U ZBINNEN LAND" VAN OVERAL STAD EN STREEK HANDEL EN NIJVERHEID SPORT 'EN SPEL LEGER EN VLOOT ORDE EN ARBEID .BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. t ÜQlan aestie.ne zeepfabriek. Gis te- KORTE BERICHTEN ASEMDA 9 AUG. De Aardappeientiistriöütie. iraebten, met bet gebed, de wondere waponen m Óod geweld aan te doen. Te Montmartre vet» reeds eenige Trouwen volgana den nieu- Wen regel en worden geleid door een pater van St. Daurent-cur-Sèvres, van de orde van 'den Zal. Orignon de Montfort. KEN VEEKLARING VAN DEN BELGIË SCHEN PREMIER. De heer Cooreman heeft verschillende ver klaringen afgelegd. Uit de verklaring van den Belgischen' mi nister-president blijkt, dat allo kwesties, het belang der Belgische onderdanen betreffen de, zoowel in het bezette gebied ais in Vijandelijke en neutrale landen, door de re- eering naar behooren worden behartigd, dat op wetgevend gebied thans niet veel kan geschieden, omdat de meening van dè ba nners van de door tien vijand bezette stre len niet kan geboord worden. "Wat de vre- esaangelegenheid betreft, dienaangaande staat de regeering nog op hetzelfde stand punt als het antwoord, gegeven op de Pau selijke uota. "(wij komen op deze verklaring, ontleend aan ae „Tel." nader terug. De „Times" meldt «uit Milaan, dat daar een monument is onthuld, bestaande uit rotsblokken van den top van den Monte Grappa, het Verdun van Italië. Het inschrift luidt: „Een bevrijd Italië In een vrije wereld." Het blad „Democrat" meldt, dat de directeur- arts van het ziekenhuis te Bern, bij verscheidene ïjders aan Spaansche griep, nekkrampbacillen lóeft ontdekt. In de „Köln. Ztg." betoogt kapitein Kühlwet- ter, dat de duikboot-oorlog niet aan de verwach tingen heeft beantwoord, al geeft hij de hoop net eindsucces niet op. Volgens een bericht van de „Krasnaja Ga- zetta", een blad te Moskou, is Czaar Nicolaas door een metaalbewerker uit den Oekral, den communist Bjeloborodof, vroeger lid v. d. Rus sische constitueerende vergadering, gefusileerd. 't District Taganrog, tusscben do Oekraine m de Don-republiek, dat nog niet aan 'n be paalde staat is toegewezen, is voorloopig onder «en Duitsche oppercommando benoemde regee- ringa-commissie geplaatst. Het Roemeensche parlement heeft mei alge- meene stemmen besloten, den ex-premier Bra- tianoe in 6taat van beschuldiging te stellen. President Poincaré begaf zich.gisteren naar bet Amerikaan3ebe hoofdkwartier, waar hij ge neraal Pershing het grootkruis van het Le gioen van Eer uitreikte. Tot opvolger van wijlen B. E. Kardinaal Majtinelli als prefect van de Congregatie der Biten is, naar de „Osservatore" meldt, be noemd Z. E. Kardinaal Antonio Vica, bisschop Van Porto en San Rufina. Do nieuw-benoemde buitengewone geoant en gevolmachtigde minister van China bij den H. Stoel is de bij het Spaansche hof en de Por- tugee3che regeering geaccrediteerde gezant Tai Tsjeng Ling. Volgens Ward Price heeft zich in Moravië 'n troep muiters, „groene garde", van pl.m. 40.000 man georganiseerd, die zich tegen de rageering verzet. In Hongarije, waar hetzelfde geschiedde, poem en de muiters zich: „Keizerlijke bandie ten van Behar." Z. H. de Paus benoemde Mgr. Gastel tot bis- aahop van Nancy en Toul. Zijne Erflinentie kardinaal Rinaldini Is, naar uit Zwitserland bericht wordt, ernstig ziek. Kardinaal Rinaldini is 74 jaar oud. ad viseer ti (jaar om, niet alleen rekening te houden; met de behoefte aan woningen tot opneming Van een nieuw gevormde of on middellijk na