STAD EN STREEK ELCK WAÏWILS LAATST ENSËÜWS TELEGRAFISCH WEERBFWCHÏ ADVERTENTIËN Haarlem en heï g rondgas te velsen. Door den heer Zomers was de kwestie betref fende de lichtvoorziening in den a.s. winter aan hangig gemaakt. Am§ier£lamsche Beurs (opgegeven door DE SPAARNEBANK) 4te°/o Nederland 91 DJis 91 te 91 te 4 °/o Idem 86 861-4 3 o/0 Idem 2te °/o Idem 58 tee 58 la„ Car Foundry. 71 te 71 71 s,8 Hide Leather 66 66 te 66 te Smelting Refining 72 73 72 Anaconda Copper 129 teie 130 129 ns.lfl Steel, gew. 90 6/ie 90 te 90 5i16 Gen. Cigar 44 Itee 45 44 lSftj Vorstenlanden gew. 116 te 116 115 8i8 idem Winstaand. 79 te 80 80 Pittsburgh Coal 43 43 42 7% Gee. Holl. Petrol. 211 211 210 1% Kon. Petroleum 556 te 554 554 1% Orion 77 78 te 95 l'g Amsterdam Rubber 141 te 137 te 137 Nederl. Rubber 86 82 82 Holl. Amerik. Lijn 400 400 403 Idem Gem Eigend. 383 383 383 Holl. Stoomboot 221 222 220 8/4 Kon. Paketvaart 268 te £66 267 Scheepvaart Unie 256 257 257 I 's Holl. Lloyd 169 170 159&4 Stoomv. JVL Noordz. 220 219 Marine gew. 30 "to 30 7'8 3018/18 Marine pret 102 102 7'S 102 84 Besoeki Tabak 171 te 173 168 Deli Batavia 416 415 414 te Rott. Deli 214 te 210 217 84 Krapoh. 96 te 97 104 84 Maxwell aand. 18 19 19 te Idem inc. Bds 27 27 te 27 Peru gew. 6 34 Peru pref. 28 3,'ib Erie gew. 18 18 te 18 8/8 Denver gew". 6 "lie 7 6 7% Missouri K. T. 6 6 te 6 tee Mexican 2e 8 te 9 8 ltee Union Pacific 118 118 117 84 South. Railway. 21 te 20 tee 21 te insulinde Oliefabr. 213 te 215 214te N.-l. Handelsbank 163 173 173 Handelsver. A'dam 272 298 297 Omrekeningskoersen van Wissels op Nederland in vreemde valuta. AMSTERDAM, 21 Aug. 1918 London. 9.22 Berlin-Hamb.32.22 te Parijs 34.40 Zwitserland 47.25 Weenen 18.75 SIMON PENNINGS Potroneila Duivenvoorde. a. bene hoeveelheid gas, bedragende voor Augustus '25 M3 en voor September 28; yoor iet'■-reu dag waarmede de'maand wordt ovei schreden, heeft men recht op resp. 1/31 en 1/MO van fet rantsoen, waarbij eerie hoeveel heid minder dan M3 wordt verwaarloosd, doch meer dan 14 M3 voor 1 M3 wordt ge- rekeud. b. eene hoeveelheid gas per maand van 2 M3 voor iederen pers-oon waaruit het gezin bestaat, waarbij commensaals en dienstboden ais leden van het gezin worden besehonwd. c. eene hoeveelheid gas per maand van 20 M3 voor ieder inwonend gezin, henevens 2 hl3 voor iederen persoon waaruit dat gezin bestaat. JDo prijs van het gas is als volgt geregeld; Ycor lien, die zijn aangeslagen in den Hoof dei tik en Omslag 1917 naar een belastbaar in komen van 800 of minder 15 cent per M3; van meer dan 800 tot en met 1200 18 cent Sir M3 en van meer dan 1200 21 cent per 3. Deze prijzen gelden voor het aan iederen verbruiker toegekende rantsoen, met uitzon dering evenwei van de hoeveelheid, welke voor inwonende gezinnen ia toegewezen; de prijs voor laatstgenoemde hoeveelheid be draagt 21 cent per M3. Bij overschrijding van bat toegestane rant soen bedraagt de gasp rijs voor iederen ver bruiker 35 cent per M3, zoodat resp. moet worden bijbetaald 20, 17 en 14 cent per MS. Aan de hand tan onderstaande voorbeel den zal thans duidelijk worden gemaakt op welke wijze een en ander wordt berekend. a. Voorbeeld: Duur der maand Augustus 34 dagen. Grootte van het gezin 5 personen. Verbruik 40 M3. Gasp rijs 15 Cent per M3. Berekening, Rantsoen25 M3 8 dagen extra 2 M3 5 personen 5X2 M3 10 M3 Samen 37 M3 Aangezien de gasprijs 15 eent per M3 be draagt en de muntmeter is ingesteld volgens een prijs van 10 cent par M3 moet dus eerst worden betaald 40X5 cent is 2.