VAN OVERAL ^rdeIenarIeip"" STAD EN STREEK. HANDEL EN NIJVERHEID RECHik^AKEM KUNST EN KI KERK EN SCHOOL .MNKRIJK EEN RONDSCHRIJVEN VAN CLAIRE FERCHAUD AAN DE FRANSCHE GENERAALS. VERKEER EN POSTERIJEN AGENDA 2 J AUG. Te Parijs zelf en in de bladen van de hoofd stad hoort ge nog slechts heel zelden een nieuw bericht over de feiten van Laublaude. Wel doen allerlei gernchten en kleine vlug schriften, geheimzinnig verspreide traktaat jes, de ronde, maar officieel wordt het ge val vrijwel doodgezwegen. Dit acht de Parijsche redacteur van de „Msb." de verstandigste houding welke de Fransehe geestelijkheid kan aannemen tegen over dergelijke nog lang niet voldoende ge controleerde feiten. Maar is Parijs, behalve in zekere kringen, waar de meest onwaarschijnlijke voorspellin gen, als door Claire Ferchaud zelve uitge sproken, aanvaard worden, volkomen onwe tend en onverschillig ten opzichte van deze gebeurtenis de provincie, gaat de schrijver voort, schijnt zich druk bezig te houden met de zieneres van Laublaude, met haar zending en haar voorspellingen. Wilt ge u op de hoogte stellen van hit geval, of iets nieuws vernemen, ge hebt maar eens aan een kennis in de provincie te schrijven en hij zendt n tijdschriften, dag- en weekbladen, boekjes, traktaatjes, waarin in kleuren en geuren en die gewoonlijk grof aangedikt zijn heel de geschiedenis u uiteengezet wordt, zelfs met de vermoedelijke geheime voorspellingen! Zoo hjeït de „Msb."-redacteur ook in een weekblad van Lyon, het rondschrijven ge vonden, dat Claire Ferchaud iu Mei 1917 tot de Fransehe generaals gericht heeft, en waar van hij hier de vertaling laat volgen, zonder natuurlijk in te staan voor de authenticiteit van den brief, hoewel hij erkent, voor zich geen rede te bobben, eraan te twijfelen. De .Revue Mariale" van Lyon publiceert hot in ieder geval merkwaardige document in het nummer van 26 Januari 1918. Ziehier het stuk: 18 Mei 1917. Generaal. God gehoorzamend, heb ik de eer aan al de generaals van Frankrijk Zijn wil bekend te maken. Onze lieve Heer, Die de Franken zoozeer liefheeft, vraagt hun een geloofsdaad te stel len jegens Zijn goddelijk Koningschap en aan hot staatshoofd dringend te verzoeken, dat de beeltenis van het Heilig Hart, teeken van hoop en heil, officieel op onze nationale drie kleur schittere. Tot belooning van deze aan God bewezen hulde, belooft het H. Hart aan" onze dappere verdedigers het heil en de overwinning over al onze vijanden. Doch ook om een cate6trofe te voorkomen, waarschuwt God onze gene raals voor den mogelijken ondergang van ons arm Fransch laijd, dat bestuurd wordt door een goddelooze regeering en dat door de vrij metselarij naar zijn verderf gevoerd wordt. Het zij mij geoorloofd de waarschuwing, welke Onze lieve Heer in Zijn goedheid richt tot alle welgezinde Franschen, u bekend te maken. Jezus verschijnt mij, gebroken door de sla gen, welke het ontrouwe Frankrijk zijn hart toebrengt. Op een keer beklaagde Hij Zich hevig, zeggende: „Frankrijk doodt Mij; wee degenen, die zich niet bekeeren zullen." Later heb ik Onzen lieven heer nogmaals weenend gezien over Frankrijk. Zijn stem was ernstig; hij sprak luide; „Het Fransehe volk is nog geen duimbreed van zijn onder gang; de verrader leeft in het hart van Frankrijk; dat Is de vrijmetselarij, die, in overeenstemming met Duitschland, dezen oorlog verwekt heeft, om den eeuwigen on dergang van dit land te bewerken. Verraad wordt er immers door gepleegd: en indien er iemand in verscheidene hutten (in 't hransch staat: cabines) kon binnendringen, zou hij er is valstrikken