I. PiMIKKElS Ci. tam 23. IaarktmIüws '3 N Kuaiuntttiri s i j Aanleg van i L VANOVERAL* STAD EN STREEK advertentiën. Fa. B. PAANAKKER Co. NIEUWE ZüiD-HOLLANDER Beslist koopjes Mauaz - 'in „Klein naar Dapper" LAATSTE NIEUWS TELEGRAFISCH WEERBERICHT' Telet. 271 - 0VERVEEN lijk wordt, dat buiten hun woonplaats vertoe- vende personen aan de stemming voor leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraden "kunnen deelnemen. KORTE BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK Een meisjes fiets v. leeftijd 6-8 jaar f 16.50 I Dimes regenmantel f 17.50 J Dito Heeren regenjas f 25.— Fiets jekker f 22.50 Prachtige grijze overjas f 22.50 'Echt bontstel moten bont f 12.50 Mandoline met onderricht r öoek f 6.50 groote afslag van alle soorten Qldaten werkschoenen tegen het paar. Telefoon 653 Aanegang 23 Ruime keuze in Standaardschoenen. Draagt onze bekende waterdichte vetlederen sneeuwschoenen en laarzen. Poetst Uw schoenen uitsluitend met terpetijn Cream vanaf f 0.55 per doos. 3716 D® van het Provinciaal Eiectriciteits- üedrsjf ver^c stoomverbruikers in Bloemendaal, Veisen, Zanflvoort Limmen, Wijk aan Zee en Oteiieek hun stroomve (..ruik in verend met lie slagnatie in den kolena&?i» zooveel mogelijk te beperken. »IEÜWS" EN ADVERTENTIEBLAD -- ÏTvoop GOUDA en OMSTREKEN HET aangewezen blad voor Vraagt proefnummers aan de Adm. Nieuwe Zuid-Holgander GOUDA. 3542 0 rrr^i TECHNISCH-BUREAU 2 Electrische licht- en krachtinstallaties. Schel- en Huistelefoonleidingen. Bliksemaf leidingen. ■I de Diefstal in een militair kwartier. De sergeant S. v. d. M., van het 23ste reg. te Rotterdam, is bij de politie aan gifte komen doen, dat uit een kist, staande in het militair kwartier in de Benthemdwarsstraat, een bedrag van f 3000 is gestolen. Kort na de aangifte is genoemde sergeant gearresteerd, daar hij verdacht wordt zelf de dief te zijn. Eveneens is aangehouden de sergeant C. A. Z., werkzaam bij de administratie-troepen in de Lange Toren- itraaf die van medeplichtigheid wordt verdacht. DE SPAANSCHE GRIEP. De Spaansche ziekte heerscht op hevige wijze op het platteland van West-Friesland. In tal van dorpen heerscht de ziekte huis aan huis, terwijl in tal van gezinnen meerdere slacht offers zijn in zeer korten tijd. Op verschillende plaatsen bestaat de gewoonte dat bij begrafenissen de doodsklok wordt geluid. De vorige week is het geweest, dat des morgens het kleppen van de doodsklok schier niet van de lucht was. „n onn Een brandkast met 30.000 uestolen. Van de omstandigheid dat een bewoner van de Loosduinsche kade te s-Graven- hage gedurende slechts enkele uren uit huis afwezig was, hebben inbrekers gebruik gemaakt om een brandkast, inhoudende een waarde van f 30,000 aan geld en effecten, weg te halen. De kast had een hoogte van 1 meter. Van dit ongeloofelijk brutale stukje hebben de mede bewoners van het huis niets bemerkt. Alleen meende achteraf een bovenbuur eenig gestommel te hebben gehoord, waaraan echter geen bijzon dere aandacht werd gewijd. De politie is een onderzoek begonnen. f 12,000 verduisterd. Op telegrafisch verzoek van den commissaris van politie te Rot terdam is aangehouden de soldaat W. S., in garnizoen te Zwartewaal, die zich schuldig gemaakt had aan verduistering van f 12,000 ten nadeele van de firma van L., gevestigd aan de Zwaardecroonstraat te Rotterdam. Hij was als boekhouder aldaar in betrekking geweest en had de verduistering gepleegd door boeken en chèques te vervalschen. Verduistering van f 20,000. Te Rotterdam is aangehouden de voortvluchtige 18- jarige