chijs 3 voor 4. V. R. A. won dus met innings en 48 runs. Schermwedstrijden te Zand- voort. Equipe-wedstrijd1Heldersche Scherm- vereeniging, kapt. W. W. Hubert van Blijen- burgh, kapt. J. Doorman, officier van admini stratie der marine D. Pothoven, lt. ter zee le klasse, M. H. van Duim. 38 gewonnen partijen 73 ontvangen treffers. 2. Zaal Giandomenici, S. Zelclenrust, L. De- larinoy, kapt. H. J. M. Wijnoldy Daniëls, F. Vigeveno, 29 gewonnen partijen, 95 ontvangen treffers. 3. Amsterdamsche Sdiermclub, W. Brouwer, Mr. F. H. v. Heukelom, It. J. v. d. Wiel, res. lc it. J. van Steeden. 24 gewonnen partijen, 105 ontvangen treffers- 4. Nederl. Schermbond, C. F. Schrurs, P. Lugtenburg, N. Nederpelt, P. Fraterman. 5 gewonnen partijen, 135 ontvangen treffers. De personeele wedstrijd werd door L. Stam, van de „Vrije Wapenbroeders", te 's-Gravenhage gewonnen, hetgeen een bijzonder succes vöor den nog onbekenden schenner mag worden genoemd. De uitslag is: le pr. L. Stam, 7 gew. partijen, 14 ontv. treffers; 2e pr. B. Agneessens, 6 gew. partijen, 14 ontv. treffers; 3e pr. P. Laan, 5 gew. partijen, 16 ontv. treffers; 4e pr. N. Aphel, 5 gew. partijen, 18 ontv. treffers; 5e pr. G. Vige veno, 4 gew. partijen, 16 ontv. treffers; 6e pr. J. G. Salomonson, 3 gew. partijen, 17 ontv. tref fers; 7e pr. res. It. R. Pappenheim, 3 gew. par tijen, 19 ontv. treffers; 8e pr. It. L. Diephuis, 2 gew. partijen, 21 ontv. treffers; 9e pr. It. J. Nicolaas, 1 gew. partij, 13 ontv. treffers. M. B. Eengevaailjjkeiüwieldicf. Op de Hecrengracht, voor de T'wentsehe Bank te 's-Hage. trachtte Vrijdagmorgen om streeks half twaalf een soldaat een dames rijwiel te 6telen. Op het oogenblik, dat hij weg wilde rijden, versoheen de eigenares, die zich met haar geheele gewicht op deu dief wierp, met het gunstige resultaat, dat allen op d!i straat vielen. De soldaat ging op den loop, achtervolgd door een sergeant, hene vens een enorme menscbenanenigte. In de Ca- suaristraat keerde de dief, geen uitweg meer ziende, zich plotseling om, trok een groot mes en wilde daarmede den sergeant te lijf. Deze haalde zijn sabel nit de eefeede en nu ontstond er een alleramusantste schermpar- tij. De soldaat 'bleek goed te kunnen scher men, zcodat de sergeant, een inmiddels ter hulp gesnelde'wacht bevel moist gewen de geweren op den dief te richten en te vuren, nadat het publiek vooraf wae gelast ruim baan te maken, tea1 voorkoming van verdere ongelukken. Tot zijn geluk zag de door het dolle heen- zijnde rijwieldief in, dat thans zijn leven op het spel stond en achtte hij het maar gera- den zijn mes op te bergen en zi.eli oY3r te ge- ven. Onder strenge bewaking werd het gevaar lijk heerschap opgebracht. HetvIoekverboditeZwijn- d r e e h t. De ontwerp-verordening tegen het misbruiken en onteeren van Gods Naam op de openbare straat, met als straf ten hoogsfo zes dagen hechtenis, is in den Zwijn- dxechtschen Raad met 9 tegen 1 stem aange nomen. Dat liep nog goed af. Woens dagavond omstreeks half 12 is de Garijpster- stoomboot, terugkeerende van Sneek, met een 40-tal bezoekers in.het Sneekermeer op een wrak van een praam gevaren, tengevol ge hiervan 'ernstig lek geraakt en na een kwartier gezonken. De passagiers en beman ning konden nog tijdig worden overgenomen door andere booten. Ergerlijk. Dezer dagen beeft zich bij de politie te Woerden een schippersknecht vervoegd, die, daar hij geklaagd had over keelpijn door zijn schipper te Utrecht van boord gezet was-. De inan vreesde n.l. voor besmetting van zich en zijn gezin met Spaansehe ziekte. Te voet wilde de zieke krnicht naar Rotterdam gaan, waar hij thuis hoort, doch te Woerden gekomen, moest hij de reis opgeven. De politie heeft hem verder geholpen. Geen kleinigheid. In „De Moie- rijsehe Courant" kon men dezer dagen het volgende lezen: „Wij hebben voor onze bu reaux een groote serie Engeleche generaals en admiraals 'opgehangen." Toch weggevoerd? Onlangs meld de „De Haonb. Nachrichten" dat Z. E. Kard. Morcier zich met goeden uitslag tot Z. H. 