BINNENLAND VANOVERAL KERK EN SCHOOL "HANDEL EN WliVEBHEiD ORDE EN ARBEt SPANJE BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. De zevende Diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Wc VERKEER EN POSTERIJEN - teisburg dart er gedurende de laatste week meer dan 160 agenten der entente in Leahrbe- ina rijn genomen. Aan alle in St. Petersburg en Moekou toe nemende buitenlanders ia bü regeeringsbealuit verordend binnen 24 onr de stad te verlaten. daar rij andere rullen worden gearresteerd. De ïewestia meldt nog over den aanslag on ben in dat de vrouwen, die aan den aansla sr behben deelgenomen, - bijkans zijn gelyncht. SJeohts bet ttissoh en beide komen van ee ruige partijgenooten beeft zulks verhinderd. De ar beiders. die in groeten getale aan de vergade ring in de fabriek van Minheleon hadden deel genomen, gingen onder den indruk^ der gebeur tenissen nog lang niet ui teen. Het berioht van den moord verspreidde riek ©ogenblikkelijk door de geheele stad. Aangaande het door Reuter verspreide be-' richt van den dood van Lenin ia te bevoegdev plaatse niets bekend. Bii het Russische ge- rantscban in Perliin is een telegram ingeko men. volgens hetwelk de toestand van Lenir rioh verbeteid heeft. SPANJE CONFISCEERT EEN DUITSCH SCHIP. De „Petit Parisien" verneemt, dat de Spaansche regeering beslag heeft gelegd op een' Uuitsch schip als vergoeding voor het torp' deerea van de „Axeomendi". Het Spaan sche blad „Liboral" maakt een verklaring van minister Dato openbaar, waarin deze xeg.t, dat er niets gebeurd is, dat Spanje's neutraliteitspolitiek zou kunnen wijzigen. De in beslag te- nemen Duitache schepen zullen alleen gebruikt worden om in dienst der re geering olie en ijzer uit te voeren en katoen en petroleum aan te voeren. Het Britsche vakvereenigdngscongres is te Derby geopend; de voorzitter bepleitte ^en internationaal arbeiders- en «ocral istencon gres, ai veroordeelde hij de Duitsohe misdaden.' Bij een ontploffing in Odessa zijn een aan tal Oostenrijk-Hongaarsche officieren en man schappen om 't'leven gekomen. Belangrijke schade is aangericht. Een.voorstad ie gedeel telijk vernield. Het Zweedeche blad „Aftenbladet" bevat den brief van een Zweed uit de Vereenigde Sta ten. waarin staat, dat bii de allereerste liah- ting bijkans alle in de V. S. woonachtige bui tenlanders werden opgeroepen. Het Amerikaanache stoomschip „Cycdops" met 293 opvarenden, wordt als verloren be schouwt. Het aantal slachtoffers van de riwt-onltus- ten in Japan bedToeg in de prefectuur Osaka alleen 290, onder wie 162 poli tie- a gen ten en 30 soldaten. Bii ruim 300 menschen in de Westfaalsche «tad Kamen hebben aich vergiftigingsver- ■chünaeien voorgedaan na het gebruik van paarde vleeeoh. Acht patiënten zijn al overleden en van vele anderen ie de toestand hopeloos. Tang Han Ling, Chineesoh oud-ruin ia ter van on der wijs is vermoord door een Chinee- vciian barbier, die daarop zelf een einde aan zijn leven maakte. De Seeolo verneemt uit Parijs, dat da Fran- ache Minister van financiën een nieuw krediet van 16 milliard heeft aangekondigd voor de Voortzetting van den oorlog gedurende bet winterhalfjaar. De Havaaoorreepondent bij het Franeohe lager achat dat de Franachen sinds 18/7 76.900 •svangenen maakten en 700 kanonnen ver overden. trok hierop ook zijn derde Vervolgen* gaf Mr. Kraakman nog een toe lichting op zijn derde amendement op conclusie IV. Spr. zag gaarne samenwerking, opdat dan ook de mannen op de hoogte zouden zijn van hetgeen er in de vrouwenkringen gebeurt en zoo doende meer onderlinge waardeering in 't leven te roepen. Rector Möller is voor de idee van samenwer king met