MUL COMMIT STAD EN STREET JACQUES DE BRANCION FEUILLETON VROOLIJK ALLERLEI Donderdag 19 September - Tweede blad 32 der fransche revolutie. •t f Ons groot Katholiek dagblad, Op 1 October a.s. zal de „Maasbode", ons Katholiek dagblad met ochtend- en avond-editie, tijn vijftigjarig bestaan vieren. Als klein weekblaadje begonnen, in tegenspoed L groeid, heeft de „Maasbode" in de laatste tien- lallen jaren den groei de** Katholieke journalis- 1 niet enkel meegemaakt, maar is aan de spits gegaan en heeft, vooral ^loor de oprich ting van het ochtendblad, aan talloozen onder ons de gelegenheid gegeven, het in den vervolge zónder de liberale gróote bladen te doen. Die durf door sommigen roekeloosheid ge noemd is door God gezegend, en na moei lijke jaren te hebben doorgewerkt, mag de Maasbode" thans terugzien op een halve eeuw joiunalistieken arbeid, waarvan de laatste jaren de schitterende bekroning geworden zijn. Ongetwijfeld zal heet Rooinsch Nederland, Irotsch op.zijn Katholiek grootblad, op den eer sten October zich m-e verheugen over dit zoo vierertSwaardig gouden feest. t t Xleeschdistributie. Waar door de thans aan het bewind gekomen Regeering de regeling van de Vleeschdistributie een-gen tijd verschoven is,.bestaat de hoop, dat voor liet platteland andere en betere maatregelen getroffen zullen worden, dan in het oorspronke lijke plan lagen, waarbij dé slachtkringen op de meest ondoelmatige wijze, en bovendien noodeloos kostbaar waren ingericht. I Als men weet, dat zoowel in het Noorden als in het Zuiden van ons land, dorpen zijn, die tot P> uren gaans het vleesch moesten halen, en waar voor voor vervoer geen andere gelegenheid be stond dan per as, terwijl andere plaatsen bij vorst enz. geheel afgesloten worden, is het ter be grijpen, dat door de desbetreffende slagers en door hun organisatie deA. B. van Dorpslagers, ''•et klem hiertegen opgekomen werd en de Dorps- Gagers minder prettig gestemd zijn. Waar zij nu reeds meer dan drie maanden hun actie voor een beiere regeling voerden, en waar naar hun oor deel reeds lang vleesch gedistribueerd moest en kon worden, wijl anders de gewone volksklas sen nog langer ervan verstoken blijven, zal men begrijpen, dat de slagers nu plotseling de vleeschdistributie weer uitgesteld werd, hoopvol gestemd zijn op een betere regeling, waarbij men van de door hen aangeboden adviezen ge bruik zal maken. Vooral op grond dat de minder bedeelden, niet kunnen profiteeren van de zooveel goedkoo pte beenderen en afvallen, die men gaarne zou Wenschen, ijveren de dorpsslagers met kracht, om c°k te komen tot het leveren van levend vee in ,eQere gemeente, waartoe alle reden en recht be staat. GEMEENTERAAD. (Vervolg). De heer SCHRAM wenseht punt 13 van de agenda: vaststelling van een nieuw regle ment, aan te houden. De VOORZITTER zegt, dat als de Raad dit wenseht, het reglement^wel aangehouden Kan worden. Deheer POPPE zegt, dat er van de be handeling der amendementen misschien niet veel zaï komen. De Raad is nog niet in de gelegenheid geweest deze te bestudeeren. De heer DE BRAAL is er voor, er nu mee te beginnen. Wethouder BOMANS wenseht een midden leg te kiezen. Zijn opinie is, dat de zaak Met tot 16 October moet uitgesteld worden. Enkele artikelen kunnen nu reeds behandeld borden. De heer SCHRAM wenseht eerst de zaak m studie te nemen. De onderdeelen van het 'eglement kunnen nu niet in studie geno men worden. Centrale Keuken. De heer KOPPEN heeft vernomen, dat 2 van de 8 lokalen voor de distributie zijn afgevallen. Hij is er voor deze weer in de distributie te doen opnemen. Klein goed. Eervol ontslag werd verleend aan: H. Swaansdijk als onderwijzer aan de oplei dingsschool voor jongens en aan J. Branden burg als leeraar Geschiedenis, aan de ge meentelijke opleidingscursus voor hoofd- °ndecjvijzcr. Het