BINNENLAND Hkerk en school" VAN OVERAL STAD EN STREEK KUNST EN «KENNIS LEGER EN VLOOT HAARLEM (BEZET) BELGIË VERSPREIDE BERICHT^:» BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. HEfFREn-MODE-ARTIKELEM ANEGAM6 l?-TEL2685 specialiteit:' Adv. 835U KORTE BERICHTEN - examens gymnastiek m. o. eenigszins dragelijk bestaan te verzekeren? Zullen Amerika enAzië dan den schepter zwaaien over het Europeesche volk? Welk een combinatie van democratische beschaving en uit- heemsche cultuur! TEGEN DIEFSTALLEN OP HET LAND. „La Belgique" meldt, dat met het oog op de talrijke, meestal door groepen menschen uitge voerde, veldd'efstaüen door de burgemeesters van Groot-Brussel maatregelen worden geraamd om dit euvel te bestrijden. De burgemeesters van Schaarbeek, Auderghem, Watermaal hebben reeds een verbod uitgevaar digd, waarbij het «verboden is des avonds van dtot des morgens 61 U uur op de wegen van het het landelijk gedeelte der gemeenten te zijn. Z. H. DE PAUS EN DE K1UJGSGBVAN- G EN EN. Het sche Fremdonhlatt bericht dat Z. H. de Paus onlangs een voorstel heeft doen to komen aan de regeeringen vanOos- tenrijk-Hongarije en Italië, strekkend tot uitwisseling van krijgsgevangenen die reeds Ia1 ger dan een jaar krijgsgevangen zijn. De O.-H. rogccring heeft toestemmend geant woord; over Italië's houding is nog niets bekend. Shackleton ging naar Spitsbergen voor de opsporing van delfstoffen. Het dagboek van ex-Czaar Nicolaas II zal worden uitgegeven. De eerste Japansche contingenten zijn te Wla- diwostok aangekomen. Oekrajine gaat een binnenlandsche leening van 500 millioen roebel uitschrijven. In de Middell. Zee zijn twee Fransche paket- schepen, de „Djemnah" en de „Australian", ge torpedeerd. Van de eerste worden 442 en van de tweede 20 opvarenden vermist, 948 passagiers werden gered. Tusschen de legercorpsen Rupprecht en Duit- sche kroonprins is een nieuwe groep ingescho ven onder generaal Von Boehn. De eerste Japansche troepen-afdeelingen zijn in Siberië aangekomen. Volgens een bericht van het „Holl. Nb." bedra gen de Amerikaansche verliezen in Europa thans 20.000 ma% De geheele Fransche grens (ook Genève en Bellegard) blijft van Zwitsersche zijde voorloo- pig nog gesloten met het oog op de Spaansche griep. De vroegere Russische minister van oorlog, Soechomlinof, die na zijn vrijlating een kommer vol bestaan leidde, ligt volgens berichten uit St. Petersburg, sedert eenige dagen in een hospitaai op sterven. In Spanje wordt, sedert en in verband met de Entente-overwinningen in het Westen, weer een levendige propaganda gevoerd door en ten gun ste van de geallieerden. Te Kopenhagen hebben de syndicalisten storm achtige betoogingen gehouden, waarbij hard met de politie is gevochten. De voorzitter van het Amerikaansche R«ode Kruis heeft van bevoegde zijde gehoord, dat Parijs tengevolge van de terreinwinst voortaan tegen de „dikke Bertha" hoogstwaarschijnlijk vei lig zal zijn. De gezantschapsraad Mutius is tot Duitsch gezant te Christiania benoemd. De Noorsche Kamer keurde een door de regee ring voorgestelde uitgave van 1000 millioen Kronen goed, ter bestrijding van de d-.