alle organisaties; hij kan zich niet ver eenigen met de opvatting van Mr. Kraakman, die voornamelijk zijn heil zoekt bij de K.S.A., die zelfs haar eigen mannen, niet in handen heeft. Mr. C. Telligen vindt ook, dat het amende ment eerder eenige verzwakking in het leven zou roepen. Mr. Kraakman zegt daarop, voornamelijk het oog te hebben gehad op de kleine centra, waar het moeilijk is, iets tot stand te brengen. K. S. A. en -vrouwenbonden mogen niet als concurrenten tegenover elkander staan. Eindelijk steit Mr. Kraakman voor, de wijziging in zijn amendement te brengen. Rector Möller kan ook hiermede niet accoord gaan. Mr. Kraakman amendement in. Mr. Telligen bracht in zijn slotwoord hulde aan Alkmaar en het Bisdom Haarlem. In de derde afdeeling (sociëteitzaal van de „Harmonie",) was ook vertegenwoordigd de Bond van R.-K. Ziekenverpleegsters. De vergadering werd door Dr. H. J. Damen geopend met den Chr. groet. Deze wees er op dat volgens het program rector P. Strcomer een amendement had ingediend op conclusie IV. Dit moet zijn op conclusie VI. Nadat dr. Da- men er op gewezen had, hoe de discussies te over waren, kreeg mej. M. Bonnike het woord. Bij de discussies in deze afdeeling verdedigde de heer T. G. Hooy uit Schoten zijn amende ment op conclusie II: De vrouw heett het recht zich door haar arbeid een menschwaardig be staan te verzekeren, daarbij als grondstelling aannemende, dat zij bij gelijkwaardigen arbeid nimmer door een lager loon als concurrente van den man op de arbeidsmarkt mag optreden. Spr. volstond met de verklaring, dat in den oorlogstijd vooral de vrouwen een groot per centage vormen van ret totaal verzekerden in de bedrijven. Dit geldt ook voor ons land, waar de vrouwenarbeid een geweldige uitbreiding Ter aanvulling van ons verslag van gisteren zij omtrent de verschillende vergaderingen als nog het volgende medegedeeld: In de eerste afdeeling (Café Mooy) opende de voorzitter de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de, talrijke opgekomenen. Het verheugde spr., dat de Katholiekendagen ia 't algemeen steeds drukker bezocht worden, ca vooral, dat er zoo groote belangstelling be toond wordt, nu liet belangrijke onderwerp „De Vrouw" aan de orde wordt gesteld. De hoop uitsprekende, dat de zegen, dezen morgen over dezen Katholiekendag afgesmeekt, moge nederdalen ook over deze belangrijke sec tie-vergadering, verklaarde spr. de sectie-verga- dering ais geopend. Waarna het woord werd verleend aan Dr. A- H. M. J- van Rooij, uit Heemstede. Het door Mr. H. P. fi. Kraakman ingediende amendement bij stelling III (den moed tot zelf verloochening) werd door den spreker overgeno men, omdat hij daarin slechts een als redac- tioneele verbetering bedoelde wijziging zag, en omdat hij daarmede een klein voorbeeldje geven wilde van „moed tot zelfverloochening". In de tweede afdeelingsvergadering (café Peperkamp) had een ietwat langer discussie over ingediende amendementen plaats. Voor de woorden „het vermijden van ergernis" jag Mr. Kraakman bij conclusie II gaarne een meer positief middel aangenomen, nl. zedigheid Om in de middelen van conclusie li de climax tl behouden, achtte spreker het nuttig bovenge noemde wijziging aan te halen. Pater Voets, Amsterdam, kan zich niet n^t de meening van Mr. Kraakman vereenigen. Spr. ia van oordeel, dat de conclusie moet worden aan gehouden, zooais rector Möller dit voorstelde. Ook rector Möller ontraadt aanneming van het amendement-Kraakman. En negatieve èn positieve middelen zijn noo- dig. Wanneer nu Mr. Kraakman een nieuw positief middel had aangegeven, dan zou spr. daarmee hebben kunnen meegaan. Naar aanleiding van het