Verhooging Gasrantsoen September. SPEXBOXXING WAT DE PERS ZEGT P. W. TWEEHUIJSEN, BUITENLAND VFRSTREKKING VAN SORT EN PEULVRUCHTEN. Begeerings-Aardappelen. Scheerzeep voor Barbsers. ui en om Haar!err> WITTE SCHOENEN STERKE VETERS B0MDERE8HG 22 AUGUSTUS 1918 42ste JAARGANG 9721 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOB HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 1,95; PER WEEK 15 CENTS; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,30 BUREAUX- NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 ADVERTENTIEN 20 CENTS PER REGEL 20 o/0 OORLOGSTOESLAG. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAARLEM brengen ter kennis van belangheb benden, dat de voor de maand September e.k. per gezin toegestane hoeveelheid gas voor KOKEN van 30 kub. M. 8506 wordt verhoogd tot 50 Fd3 vermocfderd met 2 kub. M. voor elk lid van het gezin. Vrijdag 23 Augustus verkrijgbaar van 10 uur van. tot 1 uur n.m. 8510 PRIMA QUALITEIT SPEKBOKKING zonder bon, tegen den prijs van 17 cent per stuk in de Gemeentelijke Vischhal. 8510 De Directeur v. h. Gem. Levensmiddelenbur., F. DE JONGE. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis, dat vanaf Vrijdag 23 tot en met 30 Augustus 1918 verkrijgbaar wordt gesteld op: BON A, NO. 49 1 ons Gort BON A, NO. 52 1/2 ons Groene erwten of, zoolang er voorraad bij de winkeliers aan-, wezig is, BRUINE BOONEN, WITTE BOO- NEN of CAPUCIJNERS. 8512 De Directeur voornoemd, F. DE JONOE, De Directeur van liet Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis dat met ingang van heden (22 Augustus) ver* krijgbaar wordt gesteld 8510 op bon No. A 50 I K.G, Aardappelen' tegen den prijs van 9 cent per K.O.; Bon No. 45 is na 22 Augustus niet meer geldig. De Directeur voornoemd, De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid- delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis, van H.H. Barbiers dat, teneinde een juist over zicht te krijgen van het benoodigde kwantum Scheerzeep, vóór of uiterlijk op 24 Augustus a.s. van hem EENE OPGAVE WORDT INGE WACHT van de door hen per maand benoo' digde hoeveelheid van bovengenoemd artikel. Bi, deze opgave dient tevens te worden venneld, lie:: aantal van het bij hen werkzaam zijnde personeel Elke opgave dient naam en adres duidelijk te vermelden, 8510 Na 24 Augustus ingekomen opgaven worden zonder meer ter zijde gelegd, terwijl alleen aan diegenen, die tijdig opgave hebben gedaan, Scheerzeep kan worden verstrekt. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE, NALEZING VAN DEN GEMEENTERAAD. Het leek wel of een mitrailleur aan de tafel van B. en W. had huisgehóuden en daar vijftig procent slachtoffers had gemaakt. Van de zes heeren, waaruit het college van B. en W. met den gemeentesecretaris bestaat, waren slechts de heeren de Breuk (als waarn. burgemeester) en de wethouders Bruch en Bomans aanwezi" ter- wijl op de plaats van den heer Wytema de waarn secretaris, de heer Westra, troonde. Het is dan ook de vacantiemaand en niemand zal den afwezigen kunnen kwalijk nemen dat oo dezen warmen Woensdagmiddag zij ontspanning in schooner oorden verkozen boven een be- nauwde en vervelende raadszitting. Een vacanüezitting is het echter, wat de lengte betreft, geenszins geworden. De agenda nlus rondvraag hield de heeren tot bij half zeven bezig en toen vele raadsleden schrokken er van moest er nog e® comité-generaal aan worden vastgekoppeld. Een welverdiende straf zouden wij er ondeugend willen bijvoegen, want de be langrijkheid der behandelde punten stond in om gekeerde verhouding tot de lengte der