afloop der demobilisatie te vor men gezinnen, maar tevens te zorgen dat de afkeuring van slechte woningen zoo spoedig mogelijk weer ter hand kan worden genomen Derde Ned-erlandsche Jaar beurs. Wij vernemen, dat de deelneming voor de van 24 Februari8 Maart IQ 19 te Utrecht te houden Derde Nederlandsche Jaarbeurs openge steld is. Door de deelnemers van de Tweede Ne derlandsche Jaarbeurs werd reeds voor 550 monsterkamers en 235 vierk. M. tafelvlakte in geschreven. Dit voorloopige resultaat is bijzonder groot te noemen, vergeleken bij de vorige Beurs, waar totaal werden genomen: Q63 monsterkamers en 634 vierk. Meter tafel vlakte. Eieren en pluimvee. De Minister v. Landbouw heeft: 1. met 1 Aug. opgeheven de Rijkscommis sie van Toezicht op de Eierenvereeniging en op de Pluimveevereeniging onder toe kenning van eervol ontslag aan voorzitter en leden van die commissie; 2. ingesteld een Rijkskantoor voor pluim vee en eieren, hetwelk te *s Hage gevestigd zal zijn en van dat kantoor te benoemen tot directeur H. van den Bosch, en tot onderdirecteur de heeren B. van Asperen Vervenne, in 't bijzonder heiast met de zorg voor de eeiren en P. C. Gies te Zutphen, in het bijzonder belast met de zorg voor het pluimWe en het wild; •3. aan het Rijkskantoor voor pluimvee en eieren toegevoegd een commissie van advies en daarvan benoemd tot loden mr. B. J. H. Patjjn a hi_i* tevens voorzitter, F. B. Löh- nis alhier, jhr. G. J.' A. Sohimmelpenninck te Rhenèn en tot secretaris H. B. Beau fort te Amersfoort'. i CRISIS AANGELEGENHEDEN. In de gisteren in hst Notarishuis te Rot terdam gehouden vergadering der Vereeni- ging van Handelaren in binnenlandsche granen in de provincie Zuid-Holland, wel ke druk bezocht was, werd om. aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen' nogmaals; hoewel deze reeds tweemaal is afgewezen, eene conferentie aan te vragen bij den Re- geeringscommissaric voor de provincie Zuid- Holland, ten einde de belangen der haude-, laren te bespreken. Mocht het door den Regeeringscommissaris ten derden male worden geweigerd eene be spreking te houden, dan zulien de leden der Vereeniging zich voorbehouden, de pre test-beweging, die uitgaat van zeer vele graanver'oouwers in Zuid-Holland, om hun graan niet meer aan Van Stalk's Commissie handel te Rotterdam te leveren, krachtig te steunen. "A Dezer dagen wordf in de haven van Amster dam uit Noorwegen binnen verwacht een Noorscii zeilschip met eene volle lading; stokvis ch en Levertraan. In den laatsten tijd duiken in de pers herhaal delijk berichten op, dat binnenkort zou worden overgegaan tot het in beslag nemen van r ij w i e 1 b a n d e n .bij particulieren, ten be hoeve van het leger. Bij velen hebben deze berich ten reeds een zekere r^ite van ongerustheid ge wekt. Wij hebben ons, zoo schrijft „De Msb.", daarom om .inlichtingen gewend tot het Rijks bureau voor de distributie van rijwielbanden, waar ons weid medegedeeld, dat men geen enkele aanwijzing had, dat er bij de regeering eenig voornemen bestaat.om tot het in beslag nemen van rijwielbanden bij particulieren over te gaan. In een pakhuis aan den Goudsche Singel te Rotterdam is een part ij toiletzeep ter waarde van 14,000 in bezit genomen. Ook ijskoud 50 oenten voor Mn epiegeldi beta len, zoodat het! leven met het uur duurder wordt!. Bet gevolg dier dure restauranteie ren is, dat aa sluikhandel in eieren welig bloeit en er nagenoeg geen eieren voor rie ken en zwakken overblijven. Wanneer er b.v. bepaald