Sistrihitisbsdrijf Hegiostide OE SAMENZWERING. REGEERINGS-VISCH. BUITENLAND wereldbrand P. W. TWEEKUIJSEN, KAAS 20 Omwisseling Boterkaarten Blijf bij ons, Heer. FEUILLETON WITTE SCHGEHEfi STERKE VETERS Vroolijk Allerlei DS ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 1,95; PER WEEK 15 CENTSFRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,30 TELEFOON 1426 EN 2741 ADVERTENTIEN 20 CENTS PER REGEL 20 o/0 OORLOGSTOESLAG. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM per persoon één pond Visch EEN ONS KAAS 20 kunnen schriftelijk ingediend worden EINDE VAN DEN TERUGTOCHT? - DE DUIT- SCHERS VERDEDIGEN ZICH BIJ DE AISNE EN DE VESLE AMERIKA EN DE OORLOG EacteljoTissirsai 27. TEL. 8770 RUSLAND 44 NIEUW" HAARLEMSCHE COURA Woensdag 7 Augustus 1918, verkrijgbaar van 10 uur v.m. tot 1 uur n.ra. 8196 op vertoon van VISCHKAART NO. 801—2000 in de Gemeentelijke Vischhal; De Directeur v. h. Gem. Levensmiddelenbureau F. DE JONGE. De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te HAARLEM brengt ter ken nis, dat vanaf heden tot en met 12 Augustus a.s. verstrekt zal worden op Bon No. 16 van de kaaskaart. 8196 Daar in het vervolg ook de kaas 20+ be schikbaar zal worden gesteld op de bons uit het bonboekje, zullen geen nieuwe kaaskaarten meer worden uitgereikt. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. AANVRAGEN voor omwisseling van boter kaarten voor het 2e tijdvak (ingaande na de 13e periode) 8188 aan het Distributiebedrijf, Raadhuisplein 1, vóór 9 Augustus e.k. Wie -de teekenen des tijds met meer dan gewone oplettendheid gadeslaat, komt er haast onvermijdelijk toe, om de smartelijke verzuchting te slaken: Wij laten alle hoop varen, dat aan het ten hemel schreiend bloedvergieten, dat Europa onteert en in één reusachtige slachtplaats van menschen her schapen heeft, binnen afzienbaren tijd, paal en perk gesteld wordt. Wie zóó denkt, denkt menschelijk, al is het binnen de afgebakende grenzen, waar ons bekrompen verstand zich beweegt. Want tegenover de ondoorgrondelijke raadsbesluiten der Voorzienigheid, staan wij als onwetenden, en de wegen waarlangs Zij oas in de alles verwoestende, alles omver werpende, waanzinnige dwarreling dezer ont- zettendste aller wereldgebeurtenissen, naar ene betere toekomst, een toekomst van vrede en geluk zal leiden, ziju ons onbekend. In het sombere, rondom ons mijlen uitgestrekte woud van oorlogsgruwelen, tas ten wij als stekeblinden in het duister rond cn al weten wij, dat hoog, heel hoog boven de zwijgende, in loome rust verzonken boom toppen, de blauwe hemel zich welft en straalt het s c h ij n t, dat God de teugels waar mede hij de aarde en hare bewoners naar Zijn wil bestuurde, in arren moede heeft losgelaten; dat zelfs Zijn alziend oog niet bestand was tegen den aanblik der gruwe len, door Hem met één enkelen blik over zien en doorschouwd. Het schijnt, alsof God zich voor afgekeerd heeft van de schepselen, die Hij haar Zijn evenbeeld schiep, om Zijn ver maak alleen te vinden bij Zijn lieve Enge len en Heiligen. En toch, en toch, dit zwijgen van den hemel, het is inderdaad slechts schijn. Niet voor hen, voor wie de God van hemel en aarde maar een mooi droombeeld is, een mythe; niet voor degenen die in God alleen ver een boeman zien om vrouwen en kinderen zoet te houden, noch voor de goddeloozen, die smalend, in hun hart zeggem Er is geen God. Voor dezulken moet wel het' einde der tijden nabij schijnen. In hunne harten moet de wanhoop aan een dragelijke toekomst voor de wereld, wel door al de schuilhoeken rondjagen, zij moe ten wel aan een herademen van het' tot stervens toe gemartelde Europa vertwijfelen, wanneer de tijding tot heft komt, dat in Amerika 20 millioen mannen van dienstplich tigen leeftijd gereed worden gemaakt om op de slagvelden in ons werelddeel te ko men om te dooden en gedood te worden; dat de