-urte. Havas weet mede te deelen, dat de geallieer den in het Westen sedert 18 Juli 73,000 gevan genen maakten en meer dan 1700 kanonnen ver overden. Een Amerikaansche socialistische missie, be staande uit de heeren Simons, Sparge, Kopalin, Howard en Rusell, is via Parijs in Italië aan gekomen. De Fransche generaal Otteni is met zijn staf uit Tokio naar wladi\|pstok vertrokken. De Cubaansche Kamers hebben een wet aan genomen tegen de pro-Duitsche propaganda. Overtreders worden met strenge straffen be dreigd. In de Belgische gemeenten Bree en Rosmeer (Limburg) en Ronse (Oost-Vlaanderen) zijn bij besluit van dien Duitsch en Generaal-Gouvemeur nieuwe Vlaamsche burgemeesters benoemd. De Engelsche vliegeraanvallen op Brugge en Oostende van 25, 29 en 31 Juli 1918 hebben drie en veertig dachtoffers gemaakt, waaronder 12 dooden en 31 zwaar- en lichtgewonden. De meeste hebben familieleden In 't Belgische leger. Het besluit van het Pruisische Heerenhuis, waarbii prins Lichnowsky het lidmaatschap van het Heerenhuis wordt ontzegd, is bij Kon. besluit bekrachtigd. De 31ste verjaardag van de troonsbestijging van koning Ferdinand van Bulgarije is te Sofia plechtig gevierd. De familie van dien hetman van Oekrajine zal voor een langdurig verblijf te Berlijn aankomen. De hetman zelf blijft te Kief. De militaire attachés der neutrale landen aan net Duitsche front hebben zich plotseling naar het slagveld van Amiens en Montdidier begeven. De Belgische ministerraad te Havre heeft onder voorzitterschap van Cooreman vergaderd en zich met de bevoorrading van bezet België alsmede met den toestand der geïnterneerden in Nederland bezig gehouden. De „Daily Mail" verneemt uit New-York, dat in de Vereen. Staten uitgebreide maat regelen worden getroffen om te zorgen, dat de voedselvoorziening der geallieerden gedu rende den winter verzekerd zal zijn. De Amerikaansche consul-generaal is uit Moskou vertrokken. kade gemeerd. Woensdagmiddag zouden de bootwerkers „bestoken" worden, gelijk de haven term luidt, waarna voor morgenoch tend in geen geval met de lossing begonnen wordt, ook wanneer het Rotterdamsche boot werkersconflict niet op Amsterdam over slaat. Hieromtrent was nog niets mede te deelen, omdat de besturen der betrokken havonarbeirlorsorganisaties nog onderling over dit eerste geval moeten beraadslagen. De besturen der moderne en syndicalistische organisaties, die zich samen goed verstaan, zijn hedenmiddag in vergadering bijeen ge komen. De stakers trachten ook het vaste personeel, dat bij de S. H. V. en in de vermen werkzaam is, tot staking over te halen. Hun pogingen hebben tot nog toe geen resultaat gehad. De 400 Belgische geint&rneerdpn, welke hier zijn aangekomen om de Reliefbooten te lossen, zijn nog niet te werk gesteld. De 10 man personeel, welke op de „Zijl- dijk" van de H. A. Lijn werkzaam was, heeft heden het werk voortgezet. Deze werk lieden hebben op het terrein van de H. A. Lijn overnacht. De afdeeling Rotterdam van den R. K, Bond van Transport- en Havenarbeiders zal aan haar leden een buiten-reglementaire uit- keering doen over twee weken van f 6 voor gehuwden en f 4 voor ongehuwden per week, zoodat hun heden respectievelijk f 12 en f 8 zal worden uitgekeerd. Mocht de sta king voortduren, dan zat de volgende week wederom een uitkeering worden gedaan van resp. f 6 en f 4. De 400 Belgische geïnterneerden hebben slechts levensmiddelen voor eigen gebruik gelost en zullen, zoodra de arbeidskaarten gereed zijn, welke zij ingevolge de Stuwa doorswet behoeven, met de uitlading van de Reliefbooten beginnen. De geinterneerden zijn gedeeltelijk ondergebracht in een loods op het Furness' terrein, dat door de politie wordt bewaakt. Het overige deel is begeleid door de