BIN N EN LAND^ VAN OVERAL STAD EN STREET LEGER'EN VLOOT ORDE EN ARBEID HANDEL EN NIJVERHEID KUNST EN-KENNIS BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. Uit nadere berichten omtrent trri torpedee- ren van het hoepitaaischip „Warilda" blijkt, dat er 600 zieken aan boorid waren. Drie vier reddingshooten werden vernield. Het schip bleef twee nnr drijven. Maandagavond half tipn zijn luchtschepen aan de Oostkust van Engeland verschenen, die echter niet ver het binnenland zijn bin nengedrongen. Het resultaat van den rogge-oogst in Dnitschland. die, ondanks hei ongestadige weer, in hoofdzaak achter den rug is, is, zoo wel wat do korrel als den halm betreft, zeer gunstig. De Engelsche arbeiders-minister Barnes, heeft in een rede gezegd, dat hü Dnitschland in een volkerenbond zon willen- inslniten, zocals een natie ook goede en kwade leden telt, die allen de wet moeten gehoorzamen. Den 25sten Juli 1.1. is te Jerusalem op den Olijfberg de eerste steen voor de Hebreenw- sche universiteit gelegd. De Amerikaansehe levensmiddelencontno leur Hoever heeft te Parijs op de hoepvolle vooruitzichten voor 1919 gewezen. De Ameri kaansehe oogst slaat dit jaar alle records. De onderhandelingen voor het overbrengen van het gezin van wijlen den Czaar van Ros land naar Spanje, die van officieusen aard zijn, nemen een gunstigen loop. Britsch-Irfdië fyeeft, blijkens mededeelingen in het Engelsche Lagerhuis, sedert het begin van den oorlog een half millioen soldaten geleverd en in Juni 1918 alleen het record-aantal van 50,000v Het bombardement van Parijs met het vèr- dragend geschut is gisteren voortgezet. Vijf luchtschepen poogden gisterennacht over de kust ie gaan. Zij werden op zee door Britsche luchtstrijdkrachten aangevallen. Een der lucht schepen viel brandend neer op 40 mijl van de kust; een ander werd beschadigd. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn zou de Amerikaansehe vlootliga een manifest nebben gepubliceerd tegen den volkerenbond. Hef proces-Molvy is geëindigd. Molvy werd schuldig verklaard aan plichtverzaking. De Rechtbank zal de straf nader overwegen. Er had den geen incidenten plaats. De „Züricher Ztg." heeft vernomen, dat Bra zilië 200,000 man gereed zou houden om den Engelschen troepen in Mesopotamië en Palestina lucht te verschaffen, ten einde te maken, dat deze naar 't westelijk front kunnen worden gevoerd. De ministerraad in de Oekrajine heeft een re- gentschapsraad, bestaande uit 3 personen, aan genomen, die in geval van overlijden, ziekte of afwezigheid van den hetman het bestuur op zich zal nemen. Naar de Italiaansehe bladen melden, is Wil son van plan met andere leden der Amerikaan sehe regeering en van den Amerikaanschen senaat een bezoek aan de geallieerden-fronten te brengen. De „Norddeutsche" verneemt, dat de Finsche deputatie, die door den keizer in tegenwoordig heid van den rijkskanselier werd ontvangen, ook den rijkskanselier het grootkruis van de Finsche vrijheidsorde heeft overhandigd. De opvolger van veldmaarschalk Von Eich- horn, generaal graaf Kirchbach, is te Kiëf aangekomen en heeft zijn commando aan vaard. De Turk6che legatie-secretaris Hoeri Zia Bej is van het balkon voor zijn kamer in het badhotel te Rungsted gevallen; hij be kwam een schedelbreuk, met het gevolg, dat hij een uur later overleed. Een Duitsche onderzeeër bracht een Ame rikaansehe tankboot, fOO mijlen uit de Vir- gïnisehe kust, tot zinken. Alle opvarenden werden aan land gebracht. Een telegram uit Calcutta meldt, dat de tegenstand tegen het ontwerp tot geleide lijke invoering van