kantoorbediende K. de W., van de Gel- dersche Credietvereeniging te Leeuwarden, die zich een aangeteekendeii brief, inhoudende f 20,000, welke hij naar het postkantoor moest brengen, heeft toegeëigend. Hij heeft den brief achtergehouden en een door hem gemaakten brief laten aanteekenen. Het reipi heeft hij zijn chef overhandigd. Hij was nog in het bezit van f 18,000; in één week heeft hij dus niet minder dan f 2000 er van door gemaakt. Moord te Rotterdam. Op een eerste verdieping-- in de van der Poelstraat nabij de Tweede Mkidellandstraat te Rotterdam, woont mejuffrouw F. H. tSchoe, weduwe van wijlen den Hilversumschen stationschef den' heer A. Maaskant, een vrouw van 70 jaar, een klein vriendelijk stil menschje, over wie de buren met achting spraken. Gisteravond omstreeks 9 uur, zoo bericht de „N. R. et.", noorden de benedenburen gestommel boven hen en ongeveer op bet zelfde uur hebben overburen twee mannen de woning van de weduwe Maaskant zien verlaten welke mannen, zoodra z.j bemerk ten, dat' zij nagekeken werden, hardioopen- de een goed heenkomen zochten. De benedenburen, die niet naar boy^dwï- waarschuwden een vriendin der weduwe -Maaskant in de buurt woonachtig en na ge pleegd overleg, werd de politie ter hulp geroepen. In de woning vond men haar geheel ge kleed achterover, de armen wijd uitgespreid, op den vloer der achterkamer Liggen, nabij de deur. Zij was dood, een prop gemaakt van het schort, dat zij droeg, was haar met geweld in den mond geduwd en dientenge volge met bloed bevlekt, terwijl sporen van wurging aan den hals zichtbaar zijn. Het gaslicht brandde op de kamer en eveneens de kachel, terwijl verder in een bedstede van de tusschenkamer, die met de voorkamer verbinding heeft, aangetroffen werd een kindje, dat wakker was en de politiemannen toelachte, doch te jong is om iets te kunnen mededeelen. Het verder onderzoek deed blijken, da.t dit kindje ifl de 2-jarige Alida D., wier moeder als buffetjuffrouw in een café te Rotterdam werkzaam is. Dit kindje wordt ten huize der vermoorde weduwe verpleegd door de 39-jarige O. J. F., woonachtig in de Messchaertstraat, een nicht van weduwe Maaskant. Die nicht kookte ook dagelijks ten huize van die weduwe voor twee Rus sen, die op een kantoor werkzaam zouden zijn, maar ergens anders in de stad wonen. Sporen van braak zijn nergens in de wo ning de-r vermoorde vrouw gevonden, wei stond in de voorkamer een linnenkastje open. De daders hebben den hond der weduwe hond de straat opgejaagd, voor zij hun gru weldaad pleegden. Volgens de buren had zij gisteren haar pensioentje, waarvan zij in hoofdzaak leefde, ontvangen. Het lijk van de vermoorde vrouw is voor gerechtelijke schouwing naar. het ziekenhuis gebracht. De onderzoekingen in zake dezen moord leidden tot dusver tot geen resultaat. De beide Russen en mej. O. J. Vlier werden in bewaring gesteld en langdurig verhoord, maar gisterenavond; daar zij hun alibi kon den bewijzen weer op vrije voeten gesteld. Ook een huiszoeking in de woning aan den Diergaardesingel, waar mej. Flier met de Russen woonachtig is, leverde niets op. Dat dit nichtje dan ook.iets met deze afschuwe lijke misdaad te maken kan hebben, is vrij wel ondenkbaar, daar zij er reeds als kind in buis is geweest en door haar tante van lcleeding werd voorzien. De tante trachtte haar steeds tegen de ruwheid van haar man, die haar slecht behandelde te beschermen. In zijn woede over haar omgang met den Rus stond hij haar meermalen naar het leven en nog gistermorgen drong hij, gewapend met een dolkmes tot in haar woning door