van ontdekken. Zonder MÜ son Frankrijk reeds verloren zijn, maar Mijn liefde, die het leven en het voortbestaan van Frankrijk wil, houdt den electrischen draad op (of tegen; in de tekst staat: arrête le fil éleetriqne), die het geheim van F rankrijk aan den vijand mededeelt. De \rrijmotselarij zal overwonnen geworden. Schrikkelijke straffen sullen haar treffen. Maar Ik vraag aan de dappere jóngens van Frankrijk, evenals aan de generaals, die op het front zijn, om het vaandel van het H. Hart te ontplooien, ook al wordt dit verboden, en dat allen dan, officie ren en soldaten, voorwaarts trekken. Ik be loof hun de overwinning. De vrijmetselarij ie huidige "regeering zullen getuchtigd worden men zal al hun listen en kuiperijen ontdek ken; verscheidene zullen ter dood gebracht worden." Na deze verklaring, straalde Onze lieve Heer van vreugdeglans. Oh. Frankrijk, hoe schoon zal het eenmaal zijn. Neen Satan kan uog zoo zijn best doen. Frankrijk zal hem nooit toebehooren. Deze mededeeling had plaats, den 16en Maart 1917. Laat alle Christenen als goede Franschen 'yp de knieën vallen opstaan onder het vaan- iel van het H. Hart. om den buitenlandschen vijand te overwinnen, maar bovenal om over den inwendigen vijand te zegevieren, die den ondergang zoekt te bewerken van den Katho lieken godsdienst. Dat Frankrijk ontwake in bet geloof zijner vaderen en wij zullen ge red worden. Een nederige dienstmaagd, gansch gewijld aan haar God en haar vaderland. Claire van den gekruisigde Jezus. Wat er ook van zijn moge, deze brief, rondgezonden aan al de Fransehe genei aa s in dien moeilijken tijd van woelingen en mui terijen, welke do harten der goede vaaerlan- ders in het voorjaar van 1917 niet grooten fcugst vervulden deze brief is een merk- waardig document voor de geloofsgeschiede nis ia Frankrijk tijdens den grooten oorlog. wmmüAm DE KABINETSCRISIS. Volgens de „Bossche Crt." zou in de jongste Sitting van God. Staten van Limburg, «»n Jhr Mr Ruijs Beeerenbrouck, Commissa ris van 'H Al. de Koningin in Limburg, zijn gevraagd, wat er waar was van het bericht, dat hem de portefeuille van BmnenLandsche Zaken zon zijn aangeboden, waarop door Jhr. Hnijs zou 5ajn geantwoord, dat dit zoo was, en indien Hare Majesteit zou blijven insis- teereu, hij het landsbelang zou moeten stel len boven dat der provincie en hü 'ofschóto ■saer ongaarne, todh van zijn dierbaar gewest zon moeten afscheid nemen. Het bericht is, naar de „Tijd" verzekert, ge heel onjuist en louter duimzuigerij. Rogge, Tarwe en Gerst. De Minister van L, N. en H. heeft verboden: alle handelingen, die er toe leiden dat de te veld staande rogge, tarwe en gerst voor een ander»doel gebruikt wordt clan voor mensche- lijk voedsel en met name het maaien van groene rogge, tarwe en gerst en het gébrui ken van deze als veevoeder. Eene uitzondering maken hierop slechts die perceelen snij-rogge, waarvoor door het be treffende Provinciaal Productiekantoor aan den eigenaar daartoe schriftelijke vergun ning is verleend, welke vóór 15 October a.s. moet zijn aangevraagd. Extra-premie tarwe- en rog- geteelt op gescheurd land- De thans in werking getreden Scheurwet geeft aan den Minister van L, N. en H." de bevoegdheid bepaalde perceelen grasland aan te wijzen tot omzetting in bouwland en de bebouwing van die gronden. Zoowel de gebruiker als de eigenaar van deze gronden zal voor de omzetting worden schadeloos gesteld, indien zij daardoor nadeel ondervinden. Voor de naleving der bovenbedoelde voor schriften is de gebruiker aansprakelijk. In het belang dei volksvoeding is