binnenlanF kerkelijke kubst VANÖVERAL STAD EN STREEK THtJSSEN EN REITH KERK EN'SCHOOL rKUnST"=iN=KEN NIS ORDE EN ARBEID HANDEL EN NIJVERHEID WANDELSTOKKEN iets soSfSG WANDELSTOKKEN 0ENRE militaire" KORTE BERICHTEN GEHEEL NIEUWS!! PRIJZEN i 75 GTS. TOT 4.5<> AGENDA 13 AUG. Ook in Griekenland heeft de Spaansohe Kriep haar intree gedaan. Veel meneohen lig gen er ziek aan. De grondwetscommissie uit den Finschen Landdag heeft zioh met 9 tegen 3 stemmen voor d'i verkiezing van een koning uitge sproken. In de Middellandsche zee hebben Duit- «che duikbooten nit stevig beschermde kon vooien zes stoomschepen van ongeveer 22.000 ton brnto bij elkaar weggeschoten. Een Duïtsehe torpedojager, acht mijlen ten N. W van Zeebrugge. is waarschijnlijk ten ge volge van het stooten op een Engelsche mijn, gezonken. Ter huldiging van zijn verdiensten heeft de Belgische koninggeneraal Leman, die de leeftijdsgrens heeft bereikt, in zijn functie van generaal gehandhaafd. De Chin-esche regeering heeft geweigerd, Petrellippa, den Pauselijken nuntius, die een intiem vriend van Von Hiptze is, te ontvan gen. De moordenaar van den Duitschen gene- raal-veldmaarschalk Von Eiehhorn in Oekra- jine is Zaterdag te Kief ter dood gebracht. Te Filsum, even over de Duitsche grens is op 10-jarigen leeftijd overleden de wed. Hab- by, de oudste inwoonster van Oost-Friesland. Zü woonde alleen en bleef tot 't einde gezond van lichaam en holder van geest. Uit Finland wordt gemeld, dat de Buiten gewone Landdag rieds den 27sten Augustus zal worden bijeengeroepen, voor do verkiezin gen van een koning. DE KABINETSCRISIS. De Rotterdamsche correspondent van de „Vossische Zeitung" verneemt, dat men in Nederl. politieke kringen verwacht, dat de nieuw te benoemen minister-president, geen portefeuille zal aanvaarden, in ieder geval zal hij niet tegelijkertijd Buitenlandsche Za ken waarnemen. Als minister van Binnen- landsche Zaken wordt genoemd Jhr. de Geer. Loudon zou minister van Buitenlandsche Za ken blijven. Van Nispen tot -Sevenaer zal benoemd worden tot minister-president, tloch de correspondent acht dit twijfelachtig. De Geer, Kooien, Idenburg en Loudon noemt hij als vaststaand voor een ministerspost. Aan het „Berl. Tagebl." wordt uit Den Haag ge-meld, dat Jhr. van Nispen tot Se venaer, behalve als Kabinetsformateur, ook als minister van Buitenlandsche Zaken zal optreden. t Wij laten al deze en dergelijke berichten van vreemde correspondenten vcor hunne rekening, zonder er veel waarde aan te hechten. De Distributiewet. De distributie- wet bepaalt dat het verschil tusschen in en verkoop van te distribueerea artikelen voor negentiende vcor het Rijk en voor een tien de voor de gemeente komt. Nu heerscht er, naar „Dé Msb." verneemt, bq verschillende gemeentebesturen ontstem ming over het feit dat, in strijd met deze wettelijke bepaling, bedoeld prijsverschil voor wat den aardappelenverkoop betreft, door de Regeering in sommige gevallen een voudig geheel voor de gemeenten wordt ge laten Vooral in de eerste periode van de nieuwe aardappelendistributie kwam het herhaalde lijk voor dat, in den tijd tusschen verzen ding en ontvangst, de verkoopprijs door den Minister lager werd bepaald dan waarvoor het Distributiebureau factureerde. De gemeenten waren dan verplicht voor den lager gestelden prijs te verkoopen, ter wijl de factuursprijs niet word verlaagd en de