VAN ÓVERAL STAD EN'STREEK MARKTNIEUW9 RECHTSZAKEN KUNST EN «KENNIS INGEZONDEN LEGER EN VLOOT LANDBOUW .£N VISSCHERIJ Een complot van Bokkenrij- Öera, Wij lezen in het „Zuiden": Op Kerstnacht klopte te Strucht bij de pachters gebroeders H. een boodschapper van hun oom V. te Haasdal aan en bracht de droeve tijding, 'dat deze zwaar ziek en zeer waarschijnlijk den morgen niet meer zou halen. wilden ze hem nog levend aantreffen, dan moesten ze terstond inspannen. De boodschapper- moest nog verder. Na een korte beraadslaging gingen twee hun- Her per dogkar op reis. Alhoewel een der meiden, een Pruisin, beweer de, dat zij wel mans genoeg was om de hofstee te bewaken, vond de derde broer het toch raad zamer thuis te blijven tot de anderen terug kwa men. In Haasdal aangekomen, vonden ze 't 'n beetje vreemd, dat daar alles gesloten was. Aanklop pend, verscheen de ziekgewaande zelf boven in h raam en vroeg wat er gaande was. „Nou, men beeft ons komen meiden, dat gij stervensziek Waart, is dan anders niets gaande?" Neen, wat 't antwoord, maar God weet wat Zich bij u afspeelt. En meteen werd de teugel ge wend en wat 't halen kon ging 't weer terug naar jStrucht, Onderweg ontmoetten ze drie man, die juist bij hun nadering wat opvallend langs den heg kant hielden. Thuisgekomen, was daar alles in rep en roer, Toen ze een goed eind weg waren, had de broer, die, thuisgebleven, en niettegenstaande de herhaalde aansporingen van een der meiden, niet naar bed was gegaan, maar in de huiskamer was gaan zitten, en om welke reden ook, zijn jacht geweer geladen naast zich geplaatst had, een geritsel vernomen, als was men met een zaag bezig aan het venster. Hij ging naar boven en zag werkelijk drie per sonen bezig aan 't raam, die op zijn bedreiging, dat hij schieten zou, er van door gingen. Het onderzoek 't welk 's anderen daags werd ingesteld, bracht een der meiden in verdacht. Een inval der politie in 't ouderlijk huis dezer meid bracht eene correspondentie aan 't licht, waar door het geheele complot duidelijk kon ontraad seld worden. Naar we vernemen, zou de meid alles bekend hebben. Haar eigen rol zou bestaan hebben om de andere meid onschadelijk te maken, de uit voerders waren Hollanders uit Rotterdam. Diefstallen te Watergraafs meer. Door de politie te Watergraafsmeer zijn dezer dagen twee mannen aangehouden, die kip pen en konijnen vervoerden. Bij onderzoek kreeg de politie het vermoeden, dat dit pluimvee van diefstal afkomstig was. Er werd daarop in de laatste dagen tot twee maal toe een inval gedaan ten huize der arrestanten in de De Wetstraat, met het gevolg, dat moeder, dochter en twee zoons gearresteerd werden, wegens diefstallen van rijwielen en waschgoederen.'De gearresteer den werden heden aan de politie te Amsterdam overgeleverd. KORTE BERICHTEN De politie heeft zekeren J. C. H., te Den Haag, gearresteerd, die er zijn beroep van maak te, het door hem bewoonde huurhuis te verhuren aan verschillende personen, die hij sleutelgeld en een maand huur vooruit liet betalen. Op het distributiebureau te Zutfen zijn 4500 boterkaarten gestolen. Door kolennood wordt met ingang van 19 dezer de Zondagsdienst op de lijnen der Ned. Tramweg-Mij. in het noorden des lands gestaakt. Te Ossenisse is een aan vallende ziekte lijdende man te water geraakt en verdronken. Hij laat een vrouw met 5 kinderen achter. De gemeenteraad van Zwolle heeft op voor stel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming de afschaffing van de Zwolsche kermis aange nomen. De politie te Wijchen heeft aldaar aange houden zekeren v. D., verdacht van diefstal van 750 meter telefoondraad. De aangehoudene heeft bekend. De lampenmakerij van de Kon. Metaalwa- renfabriek