BINNENLAND ^VAN OVERAL ORDE EG AR B EID 'KERK EN»SCHOOL f SPORTdEN SPÉL KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN VERKEER EN POSTERIJEN UIT ONZE OOST Üient te worden opgeheven, omc(aC een on* voldoende oplossing van het levensmiddelen- vraagstuk gevaarlijke gevolgen zou kunnen hebben. Billon is van meening, dat de moei lijkheden waarin Duitschland verkeert, en die zijn politieke eenheid en zijn bevoegd heid om de vredesvoorwaarden te ratificee- ren zullen aantasten, den overwinnaars niet onverschillig mogen zijn. PARIJS. Het aantal Fransche gevange nen, dat op 12 Januari in Frankrijk was teruggekeerd, bedroeg 458.445 man. Er wa ren toen nog ongeveer "28.000 man in Duitschland. Gewezen werd op den betreurenswaardi- gen toestand, waarin de teruggekeerde Fran sche gevangenen verkeerden en over de mishandelingen, waarvan zij het slachtoffer werden, zonder (lat de schuldigen nog kon den worden gestraft. BE VREDESONDERHANDELINGEN. PARIJS. De eerste voorbereidende zitting was grootendeels een zitting van den inter- geallieerden oorlogsraad en liep over de verlenging van den wapenstilstand. Foch zette uiteen op welke wijze de Duitschers hunne verplichtingen nakomen en somde de verschillende grieven op: de ongunstige toestand, waarin de terugkeerende krijgsge vangenen verkeeren, de langzaamheid in de aflevering van het rollend materieel enz. Men kwam overeen dat de verlenging van den wapenstilstand niet automatisch zou plaats hebben, maar op nieuwe voorwaarden men aard. De plannen zullen uitgewerkt van eeonomischen, financieelen en maritie- worden door technici, en nog heden bespro ken worden. De noodzakelijkheid van een hecht bolwerk tegen de bolsjewiki werd erkend. Op het laatst van de zitting werd de werk wijze, die de conferentie zou volgen, behan deld. Verschillende Fransche voorstelleh werden aangenomen, de kwestie van het aantal gedelegeerden werd echter niet op gelost. Men vreest, dat zoo het aantal ver tegenwoordigers wordt vastgesteld zooals aanvankelijk de bedoeling was, die vergade ring te talrijk zal zijn, hetgeen den loop der besprekingen niet zou bespoedigen. RUSLAND. De Times" geeft een overzicht van de be richten van zijn correspondent te Konstafitino- pel omtrent den toestand in Zuid-Rusland ont vangen. Het blad zegt dat aio beele streek tus schen de Zwarte Zee en de Kaspische Zee t anti-bolsjewistisch is. Aan de noordelijke oevers van de Zwarte Zee wisselt bolsjewistisch ge bied met- anti-bolsjefistiseh gebied en aan de Wolga is er een streek waar de bolsjewisten overheersohen. zoodat de T sjodio-Slo vakken van de Donkozakken gescheiden zijn. Het zou dwaas zijn te beweren dat de toe stand volkomen bevredigend is, maar er ziin toob enkele dingen, die troost geven. Met bet nieuwe Armenië en den Russisch en Kaukasus in handen van vrienden is er geien gevaar dat do noordelijke flank van onze verbindingen met Indië van vijandelijke zijde wordt bedreigd. De anti-bolsjewistische strijdkrachten van Zuid Rusland zijn sterk genoeg om zich te kun nen handhaven als de verbinding met de zee door de Britacho vloot en de Zwarte Zee wordt gewaarborgd. Als bet bolsjewisme van de zee is afgesneden, zal het spoedig uitsterven, en het is dus niet noodig vele Britsche troepen voor operaties te land te gebruiken. ARGENTINIË. DE STAKING TE BUENOS-AYRES. In weerwil van de aankondiging van bet •takingscomité, dat na de conferenties tusschen president Irigayen en de eigenaars der Vasena- irzeriabriek de staking geëindigd was» duurden bot schieten en andere wanordelijkheden voort. Het aantal slachtoffers wordt door sommigen op duizend geschat. Den