rivierpolitie naar het terrein van Muller en Co. gebracht, waar eveneens Re liefbooten zullen worden gelost. De zending van de geinterneerden is het gevolg van het verzoek om bemiddeling dat de Relief- commissie heeft gedaan aan de Nederland- sche regeering. De stakingsieiding te Rotterdam heeft den Amsterdamschen organisaties geadviseerd cm de aldaar aangekomen Reliefbooten te lossen, ten einde de Amsterdamsche Haven reserve niet aan opheffing bloot te stellen. W'ü vernemen nader, dat Donderdagmor gen te Amsterddam een aanvang is gemaakt met de lossing van het Zweedsehe s.s. „Ly- gnern' Verwacht wordt, dat een tweede reliefschip hier ter stede zal aankomen om gelost te worden. Donderdagavond zouden de havenarbeiders in „Handwerkers Vrien denkring" vergaderen om hunne houding ten opzichte vaa het lossiegswerk der re'iefsohe- pt,. voor de toekomst te bepalen. Bij Thomsen's Havenbedrijf hebben 31 le den van het vaste personeel onder den dwang van stakers het werk neergelegd. Een tiental werklieden van de firma B. van der Tak en Co. wien opgedragen was om kisten ta'oak te lossen uit het stoomschip Walgen, liggende in de Binnenhaven, heb ben dit geweigerd, omdat het zoogena^jnd „besmet" werk was, zoodat met de lossing niet is voortgegaan, en de betrokken werk lieden wederom in de fabriek zijn te werk gesteld. De Reliefbooten „President Bunge" en „Leopold II" zijn hedenmorgen naar Vlis- singen vertrokken, en zullen, indien zij ge lost worden in ballast naar Rotterdam te- rugke"-cn_ Het zeegevecht bij Ameland. De 17 leden der bemanningen van de lichte Brdtsehe motor booten, die Zondag LI. te Ter schelling aan land werden gebracht zullen geinterneeixi worden. Drie van hen zijn ge wond, waaronder een zeer ernstig. Deze is naar Nieuwediep getransporteerd. De beide anderen zijn in het hospitaal te Terschelling opgenomen. De 14 ongewonden zullen morgen naar Den j Haag worden overgebracht. Van de beman- ningen efer motorvaartuigen is een der op- i varenden verdronken. De redding der meesten geschiedde door HoHandsche torpedobooten. Als een bijzonderheid moet nog worden ver meld dat het gevecht plaats greep voor het gedeelte der kust waar de militaire kust wacht is gestationeerd. Toen onze motrozen 3 Britsche gewonden naar de kust zagen drij ven, bedachten zij zich geen oogerfblik. 8 Jan- tjes gingen direct in zee, tweemaal zwommen zij ongeveer 500 M. naar de plaats waar de ge wonden zich drijvende hielden en smaakten de voldoening ze allen te redden. Het was een kranige daad die algemeen bewondering ver wekte. Onze flinke matrozen zwommen zeker meer dan 20Ö0 M. waarvan een grooten af stand met een drenkeling. Levering van spoorwegmate riaal aan Duitschland. Er is hier te lande een Duitsche oommissie aan gekomen met het doel om onderhandelingen te voeren met verschillende fabrieken over de levering van een groote partij spoorweg materiaal. Door de groote eisohen welke de oorlog aan de spoorwegen stelt, heeft 't ma teriaal in de oorlogvoerende landen enorm geleden. De bedoeling is om de bestellingen (men spreekt van 500 locomotieven en 2500(11 wa gons) af te nemen direct na den oorlog. Doordat Duitschland zelf zorgt voor de be- noodigde grondstoffen, zal de aanmaak di rect na het sluiten van de contracten mot vol len spoed kunnen beginnen. Mogelijk dat voor onze industrie een gouden tijd aanbreekt. „Msb." het bericht van eün overlijden Werd ontvan gen. De overledene was