VAN OVERAL BINNENLAND STAD EN STREEK KUNST EN KENNIS KERK EN«SCHOOL HAARLEM reclame aanbieding INGEZONDEN tusschen Ceufa en Tanger uit te monden. De Straat van Gibraltar is hier slechte 960 M. diep, tegen lOOO M. overal elders. De tunnel zal 25 K.M. lang zijn. Bij een snelheid van 80 K.M. per uur, zal de spoortrein dus slechts 20 minuten noodig hebben om van Europa in Afrika te komen. Het is een grootsche onderneming, die evenwel ook groote voordeelen zal brengen, wegens den aan grondstoffen rijken bodem van Marokko. Reeds in de oudheid waren de valleien hekend om hun groote vruchtbaarheid die op sommige plaatsen twee- en driemaal 's iaars een rijken graanoogst opleverden. De hoofdproducten van dezen bodem zijn tarwe, maïs, gerst, dadels, druiven, olijven suikerriet, tabak, behalve nog vele andere gewassen. Marokko is verdeeld ia 28 provinciën, waar van de voornaamste steden ziin: Marokko, Meki- nes, Rabat, Salé, Tarudant, Tituan Tisa, Moga- dar en Tanger. kmNKRIJK EEN NIEUWE SPOORLIJN. Naar Havas' oorlogscorrespondent d d. 15 Augustus meldt Jaad op dien datum de in wijding plaats van een nieuwen spoorweg, welke zoo juist in het spoorwegnet in het noorden van Frankrijk gereed gekomen is. Voor den aanleg waren noodig 210 K.M. hoofd- en zijlijnen, dubbe'spoor. De spoor lijn is ingericht voor een druk verkeer. Twee groote bruggen en een tu mei van 365 M. lengte moesten er voor gemaakt worden. Het werk duurde minder dan 100 dagen. Clemerceau, die de inwijding leidde, sprak eenige woorden, waarin hij gelijkertijd hulde bracht aan de dappere soldaten die den Franschén grond voet voor voet herover den en aan de arbeiders achter het front die het leger in staat stelden te leven en te strijden. OOSTEN RIJ K-HONGARIJ E EEN STATENBOND? Het orgaan der Tsjechische radicalen heeft uit welingelichte kringen vernomen dat on Hussarek. gesteund door het vertrouwen der kroon en in overeenstemming met leden van het Heerenhuis, het Huis van Afgevaardig den en aanzienlijke personen van ade natio naliteiten van Oostenrijk-Hongarije, de mo narchie zal hervormen tot een statenbond, welke bestaan zal uit een Duitschen, een Tsjechischen. een Poolschen, een Zuid-Slar vischen, en een Hongaarschen staat. In dezen bond zaf elk volk zijn gerecht vaardigde nationale eischen vervuld vinden. Met het totstandbrengen van deze hervor ming van grondwet en staat zal een minis terie belast worden, hetwelk het vertrouwen der volkeren geniet, terwijl aan-het hoofd een man van stellige objectiviteit zal wor den gesteld. (BEZET) BELGIË t EEN VLAAM3CHE TOONEELSCHOOL. Er is ernstig sprake om te Brussel, met hulp van het ministerie van Kunsten en We tenschappen, een Vlaamsche tooneelschool te stichten. De redactie van het bekende Antwerpsche blad „Het Tooneel" pleit nu voor de stichting te Antwerpen en wel op grond van historische rechten. Ook meent het blad dat de school daar moet zijn waar het Koninklijk Viaamsch Conservatorium te ea wei in de Scheldestad. k ROME KARDIN A A LSBENOEMINGEN. Volgens de „Koln. Volksztg." wordt in katholieke kringen te Rome aangenomen, dat het herhaaldelijk verschoven consisto rie, ingevolge den wensch van verscheidene regeeringen, die de benoeming van een kax- dinaal van hun natie voorstaan, in dezen herfst plaats zal hebben. Naar de Eomein- «che medewerker van de Stampa meldt, zou den van de Duitsche bisschoppen bisschop Bertram, van Breslau en bisschop Schuite, van Paderborn, voor een kardinaalsbenoe