met het doel haar en den Rus te vermoor den. Met dit al is de zaak nog zeer duister. Te Winschoten (Gr.) zijn gisteren vier opgeschoten jongens gearresteerd, die bekend hebben de vorige week een viertal inbraken te hebben gepleegd. Voor circa 500 hadden ze gestolen. Terwijl dé boschwachter F. van der S. te Miurlo (N. Br.) met zijn vrouw afwezig was, wisten 2 kinderen een geladen geweer te be machtigen. Terwijl zij daarmee aan het spe len waren ging het geweer af met het nood lottig gevolg, dat de hand van liet 7-jarig dochtertje afgeschoten werd en de kogel in de keel doordrong. In de afgeloopen maand stierven er 404 inwoners van de gemeente Emen (Dr.) ten gevolge van de Spaansche griep. In Novem ber 1917 bedrog ht ovrlijdenscijfr 33. De heer J- Z. te Klazienaveen (Dr.) wilde per fiets du tramrails passeeren, doch werd door de locomotief van de tram gegrepen, ten gevolge waarvan hij eenige o-ogenblkken daarna is overleden. Een paar knapen uit Vaals vonden in 't Vaelserbosch een handgranaat. Zij speelden met liet hun onbekende projectiel, dat plot seling ontplofte; twee knapen werden gedood en een derde werd ernstig verwond. Te Leiden hoeft een dief zich toegang weten te verschaffen tot de gerechtzaal van het Kantongerecht en daaruit de klok mede genomen. Te Laren is ingebroken in de villa van mevrouw Gorer. Door het openschuiven van een paar deuren is men binnen geraakt. Een hoeveelheid tafelzilver wordt vermist. Dinsdagmiddag bemerkten bewoners van de Passeerdersdwarsstraat te Amsterdam, dat er uit het perceel no. 17, bewoond door de familie van de H. groote rookwolken kwa men. Toen zij de woning binnen ginnen, von den zii de vrouw verbrand bij de kachel lig gen. Vermoedelijk door het uitslaan van vlammen, hadden die ltleeren der vrouw vlam gevat. Het lijk werd naar 't Wilhelminagast- huis overgebracht. HAARLHMMERMEhK Petroleum. Vele in gezetenen zien uit naar de komst van de door de Regeering toegezegde petroleum. Men deelde ons mede, dat het kostbare goedje spoedig kan worden verwacht. Naar het schijnt, meenen enkele ingezetenen van Hoofddorp, dat, nu de petroleum onderweg is, nog wel eens kan worden gewacht met de electrische aansluiting. Maar dat berust op een misverstand, want volgens de voorschriften uit den Haag mag geen petroleum of kaarsen wor den uitgereikt aan wie in de gelegenheid is zich electriciteit aan te schaffen en in die gunstige conditie verkeeren nu alle Hoofddorpers. HAARLEMMERMEER. Electrificatie Hoofd dorp. Wanneer er nu geen tegenslag komt, zal er nog deze week in Hoofddorp electrisch licht branden. Dat feit mag wel met gulden letters in de annalen van dezen polder worden opge- teekend; immers het is een ware lijdensgeschie denis geweest. Wanneer we daarop letten, mocht er wel een feest worden georganiseerd en een vreugdevuur ontstoken worden. z}\a er nog menschep, die mopperen en,| J_en Vfaagt zich af; hoe is het mo- gelijk. Dit beiust dan ook vermoedelijk enkel op misverstand. Zoo is er misverstand over de hooge prijzen van de aanlegkosten. Het is volkomen waar, dat die niet gering zijn; maar hebben wij niet langen tijd geleerd onder den indruk, dat de prijzen van materialen en arbeidsloonen in deze crisis-tijden zóó hoog wa ren, dat een electrisch net in Hoofddorp zelfs onmogelijk kon worden aangelegd? Dit is dan ook gebleken o.a. bij al de helaas vergeefsche pogingen welke er in Nieuw-Vennep gedaan zijn om uit het donker in het licht te komen. En is het dan niet een meevallertje, dat bij nauw keurige berekening toch nog bleek, dat bij ge noegzame