geheelen Zaterdag was de stad in ban den van de anarchie; er was geen zweem van leiding bij de oproerlingendiefstal en doodslag waren aan de orde van den d'ag. Het vechten is vooral ernstig in de Russisehp- wiik. Generaal dolle Piame beeft bevel gegeven dat alle Russi sche agitators moeten worden gearresteerd en geïnterneerd moeten worden op de oorlogs schepen in de haven. De commandant der regeeringetroepen rap porteert dat er 250 doodien ziin en 700 gewon den, als een gevolg van de staking. De marine- commandant daarentegen verklaart dat het dubbele aantal dichter by de werkelijkheid zou rijn. Het Poolscho gevaar voor Opper-Silezië wordt steeds ernstiger, d,aar de Polen overal aan de grens troepen concentreeren. In de Poolsche pers komen aanduidingen voor, dat de inval nog in Januari zal geschieden. De kolenproductie in Opper-Silezië is tengevolge van de stakingen der laatsten lijd in zoodanige mate afgenomen, dat, ai8 do toestand zoo blijft, die volkomen econo mische ineenstorting en de ondergang djer industrie kan worden verwacht. Uit Boedapest wordt gemeld; .dat de nationale raad Zaterdagmiddag eenparig be- Bloten heeft, dat de hoogste staatsmacht, zoolang de constitueerende nationale verga dering niet anders beslist, d<oor een onder voorzitterschap van Michaël Karolyi staande .volksregeering zal worden uitgeoefend. Dit wil zeggen, dat d e nationale raadi van Hon- farije aan Karolyi de voorloopige taak van et hoofd van den staat heeft overgedragen. De Belgische minister van Staat, van ÏVolder ,is overleden. De „Libre Belgique" meldt, dat in het station Ath een wagon met benzine is ont ploft naast een trein met Fransche geëva- cueerden. Er waren 6 doodien en 50 gewon den. Volgens "schatting van officieele Servi sche commissies bedraagt de aangerichte oorlogsschade in Servië 7 milliard 977 mil- lioen francs. De inwoners der gemeente Ethe, waar- yan de Duitschers er in Augustus 209 dood schoten, hebben een gezamenlijke aanklacht ingediend, tegen d^n ex-keizer. Volgens een telegram uit Bombay aan 'de „Times" heerscht te .Bombay in hevige mate de cholera- In do week vóór 24 Decem ber werden 595 gevallen geconstateerd, Waarvan 496 met doodelijkcn afioop. Het totale aantal slachtoffers bedraagt reeds 1629. In Blankenburg is een samenzwering .van officieren en, .onderoffScieren ontdekt, die ten doel hatfj, den arsolraaa ar te zetten'. Toen deze samenzwering werd ontdjekt, de monstreerden de arbeiders met geladen wa penen op straat. De leiders dezer tegenrevo- lutie werden gearresteerd en inmiddels gin gen twee betaalmeesters der in 'garnizoen liggende troepen met een bedrag van 640.000 mark op de vlucht. Gemeld wordt dat te Weenen een wets ontwerp is verschenen over da hervorming van het huwelijksrecht. Daarin worden de onverbreekbaarheid! van het Katholieke huwelijk en de huwelijksbe lemmeringen van de Kathol, kerk opgehe ven. De tot nu toe bestaande redenen tot echtscheiding worden over het algemeen ge handhaafd en wordt een eenvoudige huwe lijks- en echtscheidingsrecht ingevoerd voor alle gezindten. Volgens te Berlijn ontvangen berichten wordt het bevestigd, dat tusschen het Vati- caan en de Italiaansche regeering onderhan delingen gaande zijn in verband met de regeling der wederzijdsche betrekkingen. De kardinaal vorstprimaat van Honga rije Czernoen, verliet zijn residentie te Kra- kau, daar de bezetting djer stad te wachten staat. De kardinaal heeft de wijk genomen naar Boedapest. Het Servische hoofdkwartier meldt, dat het Opperbevel van het Oostleger 'der En tente naar Konstantinopel is verplaatst. Ge neraal Franchet d'Esperey heeft