pn mul-' §LCK WAT WILS BUITENLAND BINNENLAND „De vrouw en de iissie WAT. DE pers zegt Derde Blad Donderdag 24 Augustus -Menie-'-n, .if het opschrift boven dit ar tikel leest, zal zich op het' eerste gezicht wellicht afvragen:'wat heeft de vrouw nu daadwerkelijk met de Missie uit te staan. Maar waaneer zij, die zoo aertken of spre- ken ons artikel tot het einde toe gelezen hebben, dan zullen zij, we zijn er zeker van, deze vraag niet herhalen; dan zullen de lozers of lezeressen voor onze^ leze res "i schrijven wij ditmaal meer in 't bij- zooder tot de bevinding gekomen zijn..- dat de vraag voorbarig was. Naar het uiterlijk ziet het boekske er wei behoorlijk verzorgd, maar niet rijk ge stoffeerd uit met zijn 40 bladzijden. bch 1 bedriegt ook hier en wel in de te,; ei gestelde beteekönis, die in den re gel aan deze zegswijze gehecht wordt, want hei bevat een schat van wetenswaardighe den. speciaal voor do Eoomsche vrouw. ,;'rt werkje bij de lezeressen vooral, der „Nieuwe Haarl. Ct." in te leiden, is ons doel. Weten zij wel, dat nog twee derde der au 11 voners, nog ongeveer een miïlmrd (10.>0 ïuiiiioen) zielen beidenen of Mahom - da en zijn, dio nog nooit van de Boodschap gehoord hebben dié allen broeders maakt id Ch. isi.ua? Is het haar wel békend, dat slechts derde deel der menschheid christen is 4','a dat derde nog niet dc helft Katholiek Ili. r geldt het. woord: „Slaat uwe oogen oi cr. aanschouwt de velden, dat zij wit si 1 voor den oogst." Azië alleen, bateekent een bevolking van f:(W midioen zielen. Dit grootste van alle were! ideeie; de bakermat der menschheid. zet zijn poorten wijd open voor de Euro- peese.m beschaving en wil met die bescha ving ook den Wgsterschen godsdienst aan nemen. ingewijden zeggen, dat het binnen 50 jaar beslist zal zijn of Azië katholiek of protestant zal wezan. Er, in dat Azië ligt, als een gordel van 51 ugd die zich om den evenaar slingert, ons heerlijk Oost-Indië; maar helaas, nog g. otendeeis verzonken in de menschontee- rende dwaling van den Islam en het Hei dendom. Het is ai meer gezegd: terwijl de Katko- li^moii per hooiu ets. jaarlijks offeren voor de missie, brengen de Protestanten 30 cents por hoofd op voor hun zending. Deze wan- .verkouuing mug niet blijven, in Engelscne en voo.ai Amerikaansche landen is in de laatste bO jaar bij de Protestanten een zen- di. l ijver opgelaaid, die zonder weergalykt. Om...r do goesturiftwekkende lenze: ,^ivan- gelis .iug der werali door hét thans le ven ie geslacht", geven duizenden aanzien lijk-; mannen een groot deel van bun jaar- lijksch inkomen, duizenden jongelieden bun heCieu levensaibeia aan het Protostantsene zenuiagswerk en dringen zij door in de uni versiteiten, hospitalen en wetenschappelijke inrichtingen, om „allen voor Christus te winnen." O zeker, wij kunnen ons misschien tot op zekere buogiu verheugen, dat aldus de hei denen den naam en den Persoon van den TKEKJES LI Verlosser fler wereld leeren Eënneif. Echter, wij' weten het allen, zij «uilen Hem alleen ten volle leeren kennen en liefhebben, in de ware kerk van Christus, in de Katholieke kerk. En zullen wij, Katholieken, ons dan door andersdenkenden, die zooveel voor hun zen ding over hebben, door minder ijver, minder opofferingsgezindheid voor onze Missie, het schaamrood naar dé wangen laten jagen? Dat zij verrel 1 Wanneer wij n umet aandacht de bladzijden doorloopen van v. Nierlinge's hoogst belang wekkende pennevrucht, dan lezen wij: Nederlandsche Katholieke vrouwen, doordringt u wel er van: het stcumverk voor de Missie zal georganiseerd moeten worden tot in de kleinste plaatsen van Nederland en in alle stan den, van de hoogste tot de laagste. Wij allen