ming in aanmerking komen. VERSPREIDE «BERICHTEN WEES 'N- LUCHTAANVAL OP PASIJS. L c irdagavond manoeuvreerden eenige Duitsche vliegtuigen gedurende bijna twee uren over de omstreken van Parijs, zonder de stad te bereiken. Telkens, als zij dachten een opening te hebben gevonden, meldt een Reuterbericiit uit Parijs, werden zij door een levendig spervuur gedwongen van koers te veranderen. Eindelijk keerden zij uitge put terug, hun bommen neerwerpend op de voorsteden, waar zij verscheiden slacntof- fers maakten en schade toebrachten. Twee hartlijders zijn in hun schuLplaatsen tenge volge van den schrik overleden. Voor het eerst droegen de Parijsche politieagenten stalen hennen als bescherming tegen splin- NONSENS. Onder het opschrift „Niet te gelooven", hebben wij melding gemaakt van de bewering van Nauen, als zou de directeur van de „XXe Siècle", het te Parijs verschijnend Belgische blad in zijn courant geschreven nebben, dat een Belgisch offensief in de eerste plaats tot doel moet hebben .zooveel Vlamingen als maar mogelijk is om te brengen, ten einde evenwicht tusschea de sassen te bewerkstelligen. Naar aanleiding van dit bericht, ook voorko mende in de „N. R. Ct", wordt aan dit blad geschreven, dat het óf geheel verzonnen lijkt óf foutief is overgébracht Zooals zij ttear staan, gaat de schrijver voort, zijn deze woorden nonsens. Want men onder neemt toch geen offensief met zijn eigen soldaten, om deze soldaten om te brengen er zijn 80 pet Vlamingen in het Belgisch leger en den vijand te laten triomfeerenBovendien zal al wie genoemd blad geregeld lee§t, wat er hem ook in tegen de borst stuit, moeten getuigen, dat het iets dergelijks niet kan gedrukt hebben: de „XXe Siècle" beweert de Vlamingen niet onge negen te zijn zij had vóór den oorlog haar talrijkste abonnees in Vlaanderenzij is nu alléén gebeten op de activisten en hun aanhang, wat een verschil uitmaakt. Ook zou de Bel gische. censuur zulke woorden niet toegelaten hebben: allerminst in de „XXe Siècle", waarte gen zij in den laatsten tijd zeer streng te weik gaat; het blad, dat eens een steun was voor de Belgische regeering, is DU verwoed anti-regee- ringsgezind geworden. Er moet hier een sein-vergissiflg hébben plaats t gegrepen. Zelfs de naam van den directeur van liet blad, die Neuray is, wordt verkeerd opgege ven als Neurcy. Indien in plaats van „Vlamin gen" het woord „Duitschers" kwam te staan, dan kreeg de gemelde verklaring een zin geheel in den geest van de „XXe Siècle". DE SAMENKOMST IN HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. Volgens den corr. van de „Maagdenburger Zeitung", zal staatssecretaris von Hintze na zijn terugkeer uit het groote hoofdkwartier de fractie leiders en het presidium van den Rijksdag op de hoogte stellen van het resultaat der besprekin gen in het groote hoofdkwartier. De corr. is van meening, dat de Riïksdagmeerderheid zich met deze verklaringen zal vergenoegen en niet de convocatie van de hoofdcommissie van den Rijks dag zal verlangen. DE ENTENTE EN DE TSJECHO- SLOWAKEN. Zooals dezer dagen is bericht, hebben de ge allieerde regeeringen de Tsjecho-Slowakische legeis tot een zelfstandig leger, als van een ge constitueerde natie, verklaard. De „Voss. Ztg." verneemt thans uit Praag, dat in verschillende streken van Bohemen reeds goud- en zilvergeld van de nieuwe Tsjecho Slowakische Staten in omloop is. Deze munten zijn van Fransch maak sel. De goudstukken hebben de grootte van een