BINNENLAND OVERAL BERICHTEN VAN I TOT 5 REGELS. De zevende Diocesane Katholiekendag m het Bisdom Haarlem. KERK EN SCHOOL HANDEL EN NiiVERHEiD ORDE EN ARBEi SPANJE Ter aanvulling van ons verslag van gisteren omtrent de verschillende vergaderingen als nog het volgende medegedeeld: In de eerste afdeeling (Café Mooy) opende de voorzitter de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de talrijke opgekotnenen. Het verheugde spr., dat de Katholiekendagen in 't algemeen steeds drukker bezocht worden, ca vooral, dat er zoo groote belangstelling be toond wordt, nu het belangrijke onderwerp „De Vrouw" aan de orde wordt gesteld. De hoop uitsprekende, dat de zegen, dezen morgen over dezen Katholiekendag afgesmeekt, moge nederdalen ook over deze belangrijke sec tie-vergadering, verklaarde spr. de aectie-verga- Uenng als geopend. Waarna het woord werd verleend aan Dr. X H. M. J. van Rooij, uit Heemstede. Het door Mr. H. P. fi Kraakman ingediende, amendement bij stelling III (den moed tot zelf verloochening) werd door den spreker overgeno men, omdat hij daarin slechts een ala redac tion eeie verbetering bedoelde wijziging zag, en pnviat hij daarmede een klein voorbeeldje geven vilde van „moed tot zelfverloochening", la de tweede afdeelmgsvergadenng (café Peperkamp) had een ietwat langer discussie tmx ingediende amendementen plaats. Voor de woorden „het vermijden van ergernis" <ug Mr. Kraakman bij conclusie II gaarne een neer positief middel aangenomen, al. zedigheid. Om in de middelen van conclusie U dadanax |i behouden, achtte «preker het nuttig bovenge- awnvtp vjiziging aan te halen. Pater Voets, Amsterdam, kan zich niet met de P^rrana van Mr. Kraakman vereemgen. Spr. is van oordeel, «lat de conclusie moet worden aan gehouden, z*»ai3 rector Möller dit voorstelde. Ook rector Möller ontraadt aanneming van het flnwuWipm-Kraakman. En negatieve èn positieve middelen zijn noo- dig Wanneer nu Mr. Kraakman een nieuw positief middel had aangegeven, dan zou spr. daarmee hebben kunnen meegaan. Naar aanleiding van het gesprokene, trekt Mr. Kraakman zijn amendement kr In conclusie III vindt Mr. Kraakman, dat de fad eider een te hoogen etsch stelt door van de gewone vrouw te vergen een „diepe" kennis van bet maatschappelijk vraagstuk. We hebben vrou wen noodig, die vooraan moeten staan, zegt pater Voets, en daarom moeten zij rich met een dime kennis verrijken. Rector Möller staat er op, dat de woorden „een diepe" aangehouden blijven. Het is beter, dat men wat hooger, dan wat te zoekt De door Mr. Kraakman voorgestelde werd door de vergadering met algs- verworpen. Vervolgens gaf Mr. Kraakman nog een toe lichting op zijn derde amendement op conclusie IV. Spr. zag gaarne samenwerking, opdat dan ook de mannen op de hoogte zouden zijn van hetgeen er in de vrouwenkringen gebeurt en zoo doende meer onderlinge waardeering in 't leven te roepen. Rector Möller is voor de idee van samenwer king met alle organisaties; hij kan zich niet ver eenigen met de opvatting van Mr. Kraakman, die voornamelijk zijn heil zoekt bij de K.S.A., die zelfs haar eigen mannen niet in handen heeft. Mr. C. Telligen vindt ook, dat het amende ment eerder eenige verzwakking in het leven zou roepen. Mr. Kraakman zegt daarop, voornamelijk het oog te hebben gehad op de kleine centra, waar het moeilijk is, iets tot stand te brengen. K. S. A. en vrouwenbonden mogen niet als concurrenten tegenover elkander staan. Eindelijk ■stelt Mr. Kraakman voor, de wijziging in zijn amendement te breógen. Rector Möller kan ook hiermede niet accoord gaan. Mr. Kraakman trok hierop ook zijn derde amendement in. Mr. Telligen bracht in zijn slotwoord hulde aan Alkmaar en het Bisdom Haarlem. In de derde afdeeling (sociëteitzaal van de „Harmonie",) was ook vertegenwoordigd de Bond van R.