BINNENLAND^ hIIdÊTIn nijverheid VAN OVERAL 1ST THIJSSEN EN REITH WANDELSTOKKEN (5ENRE militaire' KERK EN®SCHOOL KUNST EN KENNIS ORDE EN ARBEID "MOOE IETS GEHEEL MÏEUWSü PKBJZEüa 73 GTS. TOT 4.™ Ook in Griekenland heeft de Spaansche griep haar intree gedaan. Veel mensohen lig gen er riek aan. De grondwetscommissie nit den Finscihen Landdag heeft zich met 9 tegen 3 stemmen voor da verkiezing van een koning uitge sproken. In de Middellandische zee hebben Duit- ,«ehe duikbooten uit stevig beschermde kon vooien zes stoomschepen van ongeveer 22.000 ton bruto bij elkaar weggeschoten. Een Duifscbe torpedojager, acht mijlen ten N. W. van Zeebrugge. is waarschijnlijk ten ge volge van het stooten op een Engelsehe mijn, gezonken. Ter huldiging van zijn verdiensten .heeft de Belgische koning generaal Leiman, die de leeftijdsgrens heeft bereikt, in zijn functie van generaal gehandhaafd. De Cbinoesche regeering heeft geweigerd, ■Petrellippa, den Pauselijken nuntius, die een intiem vriend van Von Hintze is, te ontvan gen. De moordenaar van den Duitschen gene- raal-veldmaarscbalk Von Eichhorn in Oekra- jine is Zaterdag te Kief ter dood gebracht. Te Filsum, even over de Duitsche grens is op 10-jarigen leeftijd overleden de wed. Hab- by, de oudste inwoonster van Oost-Friesland. Zij woonde alleen en bleef tot 't einde gezond van lichaam en helder van geest. Uit Finland wordt gemeld, dat de Buiten gewone Landdag reeds den 27sten Augustus zal worden bijeengeroepen, voor de verkiezin gen van een koning DE KABINETSCRISIS. De Rotterdamsche correspondent van de „Vos ische Zeitung" verneemt, dat men in Nederl. politieke kringen verwacht, dat de nieuw te benoemen minister-president gegn portefeuille zal aanvaarden, in ieder geval zal hij niet tegelijkertijd Büitenlandsche Za ken waarnemen. Als minister van Binnen- landsche Zaken wordt genoemd Jhr. de Geer. Loudon zcu minister van Büitenlandsche Za ken blijven. Van Nispen tot Sevenaer zal benoemd worden tot minister-president, doch de correspondent acht dit twijfelachtig. De Geer, Kooien, Idenburg en Loudon noemt hij als vaststaand voor een ministerspost. Aan het „Beri. Tagebl." wordt uit Den Haag gemeld, dat Jhr. van Nispen tot Se venaer, behalve als Kabinetsformateur, ook' «Is minister van Büitenlandsche Zaken zal optreden. Wij laten al deze en dergelijke berichten van vreemde correspondenten voor hunne rekening, zonder er veel waarde aan te hechten. De Distributiewet. De distributie- wet bepaalt dat het verschil tusschen in- en verkoop van te distribueeren artikelen voor negentiende voor het Bijk en voor een tien de voor de gemeente komt. Nu heerscht erj naar „De Msb." verneemt, bij verschillende gemeentebesturen ontstem ming over het feit dat, in strijd met deze wettelijke bepaling, bedoeld prijsverschil voor wat den aardappelenverkoop betreft, door de Begeering in sommige gevallen een voudig geheel voor de gemeenten wordt ge laten. Vooral in de eerste periode van de nieuwe aardappelendistributie kwam het herhaalde lijk: voor dat, in den tijd tusschen verzen ding en ontvangst, de verkoopprijs door den Minister lager werd bepaald dan waarvoor het Distributiebureau factureerde. De gemeenten waren dan verplicht voor den lager gestelden prijs te verkoopen, ter- WQI de factuursprijs niet werd verlaagd en de regeering In dit prijsverschil niet het wettelijk vastgestelde negentiende deel voor rekening