regeering in dit prijsverschil niet het wettelijk vastgestelde negentiende deel voor rekening van het Rijk wil doen komen. Alle vertoogen in deze tot de Regeering gericht, blijven zonder gewenscht gevolg, terwijl de gemeentebesturen geen betaling hebben durven weigeren, uit vrees voor stop zetting van den aardappelentoevoer. J. M. Pynacker Hordijk, j- In den ouderdom vaai 76 jaren is te 'sGravenhage overleden de heer J. M. Pijnacker Hordijk, oud-lid der Tweede Kamer der Staten Ge- raal. Voorschot op de salarisreg.e.li.ng Stork. Het comité ter behartiging van de algemeene belang n van Overheidspersonen (A. C. O. P.) uit de bonden van Overheids personeel, aangesloten bij het Nederl. Ver bond van Vakvereenigingen, heeft zich met een adres tot den Minister van Financiën gewend, waarin er op geweze» wordt dat in verband met de groote waarschijnlijkheid dat de salaris-regeling-Stork in den allereersten tjjd nog niet in werking zal kunnen treden, aan voorloopig voorziening in den nood van het Rijkspersoneel dringend noodzakelijk ge acht moet worden. Het comité wijst er dan op, dat meer en meer de gewoonte ingang vindt, ter tegemoetkoming in de duurte v m het levensonderhoud, een bedrag in i- a uit te keeren, welk gebruik nog kortelings door de gemeente 's Gravenhage in toepas sing is gebracht. 't Comité dringt er daarom bij den Min. op aan, overleg te willen plegen met zijn ambt- genooten, opdat de verschillende hoofden van takken van rijksdienst worden gemach tigd, aan de betrokken ambtenaren en be ambten, desgewenscht, een voorschot van 50 gulden uit te betalen. Het spoorwegongeluk te Vor.k. H. M. de Koningin heefi hare deelneming laten betuigen aan de nagelaten betrekkin gen van de slachtoffers van het spoorweg ongeluk te Vork en tevens belangstellend geïnformeerd naar den toestand der ge wonden. Gepachte ge wassen. Naar de „Msb." verneemt, zullen de gepachte gewassen in Noord-Brabant allen moeten worden ingele verd aan den regeeringecommissaris. Hoofdbestuur post en teleg.r.a- fie. Door den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie ia ©ene commissie uit de ambtenaren van het hoofdbestuur benoemd, die een onderzool: zal instellen naar de werkverdeeling over de verschillende afdee- Ilngen. Een en ander in verband met den grooter. achterstand n hel work die op .verschillende afdcelingen schijnt te bestaan. Het gezag der regeering. Men ^chrjjft a*a «Nieuwe Crt."j De minister van Binnenlandsche Zaken" vaardigde een uitstekende aanschrijving uit, om in het be lang van de volksgezondheid dit jaar de ker missen niet te doen doorgaan. Trouwens ook met het oog op de moeilijke tijden, die ons volk nu doormaakt, terwijl het veel moet ontberen, zijn dergelijke festiviteiten in ver band met de extra verteringen, waarmede deze spéciaal voor het volk bedoelde ver maken gepaard gaan, nu uit den booze. Tal va-1 gemeentebesturen trekken zich, met het op het staangeld der caroussels enz., vaa deze aanschrijving niets aan en laten de kermissen rustig doorgaan (o.a. Zaandam). Binnen het in staat van beleg verklaarde gebied gaat men de kermissen splitsen' en hebben er periodiek kleine ker missen met caroussels enz. plaats (bijv. Den Bosch en Roermond). Ook daar trekt men zich, door allerlei uitgelokte officieele be richten gedekt, vari deze goed gemeende aanschrijving niets aan. Wanneer officieele organen zoo handelen, werkt