-K. Ziekenverpleegsters. De vergadering werd door Dr. H. J. Damen geopend met den Chr. groet. Deze wees er op dat volgens het program rector P. Stroomer een amendement had ingediend op conclusie IV. Dit moet zijn op conclusie VI. Nadat dr. Da- men er op gewezen had, hoe de discussies te over waren, kreeg-mej. M. Bonnike het woord. Bij de discussies ia deze afdeeling verdedigde de heer T. G. Hooy uit Schoten zijn amende ment op conclusie II: De vrouw heelt het recht zich door haar arbeid een menschwaardig be staan te verzekeren, daarbij als grondstelling aannemende, dat zij bij gelijkwaardigen arbeid nimmer door een lager loon als concurrente van den man op de arbeidsmarkt raag optreden. Spr. volstond met de verklaring, dat in den oorlogstijd vooral de vrouwen een groot per centage vormen van iet totaal verzekerden in de bedrijven. Dit geldt ook voor ons land, waar de vrouwenarbeid een geweldige uitbreiding heeft ondergaan. Zal de vrouw het veroverde terrein na den oorlog weer vrijwillig prijsgeven of zal zij gaan onder de arbeidsmarkt? Wel wilde spr. in het loon eenige restrictie maken. Het arbeidsvermogen van de vrouw staat achter bij dat van den man. Dit is ook zoo in gezond heid en uithoudingsvermogen. Spr. ontwikkelde dit nader in verband met de beteekenis van loon voor gelijkwaardigen arbeid. Het radicaalste zou zijn, wanneer een speciaal terrein kon wor- den aangewezen. Dit zal echter practisch wel moeilijk gaan. De. vakorganisatie moet hier richting geven. De voorzitter wees er op, dat er geen érnstig verschil bestaat tusschen het door de inleidste'r ontwikkelde en het amendement van den heer Hooy. Voorts wees spr. er o.m. op, dat wel dege lijk aan gelijkwaardig loon dient te worden ge dacht De heer A. A. van Hamers veld meende, dat het in hoofdzaak gaat om het rechtvaardigheids beginsel. En dit ligt ia het amendement van den heer Hooy. Prof. Aengenent wees eveneens op het recht vaardigheidsbeginsel. Ex «heat echter met méér rekening gehouden te worden: nl. met de strikte rechtvaardigheid, de sociale rechtvaardigheid en de naastenliefde. Dit dient ook bij staking ta aanmerking te komen, eveneens In verband met de coöperatie lichtte spr. dit toe. De drie puntep dienen bij alle soriale aange legenheden te worden overwogen. In het amen dement ia de rechtvaardigheid opgenomen. Het gevaar is echter, dat de twee andere gezichts punten uit het oog verloren zijn. Aan vaders van groote gezinnen moet veel meer loon kunnen gegeven worden dan aan de ongehuwde, alleenstaande vrouw. Hun zouden kindertoeslagen (om maar één vorm te noemen) kunnen worden gegeven. Ook de naastenliefde kan voor den patroon een voorname factor zijn. Uit deze oogpunten ligt in het amendement een gevaar voor de toekomst. Prof. Aengenent ontraadde daarom het amen dement aan te nemen. Ook de heer Middelhof ontraadde zulks, vooral ook in verband met het loon van gehuwde en ongehuwde vrouwen. De heer piepenbroek wilde evenmin om prac- tiache redenen het amendement aannemen. Mevr. Picard wees er op, dat ook de oügehtrw- <Je vrouw voor meerderen kan moeten zorgen. Kapelaan Henning merkte op, dat gevraagd wordt, gelijk loon voor de vrouw voor haar eigen onderhoud. Bovendien moet de hoofdbestemming der vrouw fai aanmerking worden genomen. Uit practisdie overwegingen achtte deze spr. het niet gewenscht om een gelijk loon te bepalen. De heer Hooy repliceerde. Hierbij legde spr. meer den nadruk op een