van het Bijk wil doen komen. Alle vertoogen in deze tot de Begeering gericht, blijven zonder gewenscht gevolg, terwijl de gemeentebesturen geen betaling hebben durven weigeren, uit vrees voor atop- letting van den aardappelentoevoer. J. M. "Pynacker Hordijk, f In den ouderdom van 76 jaren is te 's Gravenhage overleden de heer J. M. Pijnacker Hordijk, oud-lid der Tweede Kamer der Staten Go- raal. Voorschot op de salarisreg.e.l.Lng Stork. Het comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersonen (A. CL O. P.) uit de bonden van Overheids personeel, aangesloten bij "het Nederl.' Ver bond van Vakvereenigingen, heeft rich met een adres tot den Minister van Financiën gewend, waarin er op gewezen wordt dat in verband met de groote waarschijnlijkheid dat de salaris-regeling-Stork in den «Liereersten tijd nog niet in werking zal kunnen treden, aan voorloopig voorziening in den nood van het Kijkspersoneel dringend noodzakelijk ge acht moet worden. Het comité wjjst er dan op, dat meer en meer de gewoonte ingang vindt, ter tegemoetkoming In de duurte van het levensonderhoud, een bedrag in eens uit te keeren, welk gebruik nog kortelings door de gemeente 's Gravenhage in toepas sing is gebracht. 't Comité dringt er daarom bij den Min. oo aan, overleg te willen plegen met zijn ambt- genooten, opdat de verschillende hoofden van takken van rijksdienst worden gemach tigd, aan de betrokken ambtenaren en be ambten, desgewenscht, een voorschot van 50 gulden uit te betalen. Het spoorwegongeluk te Vor.k. H. M. de Koningin heeft hare deelneming laten betuigen aan de nagelaten betrekkin gen van de slachtoffers van het spoorweg ongeluk te Vork en tevens -belangstellend geïnformeerd naar den toestand der ge wonden. Gepaciftegewassen. Naar de „Msb." verneemt, zullen de gepachte gewassen in Noord-Brabant allen moeten worden ingele verd aan den regeeringscommissaris. Hoofdbestuur poet en telegra fie. Door den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie is eene commissie uit de ambtenaren van het hoofdbestuur benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de werkverdeeling over de verschillende afdee- Ungen. Een en ander in verband met den groote r. achterstand n het werk die op Verschillende afdeelingen schijnt te bestaan. Het gezag der regeering. Men ^chrijft aan de „Nieuwe Crt.": De minister van Binnenlandsche Zaken" vaardigde een uitstekende aanschrijving uit, om in het be lang van de volksgezondheid dit jaar de ker missen niet te doen doorgaan. Trouwens ook met het oog op de moeilijke-tijden, die ons volk'nu doormaakt, terwiji het veel moet ontberen, zijn dergelijke festiviteiten in ver band met de extra verteringen, waarmede deze speciaal voor het volk bedoelde ver maken gepaard gaan, nu uit den booze. Tal van gemeentebesturen trekken zich, met het oog op het staangeld der caroussels enz., van deze aanschrijving niets aan en laten de kermissen rustig doorgaan (o.a. Zaandam). Binnen het in staat van beleg verklaarde gebied gaat men de kermissen splitsen en hebben er periodiek kleine ker missen met caroussels enz. plaats (bijv. Den Bosch en Boermond). Ook daar trekt men zich, door allerlei uitgelokte officieele be richten gedekt, van deze goed gemeende aanschrijving niets aan. Wanneer officieele organën zoo handelen, werkt dit vooral in deze tijden op het volk, dat van de aanschrijvingen door de pers kennis