VAN OVERAL STAD EN STREEK RECHTSZAKEN VERKOOPINGEN enz. KORTE BERICHTEN AGENDA 15 AUG. HEER ETI-MODE-ARTI KELEN HAARLEM Distributie-aangelegenheaen. zen pater Bouters O. F. M. en kapelaan Kok en herkozen mej. G. Bal. De inmiddels ter vergadering verschenen pen ningmeester brengt thans het financiëel verslag uit. Hieruit blijkt dat een voordeelig saldo in kas Is van f 81.01 Vè- Kapelaan Filbry van Amsterdam hield eene Inleiding over de Meisjespatronaten in verband met het dienstbodenvraagstuk. Het verkrijgen van goede R.-K. dienstboden aldus de Eerw. inleider wordt vooral voor de groofe gezinnen steeds moeilijker; de meisjes gaan liever naar kantoor of atelier, waar zij meer vrij hebben en vooral steeds beschikken over een vrijen Zondag. Doch ook vele Katholieke ouders zien. vooral ter wille van het geld, hunne dochters liever op kantoor of atelier dan in een betrekking als dienstbode geplaatst. Om verbetering te bren gen in dezen toestand, rekent onze bisschop voor al op de Meisjespatronaten. Voorlichting is noodig door de meisjes er op te wijzen, dat de voorbereiding tot de taak van ecbigcnoote en moeder niet gevonden wordt op de kantoorkruk en te waarschuwen voor dc groote zedelijke gevaren van het atelier. Misschien ware ook het oprichten van R.-K. Bemiddelmgsbureaux gewenscht; doch dit ligt met op den weg der Meisjespatronaten. Spie meent, cat de drankbestrijding ook in de patronaten kan worden behandeld, mits niet worde overdreven. Lé Maria-vereeniging is in dit opzicht reeds werkzaam door lec tuur enz. aan de patronaten te verstrekken. „Het vakonderwijs in onze Meisjespatrona ten" wordt ingeleid door Kapelaan Kok. i)e noodzakelijkheid van het vakonderwijs wil spr. niet bepleiten. Dit is reeds meermalen ge beurd. Spr. zette uitvoerig de voorwaarden uiteen, waarop rijks-subsidie aan het vak onderwijs kan worden verleend De R.-K. in stellingen voor meisjes op dit gebied wor den, naar spr. aantoont, zeer laag gesubsidi eerd. Spr. meent hieruit te moeteu afleiden dat wij de zaak te bekrompen opzetten en niet voldoende op hoog peil brengen. Het yil op den duur onmogelijk blijken, op deze Wijze te ejucurreeieu met het neutrale vak onderwijs voor meisjes. Wij moeten o.a. door cotuneeren trachten, grocie vak- of huishoud- ecuoien te stichten. Rector Nabuurs van 's-Hertogenbo«ch geeft atsnog enkele bijzonderheden omtrent de vak- en huishoudscholen en de opleiding van leeraitssen voor aeze instellingen. De onvol doende subsidieering onzer R.-K. instellingen op Uit gebied tigt ook wei eesiigszins aan den aard uier, instellingen. \V ij beunen aileen on der vakonderwijs verstaan, wat meisjes uit den gewonen stand noodig hibben voor het geen ais hun vak wordt beschouwd huisvrouw en buismoeuer. De .Nijverheidsscholen leiden op, niet voor huismoeder, doch voor dienst bode, of coupeuse of voor kantoor. Dit kan nuttig zijn. maar onze meisjespatronaten heb ben toch een ander doel en dat dool mag niet uit het oog worden verloren. Wij moeten op de eerste plaats werken door avondlessen, terwijl de opleiding voor een vak op de Nijverbeiassckolen, dagen, we ken, jaren uuurt Dan ook worden groote sa larissen gevraagd door de leerkrachten, wat bij ons niet het geval is. vooral ook door de schitterende hulp der religieusen. Daarom vragen wij, althans in het Zuiden, die groote subsidies niet. Toch juicht spr. 