zullen moeten offeren en blijven offeren ons geld en onzen tijd, om te gehoorzamen aan Christus' woord, dat niet verouderd is. "-Luisteren wij thans haar hetgeen de schrijf ster ons verhaalt van de diep-treurige levensom standigheden, waarin de vrouw in Mahome daansche en heidensche landen verkeert. «fecfits zijn Keil fa 'de andere Wereld té zullen vinden, zoolang zonen en kleinzonen zijn naam voortplanten en hun voorouders vereeren, aarze len behoeftige ouders- «iet om in geval van ar- moede of hongersnood hun meisjes te doodeu of te vondeling te leggen. Wel hebben onwe tenden het feit van den meisjesmoord in China in twijfel willen stellen, maar de proclamaties van provinciale besturen zoowel als de reeds voor jaren door Juan Chi Kal, die later presi dent der Republiek werd, goedgekeurde oproe ping voor een Chineesche Vereenïging tegen den kindermoord, zijn wel degelijk bewijzen voor het bestaan van dat onzalig gebruik. Op een missiestatie in Wesf-Mongolië was. er onder de dertig, veertig vrouwen die godsdienstonder richt ontvingen, geen enkele die zich niet aan zulk een misdaad schuldig verklaarde. En onder de duizenden kolonisten-families in West-Mon- golië zijn er slechts weinige, die niét een of meer meisjes te vondeling hebben gelegd. De talrijke weeshuizen van de Missie in China zijn voornamelijk bevolkt met zulke arme meisjes, die door de ouders uit nood werden te vondeling gelegd of aan de Missie toevertrouwd. Wat dunkt u,katholieke, moeders en vrouwen, die onder den bcschavenden en zegenrijken in vloed yan het Christendom, 'door uwe echtge- nooten en kinderen geëerd wordt en met liefde omgeven, van deze droevig-aangrijpende schil dering der toestanden in de vrouwenwereld, in de Mahomedaansche en heidensche landen, die daar regel zijn? Is het' niet, alsof uwe ongelukkige zusters in het verre Oosten de armen tot u uitstrekken om verlossing uit haar outeerend en verlagend men- sche.ijk bestaan? Veel nog zeer veel zouden wij uit het kostelijk boekje dal vcor ons ligt, kunnen aanhalen. De schrijfster brengt er ons ook in kennis met Roomsehe vrouwen, die zich buitengewoon ver dienstelijk voor de Missie-actie hebben gemaakt. Zij stelt ons voor oogenPauline Marie Jaricot, gravin I.édochowska, Agnes Mc. Laren, ware uridinnea op Missiegebied. Wij dienen ons echter, vooral om de plaats ruimte, beperking op te leggen. Ook om te weten op wijze de Katho lieke vrouwen tot het zco aanbevelenswaardig Missie-werk het hare vermogen bij te dragen, bcstelle men het aan inhoud zoo overrijk werkje van M. Th. van Nierlinge, bij zijn boekhande laar. De luttele prijs van 20 -v?n kan voor niemand een beletsel zijn. Het moge dan weinig of veel wezen, wat zij voor hare in de duistern:- en ellenden van Islani en heidendom verzon» en zusters kunnen doen, wij weten het allen: wij helden de zekerheid' dat ook een glas water, in Christus' naam toe- ó-reikt, niet onbeloond zal blijven. DE KABINETSCRISIS. Wij lezen in de „Nieuwe Ct.": „Bedankt heeit dus ae heer Colijn voor de op- draent niet, hij heelt Hj ivL verzocht die niet te behoeven te aanvaarden. Naar ons ter core kwam, zou de aarzeling van den -ncci vuiajii ve.oaud houden met t»>ve ome randigheden. In de eerste plaats kan de heer Colijin moeilijk woiuén gomst in zjjn huRhgai wentknng en hour en ook nationale overwegin gen üenl daar vast. Dat er -reden zou zijn aan te nemen, dat de heer Colijn niet bereid zou zijn het oiter fe brengen van zijn-directeurschap der Bataarscue, geioovcn wij met, al zou nat op zichzelf oneervol zijn De tweede iccen is van polmeken aard. Als de heer Colijn nu de formatie van een kabinet op zich neemt, oan zal hij een ancter kabinet