J. N. Daalderop en Zonen te Tiel is gesloten wegens gebrek aan koper. Ruim 50 werklieden zijn daardoor zonder werk. Dinsdagavond heeft een dief zich door mid del van een valschen sleutel toegang verschaft tot het perceel Frans v. Mierisstraat 38, Am- Amsterdam. Uit de gang werden 3 winterjassen medegenomen. Dinsdagavond hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot het kantoor van den heer Levie, Singel 294, Amsterdam. In het kantoor werd alles overhoop gehaald en de brandkast geopend. De eigenaar, die door de politie ge waarschuwd werd, kon slechts vaststellen, dat eenige doozen schoenen verdwenen waren. Door de politie te Scheveningen zijn aan gehouden twee ongunstig bekend staande perso nen, verdacht van diefstallen van kleedingstük- ken, waschgoed en rijwielen, waarvan zij zich meester gemaakt zouden hebben na insluiping en met gebruikmaking van valsche sleutels. Op hen werden bevonden een steT loopers en sleutels. Tot de bestolene behcoren eenige beambten van politie en bij hen inwonende personen. In den winkel van den monteur J. H., aan den Persoonsdam te Rotterdam, is ingebroken. Er zijn 500 spiraalboren, 98 gros houtschroeven, een motor, eenige magneten en een hoeveelheid benzine en petroleum gestolen. De sergeant Brandts, die de werking van een handgranaat uitlegde, is door het springen daarvan zwaar gewond aan armen, beenen en aangezicht. Men vreest voor zijn leven. Te Boven-Pekela is ingebroken in een holel aan den Zuidwendigerweg. Drie inbrekers zijn gevat, vier zijn gevlucht. Woensdagavond werd, terwijl de bewoners afwezig waren, brand ontdekt in de villa van den heer v. Z., te Voorburg. Ofschoon de brandweer spoedig aanwezig was en het vuur met twee van waterleiding aantastte, kon zij niet beletten, dat de villa grootendeels uitbrand1- de. De inboedel werd ten deele gered, Zondagnacht jl. js te Tricht ingebroken bij 'te1* heer A. Smits. Een bedrag van ongeveer ft 700 woxxh verplat, Maréchanssée en politie hebben te Ameron- gen een bende van 14 personen aangehouden, die verdacht wordt van talrijke diefstallen, die daar wn l&atsten tfjd hebben plaats gehad Acht per sonen hebbes bekend, -"Dinsdagnacht is utt een kajuit van een llffffcpde aan de De Ruyterkade te Am- De Staat tot schadevergoe ding veroordeeld Tijdens do mobi lisatie was door de militaire autoriteiten te 's-Gr-aveolhage een fabrieksgebouw met om- liggend terein gerequireerd en ais kazerne inigesridbit De machines werden gedeeltelijk gedemonteerd en voor zoover in den zaak buiten het gebouw geplaatst. In de procedure tegen den staat ingesteld, tot schadevergoeding, besliste de rechtbank dat bier toepasselijk was art. 32 der Inkwar- tderinigsweb Deze bepaling gaf well is waar aan het milifiare gezag een zeer ruime be voegdheid, doch hier waren de grenzen van een ingebruikneming van het noodige verre overschreden. Inplaats van 't gerequireerde als een goed huisvader te gebruiken, hetgeen de wet eiseht was hier over de zaak beschikt, daar men die niet geheel van aard mag veranderen, zooals inderdaad met de fabriek was geschied Mitsdien werd de staat tot schadevergoe ding veroordeeld. Melk eneierenaan'de varkens. .Het_Gerechtshof te Arnhem, heeft, met ver nietiging van een beschikking der rechtbank te Tied, tegen G. v. E., burgemeester van prenmel, rechtsingang verleend met last tot instructie, ter zake dat hij melk en eieren aam de varkens had gevoederd De Tie'lsebe Rechtbank had. dit feit niet strafbaar geacht en het gerechtshof ging aan vankelijk met die opvatting mee. De procureur-generaal voorzag zich echter in cassatie en toen bleek de Hooge Raad an ders daarover te denken en wees de zaak terug naar het Gerechtshof