Fransche Louis d'or. Het zijn stukken van 20 (Sokols), dit is de naam van het nieuwe Tsjecho- Slowakische geld. De munten dragen aan eene zijde de beeltenis van den Praagschen Hradsehin, aan de andere een Tsjechisch nationaal embleem, de randschriften zijn Tsjechisch en Fransch. AARTSHERTOG KARL STEPHAN KONING VAN POLEN. Het „Berliner Tageblaf' meent dat bij de conferentie in het hoofdkwartier de Poolsche kwestie vrij zeker tot een definitieve oplossing zal zijn gekomen. De Oostenrijksch-Poolsche regeling, waardoor Polen dcor een persoonlijke unie zou verbonden worden met Oostenrijk-Hon garije, onder een koning die tegelijkertijd keizer en koning der dubbele monarchie was, kan thans als afgeaaan worden beschouwd. Polen zal dan een zelfstandig koninkrijk zijn en aartshertog Karl Stephan zal vermoedelijk tot koning worden gekozen. Deze Oostenrijksche aartshertog heeft nauwe familiebetrekkingen tot den hoogsten Duitschen adel. BERICHTEN VAN l TOT 5 REGELS. Volgens minister Baker zijn 2,6OQ.OU0 Amerikanen over zee of staan gereed. De parlementaire beweging tegen de ver oordeeling van Malvy neemt toe. Onder de Russische sociaa revolutionairen is eer scheuring in drie groepen gekomen. Het spoorwegverkeer in Oekrajina te her vat. Bij Consuelo, nabij Chihuahua (Texas) is een trein uitgeplunderd. Zes en twintig rei zigers en 40 Mexieaansehe soldaten van het geleide werden gedood. Wolff meldt, dat het gerucht over Von Mumm's aftreden wei.icht te verklaren te uit de omstandigheid, dat de gezant voor nemens te binnenkort met verlof te gaan. Te Lier te een transport Fransche krijgsge vangenen aangekomen. Met toestemming van de bezettende macht is een damescomité ge- onderhoud, dat zij met de combinatie van havenarbeiders-organisaties heeft gehad/tot het Kon. Nat. Steun-Comité gewend, en thans" in een schrijven aan de combinatie medege deeld, dat zij alsnog pogingen heeft aange wend om een modus te vinden, waarop de stakende havenarbeiders het werk znudei} kunnen hervaten. Gebleken is, dat het K. N. S. O., niet tot onderhandelingen bereid is, als niet eerst het werk onvoorwaardelijk wordt hervat. De lossing van het s.s. „Zijldijk" is Vr- dagmorg»n door alle 80 vaste werklieden van de HollandAmerika Lijn hervat. Het aaittal Reliefschepen, dat door de Bel gische geïnterneerden wordt getost, breidt zich geregeld uit. De lossing geschiedt regel matig. Gisternamiddag heeft de Gentrale Bond van Transportarbeiders in het Alg. Verkoop lokaal een huishoudelijke tledefivergaderir.g gehouden. De bondsvoorzitter, de h°er A. W. Heykoop, berichtte omtrent den stand van zaken en besprak uitvoerig het werken van Belgische geïnterneerden en het lossen van Reliefschepen door de Amsterc] armache bootwerkers. Ei" werd ten opzichte van de staking geen enkel besluit genomen, zoodat de leden van den bond zich voor'oopig vol komen houden aan het voor de combinatie nog altijd geldend stakingsparool. De werklieden van Thomsen's havenbe drijf hebben het werk hervat, dat zij Don derdagochtend uit solidariteitsgevoel met de stakers lieten liggen. De Alg. Havenarbei- dersvereeniging Streven naar verbetering, heeft gisteravond,in het Algemeen Verkoop- lokaal een huishoudelijke vergadering ge houden ter bespreking van den stand der staking in de haven. Met algemeene stem men is besloten te blijven staken. Alleen een algemeene stakersvergadering, uitge schreven door de combinatie der vier haven arbeid ersvereenigingen kan, aldus