ontslag wordt verleend onder dank betuiging voor de bewezen diensten. St. Elisabeths gast rui« Voorgesteld wordt om de Begrooting^ van het St. Elisabeths Gasthuis voor den dienst van 1919 in ontvangst on uitgaaf goed te keuren tot een bedrag van f 182.650, 't sub sidie uit. de gemeentekas ie bepalen op f 120.000 en om van 't subsidie uit de ge meentekas een bedrag van f 54.1X10 uitdruk kelijk aan te wijzen tot betaling van de traetementen van 't aan 't Gasthuis ver bonden personeel. Goedgekeurd. Stads Armen- en Ziekenhuis. Voorgesteld wordt om de begrooting dienst 1919 van het Stads ^Armen- en Ziekenhuis goed tie keuren tot een bedrag in ont vangst en uitgaaf van f 88.336.16Vs> 't sub- sidi euit de gemeentekas te bepalen op f 76.6t4.54V2 en van 't subsidie uit de ge- gemeentekas een bedrag van f 11.700 uit drukkelijk aan te wijzen tot betaling van de' traetementen van het personeel. Voorgesteld wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1917 goed te keuren. De heer KOPPEN wenseht te spreken over de rechtspositie van het personeel aan de, gasthuizen. Daarin en ook in de loonen dient voorzien te worden. Wat de loonen betreft, onlangs is een-vrouw per adver tentie gevraagd voor f 1.10 per dag, dat is z.i. niet zooals het behoort. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt dat de. rechtspositie van al deze menschen herzien wordt. Daarop is tot nu toe gewacht op de samenstelling van het nieuwe col lege van regenten. De Raad zal dan er van in kennis gesteld worden. Wat de lange werktijden betreft, bij een klein personeel komt voor, dat de Ie machinist ook bij an dere werkzaamheden wel eens hulp moet verleunen. Hij heeft hulp van anderen afge wezen. Bij liet Gasthuis is nooit een klacht ingekomen. De menschen zijn er tevreden met hun 'positie. Over 't algemeen is men ook tevreden over de menschen. De heer KOPPEN verklaart, zich voldaan over de toezegging van den wethouder. Maar de bewering dat als er niet geklaagd wordt, de positie niets te wenschen overlaat, is niet houdbaar. Weth. HEERKENS THIJSSEN spreekt ten sterkste tegen, dat de menschen niet ko men klagen, als er te klagen valt. De heer WOLZAK bevestigt het door den .Wethouder gezegde, dat de menschen in het Gasthuis zeer tevreden zijn. De heer v. d. KAMP zegt dat er een bil jet op de deur moet geplakt worden als er lijders aan schurft in een gezin zijn. Dit is bij een kapper geschied. In het Gasthuis is men afgewezen omdat er geen plaats is. Ie het nu mogelijk dat er barakken ge bouwd worden? De VOORZITTER zegt-, dat men bezig is in het Gasthuis plaats te maken voor schurft- lijders De Hondenbelasting. B. en W. stellen voor een wijziging op de invordering eener belasting. De belasting zal als volgt worden geheven: Tot en met f 2000 f 5; boven f 2000 tot en met f 3000 f 6; boven f 3000 tot en met f 4000 f 8; boven f 400C tol en met f 6000, f 10; boven f 6000 tot en met f 10 000 t 12; boven f 10.000 f 15. Bij art. 4 zegt de heer GROENENDAAL dat het bedrag van f 5 te hoog is. Hij stelt voor het bedrag op f 4 te stellen. De heer VISSER vindt dat in dit art. pen kleine onbillijkheid ligt. In het art, moet worden uitgedrukt dat als de aanslag te hoog is geweest, men recht op restitutie heeft. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt, dat het voorstel van den heer Groenendaal in schijn eenvoudig is. De hoeksteen der belastingvordering is de eerste categorie. Al de andere bij elkaar brengen veel minder op dan deze. Hier hebben wij een weeldeartikel, dat spi'. overigens graag den menschen gunt En een belasting van f 5 acht hij dus niet te veel. De opmerking van den heer Visser begrijpt spr, niet goed. De heer VISSER legt zijn bezwaar nader uit. Bij. hem staat voorop dat als Jater blijkt, dat men te veel aan belasting betaald heeft, men recht moet hebben op teruggave van dat te veel betaalde. De heer v. LIEMT licht nader de bedoe ling van den heer Visser toe. Dc VOORZITTER zegt dat zij het er al len over eens zijn, dat, als de aanslag te hoog gebleken is, men zijn geld terug dient te ontvangen. De heer TIMMER geeft in dit verband een wijziging aan. De VOORZITTER leest een zoodanige wij ziging voor, waardoor z.i. do zaak in orde is. Na nog eenige bemerkingen van de hee- ren Dr. Timmer en Wolzak zegt wethouder HEERKENS THIJSSEN, dat het beter is de redactie aan B. en W. over te laten. In volle raadsvergadering gaat dit minder goed. De heer GROENENDAAL herhaalt dat een belasting van f 4 voldoende is, en wil de tarieven der andere .categoriën verhoogen, spr. maakt er een voorstel van. Het voorstel van den heer Groenendaal i{°MANTISCH VERHAAL UIT DEN TIJD "pat is uw zaak, maar men heeft u schan- e!ljk bestolen." »Wat geef ik daarom? Ik heb wat ik ™enschte." „Als gij een weinig vasthoudender geweest v aart, zoudt gy dat toch gehad hebben, dat a.s gemakkelijk te zien, als gij uwe oogen "«ar open gehouden hadt." dit oogenblik trad vader Lorry weer wiens verschijning natuurlijk een Tl aan onderhoud maakte. e JóoWoopige acte werd nauwkeurig op- teiP'i Pp onverschilligen toon voortpra- Ve0l.T,Wis' cle s,uwe Lorry er nog een paar :i j^arden, geheel in zijn eigen voordeel, pochen, waartegen Vivant zich des "w-rwT!' Verzette, wijl de ander slim ge- 0m er niet eerder mee voor den AOnï*n» dan na de bepaling dat hij nog denzelfden dag het kasteel verlaten zou; hij, zijn huisgezin, zijn. vee en zijn meuble ment. Van dit oogenblik af verontrustte zich de soldaat nergens meer over; hij zou zijn laatsten stuiver en zijn knevel gegeven heb ben, zoo men zc van hem gevraagd had. Hij was letterlijk dronken van vreugde en gek van geluk; in één woord blind en doof zooals even te voren zijn neef Dorier gezegd had. „Die zaak is dus afgeloopen," mompelde Lon-y, terwijl hij na de onderteekening zijn bril wegstak ,.,Ik behoef dezen nacht niet bang te zijn voor dieven," vervolgde hij met een treurigen blik op zijn geldzak. „Ik reken er op, dat ik dezen nacht hier kan slapen," antwoordde Vivant, terwijl hij op zijn beurt naar de acte wees. „Ik denk dat een dag voldoende is voor uwe ver huizing; zoo gij behoefte aan een paar flin ke armen hebt, kunt gij op mij rekenen." „Zoo, zoo, gij hebt dus uwe eigen zaak bepleit; hernam de oude boer op spotten- den toon. ,,Dat h,ad ik moeten bemerken aan uwe inschikkelijkheid. Maar het is trou wens uwe zaak. De mijne is om u het huis te laten en «ij zult zien dat ik het doen ins temming gebracht, wordt verworpen met 7 stemmen tegen 1 stem. V e r z e ke r i n g tegen schad.e Voorgesteld wordt om B. en W. te mach tigen de gemeente bij een verzekeringsmaat schappij te verzekeren tegen schade, ont staan door oneerlijke handelingen van 't per soneel, werkzaam ten kantore van den ge meente-ontvanger tot een bedrag van f50.000 Goedgekeurd. Voorstel voor onderwijzers. B. en W. doen aan den Raad een voorstel om voor de onderwijzers der buitengewone school gelijke bepalingen te ontwerpen als 't Rijk dat deed voor 't personeel van de andere o. 1. e. (een weddeverhooging vin f 100 plus kindertoeslag). Goedgekeurd. Voorgesteld wordt om aan 't comité van 't nationaal congres voor vakonderwijs een subsidie van f 50 te verleenen. Aangenomen. De Hoofdwacht. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat de vereeniging „Haerlem" heeft ver zocht om voor een geruimen tijd in huur te mogen verkrijgen jiet gebouw, staande op den hoek van de Groote Markt en de Smede- straat, in welk gebouw thans de hoofdwacht is gevestigd. Indien in dat verzoek wordt getreden, dan wi! 