te Arnhem, met last opnieuw recht te doen. Zuidelijk Noord-HollandZooais bekend, be staan in landb ouwkringen vele en ernstige grieven tegen het van regeeringiswege inge stelde hooi- en stroobureau. Thans wordt vanwege het bestuur van do afdeeiling Zuidelijk deel vaal Noord-Holland van de Vereemi'gimg van Nederlandsche ak kerbouwers een enquete ingesteld in zake deze grieven, teneinde deze geformuleerd en gedocumenteerd aan. den Minister van Landbouw in te zenden; opdat zoo mogelijk dit bureau worde "opgeheven. De afdeeling vraagt daartoe de medewer king van alle akkerbouwers en veehouders uit het zuidelijk deel dezer provincie. Aliler- wage hoort men grieven opperen tegen dit bureau; de landbouwers en veehouders we ten nu, op welke wijze zij die grieven kunnen kenbaar maken aan het adres, waar zij thuis behooren. i -f i i f p/j Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. —i 'T iri ifcjjaor-inrri Kunnen visschen ruiken? Reeds jaren lang houden de geleerden zich beaig met de vraag, of vissehen ruiken kun wen. Reeds in 1888 werden door Steimer proe ven genomen, waaruit bleek, dat een visch zijn voedsel niet kon herkennen, wanneer men hem beroofde van zijn reuk-orgaan. Dit werd echter door andere onderzoekers tegen gesproken. Later is gebleken, dat een visch kan onderscheiden in welk pakje zijn voed sel zit, als men hem twee gelijke pakje3 voorhoudt, het eene mèt, het andere zonder voedsel. Wanneermen zijn neusgaten dicht stopt, verliest hij dit ond'erscheidiiiigisver- mogen. Deze proeven zijn echter slechts ge nomen met een bepaalde viseh-soort, zoodat het nog niet voor vissehen in het algemeen bewezen ia UIT BOEK EN BLAD- Sobriëtas. Wij ontvingen het eerste nummer van den 13en jaargang van dit maandblad. In het artikel „Bij den nieuwen jaargang" geeft do redactie een terugblik in het afge- loopen j aar, dat ook voor de drankbestrijding een veelbewogen tijdperk is geweest, waarin echter verschillende successen werden be haald. In verband hiermede wordt gewezen op het feit, dat de jeneverstokerij voor het groot ste deel werd stopgezet. Gewezeü wordt ook op het verheugende feit, dat zich onder de Kamerleden verschil lende \ooraanstaande drankbestrijders be vinden. o.a do voorzitter van het hoofdbe stuur, Jhr. Ruys. Met voldoening wordt ook teruggezien op de Blauwe maaiad-actie. In dankbare bewoordingen wordt de me dewerking aan het orgaan gememoreerd van verschillende vrouwelijke leden Sobriëtas zal voortaan weer in 24 pagina's verschijnen. Dit eerste nummer is weer uit stekend verzorgd en bevat een dosis belang wekkende lectuur. Geachte Redactie, - j Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in Uw veel gelezen blad; DUURTEBIJSLAG RIJKSPERSONEEL 1919. Met verwondering en verontwaardiging las ik (de reclame) in het ingezonden stukje „Duur- ,tebijslag. Rijkspersoneel 1919" van den heer F. Boeree, secret. Afd. Haarlem Alg. Ned. Rijksw. Bond, in een der plaatselijke bladen van i.l. Maandag. Hoewel ik ruim 11 jaar aan de Rijks werkplaatsen werkzaam ben geweest, kan ik on mogelijk indenken dat de loonen onder het D. v. O. zoo schromelijk laag zijn als hij schrijft, want vóór 10 jaar geleden waren ze te Delft aan de Stapelmagazijnen en Constructiewerkplaat sen al niet zóó laag meer. Dus volgens mij weer reclame die niets aanhaalt. Wat de kindertoe slag betreft, is die natuurlijk een dolk door het hart van onze roode broeders. Gelukkig dat onze R. K. Kamerleden er anders over denken en de groote gezinnen te hulp komen met een zooge naamde premie. En ten slotte wat de samenwer king betreft met die heeren. is gewoon onzin wat die man schrijft en ik neb het dus allang uitgeschakeld, want dit hebben de