was het standpunt, dat de vergadering innam, een besluit tot ophefl'iog van de staking nemen. Mocht de combinatie tot het beleggen van een zoodanige vergadering het initiatief niet willen nemen, dan zal Streven naar Verbetering alleen daarvoor alle havenarbeiders oproepen. De vergadering had een ordelijk verloop. Naar schatting werd ze door ongeveer 2500 personen bijgewoond. CRISIS AANGELEGENHEDEN. Schriftelijke vragen. De heer Van Doorn heeft aau den Min. van L. N. en H. de volgende vragen gesteld: Waaraan is het toch te wijten, dat, ter wijl in Nederland overvloed van turf i3, deze niet in voldoende mate ter beschik king van particulieren en nijverheid wordt gesteld? Ligt de schuld bij de Kolendi.trIbui.if? En, 'zoo ja, waarom werkt deze de beschikbaar stelling van tun tegen? Ligt d e schuld bij de schipperij, die wei gert te vervoeren? En, zoo ja, acht de minister dan niet de tijd gekomen om ver- voerplicht in te voeren? is de Minister eornc-,men3 zorg te dra gen, dat tegen den a.s. winter voldoende hoeveelheid turf ter beschikking wordt ge steld? De heer Marchant heeft aan den Mims- gogeven, n& het aar brengen der noodig geble ken wijzigingen, hun werk opnieuw in. te zen den. Pater H. van Mierlo M S. O. Tot Overste van het missie-huis der paters-van het H. Hart te Arnhem is benoemd de ZeerEerw. pater H. van Mierlo M. S. O. Geest. Adviseur. Z. D. H. de Bis schop van Haarlem heeft benoemd tot Geest. Adviseur van den Diocesanen Bond van het Wit-üele Kruis, zetelend te 's-Gravenhage, en ten doel hebbend: de zieken- ©n kraamvrouwen- verpleging en zuigelingenzorg door gediplo meerde krachten alsmede de algemeene ge zondheidsbelangen in het bisdom Haarlem te' steunen, den ZeerEew. heer L. H. J. Beijsen®, reetor te Amsterdam. L'IT BOEK EN BLAD<* Mode-nie uws. Bij den uitgever J. Meu- wissen te 's Gravenhage, die den Nederland- sche tekst bezorgt van „Les Joiies Modes", het Pa'ijs he modeblad, zy'n een tweetal nieuwe-modeuitgaven verschenen: een als ne ven-uitgave van het genoemde blad, speciaal gewijd aan borduurwerk, het andere een zelfstandig tijdschrift onder den voor zich sprekenden titel „Het Knippatronenblad", vakblad voor het vervaardigen van kostu-, mes en -ondergoed. sticht om de gevangenen versnaperingen te vaQ. inbouw de volgends wage* versctuuieül. Uen collecte 13 gehouden. Volgens belichten uit Finsche bron zijn dej L Van verschillende zijdon veiiuidt dat Duitschers voornemens St Petersburg te bezet ten ea zijn zij reeds bezig troepen in de richting van de stad te vervoeren. Volgens berichten van Duitsche zijde netten de Sovjettroepen hun successen in Z.-O. Rusland voort, Jekaterinenöurg wordt door hen bedreigd DE KABINETSCRISIS. Reeds in ons nummer van 9 dezer, kon den wij, van uitmuntend ingelichte zijde daartoe in staat gesteld, aan onze lezers meedeelen, dat wij een volslagen recntsch ministerie krijgen. Thans vei^eemt ook „Het Volk", dat de vo.ming van een rechtsch Kabinet vrij zeker is. Naar het blad verder meldt, zou men niet wachten op de perso nen, die waren zonder veel moeite te vin den, maar op het vaststellen van een ge meenschappelijk regeeringsprogram, waarop de drie rechtsche partijen zich zouden kun nen vèreenigen. Daarover was men nog steeds aan het onderhandelen en dat lever de nog al moeilijkheden op en eischte tijd van bespreking, doch men had goede hoop, dat de besprekingen tot een bevredigend resultaat zouden voeren. Het lijstje van aan staande