werd, schrijft het „Hbld." dat een ei, hoe ook opgediend, niet meer dan 25 oenten mag kosten, zouden er veel meer eieren ter markt komen. Met de boterbonnen loopt het voor de' rei zigers beslist mis. Het is volstrekt ondoen lijk met 25 gram boter per dag toe te ko men. Bij ontbijt 10 gram, bij "hoofdmaaltijd 10 gram, blijft dus over 5 gram voor Va broodje of 1 sneedje brood. In sommige hotels durft men nog 20 gram voor één maaltijd te eischen; en geeft men die niet, dan mabotteeri de kellner een deel uwer maaltijd zoodanig, dat ge halverwege ophoudt met eten. Het is dringend noodig, dat ook in deze materie regelend worden opgetreden. Voor de reiziger verschaffe men vetonder- hons vaa 5 gram, goed voor, 1 broodje of twee sneedje3 brood. Naar wij vernemen, heeft de heer G. W. Wisselink J- Hzn. de benoeming tot direc teur van het rijksbureau voor manufacturen hi et aangenomen, daar hij zich niet kan vereenigen met het piaa om een gedeelte der manufacturen-verraden van fabrikanten en grossiers te doen afstaan tegen zeer lagen prijs. Si DE KABINETSCRISIS. De „Msb." schrijft: „Naar wij vernemen is tte Nederlandsche gezant bij het Vaticaan, Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer op weg naar het vaderland. Waarschijnlijk staat zijn komst in verband met de Kabinetscrisis. Eooals wij reeds eerder hebben medege deeld is het de bedoeling, om bij de samen stelling van h^t Kabinet vooral ook met de buitenlandsche aangelegenheden rekening te houden. Nu bracht het telegrafisch verkeer in de- yen tijd moeilijkheden mede voor afdoend Overleg. Nog steeds bieden Buitenlandsche Zaken en Financiën de grootste moeilijkheden. Hierbij is tevens nog gekomen het vraag- ■tuk van het Premierschap.. Wij zouden het' toejuichen, als na de moei- Ujkheden met dit laatste punt ondervonden, Br. Nolens kon besluiten, den knoop door te Jwkkcn, en zelf de verantwoordelijke lei der van het Kabinet wilde worden." Munt van Napoleon III. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat blijkens tele grafisch bericht van#Hr. Ms. gezant te Pa rijs, de stukken van 1 en van 2 francs, van 20, en van 50 centimes, met Napoleon m gelauwerd, sedert 1 Augustus jl. niet meer gangbaar zijn. Geen vee-uitvoer naar D uit'sch ift nd. Het Oorr.-Bureati meldt: In aanslui ting aan het bericht dat op het oogenblik geen verdere onderhandelingen met Duitsch- lanH gevoerd worden over een economische overeenkomst, kunnen wij mededeelen dat hieruit volgt dat er voor het oogenblik ook geen sprake is van uitvoer, van koeien van welke soort ook. Woningbouw. Nu de Woningwet, krachtens welke de Koningin kan verkla ren, dat er in een gemeente woningnood heerscht, in welk geval het gemeentebestuur verplicht is om woningbouw te bevorderen,, hetzij door zelf te bouwen, hetzij door de bouwvereenigingen voorschotten te verlee- Dö^» heeft het bestuur van den Nat. Woning raad een circulaire gericht tot de besturen der toegelaten ,Woningbouwvereenigingen, waarin er bij deze vereenigingen op wordt aangedrongen, wanneer in de betrokken ge meente .woningnood heerscht, niet in afwach ting van betere tijden een geringer aantal woningen te bouwen dan eigenlijk noodig youde zijA,1 daar bet zeer de vraag is of •nmiddeliijk na den oorlog, wanneer in alle landen de aanbouw tot voorziening in het tekort, zal worden ter hand genomen1, die Voorziening hier niet nog moeilijker zal wor sen dan thans het gev^i is. Ba Woningraad Voorziening in den Bandenno o d Na taiiooze