SPEKBOXKING P. W. TWEEHUIJSEN, BUITENLAND Verliooging Gasraotsoen September. VFRSTREKKING VAN GORT EN PEULVRUCHTEN. WAT DE PERS ZEGT Regeerings-Aardappelen. Scheerzeep voor Barbiers. in en om Haarlerr^ WITTE SCHOENEN STERKE VETERS WERELDBRAND' DONDEROaa 22 HÜS5USTÊIS I0!8 42ste JAARGANG 9721 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOB HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN; PER KWARTAAL f 1,9?; PER WEEK 15 CENTS; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,30 BUREAUX* NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2743 ADVERTENTiEN 20 CENTS PER REGEL 20 OORLOGSTOESLAG. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat tut 2 bladen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAARLEM brengen ter kennis van belangheb benden, dat de voor de maand September e.k. per gezin toegestane hoeveelheid gas voor KOKEN van 30 kub. M. 8506 wordt verhoogd tot 50 vermeerderd met 2 kub. M. voor elk lid van het gezin. Vrijdag 23 Augustus verkrijgbaar van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. 8510 PRIMA QUALITEIT SPEKBOKKING zonder bon, tegen den prijs van 17 cent per stuk in de Gemeentelijke Vischhal. 8510 De Directeur v. h? Gem. Levensmiddelenbur., F. DE JONGE, De Directeur van het Gemeentetijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis, dat vanaf Vrijdag 23 tot en met 30 Augustus 1918 verkrijgbaar wordt gesteld op: BON A, NO. 49 I ons Gort BON A, NO. 52 1j2 ons Groene erwten of, zoolang er voorraad bij de winkeliers aan wezig is, BRUINE BOONEN, WITTE BOO- NEN of CAPUCIJNERS. 8512 De Directeur voornoemd, F. DE JONOE. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis, dat met ingang van heden (22 Augustus) ver krijgbaar wordt gesteld 8510 op bon No. A 50 I K.G, Aardappelen tegen den prijs van 9 cent per K.G, Bon No. 45 is na 22 Augustus niet meer geldig. De Directeur voornoemd, De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid- delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis, van H.H. Barbiers dat, teneinde een juist over zicht te krijgen van het benoodigde kwantum Scheerzeep, vóór of uiterlijk op 24 Augustus a.s. van hem EENE OPGAVE WORDT INGE WACHT van de door hen per maand benoo digde hoeveelheid van bovengenoemd artikel. Bij deze opgave dient tevens te worden vermeld, het aantal van het bij hen werkzaam zijnde personeel. Elke opgave dient naam en adres duidelijk 'te vermelden. 8510 A'a 24 Augustus ingekomen opgaven worden zonder meer ter zijde gelegd, terwijl alleen aan diegenen, die tijdig opgave hebben gedaan, .Scheerzeep kan worden verstrekt. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE, NALEZING VAN DEN GEMEENTERAAD. Het leek wel of een mitrailleur aan de tafel van B. en W. had huisgehouden en daar vijftig procent slachtoffers had gemaakt. Van de zes heeren, waaruit het college van B. en W. met den gemeentesecretaris bestaat, waren slechts de heeren de Breuk (als waarn. burgemeester) en de wethouders Bruch en .Bomans aanwezig ter wijl op de plaats van den heer Wytema de waarn. secretaris, de heer Westra, troonde. Het is dan ook de vacantiemaand en niemand zal den afwezigen kunnen kwalijk nemen, dat op dezen warmen Woensdagmiddag zij ontspanning in schooner oorden verkozen boven een bi5 nauwde en vervelende raadszitting. Een vacantiezitting is het echter, wat de lengte betreft, geenszins geworden. De agenda plus rondvraag hield de heeren tot b(j half zeven bezig en toen vele raadsleden schrokken er van moest er nog een comité-generaal aan worden vastgekoppeld. Een welverdiende straf, zouden wij