norm-loon, waaronder het loon niet mag gaan. Ook voor de vrouw kan het noodig zijn, dat het loon gaat boven dien norm. Spr. hield vast aan zijd amendement en voegde er aan toe, dat het bedoelt het norm- looü. Prof. Aengenent wees nogmaals op het ge vaar, dat in onvolledigheid gelegen is. Het ge vaar blijft bestaan, ook al kent deze vergadering d* bedoeling van den heer Hooy. De inleidster vereenigde zich niet met het amendement, omdat wel een conclusie, maar niet de toelichting onder ieders oogen komt. Het amendement weid verworpen. Daarna lichtte mej. F. Peetere haar amende ment toe,*om conclusie I, al. 3 te doen luiden: „Alleen voor de ongehuwde wouw mag de maat- sriiappelijke werkkring een ideaal zijn." Ook dit amendement werd verworpen. Kector p. stroomer uit Amsterdam, stelde voor condisie VI al. 1 te doen luiden: „Om dit alles tot stand, te brengen, is organisatie noodig, welker verzorging de taak is vooral van den R.-K. Vrouwenbond." Dit amendement werd overgenomen. Verder werden alle COflclusiën aangenomen. meen: s Te half 4 had in de groote zaal van de „Har monie" de algemeene vergadering plaats. Tot in de uiterste hoeken was de zaal gevuld, toen Z. D. HL Mgr. Callier, binnengeleid door den voorz. van het Uitvoerend Comité, den heer U. Th. M. van den Bosch, de zaal betrad. Nadat een «ykest onder leiding van den heer H. A. Maas eenige muzieknummers had ten gehoore gebracht, sprak de heer van den Bosch zijn welkomstrede uit, waarna door heel de ver gadering staande het welkomstlied werd ge zongen. Toen vervolgens de heer Mr. j. N. J. E. Heer- kern Thijssen zijn openingsrede fifad gehouden, werd medegedeekL dat er telegrammen van hulde- en trouw-befuiging waren gezonden aan Z. H. den Paus en aan H. M. de Koningin. Het telegram aan Z. H. den Paus luidde in Hollandsche vertaling: „Neergeknield aan de voeten van Uwe Hei ligheid, betuigen de Katholieken van het Bisdom Haarlem, met hun Bisschop in vergadering bij een te Alkmaar, htm kinderlijke hulde, en smee- ken Uwe Heiligheid wel Uwen Vaderlijken Zegen te willen -verleenen. (get.) VAN DEN BOSCH, Vóorz. Onder luid applaus der vergadering Meelde de heer Heerkens Thijssen daarop mede, dat van Z. H. den Paus het volgende antwoord-telegram "was ingekomen, gericht tot Z. D. H. den Bis schop van Haarlemt „De Heilige Vader heeft met groote welwil lendheid de kinderlijke hulde aanvaard 'en de betuiging van gehechtheid der Katholieken van het Diocees Haarlem, in vergadering vereenigd met Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid, en schenkt van heeler harte Zijnen zegen als onder pand der Goddelijke gunsten." (get Card. GASPARRI. Het telegram, gezonden aan H. M. de Ko ningin, luidde: „De leden van den Haarlemschen Katholie kendag, in grooten getale te Alkmaar met hun Bisschop vergaderd, brengen Uwe Majesteit hunne eerbiedige hulde en de betuiging van hun onwankelbaren trouw Zij bidden God's rijksten zegen af over Uwe Majesteit en Haar Koninklijk Huis. (get.) VAN DEN BOSCH, Voorz. Nadat vervolgens gezamenlijk een lied, ge trokken uit het „Wilhelmus van Nassouwe", ge zongen was, deed de secretaris van het Uitvoe rend Comité, de heer Mr. W. Ch. H. van Dillen, mededeeling van de in de afdeelingsvergaderin- fen aangenomen conclusiën, en hield de Zeer erw. Heer O. C van Noort, pastoor te Am sterdam, zijne rede. Een langdurig applaus viel den gevierden spr. voor zijne schoone rede ten deel. Nog krachtiger klonk het applaus; toen even later Z. D. H. Mgr. Callier zich van zijn zetel verhief en naar voren trad om de vergadering eenige woorden toe te «preken. „We zijn weer ta Alkmaar terug, aldus