bespre- Welkom zal onzen huismoeders de mededee- ling van B. en W. zijn dat opnieuw het gasrant soen voor koken kan worden verhoogd met 20 ubk. M. en alzoo gebracht wordt op 50 kub. M. plus 2 kub. M. per gezinslid. Dit geldt echter 'alleen voor de maand September. Voor de maan den October en- volgende moet een nieuwe rege ling worden getroffen. De heer Bomans bracht het conflict met de gemeente Velsen op het tapijt, of liever, den naam van conflict verdient het peuterwerk van Vel- sen's Raad niet. Men weet dat te Wijkeroog grondgas is aangeboord, maar Velsen mag dit gas niet gebruiken, zonder afwijking van art. -4 van het contract met Haarlem, dat verbiedt- gas van anderen dan van Haarlem te betrekken. Dies vroeg Velsen deze en nog een andere vriendelijkheid aan Haarlem, waartoe Haarlem zijne geneigdheid te kennen gaf, maar onze direc teur der gasfabriek gaf tévens te verstaan, dat vriendelijkheden bewijzen goed is, doch dat ae liefde niet van één kant kan komen en dus Velsen wel eens mocht bedenken-of het in deze omstan digheden nog pas geeft Haarlem een procedure op te dringen, die onze gemeente, al zou zij het proces winnen, toch altijd minstens een duizend gulden zou kosten. In den Raad van Velsen werd het echter voorgesteld alsof de heer Bomans het afzien van de procedure als een voorwaarde stelde voor zijn toestemming om het grondgas te gebruiken. Velsen besloot de proced.ure door te zetten en de heer Lande- weerd, wethouder van Velsen, die het volkomen eens was met de zienswijze van onzen directeur der gasfabriek, stelde, na dat Velsensche raads- votum, zijn wethouderszetel ter beschikking. Wij noemden het drijven van Velsen's Raad peuterwerk,-en dat is het ook. Er is daar in Velsen een groepje, met de hee ren Netscher en de Wit (directeur van de gas fabriek aldaar) aan het hoofd, dat het er op toelegt, om een eigen gasfabriek in Veisen te krijgen. Daarvoor hebben zij nooit een meerder heid kunnen verkrijgen en ook allerwege wordt Semeentebestuur van Velsen afgeraden zoo'n bedrijf in te lichten, omdat de gemeente voor veel meer geld, niets beters zou krijgen, dan wat zij nu heeft. Toch willen die heeren, hoewel Velsen wel wat op de kleintjes mag passen, hun willetje doordrijven en daarvoor zijn hun alle middelen goed genoeg. Daarvoor dienen vooral alle klei nigheden met den gasleverancier Haarlem opge blazen te worden men heeft daar in Velsen slag van! tot conflicten! En last not least is het dezen zelfden heeren een wellust van alles ook nog een kwestie-Bomans te maken, men zou haast zeggen om er en passant politieke munt uit te slaan. Ziet, dat is peuterwerk en alleen een gemeentebestuur als dat van Velsen waardig. Men kan daarom de vraag stellen of het wel tactisch, wel noodig, wel gewenscht was dat de heer Bomans deze zaak ook in den Haarlemschen Raad bracht. Noodig zeer zeker niet, want het bleek duidelijk dat de meeste raadsleden zich van die Velsensche kwestie niets aantrekken en het ook beschouwen als klein gedoe, dat heusch wel door B. en W. kan worden afgedaan. De bespreking heeft echter het nut gehad, dat men in Velsen nu weet dat het hier geen personen- kwestie betreft en dat voor zoover de heer Bomans in deze aangelegenheid meer spéciaal gemoeid is, hij den Haarlemschen Raad achter zich heeft. Bij punt 6 der agenda zag de heer Poppe kans even blijk te geven van zijn averechtsch rechtsgevoel. Een weduwe is in komen wonen bij iemand, die een noodwoning in huur had van de gemeente. Deze is, wegens huurschuld, uit huis gezet, doch de weduwe bleef en weigert ook nu nog er uit te gaan. B. en