doctor in de godgeleerd heid. Standbeeld voor het H. Hart. Op 8 September a.s. zal het standbeeld van het H. Hart van Jezus on de Markt te Kerkrade met groote plechtigheid worden onthuld. (Tijd.) Staking onder musici. Daar «ie directies van het Rembrandt-Theater en van Osc. Carré te Amsterdam het besluit van de A. T. V. om voor vaste engagementen der musici een loon van 40 per week te vragen, slechts aanvaard hebben met vermindering van Let aantal orkestleden, hebben de musici liet werk neergelegd. Er wordt nu voor beide inrichtingen gepost om onderkruiperswerk te beletten. De s taking in het haven be drijf t.e Rotterdam. Voor de lossing der relief- gchepen zijn 400 Belgische geinterneerden nit het kamp ta Zeist ontboden. Gisteren avond zjjn de eerste 200 Belgen aan het Maasstation gearriveerd. De tweede groep van 200 Belgen is hedenmorgen te 9.56 aan het Maasstation aangekomen. Naar men aan „De Msb." uit Amsterdam Beidt, is het Zweedsehe relief stoomschip jiaar aangekomen en heeft aan de Handels- Pater J. M. Bolter, t Door de fa milie hier te lande is telegrafisch bericht on - vangen van het overlijden van den eieerw. pater J. M. Belten, van het Gezelschap f111 Maria, in het missiegebied van Haïti. Pater Bolten werd 17 Juni 1916 te Rome priester gewijd en droeg 7 October 1917 in de kerk van O. L. V. Onb. Ontvangen (Posthoorn) te Amsterdam zijn eerste plechtige H. Mis op, waarna hii den 8en Dec. cLa.v. naar zijn stand plaats vertrok. Daar arriveerde hii 7 Februari van dit jaar. Sedert ia van den jeugdigen priester-missionaris niets vernomen totdat nu Opleiding tothoogere rangen. Van 3 September a.s. tot 2 December d.a.v. zal bii de verschillende school-compagnieën op leidingen plaats vinden van dienstplichtigen der infanterie tot hoosere rangen. Aan de opleiding tot verlofsofficier zullen deelnemen 216 adspiranten, aan die voor on derofficier 1080 adspiranten. Op een accoordje geworpen. Een gepensionneerde uit Westerwolde (G.), 'n vrijgezel van ruim p0 jaar, schrapte reeds 'n paar jaren z'n eigen potje. Maar 't be gon hem nu dan toch te verdrieten; hi] wilde 'n levensgezellin. En dus toog hij erop uit: Die zoekt zal vinden en hij vond er een te Stadskanaal. Daar wonen twee zusters te zamen, die ook al niet ouder worden dan 29 jaren. En moedig trad hij de woning binnen, maakte 'n militair saluut en deelde met weinig omhaal' van woorden het doel van z'n komst mede. Grietje, de oudste van het tweetal, was de uitverkorene en ze sloeg toe. Ze kende hem reeds. En ze was bereid hem te volgen naar z'n huisje op Westerwolde. Men zou den boel van weerszijden maar in orde maken en dan „om de papieren" Vragen. Woensdag j.l. zouden zj samen daarom naar 't Gemeen tehuis vertrekken. Eu moedig als een aan staanden bruigom past, stapte lii] Woensdag morgen richting Stadskanaal, opgewekt de oude Kampong-liedjes zingende. De vijftig jarigen hadden de koffie klaar, in den hoek stond de stoel voor Geert, op de tafel een vaasje met bloemen, m'n liefje, wat wil je nog meer. En na 'n korte wijle, vertelt de „Prov. Gr. Ort.", begon 't gesprek. „Maok die maor klaor, mieh wicht, den gaou we om die papieren hèn." Maar Griet blikte van haar zuster naar Geert en van Geert naar haar zuster en zweeg. „"Wat no, 'wicb.t? Toob. gain liefj^eerte „Nee jong, maor ja 'k zal die 't maor zegg'n. Kiek is, wie hebb'n zoo docht: ik heb ook pensioun en ken mie dus redd'n. Maor mien zuster, daor