dit vooral in deze tijden op het volk, dat vol. de aanschrijvingen door de pers kennis krijgt, geheel verkeerd. Het gaat ook de regeeringsaaaschrijvingen en de regeeringsmaatregelen als vodjes pa pier beschouwen. Eem verstandig advies. Wij verne men, dat B. cn W. van Groningen, den Mi nister van Landbouw adviseeren om toe te staar dat de ingezetenen' zelf voor winter- opslag van aardappelen zorgen, mits aan de gemeente de zekerheid wórdt gegeven, dat aan hen, die niet voor eenigen opslag kun nen zorgen, eene gelijke hoeveelheid van dezelfde soort kan worden verstrekt. B. en W. achten dezen maatregel gewenscht, daar de ingezetenen beter voor bewaarplaats kun nen zorgen dan de producenten, waardoor bederf als in den vorigen winter wordt voor komen. Luchtverkeer boven A me 1 a.n.d. Men meldt ons uit Ameland: Het was gis teren den geheelen morgen zeer druk .met luchtverkeer. Voor zessen zag men reeds een 20-tal vliegtuigen met een Zeppelin. Een Engelsche floiille motor-duikbootiagers werd door de Duitsche vliegtuigen kestookt. Volgens een gerucht zouden een zestal dezer motor-duikbootjagers zijn geraakt en in den grond geboord, doch bevestiging ont breekt. De Zeppelin werd door het geschut der torpedobooten naar beneden geschoten. Brandend viel hij in zee, ©ngeveer 7 mijl uit de kust, vlak voor de Amelander wal. De reddingboot van Hollum werd uitge bracht. Dit alles gebeurde om ongeveer 10 uur. Later, kwam gehaald door een Duit sche machine een 10-tal Duitsche vliegtui gen met een aantal Duitsche torpedobooten op de plaats, waar de Zeppelin werd neerge schoten en bleven daar kruisen. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Steenkolen van Duitsclila.n.d. Voor het vervoer van steenkolen, cokes en briketten van Duitschland Daar Nederland, loopen gedurende 6 dagen per week een beladen en een ledige trein over Zevenaar en een beladen eneene ledige trein over Gennep. t Vcor deze freinen worden uitsluitend ge bezigd wagens van S.S. en H.S.M. van ten minste 15 ton draagvermogen, terwijl iedere trein 55 wagens vervoert. De verdeeiing der geladen wagens over de verschillende sta tions van bestemming en geadresseerden, geschiedt bij aankomst te Zevenaar en te Gennep door een vertegenwoordiger der Steenkolen-Handels vereeniging. Geadresseerden krijgen geen vrachtbrie ven, vracht wordt voor deze zendingen niet geheven, wel echter eventueel staangeld. Nederl. kindere n naar buiten. Tot lid van het hoofdbestuur van het Frov. A-H. Comité voor Uitzending van Nederl. kinderen naar Buiten is toegetreden de Zeer Eerw. heer pastoor E. A. M. Mersel, te Rot terdam. De staking in het Rotterdam-' sphe havenbedrijf. De staking in de haven schijnt te verloopen. Zaterdagmiddag hebben zich aan het pant St. Job van Blauw- hoedenveein een aantal stakers aangemeld, om den arbeid te hervatten. Er konden er slechts 20 aangenomen worden, omdat het werk van den etappe-dienst door militairen wordt verricht. Ook bij do Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij en voor een boot van Muiier, met het laatste convooi aangeko men, hebben zich havenreservisten aange meld. Menschen, die met den toestand op de hoogte zijn, verwachten, dat de staking de volgende week geheel zal verloopen. De Algem. Havenarbeidersvereeniging (de .onafhankelijke) houdt vandaag een huishou delijke vergadering. Extra broodrations. De regeerings- commissaris, belast met de Rjjksgraanverza- meling in Noord-Holland, heeft zich in een circulaire tot de burgemeesters in deze pro vincie gewend, waarin hij mededeelt,, dat het hem gebleken is, dat in sommige ge meenten de meening bestaat, dat het ge oorloofd is om ter gelegenheid van begrafe nismaaltijden, bruiloften of andera bijeenkom sten, machtiging te verstrekken tot het be komen van een extra broodration. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zulks ten onrechte geschiedt, waarom de burgemeesters worden uitgenoodigd, voor zoover noodig, er voor te willen waken, a voor bovenbedoelde gelegenheden geen extia brooarations worden verstrekt. De v aa, xt ©pScandinavië. De Centrale Bond van Transportarbeiders, vak groep zeelieden, te Rotterdam, heeft, nadat de eiechen betreffende gageverhooging en bete re arbeidsregeling niet waren ingewilligd, de staking geproclameerd voor de echep©^ die naar Scandinavië zouden vertrokken. Nadat de maatschappij „Neerlftndia" de gestelde eieohen had ingewilligd, kon op de motor schepen Bertha" en „Martha" gemonsterd worden. De staking omvat nog veertig sche pen. De voedselvoorziening der mijnwerkers. De stappen door afge vaardigden van de mijnwerk ersbonden bij de regeering gedaan ter verbetering van do voed eelvooTziening van do arbeiders in de Lim- burgsehe kolenmijnen, hebben, naar men aan de „N. Rt. Crt." meldt, het uitzicht geopend op ruimer letvensmiddelenranteoeneering voor deze arbeidLeEB. DE KAMERVERKIEZINGEN. De Ned. meldt, dat 10 vau de 18 kies kringen Arnhem, Dordrecht, Den Helder, Haarlem, Middelburg, Leeuwarden, Zwolle, AsSen, Maastricht en 's Hertogenbosch nog steeds niet de processen-verbaal heb ben gezonden, die de benoemden tot geloofs brief strekken. CRISISAANGELEGENHEDEN. De Pharinaeeutisohe Crisis-Commissie be richt in haar mededeelingen, 'dat zij, zoodra zij vernomen had, dat de eerste 600.000 K.G. frambozen, die dit jaar geveild zouden wor den, op last van de regeerpig bestemd waren voer de jamfahricage en er dus geen vruchten zouden vrij komen voor de bereiding van frambozer-sap, zich gewend heeft tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del met het verzoek, in de eerste plaats de hoeveelheid die door apothekers en fabrikan ten van Pharmaceutische producten was aan gevraagd, beschikbaar te houden. Het i'oit. dat iraxn boaensap in tal van ge neesmiddelen gebruikt wordt en dat de Ne- derlandscho Pharnaacopee de frambozensi- roop ale verplicht genotsmiddel opnam, is hierbij in herinnering gebracht, om op de noodzakelijkheid te wijzen, dat vóór jamfabri- eatgo de geneesmiddelenvoorziening behoorde in acht to worden genomen. In verhand daarmede is een verzoek gericht lot all: rangerloten apothekers der Crisis commissie, om een opgave te verstrekken van de hoeveelheid frambozen, dis zij verwer ken, teneinde die opgave*aan den minister over te leggen. Uit de antwoorden ifl thans gebleken, dat voor de apotheek 12 a 13 duizend kilogram noodig is. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Dat in den laatsten tijd, met name in de gioote steden, witvleezige aardappelen moesten worden geconsumeerd, die minder in den smaak vielen, vindt zijn verklaring in de voornaamste pleats in het abnormaal groote verbruik. Terwijl bijv. van 9i14 Juli in 1917 in het binnenland wer den verbruikt 73ó wagons, liep dit cijfer in 1918 tot niet minder dan 1955 wagons op. Voor de periode van 16—21 Juli vindt men eene stijging van 774 op 2258 wagons. De uitvoer was naar evenredigheid lager. Wanneer men nu in aan merking neemt, dat in de latere jaren de verbou wers steeds meer de voorkeur zijn gaan geven aan de witvleezige exportsoorten, omdat deze door een ruimer beschot loonender zijn, zoodat zij thans de grootste helft van het beschot der vroege aardappelen uitmaken, dan is het duide lijker, dat in de afgeloopen weken aanmerkelijke hoeveelheden dier witvleezige aardappelen in het binnenland moesten worden gegeten. Aardappe len, die anders het land uitgingen, moesten nu hier blijven, om de buitengewone vraag te dek ken. Van veenaardappelen is intusscüen geen sprake geweest, wat men daarvoor heeft aan gegeven waren witvleezige Nocrd-Hoilandsche soorten. Dat de grootere bevolkingscentra in bij zondere mate op deze soorten waren aangewe zen, was kwalijk te vermijden. Immers de aan voeren op de veilingen om de steden heen kon den niet de stadsbehoeften dekken. Indien men dus deze aardappelen had bestemd voor de stad, zou men van de groote productie-3treken uit toch nog aanzienlijke hoeveelheden hebben moeten zenden naar die stad, maar bovendien naar de vele kleinere plaatsen op het omringende platte land. Het laatste zou practise}! vrijwel onuitvoer baar zijn geweest. Men heeft dus dit stelsel ge kozen, dat de kleinere plaatsen werden bediend uit de eigen streek, terwijl dan de stad haar behoefte gedekt zag door aanvoer op ruime schaal uit Noord-Holland en friesland. De transportmoeilijkheden en kosten waren aldus veel geringer dan wanneer men de groote bevol kingscentra ten deele uit de eigen omgeving had voorzien, om daarna èu naar die centra èn naar het omliggende platteland aardappelen te zen den uit de groote productiestreken. Intusschen is het bij dit stelsel niet mogelijk een onderscheid te maken naar de soorten. Men zou dan de ver schillende kwaliteiten als het ware ponds-ponds- gewijze over het land moeten verdeelen, maar de enorm omvang dezer distributie en de noodzake lijkheid uit dagelijksche aanvoeren snel te distri- bueeren, laat dit niet toe. KUNSTDRIJVERS Haarlem e-i EN EDELSMEDEN Schoterweg H.H. WIJDINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hoeft op 10 en 11 Augustus in de Kapel van het Groot Seminarie te Warmond het Tonsuraat en de twee eerste rfer Kleinere Wijdingen toegediend aan de volgende Eerwaarde Hoeren: J. Ber ger: A. G. de Boer; B. Damen: C. Dekker: B. H. F. Hansen: H. Tb. H. Heiiiuk; A. Th. L. Hendriks; J. F. v. d. Kolk; A. Kramer: O. J. Lansbergen; J. M. H. v. d. Lugt: J. Mol: J. J. Schoorl en J. B. Th. van Wolsik. 10 0-jarig bestaan. Op Woensdag 21 dezer zal het 100-jarig bestaan der R.-K. kerk te Delfzijl feestelijk worden herdacht. Monumentter eere vanThomas a K e m p i s. De commissie voor de stichting van bovengenoemd monument werd dezer dagen aangenaam verrast met do vorstelijke gift van 2000 van eene flame die onbekend wenscht te blijven. De oprichting van het mo nument is daardoor verzekerd, daar het ge raamde bedrag ad 4700 ruimschoot® bijeen is. Het kunstwerk is derhalve reeds naar het ont werp van dr. Ouüpers aan h©t atelier van de firma Ouijpers te Roermond opgedragen, zoo dat de onthulling binnen enkele maanden te verwachten is. Tater Ildefonsus. Hot enkele dagen geleden ook door ons opgenomen