ïormeeren dan hij naar alle waarschijnlijkheid zou nebben gedaan, wanneer hem onmiddellijk na de vetAttzingen de opdracht was verstrekt. De heer Co.ija jout zou hoe vreemd het moge klinken, immmitis tot tie overtuiging zijn gv„0i.,ch, dat net te iermeeren kabinet een rtciiiSwi piugidiii moet hebben, hetzij hij net aan tot stand menói.oi ten ander. De houting door ae lion.eizijue aangenomen, zou bij hem dte op vatting hebben demi ontstaan. Of hij jfjet saldo de opdracht aanvaardt, zal dus afhangen van de vraag: wat is het waar- sdiijnlijk gevolg van een weigering? /ris de heer wmijü daar nu maar zeker van was, uern y> iot hij ook wat te doen. hij zou blik baar 't liCiot zién, dat de immatie van een rcclitsch kabinet aan een ander werd opgedra gen, maar is berud het zelf te doen, als liet gevolg van zijn wtigering zou woiden, dat aan iemand de opdracht wordt verstrekt een natio naal of in 't aiganeen een ander dan een rechtsch kjibinet te fonneeien. Aanvaardt hij, dan mag men, Mj de bekende voortvarendheid van den heer Colijn, verwach ten, dat ook weldra een kabinet biicen zal zijn. Wij hoorden een paar namen noemen, maar 't heeft geen zin ze te publiceeren, zoolang alles zoozeer in 't onzekere is. AMERIKAANSCHE HULP! Wij lezen in de „N. R. Ct Op verzoek der Nederlandsdie Regeerfng stond de War Trade Board aan de „Nieuw- Air.sterdam" toe 10,0<K) ton graan naar Neder land over te brengen. Dat is in mindering van de 200,000 ton die bij de schepennaasting ons werden toegezegd althans iets, is men geneigd te zeggen. Een druppel in den emmer, maar een begin van nakoming van de gedane belofte. Evenwel, er is een voorwaarde aan verbonden. Deze, dat het stoomschip op zijn volgende reis een lading voor de Belgische Relief zal vervoeren. Dat is natuurlijk onaannemelijk. Voor de Belgische Relief varen bijzondere schepen; deze kwesties behooren niet dooreengemengd te worden. Staat Amerika ons toe graan voor onze eigen behoefte te betrekken, dan moet dat on voorwaardelijk geschieden. Anders heeft de ge dane toezegging- geen waarde hoegenaamd De voorwaarde werpt een eigenaardig licht op de Ameiikaausche gezindheid om ons in onzen neod tegemoet te komen. Eerst verklaart men zich bereid voor het oog der u ereld ons te.helpen; thans, nu het erop-aankomt die belofte in,te lossen, krabbelt mén terug!'' HET ONTWERP-LOHMAN. Er verschijnen in den laalsten tijd veel Ko ninklijke besluiten, waarbij besluiten van ge meenteraden om gratificaties te verleer™ aan. bijzondere onderwijzers, worden vernietigd. De Regeering houdt zich dus blijkbaar aan het standpunt, dat art. 3 der Lager Onderwijs wet zulks verbiedt. Vanzelf doet zich, vooral nu de verkiezingen ten gunste der Rechterzijde zijn afgeloopen, de vraag op, of het niet gewenscht is, het initiatief voorstel-Loliman opnieuw in te dienen, dan wel of het beter zou zijn te wachten tot de definitieve regeling- Natuurlijk staat de wensch voorop, dat onze onderwijzers zoo spoedig mogelijk geholpen mogen worden, maar de „Tijd" is van -ordeel. dat dit niet geschiedt door nogmaals het ont- werp-Lohman in te dienen. „Het moge wezen, schrijft het b'sd, dat, wanneer alle rechtsche leden aanwez,g zijn, het ontwerp in de Tweede Kamer de meer derheid baalt, en in de Eerste Kamer vanzelf wordt aangenomen. Men vergete niet, dat het ontwerp een geschiedenis heeft, welke niet vrij is van anti-rechtsche smetten. Komt het ontwerp dan ook voor de twee de maal in behandeling, dan kan men ver zekerd zijn, dat er weer heftig zal worden gedebatteerd en geïnsinueerd, met het gevolg, dat wel, of tenminste* hoogstwaarschijnlijk de wet zal worden aangenomen, doch tevens, dat de sfeer is