proefnemingen j3 ^e beer C. L'o- minicus te Baarn er in geslaagd een werke lijk afdoend middel tegen dén heerscheytden bandennood te vinden. Hij beeft een zooge naamde „Veerende Band" vervaardigd, te gebruiken «oowel voor fietsen als voor au to's; terwijl op zijne uitvinding patent is aangevraagd. Dc veerende band dient ter vervanging van binnen- en buitenluchtban den en is niet onderhevig aan het sprin gen door punctures, lekkage als anderszins. Eene financieele (Combinatie heeft zich be reids gevormd en zich het eigendom ver zekert van een fabriek te Bussum, die na het aanbrengen van enkele kleine verande-, ringen gebruikt zal worden voor het en massa vervaardigen van deze banden. De combinatie, die ae vervaardiging van banden heeft opgedragen aan de Para Rubber Com pagnie te Bus sum maakt zich sterk met ongeveer 14 dagen in staat te zijn met de aflevering te kunnen aanvangen. Echter zül- len de veerende banden alleen verkrijgbaar worden gesteld tegen inwisseling der oude verbruikte buitenbanden. in pakhuizen aan de Scheepmakershayen en de Wijnhaven zijn weer groote partijen toiletzeep in hezit genomen. Naar het Haagsche Correspondentiebureau verneemt, hebben in .verband met den hier te lande heerschenden noodtoestand de betrokken Nederlandsehe consulaire ambtenaren instruc ties ontvangen, om zich te onthouden van alU/aanmoedigirig van uitzending van vacantie-kinderen naar Nederland. Tevens zijn de comité's hier te lande, die zich dusver belasthjp met de huisvesting en voeding van die kinderen, ingelicht, dat om bovenbedoelt de reden, voortaan geen vreemde kinderen-hier meer mogen worden opgenomen. Weinige dagen geleden bevatten de bla den het droge bericht, dat een be langrijke partij eenheidsworst aan het Ge- meentelijk'slachthuis te 's Hage afgekeurd is voor he. verbruik en dientengevolge aan de distributie onttrokken. Terwijl rijk en arm reikhalst naar een schamel stukje vleesch, zij het slechts nu en dan, en voor dS* mees ten weken voorbijgaan zonder dat zij het' kunnen machtig worden, wordt het beschik bare dientengevolge verorberd door politie honden en de wilde dieren van Hagenbeek. JEen paar weken geleden waren een groot aantal manden visch zoozeer bedorven, dat het ongedferte er uit kroop en zij alleen voor bemesting geschikt waren. „Het Nederlandsche volk, zoo wordt; aan de „N. Crt." geschreven, is een goedig volk, maar bij zulk wanbeheer verliest hot zijn geduld. Gevraagd wordt thans, wat be langrijker is, de ongestrafte handhaving der foed bezoldigde tijdelijke ambtenaren'of wei e richtige vervulling van hun plicht. Zoo zeer heeft het noodlottige beginsel om amb tenaren de hand boven het hoofd te hou den ingevreten, dat men nooit hoort van eemg ontslag wegens grove plichtsverza king. ioch zal alleen dat een einde kunnen maken aan het wanbeheer in alle hoeken waarvan-ons lijdend volk het slachtoffer is en dat in belangrijke mate medewerkt aan de verarming der geheele natie." Voor menschen die vanwege hun zaken reizen moeten is het in dezen tijd van dis tributie-ellende allesbehalve aangenaam. Nu spreekt het wel van iQder onzei - ook de handelsman zich in het onvermij delijke schikt. Doch nu is er veel dat men ons aandoet, dat wel vermeden k1 a n en moet worden. Zoo eischen b.v. sofn- !mige statiorasrestaurateurs hardnekkig 10 gr boter voot een heel, heel dun gesmeerd broodje. f Al is men in 't bezit van 6 grams bot'er- bonnetg'es, dan nog weigert b.v. de restau rateur van W. p. te Amsterdam die te aan vaarden. Ia da meest® restaurants laat men VOETBAL. Om den zilveren bal. Het program ma luidt: Zondag 1 September 1918. A 10^-11.15: R. F, O.Quick (Den. Haag). B 10-11.16: B V. V.Sparta H. O 11.1512.80: ConcordiaV. O.