VAN OVERAL STAD EN STREEK C. B'LEEËCER Lz. WAT* DE PERS ZEGT LEGER EN VLOOT KQRT£ BERICHTE» INGEZONDEN LANDBÖU w"|n VISSCHËRÜ G. BLEEKER Lz. Zwarte Brei- en Stopsajet ORDE EN ARBEID VERKOOPINGEN enz fteepera-, Jonge!seeren» s &s% Ü€IiisI©rie©i3fe©ti© BEVERWIJK, BREESTR. IS6 Afgepaste ps*Ima Kamermatten Prima Tafelzeilen. BSauwe Èfslans» en Jongensfruien. Wollen ËCinden-kwasidoeken. Gutta percha Hospitaaldoekt EENIG ADRES: 2615 BEVERWIJK - BREESTRAAT 156 VAN ONZE RECHTBANK Mantel. VAST ACCOORD. Uit de „Stand." knippen we de volgende driestar „Zonder aarzeling mag geconstateerd, dat de liberale partijen, toen bet van Socialis tische zijde brutaalweg tegen de Kroon en tegen ons Staatsbewind inging, onverwijld en met alle beslistheid zich aan hun saam- gaan roet de Socialisten hebben onttrokken, en zioh als* een eenig man met de Rechter zijde hebben vereenigd, om voor ons positief Staatsrecht en voor de veiligheid van den Troon op te komen. Reehts heeft men in het gevaarlijke oogenblik de hand die men ons toe stak. dan ook met warmte aanvaard. Hun houding is door alle Rechtsebe partijen zonder voorbe houd gewaardeerd. De Socialisten stonden met hun onzi 'ge,revdutiou.aire denkbeel den moederziel alleen, en hëel het niet- Socialistische Nederland vormde één onge deelde politieke macht, waaraan geen ver wikken of verwrikken was. Toch is er nog iets dat hapert. Wel Is van meer dan één liberalen kant de verwachting uitgesproken, dat, na (Ten ge lukkigen afloop van den onzinnigen aanval op onzen landsvrede. de groepen van Rechts zich thans zouden laten bewegen, om de Ac 'these te laten varen, de tegenstelling tusschen Rechts en Links minder sterk te drijven, en van lieverlede een politieke toe komst. voor tdbereiden, waarin de Liberale eu Christelijke partijen saam homogeen in Kabinet en Kamer zouden kunnen optreden, möar zelfs in deze stonde van verbroedering heeft toch een ieder gevoeld, dat hier niets van kan gelukken, overmits dit neer zou komen op een volstrekt prijsgeven van onze Christelijke beginselen. We voorzien daarom zeer wel. dat. keert straks de rust in de gemoederen terug, op nieuw pogingen zullen worden aangewend, om het veelzijdig Liberalisme, ze zeggen niet met Wijnkoop» maar dan toch met Troelstra en de zijnen weer te verzoenen en tot saam- werking te bren.cn. Zelfs in de stemming over de motie-Rink zag men hiervan het voorspel reeds. Die motie toch werd met vrij sterke meer derheid aangenomen. Met het oog nu op die toekomstige her eniging van wat nu uiteensprong. zouden we ons daarom de vraag willen veroorlooven. waarom de partijen van Links niet aan- f ronds een poging hebben gewaagd, om met de Diet-revolutionaire Socialisten een vast aecoord aan te gaan, dat samenwerking mo gelijk kon maken, 'en toch alle revolutionair gevairr afsneed." DE LIBERALE UNIE EN VERGISSINGEN. In „De Vaderlander" bet orgaan van de Liberale Unie schrijft de heor R(oodhuyzen), dat er in deze dagen heel wat vergissingen ziin begaan: „Het is de vergissing van den heer Troel stra geweest; dat hij meeude een revolutie uier- acht dagen ziobi te kunnen verwekken Een tweede vergissing merken we reeds nu op in sommige niet-revolutionaire lagen van ous vólk.