zijn intrek genomen in het Fransche gezantschap. De Parijsche correspondent van de „National News" zegt, dat de Fransche ge neral e staf op de vredesconferentie zal ei- schen, dat de keizer, de kroonprins en alle mannelijkeleden van de Duitsche keizer lijke familie voor hun geheele leven naar Algiers zullen worden verbannen. Naar liet rijksbureau voor de voedsel voorziening meedeelt, aldus wordt uit Wee- neu gemeld, hadden definitieve besprekin gen plaats ove'r de door de Entente voorloo- pig te verleenen hulp in zake de voedsel voorziening van Duitseh-Oostenrijk. Mevrouw Costa, de stichtster van het Christus-monument op de Cordillera van de Andes, bij gelegenheid van het Argentijnsch -Chileensch arbitrageverdrag heeft president Wilson verzocht den Paus op de vredes conferentie te doen vertegenwoordigen. De kerkelijke overheid te Brugge zal aan de H. Boetprocessie dit jaar een groeten luister bijzetten. Men verwacht voorname kerkelijke overheden en vele Enselsche ka tholieken. De afdeeling Schoone Kunsten van de Koninklijke Belgische Academie heeft beslo ten tot royeering harer ledpn in Duitsch land, Oostenrijk, Bulgarije en Turkije. De bisschoppen der beneden Rijnsehe kerkprovincie, Keulen, Trier, Munster, Pa- derborn en de daarbij aangesloten diocesen Osnabruck en Hildesheim hebben een ge meenschappelijk herderlijk schrijven tegen het socialisme gepubliceerd. ZELF-VEKOORDEELNG. Als ooit een blad zich. zelf vteroordeeld heeft dan ie het zeker het roode „Volk", dat dezer dagen in een hoofdartikel het schandelijk gedoe der Duitsche Spartaeus-mannen be- critiseerde. Niet denkend aan wat het blad zelf schreef in de revolutie-heete dagen van November, oreert en predikt het thans: „Liever burgeroorlog dan oorlog, is de leus, die wij in de afgeloopen jaren keer op keer hebben gehoord van onze Tribunisten. Het ergste gevolg van den oorlog, meenen wij, erger dan het verlies van grondgebied en wei- vaart, is de burgeroorlog. Hij slaat wonden, die nooit geheel genezen. Hij voedt een wrok en een wraak, die verlammend op de energie blijven werken. Slechts door den uitersten nood kan een burgeroorlog worden gerecht vaardigd.'' ,,'t Kan verkeeren'', zei Breero! Wat moet „Het oik" van heden „Het Volk" van No vember een slecht orgaan vinden 1 DE BOLSCHEWIKI CONTRA NEDERLAND. De bolschewistiseke regeer ing te Petrogra- do, die aanvankelijk tegen de beide Neder landsehe bankinstellingen aldaar niet zoo kras was opgetreden als tegen de Russische banken, heeft tlians, naar de „N. Grt.' ver neemt, na het vertrek van den heer Ouden dijk deze hanken op gelijken voet gebracht met de Russische instellingen. Het zijn, naar men weet, de Ned. Bank voor den Russischen Handel, gevestigd in het gebouw van de Hollandsche kerk aan de Ncwski Prospekt en de Russisoh-Hollandsche Bank, welke daar tegenover gelegen is. Eerstgeneomde bank heeft de Ned. Handel Maatschappij achter zich, bij de andere is de Rotterdamsehe Bank vereenig-ing betrokken. hank, waarvan in het bericht sprake is, is die Ned. Bank voor den Russisehen Handel. Behalve bij deze beade banken bevonden zich ook belangrijke Nederlandsohe gelden bij de Russische Bank. terwijl ook bij de Azof Donbank groote Hollandsche belangen be trokken waren. De kapitalen van deze Rus sische bankinstellingen waren echter reeds lang „genationaliseerd''. Men zal deze maatregelen wel moeten toe schrijven aan boljewistische rancune tegen ons land, in verhand met de in alle opzichten gerechtvaardigde houding door onzen gezant aangenomen bij de verdediging van de aan hem toevertrouwde Britsche belangen, die in Engeland op zoo'n hoogen