bedorven, binnen welke over de uitvoering van art. 192 moet worden over legd. En deze moet zoo zuiver mogelijk worden gehouden Buitendien is er nog een bezwaar. Continuïteit in de wetgeving is een prin ciep, waaraan in ons staatsrecht dient te wor den vastgehouden. De eene regeering moet niet ongedaan maken wat haar voorgangster heeft verricht, gelijk bijv. de linkerzijde de wetten-Talma niet uitvoerde. Doch. omgekeerd behoort óók niet door een regeering te worden verricht, wat een vo rige legeering expresselijk heeft nagelaten. Bijzondere omstandigheden natuurlijk bui tengesloten. En dit geldt mutatis mutandis ook voor initiatief-ontwerpen. Moge het intusschen niet al te lang duren, vóór de definitieve gelijkstelling is tot stand gebracht" VERSPREIDE'BERICHTEN WEER EEN LUCHTAANVAL OP KON STAN TIN OPEL. Uit Konstantino-pel ryurdt officieel gemeld. In den nacht van 21 op 22 Augustus hebben twee vijandelijke luchteskaders Konstantino- pel aangevallen. Verscheidene bommen vielen op de stad. Geen militaire sehad'3. Onder de bevolking zijn acht personen gekwetst. Eeni ge winkels zijn beschadigd. DE PATERS CAPDDUNEN IN DEN OORLOG. Rusland naar Spanje zijn volgens een beriep uit Bern, vertraagd door den easeh der Biisg sieche rehearing- dat de gelden die op naanj Romanof bij Engel sohe en Fransche banken zijn gedeponeerd, haar «ulien worden uitge leverd, hetgeen werd geweigerd. DE NOTA VAN SPANJE AAN DUIT8CHLAND. Dé „Nordd." schrijft: De Spaansche gezant te Bern overhandigde d^zer dagen een in structie van zijn regeering-, waarin wordt ta kennen gegeven dat Spanje zijn neutraliteit vast wil handhaven. Tegelijkertijd wordt ér in gezegd, dat het in den grond horen van Spaansche scheepe- ruinite door Duitecho duikhooten een omvang heeft aangenomen, welke de toekomst van 't Spaansche economische bestaain in gevaar zou kunnen brengen. In de mededeeling wordt te kennen gegeven dat de Spaansche regee- nog zich dientengevolge genoopt ziet in de toekomst te zorgen voor vervanging van de m den grond gehoorde sche.peruimte' uit Dnitsche schepen. De Duitsche regeering heeft er in haar aqtwoord op gewezen op haar ernstige be denkingen, welke een de -gelijke regeling in den weg staan, wijl hut niet aangaat voor en- l"c.'e staten een uitzondering te maken op de gToncbeginselen ner Duitsche oorlogvoering ter zee. BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. De staking van het trampersoneel te Lon den is met een fiasco voor de stakers ge ëindigd. Gisteren is het werk hervat, in af wachting der beslissingen over de gestelde eiscben. Stufani meldt dat de Lord-Mayor van Lon den dezer dagen aan liet Italiaansche front heeft vertoefd en door den koning, den jpper- bevelkebber en den hertog van Aosta is ont vangen. Naar het „Hanib. Fremdenbl." uit Kief ver neemt, heeft het Oekrajiensche blad „,Dilok" uit Omsk het bericht ontvajigen, dat de voor- ioopige regeering van Siberië de Oekrajine als zelfstandige staat erkent Engelsche vliegers hebben eergisternaebt 'n vijftal steden bestookt: Frankfort Keulen, Mannheim, Trier en Coblenz. Natuurlijk ifl net: zijn alleen eenige weerlooze menschen omgebracht De moordenaar van Jaurès is op verzoek van zijn verdediger, wegens zijn ziekelijken toestand, van de Santé-gevangenis overge bracht naar de ziekenzaal van de gevangeni* van Frèsnes. De nikkelen 25 Ffenningstukken in Duitsch- laad worden, ingaande 1 Üetober a.s„ buiten omloop gebracht De „Daily News" geeft belangwekkend nieuws over de uitmuntende resultaten, ver kregen in Engelsche hospitalen waar soldaten van kunstmatige ledematen worden voorzien en geoefend in het gebruik daarvan. Het reizigersvervoer op de hoofdlijn tns; sciien