er ondeugend willen bijvoegen, want de be langrijkheid der behandelde punten stond in om- fckeerde verhouding tot de lengte der bespre- Welkom zal onzen huismoeders de mededee- ling van B. en W. zijn dat opnieuw het gasrant- soen voor koken kan worden verhoogd met 20 ubk. M. en alzoo gebracht wordt op 50 kub: M. plus 2 kub. M. per gezinslid. Dit geldt echter fiileen voor de maand September. Voor de maan den October en volgende moet een nieuwe rege ling worden getroffen. De heer Bomans bracht het conflict met de gemeente Velsen cp het tapijt, of liever, den naam van conflict verdient het peuterwerk van Vel- sen's Raad niet. Men weet dat te Wijkeroog grondgas is aangeboord, maar Velsen mag dit gas niet gebruiken, zonder afwijking van art. 4 van het contract met Haarlem, dat verbiedt gas van anderen dan van Haarlem te betrekken. Dies vroeg Velsen deze en nog een andere vriendelijkheid aan Haarlem, waartoe Haarlem zijne geneigdheid te kennen gaf, maar onze direc teur der gasfabriek gaf tevens te verstaan, dat vriendelijkheden bewijzen goed is, doch dat de liefde niet van één kant kan komen en dus Velsen wel eens mocht bedenken of het in deze omstan digheden nog pas geeft Haarlem een procedure op te dringen, die onze gemeente, al zou zij het proces winnen, toch altijd minstens een duizend gulden zou kosten. In den Raad- van Velsen werd het echter voorgesteld alsof de heer Bomans het afzien van de procedure als een voorwaarde stelde voor zijn toestemming om het grondgas- te gebruiken. Velsen besloot de proced.ure door te zetten en de heer Lande- weerd, wethouder van Velsen, die het volkomen eens was met de zienswijze van onzen directeur der gasfabriek, stelde, na dat Velsensche raads- votum, zijn wethoudêrszetel ter beschikking. Wij noemden het drijven van Velsen's Raad peuterwerk, en dat is het ook. Er is daar in Velsen een groepje, met de hee ren Netscher en de Wit (directeur van de gas fabriek aldaar) aan het hoofd, dat het er op toelegt, om een eigen gasfabriek in Velsen te krijgen. Daarvoor hebben zij nooit een meerder heid kunnen verkrijgen en ook allerwege wordt het gemeentebestuur van Velsen afgeraden zoo'n bedrijf in te richten, omdat de gemeente voor veel meer geld, niets beters zou krijgen, dan wat zij nu heeft. Toch willen die heeren,* hoewel Velsen wel wat op de kleintjes mag passen, hun willetje doordrijven en daarvoor zijn hun alle middelen goed genoeg. Daarvoor dienen vooral alle klei nigheden met den gasleverancier Haarlem opge blazen te worden men heeft daar in Velsen slag van! tot conflicten 1 En last not least is het dezen zelfden heeren een wellust van alles ook nog een kwestie-Bomans te maken, men zou haast zeggen om er en passant politieke munt uit te slaan: Ziet, dat is peuterwerk en alleen een gemeentebestuur als dat van Velsen waardig. Men kan daarom de vraag stellen of het wel tactisch, wel noodig, wel gewenscht was" dat de heer Bomans deze zaak ook in den Haarlemschen Raad bracht. Noodig zeer zeker niet, want het bleek duidelijk dat de meeste raadsleden zich van die Velsensche kwestie niets aantrekken en het ook beschouwen als klein gedoe, cjpt heusch wel door B. en.. W. kan worden afgedaan. Dé bespreking heeft echter het nut gehad, dat men in Velsen nu weet dat het hier geen personen- kwestie betreft en dat voor zoover de heer Bomans in deze aangelegenheid meer speciaal gemoeid is, hij den Haarlemschen Raad achter zich heeft. Bij pünt 6 der agenda zag de heer Poppe kans even blijk te geven van zijn averechtsch rechtsgevoel. Een weduwe is in komen wónen bij iemand, die een