het echter noodzakelijk, dat ook reeds dit najaar brood graan woidt uitgezaaid op gescheurd grasland. Dit kan bereikt worden op onderstaande wijze; Elk landverbruiker, dus behalve de eigenaar gebruiker, ook elke pachter, die voornemens is grasland, dat langer dan vier achtereenvolgende jaren in gras gelegen heeft, te scheuren om het mei tarwe oJ. rogge tc bebouwen, kan hiertoe vanaf 20 Augustus 1018 aangifte doen bij het Plaatselijk LandbouwKantoor in zijne gemeente. Hij dient daarvoor op te geven; 1. naam en woonplaats van den aanvrager en dito van den eigenaar; - 2. kadastrale nummers van de perceelen gras land die hij wenscht te scheuren; 3. nauwkeurige grootte van elk perceel in H.A. en A. (slooten en greppels en verdere niet bebouwbare gedeelten niet mede gerekend); 4. naam van het gewas (tarwe of rogge) dat de aanvrager op elk perceel wenscht te verbou wen; 5. zoo nauwkeurig mogelijk den datum waar- oip tot het scheuren zal worden overgegaan. De plaatselijke kantoren zenden wekelijks de ingekomen opgaven toe aan den directeur van het Provinciaal Productiekantoor, die ze zoodra mcgel k laat controleeren en in zijne registers aoet inschrijven. De adressen der Provinciale Productiekan toren, welke op 1 Aug. jl. in de plaats getreden zijn dei voormalige Cultuur-Commissies, zijn voor Noord-Holland: Rijkstuinbouwwinterschool te Alkmaar, voor Zuid-Holland; C. van Bylandt- laan 14, te 's-Gravenhage. De vrouw en de levcnsmid- deienvoorziening. De minister van Lanooouw, overwegende dat het hem wen- scuelijK voorsomt, eene ver legenwoordiging van uet Vrouwencomué voor de oiouióutie toe te voe gen aan ae Commissies van Advies van de daar voor in a an menting komende rijtokantoren, heeft nenoema tot lia van ae commissie van Advies, toegevoegc aan de auectie van: het RijKskamoor voor uroenten en Fruit: me vrouw Kappeyne van de Cappeiio— Wygers; het kijJiskantoor voor Manufacturen me vrouw Kunlouw; - het Rijicskantoor voor Melk en Kaas; mevrouw flneiWenrbein; het Rijkskanioor voor Suiker: mevrouw Bois- aevamnjnappel het Rijkssanioor voor Thee en Koffie a. Commissie van Advies inzake koffie: mevr. len boscn—Blaauw; b. Commissie van Advies inzake thee; mevr. len Bosch—Blaauw; het kijicskantoor voor Vlee&ch en Vetten: me vrouw irranco MendesCalish; het Rijksicantoox voor Viscn: mevrouw Kraan 1 akes het Kij-kskantoor voor zeep: mevrouw Polak Rosenberg. CRISISAANGELEGENHEDEN. Leergang voor distributie- ambtenaren. Het Bureau tot Publi citeit van Wetenschappelijk Nieuws te Am- steraam organiseert jen leergang die opleidt voor ambtenaar van het distributiewezeu. Behamdeia women de volgende vakken; Dhstrioutaekennis distributie we tg© vang, or ganisatie, -techniek, -administratie en con trole), Warenkennis, Stenografie. Nederland se he Handelscorrespondentie, Bedrijfsleer, Statistiek, Boekhouden, de Techniek der Ad ministratie (Gemeente-administratie). De vaart van Indië op Ame rika. Uit Washington wordt aan de „Tel." geseind: Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de regeering te Washington reeds licenses heeft gegeven voor de Nederlandsche schepen om kinine, tin. suiker en andere goederen uit Ne- deirlandsoii-indië naar de Westkust van Amerika te vervoeren. Het spreekt vanzelf, dat deze schepen niet door do geassocieerde mogendheden in beslag worden genomen. Wij vernamen nog, dat de bewnste Neder- landsehe schapen, waarvan het aantal nog niet vastetaat, tevens permissie krijgen om als retourvracht die goederen weder naar In dië terug te voeren, waarvoor de Vereenig- de Staten consent veleeneu, waarschijnlijk ook levensmiddelen. Geen hop meer uit Duitsch land. Het V. D.