—. Vervol gens is nog verschuldigd wegerus overeehrij- ding van het rantsoen met 8 M8 (4037) 8X20 cent is 60 cent. b. Voorbeeld. Duur der maand Augustus 34 dagen Grootte van het gezin 5 personen. Grootte inwonend gezin 3 personen. Verbruik 35 M.3. Gasprijs 15 cent per M3. Berekening. Banteoen25 M8 8 dagen extra 2 M3 5 personen 5X2 M3 10 M3 Inwonend gezin 20 M3 3 personen 3X2 M3 6 M3 Samen 63 M3 Eerst wordt betaald 65X5 cent is 3.25, daarna wegens verbruik van het inwonend gezin 26X6 cent is 1.56 en ten laatste we- Êeus overschrijding der toegestane hoeveel- eid met 2 M3 2X20 cent is 40 eent. Zooals uit bovenstaand voorbeeld blijkt is de laatste rekening voor een leek vrij in gewikkeld; herhaaldelijk wordt dan ook ge vraagd op welke wijze de verrekening tus- schen hoofdbewoner en inwonend gezin moet plaats hebben. Uit den aard der zaak kan dit, daar het gezamenlijk gebruik door een meter wordt geregistreerd, niet door mfj wor den aangegeven; het is en blijft een zaak tusscheu beide belanghebbenden, die alleen ter plaatse en dan nog sleehts bij benadering kan worden uitgemaakt. Hji komt in de practijk dikwijls voor, dat en uo lioofdbowo- jier en het inwonend gezin met deze rege ling zijn gebaat, daar, wanneer de hoofd bewoner minder gebruikt dan het voor hem bestemde rantsoen het inwonend gezin kan profiteeren van den lageren gasprijs, terwijl omgekeerd bij een laag gebruik van het in wonend gezin door den hoofdbewoner ge bruik kan worden gemaakt van 'een gedeelte van dat rantsoen, zoodat hij voor de meerde re M3 niet 35 eent, maar slechts 21 cent be hoeft te betalen. Het spreekt verder van zelf dat ook hier niet kan worden uitgemaakt, teil wiens laste komt de bybètaluig voor overschrijding van het gezamenlijk verbruik van hoofdbewoner en inwonend gezin; de een zoowel als de ander kan dit hebben veroor zaakt. In normale gevallen verdient het naar mijn meening aanbeveling het totale bedrag voor gasverbruik over beide partijen te var- deelen. Eest mij nog te vermelden, dat hij ver meerdering van het gezin of bij inwoning de hoofdbewoner hiervan onder overlegging van het bonboekje ten kantore der gasfabriek ine- BUiTSlHLAND EN SP AH JE. Volgens een iteuter-bericht uit San Se- bastian heeft de Spaamsche minister Dato ontkend, dat da regeering een Duitsche nota heeft ontvangen, ter verbreking der diplo matieke betrekkingen, noch een verzoek om op eenige overeenkomst, door de Spaansche jegeeriug gesloten, terug te komen, EEN SCENE IN EÉN CIRCUS. Tijdens de voorstelling in het circus Hagen beek te Scheveniugea, gisteravond om streeks tien uur, deed zich een ongeval voor, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft ge had. Een der gedresseerde tijgers, die over het hoofd van den temmer moest springen, nam zijn sprong te laag, zoodat hii op het hoofd van den man terecht kwam en hem ver- .wonde. Een geneesheer, die de voorstelling bij woonde, heeft den temmer verbonden. Dank zy het tactvol optreden van de politie, bijgestaan door twee brandwachten werd een paniek onder iet publiek voorkomen. Zooals bekend is, heeft men te Wijkeroog onder de gemeente Velsen grondgas aangeboord, dat van goede kwaliteit blijkt te zijn en dat dienst baar zal worden gemaakt