krijgt, geheel verkeerd. Het gaat ook de regeering3aanschrijvingen en de regeeringsmaatregeien als vodjes pa pier beschouwen. Maximumprijzen 1 and b ou w.p.r.o- ducten oogst 1918. De minister van L., N. en H. heeft goedgevonden: 1. vast te stellen de navolgende maximum prijzen voor producteu van den oogst 1918: a. winter- en zomertarwe f 25, spelt f 23.50 roggb f 26, Haver f 20, evene f 18.50, win- tergerst en vierrijige zomergerst f 20, twee- rijige zomergerst f 21, boekweit f 35, erwten (alle soorten) f 34, veldboonen f 26.50, stam- boonen (alle soorten) f 32, lijnzaad f 40, kool zaad (raapzaad, boterzaad, dederzaad) f 45, blauwmaanzaad f 60, geel mosterdzaad f 35, bruin mosterdzaad f 50, kanariezaad f 28, karwijzaad f 45, alles per 100 K.G.; b. aardappelen, voor tafelgebruik geschikt, van klei-, zand- en veengronden, geleverd in het 'najaar van 1918 en voorjaar 1919 f 6.50, uien f 8.50 per 100 K.G.: 2. te bepalen: a. voor tarwe van 75 K.G. naturagewicht of hooger zal de maximum prijs worden be taald, terwijl voor de eerste twee K.G. min der naturagewicht, dus tot 73 K.G. natura gewicht, voor elk K.G. of gedeelte daarvan 10 cent zal worden gekort en voor elk ver der K.G. of gedeelte daarvan 2d cent met dien verstande echter, dat een gewicht tot half KG. als niets en boven half K.G. als een geheel K.G. wordt beschouwd. Voor spelt van 35 K.G., rogge van 70 K.G., haver van 46 K.G., evene van 55 K.G., voor wintergerst en vierrijige zomergerst van 60 K.G., en voor tweerijigc zomergerst van 65 K.G. naturagewicht of hooger zal de maximum prijs worden betaald, terwijl voor minder naturagewicht zal worden gekort als bij tarwe. Voor boekweit van 65 K.G. naturagewicht of hooger zal de maximum prijs worden be taald, terwijl voor elke K.G. minder natura gewicht of gedeelte daarvan 30 cents zal worden gekort, verder als bij tarwe. Voor kanariezaad van 70 K.G. natura gewicht of hooger zal de maximum prijs warden betaald, terwijl voor de eerste twee K.G., dus tot 68 K.G. naturagewicht, voor elke K.G. of gedeelte daarvan 20 zal worden gekort en voor elk verder K.G. of gedeelte daarvan 35 oent, met dien verstande echter, dat een gewicht tot half K.G. als niets en boven half K.G. als een geheel K.G. wordt beschouwd. Voor veldboonen, stamboonen, lijnzaad en koolzaad (raap-, boter- en dederzaad), geel mosterdzaad, bruin mosterdzaad, blauwmaan zaad en karwijzaad is geen korting vastge steld, daar deze artikelen uitsluitend op kwa liteit zullen worden getaxeerd. Erwten zullen eveneens op kwaliteit ge taxeerd worden, doch bovendien zal worden gekort: Voor tweede kook 50 cent, derde kook f 1 en voor niet koken f 2 per 100 Kg.; b. de sub la genoemde maximum prijzen en, de sub 2e genoemde kortingen zijn geba seerd op producten van goede, gezonde kwa liteit, droog en marktsclioon geleverd, daar waar zulks door den regeeringscommissaris voor de rjjksgraanverzameling wordt' ge- .wenscht, terwijl bij afwijkende kwaliteiten eene extra korting zal worden toegepast; c. aan landbouwers .zal geen bewaarloon worden uitgekeerd voor de sub la genoem de producten; j d. voor aardappelen zullen de navolgende bewaarloonen worden uitgekeerd, berekend per -100 K.G.: van 15 Oct. 19181 Febr. 1919 70 cent; van 1 Febr.12 April 1919 per week 7y» cent; van 12 April17 Mei 1919 per week 15 cent; van 17 Mei7 Juni 1919 per week 25 cent; na 7 Juni 1919 per week 50 cent. Een