R. K. Bond en de Neutrale Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel ondervonden. Zij beraadsla gen alles met elkaar en per slot van rekening wenscht de Algemeene Bond voortdurend met de eer te gaan strijken. Komt men dan met be wijzen, alsdat zij met het een of ander achteraan zijn gekomen, dan zeggen zij dat gaat van ons alléén uit en als men bewijst dat ook dit niet zoo is, dan kun je de poeslieven onder je pet vangen. Mijnheer Boeréé, wat samenwerking met Uwe bondgenooten betreft, dat is reeds lang voorbij, tenminste in ons vak. Daarvan kan ik alleen spreken. "Hoogachtend, 'H. H. ESSENBERG, 1ste secret der Afd. „St. Joseph", vereeniging van R- K. Postpersoneel. Reorganisatie der Marine. Aan de regeering en de leden der Staten-Gcneraal is een motie gezonden, aangenomen door de Algemeene Vereenigirig van Marine-Offieie- ren te Helder op de algemeene vergadering van den 26en November 1918. Deze motie luidt: „De Algemeene Vereendging van Marine- Officieren, overwegende, dat de toestand der vloot en de geest onder het geheele personeel ingrijpende maatregelen terstond nocdi'g maken, is van oordeel: I le. dat het vrijwilligerestelsel voor het Europeesche personeel ondeugdelijk is ge bleken en tot het verkrijgen van een betrouw baar personeel voor de Nederlandsche vloot moet worden losgelaten; 2. dat to verhand hiermede alle dienstver- hand moet vervallen en aan ieder, die zulks wenischt, zeer spoedig ontslag moet worden verleend, onder toekenning van een behoor lijke compensatie, opdat niemand alleen uit financieel© overwegingen zich genoodzaakt ziet tegen zijn. overtuiging in de marine te dienen, terwijl aan hen, van wie is (gebleken, cat zij jniet langer in de militaire maat schappij thuis behooren, ontslag moet wor den verleend onder overeenkomstige voor waarden; 3e dat de vloot ten spoedigste moet wor den bemand met militiepersoneel uit alle stamden en alle gezindten der maatschappij, zoodanig, dat de Europeesche bemanning der vloot ten naastenbij een beeld zal vormen van. het Nederlandsche volk-, gelijk dit thans reeds bij het legfer het geval is. II. dat met spoed moet worden ingesteld een staatscommissie, bestaande uit overwe gend burgers, en uit officieren, onderofficie ren en manschappen!, die de laatste jaren actief onder het personeel verkeerd hébben, c.q. aangevuld met een element uit de reeds van staatswege ingestelde commissie inzake democratiseering der landmacht met op dracht na openhaar onderzoek haar oordeel uit te spreken over de te nemen maatregelen tot reorganisatie der marine en aan haar oordeel do grootst mogelijke publiciteit te geven. Grieven tet n het hooi- ©n u. Men Schrijft ons uit Hieronder laten wij de rede volgen van den voorzitter der Kamer van Koophandel van Haar lem, uitgesproken in de eerste zitting van het nieuwe jaar. Zij geeft een overzicht van alles wat voor de economie van Haarlem van beteekenis is, zoowel in het afgeloopen jaar als in 1919. Na den gebruikelijken nieuwjaarswensch en een gelukwensch aan de herkozen leden der Kamer, wees de heer de Clercq op de a.s. reorga nisatie der Kamers van Koophandel, waarvoor een wetsontwerp gereed ligt. Verder herinnerde hij aan het overlijden van den burgemeester Sandberg. Hij vervolgde aldus: Het heeft niet mogen zijn, dat in zijn zes-jarig ambtsbestaan de groote wensch onzer Kamer: aanleg van een nieuwe haven aan het Noorder Buitenspaarne met fabrieksterreinen in ver vulling is gekomen. Ik wijt dit voor het grootste deel aan de moeilijke tijdsomstandigheden, die zoo zeer tijd en gedachten in beslag hebben ge nomen, en zonder te willen gebruik maken van het bekende: Le Roi est mort, vive le Roi want daarvoor had hij