deelname de exploitatie in Hoofddorp z°u mogelijk zijn? er u^L011* is dtmr> maar no£ te koop; zijn „.pi /m,H°n<:lerden gezinnen, die ons benijden en konden le" dat zii ook wan prekeren Zoo is er nu ook weer misverstand over de vooruitbetaling van twee maanden kosten van lichtverbruik (nethuur). Hierover wordt ook weer door sommigen „een boom opgezet"; maar daarvoor is o. i. toch geen bijzondere reden. Zoo als bekend is, zijn er geen meters te krijgen en daarom krijgen de aangeslotenen een abonne ment; zij moeten iedere maand of iedere week betalen een zekere som, zomer en winter door; gedurende twee jaren is deze som vrijwel gelijk; daarna kan een groote vermindering verwacht worden in den prijs, want dan zijn de z.g. cri- siskosten, welke de oorlogsomstandigheden heb ben veroorzaakt, afgedaan en betaald. Evenals nu een verhuurder van een huis in sommige gevallen wel eens zegt; ik wil u het huis wel verhuren, maar ge moet me waarborg geven voor goede en geregelde betaling van den huurprijs en dahrom moet ge b.v. zes weken of een maand huur vooruit betalen, zoo zegt de directie van het electrisch bedrijf nu: ge moet me twee maanden vooruit betalen, anders kan ik u niet helpen. Deze maatregel js den koopmansstand bezien natuurlijk niet af te keuren en de gebrui kers hebben er toch ook weinig schade van; alleen wat last, omdat ze natuurlijk dit bedrag moeten voorschieten en missen; maar ten slotte hebben ze toch ook altijd een zekeren tijd vooruit betaald en dat wordt 'later weer ingehaald en verrekend. Er blijft o. i. dan ook van al die „klachten" bitter weinig over. Een beetje meer waardeering voor hen, die het initiatiei hebben genomen om Hoofddorp van electrisch licht te voorzien en voor hen die deze pogingen krachtig hebben gesteund, lijkt ons niet misplaatst. HEEMSKERK. In op 3 December gehou den raadsvergadering werd mudedeeling ge daan door den voorzitter, dat bet besluit van den raad, genomeu jn de'vorige vergadering, om de jaarwedden van een der veldwachters te verminderen, door de regeer ing is gehand haafd, op grond dat het bier betrof een bij zonder geval. Voor een nieuw te benoemen veldwachter werd biet salaris bepaald als volfet: jaar wedde 750 met vrije woning, tevens 150 duurte toeslag en ƒ-] o-, vergoeding voor blee ding. Aan den rijksveldwachter S. Boerema werd over 1918 een gratificatie verleend van 100 wegens aan de 'gemeente bewezen diensten. Daar du meeste huwelijken in deze gemeen te voortaan op Donderdag worden gesloten, besloot cie Raad dat wijziging van verorde ning regelende de werkzaamheden va:;i den burgerlijken stand in dien zin dat de huwelij ken op Donderdag door den ambtenaar van den burgerlijken stand voltrokken, kosteloos zullen zijn. Aan den heer J Tromp, onderwijzer aan de O. L. school, werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend met iingang vau 1 Januari 1919 op welken datum hij in functie treedt aan de R.-K. School. Vastgesteld werd de instructie voor den ad ministrateur van bet G. E. B. Op eeii vraag- van den beer Beentjes i trant verbetering: van den Kleinen Houtweg werd besloten hieraan ten spoedigste tefee- mout te komen. VELSEN. Gemeenteraad. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig waren de heeren La.nbeweerd en Handgraaf. He voorzitter deelt mede dat in gemeen teblad 3öG zijn o-pgenomen eenigo gegevens lyetreffonde do kwaliteit van hot regeorings- meel en de regearijigsblocm. JESnkeló ledén spreken hun afkeuring uit over den brief van het Rijksbureau voor graan en meel. De heer Brink vraagt de mededeelingen door te zenden aan de regeering, de heer Netscher vraagt of deze knoeiers niet ver volgd kunnen worden. De voorzitter zal aan het verzoek van den heer Brink voldoen, de mogelijkheid van vervolging za.l hij onderzoeken. Het advies der Levensmiddelenccmmissie betreffende aankoop en distributie van on dergoederen wordt voor kennisgeving aan genomen. Verschillende voorstellen en wenschen'aan gaande de salarisherziening der politie wor den nog ter sprake gebracht. De heer Ver meulen stelt voor deze adressen alle te stel len in handen der salariscommissie. Dit wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat Ged. Staten hebben goedgevonden een leening van f 8SO.OOO aan te. gaan Er is echter geen enkel bod ingekomen- v\ aar dit in de woe lige dagen van den neer Troelstra's verkla ring was, hoopt sprekea' dat do leening thans nog geplaatst zal worden. De heer Blom hemt een voorstel ingediend om de adressen der ambtenaren en onderwij zers wederom in handen te stellen van de salariscommi sie. toelichting werd aangevoerd dat hU üe gronden in het rap port der commissie niet meer aanwezig acht in dezelfde mate, waarop zlj liet ui(._ brengen van dat rapport waren. Voorts is z. i. herziening der salarissen van genoem de categorieën aa WlJzigingen, welke ge bracht zijn indic van de agenten enz. bij de politie strikt n -«kei ijk. en onvermij delijk. De voorzdtei wil daarbJj dan voegen de adressen van de ambtenaren ter secretarie en van u ij Openbare Werken. De heer Netscher zegt dan salariscommissie te bedanken. Spreker was in de commissie tegen een directe afdoende herziening der salarissen. Waar zijn mede leden Blom en Bosman voor de herziening der pditie-salarissen hebben gestemd, acht spreker het 't best dat de Commissie rekening houdt met de zienswijze der meer derheid van' den raad. De heer Vermeulen vraagt dan in de vaca ture dadelijk te voorzien. Dit wordt goed gekeurd. Benoemd wordt de heer van der Steen. In handen van B. en W. worden gesteld adressen van den Ned. Fed. Bond van per soneel in publieke bedrijven oiu verbete ring vun arbeidsvoorwaarden en van S. v. d. Zijl te IJmuiden inzake de heffing van precario. Goedgekeurd wordt de aanvulling veror dening beheer gasbedrijf in verband met de dekking van het tekort op de exploitatie der waterleiding en de vaststelling der 8ste suppletóire begrooting voor 1917. De rekeningen over 1917 van de gemeen te en van het bedrijf Openbare Werken, worden vastgesteld, evenzoo de 4e supple tóire begrooting voor 1918. Aangehouden wordt de behandeling van het rapport der salariscommissie in verband met ingekomen afzonderlijke adviezen en adressen. Wethouder Vermeulen verzocht de volgen de week te mogen antwoorden o^de vragen van den heer Da'meijer betreffende den ver koop van de buitenplaat® Velserbeek. De heer Darincijer neemt daar genoegen mee. De heer Schilling zegt dat als de meel prijs niet verlaagd wordt de bakkers morgen niet meea' zullen bakken. Spreker zegt dat dit natuurlijk niet kan, er moet wat op ge vonden worden. Spreker heeft onderzocht of de bakkers verlies lijden en is tot de juistheid daarvan gekomen. Elders is de meelprijs reeds lang verlaagd. Waarom hier niet. Hebben B. en W. wel ten volle meegewerkt of is het juist dat zij lakscli zijn geweest. Spreker wil bij motie voorstellen den prijs van het meel terug te brengen op f 4.50. De heer Vermeulen zegt, dat als de ge meente dit moet betalen, dit ons- f 700 per week zal kosten. De heer Vóoren geeft een uitvoerig ver slag van de kwestie. Reeds meer dan een jaar