't toe. dat in de groote steden ook dag-huis houdscholen worden opgericht, waarop ook meisjes uit de hoogere stanuen zonden ko men, die dan echter goed moeten betalen. Spr. houdt vervolgens een pljidooi voor de Katholieke opleiding tot leerarescen voor de huishoudscholen, waar de neutrale opleiding, .hoe goed ook op zichzelf, niet voldoende ie veer ons Katholieken. Na de inleiding van Kapelaan Kok en het betoog van Rector Nabuurs. volgde een op gewekte gedacktenwisseiing. Na rondvraag werd besloten dc volgende jaarvergadering te houden ts Leiden. De vergadering werd vervolgens gesloten met gebed. Zeeliedeastaking. De staking van zeelieden van de zeii- en motorvrachtsche pen op Scandinavië kan ais geëindigd be schouwd worden. Bij monsteren wordt de geëischte gage ten volie betaald. De mijnwerkers en de voedsel voorziening. Het in de Pers versprei de en ook door ons opgenomen bericht dat door de afdeeiing van den Aigemeenen Ne- derlaadschen Mijnweraersbond op 28 Juli j.E was besloten tot een proteststaking van 24 uur en dat dit plan niet tot uitvoer is gebracht, omdat het plan geen steun vond bij den Christelijken bond, is, naar men thans aan „De Msb." meedeelt, geheel on juist. De dreigende staking in de mijnstreek! Men schrijft aan „De Tijd" uit de mijnstreek: Met spanning wordt gezien naar ons Lom- burgsch „kolenrevier," waar thans weer geruch ten opgaan over eene staking van de mijnwer kers en bruinkoolarbeides. Zooals bekend ia 1 et thans niet, ©en loonstrijd, maar gaat het nu roor een betere levensmiddelenvoorziening. Het is ongelooflijk op welke wijze de voor ziening in de allernoodzakelijkste levensbe hoeften wordt gesaboteerd en tegengewerkt door tal van.... autoriteiten. Daarvandaan juist de groote en bittere ontevredenheid. Geruimen tijd geleden werd aan de mijnwer kers en de bruinkoolarbeiders een extra rant soen toegekend. Dit extra-rantsoen werd aan vankelijk verstrekt over de schijf v an de ge meenten, maar toen kwam er in verschillende plaatsen totaal niets van terecht, omdat tal van burgemeesters de noodige medewerking niet verleenden. Men heeft teneinde raad eene commissie ge vormd uit de twee Mijn werkersbonden en ver tegenwoordigers der Directies. Dezen stelden de arbeiders in do gelegenheid om uit een aan tal winkels één aan te wijzen, waai- zij hun ex tra rantsoen wilden betrekken. Allen wisten zij dus, waar zich te wenden en bovengen commis sie wist precies, hoeveel aan eiken winkelier moest worden toegewezen. Het volgende staaltje zal ons doen zion, hoe ook thans weer de beste bedoelingen van de meneohen, die zióh met een goede regeling be lasten, worden tegengewerkt.^ De secretaris der commissie, een ambte naar der Staatsmijnen, verzocht den Burge meester van het mün werkersdorp Nieuwen be leefd. aan de winkeliers, die door de mijnwer kers zelf waren gekozen, een bepaald kwan tum boter te verstrekken voor do extra-rsnt- soenen. Deze boter was de gemeente toegezon den door de Z. L. D. V. De Burgemeester, die dan tooh geroepen is, zou men zoo zeggen, om een goede levensmiddelenvoorziening te bevor deren, lapte dit aan zijn laars en gaf de boter juist aan die winkeliers, die niet waren aange wezen. Kan men zich nu grooter tegenwerking en in-de-warschopnerij-bedenken De mijnwerkers vrouw liepen nu allen tevergeefs naar de win kels, die door hunne mannen waren aangewe zen en moesten dan weer gaan zoeken in een der andere. De verbittering is hierdoor zeer groot en dit wordt met den dag erger, doordat de Burgem. ook een zeer eigenaardige positie inneemt tegen de voormannen der Arbeidersorganisaties en hunne instelling, den Coöperatieven winkel, waarop hij