verstandig advies. Wij verne men, dat B. en W. van Groningen, den Mi nister van Landbouw adviseeren om toe te staan dat de ingezetenen zelf voor winter- opslag van aardappelen zorgen, mits aan de gemeente de zekerheid wordt gegeven, dat aan hen, die niet' voor eenigen opslag kun nen zorgen, eene gelijke hoeveelheid van dezelfde soort kan worden verstrekt. B. en W> achten "dezen maatregel gewenscht, daar de ingezetenen beter voor bewaarplaats kun nen zorgen dan de producenten, waardoor bederf als in den vorigen winter wordt voor komen. f Luchtverke er boven A me 1 an.d. Men meldt ons nit Ameland: Het was gis teren den geheelen morgen zeer druk met luchtverkeer. Voor zessen zag men reeds een 2Q-tal vliegtuigen met een Zeppelin. Een Engelsehe flotilla motor-duikbootjagers werd door de Duitsche vliegtuigen kestookt. Volgens een gerucht zouden een zestal dezer motor-duikbootjagers zijn geraakt en in den grond geboord, doch bevestiging ont breekt. De Zeppelin werd door het geschut der torpedobooten naar beneden geschoten. Brandend viel hij in zee, ongeveer 7 mijl uit de kust, vlak voor de Amelander wal. De reddingboot van Hollum werd uitge bracht. Dit alles gebeurde om ongeveer 10 uur. Later, kwam, gehaald door een Duit sche machine een 10-tal Duitsche vliegtui gen met een aantal Duitsche torpedobooten op de plaats, waar de Zeppelin werd neerge schoten en bleven daar kruisen. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Steenkolen van Duitschlafl.d. Voor het vervoer van steenkolen, cokes en briketten van Duitschland naar Nederland, loopen gedurende 6 dagen per week een beladen en een ledige trein over Zevenaar en een beladen en eene ledige trein over Gennep. Voor deze treinen worden uitsluitend ge bezigd wagens van S.S. en H.S.M. van ten minste 15 ton draagvermogen, tërwiji iedere trein 55 wagens vervoert. De verdeeling der geladen wagens over de verschillende sta tions van bestemming en geadresseerden, geschiedt bij aankomst te Zevenaar en te Gennep door een vertegenwoordiger der Steenkolen-Handelsvereeniging. Geadresseerden krijgen geen vrachtbrie ven, vracht wordt voor deze zendingen niet geheven, wel echter eventueel staangeld. Nederl. kindere n naar buiten. Tot lid van het hoofdbestuur van het Prov. Z.-H. Comité voor Uitzending van Nederl. kinderen naar Buiten is toegetreden de Zeer Eerw. heer pastoor E. A. M. Mersol, te Bot terdam. De slaking in het Botte rd,ajn- sclie h a v e n b e d r ij f. De staking in de haven schijnt te verloopen. Zaterdagmiddag hebben zich aan het pant St. Job van Blauw hoedenveem een aantal stakers aangemeld, om den arbeid te hervatten. Er konden er slechts 20 aangenomen worden, omdat het werk van den etappe-dienst door militairen wordt verricht. Ook b(j de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij 'en voor een boot van Muller, met het laatste convooi aangeko men, hebben zich havenreservisten aange meld. Menschen, die met den toestand op de hoogte zijn, verwachten, dat de staking de volgende week geheel zal verloopen. De Algem. Havenarbeidersvereeniging (de onafhankelijke) houdt vandaag een huishou delijke vergadering. Extra broodrations. De regeerings commissaris, belast met de Bijksgraanvcrza- meling in Noord-Holland, heeft zich in een circulaire, tot de burgemeesters in deze pro vincie gpwond, waarin hij mededeelt,, dat het hem gebleken ig> dat in sommige ge meenten de meening bestaat, dat het ge oorloofd is om ter gelegenheid van begrafe nismaaltijden, bruiloften of andere bijeenkom sten, machtiging te verstrekken tot het be komen van een extra broodration. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zulks teu onrechte geschiedt, waarom de burgemeesters worden uitgenoodigd, voor zoover noodig, er voor te willen waken, dat voor bovenbedoelde gelegenheden geen extra broodratione worden verstrekt. De vaart op Seaadinaviëa De Centrale Bond van Transportarbeiders, vak groep zeelieden, te Botterdam, heeft, nadat de eiechen betreffende gageverhooging en bete re arbeidsregeling niet waren ingewilligd, de staking geproclameerd voor de schepen, die naar Scandinavië «ouden vertrokken. Nadat de maatschappij „Neerlaiulia" de gestelde eiechen had ingewilligd, kon op dt motor schepen „Bertha" en „Martha" gemonsterd worden. De staking omvat nog veert% sche pen. De voedselvoorziening der mijnwerkers. De stappen door afge vaardigden van de mynwerkm-sboenden bij de regering gedaan ter verbetering; van do voed selvoorziening van dta arbeiders in de Lim- bungssche kolenmijnen, hebben, naar men aan de „N. Bt Crt." meldt, het uitricht geopend op ruimer levensmiddelenrautsoeneering voor deae arbeiders. DE KAMERVERKIEZINGEN, De Ned. meldt, dat 10 vau de 18 kies kringen Arnhem, Dordrecht, Den Helder, Haarlem, Middelburg, Leeuwarden, Zwolle, Assen, Maastricht en 's Hertogenbosch nog steeds niet de processen-verbaal heb ben gezonden, die de benoemden tot geloofs brief strekken. CRISISAANGELEGENHEDEN. De Pharmaoeutiscihe Crisis-Commissie be richt in haar mededeelingen, dat zij, zoodra zij -vernomen had. dat\ de eerste 600.000 KG. frambozen, die dit jaar geveild, zouden, war den, op laat van de regeering bestemd waren voor de j a m f a b r i c a g e en er dus geen vruchten zonden vrij komen voor de bereid Lug van frambozensap, zich gewend heeft tot dien minister van Landbouw, Nijverheid en Han del met het verzoek, in de eerste plaats de hoeveelheide die door apothekers en fabrikan ten van Pharmaoeutasche producten was aan gevraagd, bsohikbaar te houden. Het feit. dat framhozensap in tal" van ge neesmiddelen gebruikt wordt en dat de Ne- derlandeche Pkanmaeopee de i'rambozensi- roop als verplicht geneesmiddel opnam, is hierbij in herinnering gebracht, oan op de noodzakelijkheid te wijzen, dat vóór jamfabri- eage de geneesmiddelenvoorziening behoorde in acht te worden genomen. In verband daarmede ia een verzoek gericht tot alle aangesloten apothekers der Crisis commissie, om een opgave te verstrekken van de hoeveelheid frambozen, dia zij verwer ken, teneinde die opgave aan den minister over te leggen. Uit de antwoorden is thans gebleken, diat voor de apotheek 12 13 duizend kilogram noodig is. Het Bureau voor Mededeelingen. inzake de Voedselvoorziening meldt: Dat in den laatsten tijd, met name in de groote steden, witvleezige aardappelen moesten worden geconsumeerd, die minder in den smaak vielen, vindt zijn verklaring in de voornaamste plaats in het abnormaal groote verbruik. Terwijl bijv. van 91—14 Juli in 1917 in het binnenland wer den verbruikt 736 wagons, liep dit cijfer in 1918 tot niet minder dan 1955 wagons op. Voor de periode van 1621 Juli vindt men eene stijging van 774 op 2258 wagons. De uitvoer was naar evenredigheid lager. Wanneer men nu in aan merking neemt, dat in de latere jaren de verbou