- C. 10 11.1612.80: DordrechtH. B. S. 0 12.30—1.45: M. v. v. (Maastr.)—D. F. C. F 1.45—3: G. V. C. (Wagen.)Sparta: I. G 34.15: U. D.Velocitas. B 4.15—5.80: [Willem II—Hercules. tZondag 8 September 1918. J 1112.30: [Winnaar BWinnaar D'. K 12.801.45: Wimraar CWinnaar G, iL 23.15: Winnaar EWinnaar H. 'i M 8.164.45: Winnaar AWinnaar F Zondag 15 September 1918. N 10 uur: Winnaar LWinnaar J. Q 10 uur: Winnaar KWinnaar M. Eindstrijd. P 2.80 uur: Winnaar NWinnaar O, renavond heeft de administrateur van' het ievensmiddelenbedrijf \(e Nieuwer-Ainstel, vergezeld van Rijks- en- Gemeentepolitie een inval gedaan in een burger woonhuis, be woond door den heen G. aan den 'Amstel- veenschen weg te Nieuwer-Amstel. De zol der van het huis bleek geheel als zeepfa briek te zijn ingericht; alle ingrediënten benoodigd voor de zeepfabricatie werden er GENERAAL A. LUYMES. f In den ouderdom van 84 jaren overleed 'te 'sGravenhage de gepensionneerde gene- raal-majoor van het Oost-Indisch leger A. Luymes,' ridder der Militaire Willemsorde en ridder in de Orde van den Nederland- schen Loeuw. VAARDlGlIEIDSDIPLOJkLA'. [Dit het verslag van. het in Mei en juni 1918 gehouden onderzoek uaar de eischen van geoefendheid ter verkrijging van het militair vaardigheidsdiploma blijkt dat voor het onderzoek zich hadden aangemeld 733G adspiranten, waarvan zijn opgenomen 6483 adspiranten en geslaagd 178 officieren, 1073 onderofficieren, 525 korporaals en 1964 sol daten, in totaal 3738 man.. Opgemerkt wordt, dat het alleszins wen- schfilijic is, dat de luitenants h.et militair vaardigheidsdiploma bezitten. Zij moeten li chamelijk niet achterstaan bij hunne onder geschikten; integendeel moeten zij dezen voor kunnen gaan en de noodige geoefend heid" kunnen bijbrengen; thans kan dit slechts voor eep. zeer klein deel van het leger gezegd - worden. Om rustig te eten. Te Vlissingen is van wege de Winkeliersvereniging „Ge; meenschappelijk Belang" eene actie op touw» gezet om, indien mogelijk, te i.omen tot eene sluiting der winkelzaken gedurende de middaguren ten einde het middagmaal zonder stoornis te kunnen nuttigen. Een deftige fietsendief. Met! de prijsstijging der rijwielen en banden neemt ook de scherpzinnigheid der rijwieldieven toe. Zoo gebeurde het te Apelooorn, dat een deftig hèer met den laatsten trein aan kwam en in een eerste rangs-hotel zijn in trek* nam. Hij gelastte hem den volgenden ochtend zeer vroeg te wekken. &Qo gebeurde. De meneer ontbeet snel, rekende vlug af (met een anderen kellner, dan die hem den vorigen avund bediend had) en vroeg tijn £,e kellner bracht hem in de fietsenbergplaats waar mijnheer rijn rijwiel uitzocht het bleek niet het slecht ste te wezen; verdween. De politie zoekt nu den gentleman, die er natuurlijk' met eens anders rijwiel van door is. (N. v. d. D.) aangetroffen- Verscheidene kistjes met zeep gevuld stonden voor de verzending gereed. De kookketels en andere benoodigdheden werden inbeslag genomen. De heer G. werd voorloopig in arrest genomen." Een onder zoek zal worden ingesteld in Amsterdam, waar de eigenlijke fabrikanten moeten wo nen. 