W. willen haar daarom .gerechtelijk'uit de woning zetten. „Och, laat ze maar olijvenl" pleitte vriend Poppe. „Waar moet zij heen Maar dat zou de wereld toch onderste ven-keer en zijn. Qroote gezinnen kunnen geen SS krijgen en de brutalen zouden de we- reld hebben. De Raad besloot het proces aan te gaan en de voorzitter dér Haarlemsche Huur- commissie, de heer Poppe, zal bij nader inzien moeten toegeven, dat hij nog maar bitter weinig notie heeft van de rechten en plichten van een huurder en van een verhuurder.] Het is ons niet recht duidelijk geworden, wat tLk?"6? soaaal-demooraten tegen de Middelb. ÊeThH6 SHi°°1,hebben- zij stemden unaniem gen het voorstel om het voorschot aan die ESP* a g5Vren' te verll0°S"en- Het zwakke betoog van den heer Koppen kan daarvoor geen reden geweest zijn. Maar wat is dan de reden? Deze stichting draagt toch geen Roomschen naam, zooals do St. Jozefsgezellenvereeniging? De heer Wolzak trok zijn voorstel in om de veriiooging der weekloonen der gemeen tewerklie- den ook toepasselijk te verklaren op de loonen van den kok en de knechts der Centrale Keuken en knoopte daaraan een complimentje vast voor wijze, waarop B. en W. deze zaak be- craat1!^^-- Z°°$. «otd sqciaal-demo- dSdeliTte™?' trai!'tte de heer KÖppën~even a ïaeiijK te maken^ éat nu precies verkrec-pn k gestreden had. De heer Bruch verklaarde hem'echCTlijZeger tets heel anders, iets onbillijks, had gevraagd De heer Koppen antwoordde daarop niet. - Bij het voorstel van B. en W. om ook dit iaar toeslag door de gemeente te doen verkenen op ae prijzen der brandstoffen, kwam de welstands- grens weer ter sprake en werd onderwerp van een langdurige discussie. De-heer Klein stelde voor die grens te verhoogen tot een belastbaar inkomen van f 1500, dus tot inkomens van min stens f 2000.Deze menschen, zoo redeneerden de voorstanders van dit voorstel, hebben bij den tegenwoordigen hoogen levensstandaard den toe slag zeer zeker noodig. Op den zetel van den afwezigen wethouder van Financiën zat de heer Bomans, en het scheen of ook de geest van onzen wethouder van financiën in hem was gevaren. De heer Bomans, erkennende dat wellicht deze categorie van personen een toeslag best kan ge bruiken, verzocht de zaak ook van een anderen cant te bekijken. En hij cijferde: de toeslag op de 1°'® verleden jaar kostte aan de gemeente f löO.tKX).—de gastoeslag f 350,000.—; de mscmkoaarstelling van goedkoop ondergoed zal waanschijnlijk 250,000 kosten. Dan praten kcslen gauiei- van wat de Centrale Keuken zal dat voorstelt !en«?rd,ti5lguricllt' zooals men zich udi vooxstelt. Dat wordt bijeen één millioen aan W0ne,uitgavea- Verhoogen w«£ 5 standsgrens dan moeten wij consequent ook de grenzen van andere toeslagen verhoogen en wie weet voor welke noodgedwongen uitgaven de ge- i'meente dezen winter nog komt te staan. Laat ons voorzichtig zijn, besloot hij. Wij gaan de grens der uitputting van de gemeente tegemoet, als wij zoo doorgaan. Ook voor deze redeneering viel heel wat te zeggen. De heer de Breuk riep de gedachte aan Mr. Heerkens Thijssen op en zeide: wat zou die zeggen als hij hier was? De heer Klein veranderde ten slotte zijn voor stel en stelde voor de grens dan maar op f 1200 te brengen en teekende daarmede het doodvonnis over zijn eigen voorstel, door de kracht aan zijn argumenten te ontnemen, zoodat 't niet te ver- wondeien was dat de meerderheid van den Raad ten slotte de zienswijze van den heer Bomans deelde en besloot den toestand eerst nog wat aan te zien. Hei bleek dat de heer v. Konijnenburg, de chef van den gem. geneeskundigen