buitengewoon gebeten is. Als hier niet zeer spoedig wordt ingegrepen, dan loopt het mis en komt het zeer zeker van daag of morgen tot een uitbarsting. Er moet natuurlijk zorg gedragen wórden door de regeering, dat de benoodigde artikelen er zijn en dat hetgeen beloofd is, ook gegeven wordt; maar als de burgemeesters de distribu tie belemmeren, zooals wij dit nu in Nieuwen hagen signaleerden, dan loopt alles toch nog spaak. Belangrijke vondst. In de bos&chen van de Lage Vuursche (Utrecht) heeft een arbeider, aie aan het graven was, een beitel (eelt) gevonden met bijbelioorenden ring, berde van brons, vermoedelijk afkomstig uit den tijd van 100 jaar vóór Christus. De voorwerpen zijn nog volkomen gaaf, terwjjJ de beitei aan beide kanten van sleuven ra voorzien, welke dienst deden voor de bevestiging van den steel. In ver band met deze vondst en de reeds eerder in de bosschen van de "V uurscho ontdekte Romeinsche haardsteden, wordt binnenkort aldaar een nader onderzoek ingesteld door den bekenden ouaueidkundige, dr. A. E. J. Holwerda te Leiden. Afschuw el ke heiligschennis. £en afschuwelijke heiligschennis, zoo laag en zoo gemeen als gelukkig hier nog wel nooit zal z(jn voorgekomen, is te Venray in den nacht van Woensdag op Donderdag gepleegd. Een drietal Christusbeelden, staande aan den weg van de Hoenderspraat naar St. Oda, aan den Üostrumsch weg en aan het Brukske, zijn dien nacht stukgeslagen. De verontwaardiging bii de bevolking is buitengewoon groot. Door de politie is direct een streng onderzoek ingesteld en is het te hopen, dat de bedrijver van dexe heiligschennende daad spoedig achterhaald zal worden. Zondag na het Lof werd vanuit de Parochie kerk een plechtige optocht van eerherstel ge houden naar het ergst vernielde Christusbeeld nabij St. Oda. Het onbewegelijke kindje. Netjes en rustig kwam de vrouw van P. v. B„ met een kinderwagen langs 't kanaal, in de richting Helmond. Een helderwit spreitje, met kantjes, dekte het in den wagen liggende kindje, waarvan al leen het snoepig mutsje uitstak. Toch kwam het der rijkspolitie voor dat de vrouw zoo'n zware vracht had ofschoon het zoo'n mooie lichtloo- pende wagen was. Eens even gekeken, 't Kindje beweegt zich niet Ooi niet toen de man der wet het spreitje opsloeg. Maar wat was dat? Daar zag hij twee zakken die bii nadere be schouwing bleken te bevatten 63 kilo rogge meel. 't Kindje moest toen uit den wagen worden gehaald en ontpopte zich toen in.een wol len doek met kunstig- nagemaakt kopje waarop het mooie mutsje prijkte. Treurig moest de vrouw met wagen en nage maakt kindje huiswaarts terwijl het meel door. de politie werd in beslag genomen. Alweer een militaire diefstal. Gisternacht is ingebroken ten bureele van den luit.-kwartiermeester te Leerdam. De adinini- stratiekist werd gevonden in een sloot aan een perceel Parallelweg. Een onderzoek met politie honden. wordt ingesteld. Het gestolene wordt geschat op J 7ÜOO. „P a k maar vast aanl" In den nacht van Zaterdag op Zondag zagen een tweetal agenten te Woense. (N.