gesprokene, trekt Mr. Kraakman zijn amendement in. Ia conclusie III vindt Mr. Kraakman, dot de inleider een te hoogen eisch stelt door van de Sewone vrouw te vergen een „diepe'' kennis van et maatschappelijk vraagstuk. We hebben vrou wen noodig, die vooraan moeten staan, zegt pater Voets, en daarom moeten zij zich niet een diepe kennis verrijken. Rector Möller staat er op, dat de woorden „een diepe" aangehouden blijven. Het is beter, dat men wat hooger, dan wat te laag zoekt De door Mr. Kraakman voorgestelde wijziging werd door de vergadering met alger .meene stemmen verworpen, heeft ondergaan. Zal de vrouw het veroverde terrein na den oorlog weer vrijwillig prijsgeven of zal zij gaan onder de arbeidsmarkt? Wel wilde spr. in het loon eenige restrictie maken. Het arbeidsvermogen van de vrouw staht achter bij dat van den man. Dit is ook zoo in gezond heid en uithoudingsvermogen. Spr. ontwikkelde dit nader in verband met de beteeken is van loon voor gelijkwaardigen arbeid. Het radicaalste zou zijn, wanneer een speciaal terrein kon wor den aangewezen. Dit zal echter practisch wel moeilijk gaan. De vakorganisatie moet hier richting geven. De voorzitter wees er op, -dat er geen ernstig verschil bestaat tusschen het door de inleidster ontwikkelde en het amendement van den heer Hooy. Voorts wees spr. er o.m. op, dat wel dege lijk aan gelijkwaardig loon dient te worden ge dacht De heer A. A. van Hamersveld meende dat het in hoofdzaak gaat om het rechtvaardigheids beginsel. En dit ligt in het amendement van den heer Hooy. Prof. Aengenent wees eveneens op het recht vaardigheidsbeginsel. Er dient echter met méér rekening gehouden te worden: nl. met de strikte rechtvaardigheid, de sociale rechtvaardigheid en de naastenliefde. Dit dient ook bij staking in aanmerking te komen, eveneens in verband met de coöperatie lichtte spr. dit toe. De drie punten dienen bij alle sociale aange legenheden te worden overwogen. In het amen dement ia de rechtvaardigheid opgenomen. Het gevaar is echter, dat de twee andere gezichts punten Uit het oog verloren zijn. Aan vaders van groote gezinnen moet veel meer loon kunnen gegeven worden dan aan de ongehuwde, alleenstaande vrouw. Hun zouden kindertoeslagen (om maar één vorm te noemen) kunnen worden gegeven. Ook de naastenliefde km voor den patroon een voorname factor zijn. Uit deze oogpunten ligt in het amendement een gevaar voor de toekomst. Prof. Aengenent ontraadde daarom het amen dement aan te nemen. Ook de heer Middelhof ontraadde zulks, vooral.ook in verband met het loon van gehuwde en ongehuwde vrouwen. De heer Diepenbroek wilde evenmin om prac- tische redenen het amendement aannemen. Mevr. Picard wees er op, dat ook de ongehuw de vrouw voor meerderen kan moeten zorgen. Kapelaan Henning merkte op, dat gevraagd wordt, gelijk loon voor de vrouw voor haar eigen onderhoud. Bovendien moet de hoofdbestemming der vrouw in aanmerking worden genomen. Uit practische overwegingen achtte deze spr. het niet gewenscht om eendelijk loon te bepalen. De heer Hooy repliceerde. Hierbij legde spr. meer den nadruk op een norm-loon, waaronder het loon niet mag gaan. Ook voor de vrouw kan het noodig zijn, dat het loon gaat boven dien norm. Spr. hield vast aan zijn amendement en voegde er aan toe, dat het bedoelt het norm- loon. Prof. Aengenent wees nogmaals op het ge vaar, dat in onvolledigheid gelegen is. Het ge vaar blijft bestaan, ook al kent deze vergadering de bedoeling van den heer Hooy. De inleidster vereemgae zich niet met het amendement, omdat wel een conclusie, maar niet de toelichting onder teders oogen komt. Het amendement werd verworpen. Daarna lichtte mej. F. Peeters haar amende ment toe, om conclusie I, al- 3 te doen luiden: „Alleen voor de ongehuwde vrouw mag dc maat werkkring een ideaal zijn." Gok dit. amendement werd verworpen. Rector P. "Stroomer uit Amsterdam, stelde voor conclusie VI. al i te doen luiden„Om dit alles tot stancr te brengen, is organisatie noodig, welker verzorging de taak vooral van den R.