etait 't aanders mit. Waist wel, wat wien edocht hebb'n?" Ja? Doe traust Jantje en ik trek bie joe in. „Waist was? Accoord, Van Putten. Dat kon evengoud." En ofschoon men Woensdag nog niet om de papieren ging, was 't toch feest dien dag in de zusterlijke woning en zal eerst daags „Jantje Geert krieg'n en Geert Jantje" want 'n andere zuster is d'r niet meer. Een nieuwe smokkelt ruc. Ze kwamen in Breda en hdiaden eenige pakken op hun fiets gebonden. Die leken nog al zwaar. Een rond pak, pl.m. 45 a 50 o.M. in doorsnee, en een lang pak van pl.m. 70 c.M. lang, 15 e.M. breed en 7 5 8 c.M. dik. In Breda zelf is er aan den trein geen controle, evmin ais te Tilburg. Je komt er, gaat, en geen sterveling slaat acht op je. De lieden, die ik hier dus introdu ceer, hadden dan ook geen last van eenige con trole. De heeren zetten zich even voor het station neer, en onder het genot van een kop koffie had het volgend© gesprek plaats. A. Hoe wil je het zaakje nu de grens over brengen? B. Wel kerel, heel eenvoudig. We hebben de rubberplaten met een dun waterverfsausje overtrokken en er een reclame op geschilderd. Het heet nu eenvoudig, dat ik twee reclamebor den moet brengen te X. liier noemde hij een grensplaatsje en dan laten ze mij gerust door. Als eenmaal de reclameborden daar zijn, worden ze ter gelegener tiid afgehaald. Naar schattinghadden de heeren 25 a SO E.G. rubber op die manier voor den sluikhan del overgebracht. Vindingrijk zijn de smokkelaars zeker. Men behoeft maar hun „stamcafé" te bezoeken, om ze te hooren gewagen van hun welgelukte, lis tige expedities. In Tilburg en Bred'a vindt men dan ook groote stapelplaatsen van aller hande materiaal, verpakt, gaat vet, olie, zeep. rubber, goud, peper enz. de grens per. En van controle geen spoor. (Hbld.) Paradijsvogel in h® Zoölo gisch Museum. Paradijsvogels mogen zich om hun mengelooze pracht van vorm en gevederte meer nog dan de minutieuze, in aller lei gloeden fonkelende Kolibries of de kleur overstelpte Papegaaien en pronkende Pauwen verheugen in een bijzondere belangstellingook van het groote publiek. Een belangstelling overigens, die in 't voorbuig an gezegd, den yokels DOff altijd d-ntur te eta&n komt m verband met den nog altijd niet overwonnen wansmaak veler zich noemende dames, welke al of niet gedachtelooze slavinnen der Mode maar niet kunnen of willen inzien dat de by wyze van hedendaagache „eoalp" gedragen tot hoeaorna- ment verwrongen of opgeverfd® huid van ecu voor of in den broedtijd vernielden vogel nu eenmaal geen. tooi kan zün dat past by hert ge laat van een beschaafde vrouw. Thans is in de hal van het Zoölogisch Mu- seum in Arti» te Amsterdam, een onlangs ge reed gekomen vitrine geplaatst, bevattende een keur van uit cfe toon-coll©ortie gelichte exempla ren van de verschillende paradijsvogels die de zoo soorten rijke verzameling van het Zoölo- gasoh Museum kan aanwijzen. Zoo mogelijk van elk eooxt niet alleen het door zij» won dermooie kleuren der karakteristieke saervae- ren den beschouwer boeiende mannetje, maar ook het (veelal zeer zeldzame) vau een bescher mend kleed voorziene, althans minder uitbun dig gesierde wijfje. Deze goed belichte vitrine geeft, beter dan op de groote galerij der vogels in het museum het geval zal zijn. den bezoekers een indruk van de wonderbaarlijke, ja soms "bizarre schoonheid, die in de-ze groep van aan do kraanvogels nauwverwante bewoners van het