'den Paus had gewend, om de Belgische kerk klokken tegen requireering te beveiligen. Daarop zou beschikt zijn, de klokken niet op te vorderen. Het ministerie van oorlog zond t blad een correctie van dit bericht toe en deelde mede, dat in inbeslagneming en weg voering der kerklokken in het bezette ge bied van België reeds worden uitgevoerd. De gevisiteerde minister. De trein nadert. Tegen het gele controlehek aan het station, leunt, moe van 't speuren, een Schrander lid van Txenb's rijksambtenaren- corps. Onrustiger drentelt het weinig talrijke publiek, haastiger loopen de dienstel'>ende S. S.-niannen; Treub'e dienaar rijst overeind Het gouden middagzonn'dtje lacht vriendelij ker dan tevoren, de trein stoomt binnen „Reuver, uitetappenl" Verhitte gezichten komen te voorschijn en blikken nieuwsgierig uit de kijkgaten der aftandsche derde klas coupé's. Portiers vlie gen open, reizigers stappen uit. Dorpsmen- scken met diverse pakjes, militairen met bun traditioneele biezen, reismandje, allea dringt om den gemoedelijk en speurder, die met argueoogen en kennersblik de bagaeg monstert. „Ik heb niets, komnii'is. wat kleeren," zegt een deftig heer, in gezelschap vnn een op schietende jongen. „Een oogenblikje, mag ik even zien?" luidt het antwoord. „Ik zeg u immers, dat ik niets heb als klee renl" Kommies wordt achterdochtig. Je kunt niet weten!.... en de heer moet «wichten voor de almacht van den fisensdienaar. Maar mijnheer kan zijn ontevredenheid niet langer inhouden, moppert en sputtert en zegt: „dat bot een schande is, zoo publiek te visiteereijl; en „je zult me alles weer netjes 3npakkon,r en „weet je wel wie je voor je hebt?" enz. Rijksambtenaar doet zijn plicht, moppert ook. Meneer wordt nijdig, wordt nog nijdiger, driftig en wijst met breede gesie naar 'n eer steklas coupé, waar het gelaat van een be kend eubst. officier van justitie zich ver toont. Deze rijst overeind en boven bet ge- Inid van den vertrekkende» trein klinkt waarschuwend de stem van Mr. Dr. R.: „Laat dien mijnbeer gaan, kommios, 't is de minis ter van waterstaat," Tableau!.... „Limb. Koerier* Een kranig zeeofficier. H. M. de Koningin lieeft aan den luitenant ter zee 2e klasse, G. II. Brouwer, de eeremedaille ver leend in zilver voor voortvarendheid en ver nuft, verbonden aan de Huisorde van Oranje. Deze onderscheiding heeft luitenant Brou wer, naar het „Vad." weet mee te deelcn, te danken voor liet volgende staaltje van voort varendheid: Ergens in het Noorden was juist de ramp met de Frans Naerefcont gebeurd. Een ande re mijuvisseher werd er been gestuurd om het gevaarlijke werkje do opruiming vau onder water liggende Engelschc mijnen voort te zetten. Men kreeg een „bloemkool- tje" te pakken, doch het zat. onder water. Er stond zee, zocdat van dicht naderen met het schip of met een sloep (men denke aan het 'ongeluk met den luit, for zee Luden op de Wester Schelde, waar d^ sloep met vier in zittenden in de lucht vloog) geen sprake mocht zijn. Do commandant wilde de mijn, desondanks niet laten liggen, de plicht ge bood, dat 't gevaarte onschadelijk werd ge maakt, Zoo'n opdracht geeft men aan nie mand, behalve aan zichzelf. Hij ontkleedde zich en zwom en dook naar de mijn en stond stroom. Onder water demonstreerde liij een hem onbekende soort myn en deed haan naar de oppervlakte stijgen, alwaar verdeel onschadelijk maken kinderspel was gewor den voor de mannen van het vak. En de on derofficieren en manschappen, ze stonden tö trappelen aan dek, dat „hun commandant" het er goed af zou brengen, maar ook dat één van ben het werk niet voor hem hadi mogen doen. Nooit gedacht.... en toch.... Zeven jaar geleden verloor de heer F. v. Liesbout uit Gemert zijn