-K, Vrouwenbond." Dit amendement werd overgenomen. Verder werden alle conclusion aangenomen. Te hal! 4 had in de groote zaal van de „Har monie" de algemeene vergadering plaats. Tot in de uiterste hoeken was de zaal gevuld toen Z. D. H. Mgr. Callier, binnengeleid door den voorz. van het Uitvoerend Comité, den heer O. Th. M. van den Bosch, de zaal betrad. Nadat een orkest onder leiding van den heer EL A. Maas eenige muzieknummers had ten gefioore gebracht, sprak de heer van den Bosch zijn welkomstrede uit, waarna door heel de ver- gadetfng staande het welkomstlied werd ge zongen. Toen vervolgens de heer Mr. j. N. J. E. Heer- kens Thijssen zijn openingsrede Bad gehouden, werd medegedeeld, dat er telegrammen van hulde- en trouw-betuiging waren gezonden aan Z. H. den Paus en aan H. M. de Koningin. Het telegram aan Z. H. den Paus luidde in Hollandsche vertaling: „Neergeknield aan de voeten van Uwe Hei ligheid, betuigen de Katholieken van het Bisdom Haarlem, met hun Bisschop in vergadering bij een te Alkmaar, hun kindërlijke hulde, en smee- ken Uwe Heiligheid wel Uwen Vaderlijken Zegen te willen verleenen. (get.) VAN DEN BOSCH, Voorz. Onder luid applaus der vergadering deelde de heer Heerkens Thijssen daarop mede, dat van Z. H. den Paus het volgende antwoord-telegram was ingekomen, gericht tot Z. D. H. den Bis schop van Haarlem: „De Heilige Vader heeft met groote welwil lendheid de kinderlijke hulde aanvaard en de betuiging van gehechtheid der Katholieken van het Diocees Haarlem, in vergadering vereenigd met Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid, en schenkt van heeler harte Zijnen zegen als onder pand der Goddelijke gunsten." (get.) Card. GASPARRI. Het telegram, gezonden aan H. M. de Ko ningin, luidde: „De leden van den Haarlemschen Katholie kendag, in grooten getale te Alkmaar met hun Bisschop vergaderd, brengen Uwe Majesteit hunne eerbiedige buide en de betuiging van hun onwankelbaren trouw Zij bidden God's rijksten zegen af over Uwe Majesteit en Haar Koninklijk Huis. (get.) VAN DEN BOSCH, Voorz. Nadat vervolgens gezamenlijk een lied, ge trokken uit het „Wilhelmus van Nassouwe", ge zongen was, deed de secretaris van. het Uitvoe rend Comité, de heer Mr. W. Qi. H. van Dillen, mededeeling van' de in de afdeelingsvergaderin- ?en aangenomen conclusiën, - en hield de Zeer érw. Heer O. C van Noort, pastoor te Am sterdam, zijne rede. Een langdurig applaus viel den gevierden spr. voor zijne schoone rede ten deel. Nog krachtiger klonk het applaus, toeneven later Z. D. H. Mgr. Callier zich van zijn zetel verhief en naar voren trad om de vergadering eenige woorden toe te spreken. „We zijn weer in Alkmaar terug, aldus sprak Monseigneur, in Alkmaar, de stad van waar wij lange jaren geleden uitgingen om meerdere Katholiekendagen te doen houden, tot verstevi ging en tot verinniging van ons Heilig Geloof. Met recht is er door de verschillende sprekers op gewezen, dat er sinds den vroeger te Alkmaar gehouden Katholiekendag véél* bereikt is. Mgr. schroomt niet te zeggen, dat er van de Katholiekendagen in Zijn Bisdom een hooger Katholiek leven is opgebloeid; daarom mag Jit met reden ode van dézen Katholiekendag verwacht worden; de gewijde spreker heeft uit hl het hier gesprokene en uit al het hier be- siotene een