* Ze bestaat hierin,#dat nu al weer geducht wordt, dat alle gevaar gowekei^ is. dat van een revolutie of revolutionair geweld geen sprake meer zal ziin. dat de sociaal-democra- tic en de sociaal-democratische vakbeweging teruggekeerd ziin tot de ordelievendheid van vroeger. Dit is een ernstig fout. In de eersto plaats hierom, will de sociaaj- deir.oerntie nooit ordelievend is geweest, het nu niet is cn in de toekomst niet zal ziin In wezen is en blijft de sociaal-democratie een revolutionaire beweging, wier einddoel ten slotte is de geweldige omkeer der maat schappelijke orde. Het is voor haar niets an ders dan een kwestie van macht of ddke re volutionaire gezindheid tot de revolutionaire daad zal voeren, ja dan neen. Od het oogen blik, dat ze daartoe de macht zal hebben, ge beurt het, vóór dien tijd zal het vermoedelijk reeds meer dan eens getracht worden. Wanneer de sociaal-democratie ordelie vend is, is ze dat niet uit liefde tot orde. maar uit bezorgdhed voor haar eigen macht, liRar eigen organisatie. Ondanks haar revolutionair karakter ijvert zü voor maatschappelijke hervormingen, maar niet om deze hervormingen, niet als doel. Haar doel blijft de omverwerping, het met geweld omverhalen der huidige maat schappij.'' Zcc»r ter snede voegt de >.Msb." hieraan to: „Als de liberale Unie nu ook maar tot de ontdekking komt. dat ze zich jarenlang schromelijk heeft vergist met haar vereend' optrekken aan do stembus met de roode partij, "wanneer het golo' de bestrijding der Christe lijke partijen, dan zou er al weer een vergis sing meer uit de wereld ziin geholpen, met dit j^sultaat, tevens dat het revolutionair pogen der S. D- A. P. steeds minder kans van slagen krijgt." OOK EEN GRIEP De ZeerEerw- Pater Ermann S. J. schril'ft in het »,Cenfr." ,»De schrijver van Kerknieuws in de „N. R. Ct." van 19 November 1918 meldt ons over dr- A. Bronsveld„De toestanden in binnen- en buitenland verontrusten den kroniekschrijver zeer." Omtrent zijn» verontrusting over de toe standen in het buitenland uit zich de veront ruste doctor aldus: „Laat de Duitsche Jon kers en hun aanhang een gevoelige les ont vangen, maar men brenge niet het Duitsche volk tot vertwijfeling of tot een afgedwon gen vrede, die een nieuwen oorlog met zeker heid voorsn>ellen doet. Welk een verantwoor delijkheid rust op hen, dje thans over het lot van zoo vele menschen te beschikken heb ben.'' Dat alles ontneemt den man do rust. Voor de ongerustheid bestaan dan ook redenen. Gelukkig voor hein echter, dat ééne blijde gedachte hem, eer hij inslaapt, weer een kal me pols bezorgt, zoodat hij zelfs een ver- ,kwi'..'::elijken. mooien droom kan droomen. Ook die blijde gedachte moet hij natuur lijk uiten, al was het maar om eenige zijner geestverwanten, even onrustig als hij, te kalmeeren. Hij Iaat die gedachte dadelijk volgen. Luister: „De Paus maglwel "blij ziin, dat men hem er buiten houdt, al is dit zeker wel tegen ziin verwachting. Onze tijdelijke afgezant bij het Vaticaan moet den heiligen Vader maar gedurig bezoeken bii wijze van afleiding. Beiden hebben nu al den tijd." Hoe krijgt nu zal men vragen die oude man te midden van ziin ongerustheid en onrustigheid zulk een blijde invallende gedachte. Wie hem als kroniekschrijver in „Stemmen voor Waarheid en Vrede" kent. kent ook het antwoord- Hij beeft een psychi sche. ongeneeslijke kwaal, namelijk de anti papistische griep, die veel besmetteliiker is dan de Spaanscbe. Zü geeft dikwerf aanlei ding tot allerlei complicatiën, maar i_s niet doodeüikmen kan er zeer oud mee worden, dat leert de ondervinding." Demohilisatiepa arden. De waarnemend opperbevelhebber