Haarlem te lief met we- derkeerige gezindheid van Haarlem's zijde, kan ik toch niet nalaten, de hoop en verwachting uit te spreken, dat het zijn opvolger moge gegeven zijn op doortastende wijze dit vraagstuk onder de oogen te zien en alle middelen aan te wenden om het tot een goed einde te brengen. De toe komst van Haarlems bloei hangt met dit vraag stuk ten nauwste samen, waarbij dan in den laatsten tijd nog verschillende vraagpunten naar voren zijn gekomen, naar aanleiding van 't geen onze aangrenzende en dichtbij gelegen gemeen ten van plan zijn te doen. Ik noem in verband daarmede Haarlemmerliede, Spaarndam en Vel- sen, die op hetzelfde gebied werkzaam willen zijn; ook wil ik wijzen op de grootsche uitbrei ding van Amsterdams havencomplex, het bouwen van de nieuwe sluis te IJmuiden, het uitdiepen en verbreeden vanjhet Noord zeekanaal, enz. En wat staat in onze gemeente daartegenover? Nog geen begin met uitvoering der havenplannen, een ondiep Spaarne, niet toegankelijk voor nieuw te bouwen of te herstellen schepen van eenigen omvang door onze werven, 6611 nog ondieper zij kanaal als toegang tot hetNoordzeekanaal, zonder nog te spreken van nieuwen brugbouw over het Noorderspaarne of van een verlegging of uitbreiding van de sluis te Spaarndam, die bij grooter ontwikkeling van scheepvaart, handel en nijverheid in de toekomst beslist van onvoldoende afmetingen zal blijken te zijn. Indien de haven plannen nog moeten geduld hebben totdat ont eigeningswet en grensuitbreiding er zijn, zooals onze geachte waarnemende burgemeester in zijn nieuwjaarsrede zeide, dan zou die tijd van wacn- ten nuttig gebruikt kunnen worden, om het ge heele vraagstuk met al de hierboven aangeroerde vraagpunten eens te onderwerpen aan het oordeel van een man van groot gezag op dit gebied; een buitenstaander, die, met voldoende voorlich ting omtrent de locale toestanden, het geheel kan overzien en dank zij zijn ervaring in binnen- misschien ook buitenland, een oplossing kan vin den voor de vele moeilijke vragen, die met de toe komst verband houden. Dat dénkbeeld heeft onze Kamer reeds aan de hand gedaan in een schrij ven aan het College van Burgemeester en Wet houders in de Octobermaand van het voorgaan de jaar, toen haar advies werd gevraagd inzake de bebouwing van Zochers terreinen. Hoewel ik reden heb om aan te nemen, dat dit geen weer klank bij het college heeft gevonden, ween tóch goed te doen daaraan hier te herinneren. Mijne heeren, wanneer ik thans overga tot het houden van enkele beschouwingen omtrent den toestand van handel en nijverheid in onze ge meente gedurende het afgeloopen jaar, daarmede vooruitloopende op het jaarverslag, dat meerdere bizonderheden zal geven, dan zou het daardoor ontworpen beeld niet bemoedigend genoemd wor den. De terugslag toch van den thans afgedanen oorlog is ernstiger dan men zich had kunnen voorstellen. Niet, dat ónze gemeente daardoor in 't bizonder wordt getroffen, neen, alom in den lande doen zich dezelfde verschijnselen voor van economischen achteruitgang en van stopzetten van fabrieken met daarmede- gepaard gaande werkloosheid, In 't laatste opzicht kan onze gemeente zelfs nog van geluk spreken, want slechts één indus trie, maar wel een voorname en zeer oude, name lijk de Haarlemsche Katoen-Maatschappij, heeft reden gevonden haar bedrijf te likwideeren, waardoor, zoo niet door anderen het bedrijf wordt voortgezet, een uitgebreid terrein in een goed gedeelte der stad gelegen, voor bouwterrein in aanmerking komt, wat evenwel uit dit oog punt beschouwd niet te betreuren valt. Maar al hebben wii op dit oogenblik hier geen ander voorbeeld 'voor oogen, behoudens enkele kleinere zaken, welke opgeheven