paradijsvogelgebled, Nieuw-Guinea, en om liggende eilanden tot uiting komt. Daar prijkt in het midden de Groote para dijsvogel vans de Aroe-eilanden. de typische vorm met den gouden sluier vau flank- en staart sierveeren, Paradisia apoda de poot- looze genoemd, omdat men liem aanvankelijk als export-artikel in den vorm van afgevilde en van pooten ontdane huid leerde kennen. Deze soort heeft wel het meest van den op groote schaal terwille van mode en wansmaak op touw gezetten massamoord, te lilden geliad. Dan be wondert men er den Rooden Paradijsvogel van Batanta en Waigioe, den Wilsons Paradijsvogel en als grootste zeldzaamheid een naar Koning Wilhelm den Derden genoemden para- dysvoglsoort. Voorts ook den Zwarten of onbekenden Paradijsvogel, die tot de z.g. paradiis-hoppen behoort.de prachtige paradijs-ekster en nog veel andefe mooie vormen die tot den groep der paradijsvogels in ruimeren zin worden gerekend Het meest karakteristieke van al deze vogels is niet alleen de kleur, maar vooral ook in den vorm en verhouding dier eigenaardige sier veeren te zoeken, die eigenlijk gewijzigde flank-, vleugel of staart, soms echter ook ver lengde kopdekveeren ziin, welke nu eens tot draden gereduceerd werden, dan weer exces sieve ontwikkeling hebben doorgemaakt en de meest grillige gedaante, gepaard aan schitte rend kleurenpracht hebben aangenomen. Graven gevonden. Gisterenmorgen was men in den Duivekhoek te Breda aan het graven op een terrein, waar vanwege de dis tributie aardappelen zijn opgeslagen geweest. Plotseling stiet men daarbij op een aantal ge heel gave geraamten. Vermoedelijk zijn het overblijfselen van broeders (Japucójnen. Vóór eenige eeuwen gaf dit terrein toegang tot het huidige Park Valkenberg, waar in de omgeving een klooster van broeders Capucynen moet hebben gestaan. Hoe het by de veetelling toe gaat. Men 6chryft aan „De Msb.": Men heeft in de veeteliing wel eens een mid del gezien om frauduleuze slachting tegen te gaan. Indien deze telling echter plaate heeft, zooals bij het geval, dat wii hieronder, zooals 't ons werd medegedeeld, relateeren, dan blijft van die meening niets meer overeind staan. Een rijksveeopnemer ging met een Drenthe- naar bij een Drentscben boer de schapen opne men. Hoeveel schapen heb je op te geven, vroeg de ambtenaar. Vijftig, zei 't boertje. Schrijf maar gerust 150, zei de Drenthe- naar, die ter plaatse bekend was. Schrijf dan maar 150, antwoordde 't boer tje. En de ambtenaar schreef 150. Vermoedelijk toch wel te laag in verband met de gereede toestemming van den boer om het aanvankelijk opgegeven cijfer te verhoogen. Met de schapen, die 't- boertje nog meer dan 150 liad, kon do» vorder Rebeuren, wat; hijzelf verlangt. Nederlander gefusilleerd. Hex H.N. verneemt uit Genève: De wegens epionnage ter dood veroordeelde 27-jarige Hollander Theodoor Otjoa ia Maan dag te Grenoble gefusilleerd. Schandelijke praotijken. In heit „Weekbl. van het Recht" schrijft Mr. J. A, Levy over het z.g.n. „Sleutelgeld." Een verfoeilijke kunstgreep is practisch, te my'ner kennis gekomen. Een jong echtpaar zoekt en vindt een woning. Alorens de huur aan te gaan, wordt do man uitgonoodigd tot een onderhoud „zonder getui gen." Daarin wordt hem medegedeeld, tfat hij de woning tegen storting van een honderd gul den, tegen dadelijke betaling, zonder kwijt schelding voor den huurprijs, kriigen kan. De vriendelijke verhuurder had de goedheid r bij te voegen„weet wel. uw