bericht, om trent een door Pater Hdefonsua te vieren jubiléi berust, naar „De Msb." meldt, op ©en misverstand. Aanzienlijk© schenking. Jhr. B. W. F. van Riemsdijk, hoofddirecteur van 's Rijks Museum te Amsterdam, heeft aan het Rijlj:, ten behoevp .vanjip Ministerkamer in, feet Departement van Koioniën, ten geaohen^e «.on geboden een viertal schilderijen, betrekking hebbende op onzen handel op China in den aanvang van de 19de eeuw. Den schenker is deswege de dank der Regee ring betuigd. Ter navolging. In verband met den komenden economischen strijd, die voor cfen klein-industrieel grootere bekwaamheid en vertrouwbaarheid met de moderne techniek za] eischen, heeft de R.-K. Vereeniging „Maastriohtsohe Middenstand" besloten tot bet geven van cursuseen ten behoeve van tim merlieden, smeden, schoenmakers, schilders en electriciens. Begin October a.s. zullen de lessen een aan vang nemen. Zondagsrust v oor spoorweg personeel. Naar de „Tel." verneemt is men bii de Hollandsche IJzereh Spoorweg- Maatsehappii op bet oogenblik een maatregel aan bet voorbereiden, welke ten doel heeft aan het personeel op de stations meer Zondagsrust te verzekeren. Loonregeling bjj het Mijnwe zen. Naar „De Limb. K." meedeelt, worden door de werkliedenorganisaties in de Mijn streek pogingen aangewend om een uniforme loonregeling voor de bovengrondsche arbei ders te verkrijgen. Deze aangelegenheid zal Zondag 1 Sepf. a.s., in eene alhier te houden vergadrin.fr van afgevaardigden dor afdcelin gen van den Chr. Mjjnwerkersbond, het punt van bespreking uitmaken. Het aantal leden van bovengenoemden bond bedroeg aan het einde van het eerste halfjaar 1018: 4290. Nieuw opgenomen werden in dat tijdvak 2504 leden. Een Hoogovenbedriif te Per nis? Naar het „Hbld" verneemt, is onder de gemeente Pernis (Z. H.) 120 H.A. grond ver kocht in de Lage Gorzen en het Lange Bak kersoord. Kooper is ae heer J. van den Hoek onder ge noemde gemeente. Er zijn stukken grond bij, die voor 8000 per H.A. zijn gegaan. Men brengt dezen verkoop in verband met de vestiging van een hoogovenbedriif aldaar. Het beding ie bii den verkoop gemaakt, dat eerst boringen op het terrein zullen worden verrioht. Mochten deze boringen niet het go- wenschte resultaat opleveren, a'an zou de ver koop geannuleerd kunnen worden. Uit het sigarenvak. In sigarenfa brikantenkringen moet groote ontstemming heerschen over het feit dat de regeering aan eenige groote firma's consenten, heeft ver leend tot uitvoer van groote partijen sigaren (men spreekt van 15 millioen), zonder eenjge verplichting tot het leveren van goedkoope A. S. S. sigaren. Daar officieel aan alle fabri kanten deze verplichting is opgelegd, is deze bevoorrechting haast ondenkbaar. Begrijpelij kerwijze draagt dit feit niet bii tot eene betere verstandhouding tusschen R. B. T. en fabri kanten. Inbraak. Gistermorgen, omstreeks half vijf werd bü den horlogemaker en juwelier Henri Vermeer, in de Heuvelstraat fe Tilburg, de groote vitrine met een steen stuk geslagen. Door de aldus verkregen opening hébben de dieven een partij gouden horloges, vertegen woordigend een groote waarde, medegenomen. Gas uit dennenhout. Den directeur der gasfabriek te Oosterhout is het gelukt met gunstig gevolg gas te stoken uit dennenhout. Een buitenkansje voor den komenden winter. Wanneer aldus voldoende gas geproduceerd kan worden zal de gaaprijs BeI lager dan