noodwoning in huur had van de gemeente. Deze is, wegens huurschuld, uit huis gezet, doch de weduwe bleef en weigert ook nu nog er uit te gaan, B. en W. willen haar daarom gerechtelijk uit de woning zetten. „Och, laat ze maar blijven," pleitte vriend Poppe, „Waar moet zij heen Maar dat zou de wereld toch onderste ierl.ieien in' Groote gezinnen kunnen geen krijgen en de brutalen zouden de we- Jpn h1' Ruad besloot het proces aan te voorzitter der Haarlcmsche Huur- p T Fu^ zal bij nader bizien moeten toegeven, dat hij nog maar bitter weinig notie heeft van de rechten en plichten van een huurder en van een verhuurder! Het is ons niet recht duidelijk geworden, wat de heeren sociaal-democraten tegen de Middelb. Technische School hebben. Zij stenden unaniem tegen het voorstel om het voorschot aan die g,eV€n' te V€fhoogen. Het zwakke betoog van den heer Koppen kan daarvoor geen leden geweest-zij11. Maar wat is dan de reden? Deze stichting draagt toch geen Roomschen naam, zooals de St. j ozefsgezel 1 en ver een iging? De heer Wolzak trok zijn voorstel in om de veriioogmg der weekloonen der gemeentewerklie den ook toepasselijk te verklaren op de loonen van den kok en de knechts der Centrale Keuken en knoopte daaraan een complimentje vast voor U r?iia,le, wii*e' waar°p B- en W. deze zaak be handeld hadden. Zooals een goed söciaal-demo- Hfiffïï». tra,cldte de h«er Koppen even dateiene }lu Precies verkregen is datgene, waarvoor hij altijd gestreden had De lieer Bruch verklaarde hem echter dat hij vroeger tets heel anders, iets onbillijks, had gevraatd De heer Koppen antwoordde daarop niet. Bij het voorstel van B'. en W. om ook dit jaar toeslag door de gemeente te doen verleenen op de prijzen der brandstoffen, kwam de welstands- grens weer ter sprake en werd onderwerp van een langdurige discussie. De heer Klein stelde voor die grens te verhoogen tot een belastbaar inkomen van f 1500, dus tot inkomens van min stens f 2000.Deze m erts dien, zoo redeneerden de voorstanders van dit voorstel, hebben bij deil tegenwoordigen hoogen levensstandaard den toe slag zeer zeker noodig. Op den zetel van den afwezigen wethouder van Financiën zat de heer Bomans, en het scheen of ook de geest van onzen wethouder van financiën in hem was gevaren. De heer Bomans, erkennende dat wellicht deze categorie van personen een toeslag best kan ge bruiken, verzocht de zaak ook van een anderen kant te bekijken. En hij cijferde: de toeslag op de kolen verleden jaar kostte aan de gemeente grenzen van andere toeslagen verhoogen en wie weet voor welke noodgedwongen uitgaven de ge meente dezen winter nog komt te staan. Laat ons voorzichtig zijn, besloot hij. Wij gaan de grens der uitputting van de gemeente tegemoet, als wij zoo doorgaan. Ook voor deze redeneering viel heel wat te «eggen. De heer de Breuk riep de gedachte aan Mr. Heerkens Thijssen op en zeide: wat zou die zeggen als hij hiér was? De heer Klein veranderde ten slotte zijn voor stel en stelde voor de grens dan maar op f 1290 te brengen en teekende daarmede het doodvonnis over zijn eigen voorstel, door de kracht aan zijn argumenten te ontnemen, zoodat 't niet te ver wonderen was dat de meerderheid van den Raad ten slotte de zienswijze van den heer Bomans deelde en besloot den toestand eerst nog wat aan te zien. Het bleek dat de heer v. Konijnenburg, de chef vau den gem. geneeskundigen dienst, die 1 Aug. in functie moest zijn, zich nog niet heeft laten zien. Krijgt hij nu toch salaris over dien tijd? vroeg de heer van Liemt langs zijn neus weg. De Raad lachte; de voorzitter zal den dokter