aan de gemeentelijke gasvoorzienmg van Velsen. Daarvoor is echter toestemming noodig der gemeente Haarlem want volgens aft. 4 van het contract tSS dSe beide gemeenten mag Velsen geen SZ S Haarlem betrekken. In de jongste gemeenteraadszitting van Velsen kwam de gaskwestie ter sprake en gaf aanleicUna tot een incident. De heer Landeweerd, 'wethouder deelde daar mede, dat aangezien Velsen alken gas van Haarlem mag betrekken, volgens het contract, aan Haarlem gevraagd is of Velsen ,-w grondgas mag gebruiken. >»Mr. Bomans," zoo deelde de heer L. verder fmee, „Was daar Diet teffeDj doch men wilde gaarne ons standpunt inzake de procedure-kwes tie vernemen. Daar wij ook nog toestemming moeien hebben voor 't oprichten van een gebouw tje voor 't gasbedrijf te Santpoort, werd voorge steld van de procedure af te zien. Verscheideno leden kwamen daartegen o.p, zoo luidde een ons toegezonden verslag van die vergadering. De lieer Vermeulen meende dat Haarlem met dit brongas niets te maken heeft. Men wilde do procedure doorzetten. Velsen is in haar volste recht. Als uit een mededeeling van wethouder Lan deweerd werkelijk blijkt dat men te Haarlem afzien van de procedure werkelijk afhankelijk stelt voor de toestemming van. het gebruik van het grondgas, is men nog meer verantwaar- digd." Met 8 tegen 7 stemmen werd ten slotte be sloten de procedure door te zetten en weth. L. stelde zijn portefeuille ter beschikking. Tot zoover het verslag. Wij hebben den heer Bomans gevraagd hoe dae zaak zich eigenlijk heeft toegedragen en de Haarlesmche wethouder deelde ons welwillend het volgende mede Wij hebben ons niet bemoeid met het grona- gas, dat Velsen heeft aangeboord. Door het gemeentebestuur van Velsen is ons een schrijven toegezonden, waarin werd medegedeeld dat in Wijkeroog grondgas was aangehoord, maar dat Velsen zich niet ge rechtigd achtte daarvan gebruik te maken, in gevolge artikel 4 van het contract. Gevraagd ward om ontheffing van bedoeld artikel 4. B. etf W. van Haarlem hebben gemeend, zich hiertegen niet te moeten verzetten en wa ren aanstonds bereid deze vriendelijkheid te genover Velsen te bewijzen. Echter werd den directeur van het Haar- lemsohu gasbedrijf om advies gevraagd. Deze heeft gesproken met den directeur van de gasfabriek te Velsen en met den wethouder. De voorwaarden, waaronder Haarlem bereid was deze vriendelijkheid aan Velsen te bewijzen, von den direct aller instemming. Onder deze voor waarden was niet: afzien van de procedure. Maar wel meende de directeur van de Haar- lemsche gasfabriek te mogen opmerken, dat, hoe wel daarvan ge envoorwaarde werd gemaakt, het vragen van een tegemoetkomende houding en 't bewijzen door Haarlem van 'n vriendelijk heid aan Velsen, als stilzwijgend veronderstelde, dat van de zijde van Velsen met geen vijandelijk heden tegenover Haarlem gedreigd werd. De directeur meende dat, wilde men de latere onder handelingen doen vlotten, in het belang yan Velsen, allereerst de vijandelijkheden tegenover elkaar over oude kwesties moesten ophouden. Hij meende verder, dat B. en W. van Haarlem zon der deze zekerheid, zich zeer moeilijk tegenover derf Raad van Haarlem zouden kunnen verant woorden over de houding inzake de vriendelijk heden jegens Velsen. De heer Landeweerd. wethouder der ge meente Velsen, was het met die zienswijae volkomen eens en meende, in het belang van