hoo- ger worden. Gaan echter alle gasfabrieken deze methode beproeven, zoo schrijft „Het Hsgz.". dan zal het er met onze mooie Brabantsohe dennenbos- schen trenrig gaan uitzien en zal ons Bra- bantsch natuurschoon een geweldigen knak krijgen. The e-o x t r a c t. Een goed thee-extract kan men bereiden op dezelfde manier als kof- fie-extract. Men brand IY2 ons suiker, vooral niet te donker, en laat ana'erhalf theesehepje even meekoken. Dan voegt men er drie vierde liter kokend water aan toe en zeeft alles door een fijne zeef of neteldoeksch lapje. Van dit thee-extract gebruikt men slechts heel weinig, den bodem van een theekopje even bedekt, en giet er goed kokend water bjj. Men kan dan melk en suiker naar smaak toevoegen; het thee-extract is volstrekt niet zoet op deze wijze bereid. De Spaansohe griep. Tengevolge der Spaansohe ziekte, zijn te Enschede tal van brievenbestellers buiten dienst. De directeur heeft zich dan ook genoodzaakt gezien, de derde kringbestelling tijdelijk te doen verval len. Het salaris d'er ambtenaren van den Burgerlijken Stand van h e t V e e. Er is weer een nieuw ambt geko men, nl. de hoogst gewichtige betrekking, zegt het N. O. G. orgaan van ambtenaar van den Burgerlijken Stand van het Vee. Die man moet een register aanleggen van al het vee. dat de boeren Verklaren te hebben. Verder moet hij bijhouden elke vermeerdering of vermindering, die hem opgegeven wordt; een zuivere administratie dus van eenige cijfers, die de eerste de beste landbouwer kan voeren. En wat dunkt u, dat daarvoor betaald wordt; Vele hoofden van scholen met 40 dienstjaren hebben 't tot voor korten tijd nooit genóten. 1250 's jaars of zooals de volksmond zegt 25 per week. In elke gemeente in de Betuwe en zeker ook elders ia zoo'n ambtenaar. Onweer. Boven Doetinchem ontlastte zich Vrijdagmiddag een geweldig onweer, ver gezeld van een hevige hagelbui, waardoor aan groenten en te veldstaande gewassen^ veel schade is toegebracht. De bliksem sloeg in de Christelijke school waar een gedeelte van den gevel werd afgedrukt en materieele schade werd aangericht zonder brand te veroorzaken. Zekere W. Brokken uit Veenendaal, 20 jaar oud, werd Zondagnacht bii het smokkelen te Sittard doodgeschoten. Twee jeugdige boefjes 16 en 17 jaar, heb .Óen op het terrein .van de ijzergieterij spBOAureir it» WËBREN-Mooe-A F?T#K El£M H A A R l_e M AN E G AN G 17 TglËFOOM rsa £3 MET KNOP OF HAAK dia te Zwolle eenige honderden kilo's ijzer ge stolen, dit in een boot geladen en vervoerd. Zij zijn door de politie aangehouden. Te Ter Apel (Gr.) werden Donderdag door de marechaussees een groot aantal vrou wen aangehouden, die geregeld aan de over zijde der grens werken. Het bleek, dat een 14- tal hunner nieuwe onderkleeren aan hadden, die op deze wijze over de grens zouden worden gesmokkeld. De vrouwen kregen procesverbaal, terwijl zij de passen moesten afgeven. Een Belgisch geinterneerde te Hilvaren- beek, had het ongeluk, om, terwijl hij bloots voets over een roggeveld van het landgoed „De Utrecht" wandelde, met zijn voet in een sikkel te trappen, waardoor hem 4 teenen werden af gesneden. Te Bloemberg (Dr.) is de groote boerderij van den heer Lubberink te Zwolle, bewoond door T. Tijmes, totaal afgebrand. Alles was verzekerd.. Onder Vlagtwedde (Gron.) zijn nog drie der 29 Engelsche krijgsgevangenen, die te Holzminden ontvluchtten, over de grens