prijs is gesteld. Ernstiger nog is dat, naar hq.t blad ter oore kwam, de Nederlandsehe consul H. van Gilse van der Pais van al zijn bezittingen is beroofd. Bevestiging van dit bericht kon het blad niet verkrijgen, onze regeering hoort uit Rus land niets meer en de bij de banken be{rofrfc,„ instellingen krijgen hun brieven ongeopend terug. Meel voor Nederland. Het Kn. gelsche sjs. „Bechuana',1 24 December van Norvolk vertrokken met 5448 ton meel, is gis teren te Rotterdam gearriveerd. Journalistiek. Do heer P. J. Heu ser; propagandist der R. K. Middenstands- voi'oeniging te Maastricht, is met ingang vau 1 Februari ajs, benoemd tol redacteur a vaar het te Heerlen yerschijnend „Lamiourgsell Dagblad." Bestrijding van h'efi Nieuw-Ma.I- thusianisme. Het nationaal congres te gen het Nieuw-Malthusianisme zal op 23 en 24 April te Arnhem gehouden worden. Het congres zal namens de Regeering met een rede van Z.Exc. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, geopend worden. Aan den vooravond van het congres zullen die bezoekers ontvangen worden in de foyer van het gebouw terwijl tusschen de zittin gen een publieke vergadering wordt gehou den met vooraanstaande sprekers van ver schillende richting. Nadere inlichtingen ver schaft de secretaris van het congresbestuur, de heer J. N. van Munster te Arnhem. <- De Missie naar België. Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck hoofd der zending welke namens do Koningin, koning Albert van België gaat gelukwen- schen met den terugkeer van de konink lijke familie en de regeering te Brussel en de bevrijding van het Belgische grondge bied, vertoefde gisteren te 's Gravenhage en werd des namiddags door den Minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen. De buitengewone missie, door H. M. de Koningin naar Koning Albert van België afgevaardigd, vertrok hedenochtend 9 uur 4 min. per Hollandsche Spoor naar Brussel. Neder 1. zeilschip over tijd. Men maakt zich in scheepvaartkringen zeer on gerust over het flange uitblijven van het Nederlandsehe zeilschip „Trijntje", dat van Helsingborg naar Amsterdam bestemd is en 28 Dec. van Thyberon (Denemarken) ver trok. CRISIS-AANGELEGENHEDEN. Thee. Van welingelichte zijde wordt aan de ,.Msb." geschreven: „De actie, welke den laats ten tijd inzake opheffing van distributie en maximumprijs van thee gevoerd wordt, is een uitvloeisel van de ergerlijke wijze, waarop de handel belemmerd wordt. Indien de Regeering met meer kracht zon optreden tegen 't autocratiech-bureaucratisch drijven van diverse Rijkskantoren en gehoor wiide geven aan de ernstige klachten, welke van handelszijde worden geuit, zou de onte vredenheid, die thans heerscht, wellicht groo tendeels worden weggenomen. Ter illustratie van bovenstaande het vol gende: 8 Januari j.l. werd te Londen een belang rijke veiling gehouden van thee, welke spe ciaal voor export naar neutrale landen be stemd was en waar ook aan Nederland een zeker percentage was toegewezen. Ten einde te importeeren is echter een In- voerooncent van de N. O. T. noodig. Diverse theefirma's vroegen onmiddellijk ooncenten aan hij de N. O. T„ waarop deze „na 10 dagen" antwoordde, dat het Rijkskantoor voor thee en koffie te Amsterdam een verklaring moest overleggen, waaruit zou blijken, dat dit bu reau met den import ran bedoelde partijen accoord zou gaan. (Nieuwe maatregel!) Het Rijkskantoor voor koffie en thee be richtte woordelijk: „Melden wij u, dat de zaak een punt van behandeling vormt bij de regeering, die ons ten aanzien van het afgeven van de be wijzen waarom u vraagt, nog geen andere instructies heeft gegeven...." Een