wers steeds meer de voorkeur zijn gaan geven aan de witvleezige exportsoorten, omdat deze door een ruimer beschot loonender zijn, zoodat zij thans de grootste helft van het beschot der vroege aardappelen uitmaken, dan is het duide lijker, dat in de afgeloopen weken aanmerkelijke hoeveelheden dier witvleezige aardappelen in het binnenland moesten worden gegeten. Aardappe len, die anders het land uitgingen, moesten nu hier blijven, om de buitengewone vraag te dek ken. Van veenaardappelen is in tusschen geen sprake geweest, wat men daarvoor heeft aan gegeven waren witvleezige Noord-Hollandsche soorten. Dat de grootere bevolkingscentra in bij zondere mate op deze soorten waren aangewe zen, was kwalijk té vermijden. Immers de aan voeren op de veilingen om de steden heen kon den niet de stadsbehoeften dekken, indien men dus deze aardappelen had Bestemd voor de stad, zou men van de groote productie-streken uit toch nog aanzienlijke hoeveelheden hebben moeten zenden naar die stad, maar bovendien naar de vele kleinere plaatsen op het omringende platte land. Het laatste zou practiseh vrijwel onuitvoer baar zijn geweest. Men heeft dus dit stelsel ge kozen, dat de kleinere plaatsen werden bediend uit de eigen streek, terwijl dan de stad haar behoefte gedekt zag door aanvoer op ruime schaal uit Noord-Holland en Friesland. De transportmoeilijkheden en kosten waren aldus veel geringer dan wanneer men de groote bevol kingscentra ten deele uit de eigen omgeving had voorzien, om daarna èn naar die centra èn naar het omliggende platteland aardappelen te zen den uit de groote productiestreken. Intusschen is het bij dit stelsel niet mogelijk een onderscheid te maken naar de soorten." Men zou dan de ver schillende kwaliteiten als het ware ponds-ponds- gewijze over het land moeten verdeelen, maar de enorm omvang dezer distributie en de noodzake lijkheid uit dagelijksche aanvoeren snel te distri bueeren, laat dit niet toe. KUNSTDRIJVERS EN EDELSMEDEN Haarlem t-: Schoterweg f M - M O l»BM - «Kt GflN3 17 KU.tC FOOrtf—, I H.H. WIJDINGEN. E. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft op 10 en 11 Augustus in de Kauel van het Groot Seminarie te Warmond het Ton sur a at en de twee eerste der Kleinere Wijdingen toegediend aan de volgende Eerwaarde HeerenJ. Ber gerA. G. de Boer: B. Damen; C. Dekker: B. H. F. Hansen: H. Th. H. HeijinkA. Th. L. Hendriks; J, F. v. d. Kolk; A. Kramer: CL J. Lansbergen; J. M. H. v. d. Duet: J. Mol: J. J. Sehoorl en J. B. Tb. van Wolsik. 10 0-jarig beataaü. Op Woensdag 21 dezer zal het 100-jarig bestaan der R.-K. kerk te Delfzijl feestelijk worden herdacht. ilonumentter eere van Thomas Kempig. De commissie voor do stichting van bovengenoemd monument werd dezer dagen aangenaam verrast met de vorstelijke gift van 2000 van eene cfame die onibekend wenscht te blijven. De oprichting van het mo nument is daardoor verzekerd, daar het ge raamde bedrag ad 4700 ruimschoots bijeen is. Het kunstwerk is derhalve reedis naar het ont werp van dr. Ouppers aan het atelier van de firma Cuijpers te Roermond opgedragen, zoo dat die onthulling binnen enkele maanden te verwachten is. Pater Ildefonaus. Het enkele dagen geleden ook door oïi« opgenomen bericht, om- trtent op een door Pater Ildefonaus te vieren juibilé» berust, naar „De Msb." meldt, op, ©en misverstand. SORTEERT £5 WAHDELSi OKKEN NSET KNOP OF H/UiK Maatschappij op het