zijn, toch is het een feit, dat, met enkele uitzonderingen, het geheele eco nomische leven in onze gemeente in het afgeloo pen jaar geledén heeft. Om met het eertijds bloeiende bouwvak te be ginnen, ware 't niet, dat de bouw van arbeiders woningen en de verbouw%an verschillende per- ceelen voor andere bestemming het vak nog eenigszins hadden opgehouden, dan zou 1918 een treurig beeld van stilstand hebben gegeven, daar de bouw van particuliere woningen totaal is opgehouden. Een uitzondering daarop maakt van de omliggende gemeenten Zandvoort, waar naar verhouding vrij veel werd gebouwd, in IJmuiden daarentegen minder dan in de eerste oorlogsjaren. De drukkers- en aanverwante vakken hadden ie lijden door schaarschte aan grondstoffen, kolen, yermindering van stroom, enz. Dank zij het col lectieve contract, gaf dit voor de arbeiders wei nig schade. Ondernemers, die door hunne ver eeniging ook een prij zencontract hebben, konden zich eveneens voor nadeel behoeden. De metaalindustrie en de scheepsbouw moes ten hun, in de voorgaande jaren niet oógunstige positie, thans ook voor een goed deel prijsgeven, als gevolg van den zeer onvoldoenden, dikwijls staqueerenden aanvoer van materialen. De sigarenfabricage dreigde telkens tot stag natie te komen en het kleermakers- en schoenma kersbedrijf leden meer nog dan andere door de groote schaarschte aan grondstoffen. De klee- dingindustrie evenwel kon, bij 't ontbreken van buitenlandsche concurrentie, zich ten deele zelfs nog uitbreiden. Tal van ondernemingen hadden geen losse arbeiders meer in dienst en werkten alleen met hunne vaste ploegen, ja, moesten daarvan dik wijls nog arbeiders ontslaan. Het gevolg hiervan was, dat het steuncomité het geheele jaar door heeft moeten uitkeeren, ook in den zomer. Den stand der arbeidsbeurs zou ik hierbij kunnen doen aansluiten. Om evenwel niet in herhaling te vervallen, verwijs ik daarvoor naar de cijfers over 1918 door den waarnemenden Burgemeester in zijn nieuwjaarsrede genoemd. Dat land- en tuinbouw, zoowel als bloemen teelt- en handel, die, hoewel eigenlijk meer de om liggende gemeenten betreffende toch met 't oog op de neringdoenden onzer gemeente van groot belang zijn, minder dan andere bedrijven onder den nood der tijden geleden hebben, is een ge lukkig verschijnsel en kan ons in dat opzicht hoopvol voor de toekomst stemmen. Toch zal het een groote vraag zijn, of het enorme afzetgebied, dat Nederland had in 't uitgestrekte „Hinter land", toen rijk en krachtig, thans terneer gewor pen en uitgeput, niet voor een goed deel, althans voor de eerstvolgende jaren, zal zijn uitgescha keld, waardoor de export van onze producten van onzen land- en tuinbouw zal te-lijden hebben, evengoed als ook de export van daar voorloopig den grooten omvang van voorheen niet meer zal kunnen bereiken. Den invloed daarvan op den toekomstigen economischen toestand van ons land, dus ook van onze gemeente, is niet moge lijk, zelfs bij benadering aan te geven. Wat eigenlijk handel en winkelbedrijf betreft, het nog sterker ingrijpen van regeeringswege dan in het voorgaande jaar, waardoor nagenoeg alle artikelen aan den vrijen handel onttrokken zijn, heeft in hooge mate op die bedrijven nadeelig, in elk geval zeer belemmerend ingewerkt. Vooral voor de kleinere zaken wordt het bestaan zeer moeilijk gemaakt en zal het de vraag zijn of deze bij langer duur het hoofd wel boven water zullen kunnen houden. Mijne Heeren, wie gedacht heeft en zoo heeft zeker de overgroote meerderheid dat na beëindiging van den oorlog een algemeene ver levendiging van zaken zou plaats hebben, is he laas bedrogen uitgekomen. De werelddistributie in handen der Geassocieerden, legt zwaren