ministers, zooals dat onlangs door de „Tilb. Ct." gepubliceerd werd, was vol gens de inlichtingen aan het socialistisch orgaan verstrekt, volkomen uit de lucht ge grepen. De vaart op Scandinavië. In ver band met de nieuwe regeling, door de N. O. T. met meewerking en steun der regee ring getroffen ten aanzien van de vaart op Scandinavië, heeft de uitvoerende commis sie der N. O. T. besloten een nieuwe afdee- iing, „Scandinavië" in te stellen. Tot lei der der nieuwe afdeeling is benoemd de hoofdadviseur G. P. van Heeking Colen brander, gepensionneerd vice-admiraal. Jhr. Mr. O. van Nis^p én tot Seve- vaer. De gezant bij het Vaticaah Jhr. mr. c. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer is Vrijdagmiddag door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Naar „De Msb." meldt, wordt de oplos sing der crisis, heden, Zaterdag, verwacht. De heer van Kol naar Engeland? Naar de „Tel. verneemt, koestert het Eer ste Kamerlid, de heer H. van Kol het voor nemen, binnenkort, op verzoek van de La bour Partij, naar Engeland te gaan. Van de grenzen. Bij de vliegeractie Vrijdagmiddag, te ook een Engelsche ma chine in de Wielingen neergekomen, Een der twee inzittenden was ernstig gewond en werd te Cadzand aan wal gebracht. De an dere was niet gewond en werd te Vlissingen per marineboot Hydra aangebracht. De ma chine zonk. 1 Het schieten houdt heel den dag aan; er worden telkens vliegtuigen boven de Bel gische kust waargenomen. De.staking in het Rotterdam- sche havenbedrijf. De Scheepvaartver- •eeniging heeft zich naar aanleiding van een de wijze van bezoldiging der opkoopers van aardappelen een prikkel geeft om zooveel mogelijk aardappelen te verzenden; daarvan zou het gevolg zijn, dat de aardappelen on danks het algemeen gebrek aan vervoer middelen her en der door het land rollen en schade beloopen en dat de regelmatige distributie is verstoord, kan dit juist zijn? Zoo niet, wat is dan de oorzaak van die stoornis? II. Op welke gronden is de uitvoer van gecondenseerde melk en de voorgenomen veeuitvoer ta verdedigen bij den stijgen den voedselnood? Benoemd. Door 2». D. H. de Bissciio-p van Haarlem is tot assistent te Warmond benoemd, de Weleerw. Heer C. A. Ouwendijtk, 15 Aug. jJ. priester gewijd. Missie-Comité in het Aarts bisdom Utrecht. In de vergadering van 12 Augustus, te 's Hertogenboscn gehouden, is tot samenwerking besloten met de Missie- Oomité's van de Bisdommen Den Bosch en Breda. In beginsel te aangenomen het stichten van een centrale bibliotheek, waaruit door beguiistigers gratis (uitgez. porto) boeken en tjjdscnriften kunnen worden geleend. Voor gezamenlijke rekening zal ook een uitmun tende projector en een prachtcollectie van lichtbeelden worden aangeschaft, en zullen missiegebedjes, missieplaatjes, wandkaarten, enz. worden verspreid. Het Utrechtsche Missie-Comité hogpt in staat te zijn aan zijn begunstigers gratis het Bossche Vlugschrift 1 Het Missiefeest en de Vragen en Antwoorden van Vlug schrift 2 te kunnen zenden. Als Viugschriit 3 zal den begunstigers worden aangeboden de toespraak, door den Voorzitter 23 Juli op de eerste ledenvergadering te Utrecht gehouden en betiteld: Waarom missieactie en in welke richting moet ze worden geleid. Men kan zich als begunstiger van het Utrechtsche Missie-Comité (jaarlijksche bij drage, minstens f 1.aanmelden bij Dr. Smit, Seminarie Rijsenburg. Priisvraa» „V a 1 k e h b u r g O m- h o o g." De Jury, welke uitspraak zal hebben te doen