zelfbestuur voor Indië, is geluwd en de publigke opinie nu ten gunste van het ontwerp is gestemd. DE KABINETSCRISIS. Naar de „Res.bode" verneemt, is mgr. dr. i lolens gisteren opnieuw door de Koningin iu gehoor ontvangen. Verder werd aan dit blad medegedeeld, dat voor de portefeuille van financiën is aangezocht mr. L. J. A. Trip, thesaurier-generaal aan financiën, die echter beeft gemeend te moeten bedanken. Het Unie-Liberale „Vad" wijst er op, dat de crisis met de vorige vergeleken niet buitengewoon laag duurt; dat men bij alle gepraat over geheimzinnigheid niet uit het oog moet verliezen, dat aan de vorming van een ministerie een kant zit, die aller minst tot bet publiek domein behoort en die is het vragen van de verschillende personen en hun antwoord daarop; terwijl het aan de redactie wil voorkomen, dat de duur, die de oplossing van de crisis thans reeds heeft be reikt, haar het slagen van dr. Nolens verze kert, wat haar daarom verheugen zou, om dat daardoor de gansch ontwrichte verhou ding tusschen regeering en parlement zou 'kunnen worden hersteld. Het gezonken Ned er 1. zeilsehip „Flevo X". Omtrent het tot zinken bren gen van het Nederlandsch zeilschip „Fievo X" verneemt de „Maasb." nader, dat een Duitsche onderzeeër het schip op 40 mijl tien O. van Shipwash aanhield. Het werd met geschutvuur in den grond geboord. De bemanning vertoefde 10 uren in de boot en kwam toen behouden te Southwold aan land. Vandaar zijn zij naar Londen vertrokken, alwaar zij nu verblijven in afwachting van scheepsgelegenheid naar Nederland. Het spoorwegongeluk te .Vork. Vanwege den spoorwegdienst wordt, onder leiding van den hoer R. Heg, inspecteur te Rotterdam, te Vork een uitgebreid onder hoek ingesteld naar de oorzaak van het spoorwegongeluk in den nacht van Zaterdag op Zondag u. Agenda endagVer£e€iing ^an He t tweede R -K-Middeuatandscon- gres te 'eHertogenbosch. Dinsdag 27 AugUStUSS tfitfur nam.: samenkomst der be sturen die deelnemen aan de officieele ont- vangst ten stadhuize, in de zaal der socië teit „de Katholieke Kring". Half 8. Officieele ontvangst der besturen en genoodigden door burgemeester en wet houders van 's Bosch ten stadhuize. 8 uur. Ontvangst der congressisten in de groote zaal van het concertgebouw door het bestuur der plaatselijke afdeeling van de Hanze. jj Woensdag 28 Augustus: 9 3/4 uur. Ponti ficale H. Mis op te dragen door Z. D. H. mgr. A. F. Diepen, coadjutor-bisschop van Den Bosch in de kathedrale kerk' van St. Jan. Ji Van af half 10 gelegenheid tot onderzoek' der geloofsbrieven, in het Concertgebouw, teekenen der presentielijsten voor stemge rechtigde afgevaardigden. Half 11. Opening van het Congres. Zin gen van het bondslied door R.-K'.- Midden- standsvereenigingen, woorden van Dr. J. Nouwens, zie pagina. Rede van den Voorzitter den heer W. Fransen Jzn. Jaaroverzicht' van den secre taris den heer Joh. Schoenmakers. Behandeling van het praeadvies van prof. dr. J. van Beurden te Heeswijk over: „de Middenstand en de Strooming in onze heden- daagsche maatschappij." Middagvergadering: aanvang twee uur. Behandeling van het praeadvies van den heer mr. J. K. Mercx te Tilburg over: „de Middenstand en electricitëit". Bespreking: „Nat. Hanze risico Bank" in te leiden door den zeereerw. heer Rector P. J. van den Hout te Vught. Half 9. Feestavond in den duin van de Sociëteit Casino, aangeboden door de plaat selijke afdeeling. Donderdag 29 Augustus: 9 uur. H. Mis in de Kathedrale Kerk van St. Jan. 10 uur. Heropening van het Congres. Bespreking 8. A. N. T. O. S.