dagelijksche capaciteit der Amerikaansche fabrieken 7GO.OOO granaten is; dat daar we kelijks een millioen granaten van allerlei modellen geleverd worden. Zij moeten wel in ergens uitkomst, nergens een straaltje van licht zien, wanneer de vreugdekreet van lover den Oceaan hun in de ooren klinkt: ia het gebruik van vlammenwerpers, giftige en brandbare gassen, hebben wij groote vor deringen gemaakt. Zij moeten wel radeloos opzien naar den hemel, waarin zij niet gelooven, als zij lezen, dat de Vereenigde Staten meer dan 25.000 vliegtuigen bouwen, met een bemanning van 100.000 aviateurs; 25.000 vliegtuigen voor zien van de nieuwe motor, de „Vrijlieids- motor", de krachtigste machine ter wereld, die „in twintig uur over den Atlantischen,- Oceaan kunnen vliegen en dood en verderf over Duitschland zullen zaaien." Ls het wonder, dat bij het aanschouwen van al die ontzaglijke verdel giugistoebereidselen hunner bondigenociteix, de oorloigisroes be dwelmenden dan ooit naar de hoofden der Engel sche staatslieden stijgt en dat hun pa rool: geen vrede voordat de oorlog op het slagveld is gewonnen; geen vrede voordat de vijandelijke legere beslissend verslagen lig gen, steeds snerpender en onverzoenlijker over het vasteland weerklinkt? Maar moet de nog nooit zóó fel geteisterde wereld, voor hen, die boven het stralend rijk der sterren, met de oogen des geestes geen almachtigen God willen zien. wel reddeloos in den maalstroom der oorlosgwieling ten on dergang gedoeand zijn, niet nidus voor ons Katholieken. O zeker, wij hebfiben in vereeniging met den Vader der Katholieke Christenheld, met onze Bisschoppen, met onze huisgenooten in 't Ge loof over de geheele aarde, den hemel ge weld en welk een geweld, aangedaan; wij 'hebben om vrede gebedeld, en wij zijn niet verhoord geworden. Maar ons vertrouwen op den almaehtigèn God, Wiens arm, in weldoende zegening over zijn millioenen schepselen uitgestrekt, on verkort is gekloven, blijkt onwrikbaar. Wij blijven in Hean gelooven, in Zijn liefde en goedheid, in Hem, die met één oogwenk, den vrede onder de volkeren kan herstellen. Wij blijven in vereen iging met Zijn Plaats- ibekleeder op aarde, biddend tot Ham opzien. Waj smeeken, in het stof gebogen, den Eethlehemseben Vredekoninig. die 6en hulpe loos kind gelijk, roerloos op het harde stroo dar kribbe rust, maar van Wien de Kerk in haar wonderiscboone Prefatie ook zingt: Per quern majestatem tuarn laudant angeli, ado- rant dominationes, tremunt potesta ten, het is door Hem, dat de machten beven: Ach, laat Uw madedoogen stralen op de als aianoloos woedende wereld! Hergeef hun, in wier handen het lot der volkeren ligt, maar wier geest met een nevel van ijdelen ïnemscheniwaan is over togen, het venstand! Schenk eindelijk aan de in doodsweeën hij gende volkeren, verademing! Blijf bij ons Heer. en dat het Uw vermaak weze, als ia de dagen Uwer zegenrijke om wandeling op aarde, met di kinderen dei menschen te zijnl Er schijnt stilstand te komen in den terug tocht der Duitschers. D© communiqué's der heide partijen wijzen er op An sPr°keii van plaatselijke actie em. Is dit het geval dan hlijkt daaruit dat de Duitschers den toestand heheerschen en gedurende den gebeelen te rugtocht beheerscht hebben. w Immers, d© gebeurtenissen °P .y front der laatste maanden, sinds het Durteehe offensief van Mei, kunnen dan als volgt wor den samengevat. In Mei zetten de Duitschers tusechen Soissms en Reims 'a machtig of fensief in met de bedoeling Parys te bemach tigen. Dit kostte hen talloos vele offers. De legers der geallieerden, in WmK t m Fransche leger, slaagde er in deze an stuiten. Het ©enige voordeel d^ deDmt- sehers behaalden was een ZS Fprto reinwinst in de lijn Noyon, Bo»m Fgte Milon, Chateau Thierry en Be''ro+: zetten za- poginigen om den aanval voort gen de Duitschers afstuitten 0Pj ™sobe legers. Er was