sprak Monseigneur, in Alkmaar, stad van waar wij lange jaren geleden uitgingen om meerdere Katholiekendagen te doen houden, tot verstevi ging en tot verinniging van ons Heilig Geloof. Met recht is er door de verschillende sprekers op gewezen, dat er stads den vroeger te Alkmaar gehouden Katholiekendag véél bereikt is. Mgr. schroomt niet te zeggen, dat er van de Katholiekendagen ta Zijn Bisdom een hooger Katholiek leven is opgebloeid; daarom mag Jit met reden ook van dezen Katholiekendag verwacht worden; de gewijde spreker heeft uit hl het hier gesprokene en uit al het hier be slotens een heel eigen indruk gekregen, en wel dézen: dat de mannen, bij al hun pogingen om wat meer recht te zetten in de steeds erger ontwrichte wereld, tot de ontdekking gekomen zijn, dat hunne krachten te kort schoten Mgr. beschouwt heel dezen Katholiekendag als een hulpkreet tot de vrouwen. „O, helpt ons tochl Wij kunnen het alléén niet klaar spelen F Een luid applaus onderbrak hier de schoone Dit applaus zoo vervolgde Mgr. ver heugt mijik: hoop, dat ook de vrouwen hierbij mee-geapplaudisseerd hebben, dat zij getoond hebben mijne woorden te begrijpen, ca dat ver trouwen gesteld zal mogen worden ta de wou wen van tegenwoordig. Mochten alle moeders het goed begrijpen, dat rij moeten heersdien in haar huis, en dat daar met de kinderen de baas mogen spelen; 't is moederis taak, den kinderen te leeren, gaarne te gehoorzamen aan moeder"» liefdevol gegeven be velen. Door moeder*» vroom optreden zal de zoon leeren, eerbied te koesteren voor de vrouw, daardoor zal de dochter leeren van de moeder, boe zij haar eer moet hóóg houden. Een moeder heeft de kracht om aan haar zoon mannen-adel en Mn haar dochter wouwen-eer te schenken. Moge déze kreet over heel het Bisdom weer klinken: „Helpt oqs, o wouwen, om ons goede kinderen te kweeken," dan zullen wij niet alleen goede vrouwen, maar ook goede mannen krij gen." De zaal daverde van f applaus na deze schoone woorden. Mr. Hearken® Thijssen sloot hierna met een woord van dank en opwekking den Katholieken dag, waarna Mgr. over de neergeknielde menigte zijn bisschoppelijken zegen, uitsprak en al zegenend de zaal verliet. Het turfvervoer uit Ó.v.e.r.ij.s.e.L Met den turf afvoer uit de Overijselache ve nen gaat hot de laatste dagen niet naar wen8ch, zegt de „N. Rott. Crt." De regee ring wilde het tarief, door den Schippers- bond in Febr. J.L vastgesteld, op 26 Au gustus doen ingaan. De schippers een honderdtal vragen thans echter 20 pOt. duurtebijslag en varen uit. De pogingen, aan gewend om het geschil bij te Leggen, lij n mislukt. t' Wetsontwerp ingetrokken. Bij brief van 80 .Augustus 1818 heeft de minis ter van L., N. en EL aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Kroon machtiging heeft verleend tot intrekking van het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Distributie- wet 1916. Miuister Posthum» h' er vat z ij n werkzaamheden. N&»r het corr.-bureau bericht, wordt de Minister van L., N. en Tl. hedenavond te 'a Hage verwacht, <un woens dag zijn werkzaamheden aan "e* departe ment te hervatten. De prijzen van rog go en rogge- m e e 1. De minister van Dondbouw_e®z., heeft aan. de burgemeesters medegedeeld, dat zijne circulaire betreffende rogge van 16 Oct. 1917, ten aanzien van de prijzen moet worden ge wijzigd in verband met den hoogeren prijs, welke ingevolge zijne beschikking van 14 Augustus j.L aan de landbouwers voor rogge wordt betaald. Dientengevolge is de inkoop prijs vau rogge bedoeld in 8 der Dis- tributiewet 1916 door den minister gesteld op t 28.60 per 100 Kg. Het verschil van dezen prijs en den prijs van f 10.60, voor welken de rogge evenals vroeger aan. de bakker» geleverd dient te worden, zijnde f 18 per 100 Kg., zal voor een tiende door de gemeenten, voor negen tiende door het Rijk moeten worden bnjge- pest. De maximnm-inkooppprijB van rogge meel, bedoeld in art'. 