-fonds door den weleerw. heer F. A. R. van den Biche- laer, kapelaan te Drunen en voorzitter der vereeniging Santos. Behandeling van het praeadvies van den heer B. Steggerda te Eindhoven over het onderwerp: „Middenstand en Vakonderwijs." Middag- en sluitingsvergadering half twee. Behandeling van het prae-advies van Dr. A. G. H. van Spanje te Utrecht over het on derwerp: „Warenkennis en Warenverval- sching." j Slotrede van den zeereerw. heer pastoor A. W. Overvelde, Algemeen Adviseur van den Nederl. R.K. Middenstandsbond. Rondvraag en sluiting. Zingen van het Bondslied. Half 9. Feestavond in den tuin van het Casino, aangeboden door het gemeentebe-* stuur van Den Bosch. Spionnage. Te Vlissingen heeft zich weer een zeer ernstig geval van spionnage voorgedaan. Zondag werd door de politie aldaar een Belgisch zeeloods gearresteerd, en werden door den commissaris van politie, bijgestaan door een marine-stafofficier huis zoekingen gedaan waarbij compromitteeren- de struiken in beslag moeten zijn genomen. Vermoedelijk in verband met deze spion- nagezaak staande, hadden gisteren meerdere arrestaties plaats van Nederlandsche marine schepelingen, waaronder een bootsman. O. H. F. Graaf du Monceau. f Op 90-jarigen leeftijd is te 's Hage overleden de heer O. H. F. Graaf Du Monceau, gepen- sionneerd luitenant-generaal, adjudant-gene raal en chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin. De staking in het Rott erdam- schehavenbedrijf. Niet slechts het be stuur van den Centralen Bond van Trans port-arbeiders, doch de geheele afdeeling zal niet meer deelnemen aan gecombineerde sta kersvergaderingen. In de combinatie van de besturen der havenarbeiders-organisaties zal de Centrale Bond evenwel trachten, in het conflict één lijn te trekken met de andere organisaties. De combinatie van havenarbeidersorgani saties heeft Dinsdagmorgen een schrijven gericht aan de Scheep vaart vereeniging, waar in zij zegt nog tot taak te hebben, officieel mede te deelen, dat de vergadering van stakende arbeiders de ingekomen voorstel len van de S. V. en het K. N. S. O. heeft verworpen. De combinatie deelt in dit schrij ven verder mede, in het belang der zaak een der betrokken, de leiding in het con flict te zullen behouden, en verklaart zich ten allen tijde bereid tot overleg, om weder tot onderhandelingen te geraken, die het conflict kunnen beëindigen. Naar de „Msb." verneemt, zijn 50 man van de genietroe pen ontboden, om het werk van den étappendienst te doen. Het Relief-Comité deelde mede, dat nog geen maatregelen ge nomen werden om tot lossing der in de haven liggende Reliefbooten te komen. Men blijft nog een afwachtende houding aannemen. j Bemiddeling door de Neder- 1 a n d s e h e xegeering. Onderstaan de motie werd aangemwaen door de druk be zochte openbare vergaderingen van den „Ne derland® eho Anti-Oorlog Raad", gebonden te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam op 31 Juli 1918. De openbare vergaderingen van den „Ne derlandsche Anti-Oorlog Raad'' op Woens dag 31 Juli 1918; overwegende, dat beide oorlogvoerende par tijen herhaaldelijk verklaard hebben zelf be reid te zijn vredesvoorstellen van de tegen partij te onderzoeken, maar dat ieder van haar blijft weigeren zelf vredesvoorstellen aan de tegenpartij te doen, uit vrees, dat dit als teeken van zwakheid zal worden uitge legd; overtuigd, dat ieder der oorlogvoerende partijen thans als het hoogste oorlogsdoel be schouwt het voorkomen van een herhaling van dezen oorlog en ter bereiking hiervan wenscht mode te werken tot een Volkeren bond en dat voorts uitlatingen van