heeft ter ken nis gebracht dat de groot financieele belan gen, welke betrokken zijn bij den verkoop van het belangrijk aantal paarden, die door de vroegere eigenaars 'eventueel zullen worden teruggenomen, boven de z.g. stampaarden en de paarden, welke aangewezen zijn om rijks eigendom te blijven, bij den troep aanwezig zal zijn, noodzaken tot een niet verijlden ver koop. Liet is echter te verwachten, dat elk uitstel van den verkoop der af te schaffen paarden moeilijkheden zal opleveren bij het verdere demobikseeren. Deze, zullen ondervangen worden door het z.g. detacheer en van 't eene onderdeel hij het andere van personeel, afkomstig van hereden wapens, dan wel van manschappen der onbe reden wapens, die uit hoofde van hun burger- werkkring geacht kunnen worden geschikt te ziin voor de aanwijzing van dit personeel ten aanzien van hun bijzondere bekwaamheid geen hooge eischen te stellen. Wanneer onverhoopt op deze wijze niet in de behoefte van minimum bëonodigde aantal paarden verzorgersy bij de troep en depots enz. onder Uw bevel kon worden voorzien, moet mij hiervan onverwijld kennis worden gege ven onder vermelding van het ontbrekende aantal. Uiteraard zal tot het verkrijgen van de noo- dige stall geminde bij verplaatsing'van 't onderdeel, zooveel mogelijk getracht worden, bij minnelijke schikking' hierover (le beschik king te verkrijgen. Omtrent de wijze, waarop de vroegere eige naars in de gelegenheid zullen worden gesteld om gebruik te maken van liun recht tot liet terugkoopënvvan hunne paarden, voor zoo verre deze met zijn aangewezen om voor het leger behouden te worden, alsmede betreffen de de wijze waarop de overblijvende af te schaffen paarden zullen worden verkocht, zullen nadere aanwijzingen worden verstrakt. 1 bzètt zeer voordeelige aanbiedingen in Blauwe Kindjes jekkers vanaf Kinderiasies n 4.ïiO Heerenjassen n n IO-SO Extra aanbieding in donkergrijze Heeren- en Jonge heeren L)EMI-SA!bONS. 2614 InHEEREN-COSTUUMS hebbèn wij eenprachtkeuze Solide kwaliteiten - Lage prijzen Valsehe'munters. Dinsdagochtend zijn te El burg door ue politie gearresteerd de winkelier K. T. en diens zoon, wonende Fa- ber van Riemsdijlistraat te 's-Gravenhage, we gens het uitgeven van valsche zilveTbons grooT ƒ2.50. Er werden ruim 500 valsche zil verbons op hen bevonden. Beiden zijn ter be schikking van den officier van justitie te Zwolle gestold. Diefstal. Te Helle voetsluis. zijn van da Duitsebe torpedobootens aldaar geinterneerd verschillende gereedschappen en anderszins gestolen. Daartoe werd door de politie opge spoord en cp enkele in het kanaal liggende sieepbootj es in beslag genomen, 2500 scherpe patronen, gasmaskers, klewangs, bajonetten, enz». enz. L'.t alles is van de bewuste Duitsche booten afkomstig. Nog goed a f g e 1 o o p e n. De trein die 10.10 uurmit Hilversum vertrekt, had Dinsdagmorgen 'n half uur vertraging, door dat hij deu overweg naibij het kerkhof op de lijn een kar bespannen met paarden, geladen met ijzeren staven was omgevallen. Door don mist kon de.machinist een en ander blijkbaar niet goed waarnomen. De kar werd licht aangereden. Wonder boven wonder liep alles zoneter ongelukken- af. De Spaaneche.'Griep te 's H a. g e. Naar wij vernemen heerscht de zg. Spaant, he Griep in de Residentie thans weer in heviger male dan twee weken geleden. Woensdag zouden op alle cpenlfairo scholen de lessen wederom aanvangen doch aan ver