spreken en zal het er over hebben. Maar ook wij gelooven niet dat deze functionaris wedde zal durven vragen over den tijd, dat hij niet in dienst is geweest. Van harte stemden wij in met het besluit om liet uitbreidingsplan aan den Kloppersingel in een volgende vergadering vast te stellen en eerst de Kamer van Koophandel over deze zaak te hooren. Waarlijk, er zit meer vast aan deze kwes tie, en het is lang niet onverschillig op welke plaats een brug wordt geslagen, wij zouden zelfs de vraag willen stellen of het geen aan beveling verdient bij den bruggebouw re kening te houden met de voorgenomen doorbraak bij de Amslerdainsclie Poort, zoodat dan het geheele verkeer door Haarlem in begin sel meteen geregeld wordt. Daarbij, zou dan een brug tegenover de Kennemerstraat zeker op haar plaats zijn. Wij vertrouwen dat de oplossing ;oed onder de oogen zal worden gezien. Dat be- oeft cok geen jaren te duren. Reeds vroeger was een besluit genomen om het luidkeels venten en reclame maken op Zondag te verbieden. Thans werd de wijziging in de Algern. Politieverordening ter goedkeuring aangeboden, niet onwaarschijnlijk naar aanleiding van de bit tere opmerking van den heer Hagemeijer in de -vorige vergadering, dat de indiening van dit voorstel zoo lang op zich liet wachten. De heer Poppe haalde nog eens oude koeien uit de sloot en opponeerde tegen een voorstel, dat reeds aan genomen was. Dr. Tim mei merkte dit terecht op. Hij had zich tevreden kunnen stellen met tegen stemmen, doch dat is niets voor den praatzieken heer Poppe. Zelfs zocht hij er een bestrijding in der socialistische fietstochten op Zondag! Verder had hij den mond vol over het respecteeren van andermans denkbeelden, terwijl hij anderen zou willen verbieden er zelfs denkbeelden op na te houden. Het is waarlijk te hopen, dat bij het stelletje socialisten, dat het volgend jaar in den Raad denkt te komen, eenige gezonder koppen zullen zijn, want waar moet het heen als Haar lem door menschen als Poppe en Groenendaal geregeerd moet wordenDe heer Koen wildé den Goeden Vrijdag ook als Zondag erkend zien, doch terecht wees de heer Bomans er op, dat deze niet als „algemeen christelijk erkend" bekend staat en wijziging van alle verordeningen zou moeten plaats hebben. De rondvraag bracht een aangename en lange discussie over de aardappelenvoorziening in het algemeen. Hulde werd aan B. en W. gebracht voor de voortvarende wijze, waarop zij bij de laatste stagnatie in de leverantie waren te werk gegaan. En inderdaad is de heer de Breuk met den heer de Jonge er in geslaagd het dreigend gevaar van een tekort in Haarlem spoedig te bezweren. Wat de inbeslagname der voor Hil versum bestemde aardappelen betreft, waarover de heer de Breuk mededeel ingen deed, meenen wij ook dat het recht geheel aan de zijde van Haarlem is. Bij deze heele discussie misten wij iets. Met een enkel woord toch had men ook wel mogen reppen van de schuld, die ons gemeente lijk distributiebureau treft, inzake de jongste stag natie. Want dat de aanvoer in de war liep, ligt zekér in de onpractische maatregelen van het Rijk, om aardappelen uit Zeeland naar Haarlem te laten komen en aardappelen uit Hillegom naar Hilversum^ maar ook voor een niet gering deel in de onoplettendheid van ons distributiebureau. De heer dé Jonge kon die fout slechts herstellen door onmiddellijk zijn verlof te onderbreken. Dat daarover in den Raad niet gesproken werd, spijt ons. Er valt hier niets te sparen. De heer Reinal- da, die tot taak heeft de janboel, die aan 't distri butiesysteem kleeft, zooveel mogelijk op den rug