staats lieden der oorlogvoerende landen de veron derstelling wettigen, dat door onderhander ling thans reeds overeenstemming zou kun nen worden bereikt; spreekt den wensch uit, dat de Nederland sche regeering in het openhaar etappen moge doen tot bemiddeling. Wij stemmen geheel in met de edele bedoe ling, die uit deze motie spreekt: 'het berei ken van een spoediigen vrede. Maar wij ge loowen niet, gezien het stadium waarin de wereldoorlog verkeert,, gelet ook 'op het feit, dat etappen in het openbaar gedaan, steppen In e«n gevaarlijke duisternis kramen zijn, dat heit wenschelijk is, om propaganda voor de motie van den N. A. O. R. te maken. W oeker in graan. Nog is de nieu- we oogst niet geheel binnen of de boeren beginnen reeds, ondanks do strenge verbods bepalingen, granen tegen schandelijk booge prijzen te verhandelen. In Noord-Brabant, schrijft biet „Centr." worden boeren aangetroffen, die in allerhaast granen gedorst hadtden. het in den hakkers- oven lieten drogen en voor 'f 85.— ped H.L. aan particulieren verkochten, die bet graan per rijtuig aan huis afhaalden. Hoehetzilvergeldende kleine pasmunt terug te krij- ge n is. De schaarschta aan zilvergeld en pasmunt doet zich meer en meer sterk gevoe len. Waar dat geld zit? Hoofdzakelijk wordt het vastgebonden en opgeborgen, want de guldens en rijksdaalders thans zijn niet® dan papieren zilverbons; kwartjes, dubbeltjes en bronzen pasmunt, alsmede stuiverstukken, geraken op. Er is slechts één middel, schrijft „Het C.« om het bedoelde geld weer in circulatie te 'kunnen krijgen en dat zou kunnen zijn: Tegen 'een bepaalden tijd bijv. al het meta len geld ter „herijk" op de plaatselijke distri- butiébureaox vertoonen. Niet vertoond en herijkt geld zou de waarde verliezen. Al het achtergehoudene kwam dan wel te rug. Ter voorziening in onzen voed sel n o o d. De heer A. F. van Beurden schrijft in de „Msb.", na er op gewezen te hebben, dat er in de Peel tienduizenden hectaren grond ongecultiveerd liggen. De Staat moet aan zijne landbouwdeskundigen opdracht geven te zorgen voor spoedige ont ginning; hij moet de bezwaren oplossen, met spoed die enorme, groote streek omzetten in vruchtbaar land. Het geld, dat besteed^ zal worden aan die twee werken, de ontginning der Peel en den Peelbuurtspoorweg, zal groote en zekere renten afwerpen. De bewonerlooze streek zal bevolkt wor den en naast den landbouw zal de nijver heid er volle ruimte vinden, om fabrieken te vestigen en zich verder te ontplooien. Reeds is - ze gevestigd op den Peelgrond. De arbeider uit de dorpjes rondom, kan door ijver en vlijt boer worden in de Peel. De ondernemende boer kan d&ar al zijn (kracht in 't groot ontplooien en zich op werken tot welstand en gegoédheid. En de voedselproductie zal zichtbaar voor uitgaan door het onder den ploeg brengen dier schier eindelooze Peelgronden. Maar men talme niet, nn 't tijd isl De scheepvaart met Scandi navië. Het tot stand komen van een overeen komst met Duitschland betreffende het verstrek ken van vrijgeleiden voor de vaart op Scandina vië is, naar het „Hbld." meldt, thans verzekerd. Vermoedelijk zal de regeling dezer dagen onder teekend worden. Tegen consignatie van alle goe deren aan de N. O. T. bestaat geen bezwaar, daar de Duitsche regeering dit lichaam erken nen zal. Dit is mogelijk geworden door het uit schakelen van de schikking tusschen de Engel sche regeering en de N. O. T. aangaande hier te lande aangevoerde contrabande, die tot dusver door de- trust voor het Engelsche prijzenhof moest worden gebracht. Voorts zal de N. O. T. behalve