druk op onze vrijheid en hoogst onzeker zijn nog de toestanden, maar thans hoofdzakelijk op een ander gebied, dat der sociale verhoudingen. Waar deze tenslotte op zullen neerkomen is thans nog moeilijk te voorspellen. Maar hiervan kan men toch wel zeker zijn, dat de toestanden van voor den oorlog niet meer zullen terugkeeren en dat de geweldige geestesstroomingen, die het uit vloeisel zijn van dezen langen, verwoestenden, niets en niemand ontzienden krijg, van zoodani- gen invloed zullen zijn op onze maatschappij, dat onze berekeningen van voorheen niet meer zullen deugen en dus grondig zullen moeten worden herzien. Handel en Nijverheid, waarop ik hier speciaal het oog heb, zullen voorloopig nog moeilijke tijden beleven, de zucht naar soci ale rechtvaardigheid, die overal baan breekt, kan bezwaarlijk tevreden gesteld worden zonder of fers te vergen. Maar hierin moeten wij allen overeenstemmen, dat het verkeerd zou zijn den moed en energie te verliezen en datgene nalaten wat een 'betere toekomst kan voorbereiden. Indien het president Wilson moge gelukken den aan staanden vrede in banen van zijn geest en wil te leiden, met andere woorden, indien de stem der humaniteit, die recht en rechtvaardigheid voor schrijft. niet wordt onderdrukt en daarmede zijn hooge beginselen zullen zegevieren, dan kunnen betere tijden in aantocht zijn, die rust en orde, vrede en geluk aan de vermoeide menschheid brengen. Laat ons hopen, dat de geschiedenis het jaar 1919 als het jaar van den „Wilsogyrede" zal kunnen, boekstaven. DAMMET*. V f zef Blamkenasa-" op oompeiiitfiiierwcidsifcrij di slag: „Jozef Blanken aar 1. Qhr. Markus 2. J. D. v. d. Graaf 3. IC Knol 4.H. J. Liz® 5.M. Sturhoofd 6. J. B. v. d. Sleen 7.N. Smit Jr. 8. J. Zeeman, 9. A. Knol 10. B. Sieverts ,,IIaarlem'v kim eersten miert1 ondoretaanden ust- 1" „Dame. Haarlem I* W. C. J. rolmatt H. A. v. A ba D. A. v. Abe 2-0 H. E. Lantinga 2-0 D. v. Wamei 0-2 H. M. Bprokko* lenburg. 3—1 L. v. Kessel 1—1 P. van Wamel 2-0 Mej. Z. Lantinga i 1—1 fes 1 1 i ,,'Jozef Blanken,aar" won dus met 128, Zondag 19 Januari a.s. speelt de „Haar lems,olie Damclub I" in baar clublokaal Ca fé JDo Korenbemrs", Spaame 38, alhier te- I gen „.Van Embdeni II", Amsterdam. Aan-i vang 1 uur namiddag. Het belooft een spannende strijd te wor< den, daar de beide olubs over een sterk tien* tal beehikken. Belangstellenden zijn steeds welkom. FEESTVERGADERING DER R. K, T POLITIEKE PEOPAGANDACLUB. Het is een zeer goed© gedachte geweest van bet bestuur, om aan deze jaarvergadering een feestelijk karakter te geven. Dit brengt de leden nog eens nauwer tot elkaar en ver* boogt d!en goed en en vri endseh a ppel ij k e a geest eener vereeniging in niet geringe mat® Het is bekend, dat bet bestuur der Socië teit St. Bavo bij dergelijke gelegenheden steeds zorgt voor 'n fleurige aankleedinig der zaal. Ook thans was dit wederom het go« val; bloemen en planten waren wederom smaakvol vóór, terzijde en op het tooneel ge arrangeerd, waariusschen de Pauselijk© en Vaderlandsche kleuren een goed effect maakten. Het bekende strijkje van. de heeren J. Nib- berin# en Piet v. d Spek, verhoogde de ge- zelligheddv di© reeds spoedig in de goed. ge vulde zaal heersehte. Mr. Bomans opende met een leer nacht ft speeckje en gaf een beknopt overzicht van hetgeen de propagandaclub tot stand had ge bracht, memoreerende den groei der ver< cenjiging in de jaren van haar bestaan e# de vele overwinningen voor rechtss, die doo* haar waren bevochten. Spr. rekende d( Haarlemsche propagandaclub als een voor* beeld voor geheel Nederland. Dank bracht do beer Bomans ook aan de dames, die zoo ijverig bij de verkiezingen badden geholpen; wat zei spr. zal