tweede bezwaar verbonden aan den import van thee uit Engeland, is de maximum prijs, die hier te lande zóó gesteld^ is dat de theehandelaren slechts met verlies hun importen zouden kunnen verwerken Voor gedroogde boombladeren, die als thee surrogaat verkocht worden, mag 2.50 p.p. en meer worden gevraagd; goede thee mag evenwel niet meer dan f 1-45 p. p. koeten. Het is hek end, dat een theefirma, niettegen staande de tegenwerking Yan de N. O. T. en den maximumprijs toch eerl order voor de veiling te Londen had opgp'Iloaler). tegen prij zen die in verband met den tegenwoordigen prijs feitelijk te hoog zijn tenoemen. Genoem de firma kreeg echter mededeelnig van haar Londensehe vrienden, dat tegen de opgegeven prijzen niets te koop was. Toen in 1917 de aanvoeren van thee hier te lande ophielden en de aanwezige voorraden uiterst gering bleken te MP1, was het met bet oog op de onzekere toekomst een theedistri butie eenigszins te rechtvaardigen,, doch nu werken de door de tijdsomstandigheden m het leven geroepen Rijkekantoren fataal Wij zouden het wel wiken uitroepen„Geef den theehandel vrij; de theehandelaars willen en kunnen nu thee importerenontneem hun dan toch de gelegenheid met biertoe. Blijft de toestand echter^ongewijzigd, en worden wij gedoemd te ven wachten, tot de thee hierheen komt, dan heeft het Neeer- landsche volk voorloopt wel oeTï dastri- hntieregeling voor thee, ®en tijkskantoor ge vuld met ambtenaren maar.... geen thee..! Zelfs bij een prijs tweemaal zoo hoog als de tegenwoordige maximumprijs, zou thee, met uitzondering van er' de goed koopste drank blijven." Het Rotterdamsehe blad teekemt hierbij aan: O.i. zou het vaststellen van een maximum prijs wensohelük zijn; w™. the niet vast gesteld, dus de handel vr« Vclaten, dan komt het artikel in den kettingnaudel. De thans geldende maximumprijs ban echter niet wor den gehandhaafd. De i-egecnng moet telkens een prijs vaststellen in verband met den aan- voerprijs eener partij, zooais dat nu ook met de koffie gaat. Veevoeder. Het Rijkskantoor voor de Veevoeder te 's-Gravenhage, maakt bekend, dat bestelbiljetten voor Veevoeder, te leveren in de maanden Februari en Maart a.s., moe ten worden ingediend uiterlijk „1 Januari a.s. bij de Provinciale kantoren voor Veevoeder in den lande, waar van Maandag 6 Januari van 10 uur v.m. af formulieren eu inlichtin gen verkrijgbaar zijn. Kolen uit Amerika, Gisterenmid dag is te Rotterdam aangekomen het Ned. B£. „Amsteldijk", van de N. A. S. M. met 7500 ton kolen uit Amerika. Dit is het eerste Nederlandsehe schip, dat kolen uit Amerika aanvoert. Aanvoer van petroleum. Het Ned. ss. „American" is 3 Januari van New- York vertrokken naar Rotterdam met onge veer 4000 tons petroleum. Onderweg zijn nog de „Rotterdam" met GOOO ton en do „Mina Brea" met 4000 ton, to taal dus 14000 ton, terwijl het stoomschip „New-York" dat ongeveer 8000 ton kan Iaden, zich op weg naar Amerika bevindt. Engelsche uitvoerverboden ingetrokken, üit Londen wordt geseind, dat bij „order in Council" de uitvoer verboden van nog andere artikelen zijn in getrokken, oa. aluminium, antimonium, ura nium, bandijzer, scheepstuig, fittings, vlas en' manilla-trossen. Smeerolie uit Engeland. Het stoom schip „Vlissingen" is te Vlaardingen aange komen met 875 vaten smeerolie uit En geland. Belgische nieuwsbladen. De di recteur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat do levering van abonne menten op Belgische nieuwsbladen en tijd schriften, door tusschenkomst van de post kantoren is hervat. Indische Katholieke partij. Op 7 November j.l. werd te Weltevreden op gericht de Indische Katholieke Partij. Deze federatie van plaatselijke, katholieke politieke vereenigingen in NederL-Indië zal de katho lieken vertegenwoordigen te de Indische landspolitiek. Het bestuur is als volgt samengesteld: L. J. M. Feber, voorzitter; Dr. J. Schnuetzer, seor.; A Jagtman, penningmeester. Het secreta riaat is gevestigd te Soerabaja, Kembang Koening. Een verbond van R.