ja en nuin neen zijn even goed." Wat te doen tegen dit schaamteloos opzet om de huurwet bii voorbaat illusoir te maken? Het bedrijf schijnt reeds den volksnaam .sleutelgeld" te hebben. Te wagen, maar niet meer dan te wagen valt een condietio indebiti, waarbij men opziet tegen de kans den verhuurder op wraak bedacht te doen zijn. J Wellicht baat openbaarheid hij hen, die een prikkel behoeven om schaamtegevoel op te wek' ken en van wandaden te weerhouden. De redactie teekent hierbij aan: Indien de geëerde inzender zijn kostbaren tijd ook zou geven aan de advertentiekolommen iu de vele door hem gelezen dagbladen, hii zou daar herhaaldelijk advertenties zijn tegengeko men, waarbii sleutelgeld wordt aangeboden of gevraagd Hij zou dan ook hebben gelezen van te huur aangeboden bovenhuizen, waarbij de ver plichting wordt gesteld tot overneming van meubilair. Men. zegt, dit meubilair bestaat vaak uit voorwerpen van weinig waarde, die moeten worden gekocht tegen onevenredig hoogen prijs. Een andere manier en zeker even afkeurens waardig de huurcommissiewet te ontdui ken. Ook 'daartegen al» tegen zoovele andere ontduikingen van de tallooze nood regelingen zal cfe strijd wel vruchteloos blijken. Er zijn^ te weinig woningen; dus wil hii, die een woning behoeft, desnoods meer betalen. Daar kan de wet nu eenmaal niet aan doen. Met mr. Levy willen wii gaarne spreken van „een verfoeilijke kunstgreep." Dook belaas, dergelijke qualifi eaties veranderen niet» aan de maoht der fei ten. De wetgever kan nog zooveel verbieden jen gebieden, als hii de oorzaak van het kwaad niet kan wegnemen, maakt hij het dikwijls erger, althans wat den vorm betreft, waarin het kwaad zich vertoont. Een handige hamsteraar. Een zorgzame huisvader heeft vijf mud kleiaard- appelen, die hem op klaarlichten dag worden thuisbezorgd. De boerenknecht, die ze brengt, heeft al vier mud veilig in den kelder en wil juist met den laatsten zak naar binnen' gaan. als er een agent aankomt. Je weet toch wel, dat je geen aardappelen mag vervoeren, merkt de agient op. Taj a zegt de boerenknecht, ik weet niks zo ziin van mijnheer. Mijnbeer wordt er bij gehaald en toont zich erg verbaasd. WITTE GEKLEURDE ffY 6/?OOT£ WIT MET PIQUÉ BORST 6.50, 5.50 WIT MET PLOOIEN PR. KWALIT. OPGEM. WIT MET PLOOIEN ONOPGEMAAKT GEKLEURD MET LOSSE MANCHE i TEN 8.75, 6.90 EFFEN KLEUREN MET BIJPASS. SLAPBOORD GESTREEPTE DESS. MET BIJPASS. SLAPBOORD 50 Ik dacht, dat het binnen de gemeente wei mocht. Zij zijn voor een vriend van mij, die heelemaal zonder zit. Niets aan te doen. mijnheer, antwoordt de agent onverbiddelijk, 't mag niet. Dan is er niets aan te doen. besluit meneei Breng ze maar weer in den kelder. (Zw. üt. Zijn vrouw vermoord. Gisternamia dag heeft zich aan de Kruitlaan te Groningen een droevig geval afgespeeld. De bloemist G., die gedurende eenige weken als zenuwpatiënt in het Academisch Ziekenhuis was opgenomen, was op verlangen van ziin vrouw weer iu zijn gezin teruggekeerd. Spoedig na zijn terugkomst begaf hii zich naar den tuin, waarheen ziin vrouw hem volg de. Deze tuin is zoo dicht begroeid, dat er van do belendende woningen geen uitzicht op be staat. Wel heeft een van de buren G. in den tuin zien giaan, gevolgd door zijn vrouw. Toen beiden aan ziin oog onttrokken waiv.i. de buurman een gil en zag hii direct-daarua G. uit den tuin komen en de straat op gaan. Daar hii zich ongerust maakte, ging hij met eenige anderen