heel eigen indruk gekregen, en wel dézen: ctet de mannen, bij al him pogingen om wat meer recht te zetten in de steeds erger ontwrichte werelcL tot de ontdekking gekomen zijn, dat hunne krachten te kort schoten; Mgr. beschouwt heel dezen Katholiekendag als een hulpkreet tot de vrouwen. „O, helpt ons toch! Wij kunnen het alléén niet klaar spelen P Een luid applaus onderbrak hier de schoone toespraak. Dit applaus zoo vervolgde Mgr. ver heugt mijilc hoop, dat ook de vrouwen hierbij mee-geapplaudisseerd hebben, dat zij getoond hebben mijne woorden-te begrijpen, en dat ver trouwen gesteld zal mogen worden in de vrou wen van tegenwoordig. Mochten alle moeders het goed begrijpen, dat zij moeten heerschen in haar huis, en dat daar niet de kinderen de baas mogen spelen; 't is moederis taak, den kinderen te leeren, gaarne te gehoorzamen aan moederis liefdevol gegeven be velen. Door moederis vroom optreden zal de zoon leeren, eerbied te koesteren voor de- vrouw, daardoor zal de dochter leeren van de moeder, hoe zij haar eer moet hóóg houden. Een moeder heeft de kracht om aan haar zoon mannen-adel en aan haar dochter vrouwen-eer te schenken. Moge déze kreet over heel het Bisdom weer klinken: „Helpt ofl«, o vrouwen, om ons goede kinderen te kweeken," dan zullen wij niet alleen goede vrouwen, maai ook goede mannen krij gen." De zaal daverde yan 't applaus na deze schoone woorden. Mr. Heerkens Thijssen sloot hierna met een woord van dank en opwekking den Katholieken dag, waarna Mgr. over de neergeknielde menigte zijn bis9choppelijken zegen uitsprak én al zegenend de zaal verliet. Het turtvervoer uit O.v.e.r.ij-B.e.L Met den turfafvoer uit de Overijselsche ve nen gaat het de laatste dagen niet naar' wensch, zegt de „N. Rott. Ctet." De regee ring wilde het tarief, door den Schippers- bond in Febr. j.l. vastgesteld, op 26 Au gustus doen ingaan. De schippers een honderdtal vragen thans echter 20 pöt. duurtebijslag en. varen uit. De pogingen, aan gewend om het geschil bij te leggen, zijn mislukt. W e ts o n t w e rp i n g e tr o k k e n. Bij brief van 80 Augustus 1918 heeft de minis ter van L., N. en H. aan de Tweede Kamer medegedeeld, flat de Kroon machtiging heeft verleend tot intrekking van het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Distributie- wet 1916. Minister Poethuma horvat zijn werkzaamheden. Naar het corr.-bureau bericht, wordt de Minister van L., N. en H. hedenavond te 's Hage verwacht, om Woens dag zijn werkzaamheden aan het departe ment te hervatten. De prijzen van roggb en rogge meel. De minister van Landbouw enz., heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat zijne circulaire betreffende rogge van 15 Oct. 1917, ten aanzien van de prijzen moet worden ge wijzigd in verband met deQ, boogeren prijs, welke ingevolge zijne bescnikking van 14 Augustus j.l. aan de landbouwers voor rogge wordt betaald. Dientenge vol go is de inkoop prijs van rogge bedoeld in 8 der Dis- tributiewet 1916 door den minister gesteld op f 28.50 per 100 Kg. Het' verschil van dezen prijs en den prijs ran f 10.50, voor welken de rogge evenals vroeger aan, de bakkers geleverd dient te worden, zijnde f 18 per 100 Kg., zal voor een tiende door de gemeenten, voor negen tiende door het! Rijk moeten worden bijgo ot- De maximum-inkóopsprijs van rogge meel, bedoeld in art. S voornoemd is gestéld op f 29.25 per 100 Kg. HuldeblijkaanH. M. de Koningin. Aan H. M. de Koningin werden op Hare verjaardag bloemstukken aangeboden door de Engelsche Roode Kruisvereeniging te 's^Jravenhage en door de Y. M. O. A. (Young Men Christian Association) alsmede door Ge neraal Bruce hoofd van de Engelsche