-K, w e r k- geversvakbon de n. Reeds lang werd de behoefte gevoeld, om naast en in nauw contact met do standsorganisatie oer R.-K. werkgevers, een organisatie op te richten van de gezamen lijke R.-K. vakbonden, zoodat ook het K.-K. vakvereenigingsleven der werkgevers in een groote centrale zou kunnen worden vereemigd» Tevens zou deze organisatie het oprichten van nieuwe vakbonden krachtig in d© hand kunnen werken. Het R.-K. vereenigen in vakverbond heeft in het laatste jaar een zeer groote vlucht genomen o.a. in de metaalindustrie, de wollen- stofindusitrie, tapijtfabrieage» linnenindustrie. passememtinduetri©, sigarenindustrie, kookfa- bricage, de klemindustrie, de drukkerijen^ de Kerkelijke Kunst werkplaatsen, de leerlooierijen, de schoenfabrieken, de boomkweekers, terwijl in tal van andere groepen die gedaclste door werkt, dat de sociale vrede en de rust in ons land alleen dan veilig ziin, wanneer het ge lee le Katholieke volk zich op prmoipieelen grondslag gaat organiseren. Dit is trouwens de eenigo mogelijke wijze om te voldoen aan het Bisschoppelijk gebod omtrent het organi satiewezen. Op 8 Januari 1.1. is te Amsterdam de cen tralisatie tot stand gekomen en het Verbond van R.-K. Werkgeversvakbonden opgericht. Het Bureau der organisatie wordt te Amster dam gevestigd, Pr ins en gracht 721. Ala Direc teur van bet Bureau zal optreden Mr. L. G. Kortenhorst. De be»be-eÜLeiidis van dit Bureau wordt ten zeorst-o verhoogd, doordat van KeprooriuKB is ingesteld een Nyverheidsraadi» die ten doel heeft de Regeering. bij te staan en van advies te dienen telkens wanneer nijverheidsbelangen ter sprake komen, in de eerste plaaits bii het agreement met de geassocieerde Regeexingen. Deze N ij verhei dsraad bestaat uit de afge vaardigden van de 5 groote werkgeverscen tral en. Van Katholieke zijde bobben zitting in dat lichaam de heer en B. T. O. S traeter te Tilburg, Jan Verheden to Roosendaal en Mr. L. G. Kortenhorst. tijdelijk to Arnhem. Meer dan ooit is het thans voor de niiveren een vereischto zich aan te sluiten bii een der groote eentralen, daar wenschen. voorstellen en klachten, de nijverheid betreffende in dien Nii- verheidisraad via de secretarissen der onder scheiden organisaties moeten worden gebracht. Het spreekt vanzelf, dat voor Katholieken het aangewezen is» zich aan te sluiten bij de Alg. R.-K. Werkg. Ver. en het onlangs opgerichte vakverbond. Het ontslag der buit en-kle.e.r- makers te Woerden, Delft en Am sterdam. Naar wij vernemen, heeft het bovenstaande ontslag de volle aandacht van het Bestuur van onzen Roomschen Bond van Personeel in Openbaren Dienst. i i "i i Uitvaart Abt Mauritius Lans. Maandag had in de kloosterkerk te Achel de plechtige uitvaart plaats van den Hoogeerw. Pater Dom. Mauritius Lans, in leven abt der Eerwaarde Paters Trapisten, Haarlemmer van geboorte. De plechtigheid geschiedde in de abdijkerk op Belgisch grondgebied met toestemming van den commandant der bezettingstroepen, Agens was cfe Hoogeerw. Pater Dom Her mann Smets. abt van West-Malle met assisten tie van eenige weleerw. paters van het klooster te Achel. Als ceremoniarius fungeerde de Zeer- Eerwaarde Paters Trappisten. Haarlemmer van Achel. In de koorbanken hadden de ordebroeders van den overledene