'Ak j !j1 De sigaret. Het „R. N." vertelt het volgende voorval, dat zich te Riten aan het station heeft afgespeeld. Een deftig heer, bereisd uiterlijk, die uit Dresden naar ons land reist, wordt gevisi teerd. Eerst zijn bagage, daarna hij zelf aan deh lijve. Als dit i3 afgeloopen zegt de dou ane-beambte Alles in orde, mijnheer, gij kunt gaan, alleen de sigaretten, die gij in uw koker hebt, moeten hier blijven. De heer fronste zijn wenkbrauwen. Dat is heel onaangenaam, want nu héb ik in den trein niets te rooken. Over 10 minuten zijt gij te Zevenaar, waai' gij sigaretten bekomen kunt. Waarschijnlijk niet van het merk, waar van ik gewoon ben. Het spijt mij wel, maar ik kan er toch niets aan doen. Mag ik er niet één houden om dade lijk te gebruiken? Zeker. [i De heer stortte zijn sigarettenkoker op de tafel uit, en nam er schijnbaar achteloos, een op, waarmee hij wilde heengaan, doch de ambtenaar trad hem in den weg. Ge moet die sigaret hier rooken. Ook goed.- Hij stak de sigaret aan. Maar nu is het hoog tijd... Weer wilde hij gaan, dcch de ambtenaar hield hem nogmaals tegen.# Ge- moot die sigaret hier oprook,en'. Maar dan verzuim ik" den trein. Dan werpt gij ze weg, maar ge moogt ook met deze sigaret het lokaal niet ver iaten. [f Alle duivels dat is toch al te kras. Voor de deur stonden dfchter twee solda ten mot het geweer bij den voet en de, booze uitdrukking op het gelaat van den rei ziger maakte niet den minsten indruk op den ambtenaar. Het gelaat van den reiziger was bicelf geworden en met groote trekken rookte hij zijn sigaret tot dat daar eens klaps een hard voorwerp uit viel en op den grond rolde. Bliksemsnel schoot de ambtenaar toe en raapte het met een tangetje op, waarin hij het een. paar minuten vasthield om het te laten afkoelen. Het was een klein alumi nium buisje. Met zijn zakmes maakte hij liet open en haalde er een rolletje vloeipapier uit, geheei volgeschreven met microscopisch schrift. - Et- De trein vertrok naar Holland zonder den voornamen reiziger-, dia als gevangene in liet station Vuclrtopbleef. Onder de tram geraakt. Mej. Vink, dochter van den burgemeester van Lopik, ,die de paardentram te Oudewater wilde pas- seeren, had het ongeluk met haar fiets on der de tram te geraken. Met moeite slaag de men er in haar uit haar benarde «positie te veriossen. Na onder geneeskundige be handeling te zijn gesteld, werd zij ernstig ,'erwond per rijtuig huiswaarts gevoerd. Beroofd. Gisterenmorgen is een bejaard heer, boekhouder bij de firma Scheltema en- Co. te Amsterdam, toen hij van. de Twent- sche Bank kwam en op lijn 2 wilde stap pen om naar de Obrechtsstraat te gaan, vermoedelijk van zijn portefeuille, inhouden de 12.504, beroofd. Hij vermiste althans eenige oógenblikken later zijn portefeuille, en vermoedt, dat deze hem bij het instap pen ontrold is. .Verliezen was z. i- uitgeslo ten. De politie stelt een onderzoek in. Inwijding Vaneen raadhuis. In Heer, een dorpje bij Maastricht, was een raadhuis gebouwd, tegen den zm van de partij die op bet oogenblik de meerder heid in den,raad bezet. Toen nu de eerste vergadering*iu het raadhuis'gehouden werd, naaak-te een der raadsleden den burgemees ter, mr. A. Thomassen, er attent op, dat men tot schorsing van een der raadsleden moest overgaan omdat deze actief aan de e vering van bouwmaterialen voor bovenge meld raadhuis had deelgenomen. De burge meester ontstak hierover in toorn, ontnam het raadslid het woord, welke ontneming echter met'zulk een slag van den vooi- zittershamer op (lc tafel gepaard ging dat de hamer in tweeën sprong en den tegen over den burgemeester zit tonden wethouder