Parijs en Amiens is hui-vat. Binnen enkele dagen zullen ook do mailtireinen tus- sehen Parijs en Calais weer locpen. De scheepvaartraad te Washington uocii contracten afgesloten, voor S3 houten schepen van 3300 ton elk,-voor 7 van 15G0 ton en voor 3 houten havensleepbooten. Een uiterst somber triureel heeft Gali, de vcorrttter der Italiaansche kolenoommiasie te Londen opgehangen van den kolennood in zijn vaderland. De gezonken Reliefboot- De namen der omgekomenen bij de ramp van ue „Üasconier" zijn: Emile Depauw», le stuur man; Jan Sangviier, 3e stuurman; Loeffen uit Gennep, Scknofcer, Dolfemont, en Jansen, le den der bemanning. De eerste drie hadden in Nederland gemonsterd, de laatsten in Ameri ka. Voorts zijn met niet ernstige verwondin gen in het hospitaal opgenomen de tweoue ma chinist Antonsen en de donkeyman De Rijck. ragen inzake de gestie van het rijksbureau voor gra an en meel. De heer Van Vuuren, lid dei- Tweede Kamer, heeft de vooremm vragen tot den Minister van L, N. en H. gericht; I. is de Minister van Jjaudboaw, ij verheid en Handel bereid mede te deeien, met wejk doel of welke bedoeling- de oproep van 30 Juni 1917 door het Rijksbureau voor graan en rnecj en de daarop gevolgde controle der opgave/ is geschied? II. Is aan d'u belanghebbenden, voor hunne opgaven met de kantoorboeken vergeleken mededeeling gedaan van het doel waarvoor of de bedoeling waarmede een en ander w'uru gevraagd? III. Zijn voer belanghebbenden neg- ge volgen te verwachten van het ingesteld on derzoek en zoo ja, welke? De Katholiekendag te Alk maar. Nogmaals vestigen- wij de aandacht op den diocesanen Katholiekendag, welke op 2 September a.s. te Alkmaar wordt gehouden. Men kan zich voor het lidmaatschap van de Vereenïging der Haarlemsche Katholiekenda gen opgeven bij den heer Mr. A. Dorbeok te Van z'n wedervaren vertelde hü niets.... 't was beter, dat ie alleen die narigheid droeg.... n „Wij mogen het niet verhelen, zoo uit zich de schrijfster van „Vrouw en Missie" in haar brandenden geloofsijver het is een grootsche taak, die millioenen onbekeerden tot Christus' schaapstal te brengen. En dit werk zal ten deele (iatcn wij zeggen voor de helft) vrouwe werk zijn. Immers, het zullen vooral vrouwenhanden zijn, die de inlanders in ziekte verzorgend, den Christelijken godsdienst als een van mededoogen openbaren. Missie-zusters moeten in grooten ge tale de kleinen tot Christus kunnen brengen en i het werk der priesters steunen en voorbe reiden. Roomsehe missie-zus.eis en leekenver- pleegsters, Roomsehe dokteresseu ook zoo mo gelijk, moeten doordringen in de vrouwenver trekken, waar, in tal van Aziatische landen volgens Oostersche zede, geen man en dus ook geen priester of arts toegang heeft, om daar dc Heilsleer te brengen en lichaam en ziel beide te iieelen. In Neuetiand zullen de Katnolieke moeders in h'i;> huisgezin de belangstelling voor het missie. :k levendig moeten houden en er een geluk en' een giorie in vinden, wanneer een harer kin deren tot missionaris uitverkoren wordtl Even moedig als de jonge meisjes, wanneer de stem van Christus haai over deu Oceaan roeptI Ue vrouwen van Nederland zullen moeten lee- ren offers te brengen van tijd en geld om de reuzen-propaganda te evenaren, die in alle Pro- testantsche landen voor het zendingswerk ge maakt wordt. Zonder de vrouwen gelukken geld inzamelingen op groote schaal met." Inderdaad, donk muur eens aa'n de bloe- jn .'ddagoh, waar bet uitsiuitend vrouwen en jouge meisjes zijn, die soms duizenden gul dens voor katholieke liefdadige doeleinden weten te verzamelen. De Vrouw en de Mi-sie, duor M. Th. van Nierhnge, met kaartje van het Missiegebied in