beiden, dat allereerst den weg van vertrouwen en medewerking werd beantwoord, Men ziet uit het bovenstaande, dat Haarlem allerminst een nieuw ultimatum heeft gesteld aan Velsen, en diat de Raad van Velsen aller minst aanleiding had om boos te zijn. Het doet ons daarom dian ook genoegen van deze mede- deelingen van onzen Haarlemschen wethouder to kunnen melding maken. H A A R.T jFaMMER.MEEB. Coöperatie. Naar wij vernemen bestaan er plannen om de RoomschTvatbolieke cooperatiyfven winkel te Hoofddorp ■voortaan samen te exploiteeren met de afdeeling van Patrimoniuim. De Katholieke coöperatie is daartoe reeds bereid gevonden en onder Patrimonium'» le den bestaat een sterke neiging van deose aan' geboden gelegenheid gebruik te maken. HAARLEMMERMEER. Tegen het graan- emokkelen. Het schijnt met de plannen om het graansmokkelen tegen te gaan, 'ernst te zijn. Te Hoofddorp is reeds een detachement mi litaire wielrijders ter sterkte van een 70 man onder hevel van een luitenant aangekomen. Naar wij vernemen zijn deze militairen ter beschikking van den burgemeester gesteld. HOOFDDORP. Tot ons leedwezen gaat die Eerw. Overste, tevens hoofd van de R.-K. Meisjesschool alhier, ons verlaten. Zij is be noemd tot hoofd der R.-K. school te O. en N, Gastel. In haar plaats is aangesteld en be noemd tot Overste de Eerw. Zuster Roeinig, voorheen werkzaam te O. en N. Gastel. SCHOTEN. In beslag genomen. Door con troleurs Van, het levensmiddelenbedrijf zijn in beslag genomen een lamsbout en 200 eieren. SCHOTEN. Alfeoslofcen. Glsterdu ward het z-g.n, Dood-laantje Schotertoosckweg) voor 't publiek verkeer afgesloten. Thans is een be tere verkeersweg, een nieuw aangelegde straat van Rijksstraatweg naar Middenweg in gebruik genomen. SANTPOORT. Roodvonk. Door, het heer- schen van Roodvonk in de O. L. School te Santpoort is de vacantia voor de Bijz. School te Driehuis tot a.s. Maandag opgeschort. SANTPOORT. Diefstal. Leze week werd te Jan Lijzen vaart dooi; verbreking van de schuur op den tuin van den tuinder K. een rijwiel ontvreemd, zonder dat de dader be kend werd. Do dader die echter door getuige kon worden herkend had de brutaliteit om op dezelfde plaats eeu tweede poging te onder nemen, doch wer d toen door den /veldwachter A, Bergsma gegrepen en het rijwiel wat door den dader te Amsterdam was verkocht is in beslag geaomen. SANTPOORT. Ten nadeele'van den tuinder v. d. W. te Santpoort is uit diens schuur 3 zakken snij ooouen ontvreemd. IJMUIDEN. Ned. stoomtrawlers geretfui- reerd. De in November van het vorig jaar naar eene Britsche haven opgebrachte stoom trawlers IJM. 23 „Hargaretha" en IJM. 67 „tJnion" zijn thans door de Britsche admirali teit gerequireerd ten einde in den marinedienst te worden opgenomen naar de „Mb." ver neemt. IJMUIDEN. Dreigende staking wegens on dervoeding. Door den IJmuidier Bestuundofca- botnd is een telegrafisch bericht aan den Minis- tere van Landbouw enz. gezonden waarin wordt medegedeeld, dat wegens het totaal gebrek aan oven smiddel en de toestand te IJmuiden zeer vMMLSUl.g' hS. 0 bimea 24 uvr bedoeld telegram wordt, dan ook,j&B «eerste aangedrongen op spoedig© toezending van levensmiddelen. HÏLLEGOM. Verknoping. In café De Beurs zijn gisteren door Notaris Overmeer een 25- tal arbeidershuizen hij afslag verkocht. Per ceel I, 8 huizen met tuin, groot 12.86 A., in hoogste bod gebracht op 3450 