8- voornoemd is gesteld Ruhrkolen met ingang van" 1 September ver< hoogd van f 40—f 85 per ton (Bchiff Ruhr), dus exclusief de transportkosten. De financieele positie onzer gasfabrieken' en industrieelo ondernemingen gaat een steeds meer zorgelijke toekomst tegemoet. De lading van de „Maasst'room,\ Volgens te 's Hage ontvangen bericht is gisteren het stoomschip „Maasstroom" te Amsterdam binnengekomen met Ladingen uit door Engeland gerequireerde schepen en wel uit de „Thalla" kurk en kurkafval; uit de „Tellus" gedroogde kruiden en wortelen; uit de „Lombok" thee, koffie en tabak. Neder 1. arbeiders naar Engeland. Uit de omgeving van Winschoten trokken on langs een viertal arbeiders uit de aardappel industrie naar Engeland, om aldaar leiding to geven bij den aanbouw van aardappel meelfabrieken. Thans zijn nog een tiental arbeiders uitgenoodigd naar Engeland te ko men. Ze zullen eerstdaags vertrekken. Smokkelen. Naar wij vernemen, blijft het Centraalstation te Utrecht, hel Dorado voor naar smokkelwaar speurende commie zen. Weder werden partijen van 2~6, 50 en 120 eieren, die in koffertjes vervoerd wer den, in beslag genomen, terwijl voorts 15 K.6. boter, welke door eeji pensionhouder uit Zandvoort en 40 K.G. tarwebloem, welke door 'n pensionhouder uit Zeist, in koffer tjes verpakt, werden vervoerd, aangehou den werden. op f 29.25 per 100 Kg Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Aan H. M. de Koningin werden op Hare verjaardag bloemstukken aangeboden door de Engelsche Roode Kruisvereeniging te '8 Gravenhage en door de Y. M. A. (Young Men Christian Association) alsmede door Ge neraal Bruce hoofd van de Engelsche geïn terneerde officieren en door alle geïnterneer de Engelsche officieren. Het arbeidsconflict bij de Ned. Scheepsbouw Mij. In den toestand in zake het conflict bij de Ned. Scheepsbouw Mij. is, naar wij vernemen, tot dusver nog geen verandering gekomen. De onderhande lingen staan op het doode punt, terwijl het bedrijf gedeeltelijk is stopgezet. De Kabinetscrisis. De hoefijzer-cor respondent van het Hbld., die dezer dagen een lijstje heeft gegeven van de nieuwe mi nisters, handhaaft de gegeven namen, maar voegt er nog bij de heer de Geer, alsver- moedelijk aanstaand minister van het nieuwe Departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. t. De tramboteiuR bij Muider- berg. Naar wij vernemen, zijn de eewonde broeders van Dam Zondagaivcmd dot zieken auto naar het Willielminae-astihuie vervoerd. CRISIS AAN GELEGENHEDEN. OostenrijkBche kinderen. De bla den, te Weenen, die over de terugkomst van de in Nederland met' vaoantie vertoefd hebbende Oostenrijkscho kinderen schrijven, zijn vol lof en dankbaarheid over het ver blijf hier te lande en de bewezen gastvrij heid der Oostenrijkscho kinderen. Alle kin deren zijn, niettegenstaande de lange en ver moeiende reis, ta uitnemenden gezondheids toestand aangekomen on zijn bijna zónder uitzondering veel dikker geworden. De kettinghandel. Ttf Woensel(N.B.) is 85.000 lig. groene zeep onder een ket tinghandelaar berustend, in beslag genomen. Verhooging der koienprij zen? gewoon Naar de „Msb." verneemt te de prijs der do. Dus STANDBEELD VAN HET H. HART. Omtrent de plechtige intronis atie van het H. Hart van Jezus op het Marktplein te Kerkrade, verneemt „de Tijd" dat door bur gemeester Habets de