Ned. Uosi-lndië. iütgaaf van L. C. G. Malmberg, te Ny meg en. Be pianist. eeloos besloot ie maar naar huis te gaan.. A' sjouwen-paf toch niks.... alle café's waren voor de kenniswerk al voorzien van 'n po. :|stoveral kwam ie te laat. Hu had er ook zoo moeilijk toe kunnen be sluiten. de koffiahuizen af te .loopen om, werk... hu was t nooit gewend geweest. Maar door z laiiednnge ziekte was z'n klandizie zoo go als verioopen.... j^j moest wel.... Haag had ie tocih nog geaarzeld, zieh voor cao -hantant-piamst te gaan presenteeren. ter nou io zich er eenmaal overheen gezet hau liep 't overal mas.... zou 't dan maar opgeven en liep peinzend verder. Haar dari dacht ie weer aan z'n zwakke vrouw en z n bleeke kindertjes, die gevoed en (rcklecl moesten worden.,.. Nog éénmaal zou ie t dnn maar probeeren, dadr in dat café.... net'e boel scheen 't te zijn. En t lukte.... Voor do heele kermisweek na i.o eigenaar hero aan, tegen 'n goed hono rary \'au 's avonds acht tot 12 uur „dat voor de prediking aan de millioenen heidenen 50,000 priesters noodig zullen zijn s) en evenveel Missie-zusters en Catechisten. - Zal Europa, zelfs met medehulp van Roomsch N.-Amerika, dat aantal kunnen afstaan? Zeer zeker niet, en daarom is het ook dringend noodig dat allerwegen seminaries voor inland- .sche priesters, opleidingsscholen voor inlandsche catechisten en missiezusters, voor inlandsche onderwijzers en onderwijzeressen gesticht wor den. Inlandsche priesters en hun inlandsche helpers en helpsters, kunnen onder hun stamgenooten vaak meer bereiken dan Europeanen, omdat zij zooveel beter volksaard en gewoonten kennen en gemakkelijker vertrouwen inboezemen. Maar voor de opleiding moeten in Europa niet alleen de leermeesters, maar ook, de.geldmiddelen gevonden worden." „Zoowel in de Mahomediansche als in de Heidensche landen is dc vrouw in het gunstigste geval de dienares van haar man, maar niet zel den slechts zijn slavin, die door hem als een lastdier wordt veracht en mishandeld. „Vrou wen hebben geen ziel," zeggen de Mahomedanen evengoed als Confucius in China. „De vrouwen hebben geen verstand," zeggen de heilige boeken van den Hindoe in Indiê. Én een Chineesch spreekwoord luidt: „Eén jongen is meer waard dan tien meisjes." v „Tengevolge dezer minachting van het vrou welijk geslacht, wordt in China de geboorte van een meisje als een groot ongeluk beseuouwd. Evenzeer in de Mahomedaansche landcxi, waar de buren vol deelneming zeggen: „Het verdriet ever de geboorte van een meisje duurt tot aan den dood." Het ergste wordt die teleurstelling wel in indië geuit, fn rijke families komen vóór de geboorte vrienden en familieleden bij een met een troep muzikanten,, om samen de door heidensche waarzeggers voorspelde geboorte van een jongen feestelijk te vieren. Als de moe der zoo gelukkig is, haar man een zoon te schen ken, dan wordt haar toestand hierdoor waarlijk verbeterd; dit is vooral in China het geval, waar de vrouw bij de toename harer jaren ten minste van den kant harer kinderen een zekere ver- eermg geniet. Maar des te erger voor de In dische moeder, als zij de verwachting van haar man teleurstelt! Dan klinkt er plotseling in de Senana (het vrouwenvertrek) een baitverschcu- jrend geschreeuw en al spoedig rent de schoon moeder naar buiten en roept handenwringend: „O wee, wat een ongeluk, een meisje, een meisje 1" Als een donderslag bij helderen hemel stormt deze tijding over het gezelschap: de mu ziek zwijgt, de gesprekken verstommen, de vroo- lijkheid is verdwenen. Al spoedig zijn huis en veranda verlaten, slechts eenige vertrouwde bekenden bieden den vader de hand en betuigen hem" hun deelneming bij dit groote ongeluk. Nu roept het