't, bestuur van „Haerlem" zich verplichten onder goedkeuring van- B. en W, 't gebouw voor 't door de vereeniging beoogde doel geschikt te maken. De veree niging wil il l. in 'fc gebouw haar zetel ves tigen. B. en W. zeggen 't plan niet anders dan te kunnen toejuichen en stellen den Raad voor hen te machtigen tegen 1 Janu ari as. de huurovereenkomsten, betrekking hebbende op 't, gebouw en aangegaan met den Staat der Nederlanden en S. de Jager op te zeggen en 't gebouw, met uitzonde ring van den kelder, met ingang van 1 Ja nuari as. aan dc vereeniging „Haerlem" in huur af te staan voor f 150 per jaar. De VOORZITTER zegt dat er bezwaar is om met 1 Jan. er uit te zijn. De heer v. d. KAMP vraagt of het wel juist is met het bestuur een transactie aan te gaan? De heer GROENENDAAL zegt dat er gesproken wordt, van een huurprijs van f 450. Hij vindt dit bedrag zeer laag voor een der gelijk gebouw. Spr. wenseht dus het bedrag ie verhoogen. De heer BREGONJE is het met B. en W. eens. Goedgekeurd werden enkele overschrijvin gen van huur van grond aan den Schoter- singei en aan het Spaarne. Goop. Ver. Eigen Haard. Voorgesteld wordt aan de Coop. Bouw vereniging „Eigen Haard" in koop af te staan 4350 M2 grond, in de gemeente Scho ten gelegen, voor f 8 per M2. De lieer GROENENDAALL zou het van groot belang achten, als ook in Haarlem gmneenteiijk grondbedrijf werd iuge- - daaromtrent zal een nader voorstel ingecuond worden. Spr. ontwikkelt nader zijn redenen daarvoor. Verkoop van gemeente- terrein lijkt hem niet aanbevelenswaardig. Wie weet hoe spoedig de Gemeente die ter reinen weer noodig heeft. Spr. is voor erf pacht, maar ie er voor, deze voor 75 jaar te verleenen, in tegenstelling met het bui tenland waar deze veel langer duurt. Hij wenseht niet het stelsel van Amsterdam, maar van Den Haag te volgen. Dit voorstel zou hij niet willen aannemen. Wethouder DE BREUK zou willen aan raden, niet op het voorstel van den heer Groenendaal in te gaan. Men moet bo-uw- vereenigingen niet verhinderen te gaan fou- wen. Dat zou hij niet graag op zijn verant woording willen hebben. De heer v. d. KAMP gelooft dat wij daar niet mee moeten beginnen. Vroeger was hij van hetzelfde idee als de heer Groenendaal maar hij is daarop terug gekomen. Wethouder POPPE zegt dat het hier geen soca.isti che nieuwigheid of ouwigheid geldt. In .i ngeland bestaat hét sinds eeuwen. Op het socialistisch pi ogram staat, dat' wij geen land wenschen te verkoopen. Reeds meer malen hebben de socialisten besloten het erfpacht eens onder de oogen te zien. Zij wenschen de eigendommen der gemeente niet te verpatsen. Spr. leest eenige cijfers voor om te bewijzen dat z.i. de bezittende klas se de- goederen der Gemeente verslingeren. De VOORZITTER legt vast, dat het vast houden aan het partijprogram door dé socia listen bij ben zwaarder weegt, dan hpt voor zien In den woningnood door do Gemeente. De heer SCHRAM zegt dat nood dringt) en dat. die nood niet opgehangen moet wor den aan het princiep der socialisten. De heer REHNALDA verwondert zich over de Uitlating van den burgemeester aangaan de het vasthouden van het principe ten koste van de woningvoiprziening. Wethouder BOMANS zou wenschen dat de heer Reinalda zakelijk bleef, dat hij schrif telijk of mondeling een voorstel indiende, om B. en W. voor het een of ander aanto sporen. Maar dat is nooit geschied. Spr. ver wondert er zich over, dat men nu zoo eens met die principes en voorstelling voor den dag komt. Hij vindt de houding der socia listen in dezen ongepast. Spr. vraagt: wil len zij ons overtuigen, om te stemmen te gen Eigen Haard? Zij zouden het later zelf betreuren, en behooren dankbaar te zijn, dat de Raad hun voorstel niet accepteert. De heer GROENENDAAL zegt dat hij niet is overtuigd van de nadeelen van het grondbedrijf door de heeren v. d. Kamp en Schram in het licht gesteld. Waarop die heeren