onthulling van het standbeeld zal plaats hebben. De feestrede zal worden uitgesproken door den weleerw pater Rottier, Redemptorist. Z. D. H. de Bisschop van Roermond zal het beeld inze genen en tot de geloovigen het woord rich ten. Aan den stoet zullen ongeveer 50 ver- eenigingen deelnemen, opgeluisterd door oraal wagens, voorstellende Geloof, Hoop en Liefde en door een zevental muziekkorpsen. De straten zullen versierd worden en de stoet zal door de kom en Bleijerheide trek ken. Z. D. H. Mgr. Schrijnen zal na het ^oor- bij trekken van den stoet, zich er bij aanslui ten. Hopelijk zal ook de Commissaris der Koningin aanwezig zijn. Op den vooravond van het feest (8 Sept.) zullen de klokken van al de kerken en kloos ters gedurende een uur worden geluid. Op den feestdag algemeene H. Communie en onder de plechtige Hoogmis van 10 uur feestpreek. Des avonds Lof met Te Deum en ten slotte feestelijke bijeenkomst in het Patronaat met een uitgezocht programma. VERKEER EN POSTERIJEN Adreskaarten voor pakkette.n. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat met ingang van 1 October a.s. als in het internationaal ver keer ook in het binnenlandseh verkeer een zelfde adreskaart voor ten hoogste 3 gelijk tijdig te verzenden gelijke pakketten van denzelfden geadresseerde mag worden gebe- rigd, en voorts, dat van denzelfden datum of steeds bij elk postpakket met aangegeven waarde of met verrekening een adreskaart moet zijn gevoegd. Verzending van meer dere pakketten met aangegeven waarde of met verrekening bij één adreskaart zal der halve niet meer rijn toegelaten. DE R-K. DRANKBESTRIJDING IN NEDERLAND. Sobriëtas heeft onder bovenstaanden titel eek boekje uitgegeven, dat de belangstelling verdient van allen, die zich voor drankbestrijding interes seeren, maar vooral ook van de buitenstaanders. Het is het z-g. „Blauwe Maandboek" van Sobriëtas, dat door de propagandisten in de maand September (de Blauwe Maand) allerwe gen ten verkoop zal worden aangeboden. Op de eerste pagina prijkt de foto van Z. H. Paus Pius X, Die op 23 April 1914 Zijn goed keuring en zegen schonk ami de Kath. Drank bes trijdingsvereenigingen Verder bevat het een keur van gedegen artike len van drankbestrijders van naam, zooals Ch. Ruijs de Beerenbrouck, P. A. Rijken O. P-, Dr. Alph. Ariëns, L Simons, P. Marius Lamers O. F. M., J. L v. Mulukom, A. Kokshoorn, P, Ildefonsus, M. Verhoeven en E. v. Berkel. Ver der vinden we de beeltenis van Z. E. Kard. Mer- cier, beschermheer der I. K. V, t h. A en vele andere foto's. Snelle en groote vermeerde ring, Het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat op 1 Januari 1914 een ledental van 11,023 leden bezat, was op 1 Juli 1918 aangegroeid tot 38,906 leden. Blijft die groei in de tweede helft van 1918 aanhouden, dan is er kans dat het ledental op 1 Januari 1919, meer dau 50,000 leden zal bedragen. ten/burg, dat er gedurende de laatste week neer dan 150 agenten der entent» in heohte- tam rijn genomen. Aan all» in St. Petersburg en Moskou toe nemende buitenlander» ia bij regeeringsbesluit verordend binnen 24 uur de «tad te verlaten. iaar tij ander» rullen worden aoarreeteerd. De Tswestia meldt nog over den aanslag ar- Leo in dat de vrouwen, die aan den aansis a hebben deelgenomen, bijkans rijn gelyncht. Slechts het tussobenbeide komen van eenige partiigenooten beeft rtilks verhinderd. P® ar- bsiders. die in greoten getale aan de vergade ring in de fabriek van Miehel-son hadden deel genomen, gingen onder den indruk der gebeur teniseen nog lang niet uiteen. Het bericht, van den moord verspreidde rio' •ogenblikkelijk door de geheele