gcin- terneerde officieren en door alle geïnterneer de Engelsche officieren. Het arbeidsconflict bij de Ned. Scheepsbouw Mij. In den toestand in zake het conflict bij de Ned. Scheepsbouw Mij. is, naar wij vernemen, tot dusver nog geen verandering gekomen. De onderhande lingen staan op het doode.puat, terwijl het bedrijf gedeeltelijk is stopgezet. De Kabinetscrisis. De hoefijzer-cor respondent van het Hbld., die dezer dagen een lijstje heeft gegeven van de nieuwe mi nisters, handhaaft de gegeven namen, maar voegt er nog bij de heer de Geer, alsver- moedelijk aanstaand minister van het nieuwe Departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. L De trambotsing bü Muider- berg. Naar wii vernemen, zün de gewonde broeriers van Dam Zondagavond oer zieken auto naar het Willielminaaastbuis vervoerd. De oudste heeft drie verschillende breuken in het rechterbeen, termiii de enkel zwaar ge kneusd i». De jongste heeft vüf fracturen. Het heup been is in elkander gedrukt evenals het dijbeen. Ook de enkel is ernstig gekneusd. De duur tebüe lag aan Rijksamb tenaren. Op de vragen, van den lieer J. ter Laan, betreffende het geven van voorschot aan Rijksambtenaren en beambten op de over 1918 te verwachten salarisverhooging, heeft de minister van Financiën geantwoord, dat voor zoover zulks van ziin departement afhankelijk is, de uitbetaling van d enderden termijn van den duurtebijslag over 1918 zooveel mogelijk zal worden vervroegd. Echter zal. het niet mogelijk zün deze uitbe taling nog in de eerste dagen van Soptmber 1918 te doen plaats hebben. Het vervoer van oude hanen en hennen. Het Rijksbureau voor pluim vee en eieren deelt mede: In de „Staatscourant" van 22. Augustus j.l. kwam oene Miniaterieoelo beschikking voor. houdende mededeeling. dat het vervoer van oude hanen en oude hennen verboden is. Door deze beschikking, welke om redenen Van admindetraticven aard werd herplaatst, zijn velen inde meening gebracht dat in de thans bestaande regeling, volgens welke het vervoer vrij kan plaats hebben, wiizising is gebracht. Dit is echter niet het geval. Het vervoer van oude hanen en oude hennen is en bliift vrii tot 15 September, op welken datum het onherroepelijk zal worden gesloten. R ij kskleeding voorziening. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voed- «ehroorziening meldt: Inrichtingen., die confectie vervaardigen, zullen wel doen. zoo dit nog niet is geschied, onverwijld, bij de Rij kskleederv oorziening, GouxWcshiO Sirbgföl 70» to R ottor-cLam. formulWen aan te vragen, die moet eninenden om voor het verwerken van verschillende kleedingetuk- ken voor de Riikekleedingvoorzien ing in aan merking te kunnen komen. Op aanvragen die na 6 September a-a. inkomen, kan alleen bij eeen mogelijke tweede verdeeling van werk worden gelet. Houders van courante stukgoederen, ge schikt voor kleeding en liggende in Engeland, kunnen diee onder raider overeen te koen voor waarden verkoopen aan die Eijkskleedingvoor- rienang, met welke zü zich daarvoor dan in verbinding moeten «tellen- De directeur der R. K. V. is hervoor, na vooraf ingezonden aanvrage, te speken op Maandag 9 en Dinsdag 10 September aa. Tea einde mogelijk te voe ren onderhandelingen snel te doen verloopen, zal men wel doen die aanvrage, vergezeld te doen gaan van eene nauwkeurige omschrij ving der goederen, zoowel wat prijs en Qiiali- tit betreft, en van eenige kleine stalen. RetNed. professoraat le Londen. Do N. R. Cl. verneemt' uit Londen, dat het besluUr van het fonds voor een leerstoel in het Nederiandsch aan de Universiteit te Lon den nog giften ontvangen heeft van 1000 pond van den Rotterdamschen Lloyd en van 200 