-bureau verneemt, dat een uitvoerverbod van hop uit Duitschland zeer vermoedelijk te verwachten zal zijn. Zooals bekend, heeft de Duitsche regeermg de ter reinen aangewezen voor bopaanplant, sterk ingekrompen, teneinde deze terreinen te be nutten voor den aanplant van groen en n andere levensmiddelen, welke voor diree g - bruik geschikt zijn, terwijl bop slechts ais luxe-artikel voor bierbrouwerijen en als ta- bakersatz gebruikt wordt. Dientengevolge is de vermoedelijke hopoogst dusdanig kleiner géworden, dat zij slechts in beperkte mate voldoen kan aan d'o edschen door de consump tie in de Centrale landen gesteld. Onze graanvooriiening. In ver-, band met het bericht, dat de „Nieuw-Amster dam" 10.000 ton broodgraan uit Amerika «al meebrengen, verneemt de driehoek-cor respondent' van de „Tel." het volgende: Zooals men weet, hebben de geassocieerden indertijd 100.000 ton grondstoffen voor de broodbereiding als voorloopige schikking toe gezegd. Daarvan is thans reeds een flink gedeelte binnen of onderweg. Spoedig wor den weer één of twee graanschepen hier te lande verwacht. Intusschen zal er nog wel eenigen tijd heengaan, alvorens de volle toe gezegde voorraad in ons land is gearriveerd, maar wanneer de aanvoer op dezelfde wijze blijft geschieden als in den laatsten tijd, kan dat niet lang meer duren. Intusschen zal, wanneer de 100.000 ton binnen is, zeer vermoedelijk het broodrant soen nog niet worden verhoogd. De nieu we minister zal hieromtrent een beslissing dienen te nemen, maar die zal wel tot hand having van het bestaande rantsoen beslui ten. Het streven is er op gericht, een be scheiden reserve aan te leggen, wanneer dat mogelijk is. In verband hiermede zal een groote voorraad aardappelen worden ge droogd, teneinde als grondstof voor de brood bereiding te dienen. Het staat thans zoo goed als vast, dat de militaire graanvoorraad in den komenden herfst niet zal behoeven te worden aange- sprokén. Ontegenzeggelijk is er in onze graan-po- sitie een lichte verbetering waar te nemen, ook al s deize nog niet van dien aard dat het rantsoen kan worden verhoogd. Intus schen zou deze verbetering weer verdwij nen, wanneer de aanvoer uit Amerika op hield. Het Btreven van onze autoriteiten is er dan ook op gericht, een geregelden aan voer te verkrijgen, ook nadat de voorloopig toegezegde 100.000 ton binnen zuilen zijn. Maar in verband hiermee is de oplossing van de regeeringscrisis van het allerhoog ste belang. In tweeërlei zin. In de eerste plaats moet er een spoedige oplossing ko men en vervolgens dient de nieuwe regeering in haar neutraliteits politiek volkomen het vertrouwen der geassocieerden te bezitten, zoodat ook de personen der betrokken mi nisters gewicht in de schaal leggen. De vraag of in de naaste toekomst het broodrantsoen verhoogd kan worden, hangt geheel samen met het slagen van de onder handelingen in. zake een geregelden graan- invoer uit Amerika Een verzoek dat hout snijdt. Te Groningen hebben een 70 brievenbestel lers een verzoek tot oen directeur van het post kantoor aldaar gericht om, zoo noodig met 't oog op uen ledernood, hun dienst op klompen te mogen verrichten. Behoudens aangekomen. Twee onderofficieren, afkomstig uit Marseille, die 18 maanden in D ui tech e gevangenschap vertoef, denf waarvan de laatste maanden in Mainz, waar ze werszaam gesteld waren, hebben kun nen ontvluchten en wisten aan boord te komen van een sleepeohip te Mainz, dat naar Holland voer. Ze verborgen zich aaarin, leefden 14 