zijn de bakkers bezig den meelprijs verlaagd te krijgen. Tot nu toe hielp niets. Thans werken de bakkers met verlies. Het kan zoo niet langer, de bakkers willen ook hun geleden verliezen vergoed hebben en ook de gezellen zullen morgen in overleg met hun organisaties staken, omdat* zij hoo- ger loon willen. De Voorzitter en de heer Vermeulen ver klaren dat zij hun volle medewerking heb ben verleend om verlaging van den prijs te verkrijgen. In Mei werd het verzoek naai den Minister verzonden en herhaaldelijk is er over geschreven. De Minister houdt de zaak echter op sleeptouw. De heer Netscher zegt dat we de bevolking niet aan den honger mogen prijs gevenj Spreker stelt voor dat de gemeente bet ver schil van 'den prijs met f 4.50 voor hare rèkening neemt en daarover voor één week i' 700 beschikbaar te stellen. Onderwijl kun nen B. en W. de noodige stappen doen. De heer Voeren zeg-t niet te weten of de bakkers en de gezellen dan morgen zullen werken. Verschillende leden zeggen dat zij daarop rekenen. Het voorstel Netscher wordt met algemee- ne stemmen aangenomen en de vergadering daarop geschorst tot de volgende week. VELSEN. In de vergadering der afd. Vei sen van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" werd een mo tie aangenomen, waarin besloten wordt, krachtige actie te voeren voor eon betere saiarieering. VELSEN. De dreigende Bakkersstaking. In een door de bakkerspatroons in de gemeen te Ve'lsen gehouden vergadering werd be sloten, in verband met het door den ge meenteraad 'in de jongste zttng genomen besluit gedurende de eerstkomende brood- kaartenperiode nog met bakken voort te gaan. Dit besluit werd genomen in afwachting van de resultaten der besprekingen, welke door de gemeente Velsen worden gevoerd met den Haag. ZANDVOORT. De optocht. Het raadslid J. Bramson Heeft verlof gevraagd in de eerstvol gende raadszitting een interpellatie te houden aangaande den op 30 November plaats gehad hebbenden optocht. aSSENDELFT; Distributie. Tot 14 Decem- ber-is alhier verkrijgbaar; op bon 8 5 KiG. aardappelen; bon 3 1 pond peulvruchten; bon 13 1 ons zeep of zeeppoeder; bón 17 .3 ons kaas 20 plus; bon 13 3 ons kaas 40 plus; bon 14 1 pond suiker; bon 8 1 ons havermout of gruttemeel; bon 13 half pond rijst; bon 16 half pond jam; bon 8 half pond boter met bon 17; no. 9 hall' pond boter met bon 9; op bon 19 ki'nder- kaait 1 pond kindermeel; bon 20 1 pond suiker; no. 1 1 ons zeep of zeeppoeder. I"s* op het juiste adres Schagchelstraat No. 36. ZA ANDAM. De aardappelen opslag door "Wethouder Donia. Men zal zich het opzien barend bericht herinneren omtrent den op slag van aardappelen, door den Wethouder en den Directeur van het Levensmiddelen- bedrijf van Zaandam de heeren Donia en Joost en. De Raadscommissie belast met een onder zoek naar deze zaak verklaart in haar rap port dat een onderzoek haar de overtuiging schonk, dat de gepubliceerde feiten juist waren. De regeeringscommissaris, die alvorens een vërvoerbewijs af te geven, inlichtingen ver wachtte vanuit Beverwijk, werd tot afgifte bewogen na telefonisch aandringen en per soonlijk bezoek. Toen de gevraagde inlich tingen afkwamen, bleek dat de heei' Donia geen bonafide bouwer was, zooa:s werd opge geven waarom direct tot inbeslagname werd overgegaan. De heer Donia verlaarde geen voldoende aandacht geschonken te hebben aan de cir culaire van den Min. van 8 Meit Aan het slot van het rapport, spreekt de Gommiissie haar leedwezen uit dat bedoelde personen, zijnde de een Wethouder-voorzit ter de andere Directeur van het