schillende inrichtingen werd den leerlingen medegedeeld, dat men beden terug moest ko men en te vernemen of de school geopend zou zijn. Vermoedelijk zullen verschillende soholen gesloten moeten blijven wegens ge brek aa onderwijzend personeel. Een gev a a r 1 U k e diens tb ode. Bü de gem-, politie te Oudewater is door ie mand aangifte gedaan, dat door hem van een dienstbod nit Linschoten een briefje was ont vangen om 's nachts bii den landbouwer waar zü dient, met een tweetal andere personen te komen, teneinde een bedrag aan geld te stelen- Toen dezw. personen hieraan geen. gevolg ga ven, vervoegde de dienstbode zi'êh .Maandag middag weer bij hen. teneinde liep nogmaals te «bewegen tot het misdadig plan. Gelukkig is door hen toen de politie gewaarschuwd. In verhoor genomen, bekende het meisje alles, ook het feit dat zij den vorigen nacht reeds de buitendeur met opzet niet gesloten- had. k beu straatweg onder Wijk-aan-Zpe en Duin be- straatweg onder IVijk aan Zee en Duin be speurde de bewoners van een verlof zaak, W. een sterke gasluebt. Nadat een deur was opengezet, had men de onvoorzichtigheid met een bran dende lucifer naar het lek te gaan toeken. Er volgde een geweldige ontploffing, waar bij man en vrouw brandwonden bekwamen: ook werd veel materieel© schade aangericht. Inbraak te Dordrecht. De ge meente Dordrecht vormt in a'en laats ten tiid een arbeidsveld voor inbrekers. Verschillende winkeliers werden met een bezoek vereerd. Geld uit toonbankladen, kleedingstukken en voe dingsmiddelen zün welkome buit- De grootst? slag is gi8teren geslagen toen bij den sigaren winkelier S. H. L. aan de Voorstraat voor een waarde van 2000 aan geld, meerschuimen- ell houten püpen en kleedingstukken werd ge stolen. h* De politie speurt live rig om de daders in handen te krijgen. Diefstal van aardappelen. Zon dagavond werd door een pafouille militaire- politie een vijftal jongens van 16 tot 18 jaar betrapt, terwijl zii bezig waren met bet stelen van aardappelen uit een aardappelkuil op het land van den landbouwer J. Kats. te Sloter- diik. Vier van hen werpen gearresteerd, terwiil gisteren de vijfde werd opgespoord. Twee reeds gevulde zakken werden in beslag genomen. Drie van de vüf waren als boerenknechts in dienst van bovengenoemden landbouwer. Brand te Eindhove n. Woensdag nacht brak een hevige brand uit in een gebouw aan de 1 ramstraat te Eindhoven, waarin op slag van antieke meubelen van Duremeaux, metsel waren van Van der Eynden, beiden te Eindhoven en stncadoorsartikelen van Gebr- van Bokstel te Vught. De wel uitgeruste brandweer van Eindhoven was den brand bin nen het uur meester. Het brandende gebouw leverde gevaar op voor de weverij van Ignatius de Haas die er met eenige schade aan dakgoten afkwam. Er is voor duizenden guldens ver brand. Het gebouw behoorde aan de weduwe Otten van Dinther. Een brandweerman, W. Retera, kwam onder een ladder en beliep lichte kwetsuren. Te Delfzijl worden door een scheeps makelaar pogingen in het werk gesteld om een geregelde stoomboot dienst in het leven te roepen tusschen Delfzijl en Stockholm. Bij een inbraak ten huize van den heer K. J. de B. aan de Imhoffetraat te Delft, is voor ruim 42.000.aan effecten ontvreemd. Wegens gebrek aan brandstoffen is de rubberfabriek „Doorwerth" •'gesloten. Circa 801) man zijn hierdoor werkloos. Tot 7 Decem ber a.s. wordt den arbeiders loon uitbetaald- In den nacht yan Woensdag