-Br.) een drietal be ruchte inbrekers blijkbaar surveilleeren voor de fabriek van uen heer Bak. De agenten joegen hen weg, namen hun plaatsen in, en wachtten op de dingen, die komen zouden. Even daarna hoorden zij gekraak in de fa briek; een persoon kwam in het duister te voorschijn; en fluisterde hun tegen: „Hier hedde al een pak. Pak maar vast aanl" De agenten, pakten aan, en 't bleek ©en ge stolen pak sigaren te zijn. Lntusschen had de dief lont geroken aan wie hij de sigaren had overgereikt, en trachtte hjj te ontsnappen. Eon tweetal schoten werden hem nagezonden, doch zonder resultaat. Men had bij 't sciiijusel van een electrisch lantaarntje den dader echter her kend, zoodat hij nog denzelflen nacht van zijn bed kon gelicht worden. Een eigenaardig mensch. Giste ren werden door een bezoeker van café van Dies- sen op de markt, te R'dam eenige verteringen gemaakt en spiegeleieren naar binnen geslagsn, waarna hij vroeg, of er gelegenheid was te telefoneeren. Hij telefoneerde daarna met den inspecteur van politie wien hij vroeg om. een agent naar café van D. te sturen om iemand te ariestee- ren. Daarna belde hij af. (Msb.) De Spaansehe griep in doHof- s t a d. De Spaansehe griep is ie 's ilage nog fnr.1 aan luwen. Dagelijks worden ongeveer getallen ter kennis gebracht. Dat zijn ech ter lang niet alle voorkomende gevallm, omdat ook meegerekend nroeten worden de gevallen, die alleen ter kennis komen van particuliere ge- neesheeren en waarvan geen aangifte wordt ge daan. Vooral onder iet gemeente-personeel breidt de ziekte zich hoe langer hoe meer uit. Ze is echter van zeer onschuldigen aard. Sterfgevallen komen in Den Haag zeer spo radisch voor. Aan het postkantoor is liet aantal ziekte gevallen opnieuw stijgende. Van het gewone personeel zijn 110 man ziek, uit anderen hoof de 40. Het ie dus begrijpelijk, dat de dienst onder deze omstandigheden niet normaal kan zijn: Boefje». Maandagmiddag wist een der Eerw. hoeren kapelaans met den koeter een paar jongens te grijpen en aan de politie over te leveren, die de groote koperen krukken van de hoofddeur der kerk hadden losgemaakt en mee genomen. Het bleken jongens van 19^n 14 jaar te zijn, wonende in Den Haag. Een deserteurs-dr a m a. Gistermor gen heeft zich aan het Centraalstation te Am sterdam een treurig drama afgespeeld. Vijf Duitsche deserteurs, die in Bergen ge ïnterneerd waren, moesten om een tot nu on bekend feit aan Duitsehland worden uitgele verd. Ze zouden heden via Amsterdam naar Em merik vertrekken. Om half negen arriveerden zij aan het Oen- traal-station, waar zii door de begeleidende Hollandsehe militairen naar het Oostelijk via duct werden gebracht voor den trein van 8.38 naar Emmerik. Eenklaps sloeg toen een der deserteurs od do vlucht. Toen lui op een sommatie van een der militairen geen acht sloeg, maakte deze van zijn vuurwapen gebruik en trof hem in de reohter- borstzijn'e. De man gaf spoedig daarop den geest.-De vijf ^Duitsche deserteurs werden op eigen verzoek naar Duitsehland overgebracht. Dit geschiedt meermalen bij dergelijke bur gerlijke gevangenen. Zjj trachten op deze wijze een eind te maken aan het eentonige kampleven, ofschoon zij liever dc Duitsche grens niet willen paseeeren. Vandaar dat vaak getracht wordt aan de Hol landsehe militaire geleiding te ontkomen, om zoodoende in Holland zich vrij te kunnen bewe gen. De getroffen Duitsche deserteur heeft blijk baar hetzelfde plan gehad met het bekende treurige gevolg. De „Msb." verneemt nog, dat de doodcesoho- tene, Walter Muller heette. Hij wilde naar Em merik reizen, alwaar blijkbaar zijn familie woont. Het lijk werd naar het Binnengasthuis overgebracht. Een jonge man, die eerst 4 dagen terug in de marinekazerne te Nieuwediep als zeemilicien in dienst was gekomen, was met eenige kameraden aan het z.g. kogel- stooten. Door onbekende oorzaak kreeg hij een kogel tegen het hoofd, en was onmid dellijk dood. Te Voorthuizen is een zoontje van den andbouwer B. door zün vaders