dienst, die Aug. in functie moest zijn, zich nog niet heeft laten zien. Krijgt hij nu toch salaris over dien tijd? vroeg de heer van Liemt langs zijn neus weg. De Raad lachte; de voorzitter zal den dokter spreken en zal het er over hebben. Maar ook wij gel'ooven niet dat deze functionaris wedde zal durven vragen over den tijd, dat hij niet in dienst is geweest. Van harte stemden wij in met het besluit om het uitbreidingsplan aan den Kloppersingel ia een volgende vergadering vast te stellen en eerst de Kamer van Koophandel over" deze zaak 'te hooren. Waarlijk, er zit meer vast aan.deze kwes tie, en het is lang niet onverschillig op welke plaats een brug wordt geslagen. vVij zouden zelfs de vraag willen stellen of het geen aan beveling verdient bij den bruggebouw re kening te houden met de voorgenomen doorbraak bij de Amsferdamsche Poort, zoodat dan het geheele verkeer door Haarlem in begin sel meteen geregeld wordt. Daarbij zou dan een brug tegenover de Kennemerstraat zeker op haar plaats zijn. Wij vertrouwen dat de oplossing goed onder de oogen zal worden gezien. Dat be hoeft ook geen jaren te duren. Reeds vroeger was een besluit genomen om het luidkeels venten en reclame maken op Zondag te verbieden. Thans werd de wijziging in de Algem. Politieverordening ter goedkeuring aangeboden, niet onwaarschijnlijk naar aanleiding van de bit tereopmerking van den heer Hagemeijer in de vorige vergadering, 'dat de indiening van dit voorstel zoo lang op zich liet wachten. De heer Poppe haalde nog eens oude koeien uit de sloot en opponeerde tegen een voorstel, dat reeds aan genomen was. Dr. Timmer merkte dit terecht op. Rij had zich tevreden kunnen stellen met tegen stemmen, doch dat is niets voor den praatzieken heer Poppe. Zelfs zocht hij er een bestrijding- in der socialistische fietstochten op Zondag! Verder had hij den mond vol over het respecteeren van andermans denkbeelden, terwijl hij anderen zou willen verbieden er zelfs denkbeelden op na te houden. Het is waarlijk te hopen, dat bij het stelletje socialisten, dat het volgend jaar in den Raad denkt te komen, eenige gezonder koppen zullen zijn, want waar moet het heen als Haar lem door menschen als Poppe en Groenendaal geregeerd moet wordenDe heer Koen wilde den Goeden Vrijdag ook als Zondag, erkend zien, doch terecht wees de heer Bomans er op, dat deze niet als „algemeen christelijk erkend" bekend staat en wijziging van alle verordeningen zou moeten plaats hebben. De rondvraag bracht een aangename en lange discussie over de aardappelenvoorziening in het algemeen. Hulde werd aan B. en W. gebracht voor de voortvarende, wijze, waarop zij bij dé laatste stagnatie in de leverantie waren te werk gegaan. En inderdaad is de heer de Breuk met den heer de Jonge er in geslaagd het dreigend gevaar van een tekort in Haarlem spoedig te bezweren. Wat de inbeslagname der voor Hil versum bestemde aardappelen betreft, waarover de heer de Breuk mededeelingen deed, tneenen wij ook dat het recht geheel aan de zijde van Haarlem is. Bij deze heele discussie misten wij iets. Met een enkel woord toch had men ook wel mogen reppen van de schuld, die ons gemeente lijk distributiebureau treft, inzake de jongste stag natie. Want dat de aanvoer in de war liep, ligt zeker in de onpractische maatregelen van het Rijk, om aardappelen uit Zeeland naar Haarlem te'aten komen en aardappelen uit Hillegotn naar Hilversum, maar oo-k voor een niet gering deel in de onoplettendheid van ons distributiebureau. De heer de Jonge kon die fout slechts herstellen door onmiddellijk zijn verlof te