doelen, dat is jaren geleden. Hij zal zijn amendement nu intrekken; maar later zal een voorstel ingediend worden. De heer POPPE zegt, dat de heer Bo- mans neit het recht heeft, de socialisten onoprechtheid te verwijten. Spr. heeft al voor erfpacht gesproken over het1 stukje grond aan de Schoutieslaan. Nog aan andere stukken grond heeft hij inder tijd herinnerd. De heer Schram heeft z.i, vergeten dat het erfpachtstelsel in Haarlem is gesaboteerd. Het was de gemeente niet ernst met het erfpachtstelsel. Het voorstel van B. en W. wordt'iri stem ming gebracht en aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer Poppe. Zijn partij- genooten stemden allen voor. Het'Werkliedénregl ement. De VOORZITTER stelt voor om algemee- ne beschouwingen te houden. De heer TIMMER heeft geen tijd gehad om de zaak in studie te nemen. Het werkliedenreglement wordt daarop aangehouden. Vergoeding wegens hoo- prijzen der materialen. B. en W. doen aan den raad een voor stel om aan de aannemers van onderhouds werken een vergoeding te verleenen we gens de buitengewone prijzen van de ma terialen. De heer v. d. BERG verwondert zich dat hier voorgesteld wordt om de helft vergoe ding te verleenen. terwijl de Rijkswaterstaat twee derde geeft. Hij stelt met den heer Wolzak voor twee derde te geven. Wethouder DE BREUK zegt dat men re kening moet houden met hetgeen ze zeli vrdgen en met den aard van het werk. Het is onmogelijk daar een bepaalden regel voor aan te geven. De zaak is ampel onder zocht:: hij raadt het vooi-stel niet aan, want dan zijn we onbillijk tegenover anderen. De VOORZITTER zegt, dat deze zaak; moeilijk geweest is. Generaliseeren in deze is niet mogelijk eil onjuist. De heer v. d. BERG wenseht van de er kende schade twee derde te vergoeden. De heer v. L1IEMT steunt dit laatste, voor stel van den heer v. d. Berg. Het is hier eén kwestie van principe, de helft of een derde. De VOORZITTER zegt, dat het niet gaat. om de erkende, maar om de te voorziene schade. De heer v. d. KAMP heeft bij nadere be schouwing gedacht', waarom zijn B. en W. niet verder gegaan? Er zijn echter ook men schen die niet gevraagd hebben. Waarom zouden deze menschen ook geen vergoeding ontvangen? - 1 De heer EIjFERS ontmoette hedenmorgen een aannemer van de gemeente, die zeide geen gelegenheid te lie.bben gehad om den heer Dumont te overtuigen van dc schade die hij gehad heeft. Die man wenseht nu nog in de gelegenheid daartoe te worden gesteld. De heer BREGONJE constateert dat de heer Dumont hierbij een systeem heeft aan genomen. Spr. conclusie is dat de-Raad goed zal doen hot voorstel van B. en W. aante nemen. De heer BAAS kan er niet zijn stom aan geven, om meer dan de helft te geven. Hij zal dus zijn stem aan het voorstel van B.en W. geven ofschoon er eenige onbillijkheid in zit. 1 De heer WOLZAK wenseht twee der de te geven en licht zijn meening naden toe. Wethouder DE BREUK brengt in herin nering, dat de aannemers wisten wat zij leveren moesten. Zij hebben gespeculeerd op de prijsveranderingen. In de commissie van Openbare Werken zitten deskundigen I cn deze vonden het voorstal van B. en W. billijk. De heer v. LIEMT wenseht vast te stel len dat dé datum van aanbesteding is ge weest 25 Febr. 1914 voor de jaren 1914, !