eenvoudig aanzagen toen Hindenburg en ^fKvaarlijke zak moesten ®j er aan denken idefe offem te ontruimen, met de minst n laatsfté da. een Ziedaar wat-de Duitschers.11 gen hebben uitgevoerd. Zb frontlijn ingenomen, loopende 01 n - Soissons, over Fines naar benoorden Reims. De nieuwe front-link; loopt nu samen t de Aisne en de Vesle. Het is mogeluk, dat de Duitschers niet op de Vlesl© standhouden doch terugtrekken naar de hetere linie vormt, doch waarschijnlijk is niet. Alzoo is „de zak" geledigd, die m'et zo© ontzaglijk veel offers veroverd was. Natuurlijk ziijn daarbij van de zijde der Duitschers eennge offers, dooh het ontbreken van bijna elke mededeeling dor geallieerden van het aantal gevangenen en den buit. wijst er op, dat de Duitschers den terugtocht met sort? hebben voorbereid. Totaal worden 4U.UUU Duitschers gevangen genomen. Een gering aantal, wanneer men zich het gevaarlijke van 'de terug trckkenjdie manoeuvre indenkt. Voor de Duitschers Wijkt het een reden tot groote voldoening, dat 4® overwinning der (geallieerden zich tot dusver tot terremruim- te bepaald heette en groote ongelukkeu nog steeds zijn afgewend. Hun artillerie deed voortdurend den terug- toehit mede en telkens boden zij op verschillen de plaatsen liardnekktgen tegenstand, tel kens weer het bow ij- lever end, dat Hinden burg en Ludenidorff den toestand heheerschen Hierop wijst ook het Dnitsche avonidCom- muniqué van gisteren, dat luidt: „De uitvoering der bewegingen in den nacht van 1 op 2 Augustus had plaats zoowel op het hoofdfront als ten Zuid-Westen van Reims, nadat alles, wat den vijand dienstig kon zijn, weggevoerd of vernield was. Alle magazijnen en munitiedepots waren tijdig in veiligheid gebracht. Ook de oogst was groo- tendeels binnen. De aftocht onzer troepen, die in de voor ste linie gestaan hadden, geschiedde zonder dat wij één man verleren. Die® nachts en des morgens .beschoot de vijand nog met zijn ar tillerie hoogte 240 ten Weisten van Vrigny en onze oude kampementen, die reeds lang ont ruimd waren, hetgeen bewijst, dat hij niets gemerkt had. In den namiddag van 2 Augus tus deed hij voorzichtig met patrouilles ver kenningstochten naar onze achtergelaten posten en volgde daarop in twee colonnes over M'ory in de richting van Germigny, Jan- vry en Gueux. Dit was een welkom ohgenhlik voor onze artillerie om den tegenstander door dicht vernietiigingsvuur zware verliezen toe te brengen. De vijand werd immers ge dwongen, zich nu bloot te geven en aan te vallen. De ten Oosten van Gueux oprukkende ca valerie des vijands werd in alle richtingen verstrooid; op den linkervleugel werd oen vij andelijke aanval op de hoogten bij Germigny gestuit. Door het dappere standhouden van een Duitsch artillerie-waarnemer bij de hoe ve van Rosnay, die het Duitsche vuur op de Fransche infanterie leidde, werd de vijand te gen den avond van de hoogten bij Germigny weder tot den terugtocht gedwongen. Even eens vluchtte hij hij Muizen weer terug. Onze achterhoede bestreed bij Thillois den over gang over den straatweg naar Reims. Aldus eindigde de poging des vijands om onze ach terhoed© te vernietigen den 2en 's avonds on der de zwaarste verliezen voor hem zelf. Hij waagde het niet, verder op te rukken. Ook de achterhoede loste zich, na de ge slaagde uitvoering van haar opdracht, in den nacht van 2 op 3 dezer, zonder door den vij and gehinderd te worden, op. Onze nog stand houdende patrouilles en machinegeweer-af- deelinigen brachten den vijand lieden nog zware verliezen toe. hij zijn oprukken. Zoo heeft ook deze operatie er inderdaad toe bijr gedragen, de strijdkracht van den vijand te verzwakken." D© volgend© legerberiehten schijnen te wij zen op een komende stilstand in de actie op het Westfront. Het Engelsche middag-communiqué luidt: Wij maakten eenige gevangenen in de streek van Neuvi 1 le-Vitasse. De