onderbreken. Dat daarover in den Raad niet gesproken werd, spijt ons. Er valt hier niets te sparen. De heer Reinal- da, die tot taak heeft de janboel, die aan 't distri butiesysteem kleeft, zooveel mogelijk óp den rug der regeering te schuiven, opdat het geen wapen tegen het staatssocialisme kan worden, zag zijn motie met de hulp van alle raadsleden aange nomen. Wij1 hadden andera verwacht, dodi het lag zeer waarschijnlijk aan het zeer late uur, en aan de discussies diende toch ééns een eind1 te komen. De weigering door B. en W. tot het houden van een bloemendag door „Herwonnen Levens kracht'', vond een staartje In de motie door den heer v. d. Veldt voorgesteld. B. en W. zullen daarover praeadvies uitbrengen. Tot zoolang zullen ook wij one oordeel daarover opschorten. ft t D* xure druiven. „Het Volk", dat 'doodsbenauwd ie voor de vorming van een Reohtsoh' ministerie, tracht te, toen Mgr. Nolans daarin naar allo waar schijnlijkheid scheen té slagen, door het stellen van pertinente eischén waarvan wij, heti potsierlijke oh aanmatigende aantoon den, al vast s tevnmiüg fogen de nieuwe be windslieden, die er nog niet1 waren, te ma ken. Ui Nu Mgr. Nolens als kabinetsformateur la afgetreden, tapt het blad uit een vaatje. Maar wat daaruit te voorschijn komt, is ook al verschaald endus ongenietbaar. Volgens het socialistisch orgaan, zou de Rechterzijde ons land belachelijk maken in .het Buitenland; ons prestige zou daar een knak gekregen hebben. En zulksomdat- Mgr. Nolens ontheffing gevraagd heeft van zijn taak als kabinetsformateur!? Wij zien niet in, wat dit te maken heeft met de „verzorging van ons volk met onont beerlijke levensbehoeften"; evenmin met „moeilijkheden bij de handhaving der neu traliteit." Zoolang het nieuwe kabinet, onverschil lig van welke kleur, er nog niet is, blijft het demissionnaire ministerie Cort zoowel met onze voedselvoorziening als met de hand having onzer neutraliteit belast en is voor een en ander verantwoordelijk. „Het Volk" weet dat even goed als wij. Maar het blad, wier Redactie er maar niet overheen kan, dat de vorming van een nieuw ministerie geheel buiten de socialisten omgaat en daarom in de laatste weken aan zenuwoverspanning lijdt, moet toch wét zeg- ander gen. En daarom schrijft het een paar zinledige frazen neer. „Toen wij spottend vroegen zoo bazelt „Het Volk" waarom probeeren de Katho lieken niet een regeering te vormen samen met ons, stak al wat een soutane draagt, de handen in de lucht en zette het op een loopen." Spottend Och arme.» „Het Volk" kent toch de fabel wel vaa den Vos en de Druiven? DE KABINETSCRISIS. Het unie-liberale „Vaderland" besluit uit het f-eit, d'at Mgr. Nolens aain d<e Kroon ontheffing- gevraagd heeft voor de verrudng van een minis terie, volstrekt niet, ciat men goed doet op de vorming van een Rechtsoh Kabinet niet meer te rekenen. Op die in de laatste weken aan het blad méér malen gestelde vraag, of de Redactie het „pleizierdjg" vindt, dat aan ©en R.-K. geeste lijke opdracht tot kabinetsformatie was ver strekt, wordt het volgende antwoord gegeven: Ploizierig, neen dat- natuurlijk niet. Wü zouden eerst recht iu onzen schik geweest, zij-n als üe afloop van do verkd.eza.ngen.