$15, 1916 en 1917. De heer POPPE wenseht zich te houden aan het voorgestelde door B. en W. Dit is z.i. door den heer de Breuk juist in het licht gesteld. i De heer v. d. KAMP wil gaarne antwoord hebben omtrent hetgeen hij gezegd heeft over hen, die niet gevraagd hebben. De VOORZITTER zegt dat het zoo bil lijk is. dat hij niet begrijpt, dat die men schen het nog niet gevraagd hebben. Het amendement van den heer v. d. Berg in stemming gebracht wordt verworpen met 4 stemmen tegen. Benoemingen. De VOORZITTER stelt voor punt 15 der benoemingen aan te houden. Benoemd en herbenoemd worden tot tij delijk leeraar H. B. S. 5-jarigen cursus de öheer O. H. O. M. van Winning. Tot tijdelijk leeraar Staatsinrichting H. B. 9. met 3 j. <j. en daaraan verbonden Hoo- gere Handelsschool mat 2j. c. Mr. H. M. Peltenburg, te Haarlem. Tot 3 leeraren Boekhouden en Handels- rekenen en Engelaeh Avon school voo Ha»-, delsonderwijs. Tot leeraar in de he taal: de heer J. Merkuur te Haa: em; tot leeraren Boekhouden enz de heeren P. van Buizen en W. Vermer Jr. te Haai em. Tot, 2 tijdelijke leeraren wi*kunde ensterk- teleer Burgeravon school de heeren P. O. de Jongli en H. Bek -s te Haarlem. Op de voordracht voor 2 onderwijzers her halingsschool no. 2: 1. W„ W. LW%isej 1. J. Schroevers Jr. R o li ilvraag. De heer POPPE, verwijzende naar een artikeltje in de N. Haar). Ct., stelde de vraag of het juist is dat-van een inbeslag genomen frauduleus geslacht rund een deel voor een feestmaaltijd is bestemd en een ander deel voor een restauratic. Voorts of het waar is dat 9 in beslag genomen ham men zijn toegewezen aan een restaurant, en of B. en W. niet van oordeel zijn dat dit vleesch beter zou zijn toebedeeld aan armen en zieken en zwakken. De VOORZITTER deelde mede dat deheer v. d. Veldt de volgende vragen had inge diend over hetzelfde onderwerp. 1. Is het waar, dat het vleesch van een in beslag genomen koe, is gedistribueerd over twee restaurants, ten behoeve van een diner,d aar te houden? 2. Is het waar, dat het gemeentebestuur zijn goedkeuring aan deze bevoorrechting heeft verleend? De VOORZITTER deelde metle dat r week voordat het middenstandscongres hiei zou worden gehouden, aan hem verzócht was. voor die gelegenheid het slachtverbod op te heffen. Dat heeft spr. geweigerd; boven- dien kon hij het niet, want die ontheffing moest uit Den Haag komen. Twee dagen voor het congres werd een rund in beslag genomen. Eerst werd daarvan een deel afgè staan voor de Israëlitische bevolking, daar na werden zieken en zwakken voorzien en voor wat de toen nog resteerende 40 kilo vleesch betreft, had spr. geen bezwaar dit af te staan voor den te houden feestmaal tijd en een ander deel aan een restaurant, waar veel gasten logeerden Het restaurant bedrijf, voegde spr. er aan toe, verkeert hier ter stede in ongunstiger conditie dan elders. Daar krijgen zij de nieren en de zwezerikkeu ten gebruike, hetgeen ook hier hier niet gebeurt, want die worden verwerk) in de worst, die ook weer de bevolking ten goede komt. Den heer v. d. Veldt autweo i spr. op diens tweede vraag dat het geme i bestuur er van afwist. De heer v. d. VELDT constateert dat üus niet de geheele koe, maar een deel er van aan de restaurants werd gegeven. Maar hij vindt het erg genoeg, want, zegt spr., ue de restaurants vooral zijn het, die het frau duleus slachten in de hand werken en daar door he|i wat vleesch aan de voorziening van het volk onttrekken. Als dan ook nog in besiag genomen vleesch daarheen verhui> kan hij dezienswijze, die de voorzitter in dezen heeft, niet onderschrijven. Hij wijst op de mentaliteit der bevolking, die zoo danig is, dat het opvliegt bij het hoeren van zoo iets. Het gemeentebestuur dient re kening tehouden met den geest der be volking. Spr. noemt het een schande dat vleesch naar een feestmaaltijd gaat, terwijl de zwoegende arbeiders geen vleesch krijgen. Ook het werk der digtributie-politie belem mert zoo iets in liooge mate. Do heer VAN LIEMT neemt de gelegen- beid waar om te vragen hoe het staat m.