hoofd der familie in groote woede tegen zun zoon, den vader van het pasgeboren meisje: „O, ongeluk kige, wat heb je misdaan, dat de goden je een meisje sturen in plaats van een zoon? Wat moeten wij beginnen met dit schepsel, dat mijn geëerd huis plotseling, met schande overlaadt?" Van alle kanten ontvangt de vader dergelijke verwijten, maar veel erger is het in de Senana. Daar is een lielsch lawaai losgebroken; ieder vrouwspersoon laat haari tong vrijen teugel en laadt met heidensche ongedwongenheid alle mo gelijke scheldwoorden op de ongelukkige moe der en haar arm kind. Rij sommige trotsche krijgersstammen viert men de geboorte van een jongen met muziek en door uitdeeling van lekkernijen. Maar wordt er een meisje geboren, dan verklaart de vader met een ijskoud gezicht; „Er is niets geboren," en de vrienden verlaten het huis onder betui ging van medelijden. XJeze begrippen vinden gedeeltelijk verklaring in de hooge kosten, waar in de familie later vervalt bij de uithuwelijking van een meisje, gedeeltelijk ook hierin, dat een zoon voor zijn vader de rouw-offerplechtigheden kan houden, maar vooral grondt zich dit begrip op het geloof aan de zielsverhuizing. De ge boorte van een meisje wordt beschouwd als een straf zoowel voor de zonden der ouders als voor de zonden, die de ziel van het tegenwoor dige meisje in een vroeger leven op aarde be dreven heeft. In China, waar het hoofd der familie denkt, Met dit wanbegrip omtrent het vrouwelijk geslacht komt het ook geheel overeen dat overal, niet alleen bij de natuurvolkeren van Afrika en aan de Zuidzee, maar ook in de cultuurlanden van Azië, jonge meisjes zonder eenige verstandelijke vorming blijven, in zoo ver de Europeesche' invloed hierin geen veran dering heeft gebracht. Als de vrouw geen zieh en geen verstand heeft, dan is het immers con sequent, dat men zich niet druk maakt om de ontwikkeling van haar goes' "ven Van de 370,000 priesters zijn er in Europa aléén meer dan 300.000. Voor de 1000 millioen bridenen zijn er hoogstens 12000 priesters werk zaam. Volgens eenifre Italiaansohe bladen kan het getal der in cie ijgers der Entente gemobili seerde paters Gapuchnen worden vaslyesteld op meer dan 20ü0. Uit Italië alleen 155G, van vvelke 867 priesters. In Lrankruk zijn er 310 iöéen der Uapucijnen-orue gemouiuseerd, in ■België 48. in Groot-Brittannië 2L terwijl 40, van ueze kloosterlingen uit ue missielanden afkomstig zijn. Op welke wijze zii in de verschillende le gers dienst doen als zielszorgen», zieken verplegers of militair met ransel op den rug, vinden we, jammer genoeg, niet vermeld. DE FAMILIE VAN DEN EX-CZAAE. De onderhandelingen over de overbren ging van de familie van. oen ex-Czaar van moest ie spelen en er tussehendoor 'n komiek begeleiden. Opgeruimd liep ie naar huis.... tenminste weer voor 'n week geborgen.... 't Was de eerste avond.,., precies op tiid was ie present en begon met 'n vroolijken marseh. De piano stond bezijden 'n soort too- neel, waarop de komiek zou verschijnen om 't kermispubliek te vermaken. 't Duurte niet lang of 't liep al aardig vol. Zingende, hossende groepjes kwamen binnen en raakten deor de opgewekte tonen in 'n uit gelaten stemming. 'n Belletje weerklonk en daar verscheen de humorist. Maar a'e moppen, die hü zong, waren zóó vuil en zóó gemeen, dat de jonge pianist, die nooit andere dan bij nette-partiien had gespeeld, als door den grond ging van schrik en verontwaar diging. Met half geopenden mond staarde hij alen smerigen liedjeszanger aan en vergat nu en dan te begeleiden, wat hem dan 'n boos ge zucht of 'n hatelijke opmerking van den fijnen meneer bezorgde. De humorist had succeshet publiek lachte, gierde, brulde.