stad Aangaande het door Kenter verspreide be richt van den dood van Lenin is te bevoeader plaatse niets bekend. Bij bet Rnaaisohe gp- ïantschan in Berliin ia een telegram ingeko men. volgens hetwelk de toestand van Lenin «oh verbeterd heeft. SPANJE CONFISCEERT EEN DÜITSCH SCHIP. De '„Petit Parieien" verneemt, dat de Spaansche regeering beslag heeft gelegd op een Duitsch schip als vergoeding voor het torpedoeren van de „Axeomendi". Het Spaan sche blad „Liberal" maakt een verklaring van minister Dato opeqbaar, waarin deze zegt, dat er niets gebeurd is, dat Spanje's neutraliteits politiek zou kunnen wijzigen. De in beslag te nemen Duitsche schepen zullen alleen gebruikt worden om in dienst der re geering olie en ijzer uit te voeren en katoen en petroleum aan te voeren. Het Britse he vakvereenigingseongree is te Derby geopend; de voorzitter bepleitte een internationaal arbeiders- en socialistencongxe», •1 veroordeelde hij de Duitsche misdaden. Bij een ontploffing in Odessa rijn ean aan tal Oostearijk-Hongaarsche officieren en man schappen om 't leven gekomen. Belangrijke schade is aangericht. Een voorstad is gedeel telijk vernield. Het Zweedeahe blad „Aftenhladet" fievat den brief van feen Zweed uit de Vereenigde Sta ten. waarin staat, dat bij de allereerste lich ting bijkans alle in de V. S. woonachtige bui tenlander» werden opgeroepen. Het Amerikaansche stoomschip „Gyoiops" tarnt 298 opvarenden, wordt ala verloren be schouwt. Het aantal slachtoffers van de riiet-onlus- ton in Japan bedroeg in de prefectuur Osaka tll»an 290, ouder wie 162 politie-ajren ten en 10 soldaten. Bij ruim 200 ruenschen in de Wtstfaalscha «tad Kamen hebben rich vergiftigingsver- ■cshijneeBii voorgedaan naBet gebruik van paardevieeeah. Acht patiënten rijn si overleden sa van vale anderen i# de toestand hopeloos. Tang Han Ling. Chlneesch. oud-minister onderwijs is vermoord door *en Ohinee- barbier, die daarop zelf een. einde aan. rijn leven maakte. Ce Secoio verneemt uit Parijs, dat de V rsn- ais Minister van financiën een nieuw krediet ▼sa 15 milliard heeft saagdcondigid toot de Voortzetting van den oorlog gedurende het winterhalfjaar. De HaTaaoorrespondant bij het Fratwohe 1—«r eohat dat de Ëransoben sinds 18/7 76.900 maakten en 700 kanonnen var- toespraak. De oudste heeft drie vensohillende breuken in bet rechterbeen, termili de enkel zwaar ge kneusd i». De jonaste heeft vijf fraeturen. Het heup been ia in elkander gedrukt «venala het dijbeen. Ook de enkel ia ernstig gekneusd. De duurtebijslag aanRüksamb- tengren. Op de vragen van dien heer J. ter Laan, betreffende het geven van voorschot aan Rijksambtenaren en beambten op die over 1918 te verwachten salariaverhoogimg. heeft de minister van Financiën geantwoord, dat voor zoover zulks van rijn departement afhankeliik is, de uitbetaling ran d enderden termijn van den duurtebijalag over 1918 zooveel mogelijk zal worden vervroegd. Eoliter zal het niet mogelijk zijn deee uitbe taling nog in de eerste dagen van Septmber 1918 te doen plaats hebben. Het vervoer van oude hanen en hennen. Het Rijksbureau voor pluim vee en eieren deelt mede: In d)e „Staatscourant" van 22 Augustus 3.3. kwaan eene Miniatenieeele beschikking voor. houdende mededeeling. dat het vervoer van oude hanen, en oude hennen verboden 3®. Door deze beschikking, welke om redenen van admanaetratieven ahrd werd herplaatst, zijn reien in de meening gebracht dat in'de thans bestaande regeling, volgen» welke het vervoer vrij kan plaats hebben, wijziging ie gebracht. Dit is fbhter niet het geval, Het ven-voer van oude hanen en oude hennen is en blijft Vrij tot 15 