dagen op wat chocolade en water en hoorden gisternacht, toen het schip te Dordrecht op de rivier, ter lioogte van den spoorbrug was, pra ten, waaruit ae konden opmaken in Holland te zijn. Ze kwamen voor den dag en werden aan wal gebracht. Den naakt logeerden ze op het Vergoeding overwerk. Door den Minister van Waterstaat is een vergle ding vastgesteld voor het overwerk door de commiezen bij den post- en telegraafdienst te verrichten. Deze vergoeding is bepaald op 1.per uur. Portvrijdom. Bij Kon. besluit is vrij stelling van port verleend voor de verzen ding van stukken uitgaande van de land bouw organ sr u gericht aan de Rijks commissarissen. R—K. Meubelmakers, behangers, stoffeerdersenbeddenma k e r s. Under voorzitterschap van den heer W. König uit Tilburg hield Donderdag de Néd. R.-K. Hanzebond van meubelmakers, behangers, stof feerders en beddenmakers iu hotel „Noord-Bra bant" te Utrecht zijn algemeene vergadering. Op voorstel uit de vergadering wordt het thans zittend voorloopig bestuur gehandhaafd tot de volgende algemeene vergadering. Het bestaat uit de hoeren W. König te Tilburg, (voorzitter), J. G. Hermans te Oudenrijn, bij Utrecht (secretaris-penningmeester), J. Govers den Ouden te Tilburg. J. M- F. Serrée te Utrecht en G. de Wolff te Purmerend. Aan Z. D. H. den aartsbisschop van Utrecht zal worden verzocht een geestelijk adviseur te willen aanwijzen. Nationale Hanzebond van rij wielhandelaren enrüwielhe r- stellers. In restaurant „Boneski" te Rot terdam is Donderdagmiddag ondere leiding van den heer O. J. G. Struyoken, tweede voorzitters van den Ned. R.-K. Middenstandsbond een ver gadering gehouden om te komen tot oprichting van een nationalen Hanzevakbond van R-.K. Rijwielhandelaren en Rijwielherstellers. Met algemeene instemming der aanwezigen werd daarop tot stichting van den nieuwen Hanzevakbond besloten In het voorloopig be stuur werden benoemd de heeren C. F. Arts, te Bergen-op-Zoom, P. H. Lipman, té Wateringen, L. Reemers, te Weert, J. Weijers te Didam en H. J. Zijlman, te Waspik. Valsche munter. De arrondissements- rechtbank te Breda behandelde de zaak tegen L. S„ een uitgeweken Belg. verblijf houdende te Roosendaal. Aan L. S. werd ten laste gelegd het vervaardigen van vaisrhe zilve'Dons van een gulden. Op 6 Juni was bij S.. die lotograaf is. gekomen een zekere E.. reiziger, thans voor een militaii misdrijf gedetineerd om zün bestelde portretten af te halen. S. nam L. mee naar zón atelier en toonde hem daar de door bekl. ver vaardigde zilverbons. De Belg bood ze L. aan voor vijf en veertig cent per stuk, er bij voe gende dat hij ze vooral ongevouwen moest uit- geven; hij "'zou ze Kemftkkelyk genoeg kunnen van de h.an<l doen, daar liii ala reiziger tocli overal kwam. Bekl. wees er hem nog op, dat R.K. Stud. Vereenig. „St. Augustinus" te Leiden: Deken P. L. Lessens, Oude Vest 223, Leiden; Prof. P. G. Groenen, Seminarie War mond; Mr. L J. Bloem, Groote Noord 59, Hoorn (na 1 Sept. Pieterskerkhof 30, Lei den); W. C. van der Laan, Hocgl. Kerk- gracht 23, Leiden; L. Niemöiler, Laan van Meerder voort 492, den Haag; Alej. A. Oster- kamp, Laan van N. O. I. 17, den HaagjMej. O. Raaymakers,'Bilderdijkstraat 4, Leiden; F. >van Buchem, Gr. Gracht 90, Maastricht; O. A. Driessen, Driener Parkweg, Hengelo; E. Mudde, Goes (Zeeland); A. C. E. M. de Groot, Eendraehtsweg 10, Rotterdam. R.K. Stud. Ver. „Sanctus Thomas Aqui nas", te Amsterdam: B. Eichhoitz, i,o. i - gin- neweg 147; J. F. de Vilder, Van Baeriestmat 150; Mej. Jo Bouvy, Prinsengracht 578; J. Rijshouwer, Prinsengracht 714; s. y, o. v. d. Veen