in de prijsvraag tor bevordering van het oorspronkelijk Nea'erlandsdh. Openluchtspel, is samengesteld uit de heeren: Fr. Frens, letter kundige, Zandvoort; J. Fabriciua, dramaturg, Den Haag; J. J. Knaapen, O. O. Pr., Pofeseor aan de Abdij van HeeswijkF rank Luns, letter kundige, Amsterdam, terwijl a^3 gedelegeerde van het bestuur van Valkenburg Omhoog is toegevoegd: de heer E. Str&ter te Houhem. Wanneer mooht blijken, dat een of meer in gekomen tooneelgtukken door het aanbrengen van enkele technische wijzigingen (b.v. verkor tingen) bruikbaar zouden worden, dan zal door bemiddeling der dagbladpers medio December een oproep aan de schrijvers van deze tooneel- stukkên worden gedaan om ziah aan het be stuur van „Valkenburg Omhoog" bekend te maken hun zal dan mot behoud van hun ano- nymiteit tegenover de jury gelegenheid worden Met de diepboringen voor de zout- industrie is-nabij Boekelo een begin gemaakt. Op ciroa 80 meter diepte zal waarschijnlijk net gesteente worden aangeboord. Dit gesteente loopt dóór to't ciroa 300 M. diepte en wordt met beitelslag en diamantkroon doorboord. Op circa 300 M. diepte begint waarschijnlijk het anbydriet, waaronder een 20 M. dikke zoutlaag wordt verwacht. i>a diepboringen worden uit gevoerd door de ohepboormaatschappdj „Vul kaan" te Arnhem. Schandalig geknoei met er satz. Wh lazen in het „Maandbl. tegen Ver- valsching van Uevensm." De brutaliteit der knoeiers schijnt in grootte direct evenredig te zijn aan het toenemen onzer nooden, en speciaal schijnt het geknoei met de wascli- en reinigings- of politoermiddelen ©en buitengewoon voordeelig bedrijf te zijn. Wij on derzochten ©en soort van „oteine" voor het zeiisbereiden van zeep, waarin geen oleine doch wel circa 80 pot. soda voorkwam. Een tweede „zeepsoort" bevatte weliswaar slechts 11 pet. water, doch daarbij circa 77 pet. zand, verder kalk en 0.70 pot. vetzuren. Deze zeep zoude derhalve gevoeglijk onder den juis- teren naam van „onzuiver zand" in den handel gebracht kunnen worden ten gerieve van het publiek, doch minder van den natuurlijk anto niemen fabrikant, die dan zijn grove woeker winsten zoude derven. Het sterkste staaltje van deze laatsten lever den wel het onderzoek op van een politoermid- del, voorzien van een etiket waarop vermeld staat. „Geen beter merk koel bewaren Meubel- en Linoleumwas „Wax." Deze „Wax" waa in het geheel geen was doop daarentegen wel 85 pet. water met vers-tijfseld meel met een aan terpentijn herinnerenden reuk. De waarschuwing „koel bewaren" is der halve in warme dagen zeer. doel tref fend daar oen der afnemers ons een monster in carton vertoonde waaruit het water nagenoeg geheel verdampt was, zoodat voor de per karton be taalde 1,25, slechts een weinig atijfselpap op den bodem overbleef. In dit verdampen, wordt nu voorzien -loor den verkoop in glazen potten, waardoor dus de kooper in het onbetwiste bezit van ziin water.... blijft. W ij hebben deze nieuwe bedriegerij ©enigs zins uitvoerig beschreven, natuur Hik minder om het belang van het artikel zelf, dan wel om onze—lezer® op de hoogte te houden van de tallooze „trucs" methoden der knoeiers om on rechtmatige winsten te behalen. Moge onze nieuwe Bewinds- en Regeerings- mannen bij de vele op te lossen moeilijke toe komst-problemen. ook vooral niet verzuimen ons zoodra mogelijk een krachtige Wet tegen Dedrog en geknoei met levensmiddelen en han delsartikelen te verschaffen." Een vreemd verschijnsel. Don derdagnacht is