bet nu wrel worden, als de dames actief mede gaan doen! (applaus) Medegedeeld wordt door spr., dat dezen! avond twee dames in bet bestuur gekozen zullen worden, omdat de vrouw in het poli tieke loven nu een even groote taak te ver- vullleü heeft als de man. En ,als alle Room- scbe vrouwen van Haarlem medewerken, daa zullen de volgende overwinningen nog glansrijker, behaald worden. Mr Bomans sloot zijn openingswoord, dat vele malen door bewijzen van instemming werd onder broken, met den Obr. groet. De beer W. Robbers, secretaris las de no tulen en het jaarverslag, waarin begonnen werd met een nieuw,jui© ti.'i baar werd geaccepteerd. Uit het verslag stippen wij aan, dat er in bet afgeloopen jaar 52 nieuwe leden zijn toegetreden. Herinnerd werd ook aan do ac tie der wtoeligle 'revolutiedagen1, waarin rechts Haarlem zich zoo schitterend had ge handhaafd. Dank werd gebracht aan het groo te aantal dames, dat hierin een werkzaam aandeel heeft gehad. Huilde wérd ook ge bracht aan Mr. Bomans, voor zijn aan daf club gewijlde In-achten. De secretaris oogstte buiten het applaus der vergadering eenigo waardoerende woorden van den voorzitter. Hierna had de bestuursverkiezing plaats, hetgeen spoedig was geschied, want de af tredende leden werden bü acclamatie herko zen, wat wel een bewijs is, dat het bestuur het volle vertrouwen heeft. Bij het bestuur! web-den nu twee dames gevoegd, a.l. ni(<j,- C. Boss© en mej. M. Burgers. Nadat het agendapunt: rooster voor bo-t stuursaftrediing onder don hamer was door gegaan, werd het officieel© gedeelte geslo ten. Voor het verdere gedeelte was 'de avond gewijd aam de vroolijkheid. Hiervoor zorg den op uitstekende wijze de heeren Helman en v. Leeuwen. 1 Voortdurend wisten zij de aanwezigen op aangename wijze bezig te houden, zcodat do [gulle lach niét uit de zaal was. De actueela nummers, waarin distributie, oorlog, revolu tie en verschillende bekende en berucht© persoonlijkheden liet moesten ontgelden, sloe gen in. Vooral het „gesprek onder water" was aardig gekozen en had oen uitbundig suc ces, terwijl de grappig® travesties evenoms een goed onthaal hadden. Het daverende ap plaus, dat tijdens en na de voordrachten weer, klonk, bewees ten volle, dat de aanwezigen zich uitstekend amuseerden. Het onvermoei de strijkje zorgde voor- de aanvulling der pauzes. Wat niemamd gedacht had, gebeurde nil, Mr. Bomans had zijn dichterlijken ader la ten vloeien! En bezong in geestigen rijm het _wcl en wee der propagandaclub. C it toespijs je werd' gretig genoten en hartelijk toegejuicht Met een woord van dank sloot Mr. Bom an© den gezeJlig en avond, waar 'bro cd er lijkkc i iv solidariteit en Roomsche blijdschap hootgt'4 hadden gevierd. Spr. was ex van. overtuigd, dat de leden in even "dichte drommen zouderi opkomen, als het werkelijk noodig was. Da, Chr. groet werd door allen staande beaat-, woord. Evenmin als in den loop van dort, avond het liéd „Roomsclie Blijdschap" hack ontbroken, ontbrak aan het slot. „Aan U, Koning delr eenwen", dat een waardig be sluit was va een. recht genoegeüiijken avond,- J V-n 'Competitie 2e klasse Noord, kir j' 12 Januari 1.1. speelden te Anistcf- do eoi-islo tiental Jen der. damclubs „Jo- A Groemteam a r. k" t te Haarlem^ op lï Jan.: Appélen 0.2840 p. p.; peren 'f: 0.30— 0.50 p, p.; bloemkool f. 0.25—0.35 p. st.; boeréi kool f_ 0.150.25 p. m.; groen kool 0.550.90 p. m,; spruiten f 4-50—5.50 p. z.; prei 020 0.45 p. b.; seldery, 0.15—0.25 p. p.; Wortelvtó» 0.15—9-25 p. p. pieterselie ƒ.20—-030 p Salade 0.05—0.07 p. krop. A T *L- - *i 1 111 - i ",i HAARLEM IN 1919. -~-L dSl 0—2 2—0 1-1 J. P. v. Exelj., co i '«rbbm' 21

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6