den tuin in en vond daar mei G. badende in haar bloed. Zü was op vreeseliike wijze in den hals ge wond. De politie, die dadelijk met het geval iu kennis werd gesteld, was spoedig ter plaatse. De waarnemende commissaris, de heer Tonkeua en de inspecteur der recherehe, de heer Mook- naar, stelden een onderzoek in. Inmiddels was de dader kalm naar het zie kenhuis teruggewandeld, waar men door zijn bijzondere wijze van optreden argwaan kreeg. Toen men* aldaar met de feiten in kennis was gesteld, begaf dr. Kooy, assistent in de kliniek van prof. Wie rem azich dadelijk naar de plaat* van het misdrijf. Hii kon slechts den dood der vrouw consta- teeren. De politie heeft den dader in verhoor geno men. Deze bekende den moord te hebben ge pleegd. Wat de reden voor dezen vreceelijken moor.; ia Beweeat, valt niet; te zeggen. WaarsehjjnliiV heeft G. in een vlaag van waanzin zijn vrouw vermoord. Het geval is des te treuriger, wijl de vrouw voor 14 dagen het leven heeft geschonken aan een kindje. De dader is op last der justitie naar het hoofdbureau van politie gebracht. Het mes, waarmede het misdrijf is gepleegd, bleek door den dader in den tuin verstopt en is reeds door de politie in beslag genomen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis over gebracht. (Tel.") Een huiseienaar te Apeldoorn hééft een zestal zijner huurders den komenden winter vrijgesteld van huur betalen. - Een moeder te Maastricht ontstelde bü het vernemen van de ernstige ongesteldheid van haren zoon zoo hevig, dat ziLeenige oogen- blikken daarna overleed. Haar zoon stierf nog dienzelfden dag. - Dinsdag ie te De Bilü't bii Utrecht, een boomgaard verpacht voor de kapitale som van 19.000. - In de boerderij van A. H. te Culemborg is Woensdagnamiddag do rechercheur B.,die eenige dagen te voren daar ter plaatse een clandestien geslacht schaap in beslag had ge nomen. aan handen en voeten gebonden aane- troffen. Aan de Groningeche grens is een vrouw geat, die dagelijks over de grens ging en die rubber in haar haardos verhorten had. Ze poogde de visiteuse nog om te koopen. Vermoedelijk tengevolge van een buis breuk in de persleiding is Zwolle geheel vau drinkwater verstoken. Men zoekt met spoed naar a'e plaats der breuk, doch het is niet te voorzien dat deze spoedig zal gevonden worden. De autoriteiten raden tot het gebruik van ge kookt regen- of grachtwater. Wegens niet-behoorlijke betaling van in trest en aflossing der hypothecaire vorderingen van de creditrioe „De C'redietbank van Neder land te Leiden" ten opzichte van a'e N.V. Wiltehers Hotel te Brussel worden de drie grootste hotels te Vliasingen onder den hamer gebracht, n.l. Badhotel Strandhotel en Het N o o rdzeeb oul ev a r d HAARLEM. 14 en 15 Aug. Niet opgekomen 1 candidaat; geëxamineerd 9 Candida ten, afge wezen 8; geslaagd de heer W. H. Eijgenhuysen, te Amsterdam. 40-JARIG PRIESTERFEEST VAN DEN HOOGEERW. HEER H. F. J. BIKMENSPOEL. Ondanks het feit, dat de jubilaris had verzocht geen. feestvertoon aan de herden- denking van zijn 40-jarig priesterfeest te verbinden, ging het jubileum van den Hoog- Eerw. heer H. F. J. Rikmenspoel, plebaan van de Kathedrale Kerk, gisteren toch met geheel onopgemerkt voorbij. Om 6 uur dien morgen droeg de jubilaris een stille H. Mis van dankbaarheid aan God op, welke voor het ongewoon vroege uur toch door veel belangstellende parochia nen bezocht waa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2