te Katwijk iets zeer bijzonders gevoeld en gehoord. Omstreeeks half 12 uur werd duidelijk een onderaardach gerommel waargenomen. Deuren die op een kier stonden werden dicht geworpen. De ramen en binnen deuren maakten een geweldig lawaai, zoodanig dat men dacht dat er tegen geschopt werd. Wie op dat tijdstip nog wakker was, kwam ver schrikt naar buiten loepen. Dit gerommel heeft on-eveer 20, minuten geduurd met een rusttiic van ongeveer twee minuten. Geschoten werd er niet op dit tijdstip; althans dit werd hier niet gehoord. KORTE BERICHTEN Twee rechercheurs hebben op het Damrak te Amsterdam een te Groningen wonenden man aangehouden, verdacht van het van die plaats naar de hoofdstad vervoeren van 30000 eieren op een valseh consent. Vrijdagnacht werden te Roosendaal door eenige soldaat-kommiezen een paar bepakte groote honden opgemerkt die in de richting der Belgische grens voortholden. Een ontsnapte maar de andere werd neergeschoten en bleek beladen te ziju met klossen garen en öhopolane. Adreskaarten ontbraken. Door de gezamenlijke arbeiders der kolen- haven te Weert, die verbolgen waren over het boo ge aanslagbiljet der Plaatselijke directe belastingen, ziin hun gezamenlijke aanslagbil jetten, onder één couvert, zander begeleidend schrijven, naar het gemeentebestuur terugge zonden. Dezer dagen kwam van de Belgische grens een heerschap op zijn dooie gemak naar den draad gekuierd. Ook es kijken hoe die er uitzag. Toen hii de versperring goea' bekeken had, trok hii z'n schoenen uit; wipte die over den draad; raapte 5Q mark belooning op, en wandelde zeer pacifiek als 'n barrevoeter zijn weggetje terug. De kommiezen hadden het tooneeltie eohter gadegeslagen en rekenden onzen barrevoeter in. Bij het baden aan het stille strand te Scheveningen ia gisteravond een soldaat der vestingartillerie De Jong, afkomstig uit Delfs- haven. in den stroom geraakt en verdronken. Pogingen welk© nqg zün aangewend om hem te redden mochten helaas niet «lagen. Do man i3 gehuwd en laat vrouw met twee kinderen achter, HEEREn-MODE-ARTIKELEN ANEGALtG l£-TELEF. .2 665 OMOVERTROFEEN SCRTEERIMQ EFFEN KLEUREN IN g ALLE MODERNE I .TINTEN PR. ZljDE - Door kwaadwilligen is Donderdagnacht een paard, toehehoorende aan Jostriën te Spij- %emsse. in de weide de pees tusschen kogel en kroon doorgesneden. Het dier. tfat machteloos was, is m de weide moeten worden afgemaakt. Een onderzoek leidde tot geen resultaat. Voor oen Inhoud dezer rubriek stelt de Keaactie zich niet aansprakelijk. DE KORENOOGST. Mijnheer. Wat U schrijft over den korenoogst, is vol komen waar't staat goed met den oogst en er is een rijk beschot van uitmuntende kwaliteit te wachten, doch of ons rantsoen daarmede gebaat is, moet ik vooralsnog betwijfelen. Neemt tte Regeering niet onmiddellijk afdoende ^f^egelen'„dan vrees ik> dAt de hoeren nog minder aan de regeering zullen leveren als het vorige jaar. De iecheiche of distrihutiepoliue is ijverig genoeg om van een particulier die 10 eieren of een half kaasje of een pondje boter smokkelt, die kleinigheden in beslag te nemen- maar als men zijn oo-ren eens te luisteren legt' dan verneemt men, welke groote partijen graan van den nieuwen oogst reeds versmokkeld ziin en men nog smokkelen wil. Reusachtig hoo^e prijzen worden den boeren geboden; de smokke laars nemen alle risico op zich, terwijl de boer slechts het twee- of drievoudige van hetgeen hij anders van de regeering zou ontvangen, neeii op te strijken; en