paard' doodge slagen. Uit eene cakewalk te Hoogkerk is f 1000 en de knecht verdwenen. Gisterennamiddag omstreeks 5 uur ont stond door onbekende oorzaak brand in de ma chinale braambessenblad-drogerij van den heer Arnold van Alem in de Molenstraat te Oss. De twee houten gebouwen, waarin deze drogerij gevestigd was, werden met den gehee- len inventaris een prooi der vlammen. Juist de vorige week was nog een partij braambessenbla- o'eren voor ongeveer 1100 aangekocht. Alles is verzekerd, alhoewel voor slechts geringe waarde. Te Vlieringen is bij het fort de Nolle een soldaat bij het baden verdronken. Er is naar zijn lük gedregd doch tot nog toe zon Ier resultaat. De politie te Middelburg hield een man aan, die met een kinderwagen des avonds iets vervoerde, dat bij onderzoek bleek zes huizien van 12 c.M. granaten te zijn, waaraan zich de ontetekingsdoppen nog bevonden. Naar de her- kornet; van <lechtilzen wordt; oen nit-geïbreid onderzoek ingesteld. Ia de Mei V'ij Leerscht een onbekende pluimveeziekte. In meerdere hokken vindt men dagelijks doode kippen. De koopman J. P. uit 's-Gravenhage heeft Vij de politie aangifte gedaan, dat hem te Rot terdam een portefeuille, inhoudende 25000 O as ten rij ksche Kronen aan bankbiljetten, vermoe delijk is ontrold. Drukte by de rechte rïijke col leges. In den laatsten tijd wordt de meer dere drukte bij de rechterlijke colleges meestal toegeschreven aan de berechting van vele smokkelzaken, maar gezien het aantal daarvan en het werk, dat daarvoor wordt vereischt, kon wel bij enkele .colleges daarvan een overstel ping van werk iet gevolg rijn. doch die meer dere arbeid deed zich ook gevoelen bii die ge- rerbten, waar men van smokkelzaken weinig last had. Uit officieele gegevens blijkt thans, dat be- a ve het aantal strafzaken ook dat der civiele zaken zeer is toegenomen. Daarbij is moeilijk na te gaan in hoeverre daze laatste stijging ook verband houdt met den oorlogstoestand, doch voor een gedeelte althans is het'er zeker wel aan toe te schrijven. Om te blijven by de vy gerechtshoven, die er in ons land zijn, volgt uit de geyoemde gegevens, dat over de periode der laatste vijf jaren er n.l. ongeveer 1000 civiele arresten meer werden gewezen door deze colleges gezamenlijk dan in de daaraan voorafgaande periode van gelijken duur, ter wijl ook deze ooileges steeds meer oen. zelfstan dig onderzoek instellen. "Vooral door het ge rechtshof te Arnhem werden zeer veel getui- genverhooren in civiele zaken gehouden. Men begrijpt welk een belangrijke vermeer dering van werk hiervan het gevolg is, vooral ook voor den griffier. HAARLEM. Notitie van de gehouden vei ling in het Algem. Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht, ten overstaan van notaris A. J. C. Daamen: No. 1. Een woonhuis, erf en tuin te Bloe- mendaal aan den straatweg ao. 228, tegen over den Julianaweg. No. 2. Een naast het voorgaande gelegen woonhuis, erf en tuin aan den Straatw. no. 230, langs den Militairen weg. De perceelen nos« 1 en 2 gecombineerd; 16215, F. J. Visser q.q. No. 3. Een achter de voorgaande percee len gelegen open terrein, gelegen aan den Militairen weg. 4500. Opgehouden. Groote Kerk 23 u- Orgelbespe ling door den heer George Robert. Duin en Haai, Bloemendaal.'Con- cert. i AGENDA 16 "AUGUSTUS. Gebouw „St. Bay0,"*~ Smedeut.-aut 23 Herwonnen Levenskracht, 8 uur. Leden gemeente-werklieden, 8 uur. Spaarbank 8t. Rosa Nasaaulaan Geopend van half 8—half 9. D u'i n en Daal, Bbemondaal. Con cert. Bisschoppelijk Museum.