trouwring. Niets t bijzonders! Echter Donderdagmorgen kwam 'n jongetje den ring terugbezorgen, die her. op 'n binnenwegje bad gevonden. De eerlij ke vinder werd geod beloond. „Centr. Zware mishandeling. Een troep zigeuners, die ziolx Vrijdagavond te Alphe: i a.d. Rijn bezig hielden mét het wegmaaie 1 van gras van anderen, hebben den eigene een zekere H., en diens ecbtlgenoote, die h dit verbood, op 'irgerlijke wijze mishand De beide lieden werden met een bijl cp hoofd geslagen, waarbij de vrouw het bewus zijn verloor en hevig bloedende wonden aan hoofd en arm opliep. Naar wij vernemen, weid de dader later gearresteerd. Gebrek aan p a s m u n t. Te Win schoten en verder in vele plaatsen in Ocste-. lijk Groningen doen de hulpkomiezen huiszoe king naar pasmunt. Inbeslagneming van', twartjes, dribbeltjes ena. bij een Gllkclll'Hï voor een bedrag van 600 is schering en in slag. Brand. Vrijdagmorgen is de boerderij van Bletz van Enighuizen te Hummelo door hef inslaan van den bliksem tot den grond toe afgebrand. Een paaird, een veulen en eed stier kwamen in de vlammen om. Dit is ds derde keer in 20 jaar tijds dat deze boerderij door den bliksem werd getroffen. Klompen jaarmarkt. Op20 Aug. a.s. zal te Epe (Geld.) de eerste Nederland- sche Klompen jaarmarkt worden gehouden. De aanvoer van 6000 paar klompenMs reeds verzekerd, zoodat deze markt zeer belangrijk! schijnt te worden. „Geld." In „Molescliot" vinden wij nog over de Spaan sche ziekte een beschouwing van B. Wij ontkenen er de volgende bijzonderheden aan. De Spaansche ziekte, die thans in ons land voorkomt, begint plotseling met hooge koorts, matheid, dikwijls, maar niet altijd, hevige pijnen in de lendenen en leden, hoofdpijn, bronchitis enz. De ziekte duurt kort en is goedaardig. Zi| is niet te onderscheiden van influenza. Deze ziekte is vermoedelijk onze bekende in fluenza, maar ze gelijkt ook op de in Oost-Indië waargenomen knokkelkoorts. Deze ziekte is het eerst beschreven door David Bydon, stads-chi- ruigijn te Batavia, in 1779. Dezelfde ziekte heersehte toen ook epidemisch in Egypte. Sedert is de knokkelkoorts nu en dan overal waargeno men: in 1780 te Philadelphia, in 1835 in Arabië waar zij knie-kwaal genoemd werd. De Span jaarden noemden haar Dengue of Colorado, de Engelschen Break-boae en Brokenwing, de Franschen Giraffe en Bouquet, de Brazilianen Polka-koorts. Vermoedelijk is de in 1873 door prof. Stokvis beschreven besmettelijke rheumatiek die toen in Noorwegen heersehte, ook al niet audem dan de thans dreigende „onbekende" of Spaansche ziekte. Goedaardig is de ziekte sleede vcwcyst: ge zonde menschen sterven er nooit aan «f va» de zwakke menschen slechts enkelen. Het verloop der ziekte, zooals dat in 187 beschreven is, vertoont ook een anders overeen komst met de influenza, zooals zij voor onge veer 30 jaar optrad. Wie zich te spoedig her steld waant en vóór hij daartoe verlof ge&egc» heeft, het bed verlaat, zijn werk hervat enz., heeit kans weer opnieuw ziek te worden. Gedu rende de influenza:epidemie waren dergelijke recidieven zéér menigvuldig. Hetgeen voor ons thans zeker is, kon vóór de ontdekking der ziektekiemen of bacteriën, niet begrepen worden. Wel werd de besmettelijkheid der ziekte door enkelen waargenomen, maar de oorzaak werd zooals toen gebruikelijk was, ge zocht in de weersgesteldheid, in de windrichting of in dampen die uit den grond zouden opstijgen. Voor dên deskundige, die de verspreiding der Spaansche ziekte thans waarneemt, leidt het geen twijfel of zij wordt veroorzaakt door bacterie» of ziektekiemen. Het is zeker, dat de Spaansche ziekte, zij moge dan knokkelkoorts of influenza zfjn, veroorzaak® wordt door een bacterie, die door de lucht ver spreid wordt, zoodat ook Iemand, die met me» een lijder in .aanraking geweest is, aange.as»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2