hij den heer J. Bakker, afgemijnd op 3451 door den heer J. P. Smit. Perceel II. 3 huizen, als voren; hocfeste bieder S. Weber 3450, afgemijnd op j 3452 door den heer C. v. d. Kamp. Pere. III, 3 huizen, als voren; hoogste bieder B. de Vv'reed e 3350; werd niet afgemijnd. Perceel IV, 3 huizen als voren, hoogste bieder B. de Wreede 3350, werd niet afgemijnd. Perceel V, 3 huizen als voren, hoogste bieder G. v. d. Bos 3350, werd niet afgemijnd. Perceel VI 3 huizen als voren, hoogste bieder B. de Wreede 3325, afgemijnd op 3334. Perceel VII, 3 huizen als voren, koelste bieder J. Bakker 3300, werd niet afgemijnd. Perceel VIII, 4 huizen als voren, hoogste hieuer J. v. d. Akker 4800, werd niet afgemijnd. Per- veel IX, een perceel bouwterrein, groot 26.^7 A. Hoogste bieder B. de Wreede 3575, afge mijnd op 1576 door J. P. Smit. Combinatie peire. I en II. afgemijsd op 6855 d'Oor C. v. d. Kamp; id. peroeelen III en IV, niet afgemijnd; id. perceel en V en VI afgemijnd op 6660 door B. de Wreede; id. perceel en V en Vil, n.;et afgemijnd; id. pere. V en VIII, niet afgemijnd; id. pere. T en VTII totaal in bod op 28440; werd niet afgemijsd. HÏLLEGOM. Bioembo/lenveiling. Onder di rectie van het Hollandsoh Blocmbollenkwee- keregencotschap te Haark*n is hier "W oens dag de 5e veiling van leverbare tulpen ge houden. De belangstelling was bevredigend en goede soorten werden vlug verhandeld. We maakten de volgende noteeringen; D. T. Murillo f 1.70; E. V. T. Da Reine f 1.70; E. V. T. Gele Prins f 1.40, E. V. T. Rose Grisdelin f 1.40, E. V. T. Prins van Oosten rijk f 1.75, E. V. T. Scarlet Due f 1.75, E. V- T. Rose Luisante f RW» s- V. T. Cramoisie Brillant f 1.05, D. T. Murillo f 1.05, E. V. T> Thomas Moore f 1-05,Darwin Cop land 3.95, Darwin Prinses Elisabeth f 4.20, Darwin Clara Butt f 0.92, D- W -ü'Innocence 17 c.M. en op f 5.60, E. V. T. Cramoisie Bril lant i' 1.60, R. V. T. Grand Due f 1, E. V. T. La Reine f 1.35, E. V. T- Rose Due f 1.50, E. V. T. Belle AKianee f 1.30, Crocus Mont- blanc f 0.56. LISSE. Gisteravond hield de St. Barbar a- vereeniging ha;re halfjaarlijkwhe vergadering. Dé opkomst had grooter kunnen zijn. uit het finantieei verslag bleek, dat naast een ont vangst van 166.26 X ©en uitgave viel te boe ken van 86.10, aizoo een voordeelig Baldo van 80.16/4. De bescheiden word-en nagezien, door den heer M. v. d. Poel en R- Vogelzang, welke deze in ordle bevondenAan de ordo was thans bestuursverkiezing. De heer Warmerdam stel de voor, in verband met den slechten opkomst d© bestuursverkiezing uit to stellen tot de maand November. Hü meende ais .voorzatter der propagandaclub wel de toezegging te mogen doen, dat zijn cduib voor die vergadering propa- gandla te maken. Intuseohen zal het reglement worden herzien; waarvoor een oomuniesie van drie personen werd benoemd. LISSE. Ten nadeele van den landbouwer H. werd gisternacht een .schaap ontvreemd. LISSE. Ten nadeel e v an den bloemibollen- kweeker D., zijn gisternacht 2 zakken sjalotten ontvreemd!. LISSE. De politie had. alhier gisteren be richt ontvangen, dat een rijwiejddef, rijdend op een damesfiets in aantocht was. Zij was dan ook op survoillenoe. Een der veldwachters ont moette hern op d® Spekkelaan en sommeerde hem om halt te houden, wat echter een tegen overgestelde uitwerking had. De veldwachter ook per fieta zetten hem na. Ter hoogte van .Punkenburg" liet de dief die fiets in de steel; en ging het bosch i n, zoo dat men. wel d e fiets doch niet. dien dief had. VOGELENZANG. Gisteravond vergaderde de afd. Vogelenzang van den Ned. R.