pond van de firma Van den Bergh Ltd., te Rotterdam. Het Hbl. spreekt nog van een gift van 1000 pond van de Stoom vaart-Mij; Nederland. Wedden in Ministers. Men schrijft ons uit 's GravenhageBookmaker-offices zijn er niet meer. De paarden rennen niet in deze tijden, maar nochtans wedt men op het oogenblik algemeen. De groote socië teiten zijn de wed-centra., en nu men geen f 1000 op een harddraver kan zetten, is het onschuldig hoofd van een aanstaand minis ter hiel' goed voor. Men wedt in de eerste plaats in combina ties. Een Rechtech kabinet geeft men nog steeds de meeste kansen. Treub en zijn ad- judaiiter^ mogen bij de schoolmeesters en ïïuhrkolen met ingang van 1 September ver< hoogd van f 40—f 85 per ton (Schiff Enter), dus exclusief de transportkoeten. De financieele positie onzer gasfabrieken' en industrieels ondernemingen gaat een steeds meer zorgelijke toekomst tegemoet. De lading van de „Maasstroom,\ Volgens te 's Hage ontvangen bericht is gisteren het stoomschip „Maasstroom" te Amsterdam binnengekomen met ladingen uit door Engeland gerequireerde schepen en wel uit de „Thalia" kurk en kurkafval; uit do „Tellus" gedroogde kruiden en wortelen; uit de „Lombok" thee, koffie en tabak. Neder I. arbeiders naar En gel Md. Uit de omgeving van Winschoten trokken On langs een viertal arbeiders uit de aardappel industrie naar Engeland, om aldaar leiding to geven bij den aanbouw van aardappel meelfabrieken. Thans zijn nog een tiental arbeiders uitgenoodigd naar Engeland te ko men, 2e zullen eerstdaags vertrekken. Smokkelen. Naar wij vernemen, blijft het Centraalstation te Utrecht, hel Dorado voor naar smokkelwaar speurende commie zen. Weder werden partijen van 26, 50 en 120 eieren, die in koffertjes vervoerd wer den, in beslag genomen, terwijl voorts 15 K.G. boter, welke door een pensionhouder uit Zandvoort en 40 K.G. tarwebloem, welke door 'n pensionhouder uit Zeist, in koffer tjes verpakt, werden vervoerd, aangehou den werden. 'ioirat. to dar; Hit de tie te M de ,'tomm- Z c f tol in g* Wam Ver dm M a a t# bezig ®en t -toiller 1 tos trs lo STANDBEELD VAN HET H. HART. Omtrent de plechtige intronisatie van het H. Hart van Jezus op het Marktplein te Kerkrado, verneemt „de Tijd" dat door bur gemeester Habets de onthulling van het standbeeld zal plaats hebben. De feestrede zal worden uitgesproken door den weleerw pater Rottier, Redemptorist. Z. D. H. de Bisschop van Roermond zal het beeld inze genen en tot de geloovigen het woord rich ten. Aan den stoet zullen ongeveer 50 ver- eenigingen deelnemen, opgeluisterd door .praalwagens, voorstellende Geloof, Hoop en Liefde en door een zevental muziekkorpsen. De 6traten zullen versierd worden en de stoet zal door de kom en Bleijerheide trek ken. Z. D. H. Mgr. Schrijnen zal na het voor bijtrekken van den stoet, zich er bij aanslui ten. Hopelijk zal ook de Commissaris der Koningin aanwezig zijn. Op den vooravond van het feest (8 Sept.) zullen de klokken van al de kerken en kloos ters gedurende een uur worden geluid. Op den feestdag algemeene H. Communie en onder de plechtige Hoogmis van 10 uur feestpreek. Des avonds Lof met Te Deum en ten slotte feestelijke bijeenkomst in het Patronaat met eeu uitgezocht programma. Adreskaarten voor pakkette.n. De directeur-generaat der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat met ingang van 1 October a.s. als in het internationaal ver keer ook in het binnenlandsch verkeer een zelfde adreskaart voor ten hoogste 3 gelijk tijdig te verzenden gelijke pakketten van denzelfden geadresseerde mag worden gebe zigd, en voorts, dat van denzelfden datum of steeds bij elk postpakket met aangegeven