bijna nimmer of nooit hoori men van inbeslagname van karrevrachten oi scheepsvrachten en werkelijk bij groote hoeveel heden tegelijk worden de polders leeggesmok- keld. Zelfs partijen, geschikt voor den zaai, wil- len de boeren niet afgeven, omdat de smokkel handel hun nog veel, veel meer biedt Nog eens, worden geen afdoende maatregelen getrofïen, dan ziet 't er met onze voedselvoor ziening zeer slecht uit Uw dw. X. Naschrift der Redactie. Wij meenen te weten dat de aandacht der betrokken autoriteiten op den smokkelhandel is gevestigd, doch wij meenen goed te doen, hier nog eens een beroep te doen op aller samenwerking, om het alge meen welzijn te bevorderen. Daarom moet mm de controle op het naleven der regeeringsmaat- regelen niet overlaten aan de ambtenaren alleen, oolc wanneer vernomen wordt van smokkelhandel of pogingen daartoe, meldt men dat direct aan de betrokken personen. Mocht, b.v. door omkooperij als anderszins, dit niet het gewenschte gevolg hebben, dan meldt men dat aan den regeer ings- oommissaris of aan den minister, opdat èn smok kelaar èn ambtenaar worden gestraft. Alleen door aller samenwerking kan iets bereikt worden. Allen moeten meehelpen om de bevolking, dus ook zichzelf, voor ondergang te behoeden, al zou dat de ondergang beteekenen van een enkelen smok kelaar. -in urn ,L vv- VAN ONZE RECHTBANK Diefstal. Ter zake van veediefstal stond gisteren terecht de 60-jarige smidsknecht H. B. In den nacht van 3 op 4 Jüni zou hij uit een weide aan den Kleverparkweg een voshit hebben weggenomen; deze toebehoorend aan zekeren P. P. Paauw. Beklaagde bekende zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Hij verklaarde de hit onderweg te hebben ver kocht voor f 150. De officier van justitie wees in zijn requisitoir op het feit, dat H. B. sinds '90 voortdurend in aanraking was geweest met de rechtbank. In het belang der algemeene veiligheid meende Z.E.A. het wenschelijk dezen beklaagde voor langen tijd uit de maatschappij te verbannen. De eisch luidde 2 jaar. Mr. Hoog, beklaagdes raadsman, drong aan op het opleggen eener meer demente straf. In den namiddag stonden en tweetal indivi duen terecht wegens diefstal van vijf drijfriemen uit een fabriek te Wormer. De eisch luidde 4 en 8 maanden gev.straf. Uitspraken. De Arrondissements Rechtbank alhier deed de volgende uitspraken van 15 Augus tus 1918. G. 8., z. beroep te Velsen, diefstal, f 2 b. of 1 week tuchtschool. J. M. en W. fW.G., zonder beroep te Velsen, diefstal, ieder f 7 boete of 1 week tuchtschool. A. S., bloe mistknecht, A. j. v. R. en D. N., werklieden allen te Heemstede, diefstal, de le en 3e ieder f 10 boete of 2 weken tuchtschool, de 2de een week gev. straf. J. H. v. cU V., logementhouder te Haarlem, diefstal, vrij gesproken. Programma van het Concert op Dins dag 20 Augustus 1918, 's avonds kwart over 8 uur, te geven door het -strijkorkest der Concertver. Haarlem's Muziekkorps, direc teur: Oh. P. W. Kriens, in de sociëteit \,Trou moet Blijcken." 1. Marsch uit het drama „Hamlet, Jon- cières. 2. Ouverture „Figaro's Hochzeit, Mo zart. 3. Aria uit „Titus," voor hobo en cla- rinet, Mozart. 4. Salut d'Amour, Elgard. 5. „Souvenir de Cliopin," fantaisie, Bekker. 6. Ouverture „Ein Walzertraum," Oscar Strauss 7. Frühlingserwachen, E. Bach. 8. „Caspa- rone," Walzer, Millöcker. 9. Fantaisie de l'opéra-comique „Les cloches de CornevulQ Planquette. j ZIET ETAEAGE. 835%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2