Zeppenfeldt, Ruysdaelkade 35, alieu te Amsterdam. R.K. Stud. Ver. „Sanctus Virgilius", Prof. Dr. A. Steger, Joh. v. Oldenbarnevc'tl. 28, den Haag; Prof. Dr. Aalberse, O. Singel 70, Leiden; Deken J. de Graaf, Voorstra c Delft; Pastoor van Kessel, Pastorie Burg wal, Delft; Pater G. Vrijmoed, Past Raam straat, Delft; Paul Korte, NieuwRraal 24, Delft; L. Swarttouw, Burgwal 27, Dol t: J. Ex, Venlo; J. Ridder de van der Schueien, Bemmel; K. Bergstein, Kerkrade; E. Dubois, Venlo. R.K. Stud. Ver. „Albertus Magnus", te Groningen: Kap. A. B. v. d. Borgh, Radesin gel 2; J. J. M. Wachters, Oude- Boteringe to. 34; J. B. M. Lammens, Turf torenstraat 4, allen te Groningen. R.K. Stud. Ver. „St. Laurentius", te Rot terdam: Deken Mgr. P. A. F. Thier, Nieuwe Haven 145; Kap. S. A. J. Willemse, Nieuwe Haven 145; A. L. M. Claassen, Hugo de Grootstraat 140;. H. Borstlap, Scheepstim mermanslaan 23a; J. w. M. Hagen, Aiathe- nesserlaan 392a, allen te Rotterdam. R.K. Stud. Ver. „Sanctus Ignatius", te Breda: Kap. II. Looymans, Kathedraal, Bre da; L. de Sévaux, Straatsche weg 37, Venlo: J. Kok, Hinthamerstraat 195, den Bosch; A. Perquin, Oudegracht 339, Utrecht. R.K. Stud. Ver. „St. Franc. Xaverius" te Wageningen: H. Verhey, Bergstr. 4, Wage- ningen; A. Drost, Hoogstraat 95, Wagernn- gen; J. Everts, Sevenum (Limburg). vijftal kocht, waarvan er vier door hem. werden uitgegeven. Bekl., ondervraagd, zeide. dat hij absoluut niet het voornemen had gekoesterd, deze zilver bons te vervaardigen met het doel ze te doen uitgeven. Ze dienden alleen voor reclame-doel einden een reclame op muntbiljetten was In België, volgens zijn verklaring, iets heel ge woons. De officier van justitie was het met de lezing niet eens en eischte beklaagde's veroordeeling tot den tijd van twee jaren. Mr. Maeyer, als verdediger optredende, riep de clementie van de rechtank voor dezen be klaagde in. die een vrouw en vele kinderen heeft en bovendien, ten gevolge van een magr sium-ontploffing, het gebruik van zijn rechter hand heeft verloren. Daarom vroeg hij. zoo d rechtbank al niet- tot vrijspraak kon overgaan, de lichtst mogelijke straf. Uitspraak 4 September a.s. Mi zelf daarmede te Rotterdam een negentig politiebureau. Gistermorgen meldden ze zich bjj j gulden had verdiend. Het slot was, dat L. er een den ccnsulairen agent voor Frankrijk, den heer J. F. J. Wjjers, die hun het een en ander te eten gaf en vervolgens naar den oonshl-gene- raal van Frankrijk to Rotterdam, zond. (D. Ct.) Een angstig oogenhlikl Een hoogst zenuwachtig jon.gmensch, aldus vertelt de „H. Ct." gekleed in zwembroek, kwam Don derdagavond aan het Stille Strand te Scheve- ndngen naar drie heeren toegesneld, die, na zich in zee verfrischt te hebben, bezig waren zich te aieeden. Stotterend van schrik, vertelde het jongmeneoh, dat zün vriend, die evenmin als hij zelf zwemmen kon, te ver in zee was gegaan en nu hulpeloos ronddreef. Hü smeekte letterlijk, dat men den drenkeling toch zou redden 1 Inderdaad zag men, ondanks de reeds begon nen schemering, op vrij aanzienlijken afstand van het strand iets donkers dobberen. In een oogwenk hadden twee der drie heeren (de derde had oneenigheid met het knoopje van zün halsboord!) de kleeren weer uit, snelden in zee en zwommen met forsohe slagen naar het donkere voorwerp, dat een blikken bus bleek te zün, waarin.een eenzaam krabbetje 1 Toen de „redders" aan het strand terugkeer den was daar de vermiste jongeling intusschen reeds in blakenden welstand gearriveerd. Hü had zonder zijn vriend te verwittigen een ander deel van het strand