September, op welken datum het onherroepelijk zal worden gesloten. Rijkskleedingvoo rziening. Het Bureau voor Mededeedingen in zake de Voed selvoorziening meldt Inrichtingen, die confectie vervaardigen, zullen wel doen, zoo dit nog niet is geschied, onverwijld, bij de Rüksddeedeiwopmening, Gouxisohe Singel 76, te Rotterdam, formulieren a an te "vragen., dde ij xooet 'eninenden oma voor het verwerken van verschillende kledingstuk ken voor de Rijkskleedimgvoorzien ing in aan merking te kunnen komen. Op aanvragen die na 6 September a-a. inkomen, kan alleen bij ©een mogelijk® tweede verdeelkng van werk worden gelet. Houders van courante stukgoederen, ge schikt voor .kleeding en liggende in Engeland kunnen «iee onder raider overeen te koen voor waarden verkoopen aan de Rjjkskleedingvoor- riening, met welke ril zich daarvoor dan In verbinding moeten stellen- De duooteur der R EL V. ie hervoor, na vooraf Ingezonden aanvrage", te speken op Maandag 0 en Dinsdag 10 September as. Ten einde mogelijk te voe ren onderhandelingen snel te doen verloopen, zal men wel doen die aanvrage vergezeld te doen gaan van eene nauwkeurige omschrij ving der goederen, zoowel wat prijs en quali- tit betreft, en van eenige kleine stalen. HetNed. professoraatïe Londen. Do N. R. Ct. verneemt uit Londen, dat het bestuur van het fonds voor een leerstoel in het Nederiandsch aan de Universiteit té Lon den nog giften ontvangsn heeft van 1000 pond van den Rotterdamschen Lloyd en van 200 pond van de firma Van den Bergh Ltd., te Rotterdam. Het Hbl. spreekt nog van een gift van 1000 pond van de Stoomvaart-Mij Nederland. Wedden in Ministers. Men schrijft ons uit 's GravenhageBookmaker-offices zijn er niet meer. De paarden rennen niet in deze tijden, maar nochtans wedt men op het oogenblik. algemeen. De groote socië teiten zijn de wed-centra, en nu men geen f 1000 op een harddraver kan zetten, Is het onschuldig hoofd van een aanstaand minis ter hier goed voor. Men wedt in do eerste plaats In combina ties. Een Rechtsch kabinet geeft men nog steeds de meeste kansfen. Treub en zijn ad judanten mogen bij de schoolmeesters en de werklieden hebben afgedaan, de societeite- cas ten dwepen nog met hem, een oombinatle waarin Treub of Mr. van Leeuwen de IfildlDg zou hebben en waaraan tevens mee zouden doen de heeren Zimmerman, Heemskerk en enkele secretarissen-generaal, vindt men lang zoo gek niet. De Economische Bond heeft zoo'n combinatie vurig begeerd, en het feit, dat die Economische Bond het niet meer dan tot drie leden in de nieuwe Kamer kon brengen, is voor de politieke tinnegieters, geen bezwaar. Een T o m a t e n-p ii p j Tomaten zuh lekkere en voedzame vruchten. Een tomaten- slaatje is wel te frequenteer en, evenals een smakelijk toebereid tornaten-eoepje. Nu eohiint deze vrucht, waarschijnlijk uit dankbaarheid voor d® waardieerixiK, het menscLdam. altkan» het mannelijk gedeelte van het mensohdom. een derde veranaperima te willen leveren. Ten minste, een Franscke apotheker heeft mtsre- vonden, dat do bladeren der tomatenplant de tabak op een uitstekende wijze vervangen. Het rooken van tomaten-bladeren moot haast niet te onderscheiden rijn van de smaak van een Sumatra-sigaartde. Ook de lucht doet niet den ken aan turfwalm of iets dergelijk», maar aan echte geurige Havanna. Bovendien is de be werking wel de meest gemakkelijke. De blade ren der tomatenplant behoeven slechte ge droogd te worden, gewoon gedroogd, 2°°,° hitte of andere warmte Is niet eens noodi gedroogd id de schadiuw is al vo!'"*-' i dan v" eerat een tomaten-soepje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6