op Don derdag is in ingebroken bij de firma C. Con- rads Co. te Rotterdam. Er zijn 18 dozijn zwarte kousen, 89 dozijn blauw katoenen, 'broe ken, een partij garens en 80 pakken zwa.t sajet gestolen. jlii een eiectrisehe v/asscherij aan de Binnen Rrou werstraat te Amsterdam, werd gisteren een 17-jarige jongen door een drijf riem gegrom. Den ongelukkige werd de rechterarm nagenoeg afgerukt. In zeer zorg- wekkenden t oestand werd hij naar het Bin nengasthuis vervoerd. De rubberfabr ek Doorwerth is wegens gebrek aan brandstoffen, gesloten, waar door 800 mannén werkloos warden. Tot 7 Dec. a.s. zal hun loon worden uitgekeerd. Gistermorgen werd -diefstal met braak geconstateerd in hgt feestgebouw Smit aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam. Een greote hoeveelheid chocolade en bonbons werd ontvreemd. Door het breken van een gat in den binnenmuur bereikten de dieven daarop de aangrenzende leerlooierij van den heer Monsma, die voor eenige honderden guldens aan schoenen en Ieder werd bena deeld - De sigarenfabriek van de firma Schof ten te Arnhem, is, in verband met gebrek aan grondstoffen, gesloten. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de ftedacti? zich niel aansprakelijk. dan is ear stelling reden tot klacht en tot be hartiging van den wenk van minister Treub om door organisatie, mits zonder klassenstrijd verbetering te zoeken en van de patroons te vorderen, dat zij hun personeel meer de pro fijten laten trekken van den tgemeenschappe- lijken arbeid. Ook het uitspelen van concur reer en de vrouwelijke hulp tegen die der man nen en het veelvuldig plaatsen van meisjes op kantoren, werd stérk gegispt, wijl zij door de lagere bezoldiging de salarissen van het personeel in het algemeen neerdrukken. De vergadering, die in „Bellevue" werd ge houden, was zóó druk bezocht, dat een tweede in den „Werkenden Stand' noodzakelijk bleek Het p"ersoneel van Van Gend en Loos. De Algemeene Ne- derlandsohe Bona' van Handels- en -Kantoor bedienden had Zondag 24 November een lande lijke bijeenkomst uitgeschreven voor het kan toor personeel der firma Van. Gend en Loos,' welke goed bezocht was. De arbeidsvoorwaara'en werden daar bespro ken: er werd besloten, in afwachting van een definitieve behoorlijke s'alarisregeling. aan de firma Van Gend Loos te verzoeken het kan toorpersoneel eenzelfde uitkeering te geven als aan het spoorwegpersoneel is toegekend. J acht wet. Blijkens het Voorloopig Ver slag der I weede Kamer over de begrooting van Landbouw, waren eenige leden van meening, dat het wild aan den landbouw zoodanige schade toebrengt, dat, vooral in de bestaande omstandigheden, uitroeiing daarvan in het be lang der voedselvoorziening geweni&cht is. Vele andere leden deelden deze meening niet. maar achtten herziening d-er Jachtwet niettemin ter beperking van de wil-dschade zeer gewenscht. in meer dan 15 soorten tegen voordeelige prijzen in meer dan 20 diverse dessins voorradig. VOORAL NU. Mijnheer de Redacteur Door bemiddeling van de arbeidsbeurs ver zendt het gemeentebestuur een circulai e tot aansporing om vooral nu werkzaamheden te la ten verrichten. Hiervoor hulde! Hulde ook aan onzen Burgemeester, die in de zen moeitevollen tijd een open oog en oor heeft voor de belangen van de burgerij. Toch had men wel een stapje verder kun nen gaan en de ingezetenen van Haarlem kunnen opwekken vooral nu in dezen Sint Nico- laastijd, de inkoopen te