-K. Volksbond. De voorzitter, de heer Nuijens, opende de verga dering met gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Inzonderheid richtte spr. zich tot den WelEerw. Heer Slijkerman, den nieuwen geestel. adv. en vooral ook tot den WelEerw. rleer Hendrix, den stichter van deze afdeeling. Sjpr. concludeerde, dat het applaus, dat opging bij zijn binnentreden in de vergadering, voor zichzelf sprak, en bewees, hoezeer de vergade ring de tegenwoordigheid vau den oud-advrseur op prijs stelde. Hierna werd het bondslied gezongen. De no tulen werden, behoudens een. opmerking van den voorzitter, goedgekeurd. Het reglement van het comité „Hulp ia Nood" werd met een enkele wijziging aangenomen. De functies zijn als volgt verdeeld: voorz. de heer v. d. Puiten; secr. de heer F. Willemsen en penningm. de heer H. J. van Tongeren. In verband hiermede las de voorzitter een schrijven van den heer van Kessel voor, waar uit bleek, dat deze zaak reeds in onderzoek is. De heer Thorborg Jr. merkte op, dat in een eventueel te verzenden adres, het wensdielijk zou zijn, de aandacht van het Gemeentebestuur te vestigen op de desbetreffende Ministeriëele circulaire. Uit een voorgelezen schrijven bleek, dat wat betreft de verstrekking van goedkoope manufacturen, flink aangepakt wordt. Tot bode van Vogelenzang werd benoemd de heer G. van den Berg. Alsnu werd de nieuwe geestelijke adviseur met eenige hartelijke woorden van den Voorzitter geïnstalleerd. Spr- noopte, dat een steeds harte lijke samenwerking mocht bestaan, strekkende tot het geestelijk en siouehjk welzijn der afdeeling, waarna spr. het insigne op den toog van den geest. adv. bevestigde. De Eer waarde heer Slfj keu.'man nam thans 't woord en schetste den plicht die don geeste lijk adviseur wordt opgelegd, om in het stof felijk maar vooral ook in het geestelijk be- laog' der leden werkzaam, te zijn. De Eerw. spreker eindigde met den wenseh. dat zijn werken voor deze afdeeling vruchtbaar zou zijn en beloofde zijn. beste krachten aan dit doel te wijden. De voorzitter, hierna het woord voerond, achtte hot zich momenteel tot een plicht, thans een woord van hartelijken dank te spreken tot de Eerw. kapelaan Hendrina. Het werken van dezenin welke richting dasi ook had spreker steeds bewondering spreken tot. .de Eerw, kapelaan Hendrix. schouders onder zette, slaagde het altijd. Spr. bracht hem dan nogmaals hartelijk dank en kon zich in dez j woorden de folk achten van de geheele vergadering. Het applaus wat hierop volgde bevestigde dit ten volle. De Eerw. heer Hendrix dankte voor de hartelijke woorden hem door den voorzitter toegesproken. In ènthousiaste bewoordingen wekte hij de leden op tot samenwerking en verzekerde dat' de afd. Vogelenzang steeds zijn hartelijke belangstelling en sympathie zon hebben. Kapelaan Hendrix nam hierna afscheid van de leden. De stemming voor een bestuurslid die hier op volgde had tot uitslag, dat henoemd werd die heer v. d. Putten. Bij de rondvraag werden verschillende dis tributiekwesties ter sprake gebracht. Eeu heftige discussie had plaats over het al of niét verstrekken van een bedrag uit dé kas dér afd. aan het comité Hulp in Nood. He vergadering werd