éénig vonden ze 'm.... Den heden avond door liep 't af en aan van bezoekers en dien heden langen avond ging dc smeerlap van 'n komiek (foor met z'n zelfde vieze moppen, 't Waren hoogstens 'n stuk of zes liedjes, die hii aibierde. al maar ach ter elkaar dezeli.de, w ant telkens kn „man andere menseden binnen, zoodat hii ine1 dut korte repertoire den gebeden avond vulde. En telkens joegen de moppen den pianist Let schaamrood naar ae bleeke wangen. Inwendig smiold hjj op den vent, maar nog meer op 't publiek, dat 't toe liet. _Na afloop zei hii er wat van, maar die kaste lein lachte hem uit. »Mat zes je? Die man heb reuze-suooes. 't I ubiiek wil dat, dat heb je toch zeker wel ge merkt van avond..Alle humoristen ziin zoo." „Dat is niet waar meneer; 'k heb wel heele avonden gewerkt met iemand, die nog meer succes had en met nummers, die iedereen mocht hoeren. Dit is geen humorist..,, 't is 'n....'' „In ieder geval gaat 't j0 pjfcg anjij hebt té spelen en daarm6e uit. Als 'k vooruit geweten had, dat k zóó n kwezel als pianist zou krijgen, had ik je niet eens genomen. Do- pianist vroear om 2'n looi*, voor dien avond, maar hij kreeg 't niet. Aan 't eind van de kermisweek werd 'r afgerekend, dat Ring met de komiek ook zoo. Dat ars'steh-volk was aliemaal écu potnat, als ze ergens 'n kwartje meer kona'en krijgen, lieten ze je midden in 'u kermisweek stikken. Met loome schreden liep ie huiswaarts. Wat 'n avond.... wat 'n avond... zoo nog zeven... Zou ie maar niet liever.,., maar néé.... néé.... 't kon niet-anders.hü moest toch eten.... En wie weet was 't morgenavond wel 'n beetje aiiders.misschien andere, wat nettere moppen 't VieJ z'n vrouw wal wat tegen, dat ie geen geld gevangen had.... maar alg-ze den krui- a'enier en bakker vertelde, dat ie de heele kern,uw eek speelde, kreeg ze wel 'n beetje orediet. Den volgenden avond was 't weer precies 't zelfde.donderend applaus na elke ge- meenigheid.En al maar weer achter elkaar die zalfde geniepige vuiligheden op 't geloof en de zedelijkheid. Niemand, die 'r iets van zei.... niemand.... Zirn alle mensehen dan zool Hoe meer suooes de komiek had, hoe pijn lijker trok de pianist ziiri mond samen en keek hulpeloos naar 't zi.ri n el ijk luisteren cue pu bliekBah, wat 'n volk..,. Allemaal lachende gezichtenslechts 'u enkele, die wat verlegen voor zich uit keek,... niemand, die iets zei.. niemand, die chm'smieoht 's uitfloot.... Hè.... 'n gulden zou ie 'r van z'n armoedje voor over gehad hebben, als 'n paar lui 'm 's flink zouden uitfluiten.... Verrukke- lük zou dat zü'nmaar néé.néé. Ze lachtenlachten met hoogroode gezich ten en klapten zich de handea zeer.Daar zaten kennissen van 'm, die voor netjes door gingen. niks.niks deden ze.klapten mee met de anderen...Niemand kwam 'm te hulp in de machteloosheid van z'n ellendige broodwinning. Twaalf uur moest er gesloten worden Maar stlkum bleef men wels n kwartiertje langer.... ook van avond wilae men t er op aanleggen.al0 de politie kwam waarschu- wen was 't vroeg genoeg. if aar de twaalfde alag was nog niet kond, of met n paai 'arde, schTillig-yaisciie slagen op de toeteen, brak qé pianist zün spel af, midden in een der vieze voordrachten.Met 'a ruk stond ie op en baande zich 'n. weg door de op eengepakte menschen in 't oéfé-chantant. sllen keken hem verbaasd aan. Togen den kastelein zei hij kort: ,,'t Is twaalf uur ben in me rseht om weg te gaan. Toen de pianist den anderen avond met kwam, zei de patroon tot eenige bezoc' era: „Zoo'n schoft van 'n pianistHat ie me zitten.'t is allemaal tuig, uat volk.wat 'n* geluk, dat 'k 'm nog geen cent heb uitbe taald. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 9