oogenblik een maatregel aan liet voorbereiden, welke ten doel beeft aau bet personeel op de stations meer Zondagsrust te verzekeren. Loonregeling bij het Mjjnwe- ze n. haar „De Limb. K." meedeelt, worden door de werklieden organisation in de Mijn streek pogingen aangewend om een uniforme loonregeling voor de bovengrondsehe arbei ders to verkrijgen. Deze aangelegenheid zal Zondag 1 Sept. a.s., in eene alhier te houden vergadring van afgevaardigden der afdeelin gen van den Chr. Mjjnwerkersbond, het punt van bespreking uitmaken. Het aantal leden van bovengenoemden bond bedroeg aan het einde van het eerste halfjaar 1918; 4290. Nieuw opgenomen werden in dat tijdvak 2504 leden. Aanzienlijke schenking. Jhr. B. W. F. van Riemsdijk, hoofddirecteur van 's Rijks Museum te Amsterdam, heeft aan 'het Rijk, ten behoeve van de Ministerkamer in net Departement van Koloniën, ten geschenke aan geboden een viertal schilderijen, betrekking hebbende op onzen handel op China in dien aanvang op de 19de eeuw. Den schenker ie deswege de dank dor ©ga ring betuigd. Een Hoogovenbed r ij f te Per nis? baar het „Hbld" verneemt, is onder de gemeente Pernis (Z. H.) 120 H.A. grond ver kocht in de Lage Gorzen en het Lange Bak kersoord. Kooper is ae heer J. van den Hoek onder ge noemde gemeente. Er zijn stukken grond bij', die voor 8000 per HA. zijn gegaan. Men brengt dezen verkoop in verband met de vestiging; van een hoogovenbedrüf aldaar. Het beding ia bij den verkoop gemaakt, dat eerst boringen op het terrein zullen worden verricht. Mochten deze boringen niet het ge- weneohte resultaat opleveren, dan zou de ver koop geannuleerd kunnen worden. Uit het si garenvak. In sigarenfa brikantenkringen moet groote ontstemming heersohen over het feit dat de regeering aan eenige groote firma's consenten heeft ver leend tot uitvoer van groote partijen sigaren (men spreekt van 15 millioen), zonder eenige verplichting tot het leveren van goedkoope A. S. S. sigaren. Daar officieel aan alle fabri kanten deze verplichting ie opgelegd, is dezs bevoorrechting haast ondenkbaar. Begrijpelij kerwijze draagt dat feit niet bij tot eene betere verstandhouding tusschen R. B. T. en fabri kanten. Bond van dorpsslager e.. Onder voorzitterschap van den heer W. A. Nieuwen- huis, te Lisse. hield Vrijdag de algemeene Rond van Dorpsslagers in hotel „de l'Europe te Utrecht, 'ion vergaderinfe. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de rechten der diorpsslagers door de regeering nog steeds worden miskend. Spr. critieeerde in scherpe bewoordingen het ver knoeien van kostelijk voedsel door de berei ding van eenheidsworst, waarvan de mest vaalt de laatste maanden de grootete afnemer is. De regeering was vooraf door vaklieden gewaarschuwd tegen deze worstbereiding doch rij beeft deze waarschuwing in den wind geslagen. Daarom draagt rij alleen de vollo verantwoordelijkheid. Er iis dioor den Bond van Dorpsslagers getracht federatieve sa menwerking te verkrijgen met den Neider- landschen Slagershond. Deze organisatie, heeft samenwerking van de hand gewezen, doch aanbevolen, dat de dorpsslagers zich bij baar aansluiten. Van dit laatste kan, aldus betoogde spr. ten slotte, natuurlijk geen spra ke zijn. Vervolgens bad de herziening plaats van statuten en huishoudelijk reglement. Do bond is gevestigd te Warmond. De heer Nieuwenhuis werd als bondsvoor zitter herkozen. Voorlezing werd gedaan van een ministeri eel schrijven, naar aanleiding van het op de vorige vergadering samengesteld adres. De Minister zegde daarin toe,, dat de slagersor ganisaties feehoord zullen wörden hij de vast stelling der maximumprijzen voor de ars. dis tributie. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek der slagers om schadeloosstelling voor hun gedwongen werkloosheid. In verband daarmede zegde het bestuur toe bij het nieuwe ministerie nogmaals zoo danig verzoek te zullen indienen. Ter navolging. In verband' met den komenden economdschen strijd, die voor den klein-indnstrieel grootere bekwaamheid en vertrouwbaarheid met de moderne techniek zal eischen, heeft de R.JK Vereeniging „Maaetridhtsche Middenstand." besloten om het geven van cursussen ten behoeve van tim merlieden, smeden, schoenmakers, schilders en eleetrieiens. Begin October e.e. zullen de leasen een aan vang nemen. Zondagsrust voor spoorweg personeel. Naar de „Tel." verneemt is men bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Inbraak. Gistermorgen omstreeks half vijf werd bij den horlogemaker en juwelier Henri Vermeer, in do Heuvelstraat te Tilburg, de groote vitrine met een steen stuk geslagen. Door de aldus verkregen opening hebben de dieven een partij gouden horloges, vertegen woordigend een groote waarde, medegenomen. Gas uit dennenhout. Den directeur der gasfabriek te Oosterhout is het gelukt met gunstig gevolg gas te stoken uit dennenhout. Een buitenkansje voor den komenden winter. Wanneer aldus voldoende gas geproduceerd kan worden zal de gasprjjs eer lager dan hoo ger worden. Gaan echter alle gasfabrieken deze methode beproeven, zoo schrijft „Het Hsgz.", dan zal het er met onz® mooie Brabantsche dennenbos- schen treurig gaan .uitzien en zal ons Bra- bantsch natuurschoon een geweldigen knak krijgen. Thee-extraat. Een goed thee-extract kan men bereiden! op dezelfde manier ala kof- fie-extract. Men brand 1 Yz ons suiker» vooral niet te donker, en laat anderhalf theeschepje even meekoken. Dan voegt men er drie vierde liter kokend water aan toe en zeeft alles door een fijne zeef of neteldoeksch lapje. Van dit thee-extract gebruikt men slechts heel weinig, den bodem van een theekopje even bedekt, eni giet er goed kokend water bij. Men kan dan melk en suiker naar smaak toevoegen: het thee-extract is volstrekt niet zoet op deze wijze bereid. De Spaansohe griep. Tengevolge der Spaansohe ziekte, zijn te Enschede tal van brievenbestellers buiten dienst. De directeur heeft zich dan ook genoodzaakt gezien, de derdo kringbestelling tijdelijk te doen verval len. Hjet salaris der ambtenaren van den Burgerlijken Stand van het Vee. Er is weer een nieuw amibt geko men, nl, die hoogst gewichtige betrekkin», ra»t hot N. O. G. orgaan van ambtenaar van den Burgerlijken Stand van het Vee. Die man moet een register aanleggen van al het vee, dat de boeren verklaren te hebben. Verder moet hij bijhouden elke vermeerdering of vermindering!» die hem opgegeven wordt; een zuivere administratie dus vana eenige cijfers, die de eeerste de beste landbouwer kan voeren. En wat dunkt u, dat daarvoor btaald wordtT Vele hoofden van scholen met 40 dienstjaren hebben 't tot voor korten tijd nooit genoten. 1S50 's jaars of zooals de volksmond zegt 25 per week. In elke gemeente in de Betuwe en zeker 00-r elders is zoo'n ambtenaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2