doen bij otfze HUarlem- sche winkeliers. Het kan niet genoeg gezegd, dat men bij onze winkeliers minstens -even goed, dikwijls veel goedkooper terecht kan, dan in de hoofdstad en toch brengen velen hun dubbeltjes liever naar Amsterdam, dan hun medeburgers te bevoordeel en. Laten wij bedenken, dat vooral nu, het van belang is, dat de handeldrijvende midenstand goede zaken maakt. De ïndustrieele middenstand, en daarmede een groot aantal werklieden, zullen er wel bij varen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, C A. M. J. in I I I I - Kantoorbedienden. De Nationale Bond van Handels- en. Kantoorbedienden „Mercin-ius", die 600Ü leden telt, bad Maandag te Amsterdam een meeting belegd, waarop oud-minister Treuib sprak over de salariee- ring van-het kantoorpersoneel. Tijdens don oorlo'g zijn allerwege de Iconen verhoogd, maar de kantoorbedienden zijn over hot age- meen gebleven, wie zij waren. Wel hebben ook patroons er op gerekend, dat de werkerj- ke waarde van de oude salarissen niet meer gelijk was aan de vroegere, maar over het al gemeen blevjen da kantoorbedienden steeds achter. Een bestuurslid drukte dit tedkenacbtig uit door te zeiggen, dat tal van. patroons hun personeel als een „noodzakelijk kwaad be schouwen en hun salarissen als een soort „be- drijfeonkosten", tegen welke absoluut ongun stige voorstelling met kracht moet worden 6p gekomen. Vergelijkt men de salarissen van kantoorbedienden met de loon en van hand werklieden (een metselaar, die niet erg hard werkt,verdient thans gauw 60 per week), Rijwiel. Tegen den niet verschenen H. G. V. Z., die te Haariemmerliede een rijwiel had ge stolen, ten nadeele van L. H. v. E., werd een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van 1 jaar en 3 maanden. Vier tonden. Pieter van O. te Wijkeroog kreeg geld van H. v. B. te Zaandam, die hem zeer langzaaffi én met kleine beetjes betaalde. Pie-" ter is echter zoo zenuwachtig als ie gro-ot is en heeft op erge hardhandige wijze zijn geld teruggevorderd, bij welke gelegenheid hij den schuldenaar" vier tanden uit den mond sloeg. De Officier nam in aanmerking, dat v. B. tegenover Pieter niet net gehandeld had en vroeg een maand voorwaardelijk met een-gi-oei'tijd van 1 jaar. Met heel veel moei te bilden de rechters Pieter aan z'n ver stand brengen, wat dat bèteekende. Toen vroeg ie nog, of hij nu 'n.jaar lang niet) om z'n geld mocht vragen. Mishandeling. Tegen B. en V. te Koog aan de Zaan, die zekeren O. op den grond hadden ge gooid en geslagen, werd een boete geëischt van een gulden subs. 1 dag. t Héling. Onlangs werd door P. J. S., werkzaam bij de chocoladefabriek der firma Droste een een hoeveelheid, vaniline gestolen ter waar de van f 2500, Zijn kost vrouw, tevens tie moeder van zijn meisje, dat inmiddels is overdeden, moet zich thans verantwoorden voor het feit, dat zij met S. te zamen een gedeelte van het gestttiene te Amsterdam heeft verkocht en van de opbrengst f 170 ten geschenke heeft aangenomen. De vrouw ontkent alles, hoewel zij bij de politie een volledige bekentenis had afge legd. De officier van justitie eisoht 6 maan den gevangenisstraf- Neeltj© S. te Wormer heeft te Purmerend in de danszaal van J. een mantel weggeno men van H. B. Deze kreeg thans haar man teltje terug en Neeltje zal f 15 boete moe ten betalen. Driftig jongnienscli. Omdat zij zich niet aan het afspraakje hield, om met hem mede te gaan, heeft Pieter