opgezocht en was. terug komend, niet weinig verwonderd, te vernemen, dat twee onverschrokken zwemmers ginds in zee naar hem zochten.,.. De moored te Tilburg. In tegenstel ling met zijne vroegere verklaringen heeft de verdachte Jansen, van eten moord op den korpo raal Wasselie thans voor den Commissaris van Politie eene bekentenis afgelogd, waaruit blijkt, dat M* 1-1- Zondag werkelük te Tilburg is geweest. Hü verklaarde, te ongeveer IA uur met den verslagene, te zijn gewandeld naar den over weg aan de Boomstraat, alwaar w asselie zich zou hebben gezelfmoord. Deze verklaring, is echter m stryd met de feiten, vastgesteld door getuigenissen, waaruit blijkt, dat Jansen zijn slachtoffer dat onder in vloed van sterken drank verkeerde en aan een slootkant was gaan zitten, bi.1 aren '»elt gegrepen, achterover getrokken en toen de doodelijke wonde aan den bals toe racht. Daarbij komt, dat de verdachte eerst ver klaarde niet te Tilburg te rijn geweest en niets van den moord te weten. Het staat dan ook bij den Commissaris van Politie vast, dat men in Jansen den moorde naar gevonden heeft. Nader wordt bericht, dat de verdachte thans een volledige bekentenis heeft afgelegd. Met het scheermes, dat bij het lu'k werd gevonden, heeft hij den moord gepleegd. Vrüd&gmorgen is op last van den Commis saris van politie te Tilburg door de Amsterdam, oche recherche te Amsterdam gearresteerd de vrouw van den vermoorden koropaal VVasselie. Door de bekentenis van den verdachte Jan sen, zijn tegen de echtgenoote van het slacht offer zulke bezwjtfende omstandigheden aan het licht gekomen, dat de commissaris van po litie, er toe meende te moeten overgaan vrouw Wasselie, onder zware verdenking van mede plichtigheid te arresteeren. Zij is Vrijdagmid dag naar Tilburg overgebracht. Onderwijzerssalarissen. De ondierwijaers van Winterswijk vragen in een adres met 10 tweejaarluksche verhoagingren van 100, aan den Raad een aanvangssalaris van 900, hoofdakte 300 enz. Zij steunen dis aanvraag om salaxisverhóoging met een ver wijzing naar de salarisregelingen vaii de staatsc-ommiss i e-Storkreeds door de Staten- Generaal aangewezen, en waarbij o.m. de vol gende salarissen werden voorgesteld: pedel aan de universiteit 1200 tot 2000; rijilöS- veehtwachter 1500 tot 1800: rijksveldwach ter-rechercheur 1400 tot 2200 boekhouder bij krankzinnigengestichten 2000 tot 3000 machinist electro-tecbnicus bü de krankzinni gengestichten 2000 tot 3000; klerken ter griffie 1500 tot 2400; telegrafisten 1500 tot 2200. De onderwijzers zijn van meening, en niet zonder grond, dat zü bü genoemde categorie in maatschappelijke positie niet behoeven achter te staan. Pr op a.ganda-Unie van de R.K. Stu- dentenvereeniging in Nederland Daar het bij ondervinding is gebleken, dat aankomende studenten ten zeerste geholpen kunnen worde,, door inlichtingen op veler lei gebied, verstrekt door hunne toekomstige collega's, hebben zich commissies gevormd in de verschillende Academie-steden, wier leden zich gaarne beschikbaar stellen, de gewenschte inlichtingen te geven. Vooral het verschaffen van vertrouwde kamer- adressen Ts een zeer wenschelijk en noodzak kelijk werk der Inlichtings-Commissies ge bleken. De lijst der leden van de plaatselijke In- lichtings-commissie luidt als volgt: R.K. Studenten Vereeniging „Veritas te Utrecht: Pater G. Vrijmoed, Pastorie Raam straat, Delft; P. A. Boekelman, Maliebaan 79, Utrecht; J. Dautzenberg, Akerstraat 46, Heerlen; Alph. Deumens, Schoolstraat 20a, Utrecht; L. Lontjes, Stijn Buysstraat 48, Nijmegen; B. van Spaendonck, Willem II