Lcvensmid- delenbedrijf zich ten deze niet hebben ont houden. ZAANDAM. Maandag heeft alhier de ver kiezing plaats gehad van een raadsc:mmis- sie van bijstand noodig om te beslissen over de grenswijziging der gemeente. Bij enkele candidaatstelling werden gekozen: District I J. Decker (L. U.), J. E. Kamphuijs (R.K.) D. Lombert (R.K.) en J. C. Fermië (E. B.) II. S. Dekker, J. C. Jacobs, P. H. Pcerlkamp. J. Weber, H. Worp en de dames J. D. Dor; en Spronck allen S.D.A.P. III. D. L. Harms. K. v. Leeuwen en G. Kraaij (A. E.), S.L Uuijl (Ohr. H.)„ D. A, Fientrop (V. D.). Aan de S- P. was gelegenheid gegeven tot het stel len van 2 en aan de S.D.A.P. tot het stel len van 1 eandidaat, waarvan echter geen gebruik gemaakt werd. ZAANDAM. Ingekomen is bij den ontvan ger der directe belastingen enz. te Zaan dam f 13.30, wegens te weinig betaalde in komstenbelasting over 1915-16. ZAANDAM. Donderdagmorgen is de Zeer- eerwaarde heer J. Zwart pastoor der Sf. Bo- nifaciusparochie per auto naar het O. L. Gasthuis te Amsterdam gebracht tot h- t on dergaan van een niet gevaarlijke operatie. DE STRAF VAN DEN EX-KEIZER. Be „Times" verklaart, dat op de Lenden- sche conferentie de Franscbe en Italiaanse lie regeeringen ten volle de Britsche regeering gesteund hebben met betrekking tot het be roep, dat op Holland zal worden gedaan voor de uitlevering van den keizer, om dien te brengen voor een gerechtshof voor de mis daden, die hij tegenover de menschheid heeft bedreven. Een actional niet worden onder nomen, totdat de zaak is besproken niet de Arnorikaaiissehe regeering, welke niet ter conferentie vertegenwoordigd was, teil gevol ge van de ongesteldheid van kolonel House. Reuter hueft reden om aan te nemen, dat de gedachtenwisseliailg, welke op de conferenties te Londen gedurende de laatste twee dagen heeft plaats gevonden, ten voile is medege deeld aan president Witeon, en tem nog vóór zijn erf rek naar Europa zal bereiken. Er ie reden om te gelooven, dat de adviseurs van den president van oordeel zijn, dat de in zichten der geallieerden waarschijnlijk sa menvallen met die van "Wilson zelf betreffen de du positie van den ex-keizer. In gezaghebbende kringen is men van oor deel dat de keizer en andere personen, die zich gedurende den oorlog hebben schuldig; gemaakt aan inbreuk op het volkenrecht, voor een gerechtshof der geassocieerde regee ringen terecht moeten staan, hetwelk tevens vertegenwoordigers zou bevatten van de lan den, die bet moest hebben geleden. mJmmmrni MEDEMBL1K, 4 Dec. R.K. Marktvereeni- ging „St. Jozef". Witte kool f -100 binnen land; fabriek f 210—290 per 10.000 K.G. - Aanvoer 50.000 K.G. SCHAGEN, 5 Dec. Aangevoerd 12 paarden, f 200 a 750, 26 magere geldekoeien 275 550, 13 vette idem, Reg., 11 vaarzen 200 a 450, 11 graskalveren f 150 a 180, 13 nuchtere kalveren, Reg., 230 vette schapen, Reg., 1183 overhouders 34 d 52, 7 bokken en geiten f 3 a 9, 3 magere varkens, f 75, 27 vette varkens Reg., 85 biggen 20 a 30, 150 konijnen 3 A 4, 30 hanen 3 a 4, 32 eenden f 2 a 2.50, 350 kipeieren, f 3.50 per 100 stuks. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch i Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 6 Dec Hoogste barometerstand: Memel 766.6; laag-l ste barometerstand: onder 760 Noordzee. Verwachting (van den avond van 6 tofi den avond van 7 Dec.)zwakke tot matige winc uit zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaarbe wolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde tem peratuur. 3717 m 3527^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1918 | | pagina 3