vijandelijke artil lerie was bedrijvig bij Labassée. En het avond-communiqué: W« brachten onze posten bij het Pacautbosch, ten Oosten van Robecq, ©enigszins vooruit. Het Duitsche avond-communiqué: Plaatse lijke gevechten aan de Yetle. Het bombardement van het district Parijs door het Dnitsöhe verdragende geschut is hervat. De Amerikanen zijn trotsch, reeds zoo spoedig resultaat van hun inspanning te zien. Baker heeft al een nieuw ontwerp ingediend, om den dienstplichtigen leeftijd tot 45 jaar te verhoogen en op 18 jaar te verlagen. Negen Amerikaansche Congres-leden, onder wie vijf republikeinen, drie democraten en één onafhankelijke, die thans in Engeland zijn om de oorlogsomstandigheden te onderzoeken, heb ben een verklaring gepubliceerd, die een officieel bewijs is van Amerika's geweldige krachtsin spanning. Zij zeggen: Het Amerikaansche volk erkent het schitterend werk der gealliëerde naties en is besloten al zijn hulpbronnen te gebruiken, om dit doeltreffend te maken. De periode van Amerika's voorbereiding is voorbij. Amerika's eenige bezigheid is thans, den oorlog te winnen. Amerika heeft 20 millioen mannen van dienstplichtigen leeftijd. Ieder jaar worden meer dan een millioen jongelingen meer derjarig. Amerika heeft de grootste industrie, gesteund door het grootste kapitaal ter wereld Het kap, zoo noodig, de bevolking van Frank rijk, Engeland, Italië en zich zelf voeden en tege lijk de legers van voorraden voorzien. In Europa zijn thans anderhalf millioen Amerikaansche soldaten en vóór einde October zullen er twee millioen zijn. Bovendien worden er anderhalf millioen afgericht. lederen dag vertrekken er tienduizend naar het gevechtsfront, zonder door de duikbooten belemmerd te worden. Er zijn naar verhouding minder Amerikaansche soldaten op den Oceaan omgekomen dan Duit- Montdidfer Noyon ♦Soissons rimes Reims Ferre Milon Chateau Thieny Parijs (ING EZON DEN M EI1E PEE 1.IN O.'. 8014 sche soldaten bij het treinvervoer van Rusland naar het Westen. Er worden wekelijks 54,211 geweren uitgereikt en 5000 machinegeweren ver vaardigd. De dagelijksche capaciteit der Ame rikaansche fabrieken is 760,OüO granaten. Er worden wekelijks een millioen handgrana ten van allerlei model geleverd. Meer dan hon derd werktuigen voor den loopgraven-oorkg zijn er uitgevonden. In het gebruik van vlammen werpers en giftige en brandbare gassen heeft Amerika groote vorderingen gemaakt, zoodat de militaire leiders in Duitschland berouw zul len hebben over de invoering van zulke barbaar, sche methoden. De bescliermmiddelen, welke de Amerikaansche troepen tegen het gas bezitten, kunnen nooit in Duitschland nagemaakt wor den, omdat daar de benoodigde materialen niet bestaan. Amerika bouwt thans meer dan 25.000 vlieg tuigen en er zijn thans alleen in de Ver. Staten meer dan 100,000 aviateurs. De nieuwe Ameri kaansche motor, de vrijheids-motor, is voor zijn gewicht de krachtigste machine ter wereld, zoo dat de groote bombardements-machines, die dood en verderf over Duitschland zullen zaaien, in twintig uur over den Atlantischen Oceaar Kun nen vliegen. Er zijn meer dan 500 Amerikaan sche slagschepen, met nog 500 machines naar Europa- gezonden. Er worden thans 80 gevechts vliegtuigen per week voltooid. Als alle werven klaar zijn, kan men per maand een millioen aan scheepsruimte bouwen. Dat is meer dan Duitschland ooit in een jaar voltooid heeft. Den toestand besprekende van Rusland moet men tegenwoordig drie verschillende aangelegenheden in oogensehouw nemen, n.l. de toestand aan de Moermanekust, waar de Entente wiek nestelt; de toestand in Siberië, waar Japan intervenieert en de Tsjecho-Slo waken zich weren en den binnenlandschen toestand, die het toonbeeld is van de grootste anarchie onder de regeerend© partij zelf en waar zich een tegenrevolutie ontwikkelt, die alle kans op succes biedt. Over de