straat 98, Tilburg; Mej. A. v. d. Wijnpersse Stadhouderslaan 75, Utrecht- Fotografeeren op boomblade ren. Dompelt men een versoh boomblad een kwartier lans in kokend water, leut men het daarna in warme alcohol, waardoor het blad groen er aan onttrokken wordt, dan kleurt een jodiumoplossing het blad bJauw, donkerder of lichter naarmate het blad vóór de behandeling langer of korter aan bet zonlicht is blootge steld, is bet blad geheel aan het zoniiont ont trokken geweest, dan kleurt bet zich bruin. Deze eigenschap heeft de W ensche proxe^-sor- Molisah op het denkbeeld gebracht fotografi sche afdrukken te maken, door de bladeren met verschillende figuren te bedekken en dan bovengenoemde behandeling te doen ondergaan. Volgens een mededeeling in het Duiteoue weekblad „Ueber Land und Meer", is het reeds gelukt on deze wijze fotografische platen te vervaardigen waarop menschelüke gezichten en andere voorwerpen volk omen duidelijk te het,; •- nen rijn. Bij de huidige duurte der fotogra:, .e benooa'igdheden hoopt men de nieuwe vind.rig in de fotografie practisch te benuttigen.. Een nieuwe uitvinding. Door gebrek aan grondstoffen voor de vervaardi ging van veevoeder is de firma Hoogheimstra te Utrecht zich gaan toe-leggen op het maken van brandhout. Men stuitte daarbij steeds op moeilijkheid om van 't ondereinde van de stam men, de z.g.n. stommels, blokjes te vervaardi gen. Het hout is zoo hard, dat het kloven van die ondereinden met scherpe beitels, voorhamer door men&chelü'ke kracht zeer lang duurde. Thans geschiedt zulks machinaal, schrijft „Het Volk." Men heeft daarvoor een van de persen, die gebruikt worden voor het vervaardigen van koeken, gedeeltelijk omgevormd. In de pers be vindt zich een dikke Üzeren cilinder. Hierop heeft men een mes aangebracht, dat naar alle zyden draaibaar is. De stam wordt nu op bet mes gelegd, zoodat hü met 't boveneinde tegen het bovenaambeelct', een zwaar ijzeren blok, aan komt. De pompen worden aangezet en door een hoogen oliedruk wordt het mes in de knoest ge dreven. Is het mes ongeveer halverwege geko men, dan splüt de kwast in tweeën of drieën. In hoogstens 10 minuten is de stam gespleten. Voor de zwaarste boomen (65 c.M. in de groot site diameter) is op zün hoogst noodig een o'ruk van 100 atmosfeeren, d. i. 100 X 700 K.G. Dat het mes naar alle kanten draaibaar is heeft 't voordeel, dat het in het hout z'n eigen weg kan kiezen en de kans op springen van het stuk zeer gering wordt. Gebouw „S t. B a v o". Smedestraat 23 B.avo-bioscope 2, 4 en 8 uur. Apoll o-theater Bioscoop. „De Kroon" Bioscoopvoorstel'tog. In den Hout Half 3 uur Concert Duin en Daal, Bloerneudaal. Con cert. „Rusthoek", Bloemendaal. Avond concert. AGENDA 26 AUG. Gebouw St B a y O. Smedestr. Ti. Bestuur Spaarkas, 8 uur. Sigarenmakers, 8 uur. Metaalbewerkers, 8 uur. Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden, 8 uur. St, Elisabeths-Vereeniging v;in 1—2 uur, aanvrage om versterkende mid delen voor arme zieken der St. E. V A pol lo t heater. Bioscoop. Bioscoop „De Kr oon. Groote Markt. Voorstellingen. Duin en Daal, Bloemendaal. Con cert. Bisschoppelijk Mnscum.- Jansstraat 79, geopend van 10—6 uur, tegen betaling van 25 cent. HET CONFLICT HAARLEM-VELSEN. De heer F. P. Vermeulen, wethouder der ge meente Veléen, zendt opis eeu uitvoerig artikel over het conflict- Haar 1 em - Veis en, naar aan leiding van ons Raadtsoverricht. Door den toevloed van advertenties moes ten wij het echter tot onzen spijt voor het nummer van Maandag laten liggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 12