de Engelsche, ook de Duitsche zwarte lijsten erkennen. voor 40 vaartuigen, die in de haven te Rot terdam beladen liggen voor Scandinavië, ver lof tot uitvaren verleend. Deze vaartuigen zijn alle beladen met aan bederf onderhevige artikelen en het is daar voor dat de toestemming is gegeven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat daarmede niet gezegd zou zijn, dat de vaart van Nederland op Scandinavië weer defini tief is geopend. EHESfSAANGELEGENHEDEN. Men schrijft aan „De Msb." van de Veluwe: De Rechtbank te Zwolle heeft, zooals alle rechterlijke colleges, de handen vol met distribu- tiewet-overtredingen. Tal van processen-verbaal werden de laatste maanden opgemaakt, waar onder vele wegens het bakken van brood van eigen koren, hetwelk aan de Regeering onttrok ken werd. Vrij zware straffen volgen: f 100, f 200 boete of 50 dagen hechtenis komt niet zeldzaam voor. 't Is verre van ons dat wij de overtreders in beschenning willen nemen, maar buitengewoon hard zijn in ons oog, gezien de omstandigheden waaronder het delict gepleegd werd, de straffen. Ons zijn persoonlijk enkele gevallen bekend: Geen aardappelen, geen brood, geen rijst, niet één voedingsartikel had de veroordeelde in huis. Wel verscheidene kinderen die om brood riepen. Op den zolder stond nog wat koren, hetwelk afgeleverdmoest worden. De menschen bezwe ken, trachtten wat rogge te smokkelen in ruil voor een brood, werden gesnapt èn met het hierboven genoemde gevolg. De burgemeester, de distributiebedrijven zorg den vaak niet dat de aardappelen op tijd konden gedistribueerd worden. Aan wien dan eigenlijk de schuld? Waarom wordt niet aan de verbouwers, al is het ook maar een klein deel, dan toch wat van hun bouw ge laten? 't Is vaak hard, zeer hard. Wij zeggen het den zegsman van het blad na, en vertrouwen, dat de opvolger van minister Posthuma, de landbouwers in de gelegenheid zal stellen, koren voor eigen brood te laten behou den. In afwijking der bestaande voorschriften' mo gen broodkaarten tot 1 Sept. as. zonder consent van de afdeeling Crisxszaken tus schen natte plaatsen per spoor verzonden wor den. Het toezicht op het vervoer van postpakket ten wordt steeds scherPer- Thans is aan de Regeerings-Commissarissen weer de be voegdheid verleend zich inzage te laten geven van den inhoud der postpakketten, en inlichtin gen te laten verstrekken omtrent herkomst, naam en woonplaats van den afzender. Verstrekking van mar.g.a.r.in.e. Dool dén opperbevelhebber is bepaald, dat Wegens de he 15 chende schaarschté aan vet, dé hoeveelheid m Bmrine, welke per man en per 'dag wordt verstrekt', te rekenen van 7 Aug. a.s., niet meer dan 0,06 K.G. mag bedragen. Bossche Dioc. Werklieden- bond. Op Vrijdag 2 Aug. jl. had te Tilburg de plechtige inzegening en intronisatie plaats van bet nieuwe kantoor van den Bosschen Dioc. Werkliedenbond. Verschillende wereldlijke en geestelijke belangstellenden waren aanwezig. Pastoor Mutsaers uit den Bosch, verrichtte de Intronisatie van het H. Hart. De Bond telt thans ongeveer 60 afdeelingen met 23000 leden. Op het oogenblik telt de bond drie gesalariëerde ambtenaren, welk getal op 1 Jan. 1919 zal worden uitgebreid tot 7. Deze organisatie, die zich geheel aanpast aan de veranderde tijdsomstandigheden, gaat een prachtige toekomst tegemoet. Houten rijwielbanden. De heer J. O. van Dusschoten te Driebergen heeft' een massief houten rijwielband uit een aantal volgens cirkelsegment gebogen stukken beu kenhout vervaardigd, die zich gemakkelijk om elke rijwielvelg laat leggen. Op dezen band, waarvan thans