waarde of mpt verrekening een adreskaart moet zijn gevoegd. Verzending van meer dere pakketten met aangegeven waarde of met verrekening bij één adreskaart zal der halve niet meer, zijn toegelaten. de werklieden hebben afgedaan, de societeita- g as ten dwepen nog met liem, een combinatie waarin Treub of Mr. van Leeuwen de leiding zou hebben en waaraan tevens mee zouden doen de heeren Zimmerman, Heemskerk en enkele secretarissen-generaal, vindt men lang zoo gek niet. De Economische Bond heeft zoo n combinatie vurig begeerd, en het feit, dat die Economische Bond het niet meer dan tot drie leden in de nieuwe Kamer.kon brengen, is voor de politieke tinnegieters geen bezwaar. CRISIS AAN GELEGENHEDEN. Oostenrijksch e kinderen. Do bla den, te Weenen, die over de terugkomst van de in Nederland met vacantie vertoefd hebbende Ooetenrijkscho kinderen schrijven, zijn vol lof en dankbaarheid over bet ver blijf teler te lande en de bewezen gastvrij? heid der Oostenrijksoho kinderen. Alle kin deren zijn, niettegenstaande de lange en ver moeiende reis, in uitnemenden gezondheids toestand aangekomen en zijn bijnsi zonder uitzondering veel dikker geworden. De kettinghandel. Te TVoensel(N.B.) ia 85.000 Kg. groene zeep onder een ket- tingteandelaar berustend, in beslag genomen. Y.erhooging der kolenprljzen?, M*$. Naar de verneemt is de prij's DE R.-K. DRANKBESTRIJDING IN NEDERLAND. Sobriëtas heeft onder bovenstaanden titel eek joekje uitgegeven, dat de belangstelling verdient van allen, die zich voor drankbestrijding inieres- seeren, maar vooral ook van de buitenstaanders. Het is het z.g. „Blauwe Maandboek" van Sobriëtas, dat door de propagandisten in de maand September (de Blauwe Maand) allerwe gen ten verkoop zal worden aangeboden. Op de eerste pagina prijkt de foto van Z. H. Paus Pius X, Die op 23 April 1914 Zijn goed keuring en zegen schonk aan de Kath. Drank- bes trijdingsvereenigingen. Verder bevat het een keur van gedegen artike len van drankbestrijders van naam, zooals Ch. Ruijs de Beerenbrouck, P. A. Rijken O. P., Dr. Alph. Ariëns, L Simons, P. Marius Lamers O. F. M., J. L. v. Mulukom, A. Kokshoorn, P. Ildefonsus, M. Verhoeven en E. v. Berkel. Ver der vinden we de beeltenis van Z. E. Kard. Mer rier, beschermheer der I, K. V, t h. A. en vele andere foto's. Snelle en groote vermeerda- ring. Het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat op 1 Januari 1914 een ledental van 11,023 leden bezat, was op 1 Juli 1918 aangegroeid tot 38,906 leden. Blijft die groei in de tweede helft van 1918 aanhouden, dan is er kans dat het ledental op 1 Januari 1919, meer da« 50,000 leden zal bedragen, Een Tomaten-piipl a. Tomaten zünl lekkere en voedzame vruchten. Eeu tomaten- slaatje 1b wel te freq-uenteeren. evenala een smakelijk toebereid tomaten-soepje. Nu sohütnt deze vrucht, waarschijnlijk int dankbaarheid voor de waardeerin-f?, het mensohdom, althanS het mannelijk gedeelte van het meneohdom. een derde versnaperinai te willen leveren. Ten minste, een Franecshe apotheker heeft uitste venden, dat de bladeren der tomatenplant Je tabak op een uitstekende wüze vervangen. He* rooken van tomaten-bladeren moet haast niet te ondorecteeaden rijn van de smaak van eeö Sumatra-sigaartje. Ook de lucht doet niet den ken aan turfwalm of iets dergelijks, inaar aan echte geurige Havanna. Bovendien is de be werking wel de meest gemakkelijke. De blade ren der tomatenplant behoeven slechts ze~ droogd te worden, gewoon gedroogd, hitte of andere warmte is niet eens w>o 1 gewoon gedroogd in de schaduw is al vot^ der de. Dus. eerst een tomaten-soepje, dan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 2