met den Chr. groet ge sloten. BUITSCH PATROUILLEVAARTUIG AANGEHOUDEN. Naar wij vernemen is in dé haven van Ter schelling binnengebracht het bewapend Duitsch patrouillevaartuig „Neurenbierlg", dat aangetroffen werd in de Nederlandsohe territoriale wateren. EXPLOSIES EN GEBROKEN RUITEN. Het is. een bekend vei'-cuijnsel, dat een heftige explosie ver in den omtrek de rui len der huizen verbrijzeld. "Vandaar dan ook de waarschuwing aan alle bewoners, dei ven sters open te zetten, wanneer in een kust plaats een aangespoelde mijn onschadelijk wordt gemaakt. Het verschijnsel der sprin gende ruiten verklaart men door den ge weldigen, druk, die de moderne explosie- stoffen teweeg brengen. De vaste stof nitro-glycerine met een gewicht vau 1 K.G. en een volume van 0.625 L. kan binnen 0.00002 seconden omgezet worden in een gas, dat bij 0 gr. C. en 760 mlbdruki een voiuma zou innemen van 715 L., doch dat door de enorme verbranuings - temp eratuun der exploisie van 3000 gr. een voiuma krijgt van 7800 L., wat dus ongeveer het 12500- voudige is van de oorspronkelijk in beslag genpmen ruimte. Het plotseling ontstane gas èisclit ruimte voor zich op, en vindt die door de aanwe zige luchtdeeltjes een stoot te geven, die op hun beurt hun buren opduwen. Bij die stootpartij komen natuurlijk ook vaste licha men in het gedrang en de ruiten worden slachtoffers. Volgens die theorie zouden de ruiten echter van buiten worden ingedrukt en moesten dus de scherven in de kamers te vinden zijn. Het omgekeerde is echter waai'. De scherven vliegen naar de onder vinding geleerd heeft,' naar buiten, i Hoe móet dit verklaard worden? Wil men perse de luchtdruk aansprakelijk blijven stellen, dan is iets te voelen voor de opmerking, dat de geweldige schokken die de atmos feer bewegen, na de samenpersing eenige momenten van verdunde iucht doen ontstaan. X>e normale druk in de huizen zou zich dan daarop wreken, en de ruilen naar buiten persen. Waarom, vraagt men zich dan ech ter af, zouden die ruiten wel gehoorzamen aan den. tweeden en niet aan den eersten druk, terwijl de eerste toch veel sterker is geweest. Aan luchtdruk moet dan ook niet gedacht worden. Bij de explosie zoekt de nieuwe gas een uitvlucht naar alle kan ten, voor en achter, links en rechts, maar ook omhoog, en,.... omlaag. De bodem on dervindt' een enorme druk en plant die, voort in een tempo vlugger dan de lucht dat kan. De huizen ondervinden dus in hun grond vesten eerder de schok der explosie dan in hun hoogere deelen. Wat er daardoor ge beurt is hetzelfde als wanneer men b.v. esn steen op een paal legt, en dan onder tegen do paal een trap geeft. De steen komt da^ als straffende hand naar de boos wicht toegevallen. De steen kiest ook de richting, vanwaar de stoot ontvangen is, als die stoot .b.v. door middel van een derde of vierde lichaam is toegebracht. De ruiten vallen dus ook in dc richting van de ex plosie, en dat is, voor hnizei^met naar der waarts gericht front, naar huiten. Hoe staat het echter met huizen naar rechts of links, of wel in tegengestelde richting gekeerd? Het schijnbaar eenvoudig verschijnsel moet in opzicht opgelost worden. DE AALMOES DER ARME VROUW. Er was eens een koning, die overvloedig met aardsche goederen gezegend was. Hij wilde God loven en prijzen en Hem ter eere een prachtigen tempel laten bouwen, waarvoor hij de schoonste plannen liet