groote par tijen machinaal worden gemaakt, is octrooi aangevraagd. (N. R. Ct.) Conrad von Bolanden. De be kende katholieke Duitsche romanschrijver, Con rad v. Bolander (prelaat Jozef Bischoff), wjens boeiende verhalen de ouderen onder ons zich nog wel zullen herinneren, hoopt 9 dezer zijn 90sten verjaardag te vieren. De Spaausche griep in'deHof- stad. Dr. G. W. Boland, directeur van den geneeskundigen dienst in Den Haag, is van meenfng, dat men aldaar spoedig over het hoogtepunt der ziekte heen zal zijn. De stand is thans aldus samen te vatten, dat men, wat d'a militairen betreft, zoo goed als door de ziekte heen is, terwijl zij zich thans onder de burgerij op baar hoogtepunt bevindt. Na een dag o-f tien zal ook onder de burgerij wel een belangrijke vermindering van bet aantal gevallen zijn te eonatateeren. Te Middelburg is sedert enkele maanden een afzonderlijk telegraafkantoor gevestigd. Daar alle telegrafisten van dit kantoor lijden aan Spaansehe griep, is het gesloten, waardoor het werk aan het Rijkste legraaf kantoor zeer is toegenomen. Naar de »Tel.« verneemt. komen alleen onder hot treinpersoneel der H.IJ.S. M. een 900 gevallen van Spaansche griep voor. In verband hiermede zijn van heden af de verloven der conducteurs tot nadere aankon diging ingetrokken. Van beperking van den treinenloop is geen sprake. De kettinghandel in zee p.— De centrale distributie-recherche heeft bij 5 kettmghu.il Aclareu te Jttottoi-daiii verscheiden doozen en kisten toiletzeep in b-eait genomen, en ook bij twee spekslagers en in eenige be stelhuizen. Gebleken is o.a., dat veel zeep per schip hier wordt aangevoerd en van deze vaartuigen uit clandestien werd verkocht. Voor stukjes karnemelkzeep werd 16 tot 18 per dozijn betaal dl Brutaal. In een van de bladen komt de volgende advertentie voor: „Oorlogsduur. Tijdens den oorlog kan door min o-f meer kapitaalkrachtige per sonen 6 pet. par maand netto winst gemaakt werden, met een consumptieartikel, dat door steller deaes geheel is opgekocht en ma 2 maanden niet meer beschikbaar zal zijn. Het artikel is alsnog buiten distributie. Zij die pakhuis of opslagruimte hebben genieten de voorkeur." Een brug weggezakt Dinsdag morgen tien uur heeft te Amsterdam door aanvaring een brugverzakiking plaats gehad, welke nog gelukkig is afgeloopen. Een schip uit Wieringen voer door de Nieuwe H'aeren- gfacht en kwam juist, toen zich op de brug over genoemde gracht nabij de Mmderstraat €en tramwagen bevond, in aanvaring met de brmg. Door de aanvaring was de pal van de brug gebroken terwijl ook een ketting, waaraan het slot van de brug is bevestigd, doorbrak. Hierdoor verschoof de brug onge veer twee decimeter. De tramwagens welke zich op de brug bevonden- derailleerden. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het tramverkeer over de brug is stopgeaet en de route van lijn 9 en 14 zal door de U tr cokts che straat langs Sarphatistraat en Roetersstraat naar de Mididellaan geleid worden. Een theespeoulatie die mis lukte. G. W„ uit Huiaen. ontmoette in Bns- sum een zekeren v. d. P. Deze laatste wist im. 's-Hage eene partij thee te koop, waarin hij volgens zijn zeggen voor ongeveer 700.