der regeering te schuiven, opdat het geen wapen tegen het staatssocialisme kan worden, zag zijn motie met de hulp van alle raadsleden aange nomen. Wij' hadden anders verwacht, doch het lag zeer waarschijnlijk aan liet zeer late uur, en aan de discussies diende toch ééns een eind te komen. De weigering door B. en W. tot het houden van een bloemendag door „Herwonnen Levens kracht", vond een staartje in de motie, door den heer v. d. Veldt voorgesteld. B. en W. zullen daarover praeadvies uitbrengen. Tot zoolang zullen ook vrij one oordeel daarover opschorten. ander afgetreden, tapt het blad uit een vaatje. Maar wat daaruit te voorschijn komt, is ook al verschaald en dus ongenietbaar. Volgens het socialistisch orgaan, zou de Rechterzijde ons land belachelijk piaken in het Buitenland; ons prestige zou daar een knak gekregen hebben. En zulksomdat Mgr. Nolens ontheffing gevraagd heeft van zijn taak als kabinetsformateur!? Wij zien niet in, wat dit te maken heeft met de „verzorging van ons volk met' onont beerlijke levensbehoeften"; evenmin met „moeilijkheden bij de handhaving der neu traliteit." Zoolang het nieuwe kabinet, onverschil lig van welke kleur, er nog niet is, blijft het demissionnaire ministerie Cort zoowel met onze voedselvoorziening als met de hand having onzer neutraliteit belast en' is voor een en ander verantwoordelijk. „Het Volk" weet dat even goed als wij. Maar het blad, wier Redactie er maar niet overheen kan, dat de vorming van een nieuw ministerie geheel buiten de socialisten omgaat en daarom in de laatste weken aan zenuwoverspanning lijdt, moet toch wat zeg gen. En daarom schrijft het een paar zinledige frazen neer. „Toen wij spottend vroegen zoo bazelt „Het Volk" waarom probeeren de Katho lieken niet een regeering te vormen samen mèt ons, stak al wat een soutane draagt, de handen in de lucht en zette het op een loopen." Spottend? Och arme. „Het Volk" kent toch de fabel wel va:i den Vos en do Druiven? (INGEZONDEN MEDEDEELING.) we nog niet van wat de Centrale Keuken zal Losten', als die wordt ingericht, zooals men zich ar v°°rstelt Dat wordt bijeen één millioen aan buitengewone uitgaven. Verhoogen wij deze wel- standsgrens dan moeten wij consequent ook de jf f De zure druiven. ,\Het Volk", dat' doodsbenauwd is vpor de vorming van een Rechtsch' ministerie, tracht te, toen- Mgr. Nolens daarin naar alle waar schijnlijkheid scheen te slagen, door het! stéllen van pertinente eischen waarvan wij: het potsierlijke eb aanmatigende aantoon den, al vast s temming tegen de nieuwe be windslieden, die er nog niet waren, te ma ken. KI Nu Mgr. Nolens als kabinetsformateur is DE KABINETSCRISIS. Het unie-liberale „Vadierlamd" bestuit uit het feit, d'at Mgr. Nolens aam de Kroon ontheffing gevraagd heeft voor de vorminjr van een minis terie, volstrekt niet, dat men goed dioet op die vorming van een Rechtsoh Kabinet niet meer te rekenen. Op die in de laatste weken aan het blad meer malen gesteldle vraag, of de Redactie het „pledaierig" vindt, dat aan een R.-K. "geeste lijke opdracht tot k ab inetsf or ma tie was ver strekt, wordt het volgendte antwoord gegeven: Pledzierig, neen dat natuurlijk niet. Wjj zouden eerst recht in onzen scliik geweest zijn ais de afloop van die verkiezingen zóó ware geweest, diat F oak of Lely of Rink die eerstaangewezenen waren geweest om door de Kroon met de Kabinetsformatie te wor den belast. Maar zoo was de vraag ook niet bedoeld. Men wil daarmee eigenlijk zeggen: Gaat het wel aan dat in ons land die Roomschen ziooveel in die melk te brokkelen hebben? En op die vraag willen