- zóó - ware geweest, dat Eock of Lely of liink de eerstaangewezenen waren geweest om door de Kroon met de Kabinetsformatie te wor den belast, Maar zoo was de vraag ook niet bedoeld. Men wil daarmee ehjsenlülk zoggenGaat bet wel aan dat in ons land d© lioomselien zooveel in die melk te brokkelen bobben f En op cfie vraag willen wjj zeer gaarne zoo onomwonden mogelijk antwoord geven, omdat de vragers, dlie wel denken dat ze liberalen zijn, maar zich vergissen in de consequentie waar dat toe leidt, de eigen lijke vraag die hun orp de lippen komt niet duiven uiten. En dlie vraag zo*u' moeten luiden: Heeft de Rooms-oke miedéburger en zelfs de Roomsch-Katholiek-e priester aan spraak op alles, waarop in dit bistordecth Protestantsohe land, die Protestanten bob ben En op die vraag kan voor dien liberaal het antwoord niet andiers dan: ja, luidlen. Wie alien royal en weg niet op wil beeft geen andere keuze dan den liinreohttegien- o verges te] den. Die moet die Roo-mBch-Ka- tkoheken uitsluiten van alle staats ambten aooals dat in onze Calvinistische republiek bet geval was; die moet éi la Combes de geestelijke orden verjagen, ja die zou er eigenlijk toe moeten komen de Roomische kerken te .sluiten en die aanhangers van de oomsobe leer te dwingen in die cata comben te vergaderen, diie hier echter niet voorhanden zijn. Het een of het andlere; terbium non datur. En do keuze is liier toch zieker voor dien geestelijken nazaat van Tiborbeoke niet moeilijk; deze ia in dé eea-ste plaats aange wezen pp bet erkennen van rechten. En nu trof bet ons steeds, dait doo-r s-onr- rnigen dat erkennen van die rechten wordt aangezien voor een opgeven van dén strijd togen Rome, die natuurlijk door den libe raal nimmer mag- opgegeven worden, oam diat zijne levensbeschouwing den strijd voor ide vrijheid tot eersten elsoh maakt, eenie vrijheid, diie door do Roomschen voor gan- - Boheliik verkeerd wordt geacht. Maar aar zo>u hét heen alls do liberaal, zegge de Mberalal, als hij do macht daartoe bezat, de rechten onthield aan wie andier# denkt dan bij<? Gelukkig, cfat wü in dézo iedleren d)ag leearen. en vooral ook meer en meer Overwinnen het ingeschapen Holla ndtsobe een allea wat voer het eerst gieseMedJfc bui tengewoon raar te vinden. De tijd, dlat dé geestelijken geen lid dér volksverbegenjwoor- iUtftng mochten zün, ligt gélukkig achter Anbiet klein gedoe om Schaepman er in 1,880 buiten te houden is algemeen bekend; toen Dr. Kuyper minister-president gewor den waa, was voor sommigen bet eind» dier wereld nabij omdat „een doleerend» dominé" Nederland bestuurde, en nu zoudan er heel wiat smartkreten gieélaakf wonden als ^PoleBS gin» zitten, maar dat allee komt terecht i wij waan, vooruit, ai te het lang- za&m. toi dit land." 'TNGEZONDEN MEDEDBELING.) Barteljorisstraat 27. TEL. 1770 8014, WERELDBRAND* 'j DE WORSTELING IN FRANKRIJK - NIEUWft AANVALLEN EN NIEUWE VORDERINGEN -3 LASSIGNY GEVALLEN - DE OMSINGELINQ VAN ROYE NOYON OOK BEDREIGD -r EEN ENGELSCHE AANVAL IN DE RICHTIN^ VAN BAPAUME UIT RUSLAND. Het streven van den Fransehen general! simus Foch, den Duitschers te beletten h 4initiatief te hernemen, wordt dagelijks m nieuwe successen bekroond. De geallieerde. geven hun tegenpartij zélfsgeen gelegen-" heid om op adem te komen. Toen wij Maandag j.L aan de hand van een Havas-berickt opmerkten, dat een nieu we aanval der geallieerden in voorbereiding was, wa3 het moeilijk te veronderstellen, dat binnen zoo korten tijd reeds drie ver-1 schillende stooten 'aan het Duitsclie frontj zoudeqworden toegebracht.Toch helbjn seder uien de Duitsclie verdedigingstroepen niet) minder dan drie geweldige stooten moeten opvangen, die hun heel wat terrein, oorlogs buit en manschappen hebben gekost. Zeda den sleutel naar den Chemin des Dames (den Damesweg) hebben zij uit hun handen moeten geven: Lassigny is gevallen en ver< schillende plaatsen ten oosten hiervan wer< den door de Franscke troepen heroverd-. Na