actie aan de Meermanskust melden de Russische bladen: De sterkte der Serviërs aan de Moermankust wordt op 3000 man geschat. Trotzky heeft een onderzoek gelast in zake de overgave van Sim birsk. Te Wologda is een contra-revolutionnaire samenzwering ontdekt. Veertig officieren werden in hechtenis genomen. Trotzky is met een extra- trein te St. Petersburg aangekomen. Vijftiendui zend menschen, die bij den opmarsch der entente troepen langs den Moermanspoorweg vluchtten, zullen naar de gouvernementen Sara tof en Wo- ronesj worden weggevoerd. De raad van volkscommissarissen keurde een krediet van 300 millioen roebel goed voor den strijd tegen de Tsjecho-Slowaken en de entente troepen aan de Moermankust Russen, die een andere nationaliteit aannemen, moeten Rusland onmiddellijk verlaten. De cholera in Moskou neemt hand over hand toe. Op bevel van de Moerman-sowjet is het aannemen en seinen van alle telegrammen naar het buitenland geschorst. Uit Siberië wordt gemeld: De Tsjecho-Slowaken vallen de Bolsjewiki- troepen tusschen Nikoli en Charbarocsk aan. Semenof is in de richting van tiailat terug getrokken. Er zijn thans 5oO Bclsjewiki in een station van Mandsjoerije. De Chmeezen bieden geen tegenstand. Samenwerking tusschen de verschillende strijd krachten, die de zaak der gealliëerden steunen, schijnt echter te verwachten. De Russische bevol king wacht met spanning op het bericht van de verzending van Amerikaansche troepen. Voor het overige blijven de berichten uit Rus land zeer vaag. Alleen die over den grooten nood in Rusland zijn duidelijk. UIT DE SOHOOL. Leeraar: „Wanneer stonden de Batavieren °pr Jantje: ,,'s-Morgens vroeg, mijnheer. RAAK. Een dame vroeg aan 'n soldaat, die met z'n hoofd in de doeken liep. of hij aan zijn hoofd gewond was. „Neen," was het antwoord, „in mijn beenen, maar de zwachtel is wat opgeschoven." Perilla liet intusschen haar gedachten werken. Honderdmaal stelde zij zich de vraag wat te doen? Wat kon zij doen?. Indien zij hen op eenigerlei wijze in hun voort gang zou kunnen hinderen; maar hoe.... Indien zij Hen kon doen verdwalen, of door het een of ander doen terugkeeren. Doch zij zag spoedig in, dat dit niet zou gaan, de duisternis was daarvoor te dicht. Op eenigen afstand volgde Perilla den troep, steeds maar op plannen zinnend om den hertog te bevrijden. Zoo bereikten zij de heide. Elk kwartier maakte Verdier vuur om op zijn kompas te zien. Acht •nijlen waren zij thans nog van de kust; daar wachtte «en boot, dan naar het schip victorie. Achter hen gingen, doch op eenigen afstand van rikaar, Perilla en.Lize. Dolde, die om twaalf uur was ontwaakt, had Ferilla's briefje gevonden, dat hem naar zijn molen Hij stond direct op en verliet in alle stilte de jjerberg, waar iedereen in diepe rust lag. Hij was °g niet lang thuis, toen hij Perilla al hoorde kloppen He hertog is.... is gevangen, schreeuwde zij bijna, toen zij hem zag.is gevangen. Dat is toch niet waar? Ja zeker. Een paard, hebt gij er een? Wij kunnen er een krijgen, als wij de menschen in het dorp wakker maken. Laat eens zien.het is bijna twee uur.... Daar hebben we niets aan. Wij hebben geen tijd te verliezen. Ik zeg u, wat wij kunnen doen, sprak Qolde kent gij Hebt gij een paard om ons beiden te dragen riep Perilla ongeduldig. Golde snelde heen naar een naburige hoeve en kwam een oogenblik later met een sterk paard teruo- Hij zette Periila voorop in het zadel, gaf haar de lantaarn in de hand, verzekerde zich een plaats achter haar en voort ging het in vlugge galop, Spoedig bereikten zij de kust, waar zij afsprongen. Nauwelijks had Perilla tijd gehad, om de lantaarn onder haar mantel te verbergen of het licht van een boot, dat eerst te zien was, verdween plotseling. De drie mannen in de boot verkeerden in angst over hun kameraden, die lang wegbleven. Zij twijfel den er niet aan of het