— Tansstraat 79. geopend van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cent. ft Haarlem zonder eten. Haarlem zit zonder aardappelen niet al leen, maar ook zonder ander voedsel. Groepen vrouwen verdrongen zich heden morgen voor het levensmiddelenbureau en voor net Stadhuis: nergens konden zij aard appelen krijgen, en ander voedsel, waarom zij vroegen, is er ook niet, vertelde men hun op het levensmiddelenbureau. Dat is een zeer ernstige toestand. Men denke zich het geval in: Een huis moeder, die geen eten, absoluut geen eten heeft voor den man, die 's middags van het werk thuiskomt.. Het herinnert aan de donkerste bladzijden van onze stedelijke geschiedenis. De vrouwen waren dan ook radeloos en wij gelooven dat het, zoo ernstig als lie- denmorgen, met den voodselnood in Haar lem nog niet geweest is in dezen crisistijd. Gp het levensmiddelenbureau, waar wij informeerden, verzekerde men ons, dat er inderdaad in Haarlem géén voedsel is. Maar dan vragen wij toch: had men dat aan het levensmiddelenbureau niet kunnen voorzien? Wij weten dat in andere steden de aéurd- appeiennood ook hoog gestegen is, doch ook op het levensmiddeienkantoor schijnt men niet geheel vrij van blaam te zijn. Daar schijnt iets niet in den haak te zijn op .het .distributiebureau. „Gisterenmorgen kwam men tot de ont dekking dat er geen aardappelen meer wa ren" zoo zeide man ons, en ook blijkt dat er geen ander voedsel in Haarlem voorradig is. Dat mag toch niet kunnen voorkomen 1 De poiitie, die druk werk kreeg vanmor gen en per saldo de heete kastanjes uit het vuur moet halen, klaagde ons haar nood: do heeren van het levensmiddelenbureau hielden allen Kermis-Maandag en laten de levensmiddelenvoorziening in de war loopen. Deze klacht, Iaat zij wat overdreven zijn, spreekt boekdeelen en hoewel niemand den heeren een vrijen dag zal misgunnen, mag men den eisch stellen dat eerst de levens middelenvoorziening in orde is. De heer dc Jonge, de directeur van het levensmiddelenbureau is met verlof en de vrouwen, die hedenmorgen kwamen klagen werden van het kastje naar den muur ge zonden en zij, die stonden te sprin gen om eten klaar te maken, werden afge scheept met de mededeeling, (welke wij heel graag gelooven volkomen juist te zijn) dat er geen eten is en dat de vrouwen vandaag niets zouden krijgen. Men vertelde hen daar dat geen aardap pelen meer zonder bon mogen verkocht wor den omdat zij eerst geïnventariseerd moeten worden, terwijl men weet dat er geen aard appelen zijn en er dus ook niets te inventari- sceren is. Dat zijn dus praatjes voor de vaak! Ons werd verteld dat de oorzaak van den aardappelennood in Haarlem te wijten is aan het gebrek aan aardappelen in Amster dam en Utrecht, waardoor bewoners uit die steden groote hoeveelheden van hier weg haalden. Het is mogelijkl Maar wij rekenen het als 'n fout dat het jlevenmiddelenbureau dit nu pas gemerkt heeft en te laat maatregelen daartegen nam. f Er werd vanmorgen op het levensmidde lenbureau getelefoneerd en getelegrafeerd om aardappelen. Moeite werd er genoeg gedaan, doch daarmede zijn de mensch en vandaag niet geholpen. Hierbij kwam. nog een idiotigkeid aan het «licht, die aan de rijksregeLing is te wijten. De voor Haarlém bestemde aardappelen moeten komen van... Middelburg. Tot nu toe kwamen zij uit Broek in Waterland. Dat was blijkbaar te gemakkelijk en daar om komen zij nu uit Zeeland met al den last van treinvervoer, ophouden van wagens, kolen verspilling en wat dies meer zij. Wanneer zaL aan dat