ge komen. Vermoed wordt, dat een 20-tal onze grens zal bereiken. De Duitsche regeering heeft verlof gege ven voor de vaart van eenige stoomschepen van Zweden naar Delfzijl, wat van belang is voor den houtaanvoer. De staking der grondwerkers bii de te bouwen aardappeldrogerij te Oude Pekela Is gisteren opgeheven. Het werk is op de oude voorwaarden hervat. Gebouw „St, Ba?o." gmedest.aat 23 Crisis Middenstand, half 9 Bstuur Spoor- en Tram, 8 uur. Leden Bouwvakbond, 8 uur. Groote kerk 2 uur Orgelbespeling} door den heer W. Petri. Duin en Daal, Bloemendaal. Con- oert. St. Martha-vereeniging KJ. Hout weg 18. Betrekkingbureau van 84 uur. Bimhoppelük Museum.-.; Jansstraat 79, geopend van 106 uur, tegen betaling van 25 cent. EEN GELUKKIGE GREEP. Bij de firma O. v. d. L. aan de Leidsehe Vaart, werd dezer dagen een bedrag van 360 vermist. Als verdacht hiervan werd aangehou den de kantoorbediende F., die bü de firma werkzaam is. Hij bekende het bedrag te hebben ontvreemd en zich daarvoor verschillende goe. deren te hebben gekocht. Eveneens bekende hij de dief te ziin van het bankbiljet van lüOU, dat in October 1917 op het kantoor vaa deze firma werd vermist. Ook van dat geld had hij zich verschillende goederen aangeschaft. De goederen zijn in beslag genomen en tegen den ontrouwen kantoorbediende is proces-verbaal opgemaakt. Wij achten het een gelukkige greep dat de hand is gelegd op dezen dief, omdat ten 'i onrechte de verdenking van diefstal mede op het andere kantoorpersoneel rustte. TABAKSTEELT IN T KLEIN. De vele vragen, die ons voor de „Vragenru-i briek" bereiken over het telen en bereiden van tabak, doen ons vermoeden, dat wij vele lezers een genoegen zullen doen met de volgende in lichtingen te geven over tabaksteelt, welke wij ontleenen aan „Het Platteland". De planten zullen nu al aardig gewassen zijn, en als men ze een goede plaats (wat goed be schut voor harden wind en feilen zonneschijn) wat flink bemesten en voedzamen grond gegeven heeft, zullen 't al aardige planten zijn. Zal het goed zijn, dan moeten er bladeren aan zitten1, zoo tegen midden Juli, ongeveer 15. Zitten er 15 bladeren aan of begint de bloeiknop te komen, dan moet men, wil men tabak krijgen, deze bloeiknoppen wegknijpen, even vóór dat ze open zullen gaan en de top ujt de plant snijden (wil men zaad krijgen dan laat men de bloemen zit ten). De bladeren beginnen nu grooter te wor den; maar ook, er komen zijstengels uit de hoe ken van de bladsteel, dé bladdeksel, zoo men dat noernt. Deze moeten ook zorgvuldig verwijderd worden, telkens weer. Wanneer de onderste bladeren gele vlekken krijgen, gewoonlijk midden Augustus, begint de. tabak te rijpen. Men snijdt dan vaa ondereoi. naar boven 4 of 5 bladeren eraf en legt deze met den onderkant naar boven neer tot 's avond* Men haalt ze dan binnen en maakt met een mes in de hoofdnerf, dé dikke steel midden door hst blad, een overlangsche snede. Hierdoor steekt men een draad of stok, zoodat de bladeren twee aan twee met de ruggen naar elkaar toe hangen en er nog ongeveer 1 cM. ruimte tusschen blijft. Veertien dagen later snijdt men de volgende vieg of vijf bladeren af, die inen even gelijk behandelt en weer veertien dagen later dé laatste, de boveiv ste dus. De middelste bladeren geven de besw tabak. Niet drogea ia <1$, felle zon, maar liefst binn>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6