-> de vleeschdistributie in Haarlem. De VOORZITTER antwoordt dat 70 runde ren zijn geslacht en gedistribueerd zuilen worden. Verder wijst de voorzitter den heer v. d. Veldt er op dat deze restaurants aan het bevorderen van dat frauduleus slacht n niet meedoen en het gemeentebestuur van hen altijd alle mogelijke medewerking heeft. Verder geeft spr. niet toe iets verkeei h te hebben gedaan. Dc heer KLEIN vraagt waarom de levens- middelencommissie zoo w. i> ig gehco dwo dt en of in zaken als deze de commissie vco DANKBARE KBITICUS. Nut vroeg de artist. Héél knapWel de boste teekening van een kolenmiin, die-ik ooit gezien heb, ze' de kritieus. Kolenmijn!Kolenmijn!'t Is eet natuurtafereel, gezien in vogelvlucht, meneer U bent de grootste ezel dien ik ooit ontr eet heb. Zoo? Ben ik dat? antwoordde de kritieus. 't Is mogeljjk. Maar lant mij u dan eens vertellen, dat als dit een of ander landsehat voorstelt, gezien in vogelvlucht, ik dankbaar ben, dat ik geen vogel ben! RAAK. Heer (tot kellner): „Zeg Jaar, kijk niet zoo dom uit je oogen. Zet toch eens 'n verstandig gezicht." Kellner: „Dat is gemakkelijker gezegd dan gcdiaan als meneer me dat eens voordoen wou." zal. Ik dank u voor uwe dienstaanbieding, mijn jongen. Met mijne vier zoons en mijn paarden, zullen wij spoedig genoeg gereed zijn." Vivant-, die bij den koop zijn verbitte ring geheel vergeten had, en wiens gevoe lens van afkeer zich slechts op Brulard ver- eenigd hadden, drukte vader Lorry met een openhartige gulheid de hand. Daarop ver trok hij in gezelschap van zijn neef Do rier, wiens betrokken gelaat van een ge heime ontevredenheid getuigde. X'. De twee neven gingen een tijdlang naast elkander voort, zonder een woord te spre ken. De een geheel afgetrokken door zijn vreugde, de ander dacht na over de wijze waarop hij aan zijn kwaden luim lucht zou geven. Toen zij bij dat gedeelte van het kasteel gekomen waren, waar de woning van Do rier was, en Vivant zioh gereedmaakte om afscheid te nemen, hield zijn neef hem bij den arm terug en zeide: ,.Gjg hebt mijn woord, Vivant. en ik zal het niet terugnemen; dezen- avond zal ook ik hier van daan zijn, misschien zelfs nog vóór hen, wier toestemming gij zoo duur gekocht hebt; ik heb dus het recht, om u te zeggen, dat gij onbillijk jegens mij ge handeld hebt-, doorvan mij zonder vergoe ding iets te vorderen waarvoor gij een anderj die tot u in geene betrekking staat, goed betaald hebt. Toch heeft de oude Lorry geld, en ik, uw bloedverwant, ben maar een arme drommel." „Kom, kom, neef> zet u daar overheen, men moet nist kunnen zeggen, dat wij op den dag, waarop wij elkander weergezien heb ben in vijandschap geeoheiden zijn. Ik zal u later schadeloos stellen, daar kunt gij 0p rekenen, zonder nog er bij te denken, dat gó mij tot uw vriend gemaakt hebt-, door uwe wijze van handelen." Om den zin van deze welwillende woor den begrijpelijk te maken, moeten wij onze lezers herinneren, dat na de korte scène van geweld tusschen de twee neven, Dorier zich waarlijk inschikkelijk gedragen had ge durende het verhaal, dat vivant hem van zijn lotgevallen in Duitschland gedaan had. „Ik koester geen wrok jegens u, neef," zei de landman op vriendelijker toon. „en al geeft gij mij geen vergoeding, blijft dit toch hetzelfde. Maai', zooals gij begrijpt, ha ik liever gezien, dat dit weiland, dat van onzen grootvader komt, niet voor een appel en een ei aan een vreemde gegeven was; dat was billijkheid en niets meer." „Tot weerziens, neef.' Dorier keerde naar huis terug, om zonder toeven met zijne verhuizing te beginnen, en Vivant liep haastig naar den Comman deurs toren. Ditmaal had hij geen moeite om op de vierde verdieping toegang te vinden; de ou de dienstbode wachtte hem op den drempel. „Triomf, triomf, mejuffrouw Adrienne," riep Vivant met een door de ontroering en het loopen afgebroken stem. „Wat hebt gij dan gedaan?" „Wat ik u gezegd heb." „En kon gij »e overhalen heen te gaan?' „Zeker. En, zooals gij ziet, I» er uiet veel tijd toe noodig geweest." „En wanneer vertrekken zij „Nog voor dezen avond. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 5