— aandeel had. W. had ook wel zin in ssoo'n aandeeltje, waarop v. d. P. antwoordde, dit zaakje wel voor hem te zullen opknappen, mits W. hem dan nu de 700 meegaf. Dit gebeurde. Eenige keeren nu ontving W. een telegram uit 's-Hage waarin hem verzocht werd over te komen daar er een serieuse koo- per voor de partij was. W. ging, wachtte EndeJjjik begreep bij bedrogen to zijn een echter zonder resultaat op de bepaalde plaats diende bij bij de politie te Bussum een aan klacht in. tegen v. d. P., wegens oplichting. KORTE BERICHTEN Het sjb. „Djebres" van den Rofcterdam- schen Lloyd vertrok Dinsdag van Rotterdam naar New-York om aldaar een lading graan voor Nederland te halen, Het vertrek van de hospitaalséhepen is voor 'onbepaald en tijd uitgesteld, daar Duitschland weigert een vrijgeleide te geven. Uit een pakket, dat vervoerd werd van Den Haag naar Rotterdam, rijn 50 paar mili taire sokken ontvreemd. Door 'een of andere oorzaak is te Ro denburg achter N.-Schans (Gr.) een groote schaapskooi afgebrand. Een groot aantal schapen kwam om. Te Weurt heeft men een proef genomen met het telen van tabak onder glas. Die proef is uitstekend gelukt. De planten zijn tot 2 meter hoog en enkele bladeren hébben een lengte van 75 o.M. bereikt. Man het vottoolde gebouw der 8. D. A. aan de Prinsengracht te 's-Hage wappert Maandag de roode vlagaan een roo< wit-hlauwen stok! Te Rotterdam is Zondag ingebrokei toen de familie naar de kerk was bij den! heer B. aan den Nieuwen Binnenweg. Geeto-j len is een ijzeren geldkistje met 400, eenigi kistjes sigaren en 140 aan los geld. Ko: daarop is op den Heerensingel nog gevonden) een pakket, waarin eeniige boeken, 'effecten! en 3 spaarbankboekjes, waarop 3000, ook) van den heer B. afkomstig. AGENDA 8 AUG. Gebouw „St, Bavo." Smed f 2.? Bureau voor Rechtskundig Advies, sy2 lotf 91/2 uur. Uitvoering Rederijkere „Óp de Hellas", 8 uur. „De Kroon" Bioscoopvoorstelling. Apollo-theatpr. Bioccoop. Groote Kerk 2—3 uur Orgelbespeling door den heer W. Petri. Soc. Vereeniging 8 uur Henri) ter Hall's Revue „Knijpen Maar!" St. Martha-vereeniging KI. Houfc weg 13. Betrekkingbureau van 8—9 uur. St. El is a be t h s-V er e e ni gi ng vaj| 12 uur aanvrage om versterkende mid-' delen voor arme zieken der St. E. V Bisschoppelijk Museum,-*. Jansstraat 79, geopend van 10—5 uur, tegeü betaling van 25 cent. DE HAARLEMSCHE KERMIS. Haarlemsche Kermis! Bij het lezen van dezeit titel zullen wellicht onze lezers opspringen en zich de oogen uitwrijven of dit tooverwoord wel werkelijk boven dit artikel staat. Een gedeelte wordt wellicht met een panischen schrik bevara gen, daar het meent bedreigd te worden mef een eerherstelling onzer oude kermis, terwijl d< overige lezers en lezeressen mogelijk hetzelfdj denken, doch met tegenovergestelde gevoelens. Wij moeten beide groepen teleurstellen. De ker< mis komt niet terug, dus de anti-kermismenschen krijgen geen gelegenheid meer om hun strijdbijl weder op te nemen en de voorstanders van dit; volksvermaak zullen hun draaimolen blijven? missen. Onze bijdrage heeft dan ook een ander doel. Wij willen de Haarlemmers nog eens terug doen denken aan die vroegere dagen van jolijt, want wij leven thans in de kermisweek. En welk rechb geaard Haarlemmer, zelfs al heeft hij meege* werkt tot afschaffing, voelt zich in deze dagen niet anders als gewoon! Allerlei vermakelijk heden herinneren er ons aan en niettegen-i staande de benarde tijden tracht bijna ieder-1 een zich eens te ontspannen. En dit geschiedt- gelukkig nu niet meer onder gehos, straatgezang en allerhande excessen, maar onder den be schaafden vorm van „een avondje uit", wafelen eten, schouwburgbezoek, enz. Geen kunst wordt verlangd, maar ontspanning, onschuldig veri maak. De kennis was een aloud volksvermaak. Ont eens een afgezaagden term te gebruiken: haai) oorsprong verliest zich in de grijze oudheid^ De anti-kermismenschen hebben echter dikwijls een onwaardig strijdmiddel gebruikt. Beweerd werd nl. dat zij een Roomsch feest was en alle) uitspattingen en ongerechtigheden, aan dit volksvermaak ten slotte verbonden, werden doot die bestrijders gekenmerkt als te geschieden! onder de auspiciën der R.