de successen van de laatste dagen zijq de Franschen gisterenmorgen opnieuw op gerukt, waarbij zij aanvankelijk Carleponlj en Cuts, op den linkervleugel van het Fran-i sche aanvalsfront veroverden. Een verwoed gevecht volgde, met het ie* sulfaat, dat de- Duitschers in een tegenaan val de Franschen van Juvigny naar Bieuxy) terugwierpen. Deze tegenaanval scheen een eerste mp-. toom voor het herstel vaii het evenwicht doch de Franschen lieten hun vijanden geen tijd zich opnieuw vast te nestelen en heb ben hun aanvallen herhaald, daarmede hun succes verder uitbreidend. Het Fransche avondcommuniqué doet daar over de volgende mededeelingen: Tusschcn Matz en Oise zijn de Duitschers ondanks hun verzet voor den feilen druk- der Fraq-, sche troepen gezwicht. Lassigny is gevallen. Verder zuidwaarts hebben de Franschen op den Plémont voet gekregen, het boschi van Orval genomen en hun linies tot den naasten omtrek van Chiry-Ourscamp voor- uitgebracht. Beoosten de Oise hebben de Franschen vandaag buai successen voortgezet. Op den linkervleugel zijn de bossclien van Carieponfc in hun macht. Ze sfaan langs de Oise ten 0( van Noyon tusschen Sempigny en Pontoise. Verder naar het O. hebben ze den weg van Noyon naar Ooncy-le-Chateau overschi et den. Gamelin en le Fresne en Blénancout'6 veroverd en hün linies in den naasten om- teek van S>t. Aubin vooruitgebracht. Sinds gisteren hebben de franschen een 20-tal dorpen bevrijd en op bepaalde punten een vooruitgang vjan acht K.M. gemaakt. Het Duitsehe legerbericht spreekt op nieuw van een mislukte doorbraakpoging der Franschen; doch uit geen enkel feit blijkt nog, dat de geallieerden hier werke lijk een doorbraakpoging, in den zin had* den. Zulk een plan eisclit grootscher opzet' op, een breeder front en de activiteit van meer. troepen. De bedoeling dezer, door de Franschen ondernomen acties, schijnt meer te zijn da omsingeling van Roye te bespoedigen en ook Noyon in een neteliger positie te bren gen, welke doelpunten door de jongste suc cessen aanmerkelijk werden genaderd. Ook de Engelsehen zijn weer een aanval begonnen namelijk ten Noorden van de An- cre, welke aanval rechtstreeks naar "li ap a ti me gericht schijnt te zijn en dus meteen ge vaarlijk kan worden voor de Duitsehe stel lingen van Bray en aan de Somme, waar de Duitschers nog immer stand hielden. Over de vorderingen van dezen Britschcn aanval staan nog slechts gegevens tot onze beschikking, welke Reuter op zijn eigen houtje geseind heeft. Het derde Britsche leger, ouder generaal Byng, heeft aangevallen op een front van 9 mijl, tusschen Moyenneviile en Beaucourt aan de Ancre. De „Byng boys" zijn verras- (8 onderwijze, zonder artillerie voorbereiding, vooruitgestormd en zouden Lourcelles en Achiet le Petit veroverd hebben. W« weten echter bij ervaring, dat de laatst» dagen eenig voorbehoud is geboden bij h»(j aanvaarden van Router's berichtgeving. Het Engeteche legerbericht zegt slechts- Ouzo troepen gaan vooruit"; en (geeft verder" geen bijzonderheden, terwijl de Duiteche staf meldt ula/t de krachtige aanvallen der Engelsehen, op een breed front in de richting van Ba- Paume, dood liepen. In het Oosten» in Rusland, hebben reeds verwoede gevechten plaats tusschen de Sovjet troepen eenerzijds en de Kozakken en Tsje- cho-Slowaken aan den anderen kant, ^waarbij die eerste thans hun behaalde voorat*-..-n lij ven uihbreiden. De Sovjettroepen hebben, se i.a7„°n vloot, Somryuk 1 d<kozakken vandaar verdreven- bobben on- der den drak der Roode Garde ook bet slation t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 7