ma ken. Hij had echter één gebrek: hij was trotsch. Hij liet derhalve afkondigen, dat niemand iets voor den. bouw der kerk mocht bijdra gen, opdat hij alleen de eer der oprichting zou hebben. De groote dom werd dan gebouwd alleen van de schatten des Konings, met vele torens vensters en zuilen. Toen alles klaar was, bezichtigde de vorst met veel'vreugde zijn werk en liet boven den ingang zijn naam in gouden letters beitelen met de bemerking, dat alles van hem was en niemand iets had bijgedragen. Den volgenden morgen was echter de naam dos konings weggevaagd en in het gouden morgcniicht glinsterde een ander op schrift, vermeldend, dat eene azme vrouw de stichtster van het gebouw was. Toen de koning dit hoorde, liet hij dadelijk 't oude opschrift herstellen, doch daags daar na was 't wederom verdwenen en dat der oude vrouw stoud in de plaats. Nu erkende de vorst het wonder en liet door de heele stad vragen, waar de arme vrouw woonde. Toen de dienaren des ko nings haal eindelijk in eene armoedige hut vonden, werd de vrouw treurig en bevreesd, omdat zij voor den koning moest verschij nen. Bleek en sidderend trad zij voor den vorst. Deze vroeg: „Vrouw, kunt gij mjj uitleg geven van het wonder, dat met het opschrift gebeurd is? Hebt gij Jnijn verbod niet vernomen of vrijwillig mijn bevel over treden en een aalmoes gegeven voor. den houw?," 1 Dan sprak 'do vrouw: „Genade, genade, mijn koning, ik zal 11 ailes bekennen. Ik ben een arme vrouw, die met vlijtig spin nen zich karig voedt en met groote moeite don honger van zich weert. Toch heb ik' langzaam een paar stuivers bespaard, die ik gaarne voor Gods huis gebruikt had, maar ik vreesde uw streng bevel. Daarom kocht ik voor het weinige geld een bos hooi en wierp het de dieren voor, die met veel moeite de steenen voor den bouw moes ten vervoeren. Dat is alles wat ik-heb ge daan, erbarm u dus mijner, machtige koning. Egggggarm 11111 11 I mwA iMBdHfci'Ji Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand nabij 770 m.M., Zuid-Duitsch'and; laagste barometerstand: 756.5 m.M.. Kernosand. Verwachting (van den avond van 22 tm den avond van 23 Augustus): Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, toenemende bewolking, inter kans op on weer of regen, aanvankelijk nog warm. van 23 Aug. '18 Vorige koers Eerste koers Iweede koers 1(4 Sig 6I8 1)4 8*8 S14 814 8I4 1/2 sig «.16 14 Stockholm 69.05 Kopenhagen 60.80 Christiania Niet officieel: Ne w-Vork Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang en ge duldig lijden en tijdig voorzien te zijn van de H.ri. Sacramen ten, onze innig geliefde Vader-, Behuwd- en Grootvader, De Heer Weduwnaar van in den ouderdom van ruim 78 jaar. Oud-Ade H. S. PENNINGS. J. M. PENNINGS— v. D. Salm en kinderen. Noordwijkerhout J. PENNINGS. C. M. PENNINGS— Warmerdam e* kinderen. Hazerswoude,. Groenendijk: M. HOOGEVEEN— PENNINGS. D. HOOGEVEEN en kinderen. Noordwijkerhout E. PENNINGS. C. J. PENNINGSr- V. SCHOOTEN. A. J. PENNINGS. C. M. PENNINGS- Lanceveld. Stompwijk: Hl ONDERWATER— PENNINGS. Q. ONDERWATER en kinderen. Noordwijkerhout, Zilk: Q. WARMERDAM— Penninqs. P. J. WARMERDAM en kinderen. Noordwijkerhout: J. H. PENNINGS. *M. PENNINGS— 8489 V. Leeuwen en kinderen. Noordwijkerhout, 20 Aug.I9!S' De H.H. Uitvaartdto^p11 len gehouden^ de pa oerkerk st Victor te 9 uu*. y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 9