idiotisme een einde komen Wat het levensmiddelenbureau in Haar lem betreft, hebben wij den indruk gekre gen, dat de aardappelen véél te laat zijn besteld en dat zeer zeker niet tijdig den noodigen drang op den leverancier is uitge oefend om de aardappelen hier te krijgen. Iedere handelaar moet op zijn leverancier wel eens zulk een drang uitoefenen en dat ook het levensaniddelenbureau zulks moet doen is niets bijzonders. Dat het zulks verzuimde is een fout. Wij hopen van harte dat zulke fouten zich niet meer zouden voordoen, want de treurige gevoLgen zullen dan voor rekening van de distributie-ambtenaren zijn. STAGNATIE IN DEN TELEGRAAF- EN TELEFOONDIENST. Bij den telegraaf- en telefoondienst te dezer stede, zijn een groot aantal ziektegevallen, mede ten gevolge van de Spaansehe ziekte. Daar van elders geen hulp verleend kan worden, wordt ge tracht, door uitbreiding der diensturen, zooveel mogelijk belemmering van den dienst te voor komen, i GEMEENTEZAKEN. Het gaat goedkooper. B. en W. doelen aan den raad mode, dat door schrapping van enkele posten de totale uitga ven van de veranderingen en verbeteringen aan bet peroeel Raamsingel 46, 570 minder zul len bedragen dan eerst was geraamd. B. en W. vragen nu aan a'en Raad een crediet van 2470. Zooals men weet maakte de heer Van Liemt in de laatste raadsvergadering aanmerking op het hooge bedrag. Directeur Gem. cursus voor Hoofdonderwijzersfesseu.) Naar aanleiding van een gedaan verzoek van den betrokken ambtenaar, atellen B. en W. den raad voor: den heer H. Bussemaker,ondanks 't feit, dat deze in 1915 den 65-jarigen leeftijd be reikte, als Directeur van don gemeentelijken LjSlü^S.opjfife» van, hpofdondgrwij- ANBSAITGIfTEL' 2685i jspec/Aure/r Jl.25 1.50 1.90 2.50 3.25 3 90 4 50 VOOR IONGENS; 95ct f 1.25 1.91 2 50' zers(essen) gedurende het cursusjaar 1918 1919 te handhaven. ToezichtopLO. Voor de vacature mevr. de Graaf V up- permann en Dr. N. Bakker, worden respec tievelijk ter benoeming als leden van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de volgende tweeta 1 au- bevolen: 1. Mevr. de wed. J. C. F. Straub- Koch. 2. Mej. AP. J. Bosscha; 1. W. van Waning, oud-gemeente-secretaris; 2. Dr. C. Spoelder Jr., leeraar aan het G u, asimn. Salarissen gemeente werklieden. Het bestuur der aW. Haarlem van den Alg. Ned. Ambt. bond heeft den Raad een adres doen toekomen, waarin het verzoekt, in verband met de steeds duurder wordende tijdsomstandigheden en mede in verband met de verhooging der salarissen van de gemeen tewerklieden, de salarissen van de lagere ambtenaren in dienst der gemeente in over eenstemming te brengen met de kosten van levensonderhoud. EXAMEN GYMNASTIEK M. O. HAARLEM, 12 en 13 Augustus. Geëxamin, 11 candidaten. Afgewezen zes. Geslaagd de heeren: P. Bes, te Hoorn; L. J. de Bey te Den Haag; J. J. Blom, te Den Helder; W. H. de Boer, te Den Haèg; F. H. A. Claessen, te U trecht. Aangehouden. Te Eindhoven is aan gehouden en voor den Haarlemschan com missaris van politie gebracht J. S., loopjon gen, die ten nadeele van zijn patroon J. N, een bedrag van 60 verduisterd heeft. Na verhoor en opgemaakt proces-verbaai is hij voorloopig op vrije voeten gesteld. Straatroof. De 12-jarige E. B., wo nende Brouwerstraat werd gistermorgen in de Gasthuisstraat door een nog onbekende jongen beroofd van een enveloppe, inhou dende twee ouderdomsrenteboekjes en twee zilverbons van L— DISTR1BUTIEPOLIT1E. Door de distributiepoliti'e, is proces-ver- bjal opgemaakt tegen E. J. v. G., wonende te