en eenige familieleden plaats genomen. Opgemerkt werd o.m. de Hoog- eerw. Pater Dom Victor van der Eynden» abt van het klobster te Echt, de Zeer eer w. paters Priors van Diepenveen, Zundert en Tegelen de Hoogeerw. Heer Deken van V alkenswaard de Zeereerw. Pater Kersten, superior van de congregatie van Lavigerie» de heer Bernard Laris, directeur der „Leidsohe Oourant", den Zeereerw. Zeer gel. pater Michael Lans, profes sor van do congregatie der witte paters te Box tel, de Weleerw. pater O. Hafkenscheid, redemptorist, en vele Eerw. Heeren Geestelij ken uit den omtrek. Door de eerw. broeders werd onder leiding van den Zeereerw. Pater Balduinus van Poppel. de Gregoriaansehe Requiem-Mis uitgevoerd. Oud-pastoor Smeele. De Weleerw. heer H. P. Smeele. rustend pastoor van Hoog- made, thans verblijvend te Hoorn» is, wegens verval van krachten, voorzien van de H.II. Sacramenten der Stervenden. Pater A. van der Velden S. J. t Uit do Missie van Ned. O.-Indië is bericht ont vangen van het overlijden van den Weleerw. ii.ater .Aj'no.la'us van der .Yplden S.J- Xtt— IT V. V—II. F. C. l—l. Over he't geheel genomen een vrij onbeduidende wedstrijd. De Haarlemsche ploeg wa3 nog al ge* havend door ontbreken van Laan, Kervel, J- Francken en aanvankelijk Ben Verweij. Na ongeveer een kwartier spelens verscheen echter deze laatste speler. Wij zagen het volgende elftal van H. F. Cd E. Kaars Sijpesteyn. Loman B. Verweij. Tancrelle, J. Verweij, P. Francken, Cohen Tervaert, Seignette, Miezgrus, Sigmond, Hennel Reijnders. De U. V. V.'ers nemen het spel in handen en het H. F. C.-doel ondergaat een ware belegering. Door uitstekend verdedigen kan U. V. V. echter geen succes boeken. Langzamerhand raken ook de H. F. C.'ers een weinig aan het gladde veld gewend en het spel is nu vrij verdeeld. De scheidsrechter lette zeer scherp op buitenspel, waardoor tot vervelens toe telkens onderbreken werd. Nadat beide partijen eenige kansen ver loren hebben doen gaan, gelukt het ten slotte aan H. F. C. de leiding te nemen, door toedoen van Cohen Tervaert. Onmiddellijk hierop weet echter Buitenweg gelijk te maken. Enkele malen heeft U. V. V. niet veel geluk als nl. de doellat de Haarlemmers te hulp komt. Rust breekt aan mei gelijken stand (11). Na de hervatting is het geen vertoond werd niet veel fraaier als je voren. Geen van de partijen is in de meerderheid. Er wordt nogal slecht geschoten, vooral van Utrechtsche zijde. Zoo zagen wij o. a. eenmaal een U. V. V.'er ongeveer in doel nog naast schi - ten. Eens krijgt II.'V. V. een hoekschop te nemen. De bal wordt goed voor doel geplaatst. Er ent- stond even een hevige doelworsteling, waaruit ten slotte Li. V. V. doelpunt. Zeer terecht werd echter wegens buitenspel het punt geannuleerd, tot hevige verontwaardiging van de U. V. V.'ers. Even later krijgen de Haarlemmers een fraaie kans om het winnende punt te maken, doch er werd over geschoten. Veel vermeldenswaardigs gebeurt er niet en een ieder is blij 'als de veroo- ning is afgeloopen. De stand 1—1 gaf de ver houding vrijwel weer. Geen van beiden verdiende bepaald te winnen. U. V. V. teekende ten slotte protest aan wegens het niet toekennen van boven gemeld doelpunt. Minimi iii i ii i i ii,i ii i De ketelonploffin ff op de G 14. Nadat de torpedoboot G 41 in het a'rooedok was opgenomen en het water was ui tere pompt, wer den de lijken der vermiste stokers W. H. Dellen- en L. Blaas tusschen de ver wrongen doelen der boot gevonden. Een hunner had op drie plaatsen het been gebroken, terwijl de spatader was ge sprongen. De tweede moest waarschijnlijk door verdrinking het leven hebben verloren. De