wij zeer gaarne zoo onomwonden mogelijk antwoord geven, omdat de vragers, die wel dienken dat ze liberalen zijn, maar zich vergissen in die consequentie waar dat toe leidt, de eigen lijke vraag die hun op de lippen komt niet durven uiten. En dlie vraag zou mioeten luidenHeeft de Roomache medeburger en zelfs de Roomsch-Katholieke priester aan spraak pp alles, waarop in cÜit KLstomiseh Protestantsohe land, die Protestanten heb ben? "En op die vraag kan voor den liberaal het antwoord niet andiers dan: ja; luiden. Wie alien royalen weg niet op wil heeft geen andere keuze dan den lijnrechttegen- o verges telden. Die moet, de Roomisich-Ka tholieken uitsluiten van alle staatsambten, zooals d'at in onze Calvinistische republiek het geval wasdlie moet a la Combes de geestelijke orden verjagen, ja die zou. er eigenlijk toe moeten komen de Roamsche kerken te sluiten en de aanhangers van de Roomsohe leer te .dwingen in die cata comben te vergaderen, dlie bier eohter niet voorhanden zijn. .Het een of het andereterbium non datnir. En de keuze is hier toch zeker voor den geestelijken nazaat van Thorbeoko niet moeilijkdeze is in de eerste plaats aange wezen op het erkennen van rechten. En nu trof het ons steeds, d'at door som migen aiat erkennen van die rechten wordtt aangezien voor een opgeven van. den strijd tegen Rome, die natuurlijk d'oor den libe raal nimmer mag opgegeven worden, om dat zijne levensbeschouwing dien strijd voor de. vrijheid tot eersten eisch maakt, eene vrijheid, dliè cfoor do Roomschen voor gan- schehjk verkeerd wordt geacht. Maar waar zou -het heen als de liberaal, zegge de liberatal, als hij die macht daartoe beziat, de rechten onthield aan wie andiers denkt dam hjji? Gelukkig, dat wiii in dieze iedieren dag leetren. en Vooral ook meer en meer overwinnen het ingeschapen Hollandeoke om alles wat voor hiet eerst geschiedt bur- tengofwoon raar te vinden. De tijd, dat de geestelijken geen lid dier volksvertegemwoor- ÏÖigdntg mochten zijn, ligt gelukkig achter Qjjjg; het klein gedioe om Schaepman er in 1880 buiten te houdlen is algemeen bekend; toen Dr. Knyper minister-president gewor den was, was voor sommigen het einde dier wereld nabij omdat „een dioleeirende dominé" Nederland bestuurde, en nu aouden er heel wiat smartkreten gielsJaakt worden als Nolens ging zitten, maar dat alles kómt tereohi; wij «aan Vooruit, al ia het lang- zBtan, tó cfibt land." Barteljorisstraat 27. TEL. 1770' 8014 DE WORSTELING IN FRANKRIJK - NIEUW| AANVALLEN EN~NIEUWE VORDERINGEN LASSIGNY GEVALLEN - DE OMSINGELING VAN ROYE NOYON OOK BEDREIGD EEN ENGELSCHE AANVAL IN DE RICHTING VAN BAPAUME UIT RUSLAND. Het streven van den Franschen generalis' simus F,och, den, Duitaehers te beletten het! 4initiatief te hernemen, wordt dagelijks met nieuwe successen bekroond. De geallieerden' geven hun tegenpartij zelfs geen gelegen" heid om op adem te komen. Toen wij Maandag j.l. aan de hand van. een Havas-bcricht opmerkten, dat een nieu we aanval der geallieerden in voorbereiding was, was het moeilijk te veronderstellen, dat binnen zoo korten tijd reeds drie ver schillende stooten aan het Duitsche front: zoudenwo.den toegebracht.Toch hebben seJer uien de Duitsche verdedigingstroepen niet minder dan drie geweldige stooten moeten' opvangen, die hun heel wat terrein, oorlogs buit en manschappen hebben gekost. ZcU's den sleutel naar den Chemin des Dames (den Damesweg) hebben zij uit hun handen moeten geven: Lassigny is gevallen en ver-< schillende plaatsen ten oosten hierVan wer* den door de Fransche troepen heroverd. Na de successen vau