een bloedneus bezorgde. De burgemeester maakte excuus en.,, sloot de vergadering. Massa-ontvluchting van Engelsche officieren. Door 3 Engelsehe officieren die nabij Oldenzaal ever de grens zijn gekomen en hea'en naar Ensche dé, ter opneming in het quarantainekamp wer den overgebracht, werd de inasa-ontvluehting van Engelsche officieren uit 't gevangenkamp te Eolzxninden bevestigd. Toen de onderaardsche gang, waaraan niet minder dan negen maanden gewerkt werd, ge reed was, verlieten de officieren door dien gang. telkens twee - aan twee het kamp. Zich in verschillende groepjes verspreidende bleven de hier aangekomen officieren met nog een vierde collega bijeen. Laatstgenoemde die zich van het troepje afzonderde of van zijn mak kers afdwaalde, is op de reis door ons land nergens aangehouden en reeds te Rotterdam aangekomen. van een windhoos, die de daken van de Hulzen' van S. Bos en T. .Went vernielde en twee hooimijten opnam en her- en derwaarts wierp, Te Oude Pokela staken de gravers bij de inaanbouw zijnde fabriek voor aardappeidro- gen van de firma Flessing en Co. to Leeuwar den. Er wordt meer loon geëiseht. Te Zuidibroek is gistermiddag een 15-ja- rige Duitsche jongen aangekomen, van Maag denburg afkomstig. Zijn vader was oorlogsin valide, z(in twee oudere broers waren gesneu veld. Hij was van Bunde komen loopen. Zijn voeten waren stuk. De knaap was zeer mager. Te Aalst (N.-Br.) is ingebroken in de schoenfabriek van Gebr. v. d. M. en voor een waarde van 250.— ontvreemd. Te St. Oede- rode in de fabriek van de firma Muguet, voor de vierde- maal en Voor 1000.tabak ge stolen, In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het kantoor van een bewoner van den Seisdam te Delft, waartoe men zich door den keider toegang had versohaft. Op het kantoor werd ©en kast geopend en een vrij be- angrijk bedrag aan geld en papieren "veggeno- men. Dinsdagmorgen werden in verband met dezen diefstal reeds twee personen door de politie aangehouden. 'Maria bond in het Bisdom Haarlem. De plaatsing van het uitgebreide verslag der 10e jaarvergadering van den Bond, op 7 dezer te .Amsterdam gehouden, moeten wij wegens plaatsgebrek tot morgen uitstellen. Dreigende staking in de M ij n s t r e e k. De „Limb. Koerier" verneemt uit Heerlen: In de laatste dagen gaan hier geruchten over het uitzicht op een nieuwe staking der mijnwerkers. Dezen beklagen zich over het onvoldoende van de hun verstrekte rantsoenen levensmiddelen, dat hen geleidelijk in een toe stand van ondervoeding brengt, Inderdaad valt een verminderde opbrengst der kolendelving waar te nemen. Het verschil met normale tijden beioopt zelfs 150 tien-ton-waggons per etmaal. Hoewel wij bij informatie omtrent de waarde van het stakiugsgerucht geen bevestiging kon den krijgen, wordt van den kant der mijndirec- ties de ernst van den. toestand niet ontkend. Dinsdag heeft er eene bespreking plaats gehad tussehen de mijndireoties en den di recteur van het Rijkskolenbureau, de heer Frowein, in welke bijeenkomst de onvoldoen de voeding der mijnwerkers een punt van ernstige beraadslaging uit maak toT" De- mijn- directies verklaarden, dak zij geeneriei ver antwoording konden aanvaarden voor den gang van zaken, als er in de voédingsvoor-* waarden der mijnwerkers niet spoedig ver betering kwam Voor Eer en Deugd. Op den feestdag van O. L- Vr. Geboorte, Zondag 8 September, zullen door den Dïocesanen Bond van Man nen-vereenigingen „Voor eer en deugd" in het Bossche Bisdom op