-K. Geestelijkheid. In de eerste plaats zij opgemerkt, dat tal van zeden! en gewoonten, die reeds eeuwen in zwang zijn/ dateeren uit de tijden, dat de Katholieke KerÊ geen andere kerkgenootschappen en secten naast zich had en secundo is Eet even dwaas als! onwaardig, dat de Geestelijkheid zelfs maar de bestaande excessen zou dulden. Maar wat hei) meest afkeurenswaardig is, dat men aan dit feest) een zuiveren kerkdijken oorsprong toekent. KerA mis èn Jaarmarkt, zoo is het nauwkeurig uitge-i drukt, want al moge men sinds lang beide! woorden voor synoniem gehouden hebben, zij) zijn werkelijk onderscheiden. De Kerkmis was) 1 een kerkelijk feest, de Jaarmarkt werd door de) j wereldlijke overheid verleend. Zulk een jaarmarkt) de oorsprong der Haarlemsche kermis r werd 11 September 1355 aan onze inwoners ver-) leend. Eerst op 15 Juli 1574 werd de Haarlem-' sche omgang of de St. Jans Kerkmis ingesteld,j dus ruim twee eeuwen nadien. Later werden er) drie van die vrije jaarmarkten in onze stad ge-i houden, gelijk ons blijkt uit een publicatie var6 1654 van Burgemeesteren van Haarlem. De) eerste, de Palmmarkt, ving aan op Palmzondags de tweede de St. Jansmarkt begon 29 Junfl en de derde de St. Lucasmarkt, drie dagen, vóór 29 October. Aanvankelijk werden deze jaar-/ markten gehouden op de Groote Markt, waar» dan de burgers en buitenlieden samenkwamen om hun koopwaren in te slaan bij de daar tijdé-'j lijk gevestigde kramers. Die markten waren toen nog niet zoo aanzienlijk. Eerst later breidden? zij zich uit, ook door de vele vermakelijkheden^ en allengs stond de heele stad vol kramen. De grootste jaarmarkt (de kermis) werd ge4 houden in Juli en duurde drie weken. In de 19q eeuw werd het aantal dagen steeds meer en meer ingekrompen, alles wat niet oorbaar was werd verbannen en alzoo droeg onze Haarlemsche ker-» j mis ten slotte een vrij onschuldig karakter voof) 't uiterlijk. De oorlog maakte ten slotte een einda aan haar bestaan. Onschuldig was overigens dit j weekfeest niet, want en vooral in vroege^ 'aren talrijke excessen werden bedreven. De Haarlemsche kermis is altijd zeer beroem geweest en zij werd bezocht door duizend vreemdelingen, vooral door buitenlui en op dei laatsten Zondagavond door de Amsterdammers; die hier dan bovendien de bekende Kennis-Maan dag doorbrachten en eens echt den boel op stel ten zetten. De Haarlemmers hadden hun kermis lief. W de 17e eeuw droeg rij al hetzelfde karak-er als, in de 19e eeuw, al waren de bestanddeekn an* ders. Men zag er spellen, kramen, mallemcleni en al de verdere omloop van koekhakblokken e» kijkkastjes, liedjeszangers en kwakzalvers, bede», laars en zakkenrollers, welke laatsten toen derl; naam van beurzensnijders droegen. Deze laat sten waren destijds ook iedereen te vlug en te slim af. Als een of andere schoone jonge dochter) op klaarlichten dag op «ie kermis maar eyentje* bij een kwakzalver stond te kijken en lachte om de grappen van den hansworst in zijn kakelbont^ kleedij, kon zij haast verzekerd zijn haar beugel' tasch met zilveren ketting zich ontroofd te ziefl We weten, dat het ook niet ontbrak aan allerK wangedrochten. Denk nog maar eens aan on^ dikke juffrouwen, de reuzen, de dwergen, h paard met 3 pooten, beesten met meer koppc - Naar de Tel. verneemt, lieert de regeering' l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 10