de laatste dagen zijn, de Fransehen gisterenmorgen opnieuw op gerukt, waarbij zij aanvankélijk Carlepoutj en Cuts, op den linkervleugel van het Fran sche aanvalsfront veroverden. Een verwoed gevecht volgde, met het re sultaat, dat de Duitschers in een tegenaan val de Franschen van Juvigny naar Bieuxyj terugwierpen. Deze tegenaanval scheen een eerste s\ rnp- toom voor het herstel van het evenwichtj doch de Franschen lieten hun vijanden geen tijd zich opnieuw vast te nestelen en heb ben hun aanvallen herhaald, daarmede hun succes verder uitbreidend. Het Fransche avondcommuuiyué doet daar over de volgende mededeelingen: Tusschcu Matz en Oise zijn de Duitschers ondfuuka hun verzet voor den feilen druk der Fran-' sche troepen gezwicht. Lassigny is gevallen. Verder zuidwaarts hebben de Franschen' op den Plémont voet gekregen, het boschi van Orval genomen en hun linies tot den naasten omtrek van Chiry-Ourscamp voor- uitgebracht. Beoosten de Oise hebben de Franschen vandaag hun successen voortgezet. Op den linkervleugel zijn de bosschen van Garleponfi in huil macht. Ze staan langs de Oise ten O., van Noyon tusschen Seïnpigny en Pontoise. Verder naar het O. hebben ze den weg van Noyon naar Concy-le-Chateau overschre den. Gamelin en le Fresne en Blériancourfi veroverd en hun linies in den naasten om trek van St. Aubin vooruitgebracht. Sinds gisteren hebben de Franschen een 20-tal dorpen bevrijd en op bepaalde punten een vooruitgang vjan acht K.M. gemaakt. Het Duitsche legerbericht spreekt op nieuw van een mislukte doorbraakpoging der Franschen; doch uit geen enkel feitj blijkt nog, dat de geallieerden hier werke lijk een doorbraakpoging in den zin had-< den. Zulk een plan eischt grootscher opzet' op een breeder front en de activiteit van: meer. troepen. De bedoeling dezer, door de Franschen ondernomen acties, schijnt meer te zijn da omsingeling van Roye te bespoedigen en ook Noyon in een neteliger positie te bren gen, welke doelpunten door de jongste suc cessen aanmerkelijk werden genaderd. Ook de- Engelschen zijn weer een aanval begonnen namelijk ten Noorden van de An- ere, welke aanval rechtstreeks naar Bapau- me gericht schijnt te zijn en dus meteen ge vaarlijk kam worden voor de Duitsche stel lingen van Bray en aan de Somme, waar de Duitschers nog immer stand hielden. Over de vorderingen van dezen Britschcn aanval staan nog slechts gegevens tot onze beschikking,- welke Reuter op zijn eigen houtje geseind, heeft. Het derde Britsche leger, onder generaal Byng, heeft aangevallen op een front vau 9 mijl, tusschen Moyenneviile en Beaucourf aan de Ancre. De „Byng boys" zijn verras- [Semderwijze, zonder artiilerievoorbereiding, vooruitgestorind en zouden Courcelles en Acbiet le Petit veroverd hebben. Wij weten eohter bij ervaring, dat de laatst© dagen eeiug voorbehoud is geboden bij het; aanvaarden van Reutex-'s berichtgeving. Het Enjgelsche legerbericht zegt slechts: „Ouze troepen gaan vooruit"; en geeft verder geen bijaonderiheden, terwijl de Duitsche staf meldt dat de krachtige aanvallen der Engelschen, op een breed front in de riehting van Ba- paume, dood liepen. Xn 'het Oosten» in Rusland, hebben reeds verwoede gevechten plaats tusschen do Sovjet troepen eenereijds en de Kozakken en Tsje- cho-Slowakeu aan den anderen kank wam u die eerste thans hun behaalde voordeden uij- ven uHhreiden, De Sovjettroepen hebben. T, vloot, Somryuk veroverd^,de Kozakkeu vandaar verdreven- Df J 'cn. 011~ der den druk der Roode Garde ook het staion. •f 1 fin Cïfïfï 1 x orA m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 1