van 't V. Ne elfje B., wonende te Be verwijk, "n paar s lagen op 't hoofd gegeven., Deze onbehoorlijke uiting van spijt zal hem f 15 kosten. Zonder bon. Tegen.Gijsberta E. te Velseroord, die brood van clen bakker hacl gekocht, zonder er bons voor in ruil te geven, werd f 10 ge ëischt. De Arrondissements Rechtbank te Haar lem deed de volgende uitspraken: J. A. G... J. A. P., Ie loopknecht de 2e magazijnknecht te Haarlem, diefstal, de le 2 maanden en de 2e '3 maanden gev. straf; J. v. d. N., voermansknecht te Haarlem, 10 dagen gev. straf; O. V. loopjongen te Heemstede, dief stal 14 d,agen gev.straf; A. J., werkman te A'dam, diefstal 6 maanden gev.straf; L. S. zaadhatidelaar te Hillegom, poging tot ver boden uitvoer f 10 boete of 10 dagon hech tenis; J. S. berkman te Zaandam, mishande ling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis; A. O. melkverkooper te Oostzaan, dierenmishan deling, f 3 boete of *L dag hechtenis; D. N., werkman te Krommenie diefstal 3 m. gev. straf; P. KL werkman te Krommenie, diefstal, 3 maanden gev. straf; O. de B., fondantwerker te Westzaan, P. R. bakker te Velsen, le diefstal 2e heling, vrijgesproken; A. J. bierhandelaar te Beverwijk heling 2 maanden gevangenisstraf; O. M. K., zonder beroep te Velsen, beleediging ambtenaar IV boete of 5 dagen hechtenis; J. G., visch- handelaar te IJmuiden appèl overtr. Wo- ningwet vonnis quo bevestigd; A. G. schillenkoopman te Schoten appéi overtr' Trekhondenwet, als voren; H. W. S., sehil'- der te Heemstede, valschheid in geschrif te 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. VELSEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft gisteravond ruim drie uur besteed aan de herziening van de salarissen van het poli tiekorps Vooraf vroeg de heer Dalméyer inlichtingen inzake het bericht in de pers, dat de bakkers alhier op 2 December hun zaken zullen stop zetten, wanneer ae Minister van Landbouw vóór dien datum den meelpriis niet verlaagt. De heer HandgTaaf zeide. d,at Vrijdag de bakkers nog eens zullen vergaderen. De heer Vermeulen merkte op, dat, waar voor andere steden de prijs verlaaga' werd, dit zeker ook voor Velsen kan. Inzake d© salarisherziening van het politie personeel was er het voorstel van de salaris- commissie, dat d© duurtetoeslageu wilde be houden en voor de meeste beambten een ver hooging voorstelde van ong. f 4.—— per week. Dan was er een voorstel van B. en W„ ter wijl ter vergadering nog verschillende voor stellen werden ingediend. De heer Brink stelt voor het" minimum met 100.te vea-hoogen en voor de agen ten den 8-urigen arbeidsdag in te voeren met één vrijen dag per week en één vrijen dag per weck en een vrijen Zondag in de 14 dagen. Dan vraagt de heer Brink den voorzitter een Commissie van advies inzake de strafopleg ging in te stellen. De heer Schuitenvoerder stelt de volgende regeling voor: agenten ƒ2328; agenten var den opsporingsdienst f 2831: hoofdagente» ƒ3134 per week, benevens 100 vergoeding huishuur aan gehuwden en 100 kleeding- geld. Het voorstel van den heer Vermeulen luia't als volgt: hoofdagenten 13501600; agenten van den opsporingsdienst 125015J0; agen ten 11001350; veldwachters 11501400: agenten-schrijvers 11001350, benevens 100 huishuur, kleeding wordt van gemeen tewege verstrekt. De heer Dalmeyer wil de veldwachters ge lijk stellen met de hoofdagenten. Langdurig wordt over <fe voorstellen van gc- ach ten gewisseld, tot de