licht, dat zij voor zich hadden gezien en dat al weer verdwenen was, voorspelde mets goeds. Zij hielden het voor een licht eener boot en dachten dat zij waren afgedreven. Zij maak ten het besluit naar hun schip terug te keeren, doch met de bedoeling onmiddelijk vandaar weer te ver- 1 trekken met een anderen boot, vol gewapende matrozen. HOOFSTUK XXIV, gejeoinbe. Toen de Franschen weer naar de kust terugkeerden, zagen zij weder een ücllt> hetwelk kwam van de lantaarn, die Perilla hoog boven het hoofd hield. Met verbazing zagen zij het heen en weer bewegen. Plotseling verdween het. Luister, zei Perilla, zij komen hierheen. Zij konden het geluid der riemen hooren en maakten er uit op, dat de boot hen voorbij voer. Er is niets aan te doen, sprak Perilla, in het geheel geen zorg dragend, om zachtjes te spreken, daar de Franschen door het geraas der golven toch niets konden hooren. Wat kunnen zij doen? Zij zijn geslagen. Ik beklaag den armenhertog, zei Golde. Hij zal dezen nacht met veel rust hebben. Zij zullen hem vasthouden, totdat de boot weer terugkomt Meent gij, dat wij dat toe zutlen 'laten, riep Perilla uit. Laten zij maar een uur wachten, dan zullen wij eens zien of zij in dien tijd niet een paar kogels in het lichaam hebben. Hoe ver is Seacombe hier vandaan, mijnheer Golde? Ik denk zoo wat vier mijlen. Wel, laat ons dan weer opstijgen en vlug naar Seacombe gaan. Wij zullen de geheele stad op deze beesten afsturen, voor hun boot terugkomt. Vooruit! Zij stegen weer op en sloegen de richting der stad in. Maar zij werden vervolgd, zonder dat zij 't wisten. Want op een paar meter van hen af, dood stil op haar paard zittend, had Lize elk woord van hun gesprek gehoord. Rijdend vlak achter den troep met den gevangene, had zij, toen zij op het strand aankwam, het geluid hunner stemmen vernomen en was ongemerkt naderbij gekomen om te luisteren. Wat zij hoorde was voldoende om haar de verdwij ning der boot te verklaren. Dat was het werk van Perilla. Perilla had hen op hun geheelen marset1 ge volgd. Perilla was de geheime °°"aa.'' La"f,ouden tegenspoed. Maar Perilla had nu rekening het met Lize. Zij gaf haar paard de sporen paard achterna. t„==rhen hen beiden en Het werd «n had thans haar Seacombe was h ,iaar mantel te voorschijn lantaarn w "]ic!lt daarvan diende Lize tot gids. Metering overleg had Lize alreeds besloten wat te zullen doen, als zij slechts de stad bereikte niet meer dan drie minuten voor hen. Langzaam won Lize op haar vijandin. Het is duidelijk, dat iemand te paard ons ach tervolgt, zei Golde eensklaps. Ja, zei Perilla. Ik weet wie het is, een vrouw. Wij moeten zorgen, dat zij ons niet inhaalt. Vindt gij niet, dat het goed zou zijn, die lan taarn te bedekken, mejuffrouw, sprak Goide. Perilla stak het licht weer weg. Nader kwamen de hoefslagen tot hen en reeds konden zij het snuiven van het paard achter hen hooren. Op ''eJf oogenblik struikelde hun paard en wer e l het zadel geworpen. Het dier was m een diepe ku.l geSpeSlia stond op. -,^-et het, hadden wij het licht maar onbede lantaarn. Zij raapte deze lIZ,Tond%g Het licht brandde nog. va!L Ha, dat was een leelijke tuimeling, sprak Golde. Maar zij is ons voor. Kom dan. Zij bestegen weer het paard, dat ongedeerd langs den kant van den weg stond. Lize was thans een honderd meter voor. Doch het was niet geheel in orde met haar paard. Zij voelde het. Hij luisterde niet meer zoo gewillig naar den teugel, eens was het zelfeei> oogenl lik koppig. Tot zijn verbazing merkte Golde, dat hij op haar won. Wij zullen haar haast weer in vijf minuten hebben ingehaald. „j Doch zelfs dit kwam verkeerd uit £^^^3 hij dit gezegd of het paard var en staan, sidderde over al to" ,edfoorbij. Zoodoende neer. De twee re.iden h«r de van wonnen zij dus den weurc» j mouth naar Seacombe. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 1