Scho-ten, terzake het vervoeren van gerst Een hoeveelheid van 40 K.G. is in beslag ge nomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen D. v. d. H., te Haarlemmermeer, wegens vervoer en verkoop van kaas boven den maximum prijs. De 4 kazen zijn in beslag genomen. Crisis bur "cu ?."i I sten is vereeniging. Op de Dinsdagavond gehouden vergade ring werd o.m. besproken de belangrijke partij katoen die te Schoten vanwege het Kon. Nat. Steuncomité onder de minderge- goeden zullen worden gedistribueerd en werd de opmerking gemaakt dat de manufactu- riers in deze worden gepasseerd. Ook werd wederom het reeds meermalen besproken onderwerp ter tafel gebracht, be treffende het maanden lang wachten, voor dat afrekening volgt van regeeringsartike- len. Op deze wijze zijn winkeliers genood zaakt belangrijke bedragen voor geruimen tijd en zonder de minste rentevergoeding uit hunne zaken te missen. Tevens werd besproken de huidige toe stand der groentenhandelaren door geen aan voer van aardappelen, doch heeft men ver trouwen dat een en ander met eenige da gen wel wederom normaal zal zijn. Wel werd van die zijde sterk aangedrongen dat aan de van Regeeringswege in te maken groenten voor den a.s. winter, meer zorg zou den worden besteed dan verleden jaar en werden -feiten genoemd dat toen o.m. ge bruikt werden petroleum en olie en vet- vaten waarvan natuurlijk het resultaat was dat groote hoeveelheden groenten wegens ondeugdelijkheid afgekeurd werden. Ook de groenten zelf werden zeer slecht en met onvo.doende zorg behandeld en werd alge meen de fout hieraan toegeschreven cL.t in deze vakmenschen worden genegeerd. Ook van de zijde van het publiek is het noodzakelijk dat op zorgvuldige en vakkun dige behandeling wordt aangedrongen door de handelaars momenteel, uitsluitend als tus- schenpersonen beschouwd moeten worden. R.-K. Kring. In de gisteravond gehouden buitengewone algemeene vergadering, welke zeer druk bezocht was, werd wederom een nieuw lid geïnstalleerd. Behandeld werd een statutenwijzi ging, welke noodig was geworden in verband met de samenwerking met de nieuw op te richten R.-K. Middenstands-Jeugdorganisatie. Deze sta tutenwijziging werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. HET TEKORT AAN AARDAPPELEN. Het volgende adres is verzonden aan B. en W, van Haarlem: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, J. A. de Lobel en C. H. Glas, resp. voorzitter en secretaris van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Haarlem; kennisgenomen hebbende van de algemeene ontstemming, welke er heerscht inzake het tekort aan aardappelen en rijst, verzoeken U Hoog- EdelGestr. Heeren beleefd maar dringend, spoe dig maatregelen te treffen, opdat alsnog met den meesten spoed in het tekort aan levensmiddelen wordt voorzien. Het nu gegeven rantsoen rijst if beslist onvoldoende. GARNIZOENSBERICHTEN. De sergeanten J. H. de Vries en J. M. H. van Aanholt, van het Instructie-bataljon, wor den als leerling van den cursus tot opleiding voor officier, gedetacheerd bij het 10e reg. int. De sergeanten J. G. van Teylingen, J, Kamp en L. Andresen, van het 10e reg. inf., worden te Breda gedetacheerd voor het volgm van een vaandrigs-cursus. De reserve-korporaals J. A. A. M- Damen en J. Clausing, van het 10e reg. infanterie, zijn bij het korps bevorderd tot den rang van reserve sergeant. Personalia. Voor het examen Hoog- Duitsche taal L. O. is geslaagd mej. M. J. van Murteni, hlhiert

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 14