een negental plaat sen geestelijke congressen worden gehouden. Als onderwerp is gekozen: Te vroegtijdige en zondige verkeering." Te Hilversum woedde gisternacht een groote brana1 in de cartonnagofabriek aan den Hoogen Laarderweg. De fabriek ia afgebrand. Duizdnden kilo's carton gingen in de vlammen op. De oorzaak ia onbekend. [Verzekering dekt de schade. Te Malden bij Nijmegen ia Maandagnacht de boerderij van den landbouwer H. Gerrits geheel afgebrand1. Het vee werd gered. Per soonlijke ongelukken kwamen niet moot. De oorzaak van den brand ia onbekend. Btoia tm inboedel waren verzekerd. Te Giethoorn ging een onweersbui ver Soc. Vereeniging 8 uur Henri ter Hall's Revue „Knijpen Maar!" Bisschoppelijk Museum.—' Jansétraat ,79, geopend van JOE uur, tegen betaling van 25 cent. (Ingezonden.) Een welbekend tuinbouwer uit Haarlem schrijft ons het volgende: in uw blad van Dinsdagavond las ik in de rubriek „Crisis-aangelegenheden", dat de aard appelen weder gerantsoeneerd worden. Oo.k schijnt het nog zeer twijfelachtig of degenen die daartoe in staat zijn, aardappelen voor winter provisie mogen opdoen. Houdt .U mij ten goede, dat ik beweer, dat noch voor het rantsoeneeren, noch voor het niet op mogen doen van aardappelen een reden kan bestaan. Zeker, het beschot, per roede berekend, zal niet zoo groot zijn als verleden jaar, maar daar tegenover staat, dat er oneindig veel meer geteeld zijn, niet alleen door speciale aardappelentelers, doch ook door particulieren voor eigen gebruik, hetgeen anderen ten goede komt. Vervolgens is het reeds bekend, dat we geen loodje brood meer krijgen als nu het geval is, en zal men dus niet willen beweren, dat we daarvoor meer aardappelen noodig hebben om •meel van te maken. Aardappelenmeel krijgen we ook niet, dus ook daarvoor zijn ze niet noodig. Stijfsel is ook niet te krijgen, dus daar worden de aardappelen ook niet voor gebruikt. Waar worden ze dan voor, gebruikt? Er zijn aardappelen in overvloed om winter provisie op te doen, zoo goed als om dagelijks te koopen wat men noodig heeft, zelfs wel voor degenen, die tweemaal per dag aardappelen moe-' ten eten om voldoende voedsel te hebben. Ook zijn er genoeg om aardappelmeel te be reiden voo rbrood en dan blijven er nog genoeg voor uitvoer over. Na al hetgeen wij missen moeten en het vele wat voor het grootste deel van 't volk vanwege de verregaand hooge prijzen niet te bekomen is, is het volgens mij niets meer dan zaak, dat men aardappelen in ruime mate bekomen kan. En dat kan. Want waarvoor is men anders gedwongen ge worden zooveel aardappelen te telen? Hoeveel aardappelen zou men dan wel met moeten telen om voldoende te moeten krijgen?, En nu is het te hopen, dat de velen, die in hun huiskamer over het rantsoeneeren klagen, dit eens flink naar buiten brengen en niet zeggen; 't is wel goed dgt er relletjes plaats hebben, want dan komen de aardappelen los. Dan nog iets over de eenheidsprijzen riet komt mij voor, dat zoo'n stelsel geheel verkeerd werkt. De telers, willen zij verdienen, trachten te smokkelen Degenen, die hun voedsel behoor lijk kunnen betalen, en dit zelf gaarne doen, hamsteren om dat voedsel te bekomen^ en de zoogenaamde miodergegoeden krijgen helaas aardappelen, waarvan ze de helft weg kunneo snijden of weggooien, omdat ze verrot zijn, e» dus toch eens -zoo duur betalen. Waarom niet drie verschillende prijzen a maximumprijzen vastgesteld, zoodat ieder goe°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6