voorzitter ze ein- delük in stemming brengt. In stemming komt eerst het voorstel Schui tenmaker, als zijnde van de verste strekking. De heer Brink zeide hieraan ziin stem te ge ven. omdat hü had vernomen a'at deze regeling voorgesteld was door de politie-organisatie. Het voorstel wordt met 85 stemnl©n aan genomen. Tegen stemden de heeren Handgraaf Netscher, Van Tuyll, Uitendaal en Vermeu len. Aan het voorstel wordt terugwerkende kracht verleend tot 1 Juli j.l. Een voorstel Dalmeyer om aan a'e veld wachter 100 meer te geven dan de agenten tvordt met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van den heer Vermeulen wordt het salaris van den klerk gelijk gesteld met dat der agenten, dat van de typiste wordt bepaald op 750.—. Het voorstel Vermeulen om van gemeente wege kleeding te verstrekken wondt verworpen Vóór de heer Vermeulen. De heer Vermeulen stelt daarna voor aan bet administratieve personeel van gemeente wege een uniform te verstrekken. Dit wordt met 85 stemmen aangenomen. Het voorstel Brink tot invoering van den 8-urigen werkdag voor de politie wordt met 103 stemmen aangenomen. Tegen de hee ren Vermeulen, Van Tuyll en Handgraaf. De voorzitter zegt dat de wet bepaalt, dat de regeling van den arbeidstijd der politie bii den burgemeester berust. De heer Brink zegt dat de burgemeester dan maar vernietiging van het besluit moet vra gen. Daar de voorzitter ook bezwaar heeft tegen een commissie van advies stelt de heer Brink de volgende motie voor: „De Raad sipreekt als zün oordeel uit, dat de instelling van een commissie van advies inza ke de strafoplegging bij de politie noodzakelijk is." De motie wordt met 10—3 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Handgraaf. Van Tuyll en Vermeulen. Het voorstelBrink om aan de agenten een maal per week een vriien dag, waarvan een maal per drie weken een vrijen Zondag, te geven, wordt met algemeene stemmen a an ge- nomen. Aangenomen wordt een voorste! Blom om 't salaris van den inspecteur van politie te be palen op 20002500, dat van den inépecteur van administratie op f 19002400. Hierna wordt de vergadering gesloten. Af wezig waren de heeren Huijg. Landeweerd en van der Steen. VELSEN. Uitvoeringen, enz. De Burgent heeft het houden van uitvoeringen en vergade ringen weder toegestaan. VELSEN. Inbraak. Te Wijkeroog is weder om, nu voor de derde maal, ingebroken in het pakhuis van den grossier Ydema. Er wordt heel wat vermist. VELSEN. Door den mist is het uitgaande Ned. stoomschip Zeus in aanvaring gekomen met de stilliggende stoompont en een vracht boot van Bus' stoonubootdienst. Beide koeren was de schade niet groot. HAARLEM. Hedenmorgen werd alhier doer Ged. Sftaien, namens deu Rijks Water-, staat-, aanbesteed: het onderhoud der werken van de Vissehershaven te IJmuiden, gedu rende het jaar 1919. Raming 31000. Laagste inschrijvers firma P. Heere en Zn„ IJmuiden, voor 26.965. Het onderhouden van de werken tot verde diging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Hollands, gdurende het jaar 1919, in j perceelen. Raming: perceel I 14000; pesrcce II 14000. tT. Laagste inschrijver voor perceel l T M. Daalder te Bussnm voor 12400 en 12 Het onderhoud van de Heldereche ring gedurende het jaar 1919, behoor en de RijkS7.eewerken, m de provincie Noord Holland. Raming: f 87000. ovqaef Laagste inschrijver: J. de Voes, H voor 33960.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 6