toe stand der gewonden die ziin opgenomen in c-t verpleeghuis te Middelburg, ia naar omsiondig- heden redelijk. Een avonturierstor. In den af geloopen zomer is een jonge vrouw geven- den in den vijver vain helt Wilhelminapark te Utrecht; blijkbaar had ze eenige uren te water gelegen, versohlen in het riet langs den kant. Die vrouw ze bleek een Duits he te zijn is toen opgenomen in het Aoithonirs Gasthuis; haar man zou zich aan het in Lef; Oosten hebben bevonden, maar waai die precies was, wiet ze niet, want ze had'in geen jaren meer van hem gehoord. Het was deoelfde vrouw, die enkele maanden tevoren bewusteloos was aangetroffen in de buurt vau de Gerard Dousèraat, toen zij betrekkelijk pas van uit Duitschland naar Nederland was uit geweken. Na haar verpleging in 't Anthoniue Gasthuis zorgde de politie er voor, dat de vxouw hij Zevenaar de grens overging om in haar Heimat terug te keeren. Doch 'n paar dagen later werd ze weer te Utrecht gezian; opnieuw was ze de grens overgekomen, om dat ze liever in Holland was. Zij nam nu haar intrek, bij een juffrouw in den omtrek van den Heerenweg en daar was' zij zóó naar haar genoegen, dat zij wat zij aan eigen bezit j rijk was aan die juffrouw cadeau deed. 'Jit pure dankbaarheid. Maar van die weggeve; ij kreeg ze al spoedig berouw en ze zon op eer. middel om haar vroegere eigendommen terug te krijgen. De vrouw bedacht de volgende list. Ze stuurde haar hospita oen telegram, mel dende dat de vader van deze, die elders woon achtig is, ernstig zjek was. De juffrouw verliet na de ontvangst van dit draadberieht dadelijk haar woning, om haar vader te gaat bezoeken; maar niet zoodra was zij vertrok ken, of de andere sjouwde alles wat zij inder tijd de juffrouw ten geschenke bnd gegeven, het huis uit, naar een ander adres. Toen de hospita weer thuis kwam, geweldig veront waardigd over het misleidende telegram, vond ze de woning voor de helft leeggehaald. Zij kwam bij de politie haar beklag doen en dezo liet de Duitsche vrouw aanhouden aan het hoofdbureau brengen. Haar zou an de dief stal ten laste kunnen worden gelegd, want het cadeau geven van haar bezittingen heeff ze destijds schriftelijk bevestigd. Overwogen wordt thans om de vrouw andermaal over de grens te brengen, in de hoop. dat zo mf aan den andereu kaai zal willen blijven. Want zij heeft hier te Utrecht nn bemoeienis genoeg gegeven 1 ^J. D.) D r ij v e n d e brandkasten. Aan boord van. het stoomschip „Prins der Neder landen" van de „Nederland", dat weldra naar Indië zal vertrekken, zal een drijvende brand kast geplaatst worden. De drijvende brand kast, een groot ei-vormig gevaarte, komt op het slóependek te staan, in een viertal ijzeren armen. Zinkt een schip, dan laten deze armen los, en de brandkast blijft, zoodra het vaartuig verdwenen is, drijven. Na een bepaalden tijd wordt dan automatisch een mast opgezet, 'n lantaarn brandt daarin, terwijl bovendien een claxon zich doet hooren, hetgeen het vindon van de brandkast bij nacht of mist gemakke lijk maakt. Dezer dagen werd nog eens een proef ge nomen in een droogdok der Amet. Droogdok- Mij., in tegenwoordigheid van eenige belang stellenden. Op deze eerste reis zal ju de kast een groote hoeveelheid kwartjes en dubbeltjes geborgen worden, die naar Indië overgebracht moeten worden. Met het oog op de censuur in Eugj^ land en het mog niet beëindigd zijn van 'langdurige onderhandelingen tueeolien a exploitanten en het bestuur der posterne^ kunnen nu nog geen postotukkon veraten^ worden. Daartoe zal ook nog een sp®0'" zegel moeten worden ingesteld-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6